Insectenplaag door rottende katten Maak uw eigen trip- herhaal' PvdA duwt PPR-boot iets van zich af HOOGSTRAAT GEVAARLIJK VOOR PUBLIEK Graftrap TOCH ACTIE LORENTZLAAN Mathenesse- ruïne volgend jaar herbouivd Autodiefstal vALKAR: 100 SÉER ,NEE' NAAR MIJN MENING v' Politie haalt autowrakken van straat Man gered uit Nieuwe Haven Buitenbaden (brrr) open POPPEZIJN iurotax 15.11.22 I Garagebedrijf 1 [oorzocht n OMIOSM Zeer droge april Fietser gewond bij aanrijding nQtyüc pi?ksarfiheoloog J. G. N. Renaud I r. 8 Het natuurstenen haardfragment dat eergisteren is gevon den De heer Solinger: de kattelijken liggen in de holen onder mijn flat VOOR ran een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Maak uw igen stripverhaal" onder at motto organiseert boek- andel Het Centrum aan de forte Singelstraat een wed- trijd voor amateur-stripte- enaars. Bij de boekhandel urmen zwart-wit strips torden afgehaald; de teke- laars in-de-dop moeten ze :elf inkleuren en er een ver- iaal bij verzinnen. De wedstrijd wordt georgani- srd ter gelegenheid van het ffste lustrum van-de boekhan- eL In de jury die dé inzendin- 0i gaat beoordelen, zitten: •ugdambtenaar Rob Wark, mu- fflm-msdewerkster Josine Bok- oven, striptekenaar Harr Wieg- öo, publicist Hans van der "b loot en beeldend kunstenaar rits Henderickx. De inzen dtermijn sluit begin juni. (Van een onzer medewerkers) SCHIEDAM Op het laatste nippertje heeft de vergade ring van de Partij van de Arbeid toch wat bedenkingen ge maakt tegen de samenwerking met de PPR. Terwijl de Poli tieke Partü Radicalen in nota bene hetzelfde gebouw tot de conclusie kwamen dat de samenwerkingsovereenkomst "ongewijzigd moet blijven, besloot de PvdA tot wijziging van twee punten. '2 r'* VOOGD'S NAAIMACHiNEHUIS v üjass (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Hoogstraat is levensgevaarlijk. "De auto's die er al dan niet met ontheffing rijden (en vaak te hard), geven de voetgangers een volkomen misplaatst gevoel van veiligheid" schrijft de Schiedamse Consumen tenbond in een brief aan de gemeente. In de verkeerscommissie waar de brief gistermiddag be handeld werd, zei xvethouder Bolmers het volkomen met de Consumentenbond eens te zijn: "Die auto's die door de Hoogstraat rijden, zijn me een doorn in het oog. Maar voor lopig kan het niet anders". Over enige jaren zal de Hoogstraat vermoedelijk met paaltjes voor het verkeer worden afgesloten. De midden standers kunnen dan bevoorraad worden via'de ontslui- tingsweg Broersveld. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Hoewel B. en W. van Schiedam de ac tiegroep Lorentzlaan giste ren telefonisch heeft uitge nodigd voor een gesprek op dinsdag 14 mei, zal de bezet ting van oversteekplaatsen op de Lorentzlaan toch door gaan. De actiegroep heeft dat gistermiddag in een commen taar laten weten. Wanneer de bezetting zal plaatsvin den, is nog niet beslist. De gedachten gaan voorlopig uit naar volgende week. HET Vtiiic VOiK IVwiNA 17 ieuwe vondsten voor restauratie 5 t. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De herbouw ,an de ruïne van Mathenesse rordt opnieuw ter hand geno den, Vermoedelijk dit jaar nog „opien op de fundamenten die ie1 laatste weken zijn blootge- igi, opnieuw muren opgericht, jat gebeurt met muurfragmen- jrfdie in de voormalige gracht romheen'zijn gevonden. Het is de bedoeling dat de rui- is (het deel wat er nu staat, ras de aanzet tot een groter omplex, bijgebouwd in 1360) bij Ie viering van het eeuwfeest, Hvan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onbekenden Ijsbben vannacht een garagebe- i tijf in de Spaanse Polder door- ijKht, Voor zover kan worden igegaan, wordt er niets vermist. volgend jaar mei, helemaal in zijn herstelde vorm te zien zal zijn. Dat betekent: een voor een flink deel herbouwde burcht, met een gracht erom heen en daar weer omheen een fraai be plant plantsoentje. Bij de opgravingen zijn de ar cheologen gisteren en eergiste ren opnieuw op "unieke vond sten gestuit". In de voormalige gracht rond de ruïne werden de len van een grote, natuurstenen haard gevonden. Ook andere be langrijke onderdelen