Van Leibnitzstraat mag feestvieren flistorische 'vondsten iaten gedenkboek ongemoeid f EEN '.HEEK SCHIEDAM Geschiedenis 'EXECUTIEFEEST' MARIASTRAAT UITGESTELD Attentie S Is dit bw lieverdje? Oplegger gestolen 1)23 r 15.11.22 Robert Kreis en de jaren '20-'30 Malie Pietje op Lentefeest Van der Meer.' blijft bij Ursus k PAGINA 9 ws door Hans van der Sloot Husqvarna ZEEMAN CVtf^G Husqvarna mmmmM 'mi-,-. 20, ZATERDAG 20 APRIL 1974 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De bewoners van de Van Leibnizstraat mo gen op 30 april hun Oranje feest houden. Het gemeente- testuur heeft alsnog toestem ming gegeven voor het hou den van een straatfeest tot elf uur "s avonds. In eerste in stantie is de vergunning niet gegeven, omdat de bewoners wilden «loorfeestcn tot twee uur 's nachts. Dit was de ge meente te gortig. De politie heeft geadviseerd helemaal geen toestemming te reven voor het straatfeest, omdat het altjjd aanleiding is tot klach ten. Het feestcomité van de Van Leibnizstraat heeft alles voor het feest rond. Om tien uur wordt gestart met een bal lonnenwedstrijd. De spelletjes beginnen om kwart over tien. kinderen van vier tot zes jaar kunnen 'blokjesrapen', de ze ven- tot tienjarigen gaan hoe pelen. de elf- lot veertienjari gen kunnen meedoen aan een fictsbehendigheidswcdstrijd en de oudercr gaan mastklïm- raen. Een tweede serie spelletjes gaat om kwart over elf van start, 's Middags wordt er voor de kinderen om half twee een 'Songfestival' gehou den. Om drie uur zjjn er weer verschillende wedstrijden. Na atloop van het songfestival worden de prijzen uitgereikt. Ook 's avonds is er van al les te doen in de Van Leibniz straat. Kaarten zijn te koop in de Van Leibnizstraat 6b en 17b.. Ook in het centrum Oost aan tie Dr. Zamenhofstraat zijn taarten verkrijgbaar. Dit wijk- cent m assisteert de bewo ners tiy de organisatie. De op brengst is bestemd voor de aanschaf van speelwerktui- gen voor het Van 't Hoff- plcin. J - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM ,.Door de spec taculaire vondsten achter het Oude Kerkhof hoef ik mijn boek over het 700-jarig bestaan van Schiedam met te herschrijven,'' aldus gemeente-archivaris, de heer J. van der Feijst die kort geleden de laatste hand aan zijn boel: legde. „Ik heb alleen een paar kleine correcties aangebracht. Voor de rest zal ik in voetnoten verwij zen naar het rapport dat over de opgravingen bij het Oude Kerk hof er de ruïne bij de Huis te ^ivïerew-g zal worden ge maakt". 'Volgens de heer Van der Feijst zai zijn boek niet ingaan op details van 700 jaar Schie dam. „Ik hou meer de algemene lijnen aan", zei hij deze week op een persconferentie over de re cente opgravingen in Schiedam. >v-vN .s v. 5 Staatssecretaris Jan Schaefer Gemeentelverken is druk in de iceer met rioleringen 'J zou eens'gauiv de holomaal-nieuwe grasmaaïers- luit Zweden) ,rr-s bij ons nr.oetbn W' komen •- bekijken l' Staatssecretaris slaa t eerste paal proef woningen Schiedam staat op dit ogenblik in het teken van de geschiede nis. Mooi, zult u misschien zeg gen. Aan de historie van deze stad is te zelden aandacht be steed en het werd eens tijd. dat er een gedegen onderzoek op touw werd gezet. In dat iicht zijn de meldingen over archeoiog'sche vondsten in derdaad spectaculair. Op de plaats van de vroegere Louron- straat, het smalle straatje, waar in eens de brandersknechts woonden en later een paar lor- reboeren hun pakhuizen hadden, worden nu opzienbarende vondsten gedaan. Op