IKEURGroSEN STERVEN UIT PIETERSEN CO. SCHIEDAM B.V. Bevolkings expositie in bibliotheek SCHIEDAMSE VOLKSTUINVER. 'DE VIJF SLUIZEN' 'Doe iets aan kale huizen' VVV-fi etstocïit niet zo in trek Jeugdhaven Nieuwland jubileert RAATJE MAKEN, SPELLETJE DOEN Hond bijt vrouw WindLiot ffouSe |||V< 5 Uw OPEL -dealer voor SCHIEDAM EN KETHEL .MAANDAG 15 JULI 1974 HET VRIJE VOLK PAGINA Personeelsgebrek noopt likeurmuseum sluiten (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Locomotief-Melchers of zoals het beter bekend is: het Schiedam se Likeurmuseum aan de Lange Haven is voor het grote publiek voor onbepaalde tijd ge sloten. Rondleidingen door het intieme museumpje, dat een wereldberoemde collectie miniatuur-drankflesjes achter de thans gesloten poort heeft, behoren voorlopig tot het ver- eden. Voornaamste reden volgens jirecteur P. Melchers: een chro- isisch tekort aan deskundige li- Keurgidsen. Melchers: „Goede gidsen zijn tegenwoordig met een lantaarn tje te zoeken Een van mijn beste krachten is onlangs geveld door een zware hartaanval. Hij is nu poor lange tijd uitgeschakeld. Bovendien heeft een andere me dewerker een oud-Schiedam- ner van 74 jaar, die nu in Haar lem woont kort geleden de brui aen het gidsenwerk gege ven 'Hij vond het op zijn leef tijd te bezwaarlijk worden om twee, tot drie maai in de week seen en weer te reizen. Echt goede gidsen sterven zo langza merhand uit Het zijn meestal alleen de oudere mannen, die ets weten van de geschiedenis tan de likeurstokerijen. En om mi alle rondleidingén zelf voor mijn rekening te nemen, neen, dat groeide me tenslotte echt boven het hoofd. Ik werd soms zaterdags of zondags uit mijn huis gehaald; of ik toch maar weer even als gids wilde funge ren." Het museum openstellen zon der deskundige leiding lijkt de directeur beslist onmogelijk. „Dat kan niet", zegt 'hij perti nent. „Wat is daar nu aan? Een aantal flesjes op een rijtje. De mensen willen weten welke ge schiedenis er aan een bepaald flesje zit, wat Turkse Raki of Japanse Saké betekent, hoe het kostelijke vocht „Gold Wasser" bijvoorbeeld gemaakt wordt... neen, zonder rondleiding is er niets aan." Buiten het personeels tekort heeft het museum nog meer moeilijkheden te verwerken. Bij 1ü KlAS Kadaslü; s B Het Likeurmuseum aan de Lange Haven, wegens personeelsgebrek voorlopig gesloten. voortduring wordt het likeur pandje geplaagd door een stelle tje vandalen, die volgens Mel- chers bijna iedere week vernie lingen aanbrengen, bordjes van de muur slopen, etc. „Dat is pre cies als de naambordjes van je deur stelen", zegt Melchers ver bolgen. „Als je naam er niet meer staat, ben je er niet meer. De Schiedammers weten ons wel te vinden, maar zij zijn geen po tentiële bezoekers. De buitenlan ders en de mensen uit andere steden zoeken zien (als het bord je verdwenen is) een ongeluk. Lopen hier zo vier, vijf maal voorbij, kunnen ons na heel veel moeite tenslotte vinden. Dat is de bedoeling niet var. een gast vrij museum. En meuwe bordjes aanbrengen heeft geen zin, ze zijn echt binnen een week weer weggesloopt" Melchers zegt, dat de bordjes affaire dé druppel was, die de emmer deed overlopen. „Ik heb voorlopig genoeg van het behel pen. We gaan rustig zoeken naar nieuw personeel en naar een bord, dat met al te makkelijk van de muur te schroeven is. Bo vendien komt een tijdeijke slui ting ons e.gen.l'jk uitstekend uit; we zitten midden in een restau ratie. Rondleidingen, waarbij de bezoekers constant over brokken steen en stukken hout moeten stappen, zijn ook niet ailes. Ik hacip overigens wei, begin vol gend jaar iedereen weer met open armen te kunnen ontvan gen." Initiatieven voor grote kinder crèche in Noord (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Krygt Groenoord wel of geen crèche die de