Wit is wit en niet wazig ■mnunm PERSONALIA PiantniAüaa^ in Mariastraat Beeld in Zuid weer slecht Speeltuin net waterpolobad Spreekuur West in school OVERHAUL'S Dorpssfeer Toestanden Profiel Zekerheid Streng Gezondheid Indonesië Lintenknipper Feest Wedvlucht vanuit Survilliers Nieuwe kleren gestolen PASFOTO'S Van onze verslaggever JOOP SPANJERSBERG SCHIEDAM De taxichauffeur die ons die ochtend naar Arie Lems' kantoor rijdt in de nieuwbouwwijk Schiebroek, onder de rook van Zestienhoven, haalt onverschillig zijn schou ders op. De naam van de nieuwe burgemeester van Schiedam? Nooit van gehoord. „Ik kijk liever naar voetbal. Maar eh van mij mag je hem wel de groeten doen", klinkt het gereser veerd, maar niet onvriendelijk vanachter het stuur. Een wijde boog, een rij geparkeerde auto's en we staan voor de Humanitas Kliniek. In de hal buigen twee verpleegsters zich over een wit ge zicht op een brancard. Druk geloop van witte jassen met wapperende paperassen. Links dichtbij de ingang, Lems' kamer, modern inge richt met oranje, bruine en beige tinten. Veel licht door de grote ramen» Op zijn bureau en twee bijzettafeltjes een stuk of wat kleurige stukjes bloemsierkunst. „Van mijn personeel gehad. Ze vinden het vervelend dat ik wegga", zegt Arie Lems, die massief zit te zijn op een ribfluwelen bank. i SllllpSl iëlllfSL w y- SiüiÉiii AletrO dichttrok". SbarfcRwSIUMKftt FOTO v» VUURKN LEMKWmREN WOzNjüAG 26 JUNI 1974 Voor de thee voeren we de taxiecauffuer ten tonele. Hij kan zich diens reactie voorstellen. Lems: Mis schien hen ik een onbeken de. Zelfs in Botterdam. Maar aan de andere kant haalde ik bij de laat ste raadsverkiezingen 2518 voorkeurstemmen. Een nummer twee op onze lijst heeft nog nooit zoveel voor keurstemmen gehad". Als hij het zegt, gaan er pretlichtjes aan. in zijn ogen. Het blijkt een soort handvat waaraan je te weten komt wat hij werkeïijk bedoelt, werkelijk wil zeggen. Na naderhalf uur soms moeizaam wroeten leg je voor jezelf vast" geen geboren prater, geen man /an. het grote gebaar. Arie Lems kent zijn twijfels, laat dat ook merken. Niettemin één ding staat bij hem als een paal boven water: hij vindt zichzelf bij uitstek geschikt voor het burgemees terschap. Lems: „Ik vind dat ik con tactuele vaardigheden heb en individueën tot redelijk overleg kan brengen. Ik heb in het be drijfsleven bijvoorbeeld erva ring gehad met fusies. Van. '61 tot '67 was ik bedrijfsadviseur. Ik kan het geduld opbrengen om naar mensen te luisteren, een stuk starheid weg te ne men. Dat lijkt me een specifie ke eigenschap voor een burge meester". Voegt er dan aan toe: „Het Rijnmondgebied, daar ben ik gek op. Ik wilde niet zomaar ergens burgemeester worden, maar burgemeester in een Rijnmondstad met problemen is Schiedam goed af met drs. A. I. Lems als nieuwe burgemeester? Wordt Lems een goede opvoiger van de heer H. Hoelfsema? Laat ik eerst een andere vraag stelten. Was Lems een goede frac tievoorzitter in de Rotterdamse ge meenteraad? la, al was het alleen maar omdat de PvdA nu in de grootste moeiti|kheden zit om een opvoiger voor hem te vinden Ook ja, omdat hij er de laatste vier jaar m gestaagd Is onder de gegeven omstandigheden soms waren dat moeilijke een vorm van eenheid te presenteren. En dat was lang niet altijd gemakkelijk Verder moet gezegd worden dat hij er in is geslaagd een zo goed mogelijke onderlinge verstandhou ding tussen sommigen van zijn fractieleden en raadsleden ven an dere partijen te bereiken. Dat kostte kracht, maar het iutke aar dig. Lems beschikt dus over contac tuele eigenschappen. Men kan dat Ik een politieke wereld