de Laan, het stuk Schiedam waar het eigenlijke leven in de binnen stad zich samenklonterde, de baan.sloten, waar na eeuwenlang touwslaan de bejaarden, ver groeid met het oude Schiedam fn de geborgenheid van hun oude stad een laatste levensdag hadden, worden de potjes en pannetjes met de regelmaat van een goed bestuurde dragline aan de oppervlakte gehaald. Mij persoonlijk spreken die vondsten niet zo aan. Natuurlijk, het blijft aardig als de gravers, trots op hun resultaten, vertel len dat de zoveelste schoen aan de oppervlakte is gekomen en dat er in het gemeentearchief, dat momenteel als kantine dient voor de grondwerkers, verhalen de ronde doen over het opgegra ven vaatwerk. Maar wie uit het venster kijkt ziet toch niet an ders dan een dode stad, waarop onder de meest honorabele voor wendsel; sectie wordt gepleegd. Geen water van de wereld, geen persconferentie waarop de ar cheologen in ijd'jle trots melding komen maken van hun presta ties, geen publicatie, wast dat af. Mij was het levende, oude Schiedam, dc binnenstad met al zijn sores, z'n gebrek misschien aan hygiëne maar daarentegen "en overmaat aan warmte en genegenheid, liever dan het beeldje van de heilige Sebas- tiaan dat door een paar over ijverige ambtenaren uit de grond is gepulkt. Van overdrijving is geen spra ke. Bij het schrijven van het bo venstaande schoot mij een ver gadering te binnen van de re- daktie van het biad Attentie: het periodiek orgaan dat de liefheb ber der historie periodiek op de hoogte moet houden van wat er in het verleden in deze stad gaande was. N'u zijn eerste redakticverga- deringen, nog voor een blad op tafel is gebracht, nog voor iemand weet wat de uiteindelij ke vorm zal worden, nog zelfs voordat de oplage is vastgesteld, altijd uiterst verwarde aangele genheden. Iedereen praat door elkaar, iedereen komt met zijn eigen in stilte voorbereide idee- en cn iedereen heeft zo zijn eigen motivering voor die eerste uitgave. De een noemt het blad belangrijk vanwege zijn sociaal- culturele achtergrond, de ander meent dat een blad vooral com municatief (wat daaronder ook verstaan wordt) werkzaam kan zijn en een derde vindt er een gelegenheid in om de berichten van een bepaalde groep aan den volke kenbaar te maken. Tekenend voor Schiedam was echter dat de historisch geïnte resseerde groep meende, dat het blad moest verschijnen om aan te tonen dat het archeologisch onderzoek op grote schaal één van de voordelen is aan de mas sale kaalslag, waaraan de bin nenstad ten onder is gegaan. Een denkertje. Natuurlijk alleen bij: (Van een onzer verslaggevers! SCHIEDAM -Staats secretaris- Jan Schaefer zal de eerste paal slaan voor de 46 proefwoningen in de Schiedamse binnenstad. Hij heeft dat deze week onoffi cieel aan wethouder Bol- mers laten weten. Op het stadskantoor zit men op het ogenblik te wachten op de officiële bevestiging uit Den Haag. Het eerste-paal-slaan is gepland op 13 mei. Dc proef woningen die gebouwd gaan worden door de Utrechtse bouwgigant Bredero, komen schuin achter het gemeente archief en de Mathenesse- school aan de Baansloot en de Louronstraat te staan. Op dit moment zijn arbeiders van Gemeentewerken druk bezig nieuwe rioleringen op en bij het terrein aan te leggen. Het is de bedoeling om het eerste-paal-slaan met festivitei ten wat meer chachet te geven. Gedacht wordt aan het inscha kelen van een aantal scholen. Eer> en ander zal afhangen van de Schiedamse gemeenteraad, die komende maandagavond het bouwen van