Ook 31- jarige heler in arrest beul In mei 127 woning zoekenden geholpen Verwarring rond functie Werkwinkel Nieuwe Uitkijk wordt één brok romantiek SOCIALE WERKPLAATS BLIJ MET NIEUW ONDERKOMEN VYD: verdeling wethouder- zetels in het openbaar 'WÊÊÊÊSS^éê wmmmm Bewoners Nieuwe Haven: pietsie inspraak in nieuwbouwplan HET VRIJE VOLK ,(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De jeug- 3ige Schiedamse telefoon- krakers blijken bij de serie inbraken die ze de afgelo pen maanden in Schiedam Hebben gepleegd, hulp ge had te hebben van twee Scholieren: de 16-jarige C. M. M. en de 17-jarige M. K. Ook dit tweetal is aan gehouden. De Scliiedamse politie heeft ook de 31-jarige monteur W. J. gearres teerd. De man had een aantal gestolen goederen voor; een zacht prijsje van -de jeugdige diefjes overge nomen. (Van een onzer verslaggevers) 2, SCHIEDAM De beul (een zware dragline met een tjzeren. kogel) is gearriveerd bij De Lindenhof, Gistermor- gen begon het helse sloopwerktuig aan z'n onverbiddelijke arbeid, nadat vorige week de laatste waardevolle materia len uit het pand waren gehaald. Wie nog iets van De Lin- 1denhof wil zien, moet snel zijn. Vermoedelijk volgende week al ligt het hele pand plat De Werkwinkel aan de Korte Dam 6: het is geen GAB. Een paar arbeiders uit de Sociale Werkplaats in de Boter straat vullen kleine flesjes met likeur. Binnenkort trekken zij in het Wennekerpand. 4 DINSDAG 18 JUNI 1974 ifü-ü PAGINA 15 Politie grijpt i esmaten PTT-celkrakers De béide scholieren zijn vorige week 'op het hoofdbureau ver hoord. Ze pleegden de inbraken alleen, of samen met de telefoon celkrakers. Als èèn van PTT- celkrakers was verhinderd, gin gen ze af en toe gedrieélijk op het dievenpad. Drie keer brak het viertal in bij het vormingscentrum Nieu we Waterweg Noord aan de Louis-Raemaekersstraat. Drie snaai werd ook ingebroken in het gebouw van de scholenge meenschap Nieuwe! ant. De ge- 'v- Het vormingscentrum Nieuwe Waterweg Noord: drie keer doelwit van het viertal luidsapparatuur die in beide panden werd ontvreemd, is gro tendeels teruggevonden bij de monteur W.J. Nachtelijke bezoeken, hebben de jongens verder gebracht aan: de glashandel Pieterman, de kantine van de korfbalvereni ging Succes, de Casimirschool en aan een woonboot aan de Wes~- terkade. De totale buit van de inbraken is vrij gering. De twee telefoon- celk'rakers en de twee scholieren kenden elkaar van school en van een jeugdsociéteit Volgens com missaris Van der Haagen waren de scholieren „niet meer dan bij- opers". De rechtszaak tegen de twee PTT-celkrakers dient morgen voor de Rotterdamse jeugdrech ter. De zaak wordt achter geslo ten deuren behandeld. ■ti W'mMmjiiiiiiiitiiiitimimifiuiiiiiitiiiiiiiiiimiiiiimHiiimtimMmmtiiiiumminmiiriiiiiimifiitiittiiimtiniiiimmitmiimiimrmmsmmimiitm (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De WD wil nog voor de komende vakanties een openbare vergadering beieg gen, waarin de verdeling van de wethouderszetels aan de orde zal komen. In een brief aan alle leden van de nieuwe fracties (P.v.d.A., stelt ver- CDA, WD, CPN en PPR) de WD voor de openbare gadering op korte termijn in de recreatiezaal van het Stadskan toor te houden. Hiermee hopen de liberalen de kwestie van de wethoudersver deling uit de besloten sfeer te halen. m Mevrouw Luyten met haar hond Dorus. Haar eigen dierenarts weigerde het gewonde beest te helpen. Arts weigert gewonde hond te helpen (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De dieren arts dr. de Kaper uit Schie dam heeft donderdagavond, omdat hij geen dienst had, ge weigerd de door een auto ver wonde hond Dorus van de fa milie Luyten te helpen. Dorus, die in een onbewaakt ogenblik naar buiten was ge glipt. werd bij het oversteken van de straat door een auto geschept. Het dier, dat onder de vleeswonden zat, heeft zich met een half verlamd achter lijf tot in de bosjes naast de rijweg kunnen slepen, waar hij door zijn bazin terugge vonden werd. Mevrouw Luyten is metéén met het zieke beest naar haar dierenarts, dr. De Kaper ge gaan. Diens vrouw gaf haar echter te verstaan, dat de dokter geen dienst had en dat Heemraadssingel in Rotterdam ze bij dr. Noordwijk op de terecht kon. Mevrouw Luyten: „Moest ik met het gewonde dier hele maal door het spitsuur naar Rotterdam, naar een arts die overigens ook geen dienst bleek te hebben. Maar die dokter heeft onze hond wel geholpen. Onze eigen arts heeft niet eens naar de hond willen kijken." Gevraagd om commentaar zei de vrouw van ,dr. De Ka per: „Waarom de dokter niet geholpen heeft? Daarom niet, daar heeft hij zo z(jn> eigen redenen voor. Een mens moet kunnen begrijpen, dat al is de dokter thuis, er omstandighe- dej zijn, dat hij gewoon niet kan helpen." Met de hond van de familie Luyten gaat het overigens w.eer best. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Hoewel de Werkwinkel, een afdeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau Waterweg Noord in Vlaar- dingen, alweer ruim een jaar draait, weten vele Schiedam mers de weg naar de Korte Dam 6 nog steeds niet te vin den. Men kent het woord niet, weet niet wat zo'n winkel doet of wat erg vaak gebeurd: men verwart de Werkwinkel met een GAB. Het komt regelmatig voor dat werkloze Schiedammers naar de Korte Dam stappen om zich m te laten schrijven als werkzoe kende. Dit kan daar echter met. Daarvoor moet men bij het bu reau Vlaardingen zijn. Het GAB schrijft werkzoekenden in en probeert passende arbeid voor hen te vinden. Ook W.W -uitke ringen worden via het GAB ge regeld. Mensen zonder werk kunnen toch bij de Werkwinkel terecht. Ze kunnen bijvoorbeeld eens binnenwippen om in de vacatu remappen te neuzen. Alle vaca tures uit Schiedam en omgeving zijn er geregistreerd. Ook de part-time baantjes. Buiten de vacaturebank geeft de Werkwinkel uitgebreide in formatie over diverse sociale problemen. Zo kunt u zich laten voorlichten over: ontslagzaken, om- en bijscholing, studiekos tenregelingen, opleidingen en beroepen. Ook de schoolverlaters, die emd deze maand in groten geta le los zullen komen, kunnen zich laten informeren over de toekomstmogelijkheden. Een speciaal hulpmiddeltje hierbij is de beroepenmolen. Folders over de meest uiteenlopende beroepen zijn daar bijelkaar gebracht. Zo maar een greep uit het aanbod: dameskapper, sportleider, ma chinaal metaalbewerker, auto monteur, stewardess. Behalve m het weekend is'de Werkwinkel elke dag geopend van 9.00 tot 12 00 uur en van 12.30 tot 17.00 uur. Met de koop avond (donderdags) blijven de dueren nog twee uurtjes langer open. (Van een onzer verslaggeefsters) 'SCHIEDAM In de maand Wei heeft het bureau Huisves- jfeg in totaal honderdzevenen twintig mensen aan een huis kunnen helpen. Van de 335 aanstaande echt paren, die een woning zoeken, heeft de gemeente tien stelletjes een woning kunnen geven, waarvan zes paartjes een eigen Ruis hebben gekregen, ter.vijl er vier genoegen moesten nemen toet inwoning. Ook de bouwver enigingen hebben nog vier aan staande echtparen kunnen hei- Pen. -Van de 121 gehuwden, die reeds inwonend waren, zijn de afgelopen maand tien echtparen Verrast met een eigen huis. De 610 gezinnen, die te krap behuisd waren, hebben in de maand mei op bescheiden schaal verlichting gekregen. Niet min der dan negentien gezinnen zijn naar een ruimere woning ge trokken. De alleenstaanden zijn er in mei niet zo best afgekomen. Slechts vier van de 166 woning zoekenden zijn onderdak geko men. Vanwege de sanering zijn er zes panden .aan de Parallelweg uit de stad verdwenen. Deson-, danks is het totaal aantal wo ningzoekenden in Schiedam afge nomen. Per 1 mei waren het er 4629. Aan het einde van de maand nog "maar" 4483. Een klein succesje dus. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het 'nieuwe in ternaatsgebouw van De Uitkijk wordt het leukste, nieuwe ge bouw dat Schiedam krijgt. Het zit vol met aardige architectoni sche geintjes, diet wordt gewoon een stukje binnenstadsroman- tiek. Aldus stadsarchitect Bart van Gent, gisteravond na afloop van een vergadering van de commissie Stadsontwikkeling/ Stadsuitbreiding. Het nieuwe intemaatsgebouw gaat de gehele nog braakliggen de driehoek aan de Vellevest beslaan. Aan de zijde Noord- vestgracht wordt voor een klein deel over de straat heen ge bouwd. De straat blijft vrij voor het verkeer, aan de waterkant kan men dan „overdekt vissen". De bewoners van de Vlaardin- gerstraat en de Kethelstraat zui len door- de gemeente op de hoogte, worden gebracht van de nieuwbouwplannen. Met hen worden ondermeer de aanpas singsmaatregelen voor de omge ving doorgesproken. Eind dit jaar zal voor de straten in dit gebied vermoedelijk al éénrich tingsverkeer gaan