waar pola risatie hoogtij schijnt te moeten vieren een pluspunt noemen. Men zou kunnen zeggen Lems ziet de zaak in het oog en tracht vervol gens desnoods met een omweg bet doel te bereiken. Maar: wordt Lems nu een goede burgemeester van Schiedam? Dêt Was de vraag Ik geloof het vast Het wordt geen Thomassen, maar Wie wordt dat wél? Het wordt ech ter ook geen Roelfsema, die de zaken de laatste jaren op zijn be loop heeft gelaten menen zeer ve len met epijL Lems is jong, niet hinderlijk am bitieus. heeft een veeljarige poii- öeke ervaring in Tweede Kamer en gemeenteraad, is voor een zo open mogelijke openheid, een zo groot mogelijke openbaarheid en Is uitermate geschikt in de om gang. Oic sn nint-politiek« krin gen. Men zou kunnen zeggen dat tem» zijn zaken met met genoeg verve brengt. Dat is zo, maar wie Lems beter kent weet dat wat terne wit noemt ook wit Is en niet wazig. Men verkijke zich niet op zijn presentatie derhalve, die best wei wat robuuster zou mogen we zen. HAN VAN DER MELD die ikr ken. Schiedam is zo'n stad". Wat weet u als geboren Rotterdammer van Schiedam? Lems: „Weinig of niets, maar ik ben wel eens in. het Passage Theater geweest". Hmm, zeker in uw eentje in de zaal gezeten toen. Lems (lacht): „Hou dat niet... het wordt nu toch /erbouwd?" En na een. korte stilte: „Wat ik weet van Schiedam, weet ik van kennissen. Het is een stad waar de mensen elkaar ken nen... ja, ja, een soort dorps sfeer, maar dat vind ik wel de nigrerend klinken, hoor. Verder heb ik er wel eens in een kroegje gezeten en bij privé- mensen thuis. Ook mijn broer woont in Schiedam. Of ik nog weet hoe die kroeg heet... nee, echt niet". „Er zijn mensen bij me langs gekomen die me moeilijke din gen over Schiedam hebben ver teld. Onder andere journalisten, ja. Er liggen problemen in de stadsvernieuwing, in de voor lichting. Dat is iets om aan te pakken. Dat hokje bij het stadskantoor bijvoorbeeld, daar zitten mogelijkheden in. Van daaruit kun je meer diepte aan je informatie geven". „Het beeld dat ik zo'n beetje van Schiedam heb, is dat het nogal bekneld ligt tussen Vlaardingen en Rotterdam". Hoe zit het met de reacties uit Schiedam op uw benoe ming? Zijn het er veel geweest of heeft men zich ingehouden? Lems: „Ik heb gelukstele grammen gehad van de PvdA, van de PPR, van Roelfsema. En ber. opgebeld door Bolmers en Blok. En de dames van het stadhuis h°bben me gefelici teerd. De kennissen die we hebben, hebben ons ook ge beld". Al Iets over de Schiedam- se gemeenteraad gehoord? Lems: „Ja, dat ook. Ik heb gehoord dat het er allemaal nogal persoonlijk toegaat. Dat er op de man gespeeld wordt. Die verhoudingen frapperen me. Dat was vier jaar geleden in de Rotterdamse raad ook zo. Na tuur!ijk. wil ik er wat aan doen, maar dan op een indirec te manier. Aan zulke toestan den moet iets te veranderen zijn. Kijk: ik vind dat als men er geen vrede mee heeft en het gemeentebestuur er minder goed functioneert, we ons moe ten gaan bezinnen hoe we het beter kunnen doen". -De Schiedamse raadsleden zijn nogal bedreven in het lang praten, met name als hei kort kan. Lems: „Er is nu eenmaal een vrije spreektijd. Men mag on beperkt praten™", Hmm™. Lems: „Maar je kan ze tot het inzicht brengen dat lange ver halen niet altijd effectief zijn. Het vreemde is: als enkelingen lang spreken, nopen ze anderen daar ook toe. Maar daar kan ja alleen maar indirect op wijzen, niet door middel van de ha mer". Burgemeester-worden, is dat nou Iets waar je als kleine jongen van droomt? Lems: „Nee, beslist niet. Je gaat die richting uit omdat je in het politieke en bestuurlijke vlak bezig