Loshaven Schiedam nu verleden tijd r Superschepen komen steeds meer binnen BEWONERS BART VERHALLENPLEÏN: Vijf gewonden Poldervaart nu definitief aangepast voor recreatie Lintjesregen Wat doet Schiedam aan Oranjefeesten? Weinig succes autokrakers Vinger kwijt PvdA in de weer over Tanzania Hoek neemt Curacaose fabriek over IIW .J Graan Stij Handen in 't haar Onhoudbaar m GEMEENTE SCHIEDAM Verkiezing leden gemeenteraad fes» Tanker cleaning: steeds meer supertankers om schoon te maken (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De betekenis van Schiedam als loshaven voor schepen loopt steeds verder achteruit. Het vorig jaar daalde het aantal schepen dat binnenliep om te lossen, tot 15. Gezamenlijk brachten ze slechts een kleine 24.000 ton aan de wal. Opmerkelijk in het jaarverslag van de Havendienst, waar in van een en ander melding wordt gemaakt, is dat het aantal supertankers en bulkcarriers dat Schiedam aandoet om schoongemaakt of gerepareerd te worden, gestaag blijft groeien. £1112 (Van een medewerker) SCHIEDAM De emoties aan het Bart Verhallenplein, waar donderdag Peter H, na vrijgesproken te zijn van brandstichting, terugkeerde zijn alsnog hoog opgelaaid. Bewoners van het Brat Verhallenplein in zorg bijeen. GEMEENTE SCHIEDAM Straattekenen. flf jï3 té f - MAANDAG 29 APRIL 1974 HET VRIJE VOLK tr £r<r PAGINA 9 Vorig jaar bijvoorbeeld kreeg ker van 250.000 ton, „één van Tankercleaning vier supersehe- 200.000 ton en twee van 150.000 pen sdhoon te maken. Eén. tan- ton. De werf Wilton-Fijenoord kreeg één tanker van 285.000 tors, één van 250.000 ton, twee van 200.000 ton en twee van 150.000 ton. „Onnodig te zeggen", aldus havenmeester Theo Sabel in zijn verslag, „dat hier veel vakmanschap en nautische erva ring van de loodsen werd ver eist." Aanmerkelijk gestegen is het aantal schepen dat de Binnen- sluis passeerde om de brande rijen te voorzien van granen en melasse. Kwamen in '72 nog on geveer 760 schepen voor dat doe! naar Schiedam, vorig jaar was dat gestegen naar 856. Ook bij Tankercleaning legden veel meer binnenschepen aan. Vol gens het jaarverslag kwamen bij dit bedrijf tien percent meer schepen aan de kade, terwijl ze 20 percent meer meebrachten. In het Schiedamse havenge bied heeft het vorig jaar maar éénmaal echt gespannen. Dat was op 14 december toen het water tot 2.60 m boven NAP reikte. Hoewel daarna het hoog- water-informatie-teiegram van Rijkswaterstaat werd ingetrok ken, reikte het water diezelfde avond weer een stuk hoger: tot 2.90 m boven NAP. Belangrijke schade heeft het zeer wilde en hoge water die dagen echter niet aangericht in Schiedam. C v In de Schiedamse havens arri veerden vorig jaar 767 zeeschepen het jatir daarvoor waren er dar: 695 De bruto-inhoud die Tan kercleaning kreeg te verwerk was nagenoeg gelijk aan het vo rig jaar, die van aiie Schiedamse werven steeg iets in vergelijking met het ongunstige jaar 1972. Peter moet weg Donderdagmiddag nog rea geerden enkele flatbewoners vrij lauw op het bericht van zijn thuiskomst. *s avonds echter weid H. opgezocht door twaalf medebewoners uit zijn fiat en ondertussen wordt er in gebouw druk gesproken over wat de be woners au te doen staat. Het feit dat de rechtbank H. bij gebrek aan bewijs heeft vrij gesproken verandert voor de meesten nauwelijks iets. Nog steeds staat in sommige wonin gen een koffertje met noodzake lijke spullen in de gang en som migen houden belangrijke pa pieren en polissen bij de hand voor het ge-val dat er weer brand mocht uitbreken. Een vertegenwoordiging van de flatbewoners noemde het zondagmiddag een raadsel