van het kasteelinterieur zijn geborgen. Volgens rijksarcheoioog, dr. J. G. N. Renauld gaat over een drietal weken gestart worden met de al geplande opgra vingen onder het grasveld, op de middenberm van de Huis te Ri- viereweg. Op deze plaats moet (ios van de ruine) een zg voor burcht hebben gestaan. Deze voorburcht bestond uit drie met eikaar verbonden verdedigings- •nuren en enkele kleine wonin gen. - De opgravingen onder het grasveld moeten de precieze plaats van de drie muren van de voorburcht aan het licht bren gen. De exacte ligging van twee muren (die aan de zijde Emma- pelin en die aan de kant Broersvest) is al bekend de verdedigingsmuur aan de zijde Singelkerk moet nog worden ■uitgegraven. Zoals bekend bestond het kasteel Mathenesse uit wtee ge deelten, allebei omgeven door water en met elkaar verbonden door een brug. Er was een hoofdburcbt (de huidige ruïne die ongeveer drie keer zo groot is geweest) en de voorburcht (die haaks op elkaar staande muren, waarbinnen een boomgaard was). Nadrukkelijk bestempelde dr. Renaud gisterochtend het hard nekkige gerucht dat er onder aardse gangen bij de ruïne moe ten zijn, ais een fabeltje. „Die onderaardse gangen zijn een na gel aan mijn doodkist", aldus de heer Renaud. „Ze hebben nooit bestaan". „In de middeleeuwen beschik te men nu eenmaal niet over het materiaal om de gangen water- vrij te houden. Behalve in Lim burg en in opgehoogde steden hebben we nog nooit onderaard se gangen in Nederland ontdekt hoe ijverig we ook gezocht hebben. Bovendien heeft een on deraardse gang pas nut als hij geheim is en het werk eraan moet zo omvangrijk zijn ge weest, dat iedereen er vanaf ge weten moet hebben. Een onder aardse gang is dus beslist onmo gelijk Tezijnertijd hoopt de Rijksar- cheologische Dienst ook het ter rein naast de ruïne (zijde voor malige Rijks-HBS) te kunnen onderzoeken. Op het ogenblik staat er een rioleringsgebouwtje op. De hoofdburcht strek'e zich tot onder het gebouwtje uit en resten ervan moeten nog in de bodem zitten. Volgens de heer Renaud moe ten er onder het parkeerterrein aan het Emmaplein ook nog res ten van de voorburcht liggen. De rijksarcheoioog verwacht de overblijfselen over enkele maanden pas te kunnen bekij ken. „Het is de vraag of op die plaats veei funderingen terug te vinden zijn" aldus de heer Re naud, „omdat in de tijd dat de begraafplaats er lag, veel is uit gespit en verdwenen". Over de historie van de ruïne, wilde de heer Renaud nog eens benadrukken, dat in tegenstel ling tot andere lezingen, de hoofdburcht vrijwel zeker be woond is geweest door de stich- ster van Schiedam, Aleyd van Avenne. Tijdens de Hoekse en Kabeljauwse Twisten, Aleyd was toen al dood, is de hoofd burcht voor een groot deel ver woest door sldaten. Na deze roerige periode is de burcht weer opgebouwd en ver moedelijk uitgebreid. Een stevige pluim stak de heer Renaud op de hoed van de mensen die dagelijks met de op gravingen in de weer zijn. „Doordat ze zeer voorzichtig werken, duurt het allemaal wat langer. Maar het voordeel ervan is, dat we nu hele gave dingen hebben teruggevonden. En daardoor kunnen we het kasteel ailaen maar beter reconstrue ren". De huidige opgravingen duren tot ongeveer eind juni. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De bewo ners van de Ch. Th. Stork- straat in Nieuwland pikken het niet langer. Yoor de zo veelste maal binnen twee, drie jaar zyn ze getroffen door een insectenplaag. Vorige week hebben ze een strijdvaardige brief geschre ven aan het Schiedamse ge meentebestuur. Daarin eisen ze afdoende maatregelen op korte termijn. Volgens één van de actievoer ders, de heer H. A. Solinger worden de vrijwel steeds terug kerende insectenplaten (van vlooien, muggen, bromvliegen en vliegen) veroorzaakt door het kattenlegioen in de buurt. Hij zegt: „Die beesten zitten in de gaten onder de flats. Som mige zijn ernstig ziek, en als ze doodgaan liggen ze in die holen te rotten. Dat trekt allerlei on gedierte aan. Vooral als het weer beter wordt". Diverse malen hebben de be woners de gemeentelijke wo- ningdienst al om hulp gevaagd. Tot nu toe