Sluis altijd goed voor tv Hoe worden lucifers gemaakt? De wildste boern- dochtere Actie (1) Actie (2) Herstel Truus Orkest MOS Tt betrouwbare middei bü «stoornissen G te a* Andere Gewoon Mooi VhUi VOtK Van onze verslaggever FRANK VAN DIJL AMSTERDAM Gezeten achter een tafeltje, dat was voorzien van de tweetallige aanduiding "Gereserveerd - reserved /voor/ pers - press", en uitgerust met twee con sumptiebonnen, rechtgevend op evenzoveel pijpjes koud bier, hebben wij gisteravond in het hoofdstedelijk Krasna- polsky gelaten vierentwintig zangers en zangeressen aan gehoord die met elkander achtenveertig dat wil zeggen: ieder twee liederen zongen. Vanavond komt Neêrlands bekendste vuurtoren weer witte kat batterijen Baby May: straks een Begenadigd Zangeres? bij nader inzien IVAN HEYLEN Xi s s Hank Onrust in zijn lucifersdoosje. DINSDAG 31 JUNi W/4 Aspirant-ster Balby May: 6En ook vaak lastige mannen' Zij deden dat in de hoop uit verkoren te worden om van 6 tot 10 augustus in de Belgische kustplaats Oostende de eer van het vaderland hoog te houden in het dan en daar te houden song festival. In feite waren de vier entwintig aankomenden van gisteren al uitverkoren: maar liefst zestig kandidaten hadden gereageerd op een oproep van de Geestelijke Vader van dit alles, de heer Frans van Klingeren. Het spreekt vanzelf dat hij het de "pers-press' niet kon aandoen al deze reflectanten voor het voetlicht te brengen. Enkele voorselecties hebben he laas zesendertig artiesten doen afvallen en aangezien Nederland niet naar Oostende kan met vier- rentwintig deelnemers zullen er nog meer moeten sneuvelen. Deze verantwoordelijkheid ligt in de handen van een jury, die bestaat uit twee heren Harry {De Groot en Van Hooff) twee heren Ruud (Jacobs en Bos) en een heer Rudy (Van Houten). "Ja", vertelde ons Van Kiinge- ren, „dat zijn erg grote namen en daar ben ik verschrikkelijk trots op." De jury heeft een week de tijd gekregen om de knoop door te hakken. Heeft organisator Van Klinge ren al een idee in wiens of wier voordeel de uitslag zal uitval len? „Nou ik weet wel wie het niet worden,' antwoordde hij. „Wie? Dat zeg ik niet, ik-geloof dat dat te pijnlijk zou zijn. Maar er za ten ook pluspunten bij. Er is ze ker een aantal namen dat wij in de toekomst nog zullen horen." Wat brengt de mensen er toch toe mee te doen aan deze grap pen? Wij hebben dat gevraagd aan de tweeëntwintig-jarige Rotterdamse zangeres baov May, die in het dagelijks leven Hedy Perreira heet. Zij verklapte ons het „m de eerste plaats voor de publiciteit' 'e doen, maar dat „het nog leuker (zou) zijn als ik gekozen werd Lachte zij: „Dan krijg ik vanzelf nog meer publi citeit!" Is dat haar ideaal? Baby: „Daar heb ik eigenlijk nooit zo over nagedacht. Ja, be kendheid krijgen..., ik weet het niet." Maar lijkt het haar leuk om bekend te zijn Baby: „Ja en nee. Ik heb net nog een gesprekje gehad met een bekende zangeres - wie? Nou. Helga, zij doet ook mee en zij wordt overal nagewezen. Dat vindt ze helemaai met leuk meer. Zulke verhalen heb ik al meermalen gehoord. En er zijn ook vaak lastige mannen Lastige mannen? Baby: „Ja, ik heb dat in België wei eens meegemaakt. Maar ik had toen iemand bij me om ze op een afstand te houden. Als ik riet gekozen wordt? Nee, dan ga ik niet zitten treuren en ik houd ook niet op met zingen. Ik zou niet zonder muziek kunnen le ven. Ais het me niet lukt in de showbusiness dan ga ik toch door met mijn eigen orkest voor een danspubliek. Een lu'sterpu- bliek, zoals hier, zit op alles te letten." Wat denkt? ze van haar kansen ié? 19.05 Ned. 1 Baby: „Daar durf ik helemaal niet aan te denken. Het wordt een spannende week, dat wel." Dat willen wij geloven. Inmiddels heeft Marijke Phi lips het podium betreden om de volgende zangeres aan te kondi gen: „Dames en heren, ze komt uit Helmond en ze heet Ria van Helmond. Ze vertelde me dat ze naar het songfestival m Chili geweest is dat schijnt daar allemaal gewoon door te eaan en daar de publieksprijs gewon