VOLGENS NOTA INTEGRATIECOMMISSIE: Tekenen vanuit een vlek Eis ondernemingsraad Wilton-Feijenoord: 'Geen buitenlanders, maar Nederlanders in dienst nemen' iüii i afws Rectificatie Rotterdam zal niets verdienen aan casino schiedam '%l mmtrm wmmt -v'.. -r -jm tv/radio nederlandl kijkt 'A*- iBBi- DINSDAG 28 JANUARI 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Het Gemeentezieken- huisenhetNolet-zieken- huis (onder). SCHIEDAM „Naar mate de integratie zal' vorderen wordt de be hoefte aan personeel na tuurlijk minder, dit zal echter langs natuurlijke weg opgelost kunnen worden. Het is zeer on waarschijnlijk dat we mensen moeten ontslaan. Als we niet zouden fuse ren zouden er meer men sen moeten afvloeien dan nu. Het aantal arbeid splaatsen in Schiedam zou dalen als we niet gingen integreren, het personeel heeft er dus alleen maar voordeel bij", is de me ning van de leden van de studiecommissie die een rapport over de integratie van de SchieSciedamse ziekenhuizen heeft sa mengesteld. Bovenstaande mening werd als toelich ting gegeven op de lang verwachte nota, die vori ge week is verschenen. Directeur-geneesheer Vlootman van hetNolet- ziekenhuis: "Het wordt geen katholiek en geen algemeen ziekenhuis". De directeur-geneesheer Lensink van het Ge meente Ziekenhuis zegt: "Het GZ personeel wil overheidsstatus be houden". GS akkoord met modernisering Passage-theater Na de fusie Identiteit Rechtspositie - v iiü mwmA'ASpm* -- r, 'f? AA;-~- :.m Te snel gereden op Ylaardingerdijk Demonstratie produktschap 'mm Géén ontslagen bij samen gaan ziekenhuizen JiJ At?'* k: Zowel bij het Noletziekenhuis als bij het Gemeente Ziekenhuis zijr. zo'n 450 personeelsleden in dienst Tegen de tijd dat beide zieicenhuizen volledig geïnte greerd zijn, zal een aantal van 900 personeelsleden ongetwijfeld te hoog zijn. De capaciteit aan bedden voor GZ en Nolet samen bedraagt 630. - Het aantal ziekenhuisbedden dat in. een gemeente mag zijn bedraagt 4 a 5 promille van het aantal inwoners. Wanneer men er nu rekening mee houdt dat ook een'aantal Vlaardingers en Maassluizers van een Schiedams ziekenhuis gebruik maakt (nl. van het Nolet wegens de chris telijke achtergrond), bedraagt het aantal inwoners waarover het beddenaantal berekend moet worden 95.000. Dit betekent dat in Schiedam zo'n 425 ziekenhuis bedden zouden mogen staan (ruim 200 minder dan we er nu hebben). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gaan akkoord met de krediet-aan vraag van Schiedam om het Passage-theater te modernise ren. Zoals bekend is men al met de verbouwing begonnen. Het theater moet tijdens de feesten rond het 700-jarig bestaan van de stad heropend worden. Het verleende krediet is 83L308 gul den. Sluif in uw sollicitatiebrie. ven onder nummer geen ori ginele diploma's of getuig schriften bij- Als .die onverhoopt verloren -raken kan Het Vrije Volk - weinig voor «.doen Gebruik fotokopieën; Dat is veiliger. De integratiecommissie hoopt dat de teruggang van het bed denbestand en de daarmee ge paard gaande teruggang van het personeelsbestand zó geleidelijk gaat, dat niemand hoeft te wor den ontslagen Volgens de heer Vonk (chirurg ;n het Nolet) is en blijft er zelfs een voortdurende „chronische behoefte aan goed personeel. Iemand moet niet zijn goede baan verliezen omdat wij gaan integreren." De integratiecommissie is ver der van mening dat de af vloeiing geleidelijk kan geschie den, omdat in de geneeskundige sector de meeste personeelsleden zo'n vijf jaar in dienst zijn en dan vertrekken. Door dan geen vervangers te zoeken, wordt vanzelf op het personeelsbestand ingekrompen. De medische staf van het No letziekenhuis was volgens de heer Vonk enigszins verdeeld over de op handen zijnde fusie. Hij zei echter niet te verwach ten dat de staf zich actief tegen de fusie zal verzetten. Bij het G.Z. was volgens directeur-ge- neesheer Leusink minder tegen stand. De