Kleuterschool De Zevensprong gaat uitbreiden Wassenaar se miljonair laat Musis Sacrum dichtspijkeren Zwarte wolken oven en weer Katja ijkvereniging vindt middel tegen baldadige jeugd Minder woningzoekers door vakanties Manta 1900SR: échte autorijdersgevraagd 'Praatjesover brand ontkend ZOMER? y*v Mannen en vrouwen met oog voor klasse. X. Echte automobilisten die de sportiviteit, de acceleratie en het raffinement van de Manta 1900 SR op hun juiste waarde weten te schatten. Die een coupé willen rijden die niet bij de voorstoelen ophoudt. Die automobilisten nodigen wij uit voor een pittige proefrit. GM-EUROSERV1CE biedt u een service-net van meer dan 6.000 dealers door heel Europa. Opei Manta PIETERSEN CO. SCHIEDAM B.V. NACHTELIJKE DIEF IN WEST BROMFIETSTER BREEKT POLS Kop en schotels Passage 4 Passage van het mooiste aardewerk! Schiedam Nieuwe modes nieuw kapsel Dameskapsalon Schiedam tlllll w (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM "De meeste mensen zitten vast in het "potje-asbak-kan(Maar-sfeertje*, vergeten dat klei ook iets anders kan zijn (slib, het boeren modderige pad, de bak steen), dat je er oneindig veel meer mee kunt doen." Opel Manta 1900 SR vanaf f 15.034,- (incl. BTW, ex General Motors Continental). afdeling verkoop en showroom: Broersvest 74-76, Schiedam, tel. 010-269404 16 VRIJDAG 12 JULI 1974 HET VRIJE VOLK Kz ft ft e Ooievaar plotseling op de harde keien (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De invaliden-sportvereniging „De Ooie- vaars" staan op de harde keien. Nog voor het nieuwe school- seizoen begint (half augustus) moet de vereniging het pand "aan de Fahrenheitstraat in Schiedam-Oost verlaten. Dit heeft de vereniging woensdagavond bij monde van de wethouders Eef Collé en Bert Kaptein „mogen" ver- fnemen. De Ooievaars moeten de drie lokalen, die ze nu tot hun beschikking hebben, verlaten, omdat de kleuterschool *De Zevensprong met twee lokalen gaat uitbreiden. Een nieuw onderkomen heb ben zij nog niet kunnen vinden. Wel heeft de gemeente toege zegd, dat de vereniging de slaap- keet van de brandweer mag ge bruiken. Dit hebben De Ooie vaars echter van de hand gewe zen. Ze vinden deze ruimte te laag en te kiein. Ook het aan bod van B. en W. om de slaap- keet te verhogen heeft geen ge nade kunnen vinden. Voorzitter Kees Kroone: „Het feit blijft, dat de ruimte te klein is. Bovendien vonden we het zonde om enorm veel geld te stoppen m een ver bouwing, die toch nooit naar onze zin zal worden." SCHIEDAM De eigenaar van een radiozaak m de West- frankelandsestraat werd gister nacht gewekt door glasgerinkel. Een inbreker bleek de ruit van zijn winkel te hebben ingesla gen. Hoewel winkelier De G. in een oogwenk 'oeneden in zijn zaak was, hoorde hij alleen nog maar de voetstappen van de wegvluchtende dief. SCHIEDAM De 62-jarige hromfietster C.M. de R. is bij het nemen van een bocht op de 's-Gravelandseweg tegen de stoeprand opgereden. De 'vrouw kwam te vallen en brak haar rechterpols. Naarstig wordt er nu naar an dere mogelijkheden gezocht. Kroone: „We zitten behoorlijk met de handen in het haar. Bin nen een jaar moeten we de school verlaten, terwijl we een contract in de zak hebben, waarin staat, dat we er niet eer der uit hoeven, of er moet spra ke zijn van de volgende twee situaties: a. er komt een nieuwe Mimi Drie lokalen van de school aan de Fahren heitstraat zijn nu nog door de invaliden sport vereniging De Ooievaar in gebruik. Nog voor het nieuwe schoolseizoen m augustus moe ten ze eruit. sportschool, b. er komt definitief een nieuwe kleuterschool. Het ïs hier echter geen van beide