Nederland wil grotere rol van olie, EEG houdt t op gas en kernenergie Den Uyl gegrie fd IK LEEF Cupkoorts Rotterdam Vog geen beslissing over Van der Louw 122.0001 j oekomsfige huis bezitters u? èl Isotoop in Noordzee Boek over Henk van Ulsen gedoopt Vrouwen staan hun mannetje [II E GD ,Maak open!' öp het hoofd Vandaag: 32 pagina's W. Kritiek op handelwijze Mansholt UW KRANT NIET ONTVANGEN? 010-14.74.00 ffet 114*4*1* Onbestendig Dan de héle Persoonlijk STEMMEN VOOR GASTARBEIDERS defemina: altijd goed voor'n dagje uit. dit jaar helemaal. BH n II Dl Hl Vul hem in op de bon JA, stuur mij direct de keuzelijst voor 'n leuk cadeautje. 1 1 I I I I I 1 I 1 Zaterdag 5 oktober 1974 30e jaargang no. 8307 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG/BRUSSEL De energienota van minister Lubbers heelt grote verbazing gewekt in Brussel. De EEG is „helemaal niet gelukkig" met de koers die Nederland voor de komende jaren heeft uitgestippeld. Sylvia's zwoele erotiek De kampioenen van een veerkrachtig volkje pag. 21 Nederland blijkt gek op de Lotto pag. 3 Eurovisie songfestival naar Amsterdam? pag. 5 Rotterdam ondankbare stad pag. 19 pag. 25 Het uitzichtloze leven van Lesley Fernand pag. 17 Henk van Ulsen bekijkt het boek „De Speler, winst en verlies in het leven van Henk van Ulsen", dat gisteren in het Amsterdamse Rijksmuseum Van Gogh ten doop is ge houden. Dat gebeurde door actrice Mary Üresselhuys (rechts) in aanwezigheid van de schrijfster van het boek, Marie Louise Doudart de la Grée. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG ,Ik zeg niet dat de benoeming van Van der Louw in Rotterdam mij geen kabinetscrisis waard zou zijn," zei premier Den Uyl gisteravond op zijn weke lijkse persconferentie. Om te bewijzendat ver halen als zou hij door Arabi sche guerrilla's zijn gedood, uit de lucht waren gegrepen poseerde de 17-jarige Ame rikaan Frank Weber uit New York gisteren breed lachend bij de klaagmuur m Jeruzalem. Vraag dan met bijgaande bon de nieuwe eadeaulijst. U kunt hieruit nét zoveel cadeautjes kiezen als u nieuwe abonnees aanbrengt. Begin voorlopig metéén nieuweabonnee. Weet u er al een? dfc, adres:.. Naam nieuwe abonnee: velop H HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor (alle afdelingen): Witte de Withstraat 25, Rotterdam, telefoon 010 14.74.00 Alleen voor het opgeven van TIPS (rubrickadvertenties) telefoon 010 —13.63.80 14.74.11 Lubbers9 energienota valt slecht in Brussel Een vertaling van de nota is gisteren ter hand gesteld van de zojuist uit New York teruggekeerde Commissaris Henri Simonet. Deze zal de zaak m het weekeind bestuderen als „een van de hoog ste prioriteit". van de m Brussel levende ge dachten. De EEG wil de rol van Op belangrijke punten wijkt de koers van de energienota af de olie als energiedrager terug drukken. Daarentegen zouden aardgas en kernenergie een hoge vlucht moeten nemen. Nederland gaat het aandeel van de olie in de energiebehoef te juist opvoeren (in 1985 naSï 68 procent) en het aardgas terug dringen. Met de kernenergie zou een uiterst voorzichtig begin wor den gemaakt. De EEG-topambtenaren toon den zich des te meer verrast door de Nederlandse plannen, omdat in recente gesprekken in Den Haag was afgesproken dat ons land niet te ver uit de pas zou gaan lopen. Op 17 september onderschreef staatssecretaris Brinkhorst (buitenlandse zaken) in Brussel nog een verklaring waarin van een gezamenlijk uit werken van de EEG-normen wordt uitgegaan. Zie verder pag, 3, tweede kolom. Echtpaar slaat 2 rovers de tuin uit (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met hun blote handen hebben de heer 'en mevrouw R. M. Diek- meier gistermiddag twee ge wapende en gemaskerde overvallers weggeslagen uit de tuin van hun huis aan de Fascalweg in Rotterdam. De overvaller die door me- vrouftv Diekmeier (43) werd aan gepakt loste daarbij een schot, dat geen doel trof. De overvallers maakten niets buit, maar zijn nog spoorloos. De heer Diekmeier (63), direc teur van de gelijknamige dran kengroothandel op Katendrecht: „Ik kwam van de zaak naar huis gereden en had de wagen net op het pad voor de garage neerge zet, toen er een witte Mercedes achter me stopte. Er kwamen twee kerels uit met bivakmut sen over het hoofd en pistolen in de hand. Een derde bleef ach ter het stuur ziftten. Die twee kereels komen op me toelopen en zeggen: "maak de koffer van de wagen open en p.