hele dag open is? Over een week geeft de afdeling On derwijs van de gemeente uitsluitseL Initiatiefneemster mej. M. van Wootferen wacht gespan nen af. In april wist ze driehonderd handtekeningen van moeders te verzamelen voor een crèche in Noord. Een kinderdagverblijf in onze wijk is hard nodig, vindt mej. Van Woolferen, omdat er tot op heden in Noord slechts twee overblijfcrèches zijn waar de kinderen alleen gedurende de schooltijden terecht kunnen. Wethouder Eef Coilé heeft kortgeleden bij de aanbieding van de handtekeningen al laten doorschemeren dat een kinder dagverblijf in Groenoord pure noodzaak is. GOH) GEKLEED is GEKLEED HKEN CONFECTIE Mgr. Nolensioon 600 Schiedam Winkelcentrum "De Ketel* Rotterdam Zoetermeer Tot dusverre hebben zich twintig moeders aangemeld die bereid zijn hun kroost in de nieuwe crèche onder te brengen. Kleuters vanaf anderhalf jaar kunnen er terecht. Xn de twee overblijfcrèches is de minimum leeftijd drie jaar. Mej. Van Woolferen is van plan de crèche samen met haar zuster te gaan runnen. Op subsi die van de stichting Sarnenle- vingsopbouw Schiedam-Xoord hoeft ze met meer te rekenen. De stichting was aanvankelijk enthousiast voor het crèche-idee. maar liet ineens afweten toen duidelijk werd dat ze financieel zou moeten bijspringen. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De 71-jarige weduwe mevr. H. de R. is het afgelopen weekeind in haar wo ning aan de PJ Troelstralaan ebeten door haar hond. De vrouw liep een slagaderlijke bloeding op. De buren verleende eerste hulp. In het gemeente- zieknhuis werd ze verder ver bonden. Extra aandacht voor iejaarden in vakantietijd v I De bejaarden van ..Blijhof", Thurledeen „Francois Haverschmidt" worden tijdens de vakantie lekker vertroeteld, •(Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De vakanties zijn weer losgebroken. Bij na iedereen, vooral de jeugd, trekt erop uit. De bejaarden echter blijven meestal achter, zitten om contact, een vrien delijk praatje, een gezellige wandeling verlegen. In drie Schiedamse bejaardentehuizen zijn de ouden van dagen een dergelijk iot gelukkig niet beschoren. Zij worden stevig vertroeteld ioor een groepje jongeren van ii J.O.H. (Jongeren hulp organi satie), die ook tijdens de va kantiemaanden het contact »et de bejaarden in ,De Blij hof", „Thurlede" en „Francois Raverschmidt" blijven, onder houden. „Als we tijdens de vakantie- waanden met ons werk zouden stoppen, zou dat de nekslag voor experiment geweest zijn", - test Anneke van Tongeren, de secretaresse van de J.O.H. „De ouderen die wij bezoeken, ken- aen je na twee maanden niet weer, vergeten je gezicht. Ons »erk zal ai te hooi en te gras worden en het moeizaam opge bouwde vertrouwen zou een fik se deuk gekregen hebben". Het J.O.H.-project, dat in fe bruari van start is gegaan in de buizen Blijhof en Thurlede als hakonaal project van de Neder landse Hervormde Kerk, is ont staan na een tv-uïtzending over bejaardenhulp in Veenendaai. De jongeren willen aandacht be steden aan de medemens door contacten te herstellen en on derhouden van ouderen en ge handicapten met de buitenwe reld. Voorlopig gebeurt dit door hun regelmatige aanwezigheid in de bovengenoemde drie tehui zen en de daaruit voortvloeiende werkzaamheden. Het gaat vooral om die zaken, waar het perso neel niet aan toe komt: op je gemak naar iemand luisteren, een boodschapje doen, wandelen met de bejaarde, een spelletje doen; kortom wat afleiding ge ven, zodat de dagelijkse sleur doorbroken wordt Anneke: „At vrij spoedig na het begin bleek dat er bij de ouderen erg veel behoefte be staat aan wat extra aandacht, vooral van jongeren. .Dat blijkt zeker uit het verhaal van één van de medewerkers, Maarten van Waal. Toen hij bij een me vrouw aanbelde, die bezoek had