Vaccinatie kan levens redden 'M Beek en Van Nelle smokkelen' Politiefoutj e Spanjaard 8 dag en in cel Geen handdoek maar herome PfflUMm Den Uyl: Als het bij 200.000 blijft.. ENKA: KORTER WERKEN /OOR 2800MENSEN w, uw s huis Alleen boete voor Willem Vul hem in óp dè bon! Raketschroot SPORTMAN: CRUIJFF] SPORTVROUW: ENIT1 is geland Kissinger zou zin doorzetten 60 Chinezen opgepakt Doodstraf voor kannibalen INFORMATIE OVER BEZORGING: Ford sluit 17 fabrieken BAGDAD» VOOR EX-JEWEL zie pagina: I2,l4eni6 JA, stuur mij direct de keuzelijst voor 'n leuk cadeautje. I 1 1 1 1 1 I I i I i 1 4 4; Zaterdag 11 januari 197530e jaargang no, 8388 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Waarschijnlijk al binnen twee we ken zal de griepepidemie, die op het ogenblik verschil lende landen in en buiten Europa teistert, ook in ons land om zich heen grijpen. Voor 60 ni'^e aan jassen v?eg Vaccinatie' Tsjechoslowakije Nederland WASHINGTON/SAI GON - Het Amerikaans' smaldeel met in haar midden 's werelds groot ste oorlogsbodem het vliegkampschip Enterpri se, stoomt nog steeds op in de richting van Viet- nam. 5 (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - Acht dagen heeft de 35-jarige Span jaard J. A. Rodriquez Camillas onschuldig opgesloten gezeten in het Haagse hoofdbureau van politie. 1 DÜSSELDORP Een reiziger, die met de Trans-Europa-Express 'Rembrandt' Van Am sterdam naar München reisde en onderweg een handdoekautomaat wilde gebruiken, kreeg in plaats van een papieren handdoek, twee enve loppen uit het apparaat. Aanhoudend zacht (Van onze sociaal-economische redactie) EMMEN ENKA-GLANZSTOFF, de dochteronder neming van AKZO op het gebied van chemische vezels heeft voor 2800 werknemers in Emmen werktijdver korting aangevraagd. In lente minder PERZISCHE TAPUfEN Rover snel in cel (opsturen in een open envelop zonder postzegel naar: Het Vrije Volk Antwoordnummer 1579 Rotterdam) Naam nieuwe abonnee: Vraag dan met bijgaande bon de nieuwe cadeaulijst. U kunt hieruit nét zoveel cadeautjes kiezen ais u nieuwe abonnees aanbrengt. Begin voorlopig met één nieuwe abonnee. Weet u er al een? m,. adres: plaats: wenst kwartaalabonnement O maandabonnement on ontvangt Het Vrije Volk de eerste 2 weken gratis. S- Mijn naam: >r j" '&&r <- WIS"' Griep-eoidemyijejiad; e;rt ons [amiIje^dgj$mel HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor (alle afdelingen): Witte de Witlistraat 25, Rotterdam," telefoon 010—14.74.00 Alleen voor het opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) telefoon 010—13.63.80—14.7441 Volgens dr. N. Masurel, lector in de virologie aan de Erasmus- umversiteit an Rotterdam, zijn er aanwijzingen dat de griep, die tot de Naeuwzeelandse influenzastam behoort, sporadisch al in Neder land voorkomt (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM, Rotterdam is een centrum van grootscheepse smokkel, in Rhodcsische tabak, die enerzijds illegaal wordt in gevoerd ten behoeve van de binnenlandse consumptie en an derzijds illegaal wordt geëxpor teerd - met name naar Scandi navië. Schuldig aan deze bij de Nederlandse wet strafbare han delspraktijken zijn de Rotter damse tabaksfirma's Van Beek en Van Nelle. Aldus luidt de gisteren geuite beschuldiging van de secretaris der anti-Apartheids Beweging •in Nederland Berend Schuitema, wiens pubïikaties eerder onder werp zijn jgeweest van een lang durig en zojuist gepubliceerd onderzoek van de. interdeparte mentale commissie Kooijmans. De secretaris legde