PvdA samen met het CDA? Oost groeit als kool Nog tachtig in Zuid erbij mémm )rie gewonden bij gecompliceerde botsing Metalen vuil emmer weer naar zolder Roelfsema opent nieuw ÖBK-gebouw Reinigings- mensen vrij ro°r/n Burgemeester in verhuizing- Cellen nieuw Knelpunt Op 3?ll?ee "vöörköT- idswerk- au indus- t weck (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Eef Collé zal vrijwel zeker niet als wethouder in dé nieuwe gemeenteraad terugkeren. Een kleine meerderheid van de nieuwe PvdA-raadsfractie heeft deze week besloten niet meer met Collé in zee te gaan. Deze beslissing houdt in dat de kansen voor een pro gressief college van B.. en W. straks m september, tot bijna nul gereduceerd zijn. Eef Collé: geen goed woningbeleid er ■yd ..'a f 7- r"s> a*, De hond en de lantaarnpaal: twee vijanden FIETSEN POPPEZIJN SCHIEDAM 'Het barst van de handelswaar in dè Lindenhof. En dat hebben de slopers van het oude in ternaatsgebouw aan de Lan ge Achterweg gemerkt ook. „Toen we aan het hele karwei hier begonnen, was er geen waterkraan en bij na geen wasbak meer te vinden. Allemaal weg foetsie", 'zegt Herman Soek, een 22-jarige sloper die in het Lindenhof-pand al ruim twee wek enin de weer is met breekijzer en voorha mer. De muurschildering op de zolder Is voor ledereen zichtbaar geworden nu het dak verdwenen is Herman en Peter Soek: slopen is gevaarlijk vak.... (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam-zuid krijgt veel meer con tainers: mogelijk dit jaar nog komen er zo'n tachtig bij. De belangrijkste problemen met de containers wil de ge meente uit de wereld helpen met enkele snelle maatre gelen: n.l. de containers worden vaker schoongemaakt; uitbreiding van het ophalen van grof huisvuil in Zuid; verfraaiing van de punten waar de container staat. Bovenstaande maatregelen betekenen: dat de proef met de containers in Zuid is geslaagd! Wethouder Collé deelde dat gisteravond mee in de commissie voor de ge meentereiniging. VOOGD'S NAAIMACHINEHUIS DONDERDAG JUN. vrtiJc VOLK sttö houding., Janbev|3 reet. Mo.: 0499 IJS R1 Eef Collé in ongenade Reden voor het ook voor insiders onverwachte PvdA- besluit is „het slechte woningbe- leid van Collé". De nieuwe so cialistische fractie vindt dat de CPN-er de afgelopen vier jaar „te veel woningzaken op zijn beloop heeft gelaten." Collé had in Schiedam op zijn minst eens een woningbehoeftenonderzoek moeten houden. Daarop had hij ;dan een werkelijk beleid kun nen voeren, aldus de socialisten. Door de verbreking van de banden PvdA-CPN zijn de kaarten voor het CDA om bij de vorming van een nieuw college te worden betrokken, vrij gun stig komen te liggen. Het CDA heeft via zijn lijsttrekker Siem Rosman meermalen laten weten graag met de PvdA te willen „regeren". Vanavond gaan de fractielei ders in de gemeenteraad met burgemeester Roelfsema praten over een vijfde wethouder. WD-fractieleider Gerard Ver- «hulsdonk liet ons gisteren weten dat de liberalen tegen „een dure vijfde wethouder" zullen, stem men. De PvdA en vermoedelijk ook het CDA zijn voorstander van een vijfde wethouder in het nieuwe college. Geert van der Linden is in middels ais PvdA-wethouders- kandidaat afgevallen. Van der Lmden, medewerker van de Rijksplanologische- Dienst, heeft laten weten andere besognes aan zijn hoofd te hebben PvdA-wethouderskandidaten die nog steeds in de running zijn, zijn: Reinier Scheeres, Jaap Looij met als tegenkandidate Clara Visbeen, Aad Wiegman, Joop de Jong en Chris Zijder- veld. Er zijn ook stromingen in de PvdA die wethouder Cor Bolmers liever niet meer in een nieuw zollege zouden willen. PPR's wethouderskandidaat Hans van der Wilk valt vermoe delijk af. Hij maakt grote kans gecommitteerde (een soort wet houder) te worden m de Rijn- mondraad. In Rijnmondkringen ziet men ook in Eef Collé een kandidaat voor een functie als gecommitteerde. TVan een onzer SCHIEDAM Burgemeester Roelfsema is volop aan het ver huizen. Gistermorgen was voor hem en .zijn gezin de grote dag: in een paar uur moest alle huis raad van z'n ambtswoning aan de Burg. Knappertlaan naar de nieuwe woning aan de Zwaluw laan in Kethel. Het hele karwei heeft ongeveer vijf uur in be slag genomen. Op de foto obser veert mevrouw Roelfsema de verhuizers. "te i yf S „tv y/M Plassende honden bedreiging voor lantaarnpalen (Van. een onzer verslaggevers) SCHIEDAM' Plassende honden en de smerige lucht in Rijnmond zijn.de vijanden van aluminium lantaarnpalen. In Schiedam staan daarom me rendeels stalen lantaarnpalen. GTB-directeur