«c je ta= o"jit. Geef de sleu tel maar hier." Ik zeg meteen: "om de donder niet," en neem een snoekduik naar de benen van een van die kerels. Nou, dat werd vechten. Op het lawaai kwam mijn vrouw naar buiten gerend, en die greep die tweede kerel. Tij dens dat gevecht loste die vent c-en schot De huls heeft de politie hier op het pad gevonden, maar waar die kogel heen is gegaan? Ik ben meteèn op die schutter afgegaan. Met het pistool kreeg ik nog een paar klappen op mijn hoofd, en dat leverde twee gaten op. Maar op ons gegil kwamen er buren toerennen en mijn doch ter belde tegelijkertijd de politie. Die kerels schrokken toen zo, dat ze er vandoor gingen." De politie zoekt een getuige, die op een bromfiets moest uit wijken voor de witte Mercedes van de overvallers. (Van een onzer verslaggevers) SCHIERMONNIKOOG Op de bodem van de Noordzee, on geveer vijf kilometer ten Noor den van Schiermonnikoog, be vindt zich een-radio-actieve bron die de Nederlandse autoriteiten al enkele maanden vergeefs bo ven water proberen te krijgen. Deze isotoop kwam op 4 juli van dit jaar in de Noordzee te recht, toen het werkschip "Mu- lus 1" kapseisde. Zoals bekend moest toen de bemanning met helikopters gered worden. De iso toop maakt weer onderdeel uit van röntgen-apparatuur waar mee duikers de lassen van de in zee gelegde pijpen op deugde lijkheid controleren. Volgens de deskundigen bestaat er geen on middellijk gevaar, maar er wordt toch haast gezet achter de zoek actie omdat het gevaar niet denk beeldig is dat de stalen koker gaat doorroesten. De zoekactie wordt ook bemoeilijkt door het slechte najaarsweer. Sj/tuïa Kristel Jan Jongbloed 'Lesley Femand (Van onze parlementsredacHe) DEN HAAG Premier Den Uyl voelt zich diep gegriefd door de uitlatingen die zijn gedaan over zijn rol in wat inmiddels is uit gegroeid tot ce brïevenaffaire. ■iüp.Aij (Van een onzer verslaggevers! ARNHEM „De man die 's avond laat een vrouw aanvalt, moet er op rekenen dat hij nu de kans loopt een oog kwijt te raken." Dit zegt sportschool- houder J. D. Schilder uit Velp, organisator van een spoedcursus zelfverdediging die op vijftuen plaatsen m Nederland wordt ge- geven. Het loopt storm oo de cursussen. Honderden mensen hebben zich sinds begin vorige maand aangemeld, voornamebj'c vrouwen maar ook echtparen en zelfs bejaarden. De deelnemers aan de cursussen worden erop getraind een onverhoedse aan val af te slaan door de aanvaller uit te schakelen. Wat men daar leert heeft niets met sport te maken. Het is een keiharde zelfverdediging, harder dan jiu jitsu,aldus de heer .schilder. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM/BARCELO NA Vanaf het moment dat gistermiddag in Genève be kend werd dat Feyenoord in de tweede ronde van het Europa Cup-toernooi voor landskam pioenen CF Barcelona ont moet, is in Rotterdam een „ouderwetse" cupkoorts ont staan. Bij de stadionadminis- tratie heeft de telefoon de hele middag roodgloeiend gestaan. De Kuip zal op 23 oktober dan ook volkomen uitverkocht zijn. Vanuit Barcelona heeft clubpresident Agustin Montal gezegd alles in het werk te zullen stellen de twee duels op Se televisie te laten uitzenden. Of Feyenoord - Barcelona evenwel ook in Nederland te zien zal zijn, is vooralsnog twijfelachtig, omdat