Actie hij woonhuis heeft succes Onderzo.sk naar overeen komsten fondsen- artsen Wapen ontploft: soldaat gedood Vogelramp door olie Metula Kinderen vallen in heet wafe Heintje in Carré opgebaard Sab otagedaden tegen metro 'm lm lerdai n Dode bij brand Shell-winst: 1,5 miljard k binnenhuis Mhstimev personen auto rai K» UW S huis "N 21 februari t/m 2 maart a.s. Vul hem in op de bon! s mmi Statenloos Verbluft Miljoen geëist voor Leupin Van onderen! ais-u van wonen houdt, mag u binnenhuis niet missen Vrij koud INFORMATIE OVER BEZORGING: 13 Vm 23 februari zie pagina: 3132 en 33 JA, stuur mij direct de keuzelijst voor 'n leuk cadeautje. I I 1 I .1 1 1 s I I Zaterdag 15 februari 1975 30e jaargang no. 8418 (Van een onzer verslaggevers) SQESTDIJK - Prinses Christina ziet af van haar rechten op de troon. Zij zal voor haar huwelijk met Jorge Guillermo -'Waarschijnlijk over vijf maanden - geen toestemming vragen aan de Staten Generaal. Dat houdt volgens de grondwet in dat ze ook geen konin gin meer kan worden. (Van onze parlemèntsredactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Hendriks laat een onderzoek instellen naar de overeenkomsten tussen ziekenfondsen en artsen, tandartsen, apothekers en specialisten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/NIJME- GEN Ruim dertig leden van de actiegroep „Redt Katendrecht" hebben gis teravond een demonstra tie gehouden voor het woonhuis van minister Van Agt (justitie) in Nij megen. De minister heeft in een gësprek van een half uur met drie leden van de actiegroep toege zegd op korte termijn met voorstellen te komen die tot een betere bestrijding van de prostitutie overlast leiden. Hij toonde zich onder de indruk van de nood die door de Katen- drechters geklaagd werd. De drie Katendrechters die een half uur met de minis ter praatten: H. van Eyck (rechts), mevrouw A. de Maat (links) en J. Willemsen (midden). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tegen de metro-aanleg m de hoofdstad gerichte sabotagedaden, waarbij m de afge lopen maand voor tienduizenden guldens schade is aangericht, hebben verdeeldheid gezaaid in het Am sterdamse college van B. en B. In een verklaring, die er van lijkt uit te gaan dat degenen die in de Nieuwmarktbuurt tegen de metro ageren zowel voor de sabotage als voor de mislukte bomaanslag verantwoordelijk zijn, worden "de strijd- methoden van bepaalde groepen" veroordeeld. Tiein-Toegang-biljetten bij NS-stations Vraag dan met bijgaande bon de nieuwe cadeaulijst U kunt hieruit nét zoveel cadeautjes kiezen als u nieuw© f abonnees aanbrengt. Begin voorlopig met één nieuwe abonnee. Weet u er al een? adres plaats: (opsturen in een open envelop zonder postzegel naar: Het Vrije Volk Antwoordnummer 1579 Rotterdam) Naam nieuwe abonnee: velop S wenst kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk do eerste 2 weken gratis. Mijn naam: adres piaats: Katendrecht krijgt beloften van v.Agt HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD A- Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 13.63.80 14.74.11 Christina wil niet op de troon "Het leek ons weinig zinvol toestemming te vragen" zei prinses Christina toen ze haar verloofde aan de pers voorstelde. "Wij blij ven "toch in het buitenland en we willen ook gewoon blijven wer ken", zei de prinses. Ze zei ook nog dat ze niet van de publiciteit hield waarmee prinsessen in Nederland worden omgeven. Dit omdat de laatste tijd een groot aantal klachten over on juiste declaraties van medici aan het licht is gekomen. Het kabinet heeft gisteren zijn in stemming met het komende on derzoek betuigd. De huisartsen verlangden gis teravond echter nog, dat de smet die van de herhaalde be schuldigingen uitgaat, wordt weggenomen. De voorzitter van de LHV, de heer S. van Randen, maakte zich zeer boos op het weekblad Vrij Nederland, dat onlangs beschuldigingen aan het adres van de apotheekhoudende- huisartsen uitte. De drie vakcentrales, NW, NKV en CNV hebben daarop van staatssecretaris Hendriks een onafhankelijk onderzoek ge- eist Dat onderzoek zal er nu in derdaad komen.-In overleg met de Ziekenfondsraad stelt Hen driks een onderzoekcommissie samen, waarin ook deskundige' buitenstaanders zitting zullen hebben.