de proefwoningen onder de loep gaat nemen. In gemeenteraadsknngen hoopt men dat -wethouder C Bolmers maandagavond ook in zicht zal verschaffen over de fi nanciering van het project. In een gezamenlijke vergadering van de commissies Stadsontwik keling/Stadsuitbreiding en de Woningdienst heeft KVP-frac- tieleidster Rietje Taverne vorige week al aangekondigd meer in zicht te willen hebben jn de stichtingskosten. Het merendeel van de kosten is tot nu toe ge dragen door Bredero. Zoals bekend zullen de 46 proefwoningen m een keer wor den afgebouwd. Als ze klaar zijn, worden ze overgedragen aan de Schiedamse woning bouwverenigingen. Op een persconferentie m Amsteidam 'neeft Bredero's gro te man dr. J de Vries over wo ningbouw in, binnensteden ge spreken. Hij wees erop dat er "n tendens is naar versterking van de stedelijke concentraties „Vooral sinds de energiecrisis kan een duidelijke trek terug naar de stad woiden geconsta teerd", aldus de Bredero-top- man. Uit eigen onderzoek 'neeft Bredero vastgesteld dat bij ten minste 70 percent van de bevol king de wens leeft om m een eengezinswoning te wonen. Die wens is n volkomen tegen spraak met het door veel steden toegepaste principe van hoog bouw inde nieuwbouwwijken. Wat Bredero betreft moeten we maar eens 3fstapDen van de fa bel dat bouwen m flats minder rui.nte m beslag zou nerren dan laagbouw", verklaarde de heer De Vries. Bredero verwacht dat ze in 1974 een omzet zal halen van zeshonderd miljoen. In 1972 be droeg de omzet 417 miljoen, in 1973 506 miljoen. Vorig jaar be droeg voleens dr. De Vries Bre dero's netto-winst ongeveer 10,2 miljoen gulden. ,v>5*yi*S".* L- Schiedam - Qr^enelain'^7^;p Showroom 103 - Telefoon 269862 - Giro 15185 BROERSVEST 52 TEL 26 75 94 ZIE ONZE ETALAGES (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In Schiedam is gisteren een oplegger gestolen. De oplegger stond geparkeerd in de 's Gravenlandsepolder. (Van een, onzer verslaggevers) SCHIEDAM Dit is de ca baretgroep van Robert Kreis. Kreis brengt cabaret dat geént is op.de jaren twintig en dertig. Hoewel Kreis in naam mis chien een onbekende is, is hij r _t zijn poep al een p^ar maal op de te levisie gewees Hij trad o.a. op in de Vuist van Duys waarin hij t ft-grote succesnummer bracht, een dialoog tussen Hennëtte Da vids en Mary Dresselhuis, De Robert Kreis-groep treedt van- avond op in de Teerstoof; aan vang van de voorstelling negen uur. Kaarten kosten zes gulden, o-J.p.-houders betalen 4,50. Hein mag met z'n billen Van onze verslaggever JOOP SPANJERSBERG SCHIEDAM Gistermid dag, twee uur. Hein de Kos ter zit bij de gordijnen in zijn huisje in de Maria- straat. Hij schuift de door- zichtbare vitrage een stukje opzij en roept naar een groepje nieuwsgierigen op de stoep. "Mensen, kom ge zellig bovenEn na even afwachten"Ik geloof dat ze niet durven. Ze zijn wel nieuwsgierig, hoor en ze willen wel komen kijken, maar ze durven niet verder dan de stoep Op dat moment weet de scha re sensatiebelusten nog niet wat Hein een paar minuten eer der officieel van drie heren van de belasting te horen heeft ge kregen. Z'n twaalf schilderijen die wegens z'n belastingschuld bij opbod verkocht zouden wor den, mogen nog twee weken in Heins huisje blijven staan. De verkoop bij executie is uitge steld, lot 3 mei. Hein, die zich ondanks het warme weer in zijn rijkste bezit een zwarte nappa jas ge stoken heeft, moet er droefgees tig om glimlachen. De uitbun digheid, die hem vorige week nog tot