bent En bovendien: dat geef ik toe, ik ben ambi tieus. Dat moet je zijn. Zelfs IJdelheid past erbij. In die si tuatie streef je naar leidingge vende functies. Als je ziet dat het ook aardig gaat, dan wil je er verder in. Ze hebben me ge zegd dat ik de vergadering In de Rotterdamse raad over het pronel voor een nieuwe burge meester goed heb geleid. Daar ben ik echt wel trots op" Ambitieus, dat Is een eigenschap die hedentendage niet in zo'n hoog aanzien meer staat. Lems: „Ik bedoel ambitieus meer in de zin van hoge eisen -tellen. Als je van problemen hoort, dat je eraan gaat werken. Dat je een proces stimuleert voor vy%>/- MÉ: me opzien de toekomst. Maar eh mijn vrouw en :k hebben er wel een hekel aan permanent te denken aan de toekomst, terwijl je op dit moment moet leven En dan onverschilhg: „Tot mijn 65-ste wü xk wel burge meester van Schiedam blij/en. Wordt het burgemeestersambt over een jaar of zes door de gewestvomung opgeheven, dan zie ik wel weer". "Van die gewestvorming is Arie Lems, net als bijna ieder een in de Maasstad, een voor stander. Voor Schiedam ziet hij hierin zelfs een belangrijke taak weggelegd. Als we erop doorvragen, moet hij bekennen niet te weten wat dat specifie ke aandeel dan prec.es is. Hij zegt: „Het is moeilijk om een vc irbeeld te geven... wat ik wel vind, ik dat de overheveling van de ambtenaren heel voor zichtig moet gaan Die overhe veling van milieutaken naar Rijnmond is heet tnoeJijk ge weest. Qua rechtspositie en ze kerheid moet hen wel voldoen de geboden worden...". Het is de bedoeling dat u als burgemeester geen politieke portefeuilles krijgt. De PvdA- Schiedam vindt dat die voort aan in handen moeten zijn van de wethouders. Lems: „Ik vind dat terecht. Die dames en heren wethou ders worden uiteindelijk over vier jaar ter verantwoording geroepen. Bij mij kan dat niet, ik ben benoemd". Lems staat op. vraagt waar om jk mijn thee koud heb laten worden. Kijkt me daarbij on derzoekend aan. Bestelt nieuwe bij z'n secretaresse. Zijn ge drongen gestalte valt op. Net als z'n outfit: lichtblauw licht gewicht kostuum met 'n felle rood-blauwe das erop. Van menige knuite-foto komt u als zeer serieus over. Lems: ..Ik zie er streng uit. Ja. Maar ik ben helemaal niet zo. Ik ben lang niet zo zeker als ik eruit zie. Ik heb alleen het voordeel dat men dat niet merkt. Bij een begrotingsbe handeling in de Rotterdamse raad voel ik heus mijn maag wel, als ik moet spreken". Men heeft me verteld dat U in de Rotterdamse raad een rustige tractieleidei was. Toch deed u ook wei provocerende uitspraken. Hoe moet dat straks in Schiedam? Lems: „Dat kan het niet meer ;n diezelfde mate. <ia: be sef ik. Hier :n Rotterdam was ik representant van de kiezer, ik vond dat ik dat moest zeg gen. Als burgemeester ligt dat stukken anders... die verant woordelijkheid ligt m een an der vlak. Kijk. de comm.ssaris van de Koningin Vrolijk vroeg met in het sollicitatiegesprek hoe het zat met de BB. Ik ben daar namelijk tegen. Hij vroeg me hoe ik dat zou doen in mijn nieuwe functie Ik heb gezegd: wil de raad het van de begro ting af halen, dan haalt ze het eraf. Laten ze het erop, dan er op kosten als die buis er eenmaal i.gt en ce mtro er nog niet uoorheen rijdt, vind ik zeer zinnig Dat net gezien: van de Lange Haven beschad.gd wordt, dat is een Scnieaamse zaak. Daar maakt Rotterdam zich geen zorgen over™". We vergeten bijna uw lid maatschap van de Tweede Ka mer. Kunt u daar iets over ver tellen? Lems: „Ik kwam er na de Nacht van Schmeizer in. Heo het kabinet-Biesheuvel en De Jong meegemaakt, kreeg met allerlei ingewikkelde onder werpen te maken. Ik zat m de oppositie: het teleurstellende vond ik dat het bereikte eigen lijk niet tn verhouding stond met de geleverde inspanning. Hl. -as een opluchting voor U«r - me toen ik die deur achter me Een ander voorbeeld: ,Jn mijn huidige functie ben ik t oor e_n metro die ondergronds in F.hie-dam gaat. Udgaande van de Schiedamse situatie kan ik nog niet zeggen of het beter is dat hij bovengronds gaat. Als de raad bovengronds zegt, dan moet een burgemeeste- Jat loyaal en met verve nar.