integratiecommissie staat op het standpunt dat men de vakbroeders en personeel niet tot een samenwerkingsver band kan dwingen. „Van de nieuwkomers kan je dat eisen, van de blijvers niet." De integratiecommissie schrijft hierover in haar rapport dat, juist doordat de fusie gelei delijk wordt doorgevoerd, „grote schokeffecten worden voorko men". Hoe de structuur en werking van het nieuwe ziekenhuis er na de fusie van de twee huidige uit gaat zien konden de commissie leden nog niet zeggen. Zeker is dat er een verbindingsgang of brug tussen de twee gebouwen moet komen. Of de toekomstige patiënt kan bepalen in welk ge bouw hij wil liggen (die keuze heeft hij nu wel) is onzeker. De commissie stelt zich voor dat de patiënt, als hij niet tussen ge bouwen kan kiezen, wel een be paalde arts kan kiezen. Zo zou b.v. een G.Z. arts naast zijn eigen afdeling in het GZ-ge- bouw, een afdeling irrhefrJNolet- gebouw kunnen krijgen"; en" an dersom. Omdat er volgens de integra- tiecommissie wel op alle terrei nen ingekrompen zal moeten worden, is het niet ondenkbaar dat 1 of meer specialistische, medische takken in één van de twee gebouwen wordt onderge bracht, en dat die „tak" in het andere gebouw niet aanwezig zal zijn. De commissie denkt dan met name dat de „intensive care patiënten" in het Noletzie kenhuis zullen worden onderge bracht (omdat het Nolet wat dat betreft beter voorzien is), en dat voor „chirurgische gevallen" van het GZ gebruik gemaakt zal worden om dezelfde reden. Uit de integratiecommissie is naast een economische, een bouwkundige en een personeels subcommissie een subcommis- *sie ontstaan die de confessiona- liteit moet bekijken. Het Nolet ziekenhuis is een Rooms Katho lieke vereniging en wil deze identiteit het liefst zoveel moge lijk behouden. De directeur-ge neesheer van het Nolet, de heer Vlootman ziet wel een mogelijk heid om de confessionaliteit te handhaven. Hij gaat ervan uit dat een nonnenziekenhuis zoals dat vroeger bestond met meer mo gelijk is, de sfeer die daarbij hoorde bestaat volgens hem nog wel. Het personeel bepaalt deze sfeer, volgens Vlootman, en dat zal ze in het „ziekenhuis na de- fusie" tot op zekere hoogte ook kunnen blijven doen. „Het wordt geen katholiek ziekenhuis en geen algemeen ziekenhuis," aldus de Noletdirecteur. De conclusies van de subcom missie Confessionaliteit zullen evenals die van de andere sub commissies in het definitieve rapport van de integratiecom missie verwerkt worden. Over de toekomstige rechtspo sitie van de medewerkers van de beide ziekenhuizen staat nog niets vast Vooral het personeel van het GZ (dat ambtenaar is en dus de daarbij behorende voorzieningen voor over heidspersoneel geniet) is bang er bij de fusie op achteruit te gaan. In het rapport schrijft de integratiecommissie dat: „de ambtelijke status is ontworpen voor overheidsdienaren die in een grote organisatie werkzaam zijn. Deze lijkt minder geschikt voor de veel kleinere organisatie van een ziekenhuis...". Het GZ-personeel is het vol gens directeur-geneesheer Leu sink niet eens met deze strek king van het rapport. Pat het personeel van beide ziekenhuizen geen rechtstreekse afvaardiging had in de integra tiecommissie, komt volgens deze commissie omdat het personeel zelf een vertegenwoordiger wil de kiezen. Hierin ging teveel tijd zitten, zodat ze niet meer mee konden praten. Hun ideeën kunnen ze nu kwijt in de sub- commisie. De ziekenhuisfusie is volgens de commissie noodzakelijk om dat er teveel bedden zijn in Schiedam; een exploitatietekort i ir - - t a, frv" Vr f V* 5$$88"liJA« ...w v\o" vAk1/ X**M- '*x ^v/,\ VwXé yt v v - j van 1 ton voor beide ziekenhui zen; de vlucht die de ontwikke ling van de medische weten schap neemt is voor 1 zieken huis moeilijk bij te houden. Over de rechtsvorm die „het gefuseerde ziekenhuis" aan gaat nemen, stelt de integratiecom missie de stichtingsvorm voor. Zij meent dat er voor