Verzekering voor zeker twintigduizend opgelicht verkorting voor 1000 mensen Circustijgers bijten kind van clown dood m m o 's nemen Onzin 'Legerarts liet en met gebroken been9 Typisten- bij O&W Zeven man in platina- mijn gestikt in modder Verdien 'n gezellig met 'n goede daad. I I Vdit I aicaijjuuu Borrel duurder Onbemand in Delfzijl egger met lading weg 010 -14.74.00 Veerboot slaat om: 200 doden 2 VRIJKAARTEN wiïmnm Gedemonteerd Spitsmuis rukt op m UW KRANT NIET ONTVANGEN? Rat ten- oogst Melick 2V gevallen' Zwij <ren Nieuwe abonnee bon Stadstoneel Rotterdam Awt :- -•■« tww;-: Di •ie "harpen' en de Louis Davidsprijs (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Twee dienstplichtige soldaten. Nico Luiks en Johnny ten Have. gaan een klacht indienen tegen een dienstplichtige militaire arts die hen "respectievelijk twee en vier weken met een gebroken been en pols had laten rondlopen. Voor LETTERS Jopper in zuiver wollen AaBe-duffel. In o.a. zwart M: 3S/46 mantelspecialist Zon Bel dan uitsluitend JOHANNESBURG Ten minste vijftien mijnwerkers van de Impala platinamijn in Bafokeng (Zuid-AMka) zijn gisteren omgekomen toen zij in een van de schachten onder honderden tonnen modder werden be dolven. Bram Leeuivenhoek ook bif Winterspelen iii Trein grijpt nchool- vier doden I I Vertel wat uw krant extra doet voor de abonnees Bon in open envelop zonder postzegel adresseren aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. 5.1 iff; if 1- ruilt brommers en meldt dan Dinsdag 12 november 1974 30e jaargang no. 8339 8* HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor (alle afdelingen): Witte de Withstraat 25, Rotterdam, telefoon 01014.74.00 Alleen voor het opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) telefoon 010 13.63.80 14.74.iJ (Van een onzer verslaggevers) SCHI-EDAM „Steel jij mijn brommer, dan steel ik de jouwe."" Dot soort afspraken, waarbij in totaal vijfenveer tig Schiedamse en Vlaardingse jongens betrokken waren, leidde tot een grote golf van brornfietsdiefclaiien. Sinds februari is er in de Schiedamse wijk Groenoord en het aan grenzende Vlaardingse Holy voor zestigduizend gulden aan brom fietsen gestolen. Doordat de bestolen eigenaars aangifte deden, werden diverse verzekeringsmaatschappijen voor zeker twintigduizend gulden op- geiicht. De verzekeringsmaat schappijen betaalden steeds vlot uit Zo vlot, dat de politie aan verzekeringsmaatschappijen vroeg niet direct uit te betalen na aan gifte van een bromfietsdiefstal. De vijfenveertig jongens in de leeftijd van 16 tot 22 jaar zijn in middels allemaal verhoord. De Schiedamse politie heeft de re sultaten van het grootscheepse onderzoek verstrekt aan de Rot terdamse officier van Justitie. Deze zal binnenkort de dagvaar dingen doen uitgaan tegen de bromfietsdieven. De Schiedamse politie heeft geen hoofddaders kunnen vin den. Het ging volgens de politie om gelegenheidsdiefstallen met een sneeuwbaleffect. Een groepje vrienden gaf het aan andere vrienden door hoe gemakkelijk het was om van eikaar bromfiet sen te stelen. Sommige jonge bromfietsbezlt- iers maakten het hun vrienden erg gemakkelijk door de deur van de kelderruimte, waar de bromfiets gestald was, open te laten. De bromfietsen werden in veel gevallen al voor de diefstal ge deeltelijk gedemonteerd. De goe de onderdelen van de bromfiet sen. werden doorverkocht. Het waardeloze karkas van de brom mers gooiden de jeugdige dieven in de Schiedamse Poldervaart of in de Schie. (Var. onze showredactic) AMSTERDAM Hans var. Hemert, Paul van Vliet en Joop Stokkerrr.ans krijger, dit jaar een Gouden Harp van de Stichting Conarr.us en het Comité voor Nederlandse Amusementsmuziek. Zij ontvangen de onderscheiding voor hun verdien sten in tic lichte muziek. De Lours Davidsprijs 1974 igroot 2500: gaat r.aar Pieter van Emoeien en Willem Wilmink voor het Don Quishock'ing geschreven liedje ..De oude school". Van Hemert (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Opfmeuw is voor bijna tweeduizend men sen werktijdverkorting aangevraagd. Philips wil ongeveer duizend giensen in de fabrieken in Stadskanaal en Win schoten korter laten werken. Het bedrijf heeft al voor een reeks andere ondernemingen in binnen- en buitenland werktijdverkorting aangevraagd. In het noorden zit men met 300.000 t.v.