allerhande lichtzinnige uitspraken bracht, is 'n tikkeltje weggeëbd. Hein, met een lichte grijns om z'n mondhoeken: „Die beie toe stand is toch gewoon een grap.' De zaak is nu weer uitgesteld, omdat op het papier aan mijn voordeur een verkeerde datum stond. Maar ja, ik vind het best, hoor. Ze bekijken het maar..." De heren van de belastingen die drie man sterk zijn komen opdagen, zijn niet onder de m- d-uk van hun vergissing. Ze lachen er maar eens een beetje om. Met Hein zeggen ze hebben ze het allerbeste voor. ,AVe vinden het allemaal lullig voor je", houden ze Hein een drachtig voor, „maar we moe ten nou eenmaal onze plicht doen. We worden er uiteindelijk voor betaald". Hein doet of hij het niet hoort. Hij-kijkt door het raam naar de mensenop de stoep Een van de heren van de belasting probeert tegen Hein: „Ik hoop dat je voor 3 mei met de billen bloot komt. Als we voor die datum weten wat je in '71 en '72 ver diend hebt, dan hoeft die hele verkoping misschien niet door te gaan. Ik verzeker je dat je voorrang krijgt bij de inspec teur..." Hein draait langzaam zijn hoofd en antwoordt kort: „Beste man, ik heb ƒ1,23 in mijn zak". De heren van de belasting die ook vorige conversatiepogingen al op Heins onverschilligheid hebben zien stranden, zien het niet meer zitten. Een van hen waagt niettemin nog op de val reep: „Misschien kom je wel in aanmerking voor de contra prestatie Ik heb heus wel eens rotter werk gezien. Wie weet, W-y/ A s/' SCHIEDAM Fotograaf Jack van Raaij knipte gister middag dit Schiedamse lieverdje. De j'oto is met een lijstje af'te halen bij Het Vrije Volk. Hoogstraat 76. Schiedam. Het lieverdje van vorige week was: Karin van der Wal uit de Leihmtzstraat 20b. Hem de Koster: voorrang bij de inspecteur als je je best ervoor doet, krijg je nog een studiereis naar Span je ook. Dat heb ik namelijk ook wel eens meegemaakt" Zijn collega vat nu ook weer moed. Tegen Hem zegt 'ie- „Ik ben voor zo'n zelfde akkefietje als hier ook eens in de Oranje boomstraat geweestook bij van die duistere figuren De man schrikt van zijn opmerking Een van zijn mede-ambtenaren springt haastig voor hem in de bres- „Zo bedoelt hij het niet hoor hot kom*, even anders over dan hij wil /eggen". Hein klaart er helemaal door op. De heren van de belasting vinden desondanks de tijd ge komen om op te stappen. Een van hen zegt m de deuropening: „Meneer De Koster volgende vrijdag kom ik het nieuwe pa pier op uw voordeur plakken. En de week daama is het zo ver, om twee uur 's middags. Als de heren van de belastin gen de Manastraat hebben ver laten, lacht Hein: „Je denkt ze ker. waarom zit 'ie toch steeds met die warme nappajas aan Nou dat zal ik je zeggen. Het is het enige van waarde dat ik hier heb. En met die belasting kerels erbij, hou ik het liever aan". (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Burgemeester H. Roelfsema opent vanmiddag om half twee het derde Lente feest m de sporthal Margriet. De manifestatie, opgezet om geld bijeen te brengen voor sporiac- ommodatie voor invaliden, duurt tot twaalf uur 's avonds. Toe gangskaarten kosten een guulen vijftig, voor kinderen een gul den. Op het Lentefeest is onder meer aanwezig „Malle Pietje", die optreedt in het T.V.-pro- gramma Swiebertje. (Van onze sportredactie SCHIEDAM Harry van der Meer bhift ook het komende voet balseizoen in Schiedam werk zaam als trainer. Hij heeft het contract met Ursus voor een jaar verlengd.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1