het perso-, neel geen onoverkomelijke be zwaren kleven aan de stich tingsvorm, en dat alleen in deze vorm aan de eisen van demo cratisering en slagvaardigheid ten volle kan worden voldaan. Ais de commissie definitief besluit dat het ziekenhuis een stichting moet worden, verliest het GZ-personeel inderdaad de ambtenarenstatus. Maar, zo schrijft de commissie in het rapport, het GZ-personeel zou door de gemeente ais ambtenaar bij de nieuwe stichting kunnen worden gedetacheerd. Het over grote deel van het personeel zal echter na enige jaren plaats hebben gemaakt voor anderen, die met de stichting een ar beidscontract hebben en niet met de gemeente. SCHIEDAM Het tekenpro ject dat voor 4e en 5e klassers in het Stedelijk Museum is ge houden, wordt afgesloten met een tentoonstelling. Onder leiding van Sjef Hen- derickx hebben de scholieren zich bekwaamd in het „tekenen vanuit een vlek". Bij deze nieu we tekenmanier zetten de kin deren eerst een vlek op het pa pier en werken dan vanuit die vlek verder aan de tekening. De resultaten van dit tekenproject zijn nu in de rechterbovenzaal van het museum tentoongesteld. Tot woensdag 5 februari zijn de ruim 1000 tekeningen (er hebben ook zo'n 1G00 kinderen meege daan) van 's morgens 10 tot 's middags 5 uur te bezichtigen. Momenteel voert het Stedelijk Museum besprekingen met de schilder Fnedel Bouwhuisen over een nieuw project. Dit zou dan het vierde project worden (het tekenproject werd al vooraf gegaan door een grafiek- en een kleiproject). Ook dit nieuwe schilderproject zal weer bestemd zijn voor de 4e en 5e klassers van het basisonderwijs. SCHIEDAM - Bij een radar controle op de Vlaardingerdijk zijn het afgelopen weekend acht automobilisten aangehouden. De controle duurde van half tien tot kwart over tien. De hoogste snelheid die werd gemeten was 85 km/uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het produkt- schap voor groenten en fruit geeft woensdagmiddag 29 janua ri een demonstratie in het dienstencentrum De Woudhoek aan het Heyermansplein. De de- monstratiemiddag begint om half drie, de toegang is gratis. SCHIEDAM Uit een foto onderschrift bij ons artikel over de tweede vormtngsdag voor Schiedamse jongeren in de krant van vrijdag 24 jar"'ari zou men de indruk kunnen rijgen, dat het vormingscentrum "Wa terweggebied-Noord" binnenkort wordt uitgebreid. Dit is echter niet het gevaL De vormingswer kers wachten al een tijd op uit breiding van hun centrum, zodat in de toekomst toch gevolg kan worden gegeven aan het wette lijke voorschrift werkende jon geren van vijftien jaar een -tweede dag vorming te geven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De vraag of er in Rotterdam een casino moet komen wordt niet door alle wet houders met "ja" beantwoord.' Het college vindt dat de ge meenteraad daar maar een be slissing over moet nemen. De verdeeldheid is ontstaan over de vraag of Rotterdam wel zo nodig een casino moet heb ben. De gemeentelijke kas wordt er geen cent wijzer van en bovendien is het de vraag of een casino meer toeristen aan trekt De VW verwacht het in ieder geval niet De raad mag nu zeggen of een casino in het belang van Rotter dam is. SCHIEDAM - De onderne mingsraad (OR) van Wilton- Fijenoord verzet zich fel tegen het voorstel van de directie van de werf, om 70 Marokka nen in dienst te nemen, die in Limburg zonder werk komen te zitten. De OR stelt zich op het standpunt dat de werf voorlopig alleen Nederlanders in dienst mag nemen. Om Ne derlanders te krijgen, die dan het werk gaan doen, dat an ders door buitenlanders ver richt wordt, moet de werf dit werk, volgens de OR, maar aantrekkelijker maken. De In dustriebonden zijn het hele maal eens met de argumenten van de ondernemingsraad. Op de vraag of men op de verlan gens wil Ingaan, zegt de di rectie „Geen commentaar." De ondernemingsraad van WF vindt het een onmogelijke zaak, dat een bedrijf buiten