op dezelf de avond ook Ajax (tegen Antwerpen FC) en FC Twente (tegen RWB Molenbeek) thuisspelen. Frits de Kimpe, directeur van het Feyenoord- stadion: „Als Ajax en/of Twente niet uitverkocht zijn, zal de KNVB geen toestem ming voor een rechtstreekse tv-uitzending geven. In eerste instantie houd ik alleen maar rekening met een samenvat ting, hoe jammer dat ook is." Zie verder pag. Sport I Bet dan uitsluitend (géén ander nummer) Van maandag t/m vrijdag: van 8.30- 19.00 uur Op zaterdag: van 9.00-16.00 uur Veel bewolking met plaatse- hik regen of een bh'., maar ook enkele opklaringen. Overwegend matige, aan de kust af en toe krachtige, wind uit westelijke richtingen. Maxima rond twaalf graden. zon maan op onder op onder oktotMK G6 48 18 07 20 41 12 34 7 oktober O8.S0 18 OS 21-O 13 23 Of Van der Louw hem wèl een kabinetscrisis waard zou zijn, zei hij overigens ook niet. Hij liet de waarheid in het midden. Tot een beslissing over de benoeming kwam het gisteravond niet. Onder meer omdat de ministers Duisenberg en Van der Stoel niet by het kabinetsberaad aanwezig waren. De betekenis van Den Uyl's mededeling over het al of niet stellen van de kabinetskwestie is, volgens waarnemers, dat Den Uyl zijn troeven niet al te ge makkelijk uit handen wil geven aan degenen, die Van der Louw per se niet willen. Afgezien van de afwezigheid van enkele progressieve minis ters belangrijk vanwege de stemming in de ministerraad heeft Den Uyi de beslissing over het burgemeesterschap van Rot terdam vermoedelijk uit willen stellen tot na de algemene be schouwingen in de Tweede Ka mer. Dit gezien de weerstand die er vooral de laatste week van confessionele zijde tegen een be noeming van Van der Louw ge bleken is. IHELPI MSm Kijk maar op pagina 24, 26 ea 28 Daar vindt u huizen te kust en te keur. 'Wat in sommige commenta ren geschreven is vind ik god vergeten schandalig. Ik voel me met slijk gegooid," aldus een ge ëmotioneerde Den Uyl gister avond op zijn wekelijkse pers conferentie. De premier noemde in zijn gramschap met name ook het commentaar "De kleine leugen" m HW' van woensdag 2 oktober. Hij herhaalde dat hij bij de vraag "of hij in een brief aan enkele partijgenoten als begin datum voor de bouw van kern centrales het jaar 1979 had ge noemd" geen moment begrepen heeft dat daarmee op de brief aan Mansholl werd gedoeld. Kritiek uitte de premier ver der op Dr. Mansholt, die deze door Den Uyl als persoonlijk bedoelde, brief zonder voorover leg in de publiciteit bracht "Het zou juister zijn geweest ais hij me dat tevoren had laten weten. Bovendien had hij dan beter de héle brief bekend kunnen ma ken en met. alleen een bepaald de passage." aldus de minister president. Hij bevestigde overi gens dat André Kloos hem ter stond m een strikt vertrouwe lijk bnefje had laten weten dat hij met de bron van de publici teit was Bovendien zei Den Uyl het achteraf verstandiger te vinden, als hij in de brief wat duidelijker had laten uitkomen dat het jaar 1979 zijn persoonlijke gedachte was, waarin hij zich zou kunnen vergissen. Zie op pag. 3 de volledige tekst van de brief. BERN De Zwitsers zullen zien op 20 oktober via een refe rendum uitspreken over de vraag of de ongeveer 540.000 gastar beiders, die Zwitserland telt, moeten terugkeren naar hun eigen land. STORT UW BIJDRAGE OP GIRO 22.000 VAN HET NEDERLANDSE RODE KRUIS T.N.V. HONDURAS Zutdplem, fèmina Rotterdam. intemahonaieconsumcntenDeufp Openingstijden: dagelijks van 10-17 envanl9-22 30uur, szondagslO-17 uur. Wie wil er een cadeautje? opsturen in een open envelop zonder postzegel naar: Het Vrije Volk Antwoordnummer 1579 Rotterdam) plaats: wenst kwartaalabonnement Q maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste 2 weken gratis. Mijn naam: adres:..-.., plaats:.- J

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 2