Politie-commissaris 'Autohandel krijgt 't moeilijk' Met auto over de kop IS DIT UW LIEVERDJE? t Proef met Turkse arbeiders arts cirkelt om stadskantoor &c •o fax 5.11 d m m Tip van de week t ft Taalbarrière Beter Fatale schrik reactie fietsster Inbraak in kantine SVDPW w ÖL- ZATERDAG 13 JULI 1974 ER| om.' ing. 37V fOl) HET VRIJE VOLK PAGINA TT Groenoorcl reis liever per metro dan met sneltram SCHIEDAM De tvijkvereniging Groenoorcl ziet meer in een metro dan in een sneltram of zelfs een treinverbinding ais doelmatig en snel openbaar vervoer tussen Schiedam-Noord en Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Politiecommissaris Van der Haagen ver wacht moeilijke tijden voor de autohandel. De regering is namelijk van plan belasting te gaan heffen op auto's (en ook motoren) die op de openbare weg stilstaan. Momen teel is alleen motorrijtuigenbelasting verschuldigd voor het rijden op de openbare weg. Daarnaast zal ook de boete voor het met of niet-tijdig beta len van de motorrijtuigenbelas- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 23-jarige pompbediende E. R. G. uit IJs- selmonde is op rijksweg 20 door onbekende oorzaak met zijn wa gen in een slip geraakt en enke le malen over de kop geslagen. De man kwam met de schrik vrij, hij klaagde alleen over pijn in zijn rug. Uit een auto die in de Louis Raemaeke-sstraat stond, zijn een mobi'ofooninstal- latie en een portefeuille met waardepapieren gestolen. Het raampje van het voorportier bleek te zijn ingeslagen. De wa gen is eigendom van de heer W. B. Het gestolene is 1700 waard. Over het huidige open baar vervoer is de wijk ver eniging allerminst tevreden. De frequentie van de bus lijnen 52 en 52 noemt ze be roerd. Volgens het wijk- orgaan Noorder Akkoorden is het op zaterdag en zondag heelmaal triest. „In Noord is er dan een halfuurdienst, terwijl bussen in andere wijken veel regelmatiger gaan." Van een sneltram of straks het treinstation Nieuwland ver wacht Groenoord geen enkele reële verbetering. In dit ver band wijst ze op de alsmaar groter wordende verkeersdrukte en de vele haltes. „Om vanuit Schiedam-Noord met het openbaar vervoer Rot terdam te bereiken, moet je minstens een uur uittrekken", verzucht de vereniging. „En de treinkaartjes worden steeds duurder." Om aan de droeve situatie een eind te maken, is een metro de beste oplossing, vind de vereni ging. „Met een auto zijn de hui dige reistijden 75 percent te be korten. Alleen een metro garan deert een bijna even snelle ver binding." weinig katten honden op straat (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Hoewel de vakantie-uittocht gis teravond op gang' geko men is, is daarvan in het Schiedamse dierenasiel nog weinig te merken. Van grote hoeveelheden rondzwervende huisdieren is nog geen sprake. „Niet temin blijft het mogelijk dat we maandag ineens tientallen dieren binnen krijgen", zegt de Schie damse asielbeheerder Eg ge Boerma. In de omliggende steden is de situatie op het ogenblik stukken ernstiger. De asiels pullen er uit. Per dag worden er gemiddeld 20 tot 30 katten en honden noodgedwongen afgemaakt. Dat de Schiedammers meer consideratie met hun huisdier hebben gekregen en hem ge durende de vakantieperiode ergens hebben weten onder te brengen, weigert de Schie damse asielbeheerder echter te geloven. Verwijzend naar de cijfers zegt hij: „Ik heb geconstateerd dat er het laat ste jaar steeds meer zwerf dieren bijgekomen zijn". De laatste tijd is er door de vakantiespreiding geen duide lijk aanwijsbare piek meer in het aantal gevonden zwerf dieren, aldus Egge Boerma. „Ais het na de winter goed weer wordt, zie je dat de mensen hun beest al gaan af danken. Zelfs rond Kerstmis als ze met wintersportvakan tie gaan, begin je die tendens al te merken". „Tenminste eerlijk" vindt de asielbeheerder de mensen die tegenwoordig met hun beest naar het asiel komen en zeggen: „We moeten met va kantie, maak hein maar af'. De methode om de hond of de kat terwille van een. onbe zorgde vakantie, zomaar het huis of de auto uit te gooien, noemt hij ronduit „misdadig". Momenteel heeft de Schie damse dierenasiel weer veel te 'lijden onder de verniel zucht van de jeugd. Sinds de schoolvakanties is het aantal ingegooide ruiten en kapot geslagen deuren weer legio. Bij de dierenbescherming is men van plan prikkeldraad om het oude asiel aan de Sint Annazustraat heen te span nen. SCHIEDAM De vakanties &jn aangebroken. Voor de jeugd betekent dat wekenlang seerlijk "ravotten, tikkertje-spelen en noem alle kinderspelen maar op. Het