- >rn kunnen brengen en ver gen. Het financiële argument van Schiedam dat het geld gaat Hoezo opluchting? Lems: „Ik had een tweevou dige functie. PvdA-fractievoor- zitter in de Rotterdamse raad en Kamerlid. Op een bepaald moment heb ik gezegd: nu één var de twee. Ik ben uit de Ka- gegaan omdat het nodig wa„ dat ik in Rotterdam bleef..."" Ooit een ministerspost ge ambieerd? In Rotterdam, op 12 juni 1928, werd Schiedams nieuwe burge meester Arie Lems geboren. Na een opleiding aan de Van "t aan de 's-Cravcndijkwal („'t Heet nou anders, geloor ik i doorliep hy met succes de Economische Hogescnool in de Maasstad. Kort nadat hij z'n kandidaats economie behaalde, ging hjj ais reserve marine-officier naar Indonesië. By zijn terugkomst had hy moeite om aan de slag te komen, werkte o,sl een tydje bij de Unilever. Het behalen van <yn doctoraal, In '55, luidde tegelflkertyd zUn actieve PvdA -loopbaan in. Hy begon met het rondbrengen van folders en het ophalen van contributie, kwam in 1939 In het dagelijks bestuur van de PvdA, zat van '62 tot '88 in de Pro vinciale Staten van Zuid-lioil and en stapte In '67 over naar de Tweede Kamer en 4e Rotterdamse gefijeenttrssd. In "71 koos hy definitief voor de Rotterdamse raad, IJ|j was daar toen fractieleider geworden. In de Tweede Kamer zat hy o.a. in de commissie voor Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken. Binnenkort komt Lems naar Schiedam. Iiy verwacht per 1 augustus nog niet in Schiedam te gaan wonen. Zelfs is het nog niet zeker of hy de burgemecsterswonlng aan de Burg. Knap- pertiaan gaat betrekken. „Het is mogeiyk dat we ons elders in Schiedam gaan vestigen. Mijn vrouw heeft daar 50 percent In mee te praten", zegt Arie Lems. Zijn baan als directeur van Humanitas heeft hij inmiddels opgezegd. if jli 11 'lliijl Lems (gedecideerd nu): „Nooit.. Ik zou trouwens met eens een departement voor me geweten hebben". Doordat u directeur bent van Humanitas. hebt u enige kennis verworven over de ge zondheidszorg. In Schiedam is de organisatie op dit gebied nogal mager. Misschien een taak voor u? Lems: „Misschien ik weet dat de gezondheidszorg ver spreid is over vele vakjes. Veel mensen vallen er precies tus sen Ook met de medewerkers op dit gebied zijn er specifieke problemen Wat ,k in dit op zicht oa. beseft heb is, dat het probleem keiharde zusters of broeders niet bestaat... En dan Schiedam., (trekt zijn wenk brauwen omlaag): Kijk, als men mij de mogelijkheid geeft om met het stuk ervaring dat ik heb opgedaan te opereren, wil ik dat graag doen". Is er nog een zaak die u zeer ter harte gaat? Lems (aarzelt lang, gaat dan ineens een licht op):Ik hoop dat ik ten aanzien van het poli tiebeleid iets mee kan brengen. Ik weet niet hoe het in Schie dam is, maar ik vind dat het zeer moeilijk is om politicman te zijn. Die mensen zijn kwets baar. hebben een moeilijke preventieve taak en hebben te maken met twee ministeries. Justitie en Binnenlandse Za ken Er spelen zulke moeilijke problemen: ze moeten snel be slissen en tegenwoordig ook koelbloedig zijn. In zo'n situatie mag er geen onzekerheid zijn over wat de top wil Ze moeten weten wat de beleidslijnen zijn, willen ze goed kunnen wer ken....". 