hoe de rechtbank tot de vervroegde vrijspraak heeft kunnen komen. De officier van justitie had te gen H. zeven maanden geëist en zijn verdediger had H. minder toerekeningsvatbaar genoemd. H. zelf heeft bovendien een van de branden niet expliciet ont kent. Van de brand in zijn keu ken, waaraan de woning nog steeds een dichtgespijkerd raam dankt heeft hij verklaart zich SCHIEDAM Autokrakers hebben zaterdagochtend tot drie keer toe tevergeefs gepoogd een auto te stelen of er met een autoradio vandaar te gaan. Bij twee auto's, een in de Klaas ka terstraat en een in de Alphons Ariënsstraat, werden buiten het contact om geprobeerd de wagen te starten. Beide pogingen mi slukten. Diezelfde ochtend mi slukte ook een poging om een autoradio te stelen uit-een auto die op de 's-Gravenlandseweg stond. SCHIEDAM Bij het aan stampen van vuil in een cont ainer is de portier van het thea ter De Teerstoof, de 33-jarige J.H. zijn ringvinger kwijtge raakt. De man ging aan een baik hangen om nog meer kracht te zetten, en bleef, toen hij opeens geen vaste grond meer onder zijp voeten had en de baik los moest laten, met zijn ring achter een spijker haken. De vinger .werd volledig van zijn hand ge rukt. Na behandeling in het No- ietziekenhuis mocht de man weer naar huis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vijf jeugdige inzittenden van een Vlaardmgse auto raakten zaterdagavond ge wond, toen de wagen door te ho ge snelheid of een verkeerde manoeuvre een trottoirband op de Vlaardingerdijk bij Vijfslui zen raakte. De auto kwam tegen een lichtmast tot stilstand. De bestuurder, de 23-jarige L.P. liep een 'hersenschudding op, de vier passagiers hadden wonden aan het gezicht en hun handen. Het ergst was de 20-jarige H.V. er aan toe: hij moest met een kaakbreuk en een schedelbasis- fraktuur naar het Dijkzigt" zie kenhuis worden gebracht. 1 niet te herinneren hoe die be gonnen was, maar dat de moge lijkheid zeker bestond dat hij hemzelf had aangestoken. Andere branden in de kelder en één maal in de electriciteitskast ont kent H. te hebben aangestoken, hoewel verschillende bewoners zeggen hem in de omgeving van die branden te hebben gezien, soms kort voor, soms kort nadat ze werden gemeld. Verklaringen hierover hebben ze ook tegen de politie afgelegd. „Maar", zegt één van de bewo ners, „we hebben nu de ipdruk dat de politie er niets mee heeft gedaan. Ook toen ai kregen we soms te horen, dat de verklarin gen onvolledig of te laat waren, maar we hebben altijd de ver klaring geloofd, dat de politie ze zeker serieus zou nemen en. dat is naar ons gevoel niet gebeurd". Wel houdt de politie de zaak nu in de gaten, volgens de flatbe woners. Direct na de thuiskomst van H. is de politie gebeld met het verzoek om meer toezicht. Een van de vrouwen zegt daarop gemerkt te hebben dat de politie nu om het half uur surveilleert. Dat is dan tenminste iets. a! is het de meesten nog steeds on voldoende. Intussen zitten de flatbewo ners met de handen in het haar. Een brief waarin werd aange drongen om H. de huur op te zeggen heeftniets uitgehaald.Zo- merhof Muys, de beheerder van de woningen is er na een mid dag directieberaad niet uitgeko men. Huuropzegging van H, zou voor haar alleen maar verplaat sing van het probleem beteke nen. De bewoners hebben daar alle begrip voor. „Je kan een andere flat niet opknappen met een dergelijke situatie als welke wij hier meemaken", zegt een jonge vrouw. En dat het daar van zal komen, wanneer H ver huist geloven allen stellig. „We hebben nu zo langzamerhand al zoveel met hem meegemaakt, dat het voor ons als