nen heeft." Niet geheel ten onrechte, zo mogen wij na het beluisteren van vijftien jonge artiesten, veelal gewapend met eigen nummers in het luïsterliedgenre dat tien jaar geleden enige po pulariteit genoot bij de toenma lige twintigers, zich soms te bui ten gaand aan klassieke werken als „Georgia on my mind", con stateren. Wij kunnen onmogelijk bewe ren dat „Cucuru Paloma" geen uitgemolken lied zou zijn, maar wij hebben, met eigen oren ge hoord dat Ria van Helmond het zong met een volume dat haar boven de auditiesfeer moet kun nen uittillen. Zelfs wanneer zij een stapje achteruit deed, zodat de afstand tussen haar mond en de microfoon groter werd, bleef zij tot achterin de zaal hoorbaar hetgeen niet gezegd kan worden van de Rotterdamse Elisabeth van der Lmden. Er moest een anonieme jonge man aan te pas komen om de microfoon achteruit te schuiven zodat de geluidsinstallatie de klanken die de laatstgenoemde zangeres aan haar keel ontlokte tenminste verstaanbaar kon weergeven. De eerder gememoreerde Hei- ga uit *s-Hertogenbosch vergast te ons op een levenslied waar van wij de strekking menen te kunnen samenvatten in: „Ik zag niets van Parijs met jou, op on ze huwelijksreis, maar dat klei ne hotel, ja, dat herinner ik me nog wel; wie weet zien we Pa rijs, als we oud zijn en grijs." Haar tweede lied heette „Een zomer zoals deze zal er nooit, nee, nooit meer wezen." Vervolgens besteeg de Haar lemmer Steve Allet de Bühne en als wij ons niet vergissen was hij de eerste Oostende-kandi- daat van de mannelijke kunne die zichzelf niet, zittend op een knik, op een Spaanse gitaar be geleidde. Allet, die ooit nog eens een hit had met „de popversie van het duet uit de Parelvissers" en die een jaar in Ekseption heeft ge zeten, zo spieken wij van Marij ke Philips haar papiertje, zong thans het door Frank Sinatra al eerder opgenomen lied „My way", wat wij niet het ernde vonden. Na verloop van tijd was het de beurt aan de Amsterdamse zangeres Mariëtte Bodier, die in een onbepaalde, waarschijnlijk door het Latijn beïnvloede, taal zong en wier volume niet onder deed voor dat van Ria van Hel mond, zoals wij zelfs tot in de toiletten („Zuinig met papier sv.p.") konden opmerken. Toen de laatste noten gevallen waren, bedankte Frans van Klingeren het orkest, „dat een bovenmenselijke taak verricht heeft". Zullen we dat dan maar naar Oostenden sturen? Maandagavond serieavond. Wanneer wjf het aanbod van de vooravond meetellen, waren het er zes. Er viel één nieuwe te be groeten, bij de NCRV: „Blues from Mississippi", een soort do cumentaire in een aantal delen die ontstaan en geschiedenis van de bluesmuziek behandelt. Een oordeel erover schort ik op tot de volgende keer, als ik er naar gekeken heb, want ik koos gis teravond toch voor AVRO's Te- levizier. In aansluiting op de uitsteken de reportage die Brandpunt za terdag bracht over het transport van het stoffelijk overschot van Michael Gaughan van Engeland naar Dublin, kwam Televizxer nu met een verslag van Fons van Westerloo over wat enigs zins dramatisch „Gaughans laat ste tocht" genoemd werd: de rit van de Iiibauto van Dublin naar Gaughans geboortedorp in het uiterste westen van Ierland. Van Westerloo gaf duidelijk van enige scepsis met betrekking tot het manifest aan Gaughan ten deel gevallen martelaarschap - blijk. Misschien had hij wei ge lijk en was Gaughan inderdaad niet veel meer dan een bank rover die, profiterend van de pu bliciteit rond de hongerstakingen die een aantal Ierse gevangenen in Engeland aanging teneinde hun. politieke eisen kracht b« te zetten, geprobeerd heeft op de zelfde manier los te komen. Anderzijds rijst er toch twijfel niet ledereen hongert zichzelf dood als er geen andere motie ven dan een overplaatsing van de ene gevangenis naar de an dere aan ten grondslag liggen. Enfin, in Ierland is Gaughan Inmiddels de nieuwe martelaar geworden, het symbool van. de strijd tegen de Engelsen. Net als in de reportage van Brandpunt ademde het verslag van Van Westerloo