landse werknemers in dienst neemt terwijl ons land zoveel Nederlandse werklozen telt en er daarbij steeds meer Neder landers op straat komen te staan. De buitenlandse -werk nemers van de werf worden meestal ingezet voor het gro vere werk. Op deze grofwerk- afdelingen werken meestal ne gentig procent buitenlanders tegenover tien procent Neder landers. Daardoor ontstaan si tuaties, die de OR principieel afwijst Volgens bestuurder Berkhout van de Industriebond NVV zijn dat situaties waarbij de Nederlanders zich gediscrimi neerd voelen door de negentig procent buitenlandse werkne mers. „Wanneer je dan weet. dat deze Nederlanders alleen huizen kunnen betalen, die in straten staan waar negentig procent van de bewoners ook uit buitenlanders bestaat dan vraag je om spanningen in die grofwerk-afdelingen", zegt hij. De OR van Wilton-Fijen- oord gelooft wel, dat het moei lijk is om voor dit grove werk Nederlanders te krijgen. Om dit zware en vuile werk aan trekkelijker te maken vindt de OR, dat de directie van de werf de arbeidsomstandighe den moet verbeteren. Eén er van is, volgens de OR, het op schroeven van de lonen voor grof werk. Wat dit laatste betreft is de Industriebond NVV het maar gedeeltelijk met de argumen ten van de OR eens. De Indus triebond gaat er vanuit, dat de directie van de werf nu maar eens eindelijk een aantal structurele problemen moet onderkennen, waarvoor men gezamenlijk een oplossing moet vinden. Het is echter niet alleen Wilton-Fijenoord die deze pro blemen kent. Volgens Berk hout van de Industriebond NVV kampt de hele Neder landse scheepsbouw met pro blemen. Een ervan is, dat de werven ran de ene kant door gaan mei investeren, maar aan de andere kant helemaal geen rekening houden met de ar- beidsnarkt. Hij zegt dit met de woorden: „De hele Nederland se scheepsbouw rommelt maar aan." Er wordt al enkele maanden op allerlei niveau overleg over deze problemen gevoerd. Daar bij dringen de industriebonden er voortdurend bij de directies van werven op aan, om een stuk bedrijfsdemocratisering binnen de bedrijven op gang te brengen. Volgens Berkhout probeert de directie van Wilton-Feijen oord, ondanks al die bespre kingen, diverse manleren te vinden om toch buitenlands personeel te kunnen aantrek ken. Omdat de OR van de werf nee zei tegen het aannemen van 70 Marokkanen, is het mijnbedrijf waarvoor de bui tenlandse werknemers nu nog werken, voorlopig verplicht hen in dienst te houden. Lim burgse vakbondsbestuurders zijn er wel in geslaagd 60 an dere buitenlanders bij een be drijf in Vlaardingen te plaat sen. TELEAC 18.15 Hoe is het gemaal lés 4 - NOS 18.45 Paulus de Boskaboiitèt 18.55 Journaal - EO 19.05 Radio-FEBC, filmre- port. 19.30 En daar om zing ik NOS 20.00 Journaal EO 20.21 De Waltons 21.10 Evie in Holland 21.40 Nader bekeken 22.10 De Bosjesmannen van de Kalahari NOS 23.00 Journaal MORGEN NOS-NOT 9.40-11.35 Schooltelevisie KRO 15.30 Akrobaten op de ski 15.50 Vlucht van de rovers 16.10 De rode autobus VPRO 17.00 Betty Boop 17.08 Zwijgen is goud 17.43 Popeye NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Black Beauty 19.30 Tweekamp NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Dynastie der kleine luyden (dl.6)) 21.45 Geestelijke liederen 22.10 Hier en Nu NOS 22.50 Den Haag vandaag 23.05 Journaal asjgaga Op Nederland 2, van twintig over acht tot kwart voor tien, is Willy van Hemerts televisie-epos „Dynastie der kleine luyden" vanavond alweer aan de zesde aflevering toe. De tijd tussen „Dynastie" en „Hier en Nu", dat om tien óver tien begint, vult de NCRV op met hoogtepunten van een jubi- leumzangprogramma in de Fries landhal te Leeuwarden. Op Nederland 1 de hele avond EO; voor achten „En dagrom zing ik" met onder anderen de Veluwse zangertjes, na het jour naal „De Waltons" en een repor tage over het Zweedse zangeresje Evie Tomquist vanuit Amster dam, het Muiderslot en Spa kenburg. DUITSLAND I 18.05 TV-sene. Die Meleliiors. 