het geval. Er is alleen sprake van een uitbreiding van "en bestaan de kleuterschool." „Volgens Collé en Kaptem moeten we eruit op een advies van de Inspectie van Onderwijs. Nou. ergens zit er dan een fout he. B. en W. en de Onderwijs inspectie zitten wel oehooriijk langs elkaar heen te werken Kroone zegt er zo langzamer hand moedeloos van te worden. „Dit is nu al de derde keer m ons 'evenjarig beslaan dat we binnen een korte termijn op straat staan In het laatste ge bouw hadden we het juist enorm naar onze zin De basketbal- ploeg is dit jaar voor het eerst gaan draaien en de tafeltenms- competitie loopt ook geweldig. We hebben :n dat korte poosje, dat we die drie lokalen hebben, zeker enkele tientallen nieuwe leden kunnen boeken. Maar echt tot ontwikkeling zijn we nooit kunnen komen, omdat we iedere keer wéér moesten verhuizen. Als De Ooievaars voor augus tus geen nieuw lokaal hebben zitten ze behoorlijk m de puree De N.T.T.B.-competitie ze spe len ook tafeltennis tegen \ahde mensen staat al helemaal vast Twee keer in de week zijn er wedstrijden Kroone. „Waar moe ten we die spelen, als we nog niets hebben?" Zelf heeft de voorzitter voor lopig een gebouwtje op het oog jn de Vliegerstraat, achter het Wibautplein. Een pracht van een houten keet", zegt hij met enige hoop in de stem. „Maar of het leeg staat, weet ik niet." De suggestie is m ieder geval door gegeven aan wethouder Kaptein, die toegezegd heeft er direct achteraan te zullen trekken. Kees- enigszins ontmoedigd: „Als we ondanks alle pogingen m augustus toch op straat staan, zie ik het als voorzitter niet meer zitten. Ik had de illusie iets ge realiseerd te hebben, ik liep ook ai met plannen rond voor iets leuks op langere termijn en dan patsalle ideeën plotse ling in -duigen." PAGINA ■'Z Musis Sacrum aan de Lange Haven: vergane glorie wordt opgekalefaterd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Was- senaarse miljonair H. Plan- ■(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door de optrekking van het minimum jeugdloon pakken opnieuw dreigende wolken samen boven iet kinderdagverblijf KatjÈ. Hoewel Katja sinds kort sub sidie krijgt (7500 gulden per maand ofwel 90.000 gulden per jaar), blijkt nu al dat dit bedrag door de sterk gestegen minimum-jeugdlonen niet meer toereikend is. Met het Schiedamse gemeente lij fetuur hebben intussen al be sprekingen plaatsgevonden over jexira subsidie. Begin dit jaar -ging het minimum-jeugdloon 'met drie pereent omhoog, deze imaand kwam daar nog eens uen percent bovenop. Met wet houder Bert Kaptein is afgespro ken dat er een nieuwe begroting [tal worden opgesteld. De toestemming van Gedepu teerde Staten van Zuid Holland voor de subsidie van 90.000 gul den is net een week in huis. Bij Katja is men daar erg blij mee, maar zegt men het is ook duidelijk dat dit bedrag inmid dels te klein geworden is om nog behoorlijk op te kunnen draaien. Bij Katja worden dagelijks 60 tot 65 kinderen ondergebracht. Er werken, achttien personeelsle den die nog een jeugdloon ver dienen. Bij Katja is men van plan op korte termijn enkele bezui nigingen door te voeren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De wtjkver- eniging Groenoord heeft, zegt ze, een probaat middel tegen va kantie-baldadigheid. „Stippel voor uw kinderen eens een route uit 3angs alle speelplaatsen in Schiedam-Noord", adviseert de wijk vereniging de ouders in de wijk. Een mooi beginpunt vmai de vereniging de speelplaats aan het Hargaplein. De ouders mogen desnoods be$t met hun kinderen meegaan. „Dan kunnen ze tegelijk tellen hoevee(_ speel- werktuigen we in Noord