een paal boven water staat, dat de moei lijkheden ergens anders gewoon weer ontstaan. De man moet psychiatrisch, behandeld woredn". Inmiddels is de situatie voor H. praktisch onhoudbaar gewor den. Het toch al argwanende contact tussen hem en de overi ge bewoners is bijna geheel ver broken. De mensen voelen zich bedreigd en steken dat niet on der stoelen of banken. Zelfs zijn er bedreigingen geuit én wordt er gesuggereerd dat H. „best eens een ongeluk kan krijgen". „Daarom zegt één van de be woners", „zijn wij ook met twaalf rnan naar hem toe ge gaan. Niet om hem te bedreigen of te chanteren, maar om de grootste heethoofden in ieder geval tegen te kunnen houden. Want anders waren ze hem naar z'n keel gevlogen". En ook daartegen verzet de bewonersvertegenwoordiging zich heftig. „Wij hebben "niets tegen H.", zegt de heer A. van Dongen op wiens initiatief het gesprek plaats vindt. „Integen deel, al moet iedereen natuurlijk wel bedenken, dat je de moei lijkheden die wij hebben gehad, snel vergeet. We willen ook per sé niet dat iemand hier een vin ger naar hem uisteekt, dat zou precies even erg zijn. We willen alleen van de problemen af. En zolang er niets gebeurt en nie mand ons helpt, kunnen ze al leen, maar erger worden." Poldervaart binnenkort 2,35 meter lager (Van een medewerker) SCHIEDAM Onlangs is de dienst Gemeentewerken begonnen met de uitvoering van de eerste fase van het polderbemaüngsplan. Een omvangrijk project, waardoor de waterhuishouding van de polders in de omgeving van Kethel in sommige opzichten wordt gewijzigd of wordt aangepast aan een nieuwe functie. De werkzaamheden zijn een vervolg op wijzigingen die al jaren geleden werden uitgevoerd en waarbij de Poldervaart, toen nog met de Lange Haven het belangrijkste spuikanaal van het Hoogheem raadschap Delfland, werd afgedamd. In de eerste fase van het polderbemaüngsplan vormt de Poldervaart het middelpunt. Het polderbemaüngsplan en het rioolbemalingsplan vormen samen een geheel en zijn noodzakelijk geworden door de stadsuitbreiding in het gebied Kethei. De plannen die voorlopig het gedeelte tussen het Windas en een vijverpartij ten noorden van het Beatrix- park omvatten, zijn afgestemd op een toekomstige zuivering af valwater en het behouden van een goede waterkwaliteit in de vijvers van Schiedam noord. De werken worden uitgevoerd in drie perioden. Om en nabij de bouwvakvakanties zal bet ge deelte ter hoogte van Kethel oost zijn gerealiseerd. Aanslui tend hierop wordt dit jaar nog begonnen met de bouw van een duiker in de spoorbaan Schie dam Delft, die het gebied snijdt, en met de bouw van het nieuw geprojecteerde poldergemaal op het industrieterrein 's Grave- land. Het gedeelte ten noorden van het Beatrixpark moet vol gens de plannen in oktober dit jaar gereed zijn, waarna begon nen wordt aan de aanleg van een verbindingsvijver tussen de duiker in de spoorbaan en het geprojecteerde poldergemaal. De uitvoering hiervan moet in 1975 zijn beslag krijgen. Volgens de plannen wordt de Poldervaart m zijn huidige vorm op een verlaagd niveau gebracht dat 2,35 meter beneden het huidi ge zal liggen. De bestaande wa terbreedte zal hierbij zoveel mo gelijk worden gehandhaafd. Ook verlaagd wordt de bestaande brugverbinding in het verlengde van het Duivenpad. Als uitgangs punt heeft de recreatie op het water gegolden. Zo is getracht de nieuwe situatie landschappe lijk in te passen, waardoor bij voorbeeld de Polderkade op weliswaar verlaagd niveau g« - handhaafd wordt en door aar- planting vai rietkragen de aai - vankelijk strakke oeverlïjz wordt vervaagd. De gerichte