lieverdje van deze week maakt het zich niet al te moei lijk. Gewoon lekker spelen met de bal. De foto is ingelijst af te halen bij Het Vrije Volk, Hoog straat 76, Schiedam. Het lieverd je van vorige week was: Sylvia Soeters, Van 't Hoffplein 6b, Schiedam. fel ■rfür* BROK ROERIGE GESCHIEDENIS STUKGERAMD (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het is afgelopen met de Lindenhof. Geen enkele clementie hebben de slopers met het pand gehad. Wat te grof was voor htm slopershamer, is met 'de zwa re ijzeren kogel neergehaald. Binnen vier weken was in elkaar geramd, wat in 1928 en 1929 in anderhalf jaar tijd was opge bouwd. Met Het verdwijnen van het Lindenhof- intemaat is ook een stuk roerige geschiede nis in rook opgegaan. Geen boze Lange Achterwegbewoners meer die klagen over baldadige internaatspupillen, geen kwaaie Hoogstraat-winkeliers meer die appels en peren misten uit de voor hun winkel neergezette groentekisten. De tijd van het Lindenhof-internaat is voorbij, sinds vandaag staat er niets meer van overeind, wellicht morgen al is een brok historie ook vergeten. B* hng worden verhoogd. Volgens de commissaris zal de Schiedamse -politie nauwkeurig gaan toezien op de naleving van de nieuwe maatregel. Tot dus verre hoefden autohandelaren voor wagens die voor de ver koop bestemd waren en waar mee niet werd gereden, geen be lasting te betalen. Binnenkort zal de regering het desbetref fende wetsontwerp aanbieden aan de Tweede Kamer. Bij overtreding van de nieuwe maatregel zal de belasting wor den verdubbeld met een mim- num van 25 gulden ien een maximum van 1000 gulden. Op het ogenblik wordt de nog te vorderen belasting met 50 per cent verhoogd en bedraagt het maximum 500 gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Alge meen Ziekenfonds Nieuwe Waterweg Noord heeft voor de Turkse gastarbeiders en hun gezinnen een Turkse arts aangetrokken. Het werk gebied van de arts, dr. O. H. Örham, strekt zich uit over de steden Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis. In de ze steden wonen ongeveer 3.000 Turken. In een circulaire aan de Turk se gastarbeiders zegt het Alge meen Ziekenfonds dat men zich niet per sé naar de Turkse arts hoeft te laten overschrijven. Het is mogelijk om ingeschreven te blijven 'bij de Hollandse erts. Dr. örham woont in een flat aan de Nieuwe Damlaan in Sdhiedam. Daar heeft hij ook z'n •praktijkruimte. In de fiat is echter zo weinig ruimte dat pa tiënten soms in de slaapkamer van dr. Örham's dochter onder zocht moeten worden. Aan die benarde situatie *>oopt het Algemeen Ziekenfonds op korte termijn een einde te kun nen maken. Gezocht wordt naar een geschikt pand om de prak tijk tijdelijk te kunnen uitoefenen. De Turkse arts is een jaar op proef. Tot het aantrekken van een Turkse arts is besloten omdat de taalbarrière tussen de Hollandse arts en de Turkse mannen en vrouwen in veel gevallen niet is te doorbreken. Voor Turkse en andere buitenlandse arbeiders zijn er folders aan de hand waar van men duidelijk kan maken wat eraan schort. Maar in de prak tijk blijkt deze werkwijze toch geen optimale resultaten op te leveren. Vooral bij de behande ling van Turkse vrouwen doen zich problemen voor. Een uniek aspect bij de aan stelling van de Turkse arts is, dat hij in tegenstelling tot zijn Hollandse collega's over de gemeentegrenzen heen mag werken. Als dr. Örham geen weekenddienst heeft, wordt zijn praktijk waargenomen door zijn Hollandse collega's in de drie steden. De 56-jarige dr. Örham is sinds september 1973 in Neder land. Hij heeft een praktijk van 29 jaar achter de rug m het Turkse plaatsje Adana. Hij is op eigen gelegenheid naar Neder land gekomen om zich m te zet ten voor de medische verzorging van zijn landgenoten- Volgens de Vlaardingse arts dr. Hasper die zich met de coa ching van zijn Turkse "oilega bezighoudt, was het beter ge weest als dr. Örham zich in Vlaardingen had gevestigd. In Vlaardingen wonen de meeste Turken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Van een vrachtwagen die een garage afrit uitreed, schrok mevrouw S, B. zo dat ze met haar fiets uit week en tegen een tegemoetko mende auto opbotste. Het onge val gebeurde op de Nieuwe Ha ven. De vrouw liep een hersen schudding op. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een in braak in de kantine van de voetbalvereniging SVDPW is voor 25 gulden aan snoep gesto len. De dieven kwamen binnen door een ruit ln te slaan. Als je door de uitnodigende, wijd-openstaande deur bin nentreedt, denk je: Te netjes voor een gezellige doorsnee kroeg; heeft meer weg van een restaurantje. Vijf minuten later op een zwart lederen kruk rond de ruime bar slaat het vrienden-onder-elkaar-sfeertje" je toch tegemoet. Een café waar geen dronkelap komt, waar iedereen kameraad schappelijk met elkaar omgaat, waar elke klant een goede vriend -(„boezemvriend" zegt hij zelf) van kastelein Gerrit Schel is. Een rustige bedeesde sfeer, met dito achtergrondmuziek- je, kleine groepjes kaartende mannen de bescheiden dame, tante Marie achter de tap, die voor elke klant een vrien delijk en toepasselijk praatje heeft De Molenwiek Die prettige sfeer is beslist ty perend voor het cafeetje aan de Vlaardingerdijk, moet iedere be zoeker direct treffen. „Ik ben erg gecharmeerd van rust en kalmte," zegt Gerrit. terwijl hij voorzichtig aan een jonge 1.-) nipt. „Een feestje op zijn tijd vind ik uitstekend, maar het moet niet uit de hand lopen. Daarom heb ik ook geen juke- box-muziek, veel te onrustig. Platen en life-muziek doen het altijd veei bc^er." Meteen klimt Hans, die achter een vers schuimend glas pils (ƒ0.90) deze woorden tot zich neemt, achter het orgel links achter in de hoek en begint een potpourie van moderne liedjes te spelen. Gerrit: „A'roeger kroop Kees Verkerk er ook wel eens achter. In zijn glorietijd kwam hij hier vaak, soms vergezeld door Fred Anton Maier of Jap- pie van Dijk." Een sprekende herinnering aan Keessie hangt nog altijd achter de tap, een blauwe but ton (knoop) met zijn beeltenis, verscholen tussen een woud van vlaggetjes. Voetbalvaantjes, ge schonken door klanten, die een club (meestal Feyenoord) (ot in de verste uithoek gevolgd zijn: Engeland, Italië, de Oostbloklan den. Griekenland. Dat Gerrit zijn ganse kaste- leinshart aan sport heeft ver pand, is niet zo moeilijk te ra den. De grote glazen vitrine, schuin en rechts naast de bar, twee bekers en vaantjes, springt direct in het oog. „liet pronk- stukkic van het vroegere DSF en nu Bruynzecl Keukens is," zegt Gerrit enthousiast. „Het bestuur van die tafelten nisvereniging kwam en komt hier nog altijd. Vroeger, toen het nog zo'n rotzooitje was in de Korenbeurs (waar het kluppie nog zit) hadden we geen plaats voor een pronkkastje, heb ik het maar in de zaak gehangen." Buiten het tafeltennis en het voetbal is de Molenwiek zeer actief in de biljartspori. Het grote wcdstrijdbiljart, dat mid den in de zaak staat te over heersen, wordt twee avonden in de weck door officiële biljart clubs gebruikt: De Molenwiek en Entrenous. Ook menige klant, die binnen komt waaien neemt de keu ter hand, om èèn of an dere effectvolle stoot te wagen. Het publiek is bijna niet te omschrijven. Letterlijk alles komt er binnen stappen: oud, jong, mannen, vrouwen, sport lieden, vertegenwoordigers, kof- fieleuters en drankorgels... De koffieklanten ('s winters vaak de melkboer, bakker, groenteboer, die zich even ko men warmen aan een dampend bakkie) klimmen het liefst in de houten groen lederen stoeien, rond de enorme met pers bedek te tafel geschaard in het Oud- Hollands hoekje. Een van kleine rode baksteentjes gemetselde schouw torent daar vredig bo venuit. Alles is rijk gedecoreerd: veel koperwerk, olielampen en Delftsblauwe tegeltjes: een rus tig, warm interieur. De fijnste uren voor Gerrit en zijn echtgenote Corrie z(jn de aptredens van het Leger des Heils-combo „New Life". Dat zijn dolle avonden met levende muziek, veei plezier en vriende lijk sfeertje, waar de borrelfles bovendien menigmaal pleegt uit te schieten. JANNIE GROEN' Bescheiden Gerrit zegt er niet één te kunnen beden ken. Een vaste klant echter lispelt me vanachter een koel glas sherry (f 1.50) toe: „De schnitzels en het bief stukje zijn met duur (resp. f3.- en ƒ6.50). Geen ja- brieksrommel, alles vers van de slager. Corrie kruidt en bakt alles zelf." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Om de hoogste etage van het Schiedamse stads kantoor cirkelen de laatste we ken vier torenvalken: vader, moeder en twee jongen. Waar de beesten, precies nestelen, weten de ambtenaren die op deze etage werken met. „Het kan in de to ren van de Singelkerk zijn, maar ook ergens op het dak van het stadskantoor", zegt één van de ambtenaren, die dag-in dag- uit getuige is van de vhegtrai- nmg van de twee jongen. De toren van -de Singelkerk is een bekende broedplaats voor torenvalken. Ook m de toren van de Grote Kerk aan de Lan ge Kerkstraat zitten vaak toren- valkfamdies. Schiedam - Grocne'lan 47-49 - Show toom 103 269862 - Giro 15185

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1