heb ben", zegt de wijkvereniging. Verder doet ze een beroep op de jeugd de voetpaden niet als fietspaden te gebruiken. w-A' - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het bureau Huisvesting van de gemeente heeft relatief vrij weinig bezoe kers te verwerken gekregen, in de maand juni. Waarschijnlijk door de vakanties kwamen niet meer dan zo'n 1.000 mensen op dagen om te informeren naar een woning. Doorgaaps komen maandelijks zo'n 1400 mensen bij Huisvesting langs. In juni daalde het aantal inge- geschreven woningzoekenden opnieuw. In totaal konden 108 woningvergunningen worden afgegeven. Er staan bij Huisves ting nu 4437 woningzoekenden ingeschreven. Bijna driekwart daarvan heeft wel een woninig, maar wil graag een andere. Klei is veel meer dan een potje en een asbak Het klci-natuurprojcct van Diet Wiegman (30) is een initiatief van de Educa tieve Dienst van het Ste delijk Museum. Het project hoort thuis in een serie van drie onderwerpen. In het schooljaar '72-73 zjjn de on derwerpen grafische tech niek (onder leiding van de .kunstenaar Rob Kooman) en textiele handvaardigheid (Harry Boom) aan de orde - geweest. Het afgelopen schoolsei- fzoen zou, op initiatief van educatief medewerkster Jo- sine Bokhoven, aanvankelijk in het teken staan van de "keramiek. Later is dat on- der invloed van Wiegman's ideeën uitgegroeid tot een algeheel kleiproject. Josine: „De opzet van dergelijke ondernemingen -Is, om de scholen vanuit t het museum een begeleid - ding te geven, te laten zien welke mogelijkheden beel- dende vorming kunnen heb ben kinnen het onderwijs. Geleid door deze „lijfgedachte" is de Schiedamse keramist Diet Wiegman begonnen aan zijn op dracht van het Stedelijk Muse um: voor 27 derde en vierde klassen van de lagere school, een kleiproject organiseren. Het project is inmiddels achter de rug; de eindresultaten zijn tot en met september te bekijken in de kelder van het museum. Diet Wiegman praat makke lijk en is, terugblikkend op de nu afgesloten werkzaamheden, erg enthousiast over het project. Hij zegt ook erg graag met klei ne kinderen te werken. „Die hebben veel meer fantasie, daar kan je veel meer mee doen," vertelt hij wijzend op een grote vitrine van glas, waarachter zo wel de werkstukken van onder wijzers ook zij hebben een speciale kleiles gehad en hun leerlingen prijken. Diet: „Die fantasie moet je ontwikkelen, je moet ze lospeuteren uit het idee van klei is een vaasje. Ik ben de eerste les begonnen met het vertonen van een serie dia's. Gewoon om hen te laten zien, wat klei nog meer kan zijn: ste nen, dakpannen, klei aan de wa terkant, een leemhut in Afrika, een afdruk van een varkenspoot in de blubber; dan ontdekken ze meteen de primaire begrip pen van het boetseren. Een stapje verder: kleiwespen of zwaluwen, die hun nest van klei bouwen, de mens, die ook zijn nestje (huis) van klei bouwt. Met die dia-projectie als basis kennis kan je een beetje in gaan op de technische facetten van het kleien. Het verschil la ten zien van rode, witte en zwarte klei, de glanzende laag eromheen. Na de dia's kregen de kinderen een plankje en een bonk klei. Konden ze zelf voe len, de spanning van het mate riaal, een sliert draaien. Daarna één voor één klei-ringen op elkaar stapelen, een bouwwerk fabriceren. Zo'n stellage komt natuurlijk te snel tot stand, wordt te zwaar en valt in elkaar. Dan kan je vertellen: jongens, de klei eerst aan laten stijven van onderen. Spelenderwijs ko men ze dan achter verschillende technieken. De tweede les heb ik het idee „dieren, klei en de natuur" uit gewerkt. Alle kinderen waren ineens dieren