ri - creatie op het water wordt mo gelijk gediend door een verbr' ding aan de zuidzijde. Aan c - hengelaars tenslotte is gedac in de garantie dat door het aai brengen van een verlaagd b<, demgedeelte in de Poldervaa- de visstand tijdens stren-, vorstperiode blijft gewaarborg 1 Het plan omvat eveneens ei bestemming voor het reeds g dempte gedeelte ter hoogte v; LOM-school tot aan Rijksw- 20. Hier komen een uitbreidi: van het Beatrixpark en mogeli 1 een parkeeraccommodatie. Het plan, waarvoor uitvoer. Grondmechanica In Delft is gi raadpleegd is tot stand gekonr i in nauw overleg met de wer" groep Poldervaart. SCHIEDAM De lintjesregen zal Schiedam niet passeren. Een zacht buitje in de naam van een aantal Schiedammers, die op Koninginnedag door burgemees ter H. Roelfsema het eremetaal krijgen uitgereikt is al aange kondigd. Opvallend is dat één Schie dammer wordt begiftigd met de bronzen ere-medaille Zilver krijgen zes burges en goud 3. Vijf Schiedammers mogen zich bovendien na de 31ste april rid der in de Orde van Oranje Nas sau noemen. Een bronzen onderscheiding ontvangt mej. M.E.P. Bosman die medewerkster is op de pro- duktieafdeling van Peek en Cloppenburg Lampe Nederland. Zilver krijgen Johannes Ad- rianus (ofwel Hannes) Visser, de chef operateur en toneelmeester van het Passage Theater, Pieter Driel, chef van de produktieaf- deling van distilleerderij Joh. Kuyper en A.C.M. Kickx, me deoprichter en bestuurslid van de voetbalvereniging Demos. Goud krijgen Anthony An dreas Pieter Hardeman, oud voorzitter van de voetbalvereni ging SVDPW. of voluit Schie damse Voetbalvereniging De Pa rallelweg, de adjudant van ge meentepolitie Arend Pieter Jo hannes Bouman en Pieter Cor nells Jacobus van Es. adjunct directeur van de Zakkencentra- le. Ridder worden vervolgens mej.G. Burger, fysio therapeute en lid van het dagelijks bestuur van de Stichting Waterweg Noord, drs. Sikke Gerkema, di recteur van de Stichting Spaar- propaganda in Rotterdam, deken Jacobus Johannes Oudshoorn en Matthijs Vlug de vroegere direc teur van het indertijd gelijkna mige broodbakkersbedrijf en voorzitter van de Bedrijfsver eniging voor het Bakkersbedrijf en bestuurslid van de Neder landse Bakkerij Stichting. Een aantal Schiedaamers zal hun koninklijke onderscheiding niet ontvangen van de burge meester, maar uit handen van de desbetreffende minister. Het zijn Johannes Dries, ad ministratief ambtenaar van 's Rijksbelastingen te Vlaardingen, Cornelis Pieter van der Voort hoofdemployé bij de Post en Theodurus Jacobus Borsboom, adjunct-commies bij het Minis terie van Defensie, die de zilve ren eremedaille zullen ontvan gen Ridder wordt Jan Scheffers, het vroegere PvdA-raadsüd PvdA-wethou- der en tegenwoordig penning meester van de Vervoersbond WW en voorzitter van de Stich ting Sociaal Fonds voor de Am sterdamse en de Rotterdamse havens. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De PvdA- Schiedam geeft op woensdag 1 mei een lezing over het ontwik kelingsland Tanzania. De voor dracht wordt gehouden in het kader van de landelijke 1 mei actie. De lezing is m gebouw Irene aan de Nieuwe Haven en begint om acht uur 's avonds. Er worden ook films over Tanzania gedraaid. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Hoek's Machi ne- en Zuurstoffabriek uit Schiedam heeft de Curacaose Zuurstoffabriek in Willemstad overgenomen. De overname is gebeurd tegen betaling in con tanten,. Hoek wil door de aan koop haar belangen geografisch beter spreiden. In het bedrijf op Curacao werken op het ogenblik 25 mensen. HEREN CONFECTIE Noisnsioon Winkel centrum "De Ketel" Rotterdcm Zoetermeef Weth. B. E. Collé geen spreekuur Wethouder B E Colle van Gemeen tewerken Woning- dienst en Volksge zondheid is verhin derd op de woens dagen 1 mei en 8 mei a s zijn weke- spreekuur te i in het •\antoor, Em- t p.ialraat 1 Zi si.'l Ter inzagelegging geldige lijsten van kandidaten De burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat door de voorzitter van het centraal stembureau de geldige lijsten van kandidaten voor de aanstaande stemming ter verkiezing van de leden van de gemeenteraad, met vermelding van de daaraan toegekende nummers en - in voorkomend geval - de namen of de aan duidingen der politieke groeperingen, ter gemeentesecretarie afd Bevolking, ca.. Overschiesestraat 2, voor een ieder ter in zage zijn gelegd. Schiedam. 26 april 1974 De burgemeester voornoemd. H. Roelfsema (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door heel de stad kan de jeugd morgen mee doen aan koninginnedag-activi teiten. Hierbij geven we een overzicht van de spelletjes waarmee de jongeren zich zoal kunnen uitleven. In de Van Leibnilzstraat in Oost staat heel de straat morgen m het teken van het Oranje feest. 's Ochtends om tien uur zijn er ballonwedstrijden. Om kwart over tien wedstrijden in blokjesrapen, hoepelen, fietsbe- hendigheid en mastklimmen. Om kwart over elf is er koek- happen, bhklopen en snelwande len. Na de middag een songfestival voor kinderen waarvoor men zich moet opgeven bij de volgen de adressen in de straat: de heer Te Riet (op nr. 17b) en de dames Istaratoeboen (op 6b) en Bred- deis (op 18b), en bij het centrum Oost aan d Dr. Zamenhofstraat. Om drie uur: wedstrijden zak- lopen, tekenen en ballengooien. Hierna de finale en de prijsuit reiking van het songfestival, 's Avonds zijn er in de Leibnitz- straat straatfestiviteiten (o.a. koekhappen en stoelendans) voor ouderen. Kinderkaarten voor het feest kosten ƒ2,50, vol wassenen betalen 4,50. Een aantal consumpties is gratis. Kaarten zijn op voornoemde adressen verkrijgbaar. In Nieuwland is vanavond, net ais in de andere wijken, een lampionoptocht. ,De optocht ver trekt om kwart over acht van ginnedag-ochtend zijn er kin- het Dr. Wibautplein. Op konin- aerspeien bij de scholen aan de Dr. Kuiperlaan. Op het trottoir van de Mgr. Nolenslaan bij Huize Brabant zijn vanaf twee uur 's ochtends allerlei spelletjes voor de jeugd. Het oranjeba! in dr Jeugdhaven be- gint om acht uur 's avonds. De muziek is van de Shape of Things. Entree: één gulden. Vrijwel alle kinderspelen in de wijken worden georganiseerd door de VNFG de vereniging Nationale Feest- en Gedenkda gen. Wat de VNFG morgen o.a. wil iaten gebeuren in de diverse wijken: kegel-, balletjes-, naam- en zakloopraces en een schijven- bakspel. Plaats van het gebeu ren in Oost: Edisonplein (1 uur), in West: Westfrankelandsestraat (half 10), in Noord: aan de Albar- dastraat (10 uur) en op het gras gel (2 uur), in Kethel: sc'nool- veld van de Jozef Orellosin- en in Zuid: schoolplein Willem Brouwersschool (1 uur), plein Nachtegaallaan (10 uu Verder zijn er in alle wijkri straattekenwedstrijden. In K- the!: bij de Martinusschool uur), in Noord: bij de Mgr. Be kersschool (10 uur), in Oo Edisonplein (half 10), in We. op de Mgr. Nolenslaan (2 uu en het Frans Halsplein (3 ui en in Zuid: bij de Willem Bro. wersschoo! (10 uur). De lampionoptocht in Oo vertrekt vanavond om half la gen van ret Edisonplein. Op k ninginnedag vertrekt van h Edisonplein om half vijf 's mii dags een optocht met versieri autopeds, fietsen e.d.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1