de redactie van Het Vrije Volk een groot aantal kopieën van documenten over, waaronder een verkoops prognose'over de. jaren 1974-'7S van de Rotterdamse N.V. A. L. van Beek. Hieruit bleek dat de ze grote Nederlandse tabaksim porteur verwachtte over dit tijdvak bijna 700 ton Rhodesi- sche tabak te zullen slijten ter waarde van rond 2V4 miljoen Nederlandse guldens. Als voor naamste kopers zouden optre den: Van Nelle (200 ton), Tur- mac (100 ton) en de Deense fir ma's Tiedemann, Halberg en Petersen/Sorensen (215 ton). Zie verde pag. 3 OISTERWIJK Uit het kle- dingmagazijn Danielse in Ois- terwijk zijn 300 lederen jassen met een totale waarde van 60.000 gestolen. De Nteuwzeelandse influen zastam is een voor Nederland nieuwe gnepsoort die in de plaats is gekomen van de voor heen overheersende Engelse stam. De griep uit zich door hoge koortsaanvallen, die in de mees te gevallen binnen drie of vier dagen weer afzakken. De Nieuwzeelandse stam is twee jaar geleden voor het eerst ont dekt. Omdat deze gnepsoort elders in de wereld al langer bekend is, beschikt ons land over ge noeg „passend" vaccin. Iedereen kan zich nog laten inerften, want het vaccin biedt na 10 da gen bescherming. Vaccinatie is volgens dr. Ma surel het enige probate middel tegen de griep. „Iedereen die er mee in aanraking komt, raakt besmet. Het hangt dan van de algemene constitutie af, welke invloed de ziekte op iemands gestel zal hebben." Als het in ons land tot een epidemie komt zal de griep vol gens hem voor 1 op de 3000 -a 4000 mensen dodelijk kunnen zijn, onder meer omdat griep tot complicaties kan leiden. Dr. Ma surel: „Bij epïdemieen raakt ge middeld 8 tot 15"i> van de bevol king besmet en valt er per huis arts één dode." Volgens de Wereldgezond heidsorganisatie ligt in Tsjecho slowakije al 6"& van de bevol king met de griep in bed en verspreidt de ziekte zich ook in Frankrijk, Hongarije, Italië, Spanje, Zwitserland, delen van de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en Marokko. In Nederland neemt het aan tal griepgevallen volgens het ministerie van Volksgezondheod op het ogenblik wel toe- m de laatste week van december had- i den 27 van de 10.000 Nederlan ders griep tegen 15 een jaar eer der. Van een epidemie is echter pas sprake bij gemiddeld 100 zieken per 10 00Ö inwoners. De laatste grote gnepgoiven deden zich in c'.e winter van '69-'70 en februari "74 voor. UTRECHT In de Evene mentenhal m Groningen wordt 18 januari een benefietconcert gegeven voor drummer Kees Kraneburg jr. (ex-Jumpmg Je wels). Kranenburg is bi) het oversteken van de straat door een auto aangereden, waarbij ztjn beide onderbenen werden verbrijzeld. Het concert is een initiatief van VARA's 'Neder- popzien'. Toch IK -vloot naarVietnam BUENOS AIRES De tweede trap van de Amerikaanse Satur- nus, die een groot deel van de wereldbevolking een week lang enigszins angstig omhoog heeft doen kijken, is gisternacht ver moedelijk terecht gekomen in de buurt van de Argentijnse stad San Rafael. De inslag ging gepaard met een krachtige ontploffing. Oog getuigen zagen eerder een reus achtige vuurbal. Er is geen mel ding van gewonden of schade. Kissinger zelf zou het initia tief tot de actie hebben geno men om de Noordvietnamezen te waarschuwen hun verove ringszucht in Zuld-Vïetnam m .te tomen. Volgens niet bevestigde be richten heeft president Ford te vergeefs geprobeerd zijn minis ter van Buitenlandse Zaken van dit gevaarlijke initiatief af te houden, om geen. bezorgdheid