NAAR MIJN MENING t HW-lezers Jielpen bestolen padvinders Sticker Aclievoerster verheugd Knipperlichten Lorentzlaan geïnstalleerd eurótax 15.11.22 POPPEZIJN Kandelaar Van der Lek over Dennendal Tiny en Cees slaan eerste VROM-paal Subsidienormen ft 8 msm Vijf jaar lang Inbrekers halen boel overhoop Diefstal uit personenauto Wielrenner gewond I (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gesprekken tussen Schiedam en Geo-project over de rehabilitatie van het Oude Westen zijn bijna afgerond. Vermoedelijk in augustus gaat het gemeentebestuur de raad vragen al dan niet met deze onderneming in zee te mogen. Eind deze maand vindt het laatste onderhandelingsgesprek tussen de gemeente en Geo-project plaats. Geo-project is een werkmaatschappij van de Adriaan Volkergroep en is sinds 1970 met wijk-rehabilitatie-pro- jecten bezig in Amsterdam (Jordaan), Alkmaar en Leiden Geen van de projecten is tot nu toe afgerond. Het Jor- daan-project is het verst gevorderd. t-'WWP Hef Oude Westen aan de beurt voor rehabilitatie, dat wil zeggen: het verbeteren van oude woningen en waar nodig bouw van nieuwe woningen. Bram van der Lek VOOR (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bewo- nersvereniging Schiedam- West is in de bres gespron gen voor de omwonenden van het beruchte kruispunt Stadhouderslaan/Willem de Zwijgerlaan. In een brief aan de ge meenteraad, het gemeente bestuur en de commissie voor Verkeer en Vervoer zegt de vereniging het te leurstellend te vinden dat „de stedelijke overheid op eerdere brieven van de om wonenden in het geheel niet heeft gereageerd". BW De borden op het kruispunt Stadhouders laan/Willem de Zwijgerlaan: absoluut on zichtbaar.... De knipperlichten op de Lorentzlaan staan er. VOOGD'S NAAIMACHINEHUIS DONDERDAG 20 JUNi 1974 Geopmject groot kanshebber voor rehabilitati e Oude Wester. (Van een onzer verslagge vers) SCHIEDAM De Schiedamse padvinders- groep Sint Christophorus is uit de brand! De blik- semloterij die ze onlangs op touw zetten is een groot succes geworden: er is vrijwel geen lootje meer te krijgen. Veel hulp is onder an dere van een aantal HW- lezers gekomen. Nadat ze in deze krant hadden ge lezen over de problemen van de padvindersgroep, kochten ze en flink aan tal loten, schonken geld en zelfs een tent. „Alle reac ties zijn zo spontaan en 1 overweldigend dat ik I iedereen hartgrondig wil bedanken", aldus de lei der van de groep, de heer J. A. Joore in een schrif telijke reactie aan HW. Zoals bekend verloor de padvindersgroep in mei r door diefstal voor onge veer duizend gulden aan kampeerattributen. Hier door dreigde het geplande vakantiekamp in Loon op Zand in de week van 13 tot 20 juli niet door te kunnen gaan. Uit het padvinderspand aan de lange Haven ver dwenen een zo goed als nieuwe - bungalowtent, twee gastankjes en bijbe horende gaslampen en en kele luchtbedden. De die ven hadden een stel oude lekke .tenten laten liggen. Om toch nog met de 1 padvinders op kamp te kunnen gaan, werd on langs besloten tot het hou den van een bliksemlote- rij. Tot grote vreugde van I padvindersleider Joore hebben veel Schiedam mers laten blijken de pad vindersgroep - een goed hart toe te dragen. De trekking van de lo terij is op 6 juli. Bij de rehabilitatie van het Oude Westen wil Geo-project de volgende procedure gaan vol gen: de wijkraad of de contactcom missie van bewoners inlichten over de plannen, het doen van een sociografisch onderzoek, het maken van een structuurschets naar aanleiding van de enquête en ten slotte het openen van een contactcentrum in de wijk waar alle plannen voor iedereen ter inzage liggen. Geo-project acht volledige openheid in elk stadium een noodzakelijke voorwaarde. In het hele proces moeten de be woners blijven meepraten. Schiedam wil van de dien sten van Geo-project gebruik gaan maken omdat het gemeen telijk apparaat de begeleiding van de rehabilitatie niet aan kan. Voor'' haar werk vraagt Geo-project 150 gulden per te rehabiliteren huis. Een woord voerder van deze maatschappij: „Wij onthouden ons van aan koop en bouw. We hebben al leen een adviserende taak. Ver der gaan we er van uit dat de bewoner zelf het beste weet wat er mis is met zijn huis en zijn buurt". Volgens Geo-project is het ontbreken van subsidienormen de grootste onzekerheid bij het rehabiliteren van oude huizen. Ook heeft G-p tot dusverre niet kunnen uitvissen wat rehabilita tie mag kosten om in aanmer king te komen voor rijkssubsi die. De heer Haan van Geo-pro ject hierover: „We lichten ieder een zo goed mogelijk voor over de financiële consequenties van de opknapbeurt. Eigenaren die