van een medebewoonster, was ze zo enthousiast, dat ze haar be zoek wegstuurde en onmiddel lijk met Maarten aan de wandel ging." Toch hebben de jongeren, vooral in het begin, wel moei lijkheden gehad met het leggen van contacten. Zo schrijft Trudy Zanddijk in het blad „Vlug schrift" van de J.OR.: „Een moeilijk punt is de houding van sommige bewoners. We werden vaak argwanend bekeken en sommigen stelden zich nogal ag ressief op. Een veelgehoorde op merking was: „wat komen jullie hier eigenlijk doen? Als je maar niet denkt, dat ik mezelf niet kan vermaken. Trudy meent, dat vooral de naam jongeren hulporganisatie ongeschikt is. „Dat geeft de in druk van hulpverlening", schrijft ze „terwijl we juist zo veel mogelijk met de bewoners willen omgaan en meer be schouwd willen worden als goe de kennissen." De J.O.H. wil in de toekomst de werkzaamheden op verschil lende manieren uitbreiden: meer naar buiten trekken, naar het park, een film, poppentheater, een voetbalwedstrijd... En de twee tehuizen Spaland en St. Li- duina erbij betrekken. 'Dit laat ste is echter, vanwege een tekort aan jongeren, voorlopig nog niet te verwezenlijken. Jongeren, die willen helpen zij moeten in principe bereid zijn het werk een jaar te doen kunnen zich opgeven bij: A. van Tongeren: tel. 265705, M. M. Munnik: tel. 149157, J. van Lies hout: tel. 710168 en C. en W. Suiker: tel.: 262800. NW. MATHENESSERSTR. 79 TEL. 264880 BROERSVEST 74-76 TEL. 269404 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de Centrale Bibliotheek aan de Lange Haven 131 zal In het kader van het door de Verenigde Naties uitge roepen Wereldbevolkingsjaar 1974 van 15 juli tot en met 25 juli een kleine overzichtsten toonstelling worden gehouden over bevolkingsvraagstukken. Op deze tentoonstelling, die samenvalt met drie wereldcon ferenties in Boekarest, zijn on- dermeer brochures, posters en postzegels te zien. Aan een van de drie VN-We- reldbevolkingsconferenties voor regeringsdelegaties zal ook Ne derland deememen. Tegelijker tijd zal er ook een mondiale conferentie zijn waar organisa ties en particulieren hun visie op het vraagstuk kunnen geven. Ook de jongeren krijgen in Boe karest een speciale vergadering toegewezen, waar ze hun woord je mee kunnen spreken. De Schiedamse Centrale Bi bliotheek heeft voor deze piek in het wereldbevolkingsconferen- tie-wezen een speciale keuzelijst opgesteld van 45 titels over de bevolkingsproblematiek. Deze kunnen wel worden uitgeleend, in tegenstelling tot de geëxpo seerde boeken. De tentoonstelling, die hier voor in Beverwijk is gehouden, gaat via Schiedam naar Dor drecht. Veel tuinhuizen in het complex „De Vijf Sluizen" zijn kale ge bouwtjes. „Laat de rozen en kamperfoelie daar toch naar har telust tegenaan groeien", pleit tuuihuisbewoner C. üsephius. (van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Tuinhuizen gaan er de laatste jaren steeds kaler uitzien. Tien jaar geleden waren de huizen op het tuin complex "Vijf Sluizen" nog lek ker begroeid met allerlei klim planten, maar de mensen lijken wel hee! erg bang om iets tegen de houten wanden te planten". De heer G. Osephius, lid van de Schiedamse Volkstuinders Vereniging, roept in het club blad „Onze Tuin" alle leden op iets te doen aan de kale ge bouwtjes. „De oude begroeide huisjes", zo schrijft hij, „waren regel rechte lusthofjes. Laat de rozen of kamperfoelie toch weer naar hartelust groeien." Niet alleen de Vijf Sluizen- huisjes, ook normale woningen in Schiedam, vertonen vaak dit saaie, kale beeld. Zelden zie je, als je door de straten loopt, door weelderig groen omhangen hui zen, die de straat eens lekker opfleuren. In verschillende wij ken probeert men de boel wei te verlevendigen met diverse bloembakken, maar deze pogin gen zijn vaak tot mislukken ge