heeft dat echter nog geen resultaat opgeleverd. Onze toestand is even onhoudbaar ge bleven als 'ie was", zeggen de bewoners. De bromvliegen- en vliegen plaag van vorige week („Zukke beesten", gebaart de heer Solin ger) was de druppel die de em mer deed overlopen. De heer So linger: „Er wonen hier nogal wat oudere mensen en die den ken: ach, laten we maar niks zeggen. Maar voor mij kan het zo niet langer. Iemand die hier in de buurt woont en vroeger in Blijdorp heeft gewerkt, heeft eens tegen me gezegd dat insec ten van die kadavers de ziekte toxoplasma kunnen overbren gen. En dat betekent dat zwan gere vrouwen kinderen met af wijkingen ter w ereld kunnen brengen". V. Twee maatregelen moet de .ge meente gaan nemen, vindt de heer Solmger. Net als bij enkele andere straten in Nieuwland moeten tuinen in de C'n. Th. Storkstraat worden opgehoogd én de gaten onder de flats moe ten worden dichtgemaakt. De heer Solinger resoluut: „Dat is de beste en de enige ma nier om er van af te komen. En we hebben er recht op, want we betalen ieder jaar huurverho ging, terwijl het wooncomfort hier de laatste jaren flmk ach teruit tippelt. We hebben al een hoop gedonder met de Bols-fa- brieken en dan dit ook mg ik hoop dat de gemeente haar lakse houding nou eens verandert". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Twee wagens zijn gisteren in Schiedam gesto len. Een ervan was van een Rot terdamse vertegenwoordiger. De man had zijn auto, een Austin Seven (kenteken: 71-61-BX) neergezet op de Overschieseweg. Ook verdwenen bleek de wagen van de Schiedammer J. C. P. Zijn auto een Volkswagen Coupé (kenteken: HV-53-47) stond op de Burg. van Haaren- laan. RIJWIEL- EN 6SOMFIETSHANDEL HOOGSTRAAT 101-103 SCHIEDAM - TEL. 267552. Donderdogavond koopavond iv - ft m In de eerste plaats moest de passage verdwijnen waarin wordt gezegd dat wensen tot wijzigingen of beëindiging van de samenwerking door een voor stel van het permanent overleg orgaan aan de ledenvergadering kenbaar moeten worden ge maakt. In de tweede werd bepaald dat artikel 18 moet worden be kort. Dit artikel vermeldt* „De deelnemende partijen dienen een progressief meerderheids- of minderheidscollege te vormen, dat is samengesteld uit de deel nemende partijen." Vooral de zinsnede „Dat is sa mengesteld uit de deelnemende partijen", schoot de aanwezigen in het verkeerde keelgat. Met 26 tegen elf stemmen werd deze passage daarom gewijzigd. Als reden daarvoor voerden Chris van Dijk, Jan Simons en Kees Boerman, die in een geza menlijke discussie dit onderdeel (Vfn'een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ongeveer 'Merd afnemers van het GEB »|en geweigerd de „Kalkar- frig"* te betalen. Zij pro ven hiermee tegen de fman- fS van het kemenergiepro- ^^He-kweekreactor) in wtfland. Hét aantal weigeraars dog groeien, omdat het GEB B>8 maar zestig percent van de ekeningen heeft verstuurd. odOPig dal het GEB nog ®|Optreden tegen deze „wan- B. en W. willen eerst pspraak van het gerechts- fta 'Leeuwarden afwachten. Van onze weerkundige medewerker De neerslag is in april onder de maat gebleven. De minste regen werd opgegeven door de Deltaschool in Hendrik Ido Am bacht: 9 mm. In Spangen viel 15 mm, Oud-Beijerland 17, Vrees wijk 21, Krimpen a. d. IJssel 22 en Poortugaal 23 mm. Normaal is 46 mm, Plaatselijk beleefden we de droogste grasmaand sedert 1893, toen er in Rotterdam 1 mm wa ter viel en in de hele lente niet meer dan 18,5 mm, in Hellevoet- sluis 23 mm. In de afgelopen maand werd de grootste etmaalhoeveelheid, te weten 14 mm gemeten in Krimpen a. d. IJssel en hagelde het op de 25ste. 0 alle bekende merken Eg-Zog machine» vanaf f 295.. lot 1195.. reparatie» aan alia merken Hoogitroat 10. TeL 269737, Schiedam. afknabbelden aan, dat de weg moet blijven openstaan voor deelname door ander» construc tief progressieve partijen, behal ve de PPR. Kees Boerman wilde daarbij de PSP, zo die een raadszetel haalt bij de komende verkiezin gen niet uitsluiten en evenmin de CPN. Dat laatste kwam hem op felle tegenstand te staan van de andere leden die hem in her innering brachten dat op eerde re