de verbouwing zelf met kunnen betalen, kunnen een gemeente garantie krijgen. Meestal komt het erop neer dat de huren na de opknapbeurt met ongeveer vijftig gulden per maand stijgen. Dat vinden wij een redelijk be drag". <W Vtv." {Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wethouder "Cor Bolraers vraagt alle win keliers in de Schiedamse bin nenstad de sticker „Schiedam vernieuwt zijn binnenstad" op hun winkelraam te plakken. De stickers zijn gratis af te halen bij de voorlichtingsamb tenaar in het stadskantoor. Bolmers heeft vele honderden stickers laten drukken. Bolmers zegt de stickers overal waar het maar eventjes kan zelf op te plakken. „Zelfs als ik in Den Haag op het mi nisterie moet zijn, kleef ik ze 'daar op de tafels", aldus een lachende Bolmers, die zijn mede-stadgenoten wat meer enthousiasme poogt bij te brengen voor de binnenstads reconstructie. iïM//. •/A-V# (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het PSP- Tweede Kamerlid Bram van der Spek spreekt vanavond in Schiedam over de kwestie Dennendai. Centraal staat het thema „Wat leren we van Dennendal ,met betrekking tot een nieuwe aanpak van de ge hele gezondheidszorg." De bij eenkomst is in gebouw Chris telijk Sociale Belangen aan de Lange Haven. Aanvang: acht uur. De bijeenkomst is georga niseerd door het actiecentrum van de PSP-Schiedam. 'KRUISPUNT-AFFAIRE IN WEST BEGINT TE ROLLEN (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De raadsleden tiny Krikke-Hein (PvdA) en Cees Lansbergen (KVP) hebben gistermiddag gezamenlijk de r eerste paal geslagen voor de 3 VROM-nieuwbouw in de 's Gra- jvelandsepolder. Voor deze offi- Iciele gebeurtenis had het hele gemeentereinigings-personeel vrij-af gekregen. Na afloop was er voor iedereen een bijeen komst in de recreatiezaal in het stadskantoor. Mevrouw Krikke-Hein en de 'U heer Lansbergen mochten de eerste paal slaan, omdat ze in het verleden bijzonder geijverd hebben voor een nieuw onderko men voor de gemeente-reiniging. Het eerst wordt de nieuwe gara ge gebouwd, RUWIEL- EN BROMFIETSHANDEL HOOGSTRAAT 101-103 .SCHIEDAM - TEL. 267552. Donderdagavond koopavond De bewonersvereniging dringt aan op: een snel antwoord van B. en W. op de brief van :n van de omwonenden van he' nruispunt, de heer J. A. WUlemsen; en een snel gesprek tussen wet houder Bolmers, de gemeentelij ke verkeersdeskundige, de be langhebbende bewoners en de bewoners en de bewonersvereni ging Schiedam-West. De bewonersverenigingsbrief is geschreven in overleg met de omwonenden van het kruispunt. De vereniging benadrukt dat in deze kwestie weer eens veel schade is toegebracht aan het principe van de inspraak. „Een principe," aldus de bewonersver eniging, „die door de politieke partijen onlangs nog zo is gepro pageerd." In een perscommuniqué zegt Schiedam-West-secretaris Arie van Loenen het zeer onverstan dig te vinden van het gemeente- ".*4* U., -A-S*\V E'yto c lfjke apparaat om niet op de brieven van de omwonenden te reageren. ,Als vereniging staan wij geheel achter de activiteiten van deze bewoners en we zullen mets nalaten om hen te helpen bij het verkrijgen van een veili ger kruispunt," aldus de heer Van Loenen. Zoals bekend hebben de be woners van het kruispunt de ge meente begin deze maand een hard ultimatum gesteld: binnen dertig dagen antwoord op onze brieven, anders spannen we een kort geding aan. Volgens de gemeente weigert de gemeente al vijf jaar lang het verkeersbord „U nadert een voorrangskruising" op een bij het kruispunt zichtbare plaats neer te zetten. Bij één van de boze bewoners, de heer Willemsen, is tot drie keer toe al een auto zijn tutn ingereden. „Eens per week is het raak op de kruising," zeggen de bewoners, „omdat het bord niet te zien is. Én dat komt omdat er allemaal weelderig groen voor hangt." De gemeenteraad heeft onlangs een schrijven van de heer Wil lemsen over de affaire Stadhou- derslaan/Willem de Zwijgerlaan zonder nader onderzoek en de bat, voor kennisgeving aangeno men. v - 'V/x'W-V (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Arbeiders van Gemeentewerken zijn gister middag begonnen met het in stalleren van knipperlichten op het kruispunt Lorentzlaan Boerhaavelaan. Bij alle drie oversteekplaatsen zijn lichten neergezet. In de loop van deze maand of anders volgende maand zullen ook boogpalen boven het kruispunt worden geplaatst. Actievoerster voor een veilige Lorentzlaan, mevrouw M. Hen driks verklaarde gisteren bij zonder blij te zijn dat „de ge meente nu aan de slag is ge gaan". Volgens haar rijden de auto mobilisten sinds de ouderacties een stuk kalmer bij de bedreigde