en controversen binnen de Verenig de Staten op te roepen. Kissin ger zou toch hebben doorgezet. Het Pentagon heeft laten weten dat de reis van het smaldeel "niets te maken heeft met Viet nam". Het zou hier een routine terugreis betreffen, van de Fi lippijnen via de Indische en At lantische Oceaan naar de Ver enigde Staten. De Zuid Vietnamese president Thieu heeft gisteren zijn strijd krachten bevolen de gevallen provide Phoeoc Long op de Voorlopige Revolutionaire Rege ring te heroveren. Voor een der- (Van onze sportredactie) HILVERSUM - Joban Cruijff is door de AVRO uit geroepen tot sportman van het jaar 1974. Het Neder lands elftal, dat tweede werd bij de wereldkampioen schappen voetbal en waarvan Cruijff aanvoerder was, werd door een jury, bestaande uit Nederlandse sport journalisten, aangewezen als sportploeg van het jaar. Sportvrouw van '74 werd de zwemster Enith Brigitha die evenals Cruijff haar titel prolongeerde. gelijke operatie is zoveel mate rieel nodig, dat- de VS hun mili taire hulp aanzienlijk zouden moeten vergroten. Een Cambodjaanse dorpeling duwt een kar met het stoffelijk overschot van zijn grootmoeder langs een weg tn de buurt van Phnom Penh. Na zware gevechten tussen de Rode Khmer en regeringstroepen vond hij haar levenloos naast het lijk van haar waterbuffel. Veel dorpelingen werden gedood toen zij het strijdtoneel probeerden te ontvluchten. AMSTERDAM De Amster damse politie heeft gisteravond op de Zeedijk in de hoofdstad 60 Chinezen aangehouden. De razzia werd uitgevoerd omdat de politie een tip had ge kregen dat de Chinezen uit Hong-Kong en Singapore met vuurwapens de strijd oin de macht in de Chinese onderwe reld zouden gaan uitvechten. De rechercheurs deden een inval in de dub Chung-Kiu, waar negen Pistolen en revolvers werden gevonden. Er bleek 120 gram zuivere heroine in te zitten met een waarde van ongeveer 100.000,-. Volgens de politie in Dus- seldórp een nieuwe manier van handelaren in verdovende middelen om hun waar over te brengen. De Westduitse politie zoekt nu 4 Amerikanen, die vol gens ooggetuigende betrokken wagon 'inspecteerden'. BOEJOEMBOERA Inwo ners van Boeroendi die mensen- lees eten o£ opslaan zullen voortaan terechtgesteld worden, a°f He president van die Afrikaanse staat bekendge maakt Voorheen stond op kan- n aiisrne .in Boeroendi maxi maal drie jaar gevangenisstraf. In het algemeen veel bewol- *png en op de meeste plaatsen Qroog. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot zuid. Maximumtemperaturen om streeks 8 graden. r I zon T.52T oa onder e? o-.dsr Janusri 03.44 -IS 03 03 24 17.22 '3 januari f3.43 46.33 03 51- 43.23 (Van onze parlemcntsredactic) DEN HAAG De regering ziet het aantal werklozen van 200.000 als een niet op te lossen probleem, als de conjunctuur in het bui tenland niet aantrekt. Wanneer deze aanvraag wordt toegekend door het ministerie van Sociale Zaken, dan zal het aantal werknemers m Neder land dat korter werkt de 50.000 gaan benaderen. Volgens de jongste telling van het ministe rie van Sociale Zaken werd aan een kleine 800 bedrijven voor ruim 41.000 werknemers vergun ning voor arbeidstijdverkorting verleend. ENKA is er met enkele klei nere arbeidstijdverkortingen niet in geslaagd de enorme voorraden wat te doen slinken. (Zie ook pagina 4 FOCUS). /Nn bel onze afd. abonnee-service 010 - 14.74.00 (géén ander nummer) maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips Het regeringsbeleid is erop gericht dat aantal niet te ver