gelden. In de commissie pleitte de VVD-er Gerard Verhulsdonk ervoor de getijmolen die aan de Vellevest heeft gestaan en d e heul (de on dergrondse rioolverbinding met de Korte Haven) in te passen in de nieuwbouwplannen. Volgens de directeur van Gemeentewer ken, ir. De Block, zou dat echter een dure zaak gaan worden. „Bovendien durven we die heul niet in. We weten nauwelijks de loop ervan", voegde hij eraan toe. Het internaatsgebouw zal aan alle drie zijden (Kethelstraat, Vellevest, Vlaardingerstraat) be staan uit een lange gesloten ge vel. Op het binnenterrein komt een zeer groot speelterrein voor de internaatsjeugd. Aan de zijde van de molen De Korenbloem komt een klein gezellig pleintje. Het nieuwe intemaatsgebouw wordt de centrale vestiging van De Uitkijk in het Rijnmondge bied. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij de Sociale Werkplaats is men erg blij met het nieuwe onderkomen in het Wennekerpand. De werkomstan digheden in het oude pand aan de Boterstraat waren niet be paald ideaaL Met de grotere Wennekerruimte, waar alles economischer en practischer kan worden ingericht, is een wens die al jaren speelt in vervulling gegaan. Vooral voor de werkmeesters ,en de arbeiders zal de grotere ruimte een flinke stap vooruit zijn. Werkmeester John Pothof: „Dit oude gebouw werd op uen duur veel te krap. Zo'n ruimte werkt niet makkelijk. Alles liep door elkaar. Je had haast geen plaats meer om alle materialen op te slaan. We waren er echt uitgegroeid." Nu de Sociale Werkplaats naar een groter gebouw gaat, hoopt men tevens de werkzaam heden uit te kunnen breiden. Pothof: „Misschien dat we een plaatsje in kunnen ruimen voor wat creatievere arbeid." Dit neemt overigens niet weg, dat de werkzaamheden die .nu verricht worden, ook in het nieuwe onderkomen gewoon doorgang zullen blijven vinden. Permanente arbeid verstrekt bijvoorbeeld de fruitschalenin- dustrie. Kartonnen schalen van allerlei vormen worden, in de op het ogenblik te krappe zijkan- toor van de ruimte in de Boter straat, geperst, van plastic ver- stevigingsrandcn voorzien en in gepakt in plastic hoezen. Ook de kruidenindustrie bezorgt de veertig mensen, die m de werk plaats arbeiden, behoorlijk wat werk. Elke dag vullen zij de glazen stopflesjes met de meest uiteenlopende kruiden. Af en toe worden de kruiden vervangen voor kleine flesjes van De Kuy- per, die volgegoten moeten wor den met diverse soorten likeur. Werk voldoende dus voor de veertig arbeiders, die verlangend uitzien naar de dag, dat ze hun comfortabele- arbcidsruimte zullen kunnen betrekken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bewoners van de Nieuwe Haven en de Warande krijgen inspraak in de kleine problemen die zullen njzen door de realisering van het com plex woningen en kantoren aan de Nieuwe Haven, op de plaats van de voormalige Frankeland- kerk. „Er kan bijvoorbeeld gepraat worden over priyacy, erfafschei- dmgen en televisieontvangstpro blemen. Niet over de hoogte van het flatgebouw en dergelijke", ai- dus wethouder Bolmers, gister avond m de commissie Stadsont wikkeling/Stadsuitbreiding. De nieuwbouw is een combina tie van drie panden, van verschil lende hoogten. Het hoofdpand is 35 meter hoog (de kerk die er vroeger stond was 60 meter). In het 'hoofdpand, ac., de Nieuwe Haven, komen prerniewoningen met een huur van rond de 300 gulden. Op de onderste etages is ruimte gereserveerd i'oor kanto ren en een parkeergarage. Naast het Hoofdpand wordt 'n lager wooncomplex neergezet, bestaande uit vier etages premie woningen. Aan de zijde Warande zijn drie etages terrasflats gepland. Als de LOM-school aan de Warande verdwijnt, zal op die plaats ook een blokje terraswoningen wor den getouwd. Volgens wethouder Bolmers „sluit de nieuwbouw, wat de hoog te betreft aan op de bebouwing aan de Warande en de Nieuwe Haven. Het nieuwbouwplan dat gis teravond door de commissie werd aanvaard, is het derde waarme" de gemecnb? en de grondeigenaar, de N.V. Stadhuis plein, op de proppen zijn geko men. De twee eerdere werden door de commissie naar de prul- Iemand verwezen. „Te lelijk en te hoog die bebouwing", oordeel de de commissie daarover. Tiidens de bouw van het nieu we complex zal het verkeers plein Oranjestraat-Nieuwe Ha ven worden gereconstrueerd. ■s I 5 1 Si «S.I i

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1