-buizen, terwijl de nonnale voor raad 70.000 is. Bij Sphinx zit men met een grote hoeveelheid sanitaire pro- BEIROET Voor het e'erst heeft de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO het hele ko ninkrijk Jordanië voor zich op geëist. Volgens een dagblad in Beiroet heeft PLO-leider Yassir Arafat in een boodschap aan 'n studentencöngres geschreven: „Jordanië, zowel al? Palestina, behoort ons. Wij zullen onze nationale identiteit vestigen in beide, gebieden ais die eenmaal zijn bevrijd van Israëlische be zetting en reactionaire macht." Verrassend was vandaag de mededeling, dat de vliegtuig- kaapster en terroriste Leila Chaled deel zal uitmaken van de PLO-delegatie. die morgen aan. de vergadering van de Ver enigde Naties deelneemt. In 1970 deed Leila Chaled een poging een El Al-vliegtuig te ontvoeren. Zie vertier pagina 3. dukten. Als gevolg van moeilijk heden in de bouw krijgt het be drijf aanmerkelijk minder or ders. I De vakbonden zijn over de gang van zaken bij Sphinx aan merkelijk pessimistischer dan over die bij Philips. Ontslagen worden bij Philips niet gevreesd. Wat Sphinx en andere toeleve ringsbedrijven-in de bouw be treft geloven ze dat de moeilijk-' heden van structurele aard zijn. Wim Kok, voorzitter van het NVV eiste van de regering' doel treffende maatregelen ter be strijding van de werkloosheid. Komen die er niet. zal de vak beweging tot actie overgaan, desnoods gericht tegen de rege ring, betoogde Kok. Zie verder pagina 17 ARNHEM In heel Oost- Gelderland, waar spitsmuizen massaal oprukken, is geen mui zenval meer te koop. De muizen, die anders pas in december uit bet veld komen, worden nu uit de natte grond verdreven en zoeken de warmte van dé hui zen op. m 9 Nico en Johnny, gelegerd in de Pontonnierskazerne in Keizers- veer, hadden de verwondingen In september en oktober b'j sport- oefeningen opgelopen, aldus een woordvoerder van de Vereniging Van Dienstplichtig Militairen (WDM). Drie losgebroken tijgers van circus Knie, op tournee in Zwitserland, hebben de negenjarige Jacqueline Scholz, dochtertje yan een van de circusclowns, doodgebeten. Het meisje dat al sinds de geboorte, van de tijgertjes. 15 maanden geleden (foto links) met Saphir, Rubin en Tophs omging, wilde hun oen stuk vlees geven toen Saphir (foto) tegen de traliedeur sprong. De ketting van de deur begaf het, waarna de drie tijgers zich op het meisje stortten. Vóór circusoersonecl kon ingrijpen hadden ze haar al doodgebeten. DEN HAAG De sterke drank wordt in Nederland duurder. Het ministerie van Economische Zaken heeft toestemming gegeven voor een prijsverhoging ais ge- voig van de stijgende alco hol prijzen en een marge ver betering van de 'handel. De consumentenprijzen zuilen per liter ten hoogste als volgt worden verhoogd: jor.ge jenever, oude jenever, brandewijn en vieux 35 cent; citroenartikelen 40 cent er. bessenjenever en vruchtenbrandewijn 35 cent. zelfklevend of kunststof BOSMAX-lütters Tel. 2585S0 Rotterdam. Oude 8lnnonweg 127; Noordmolenstraat 63: Groene Hille. Cijlc200; Winkelcentrum Zuidplein Hoog 577. Dordrecht. Sarisgang 5. DELFZIJL Het „spook schip" Cullstryk dat twee weken geleden met stam pende motoren en bran dende- lichten onbemand op de Noordzee en de Eems heeft rondgedob- berd, is 1 de haven van Delfzijl binnengesleept. In Delfzijldeden sinds het schip twee we ken geleden in moeilijk heden raakte de wild ste geruchten de ronde over de 580 ton metende Noorse vrachtboot. Er werd gedacht aan smok kelhandel of muiterij. In werkelijkheid was het schip, met suiker on derwegvan Engeland naar Noorwegen, tijdens een storm bij Texel in moei lijkheden geraakt De be manning verliet het schip bij. zware slagzij. De Cull stryk bleef echter drijven. "De slagzij- is waar schijnlijk veroorzaakt door verschuiving van de lading. ROTTERDAM Een comple te oplegger met lading waar de: 100.000 gulden s—is -gisteren ontvreemd uit dp Rotterdamss Van -der Graftstraat. De opleg ger was geladen-met 400 zakken plastic korrels, 383 collielectri- sche draad en machineonderde len. Perioden met zon, maar. pok enkele -buien, vooral,, vannacht. Minimumtemperaturen om- streeks 4 graden, maxima mor gen ongeveer; 10 graden. Matige tot krachtige wind tussen zuid west en west'. zon maen 'op onder op onder 13 november 07.36 16.5;" 07.20 16.19 (géén ander nummer) Van maandag t/m vrijdag: van 8.30-19.00 uur Op zaterdag: van 9.00-16.00 uur (Van onze parlementsredactie) DEN- HAAG Voor de gees telijke en lichamelijke ontspan ning van typistes is het nodi-g dat deze een derde deel van de normale werktijd pauzeren in een aparte ruimte. Dit zegt de projectgroep die de eisen voor.de nieuwbouw van het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft opgesteld. In het nieuwe .pand van O. W., dat eind 1979 in Zoetermeer klaar komt, krijgen groepjes van ten hoogste zes typistes een afzonderlijk zitje. Volgens de projectgroep is het •beroep van typiste een van de zwaarste binnen- 'het ministerie. Het is. een beroep waarbij -veel beschadigingen aan hals- en rugwervels voorkomen, net als geestelijke overspanning. In de nieuwbouw komen ver der onder meer een hal die 1750 personen kan bevatten, een crè che voor 30 kinderen en een ontspanningscentrum. De beide ministers zullen eik een kamer krijgen van 60 vierkante meter, plus een lunchruimte met eigen toilet en douche. Slachtoffers zijn volgens een woordvoerder van de Impala, op één na 's werelds grootste platinamijn, twee blanke mijn werkers en „niet minder dan dertien zwarte collega's". Berichten als zouden in schachten en onderaardse gan gen 2000 tot-3000 mijnwerkers ij zijn ingesloten, zijn door de di- I rectie van de mijn me tklem ij ontkend. De Tnidder liep de mijn bin nen. doordat tijdens een wolk breuk een dam rondom een op slagplaats voor slik het begaf. Vanmorgen speurden reddings ploegen op verschillende diep ten nog naar eventuele andere slachtoffers. Bovengronds tracht te men door middel van appéls te bepalen hoeveel mensen er precies worden vermist. DACCA Waarschijnlijk 200 van de 300 passagiers var. een veerboot, die gisteren 20 km van de hoofdstad Bangiadcsj kap seisde, zijn verdronken, 's A- vonds Iaat -had mer. nog maar 25 slachtoffers kunnen bergen. De oorzaak van de scheepsramp was, dat er 150 passagiers teveel aan boord warer.. DEN HAAG Het be stuur van het Nederhinds Olympisch Comité heeft Bram Leeuwenhoek ook tot chef de mission voor de twaalfde Olympische Win terspelen in Innsbruck (1976) benoemd. Leeuwenhoek was reeds aangewezen als chef de mission voor de Zomer spelen in Montreal (even eens 1976). Deze laatste functie vervulde hij eerder in München (1972). In het Lim burgse Melick Herkenbosch zijn ineen week tijd niet minder dan 22') grote beverrattsn Ge vangen. De ge meente. al ge ruime tijd ge teisterd door een ratten- plaaa, had twee werklieden, die Jiicr hun 'oogst' tonen, met het vangen beiast. Ondanks herhaalde klachten van de jongens over aanhou dende pijn zou de',dokter vol staan hebben met het geven van pilletjes en zalfjes. Na twee we ken ging Nico naar zijn eigen huisarts en nadat er foto's ge maakt waren, oleek dat zijn been wel degelijk gebroken was, terwijl de militaire arts Wolve- kamp .het al die tijd op een kneuzing gehouden had. Johnny wist de arts pas na sier bezoeken te bewegen foto's van zijn been te maken, svaar- na de breuk aan het licht kwam. Volgens de WDM staat dit ge val niet op zichzelf, maar zijn er meer zij het minder ern stige gevallen gesignaleerd. Dat de Militair Geneeskundige Dienst niet goed functioneert is volgens de WDM 1e wijten aan het feit. dat de meeste dienstplichtige militairen zo van hun studie de praktijk in gaan, zodat ze praktijkervaring mis sen. "Het wordt hoog tijd dat de MGD grondig wordt doorge licht.. Daar zul'cn wij dan ook bij de minister var. Defensie op aandringen," aldus de WDM- woordvoerdc-r. Dokter Wolvekamp wilde gis- tc-ravond geen commentaar ge ven. "Ik laat de klachten geheel voor rekening van de WDM en de dienstplichtige soldaten," zei hij desgevraagd. De arts is sinds kort afgezwaaid. DIKSMUIDE Zeker vier Belgische schoolkinderen von den vanmorgen de dood, toen de schoolbus waarin zij zaten in de buurt var. Diksmuide door een trein werd gegrepen. U hebt vast u-el een buurman, vnendof familielid die graag abonnee van Het Vrije Volk wordt, als hij of zij uw krant eenmaal kent. Laat hem eens lezen. En knip alvast de bon uit. Zoals de wekelijkse trekking van 35 abonnees, die met "nun cchtgcno(o)t(e) een avond gratis naar de Stadsschouwburg mogen En de grote puzzelactie ten bate van de Hartstichting, met elke week tientallen waardevolle prijzen. Zo profiteren onze abonnees elke maand van speciale acties en voordelen. Extra voordeeltje voor u, als u de bon opstuurt: Gratis met 7.'n tw<ceen naar het blijspel "De Bruiloft van Eizato"door het Stadstoneel Rotterdam. In de stadsschouwburg. <ioed voor voor het S:uur de kaarten aan: Naam afzender: Adres: Woonplaats: Ik geef op ais abonnee Naam: Acres: Woonplaats:. voor eert O kwartaa' -abonnement O maand-abonnement (gewenste O aankruisen) Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk de eerste 2 weken gratis. ïi 1 .jr.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 2