groten. „Als dit de top zou zijn teken ik - daar onmiddellijk voor," aldus Den Uylop zijn wekelijkse persconferentie Op vragen zei Den Uyl wel dat zijn beleid is gericht op het terugdringen van de werkloos heid, maar in eerste aanleg' bleek hij zich neergelegd te hebben bij het getal van twee honderdduizend werklozen. Hij verwacht dat dit getal wat zal dalen in het voorjaar. (Van onze sociaal- econ. redaktie) DETROIT Het Amerikaan se autoconcern Ford gaat vol gende week tien van zijn veer tien assemblage-fabrieken in de Verenigde Staten en zeven van zijn negen vrachtauto-fabrieken sluiten. In totaal zullen hierdoor bij 25 Ford-fabrieken 52 525 werknemers tijdelijk worden ontslagen en worden 32.650 werknemers op uurloon "voor onbepaalde tijd van de loonlijst afgevoerd". De afvloeiing begint komende maandag met het ont slag voor 2.925 mensen. In de hele Amerikaanse auto industrie zullen volgende week ongeveer 240.000 arbeiders zon der werk ziin. GOEDKOPER DAN WAAR OOK .Dordlulunjltc, AMim-Z. Tal. 15437? t/o Matrostatfon Mjnhivtn De Spanjaard was m ons land met vakantie en logeerde bij een kennis in Den Haag. In de nacht van 27 op 28 december werd hij op straat door twee agenten aangehouden omdat hij, aldus de politie, enigszins aan geschoten leek. De agenten dachten met een illegale vreem deling te doen te hebben omdat de heer Camiilo geen papieren bij zich had. „Daarna beging de politie een reeks blunders", aldus een woordvoerder van de politie gis teren. De heer Camillas werd' naar de arrestantenbewaarplaats overgebracht en niet m de poli tierapporten opgenomen. Pas op 4 januari constateerde een func tionaris van de vreemdelingen dienst dat er iemand teveet m de cel zat De Spanjaard werd toen vrijgelaten en keerde terug naar Spanje, De Haagse hoofd commissaris heeft zijn veront schuldigingen aangeboden en de vakantiekosten van de heer Ca millas vergoed. De acht dagen dat de heer Camillas opgesloten zat werd hij niet gehoord en hield geen en kele afdeling op het bui eau zich met hem bezig De Hagenaar Patijn, bij wie hij logeerde, zegt dat Camillas, ui zijn cel vergeefse pogingen heeft ondernomen om te laten zien waar hij logeerde, onder meer door een kaartje met het adres erop te laten zien. De po litiewoordvoerder zei gisteren dat „er in de arrestantenbe waarplaats van een weinig at tente houding van het personeel sprake was." De zaak wordt volgens hem grondig uitgezocht. DEN BOSCH Een kwartier nadat een 23-jarige inwoner van Den Bosch gistermiddag ƒ6000.- had buitgemaakt bij een overval op een postagentschap, had de politie hem al aangehouden. (Van onze sportredactie) ZEIST Feyenoord kan, als het zondag in Kerkrade tegen Rod a JC aantreedt, beschikken over Wim van Hanegem. De tuchtcommissie betaald voetbal veroordeelde Van Hane gem, die afgelopen zondag in de wedstrijd tegen FC Twente van scheidsrechter Charles Corver een gele kaart kreeg, tot een boete van 500 gulden. Tweehon derdvijftig méér dan FC Twen- te-aanvoerdcr Epi Drost die bij hetzelfde incident eveneens te gen 'geel' opliep. De commissie achtte van beide spelers wangedrag, nadat het spel dood was, bewezen. Van Hanegem kreeg een hogere boe te omdat hij eerder in de wed strijd na een overtreding te gen Frans Thijssen - door scheidsrechter Corver was ver maand. Bovendien speelde^-zijn verre van maagdelijke straflijst een rol. Epi Drost is de laatste twee jaar geen straf opgelegd. nvnfnn W 3

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1