vergaderingen uitdrukkelijk was vastgesteld dat de CPN niet meer als redelijke coalitiepart ner wordt gezien. Tijdens de pauze duurde de verwarring hierover voort. Een aantal leden meenden dat hier mee dan ook de deur was open gezet voor een samenwerking met de CDA. „Maar nee", zei Kees Boerman, „hiermee worden alleen de progressieve partijen bedoeld." En de CPN wenste hij, ondanks eerdere beslissingen niet bij voorbaat uit te sluiten. „Wanneer", zei hij, „de moeiza me weg van een oppositie ver meden kan worden door één of twee raadszetels bij de coalitie te betrekken, dan verdient dat laatste alternatief volgens mij de voorkeur." Jammer was overigens het ontbreken van wethouder Bol- mers. Bolmers, zo werd gesugge reerd, is zeker geen tegenstan der van een afspiegelingscollege. En zijn visie op de toekomstige samenstelling van het college zou de diskussie er zeker anders hebben doen uitzien. Als één van de opstellers van het alternatieve plan „Sïrickie- de" wil ik er op wijzen dat ik volledig achter de katholieken sta, die de stenen graftrap bij de r.k.-begraafplaats aan' de Vlaar- dingerdijk willen behouden. De trap vormt een belangrijke schakel tussen de Vlaardinger- dijk en Nieuwland. Natuurlijk, er zijn een paar treden van die trap scheefgezakt, maar met een beetje goede wil is daar iets aan te doen. Graag wil ik nog eens wijzen op de toelichting van Gemeente werken op het groenplan voor het nieuwe buurtperk bij Strïc- klede. In de toelichting schrijft Gemeentewerken: „De paden loop en de structuur ervan moe ten op logische en natuurlijke wijze aansluiten op zowel be bouwing als beplanting in de di- reite omgeving...". Kennelijk beseft Gemeente werken niet dat er door het weghalen van het op- en afrij pad bij de r.k.-begraafplaats al een belangrijke (natuurlijke en logische) schakel tussen de Vlaardingerdijk en Nieuwland is verdwenen. Ook logisch en na tuurlijk vindt Gemeentewerken het misschien dat het natuurlijk gevormde pad rechtstreeks van de Fabristraat naar Nieuwland (de snelste weg) al in rook is opgegaan. In mijn plannen heb ik steeds groot belang gehecht aan het blijven bestaan van die natuur lijk gevormde paden en de graf trap. AAD SPROIXG Idenburgstraat Schiedam In de verkeerscommissie zei wethouder Bolmers gisteren dat de actiegroep volgende week voorstellen van B, en W, kan verwachten. De gemeentelijke verkeersadviseur Van der Vlist noemde het verbeteren van het uitzicht op de oversteekplaatsen als een mogelijke korte-termijn- maatregel. Commissielid ir, Chris Zijder- veld drong aan op ophefflpg van alle voorrangskruisingen op de Lorentzlaan en wegversmalling door het trekken van strepen voor fietspaden). In de laatste suggestie schuilde veel goeds, zei hoofdinspecteur Willems van Beveen van de Schiedamse po litie. Het opheffen van de voor rangskruisingen bracht te veel andere verkeersproblemene met zich mee, vond de hoofdinspec teur. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De 16-jarige fietseer R. A. M, T. moest gis teren m het Noletziekenhuis worden opgenomen, nadat hij op de Burg. Knappertlaan was aan gereden door een auto. De fietser had de wagen geen voorrang ver leend. De jongen heeft schaaf wonden en letsel aan zijn heup opgelopen. De auto werd be stuurd door mevr. W. A. R. -V. (Van onze soc.-econ. redactie) SCHIEDAM In samenwer king met de VROM heeft de Schiedamse politie drie auto wrakken van de straat verwij derd. Ze zijn afgevoerd naar het gemeentelijke wrakkenterrein aan de van Heekstraat. De wrak ken stonden aan; De Nic, Beets- straat, het Johan Straussplem en de Numansdorpsestraat, (Van onze soc.-econ. redactie) SCHIEDAM Door nog onop gehelderde oorzaak is de 41-jari- ge Schiedammer T. de V. giste ren in het water van de Nieuwe Haven gevallen. Door voorbij gangers is de man op het droge getrokken. Hij is ter observatie opgenomen in het gemeente zie kenhuis. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de open zwembaden van de gemeente Rotterdam kan vanaf 11 nei weer gezwommen worden Het «eirnpn loopt tot 15 september.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1