dr. ir. j. van Willigen zei dat deze week op een vergadering van de com missie Technische Bedrijven. Hij* ging daarmee in op een- opmerking van het commissie lid'. Siem Rosman die zei ge lezen te hebben dat aluminium lantaarnpalen makkelijk te schilderen zijn en „prettig zijn om tegen op te botsen". Schiedam heeft wel alumi nium lantaarnpalen, maar niet veel, aldus de heer Van Wil ligen. Over de werking van de Rijnmond lucht op alumi nium palen verklaarde de heer Van Willigen: „De rotzooi van Rijnmond werkt in op het alu minium. Je krijgt putjes. Dat wordt een vies gezicht en dan moet je weer gaan schilderen". Ook honde-urine blijkt niet best voor het aluminium. De GTB wil in de toekomst het aantal lantaarnpalen in de straten in Schiedam steeds verder inkrimpen. De heer Van Willigen: „We gaan de oude vervangen door nieuwe, die veel meer licht geven. Omdat die palen lang moeten zijn voor een betere versprei ding van het licht, heb je be slist stevige stalen palen no dig'.'. Ondanks de nadelen van aluminium lantaarnpalen sug gereerde het commissielid de heer Rosman bij de afslag Churchillweg toch dergelijke palen neer te zetten. Op deze moeilijke afslag vliegen nogal vaak auto's uit de bocht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een gecom pliceerd ongeval gisteravond op (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM B. en W. van Schiedam zijn van plan bin nenkort de .metalen huisvuilem- jBer weer te gaan verbieden. De Schiedammers mochten voor het ^bieden van huisvuil tijdelijk fai} dè metalen emmer gebruik ®aken vanwege de schaarste "h plastic huisvuilzaken. Bij "Verzoek van de gemeenterei- 3"g is gebleken dat 20 tot 25 «reent van de Schiedammers metalen huisvuilemmer van zolder had gehaald. de hoek Nieuwe Damlaan-Burg. van Haarenlaan in Schiedam zijn twee bromfietsers en een meisje, dat bij een van hen ach terop zat, gewond geraakt. Oorzaak van het ongeval was ee nautomobilist die door het rode stoplicht reed. Deze, de 21- jarige V. J. van D. werd daarna op het kruispunt aangereden door een van" rechts komende auto, tolde door de klap om zijn as raakte de twee bromfietsers en botste vervolgens op eer» ge parkeerde auto. Eén van de twee bromfietsers, de 17-jarige C. de R. kwam er met enkele schaafwonden vanaf, de tweede, de 17-jarige Robert Schoenmaker brak zijn linker enkel en zijn rechter bovenbeen, z'n twaalfjarig zusje Monique, die bij hem achterop zat, brak haar linker bovenbeen. Beiden zijn opgenomen in het gemeenteziekenhuis. De materi ele schade aan de auto's en de bromfietsen is groot. De slopers van de Lindenh VOOR RIJWIEL- EN BROMFIETSHANDEL HOOGSTRAAT 101-103 SCHIEDAM - TEL. 267552 Donderdagavond koopavond Met zijn 21-jarige broer Peter en nog een stuk of zes slopers is hij bezig het eens zo imposante internaatsgebouw in een kalm tempo te onttakelen. Het dak is er grotendeels al af, binnenin zijn de kamers, de trappehuizen en lokalen leeggehaald en vrijwel onherkenbaar verwoest. „Wat we er nu moeten uitha len is het .hout, het ijzer en het zink", zegt Peter 'Soek. ,Het hout wordt ontspijkerd en ver kocht aan een houthandelaar. Daar krijg je' nog' een mooi prijsje voor. Als alle handels waar weg is, komt de beul.,Dat is een hijskraan met een ijzeren kogel eraan. Dan ligt de boel zo plat... ik denk dat er half juli niks meer van de Lindenhof te rug te vinden is..." Om zijn rechterbovenarm heeft Peter Soek een flink ver band, zitten. "Souvenir van de Wat me hier in dat gebouw is opgevallen? Peter, na enig na denken: „Die kamertjes vooral, dat lijken net cellen. Er zitten hele kleine ruitjes in. En dan zijn we nog niet eens in de kel der geweest, wie weet wat je daar te zien krijgt..." De Lindenhof is een stevig ge bouw, beamen de broertjes Soek. „Er zou nog een boel mee te doen geweest zijn. Ze hebben er zelfs nog in geslapen onlangs. We vonden allemaal lege flessen cola en fanta op zolder. Maar ja... nou wij eenmaal in het par.