-Het onderzoek kan lei den tot de opzet-van een heel" nieuw stelsel. Een toestemming voor het hu welijk zou overigens door de Staten Generaal volgens Haagse kringen vast gegeven kunnen worden, want er is mets staats- rechteljks of politieks dat zich verzet tegen het huwelijk van prinses Christina met Jorge Guillermo. - De in Havanna op Cuba gebo ren Guillermo is op het ogenblik statenloos. Hij heeft in Amerika een aanvrage lopen om Amen- kaan te worden. Hij reist op een Amerikaans "Jaissez-passer". een officieel Amerikaans reis-docu- ment dat echter niet hetzelfde is -als een paspoort Koningin Juliana en Prins Bemhard zullen het verloofde paar maandagmiddag aan het kabinet voorstellen. Premier Den Uyl achtte het "onwaar schijnlijk" dat de heer Guiller mo de Nederlandse nationaliteit zou krijgen. Daarvoor zou hij eerst een aantal jaren in ons land moeten doorbrengen zei de premier. En dat laatste is het verloofde paar niet van plan. Zie ook pag. 3 en 5. De actie, die in het diepste ge heim was voorbereid, verliep in alle rust. Voor het huis van de minister in de Heilig Landstich ting bij Nijmegen demonstreer den de Katendrechters met spandoeken, die opschriften droegen als: „Van Agt, geef Van der Have meer macht," en: „Met het 250ste gebod maak je heel de Kaap kapot." De actiegroep wil wijziging van. het stokoude wetsartikel 250bis, dat elke vorm van pros titutie verbiedt. Door dit artikel kan de gemeente nauwelijks maatregelen treffen die de pros titutie m controlee.bare banen leidt. De Rotterdamse wethouder Van der Have heeft de actie groep onlangs uitdrukkelijk ver zocht twee jaar geen actie te voeren. Die tijd denkt de wet houder nodig te hebben om de deze week in een prostitutienota aangt kondigde maatregelen, zoals bijvoorbeeld de vestiging van eroscentra, uit te voeren. De actiegroep voelt zich niet gebonden door het verzoek van de wethouder. Volgens^ een woordvoerder vgn de anoniem opererende groep heeft deze ac tie de wethouder zelfs een dienst bewezen. „We zijn ver bluft door het resultaat. Steeds weer is gezegd dat Rotterdam machteloos is door een starre houding van de minister. Wij stappen naar hem toe, weten met eens of hij thuis is, bellen aan, en een half uur later heeft hij toegezegd de grootst moge lijk vaart te zetten achter wijzi ging van de wet" i (Van een onzer verslaggevers) ERMELO - Voor dé ogen van zijn ouders en zijn verloofde is gisteren de 21-jarige soldaat M. j Derksen om het leven ge- komen doordat het infan- teriewapen waarmee hij zou demonstreren, op zijn schouder explodeerde. Het I gebeurde tijdens een ouderdag van de school voor reserveofficieren in Ermelo, waar de Nijmeeg se dienstplichtige gelegerd was. De marechaussee onder - zoekt nog hoe het appa raat. waar slechts oefen munitie m zat, heeft kun- nen ontploffen. Het wapen was een exercitiemodel met te- rugstootloze vuurmond gebruikt als anti-tank-ge- schut. BOGOTA - Een miljoen dol lar aan losgeld hebben de „Re volutionaire Strijdkrachten van Colombia" gisteren geëist voor de ontvoerde Nederlandse hono- rair-consul Eric Leupin. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - Drie kinderen zijn gisteren in Eindhoven gewond ge raakt toen zij in een kuil met heet water vielen die was ontstaan doordat een voedingsbuis van een cen trale blokverwarming was gescheurd. De 5-jarige Antoine- Smits en de 7-ja- rigc Jantje Jonkers liepen tweede-graads verbran dingen op. De 5-jarige Matje Hendriks werd licht gewond. Toen het lek in de buis werd ontdekt hebben vcr- warmingsmonteurs gepro beerd het te dichten. Ze groeven daarvoor gister morgen een gat van twee meter diep om de buis .bloot te leggen. Ze ver trokken omstreeks het middaguur, zonder de kuil te beveiligen. Die vulde zich langzamerhand met water met een tempera tuur van 70 graden Cel sius. Direct na het onge luk is de politie eefln on derzoek, begonnen naar eventuele nalatigheid van de monteurs of van de woningstichting. Het werk zal nu non-stop doorgaan' totdat het lek is opgehe- (Van onze radio- en tv-redactie) AMSTERDAM - „Ze hield niet op voordat ze het pu bliek helemaal të pakken had," zegt Sylvaïn Boons over Heintj'e Davids, die gis teren op 87-jarige leeftijd in liet Naardense diakonesscn- huis overleed. De crematie van Heintje Davids, die in de Rotterdamse Zandstraat