punten. „Als we met de ouder- wachten op de oversteekplaatsen staan, kun je merken dat de autobestuurders inhouden. Auto mobilisten van buiten Schiedam doen dat minder. Ovengens wil ik er nog wel even aan toevoegen dat er buschauffeurs zijn die nu geweldig opletten bij de zebra's en stoppen", aldus mevrouw Hendriks. De knipperlichten werkten gis termiddag aL Hoe wei Het Vrije Volk dat wel in een grote reportage sug gereert, peins ik er niet over om bij De Kandelaar 300 woningen te gaan bouwen. Het is niet eens mogelijk, want De Kandelaar is Rotterdams grondgebied. De grens tussen Schiedam en Rot terdam loopt langs de spoorbaan Schiedam-Delft, direct oostelijk van de kerkbuurt Kethel-Noord en dus helemaal aan het begin van de Kandelaarweg, Ik wil er rmg eens op wijzen, dat ik er een warm voorstander van ben om het gebied ten noor den van Schiedam zo veel als enigszins mogelijk is te sparen door het in de huidige toestand te laten of zelfs te verbeteren. Dat een dee! van het gebied ten noorden van Kethel-dorp en Groenoord toch bebouwd wordt, daar is niet aan te ontkomen. Die uitbreidingsplannen reiken echter niet eens tot aan de kerk buurt Kethei-Noord. Wat Rotterdam in de toekomst gaat doen met zijn deel van de Oost Abtspolder oostelijk van de Poldervaart is iets waar over ik niets te zeggen heb. Een deel van Schiedam-Noord zal een belangrijk onderdeel uit gaan maken van het toekomstige recreatiegebied Midden Delfland. Volgens de huidige plannen zal extra veel aandacht gegeven worden aan het gebied ten wes ten van de Schie. Daarin ligt ook De Kandelaar. Overigens ben ik het met Het Vrije Volk eens dat De Kandelaar één van de mooiste stukjes polderland in Zuid Holland is. In het verleden heb Ik bijzon der mijn best gedaan om het snode plan van Rijkswaterstaat om dwars door het gebied van Schiedam-Noord rijksweg 24 aan te leggen, weer ongedaan te maken. Deze rijksweg was ge pland in het verlengde van de Doenkade (langs de vlieghaven Zestienhovenl, over de Schie, vlak ten noorden van Spaland en Woudhoek naar Vlaardingen met een afschuwelijk groot verkeersplein op de grens. De rijksweg zou een keiharde af grenzing hebben betekend van het Schiedamse woongebied en het recreatiegebied Midden Delfland. Gelukkig is dat plan weer van de baan. Het misverstand in het HW- artikel is vermoedelijk ontstaan door een verkeerde interpretatie van de onlangs verschenen dis cussie-nota voor Schiedam- Noord. In deze nota wordt de mogelijkheid geopperd een woonwijkje aan te leggen bij het nieuwe NS-station Kethél. De vraag is of dit station ten noorden óf ten zuiden van de huidige Joppelaan moet komen. De Joppelaan wordt dan gedacht als grote verbindingsweg tussen Kethel-Spaland en de doorge trokken 's Gravelandseweg. Dit eventuele nieuwe woonwijkje laat de kerkbuurt Kethel-Noord echter ongemoeid, laat staan het gebied bij De Kandelaar. Cor Bolmers, Schiedam. (Noot van de redactie: Het is jammer dat wethouder Bolmers nu pas met zijn mededelingen over De Kandelaar komt. Al in. eerdere artikelen had. HW erop gewezen dat er snode plannen in het vat zaten voor het gebied in en bij De Kandelaar. Die infor matie was inderdaad gebaseerd op de kortgeleden verschenen structuurnota voor Schiedam- Noord. In dc nota stond dat er oostelijk van de spoorlijn Schie dam-Delft 300 woningen zouden komen. Dat "oostelijk" blijkt in plaats van De Kandelaar, een deel van de aangrenzende Oost Abtspolder te zijn. En daar kun nen we alleen maar blij om zijn. Had Bolmers in een vroeger stadium gereageerd, dan was al le ongerustheid en geschrijf over het bedreigde voortbestaan van De Kandelaar onnodig geweest). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In een kantoor aan de Nassaulaan is gisteren ingebroken. De dieven wisten bmnen te komen door over een hek te klimmen en een raam open te wrikken. In een kast vonden ze 1.000 gulden. De scha de die ze bij het doorzoeken van het kantoor aanrichtten, be- raagt 4.000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Uit een auto die aan het Louis Zinrunermann- plem stond, zijn een autoradio, een kaartleeslamp en een aantal autometers gestolen. De waarde ervan is 500. De auto is eigen dom van de 25-jarige technicus H.A.H.M.R. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de Harga- wielerbaan is de 19-jarige Rot terdamse wielrenner Wim Kruis door een val gewond geraakt. Hij liep een hersenschudding en schaafwonden op. olie bekende merken Zig-Zog mochine* vanaf 295.- tof 119S.» ro pa ratios aan allo morfcoa Hoogstraat 10. Tel, 269737, Schiedam,

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1