een zeker sinister soort dreiging uit: bataljons ge heel in het zwart gestoken IRA- commando's wekten niet de in druk de strijd te willen opgeven. Aandacht in Televizier ook en hoe kan het ook anders voor de situatie op Denmendal, waar de nieuwe beheerder zo waar kans schijnt te zien de ein deloos slepende affaire naar een oplossing te loodsen. Persoonlijk zou ik het innig toejuichen als het hem lukte, niet alleen voor alle betrokkenen, maar ook voor mezelf, want ik kan zo langza merhand het woord Dennendal niet meer horen. Jan Scholtens had Sluis be zocht, een pittoresk stadje in Zeeuws-Vlaanderen, waar de beyoiking zich steeds meer be gint te ergeren aan de als padde stoelen uit de grond vliegende sex-shops. Bij mijn weten wor den Sluis en soortgelijke Zeeuws- vlaamse plaatsen waar handige lieden profiteren van de porno belustheid van Belgen, Fransen en Engelsen, toch zeker een maal per jaar bezocht door een cameraploeg van enigerlei ak- fualiteitenrubriek: altijd goed voor een item. En tenslotte bleek Will Simon zowel Israël als de Amsterdamse jeugdgevangenis Lloyd-hotel be zocht te hebben, zij het niet voor hetzelfde. In Israël was Simon aanwezig by de terugkeer van de laatste Israëlische krijgsge vangenen uit Syrië, hij infor meerde naar hun ervaringen en kreeg te horen dat de behande ling slecht geweest was. Hetzelfde wist Televïzier-cor- respondent Rolfes uit Damascus te berichten. Ook de Syrische militairen die terugkeerdenuit Israëlische krijgsgevangenschap, beklaagden zich over de manier waarop men hen behandeld had. Nee. dan was Simons item over het Lioyd-hotel heel wat vro lijker: staf en gedetineerden heb ben eigenhandig het gebouw van fleurige verfjes voorzien. Staats- secretris Glastra van Loon vond het ook leuk. Dat kon je wel zien aan het enthousiasme waarmee hij een schilderijtje stond te ma ken. ERNST RIS %feV$r - Van onze verslaggever ALE VAN DIJK HILVERSUM De AVRO - televisie zendt woensdagavond een pro gramma uit, dat een „proef- programma" is voor een tv- serie, die nooit een tv-serie is geworden. Het is het programma „Lucifers", dat een jaar op de plank bleef liggen. „Vier jaar geleden had ik het idee al", zucht Hank Onrust, de regisseur, die het afgelopen sei zoen vooral bekend werd door het omstreden kunstprogramma ,De Ivoren Toren". Met „Luci fers" meent Onrust een Vorm gevonden te hebben waarbinnen tal van dingen, voorwerpen, en problemen op tv aan de orde ge steld kunnen worden. „In het proefprogramma heb ben we de lucifer gekozen. We hadden net zo goed letters, bor stels of bestek kunnen kiezen. Die waren ook in de volgende afleveringen aan de orde geko men als het een serie was ge worden", zegt regisseur Onrust: „Je kunt zo'n lijn natuurlijk ook verder doortrekken en dan se rieuze dingen als sociale proble men of ziektebeelden aan de orde stellen. Je kunt informatie geven in een wat ik noem amu- sementaire vorm. Eigenlijk heb ben we dat in .De Ivoren To ren" ook gedaan, maar dan met de kunst als uitgangspunt." ren Toren". Er is op die manier natuurlijk weinig plaats voor ex perimenten, er moeten program ma's komen, die uitgezonden worden, want iedere omroep heeft beperkte faciliteiten. En dan moet je ook nog program ma's maken, die een hoge kijk dichtheid hebben. Niet dat ik bezwaar heb tegen het maken van de Mounties-show, want ook daar kun je je ideeen gebruiken. Zo'n populair programma als de' Mounties-show kan je bijvoor beeld gebruiken om de vormge ving zo mooi mogelijk te maken." In „Lucifers" is via animatie filmpjes, sketches, een bezoek aan een luciferfabriek en liedjes een „amusant-informatief" geheel samengebracht met als hoofdrol vertolker de lucifer. Het kon niet uitblijf ven dat in ons kndiei waar ooit de Nederland se Elvis Presley, de Nei derlandse Pat Boone, ds Nederlandse Jason King- en de Nederlandse Hosj Cartwrfght werden ver kozen, ook eens ,a.' wildste boerndochiere", zou opstaan. Zeker na de hit „De Wilde Boern.' dochter" van onze zuü derbuur Ivan Keylen