-d zitten, valt er niks meer te redden." Peter en Herman la chend: „Weet je wat van ons vak nou het leukste is... je kunt je altijd zo lekker uitleven. Be ter dat je hier effe tekeer gaat, dan dat je het ergens anders doet, waar of niet? A K Lindenhof. Peter: „Vanmorgen gooi ik met mijn broer een ijze ren kachel uit het raam en daar zat nog een beugel aan, die ik niet gezien had. Dat deed effe pijn... wat vlees- en schaafwon- over..." Sloper, da's een gevaarlijk vak vinden de gebroeders Soek. „Maar", voegen ze er -snel aan toe, „als je daaraan de hele dag gaat lopen denken, kan je beter afnokken". Herman: „We lopen hier op gymschoenen. Het na deel daarvan is dat je gauw een spijker in je poot hebt. Natuur lijk kun je ook legerkistjes aan trekken. Maar daarmee glij je weer sneller uit. Met gymschoe nen sta je stukken steviger, maar ja het is link met die spij kers..." Proef met containers eslaagd Zeventig procent van de Zuid-bewoners die over de containers werden geénque- teerd, vulden het formulier in en stuurden het terug naar de gemeentereiniging. Van alle binnengekomen reacties Week 73 percent pro-container. 12 percent was tegen en wilde merendeels vasthouden aan de plasticzak, de rest had geen mening. In een brief aan het ge meentebestuur heeft VROM- directeur E. T. Kraan laten weten dat hij huisvuilcon tainers (zij het voorzichtigaan) ook in andere stadsdelen wil gaan neerzetten. In Woudhoek-Zuid waar op het ogenblik ook een proef met huisvuilcontainers wordt gehouden, gaat de VROM (ge- meentereiniging) binnenkort ook de meningen peilen, net als in Zuid is gebeurd. Een privé-onderzoekje van het raadslid mevrouw Steens heeft uitgewezen, dat de be woners In Woudhoek vrijwel aliemaal de container willen handhaven. containers onder het stof te zitten. Daarna wordt dat stol niet opgeveegd. Eén van die reiniging mensen heeft tegen mij gezegd', we kankeren net zo hard over die containers als jullie", aldus de toehoorder, de heer Konings. VROM-directeur Kraan maakt in zijn brief aan het college melding van deze ge voelens van ziin personeel, maar vindt dat doorgezet moet worden met de containers om dat „er vele goede kanten aan zitten en ook gezien de te ver- wachcten groei van het con tainersysteem'" De 80 containers die Zuid erbij krijgt (er staan er nu 32), worden neergezet binnen de grens Nieuwe Haven - Hoofd straat - Westerhaven. Over een jaar wil de VROM de pro blematiek in Zuid rond de containers opnieuw onder de loep nemen. Mochten de meni- gen dan overwegend negatief zijn, dan zal alsnog overge schakeld kunnen worden op de huidige vuilophaalmethode met de plastic zak. Doorgaan met de containers in Zuid gaat grotendeels tegen de zin van het reinigingsper- soneel in gebeuren. Een toe hoorder bij de commissiever gadering zei daarover gister avond: „De reinigingsmensen komen bij het legen van de Belangrijk knelpunt voor de gemeentereiniging is het legen van de containers. Door het onjuiste gebruuik ervan moet 'ie vaak viermaal per week leeggemaakt worden. En dat is gezien het personeels-, tijd en geldgebrek twee keer- te veel. De heer Kraan verwacht dat twee keer legen mogelijk wordt als de bewoners in Zuid met de containers vertrouwd zijn geraakt. De VROM benadrukt nog eens dat klachten in Zuid over n iet-Zuid-bewoners die hun vuil in de containers komen storten en over afval van te grote afmetingen in de con tainers (bedden, wasmachines etc.) vermoedelijk de eerste tijd niet te verhelpen zijn. Alle commissieleden toonden zich blij met het slagen van de proef. Ze waren verrast over de positieve container- gevoel ens in Zuid, de hevige kritiek van de laatste maan den in aanmerking genomen. Mevrouw Krikke-Hein wilde vaste deksels op de containers. Met de verfraaiing van de punten waar de containers staan, wordt binnenkort in Woudhoek-zuid een proef ge nomen. 0 alle bekende merken Zig-Zog machines vanaf 295.- *ot 1195- reparatfas aan alla markan Hoogstraat 10. Tel. 269737. Schiedam. SCHIEDAM De nieuwe bewonersvereniging Oost groeit snel. In twee weken t(jd is de vereniging uitgedijd van dertig naar tachtig leden. Volgende week maandagavond houdt de vereniging spreekuur in het wijkcentrum Oost aan de dr. Za- menhofstraat, van zeven tot acht uur. Inmiddels heeft men vijf werkgroepen in het leven geroepen: voor publiciteit, huren en wonen, groen- en speelgelegenheid, verkeersveiligheid en scho len, en spreekuur. Voorzitter van Oost is de heer G. Brouwer, secrelaris de heer F. te Riet. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemeester Roelfsema opent zaterdagmiddag het nieuwe verenigingsgebouw van het harmonie-orkest OBK. Het gebouw staat aan de 's-Gra- veiandseweg. De opening is om vijf uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De eerste paal voor de VROM-nieuwbouw gaat woensdagmiddag 19 juni de grond in. Het VROM-personeel krijgt vrijaf om deze.gebeurtenis bij te kunnen wonen. De nieuwbouw komt ta staan In de 's Graven- landsepolder. Het eerst wordt de garage gebouwd,

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1