geworden en moesten van klei hun huisje gaan bouwen. Je krijgt dan de meest gekke, mooie en spannen de bouwsels: een olifant in een strandstoel, een Surinaams jon getje dat een bouwwerk maakt in een heel andere sfeer. Maar meestal waren het vogeltjes met eitjes in een vogelnestje, niet zo erg fantasievol. Positief was in ieder geval wel, dat de meeste kinderen het potjes-pad nu wel verlaten hebben Ze weten wat klei is en ik hoop, dat ze er in de handarbeidlessen nog veel profijt van zullen hebben Speelplaats aan het Hargplein ook leverbaar met GM-Automat ic. I 4M2-2 Iedere dag geopend van 8.30 tot 18 uur Zaterdag van 9 tot 17 uur. Ook donderdagavond, koopavond tot 9 uur. ken heeft Musis Sacrum niet planken laten distspijkeren. De heer Planken \vi! niet het risico lopen dat Musis dat hij onlangs heeft gekocht en vol gend jaar wit laten verbou wen, door toedoen van on verlaten in vlammen opgaat. Dat hijzelf de hand heeft ge had m h„t brandje dat enkele weken geleden in Musis Sacrum uitbrak, ontkent de 63-jarige miljonair ten stelligste. Volgens insiders tn de bouw wereld zou het voor ae heer Planken zeer voordelig zijn ge weest, als Musis door brand verwoest zou zijn De V.-asse- naarse projectontwikkelaar zou dan geen rekening meer hoeven houden met de zeer strenge ei sen van Monumentenzorg, waar onder de drie Musis-panden val len. Volgens de heer Planken mis sen die beschuldigingen echter alle grond. "Hij zegt: "Het was de eerste keer dat er in een van mijn pandjes brand uitbrak. Het zun niet meer a'an praatjes". Tussen de Haagse architect Van der Sluis. Monumentenzorg en de gemeente Schiedam zijn inmiddels beprekingen op gang gekomen over de verbouwing van Musis. In het voormalige theater komen vermoedelijk en kele woningen en een kantoor De woningen zijn gepland op de eerste stage, het kantoor ("Ik hoop er een bank voor t - kun nen interesseren") op de begane grond- Het bedrag waarvoor de vo rige eigenaresse het leegstaande Musis Sacrum van de hand heeft gedaan, is niet bekend gemaakt. De transactie heeft twee maan den geleden plaatsgevonden. Music Sacrum omvat orie pan den. De iaatete laren heeft miljo nair Planken uit tiethebberij a! heel wat oude panden opgekocht. "Ik vind het, jeuk om dit soort protector, te doen. Ik hen direc teur van een eenmanszaakje, Eu roplan B.V. en te oud om nog grote dingen aan te pakken. Dit soort rustige projecten liggen me wel. In het verleden heb ik veel verwaarloosde panden gerestau reerd". Het staat vast. dat de restau ratie van Musis Sacrum aan de Lange Haven een kostbare zaak zal worden. Monumentenzorg staat erop dat het pand ir, de oorspronkelijke staat wordt her steld. En: met behulp van oude mdterialen. De heer Planken: "Het is mogelijk dat het alle maal nogal wat geld gaat kosten. Maar ik zeg het, het is voor mij meer liefhebberij dan winstbe jag". Het ontwikkelen van de bouw plannen voor Musis zal ongeveer een laar in beslag gaan nemen. Voor de laatste fase het ver bouwen en restaurcen zal vermoedelijk nog een jaar no dig zijn- De laatste iaren was voor ge bouw Musis Sacrum geen rol van betekenis meer weggelegd. De laatste huurder was de de- licatessenhandel Hosman die het pand gebruikte als opslagplaats. In de Eerste Wereldoorlog zat onder andere een groep Polen in het gebouw geïnterneerd. In Musis Sacrum werden vele jaren lang toneelvoorstellingen gegeven. De grote zaal zat in de middelste van de drie panden, in het linkerpand was de foyer, in hel rechter een kleinere zaal. Musis Sacrum werd de laatste jaren sterk verwaarloosd.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1