1 W|!» fJHll U bent zelf marineman geweest, in wezen ook een ge- zagnhandhaver. Hor ging aai? Lems: „Ik ben in Indonesië geweest, na de Tweede Wereld oorlog, verbindingsman...". Het geweer nog aange roerd? Lems: „Geen schot gelost. Wel het een en ander in de verte gehoord Om het ons «at makkelijker te maken. TVlit u een» een be schrijving geven van u zelf? Lems: „Tja...". Avontuurlijk bijvoorbeeld? Lems: „Zeker wel. Mijn vrouw en ik houden van reizen. Door de Kamer en de Rotter damse raad ben ik op veel plaatsen geweest. Formosi^ Thailand, Singapore. Twee jaar geleden ben ik met mijn vrouw naar Amerika geweest. Een auto stond daar klaar en toen zijn we gewoon gaan rijden. Waarheen wisten we nauwe lijks..." Mogen we een anekdote over u horen? Lems (na diep nadenken): n '61 werd er een kandida tenlijst samengesteld voor de Tweede Kamer. Ik werd num mer twee. Ik zat toen op een podium en zakte ineens door mijn stoel. Dat was me nog nooit gebeurd. Riep er ineens iemand uit de zaal: Hee, daar gaat je zetel, hahaha...". Weet u ren leukere? Lems: „In mijn studententijd was ik niet zo'n r.averdje. Ik trok toen veel op met Jan Si mons. Da's nog steeds een Schiedammer, hè. Nou die re putatie van mij is zolang door gewerkt dat Udink eens een keer tegen me zei: Je gaat straks toch niet met bier gooien, hè...". Het burgemeesterschap. Wat voor een burgemeester wilt u zijn- Een passieve zoals meneer Roelfsema, een bemiddellaar of een actieve? Lems: „Een actieve. Zeer be slist. Maar ik wil actief zijn zonder dat ten koste van de wethouders te doen. Ik wil contact hebben met alle groe pen uit de bevolking, met de jongeren, met de middenstan ders. Mijn vrouw en ik willen ook zo snel mogelijk proberen Schiedammer te worden. Ik heb met haar afgesproken dat we zoveel mogelijk van de fiets gebruik gaan maken en gaan wandelen. Ik zou graag zien dat men ons ais Schiedammers gmg accepteren. Niettemin moet men de burgemeester wel kritisch blijven begeleiden. Als hij het niet goed doet, moet men dat laten blijken. Ze moe ten niet tegen me opzien...". „Er Is me al gevraagd of ik een goed lintenknipper ben. Daar kun je om lachen, maar ik vindt dat zoiets best zinnig kan zijn. Mijr, vrouw en ik hebben tegen elkaar gezegd: als het moet, dan doen we het. Ook lïnntenknippen kan een functie hebben...". Enkele vragen nog. In PvdA-kringen was ai geruime tijd bekend dat u de burge meester van Schiedam zou worden. Lems: „Ik wist al een tijdje dat ik beste kansen had. Vorig jaar bijvoorbeeld zijn de wet- heders bij Vrolijk geweest. En ze drongen er cp aan dat er geen bestuurs'-.cujm zou ont staan, niet iemand in Schiedam neer te zetten die daar als en- bekende per 1 augustus in de problemen zor staan, en dat vind ik zinnig' Wat vindt u van een afspie gelingscollege, wat van een p rogramcol lege? Lems: „Het gaat er mij om dat de zaak goed draait. De burgemeester moet z.ch niet met zulke zaken bemoeien. Hij .s benoemd, niet gekozen. Hij moet kunnen leven met iedere vorm van college". Komt er groot feest in huize Lems. Of is dat al geweest? Lems (opgewekt): „Natuur lijk. Na mijn definitieve benoe ming gaat de hele feestboel ge beuren. Omdat ik in Ommoord maar een vierkamerflat heb. gaan we het wel over een paar avonden spreiden. Mijn kinde ren (Marja, 16 en Anneke. 