18.40 Akt IMI) Ein Fa» fur Manndü. 20.00 Joum. en weerber. 20.15 Spelprogr. 2L0O Die Stadt im Tal, film. 22J20 Joum. met kommentaar en weerber. 22.40 Europese kampioenschappen kunstschaatsen. 23^5-23.30 Joum. DUITSLAND II 18.20 Mannerwirtschaft 18.55 Barbapapa, 19.00 Journaal 19.30 TV-film. Stemschuppe 21.15 Inf. progr. 22.00 Korte films. 2240 Joum. DUITSLAND III 1840 Sesamstrasse. 18.30 TV-cursus. 19.00 Zandmannetje 19.05 Progr. voor Griekse werknemers. 19.15 Weekalmanak. 19.45 Nws. uit Noordrijn-Westfalen. 1945 Kommen taar. 20.00 Joum. en weerber. 20.15 Thema van de dag. 2040 Filmreportage 21.15 Fdm- reportage. 22.00 Filmportret. 22.45 Joum. BELGIE (NED) 18.00 Calimero 18.05 Toomai en de olifant jeugdfeuilleton. 18.30 Instructief progr. 1855 Korte dokumentaire film. 19.10 Het vrije woord, gastprogr. 19.40 Med. 19.45 Joum 20.15 De Brontès van Ha worth, tv-serte. 22.00 Mens en wetenschap, discussieprogr. 222)0-23.10 Journaal mom. Wetstraat. HILVERSUM I P.P.: 18.19 PSP. KRO: 1M0 Nws. U-U Echo. 182>0 Progr. voorbeschouwing. 19.00 Zm in muziek - amateurs geven de toon aan. 19.45 Instemmen met velen: het ge zongen woord m de liturgie. AVRO: 20.06 Vanavond: muziek, vrolijkheid en ver strooiing. 22,39 Nws. 22.40 Radiojourn 22.50 Vanavond laat nws. 23.20 Er floot een vogel In de wei. 232>5-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 18.00 Nws. 18-U Radiojourn. 18-21 Dansork. met zangsohste. 18.45 Toppers- van toen. 19.25 Licht pianospel. NOS; 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 NWS KRO: 20 05 Overweging. 20.15 Salzburger Festspiele 1974* Tenor en piano: klass. muz. 21.35 Babel-Dokumenten over Mar cel Proust. 22.35 Pianorecital: klass. muz. 23.00 Babcl Kalender: kort kultureel nws. 23.10 Orgelconcert: mod. muz. 23-55-24.00 Nws. HILVERSUM III NOS: 18.02 Joost mag niet eten. met een rep. van het Hoogovenschaaktoernooi. VARA: 19.02 Drie loopt achter: Popre- konstruktie. 20.02 Nashville. 21.02 Jazz en blues. 22.02 (P)opdonder. 23.02 Wachten op middernacht. 0.02 Nacht-drie-draaU2 02 HELP', voor werknemers in de verple gende en verzorgende beroepen <02 Truck, een programma voor vrachtwa genchauffeurs. KRO: 6.00-7.00 Scheer je weg WOENSDAG HILVERSUM I TROS- 7.00 Nws. 7.02 Ontbijt-Soos, met om 7.30 Nws. 7.41-100 Aktua 1. SJ0 Nws &36-S.45 Gym. voor de huisvrouw. 9.0® Wegwezen, met tips voor trips. 9.30 Van heinde en verre, licht muz. progr, ÏODO Voor de kleuters. 10.30 Nws. 10.33 Sphinx, uitzending voor de vrouw. 1L45 Café- chantant: lichte muziek van vroeger. 12-26 Med. tbv. land- en tuinbouw. 1230 Nws. 12.41 Aktua II. 13.15 Sport na sport, sportprogr. voor de jeugd. 13.45 Fanfare- muz. en Jongenskoor. 14.15 Route - A gevarieerd progr. 15.30 Nws. 15J3 After Sesjun: licht muz. progr. NCRV: 16,00 Middagdienst. 16.20 Klanksnoer: klas* muz. 17.00 Joost seriehoorspel dl. 15 17.20 Tekst en Uitleg' Rijksstudietoelagen. NCRV: 17.30 Nws. 17-32 Hier en Nu. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Och Lend gym. 7.20 In de Roode Cirkel, 8.00 Nws 8.11 vervolg In de Roode Cirkel. 9.00 Licht orkest 9-35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Ra dioweekblad. 1LOO Nws. NOS: 1U» Bcp- thema'» en Swingsessions: oude Jazz. 12-30 Spiegel van Duitsland: Informatie en muz. uit dê Bondsrepubliek. VARA: 1ZOd Enkhulzen - Centpal: gesprekken. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13,25 Een middagje Stoomradio. 16.00 Nws. 1603 Stiefmoeder Aarde, hoorspelserie (dL 21 17.05 Tea for two lichte melodieuze muz RV.U 17.35 Cor Molenbeek verzorgt een muz. progr VARA 17.55 Med HILVERSUM 111 KRO- 7.02 Drie op je boterham. 9-03 Pep op drie. 11.03 Drie draait op verzoek. 12.03 Drie tussen de middag, met oa. Raden maar.14.03 Popkontakt: De Theo Stok kink Show. 16.03 De Hitmeesters: de Vin' cent van Qigelenshow.

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2