is geboren, heeft plaats op dinsdag 18 februari in Drie- huis-Wcsterveld. Zc zal wor den opgebaard in het theater Carré in Amsterdam. In hetreerste deel van haar leven heeft Heintje Davids altijd in de schaduw gestaan van haar broer. Louis Da vids. Ze stond in 1914 samen met hem in. een operette. Zo leerde ze Sylvain Poons ken nen, want die nam in dat jaar de rol van Louis over. Haar verdere leven heeft Heintje veel met Sylvain op de planken gestaan. Meer over het leven van Heintje Davids op pagina 7. Zelfs als vrouw van een pa rachutist maak je het met iedere dag mee dat je man uit de lucht komt vallen, Ma ry McGill (26) beleefde dat gisteren, toen haar man met 105 andere para's van het Britse leger na een vlucht van 80 minuten vanuit Noord Ierland werd gedropt bij Al- dershot in Engeland. Het was een aardigheidje van het le ger: ter gelegenheid van Va lentijnsdag kregen de Britse militairen hun familie te zien. Wethouder Roel van Duyn onderschrijft de verklaring van B. en W. echter niet "Omdat ik er bezwaar tegen maak allen die zich tegen de metro opstel len te vereenzelvigen met on- dermijners en bestrijders van de democratie," aldus Van Duyn. Het optreden van de anti-me- trogroepen is volgens de verkla ring "gericht tegen het parle mentaire stelsel van democrati sche besluitvorming". Van Duyn zegt wel verontrust te zijn door de geweldpleging en zich als wethouder .gebonden te achten aan het raadsbesluit over de metro. Op 16 januari begon in de Nieuwmarktbuurt een serie sa botagedaden. Een bedrijf heeft al voor ƒ20.000 schade opgelo pen. De politie heeft gisteren gezegd dat langs het hele metro tracé al zeker een maand ver scherpte waakzaamheid wordt betracht. De drie mannen die gisteren in verband met de mislukte bomaanslag zijn aangehouden, hebben bekend dat zij op het metrostation in de Bijlmer een metrotreinstelsel of perron wil den opblazen. Ze hadden daar-, toe een van een tijdmechamsme voorziene koffer met dynamiet bii zich. Het motief van hun daad is nog onduidelijk. De politie zegt echter nadruk kelijk dat zij niet behoren tot degenen die in de Nieuwmarkt buurt actie voren tegen ae me tro. "Het zijn vaklui," aldus de politie, die bij huiszoeking een karabijn en een luchtbuks vond. Een van de drie had toen hij gearresteerd werd een pistool bij zich. NIJMEGEN - Ameri kaanse geleerden hebben via een grondig onderzoek verklaard dat het ongeluk met de Nederlandse su pertanker Metula, vorige zomer in Straat Magel- haen, 40.000 pinguïns en aalscholvers het leven heeft gekost. De tanker verloor op 9 augustus 70 miljoen liter ruwe olie in de Zuidamerikaanse zee straat. De bevindingen van de Amerikanen verschillen van die van Britse colle ga's, die zeiden dat de meeste olie naar de Atla- tische Oceaan was afge dreven. Het strand op htt Chi leense deel van Vuurland is over een afstand van 60 kilometer één grote „as faltweg". De Chileense re gering heeft wegens de hoge kosten (25 a 50 mil joen dollar) afgezien van het schoonmaken van het strand. TIEL Terwijl zijn vrouw machteloos moest toezien, is vanmorgen een 40-jarige Tie- lenaar in vlammen omgeko men. De man heeft na thuis komst vermoedelijk een siga ret aangestoken cn is daarbij in de woonkamer van zijn huis in slaap gevallen. Zijn vrouw werd wakker varf een gil. Toen zij naar de woonkamer ging, had het vuur reeds zover om zich heen gegrepen dat zij niets meer kon uitrichten. NEW YORK - Shell Oil Com pany, de Amerikaanse maat schappij van de Koninklijke Shell Groep, heeft in het afgelo pen jaar een netto winst ge maakt van ruim 620 miljoen dollar (ruim anderhalf miljard gulden). Dat is ongeveer twee maal zoveel als in 1973. ahoy* - zuidplein - rotterdam nationale woonmanifestatie 1975 dagelijks open van 11-17 en van 19-22.30 uur, 's zondags 11-17 uur Op de^meeste plaatsen droog, met zonnige perioden en mid- dagtemperaturen rond 3 gradén. •Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. ]6' februari februari zon maan op onder op onder 07 E5 17.55 C9.14 07 53 17 56 C3 3 £0,0} bel onze aid. abonnee-service 010 - 14.74.00 (géén ander nummer) maandag t/tn vrijdag lot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips Wie wil er een MHm •Nc 14" <■✓1 f.

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1