14 „K.nderem uit mijn eerste hu welijk") hebben overigens wel een groot gevoel voor betrekke lijkheid. Ze pesten me met din gen als: „Moeten we nu altijd burgemeester tegen je zeggen! en „Dat Levis-pak van je kun je nu wel weggooien". U moet straks natuurlijk ook in rok en meer van dat soort antiek-geworden nonsens op gaan draven. Heeft u zoiets dergelijks in de kast? Lems: „Ik heb een jacquet. En ik heb er geen bezwaar te gen om het te dragen als het nodig is. Mijn spijkerpak draag ik graag in de weekeinden. Ik hou van eenvoudige dingen. Ik vind het echter verkeerd zo'n spijkerpak te dragen om te provoceren". Als men uit het bedrijfsle ven u dringend verzoekt om uitsluitend In jacquet te ver schijnen wat doet u dan? Lems: „Ik zou het liefst zien dat men mi) daar vrij in liet". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Enkele kinde xen uit de Mariastraat hebben vanmiddag de lege bloembakken in de straat volgezet met aller hande plantjes. De plantjes zijn gekocht van het geld 206) dat enkele bewoners bij een spon tane inzameling voor een fleu rige beplanting hebben opge haald De elf bloembakken in de straat zijn door de gemeerde geplaatst Het was de bedoe ling er dit najaar heesters in te planten. De Ma na- straatbewoners vonden echter dat de bakken dan veel te lang leeg zouden staan. Er is toen be sloten zelf maar vast voor een tijdelijke beplanting te zorgen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De televisie ontvangst in Zuid is de afgelo pen weken weer niet al te best geweest De tv-thermometer heeft dit aangetoond. Er werden op verschillende controleadres sen de volgende waarnemingen gedaan (de resultaten zijn on derverdeeld in Ned. 1 en Ned. 2): Maasstraat matig'siecht Dwarsstraat slecht, Pioegstraat slecht, Gasstraat slecht Ridder- kerksestraat slecht Bommelse- straat slecht, Sommelsdijkse- straat slecht. Nieuwe Maasstraat goed/redelijk, Strijensestraa,. goed/slecht, Zwartewaalsestraat matig/slecht, Beijerlandsestraai goed/slecht Middelham isss- straat goed/matig. IJsselmon- dessestraat goed/goed. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Als het gere gend heeft lijkt het speel tuintje tussen de Laan van Spaland en de noodscholen aan het Bach- plein wel een waterpolo-bad, schrijft de wijkvereniging Groen- oord in haar blad Noorder Ak koorden. Ze vraagt Se Plantsoe nendienst er eens te gaan kij ken. „Misschien dat het v-ater er moeilijk weg kan", opjert de wijkvereniging. Jammr vindt de vereniging het ook dat er maar één bank staat voor de moeders. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het wekelijkse spreekuur van de bewonersver eniging Schiedam-zuid zal het komende seizoen gehouden wor den in het nieuwe onderkomen van de vereniging, in de schooi aan de Zwartewaalsestraat Tot nu toe was het spreekuur in de pastorie aan de Lekstraat van avond is het laatste spreekuur van dit seizoen. Ook de bewo nersvereniging West is inmid dels gestopt met haar wekelijkse spreekuur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De p.v. Schie dam heeft deelgenomen aan een wedvlucht vanuit het Franse Survilliers, een afstand van 342 km. De winnaars zijn: I. A. Sut- torp, 2. J. Doejaaren, 3. J. Vink, 4. Gebr. Van Leeuwen, 5. Lem en Verlinde. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor vijfhon derd gulden had de negentienja rige Schiedammer A. K. zichzelf in de nieuwe kleren gestoken. Gisteren moest hij zijn oude pak alweer aan' Zijn nieuwe kleren waren verdwenen utt de garde robe van Bad Groen oord, waar hij ze had neergehangen. Let op bet juiste HOOGSTRAAT 164-10* SCHIEDAM .Voor prima lederwaren luxe tonen sjoolt handschoenen paraplu's byouterie geschenkartikelen Mgr. Nolenstoon 842 Schiedom. Tel. 702668 Ook voor 1 o 1tlos sckoonroporotio

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1