zowel in Hilversum top dertig'als de hitlijs-' ten van Radio Veronieï en Radio Noordzee aan voert. Vorige week in het Heerlense etablissement Manuela was het dan? zover en Ivan, van wié overigens ook een elpee op de Nederlandse pla. tenmarkt verscheen, zat zelf In de jury. Na veel wikken en wegen kwam de negentienjarige Wü, lemien van der Laar uit Kerkrade als „de wild ste" uit de bus; „qaa, uiterlijk en vormgeving dan," aldus de organise rende platenmaatschap. pij. Ter gelegenheid van, het 50-jarig jubilee» van de NCRV en het 25-jarig bestaan van het. Koningin Wilhelm Fonds wordt tussen 2Ï en_ 29 november dosr beide organisaties een gezamenlijke nationale' actie gehouden ten bate van de kankerbestrij ding. in het bijzonder ter bestrijding van kan^ fcer bij jeugdigen. I De actie wordt beslo ten met een marathon- televisieprogramma dat van 's avonds half'ne gen tot 's nachts i twee uur zal duren. Men hoopt in dat programs» een elndophrengsi van rond veertig miljoen gulden bekend te kun nen maken. Bij de actie zullen 250.000 collectan ten en 1700 plaatselijke actiecomités worden ingeschakeld. geei geb sen seld op 1 Gus De ben strc dat bezi AI?< stad W dam van het de mog zien, naar hebl het voeg bron De mem zo tl daar dan schri zitter Oo bit Zake Gust Nu de 1 zwaa nengi het r gezor giëne het wiize Met ingang van giste ren worden aan enkele radiozenders te Lopik onderhouds- en herstel werkzaamheden uitge voerd. Als gevolg daar van wordt gedurende de normale werkuren met verminderd vermogen uitgezonden. De pro gramma's van Hilver sum 3 worden zelfs, tus sen acht uur en half vijf, zo nu en dan on derbroken. Men hoopl het meerendeel van het karwei voor de bouw vakvakanties te hebben geklaard. v S u S h a C ei k Ie 5j b 01 ri di VI Onrust wilde met „voorwer pen" beginnen omdat de mensen, in dit gevai de tv-kijkers dus, zijns inziens steeds verder af ko men te staan van de produktie van gewone gebruiksvoorwer pen. „Vroeger zagen de mensen hoe allerlei gebruiksvoorwerpen ge maakt werden. Ze zagen hoe een ketellapper werkte, je kon een bakkerij binnenkijken om te zien hoe een brood gebakken werd en allerlei handwerkslieden kon je aan 't werk zien. Maar de af stand tot die gebruiksvoorwer pen is steeds groter geworden omdat ze nu in verre fabrieken massaal worden geproduceerd", aldus Onrust: „Via televisie kun je die dingen weer wat dichter bij de mensen brengen." Waarom is die serie niet door gegaan? Onrust: „De voornaamste re den is, dat ik voor de AVRO an dere programma's moest gaan maken zoals de Mounties-show en het kunstprogramma „De Ivo- Eeru serie zal het wel nooit worden, want de voornaamste tekstleverancier Cherry Duyns gaat volgend seizoen in dienst van de VPRO-televisie „Berich ten uit de samenleving" maken en Onrust heeft alweer andere plannen. De AVRO verzekert ons, da! er komend winterseizoen weer een kunstprogramma zal worden ver vaardigd. Door Hank Onrust? Onrust daarover: „Dat hangt niet alleen van de AVRO af, maar ook van mij." Onrust heeft van twee andere omroepen aangeboden gekregen volgend seizoen een programma te maken in de geest van „De Ivoren Toren." Mevrouw Truus vra Hanegem, zo langzamer hand misschien nog wel bekender dan haar voet ballende kromme echt genoot, gaat het Neder lands radiovolkje via gesproken brieven op de hoogte houden van het wel en wee rond de We reldkampioenschappen voetballen in Duitsland. Dit gebeurt elke dins dag, woensdag en zater dag in de aktualiteiten- programma's van de VARA; dinsdags van elf tot twaalf via Hllver-1 sum 3, woensdags In de Aktualiteitenshow en op zaterdag ln het spori- haifuur van Z.I. Het VARA-team, dat in Duitsland gebruik maakt van de AFN-sta- dio's van het Ameri kaanse leger in Frank furt, bestaat voorts hit correspondent Joban van Minnen, de redactie van Voetbal Internationa! en verslaggever Jan Wal ters. Morgenochtend de VARA in de Aktual - teitenshow aanwezig bil de Oranje-ploeg in Zeist.*

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 2