Het oude stadhuis mag niet meer 'oud' heten ROOSBEEK UGT NU PLAT Advies gm GG en GO Vlaardingen/ Schiedam snel te integreren Nog geen besluit over aanschaf computer voor bureau Bevolking Contactavondl Disco-show Leden PvdA vergaderen Schiedam miWm 2500 man VZSiï: Te hard gereden iHHS- DONDERDAG 27FEBRUARI 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Een amendement .van het CD A-raadslid p. Poot heeft ervoor gezorgd, dat rnen in het vervolg niet rneer mag spreken van het „oude" stadhuis op de Grote Markt. Tijdens de 'februarivergadering van de gemeenteraad zei hij zich voortdurend aan het woord „oude" te ergeren wanneer hij stukken las, die betrekking hadden op het stadhuis aan de Grote Markt. Burgemeester Lems stelde bij dit alles, dat Schiedam maar één stad huis kent, aangezien het gebouw aan de Emma- straat een Stadskantoor is. Ook zei hij trots te zijn op het stadhuis en hij; stelde voor er in het vervolg het „Oude Stad huis" van te maken. Poot bleek echter ook tegen het woordje oud- met een hoofdletter te zijn. Zijn amendement werd toen maar zonder hoofdelijke stemming door de raad aangeno men. Het CD A-raadslid bracht dit alles aan de orde, toen de verbouwing van het stadhuis ter spra ke kwam. De gemeente gaat 141.000 uittrekken om het stadhuis van binnen op te knappen. Onder meer wordt de vroegere raadszaal als trouwzaal ingericht. Men breekt dan ook de vroegere publieke tribune uit de raadszaal. ¥ii -m mm Het "middeleeuwse echtpaar" 'Fija van Lieshout en Leo Noordzij vóór de Noordmolenwaar zij gisteren in "onder trouw" gingen. SCHIEDAM - fija van Lieshout hebben zichzelf als bruidspaar ter feestvierend Schiedam gesteld. Op bruiloft die de laatste dag van de week" moet uitluiden zullen zij het en Leo Noordzij beschikking van de Middeleeuwse "700 jarige-feest- middelpunt zijn. Pit toekomstige bruidspaar bleef na een selectie en lo ting tussen een dertigtal gegadigden over. Tijdens een persconferentie toaarophet feestprogramma bekend werd gemaakt, stelde de voorzittter van het feestcomi té, Cor Bolmers,' het aanstaande echtpaar voor, dat met deze gebeurtenis de eigenlijke ondertrouw vierde. VLAARDINGEN SCHIEDAM - Een amb telijke Vlaardings/Schie- damse werkgroep advi seert de besturen van bei de gemeenten op de kortst mogelijke termijn de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheids dien sten van Vlaardingen en Schiedam te integreren. Deze dan gevormde Districts gezondheids dienst (DGD) zou onder leiding moeten komen van de directeur van de Vlaardingse GG en GD, de arts E. H. E. