Half jaar voor jonge Schiedamse PTT-celkraker Alquin op laatste avond Jeugdland .iliëML: UISHUREN TIJGEN MET 5EKER 9 PCT Vlag uit voor Lems Kapotte resten ontnuchteren archeologen van ROB ed. v. d. Eelaart verhuist aar Skol in Brabant euro stadsontwikkeling 'GEMEENTE MALAFIDE HUISBAAS' Bioscooppet voor Roelfsema 5 m isii Minister Duisenberg 3 De vondsten in de archeologische put: tot nu toe ontnuchterend (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De muur- resten van de voorburcht van kasteel Mathenesse zijn stukgeslagen. De stukgesla gen stenen zijn vermoede lijk gebruikt als fundering voor latere gebouwtjes. Tot die ontnuchterende conclusie is opgravingslei- der Van Pemïs gisteren ge komen, na vier dagen arche ologisch werk bij de Huis te (Riviereweg, naast de ruïne. De mogelijkheid bestaat dat vandaag nog op gave resten van de voorburg wordt gestuit. ÉÉsi^ verlaten panden van de Wed. v. d. Eelaart aan de Boterstraat BgMS wl fgr»X>-■% <n Slechts kapotte muurresten gevonden VRIJDAG 19 JULI 1974 HET VRIJE VOLK iS ïr ir PAGINA 15 ei ist maakt Leibnitzstraat (Van een onzer verslaggevers) •SCHIEDAM „De ge meente Schiedam is een ma- afide verhuurder van wo- ijngen. In de Van Leifcniz- raat is het tot nu toe al ■ie keer voorgekomen dat gemeentelijke woning- ast in gebreke bleef, na- it de woning betrokken door een nieuwe huur- !r"* t|pe voorzitter van de be- mersvereniging Oost, de [er G. Brouwer, steekt een ichuldigende vinger uit [ar de gemeente c.p. de ieentelyke woningdienst. Bij vindt het zeer teleurstel- jd dat de woningdienst huizen ft toe te wijzen, terwijl met „je de elektrische bedrading ;£zo slecht is dat het GTB vaak Sgert het licht aan te sluiten. Pop korte termijn gaat de heer ïilüwer hierover een klaagbrief ftfren aan het Schiedamse ge- intebestuur. „Wat degemeen- dit soort zaken doet, is niet ^5 het hoort. Deze zaak moet Efde commissie voor de Wo- Igdienst behandeld worden", "fc de heer Brouwer. Voorzitter Brouwer: „Het is De Leibnitzstraat: drie maal fout van Woningdienst «ssa» meestal zo dat mensen die een andere woning toegewezen heb ben gekregen, er vaak snel in trekken. De kamers krijgen vlug een behangetje, de vloerbedek king wordt gelegd, de lampen worden opgehangen en het is voor elkaar'. „Als het GTB komt om de elektriciteit aan te sluiten en constateert dat de bedrading niet goed meer is, dan zitten die mensen ineens voor het blok. Geen licht. Dat betekent dat de lampen het niet doen, de was machine niet kan draaien en noem maar op. In de Van Leib- nizstraat is zoiets dergelijks laatst voor de derde keer ge beurd". „Tegen een ambtenaar van de Woningdienst heb ik toen ge zegd, dat de bedrading direct na het leegkomen van de woning nagekeken moet worden. Hij antwoordde, dat de nieuwe be woners er vaak al inzitten als diverse zaken op papier nog rondgemaakt moeten worden. Maar het eigenaardige is dan dat die woning aan de Van Leibnizstraat al viereneenhalve maand leegstond. Op zijn zachtst gezegd vind ik die houding van de Woning dienst zeer merkwaardig. Ze zei den nog: een gesse jongen moet er vanuuit gaan dat er iets aan een woning kan mankeren. Maar dat is zonder meer onte recht. De gemeente is er voor de mensen en niet andersom". SCHIEDAM Zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. Dat is het vonnis dat de Rotterdamse kinderrechter heeft uitgesproken over de twee Schiedamse telefooncelkrakers, de 17-jarige winkelbediende A. M. en de 17-jarige maga zijnbediende G. S. Begin juni werden beide jon gens door de Schiedamse politie aangehouden. Ze konden in de kraag worden gegrepen, doordat het in een aantal horecazaken was opgevallen dat de jongelui steeds met kwartjes betaalden. In totaal hadden ze 89 tele- fooncelkraken op hun geweten, ze pleegden ze door heel het land. In Schiedam hadden ze 45 cellen onder handen genomen. Enkele (onder andere die m de St. Lidumastraat) zelfs meerdere malen. Het reissysteem dat het duo erop nahield, was vernuftig. In de weekeinden kochten ze een NS-dagtrajectkaart en kwamen zo door heel het land. In de di recte omgeving van stations of op de stations zelf braken ze geldcassettes van telefooncellen open. De kwartjes borgen ze op in een diplomatenkoffer, de cas settes smeten ze in het water. Om van hun kwartjes-berg af te komen hadden de jongens b:j een bank zelfs een rekening g -opend. De totale schade die ze a m de PTT-cellen aanrichtten, 1 edraagt 20.000 gulden. De buit was ongeveer 3.000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De popgroep Alquin komt naar Schiedam. De groep zal optreden tijdens de laatste avond van de vakantie manifestatie Jeugdland, in de sporthal Margriet. In het voor programma speelt de groep Va riable Voice. Kaarten kosten vier gulden. Ze zijn vanaf maan dag in de voorverkoop verkrijg- baar bij de VVV, het centrum De Kreek aan de Lange Haven en de Jeugdhaven Nieuwland. Volgens de organisatoren heeft de Schiedamse middenstand zeer positief gereageerd op de oproep om Jeugdland te steu nen met prijsjes en giften. „Op een enkele uitzondering na wa ren de grote bedrijven minder positief in hun reactie", aldus organisator Gerard Vos. Op de oproep aan de Schiedam se bevolking om oud speelgoed beschikbaar te stellen voor Jeugdland, is eveneens lauw gereageerd. „We hebben haast niets binnengekregen", aldus Gerard Vos. |(Van een onzer verslaggevers) [SCHIEDAM/DEN HAAG De huren gaan de ko llende jaren niet met acht, aar met negen of zelfs Ska percent omhoog. Dat is le consequentie van een on- lerwachte beslissing van oister van Financiën Dui nberg. |j)e minister vindt dat het ■oprgestelde huur- en sub- idiebeleid van minister Jjruijters (voor de komende Tier jaar) 500 tot 600 mil- èn te duur is. Gruijters Jjd zijn beleid vastgelegd gn een nota die door collega- ninister Duisenberg de af gelopen weken is doorge licht. «In de nota staan o.a. de vol lende voorstellen: gfHuren van nieuw opgeleverde ningen worden volgens een lieuw systeem (dynamische tsstprijshuur) vastgesteld, dat tekening houdt met de inflatie. Kerdoor zullen de aanvangshu- aanzienlijk lager uitvallen. ■.Objectieve huursubsidie (sub- iie op de woning) wordt ge- andhaafd en de individuele luursubsidie wordt aanzienlijk Jpgetrokken. -De huurharmonisatie (het in jvêreenstemming brengen van |e huren van oude woningen fit de huren van nieuwe wo- ftgen) wordt door de invoering de nieuwe kostprijshuur en Ie handhaving van de objectieve huursubsidie overbodig gemaakt. Gedurende vier jaar gaan de huren jaarlijks met acht percent omhoog om de nog resterende verschillen tussen oude en nieu we huren op elkaar af te stem men. Er komt een doorstromings heffing voor alle huurwoningen. De heffing geldt voor bewoners die minder dan tien percent van hun belastbaar inkomen verwo nen. De heffing bedraagt maxi maal 1500 gulden per jaar en geldt voorlopig alleen voor hu ren van 250 gulden of minder. De heffing wordt in 1976 voor de helft en in 1977 geheel inge voerd. SCHIEDAM „Steek op 1 au gustus de vlag uit voor de nieu we burgemeester". De organisa toren die de intocht van de nieu we burgemeester in elkaar heb ben gezet, vragen dat aan de Schiedamse bevolking. Op donderdag 1 augustus, 's middags om half drie arri veert de heer Lems met zijn echtgenote per speciale tram op de Broersvest. Om drie uur volgt een specialq, raadsvergadering. Vervolgens gaan de heer Lems en zijn echtgenote in restaurant Europoort dineren met de ove rige leden van het gemeentebe stuur en hun echtgenotes. De kennismakingsreceptie voor de bevolking is diezelfde avond van acht tot tien uur, in de recreatie zaal van het stadskantoor. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemeester Roelfsema heeft zijn bioscoop- portierspet gekregen. Het blin kende en sierlijke hoofddeksel is door wethouder Truus Verweij persoonlijk aan de scheidende burgemeester overhandigd. Op de afscheidsbijeenkomst in de Schiedamse gemeenteraad, eind vorige maand, had mevrouw Verweij de pet toegezegd, om dat de burgemeester zich de af gelopen jaren zo sterk heeft in gezet voor de handhaving en verbouwing van het Passage- Theater. Mevrouw Verweij heeft de pet gekregen van Tuschinski, het bioscoopconcem dat het Pas sage Theater jarenlang gerund heeft. Ht -<' S,- Veel harde gegevens hebben de opgravingen nog niet opge leverd. Een deel van de zuide lijke muur van de voorburcht is gevonden, maar de precieze loop ervan is nog niet vastgesteld. Volgens de heer Van Perais van de Rijksdienst voor Archeo logisch Bodemonderzoek het ROB zijn er ook een aantal Ja- coba-kannetjes uit de veertien de en vijftiende eeuw opgedolven. „Maar dat is niet zo belangrijk", zegt hij, „want dat materiaal vind je hier regelmatig". Het staat inmiddels wel vast dat de opgravingen tot eind deze week zullen voortduren. De muurresten van jonger ma teriaal die begm deze week zijn uitgegraven, zijn vermoedelijk afkomstig van gebouwtjes die op de r.k.-begraafplaats hebben gestaan. Op het Emmaplein, waarvan de Huis te Riviereweg een onderdeel is, is lange tijd. een kerkhof geweest. |(Van een onzer verslaggevers) (SCHIEDAM De distilleer- pöj Wed. Van de Eelaart is jertrokken uit Schiedam. De jeutel is definitief voor het atst omgedraaid in het be drijfspand aan de Boterstraat. «Sinds een drietal weken werkt Van de Eelaart-personeel in ■«en-Leus (N.-Br.), onder de teugels van de Skol-fabrieken. "lis bekend heeft deze biergi gant eind vorig jaar de middel grote Schiedamse distilleerderij overgenomen. De laatste maanden zijn alle produktie-eenheden uit Schie dam stuk voor stuk en met grote zorgvuldigheid overgebracht naar de Brabantse Skol-vesti- gmg. De uitdrukkelijke belofte van de Skol-directie dat de vaste Van de Eelaart-personeelsleden allemaal aan de slag zouden kunnen in de fabriek in Etten- Leur, is volledig nagekomen. „Alle Schiedamse personeelsle den die tot het vaste personeel behoorden, zijn in Brabant ko men werken. Alleen het losse personeel is afgevloeid", aldus een woordvoerder van het Van de Eelaart-personeel. Wat er met de zeer goed on derhouden pandjes van de dis- •vVV*V'vW;i V?' -v cv,.- 'C*-,- tilleerderij aan de Schiedamse Boterstraat gaat gebeuren, is nag niet bekend. „Er zijn nog geen definitieve plannen voor", aldus de zegsman. Op het ogen blik zijn de pandjes nog in ge bruik als opslagplaats voor van Van de Eelaart-produkten. De jenever die het Van de Eelaart-personeel maakt in Et- ten-Leur, zal onder de oude merknaam op de markt blijven verschijnen. „De produktie is nog steeds in handen van het oude Van de Eelaart-personeel", aldus de woordvoerder. De Wed. Van de Eelaart-jene- ver wordt voornamelijk afgezet in het Oosten des lands, met na me in Twente en de Achterhoek. Deze zeer specifieke jenever soort heeft het elders in het land nooit bij het publiek kunnen maken. Van het 20-man tellende vaste Eelaart-personeel woont op het ogenblik een flink deel al in Brabant. „Van sommigen heb ik gehoord dat ze al niet meer uit Brabant weg willen. Ze zijn nog een paar maal in Schiedam ge weest, maar waren al helemaal aan de Brabantse lucht ge wend", aldus de personeels- woordvoerder, die zelf nog iede re dag tussen Schiedam en Et- ten-Leur op en neer reist, met de auto een afstand van drie kwartier. •"3 V-» v% V i,

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1