doemd. De met moeite opge kweekte bloemen in de bakken worden *s nachts en in onbe waakte ogenblikken menigmaal vernield of leeggeroofd. Begroeiingen, die aan de hui zen gekleefd zitten zullen veel minder snel ten prooi vallen aan vernielzuchtige siopershanden. De heer Osephius gelooft dat heel veel huizenbezitters de klomplanten echter bewust we ren, omdat ze dan hun huizen niet meer kunnen onderhouden. „Daar weet ik echter wel een oplossing voor", schrijft hij in „Onze Tuin". We moeten zorgen dat de klimplanten echter bewust we- vastgespijkerd worden. Het bes te is om in de daklijst een paar schroefogen te draaien en in de grond 20 cm. van de wand een paaltje te slaan. Daarna met waslijndraad de schroefogen met het paaltje verbinden. Hiertegen kan elke plant naar boven klim men. Het mooiste is om de dra den te spannen in een waaier vorm vanaf de grond naar drie of vyf schroefogen in de dak lijst. Als het huis een opknapbeurt nodig heeft, is het heel eenvou dig om de draad even los te ma ken van de schroefogen en de planten even om te leggen. Men kan nu schilderen, bijtsen of schrobben naar hartelust, zonder de planten te vernielen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het motto van de VW-Schiedam: bezoek Schiedam op de fiets: gezond, milieubewust en indrukwek kend, blijkt lang niet zo indruk wekkend als de VW-medewer- kers wel zouden willen. Niet meer dan één keer per week, sinds de activiteit van start is gegaan (17 juni) vertrekken er toeristen, die via de ruïne van het Kasteel Huis te Riviere naar de Noordmolen fietsen. Aan zo'n rit nemen gemiddeld slechts vijf personen deel. Ondanks de vele publiciteit in kranten, maar ook via de radio (Vara, NCRV) is de Schiedamse fietstoer beslist geen rage aan het worden. „Vooral in het begin informeerde er bijna niemand naar de rit", zegt een VW-me- dawerkster door de telefoon. „Nu komt de belangstelling wel iets meer los en krijgen we da gelijks telefoontjes van mensen, die toezeggen de tocht te komen maken". (De mensen die de trappers 'tot nu toe door oud-Schiedam heb ben rondgezwaaid zijn allemaal Nederlanders, die speciaal voor de fietstocht vanuit Amsterdam, Den Haag en Utrecht naar Schiedam komen. Nog geen en kele buitenlander heeft een beetje zadelpijn durven nske- Had de VW deze matige be langstelling verwacht? „Ach", zegt de medewerkster gerust stellend, dat is altijd zo bij nieu we ondernemingen, je moet het hebben van de mond-tot-mond reclame. En die geeft nooit zo snel resultaten te zien". Xv ,_U ,SV V vv mm mm- Fietsen door Schiedam blijkt voor de toerist niet zo aantrekkelijk als de VVV wel had verwacht. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Jeugdhaven Nieuwland bestaat tien jaar. Ter ere van dit jubileum gaat de jeugdvereniging een knallend feest organiseren, dat op zater- dag 17 augustus gevierd zal worden. Om nu al vast wat geld bin nen te krijgen worden er al druk stickers en balpennen langs de deuren verkocht. Ook bij de Jeugdhaven zelf zijn deze attributen uiteraard te verkrij gen: pennen Ijosten een gulden, stickers 0.75. Het feestprogramma, dat ove rigens nog lang niet vast staat er zijn nog allerlei verrassin gen mogelijk za! beginnen met een kleurige optocht door de wijk, begeleid door een vro lijk muziekje. Aan deze stoet kunnen alléén kleuters en lagere- schoolkinderen meedoen. Het is de bedoeling dat ze zich op ver sierde steppen, fietsen, skelters en andere vervoermiddelen in de optocht voortbewegen. Iedereen die mee wil fietsen of steppen kan zich bij de - Jeugdhaven opgeven. Misschien zit er voor de kleuter, die het vervoermiddelen erg mooi weet te versieren, wel een prijsje aan vast. Een deskundige jury zal de prijswinnaars aanwijzen. ft

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1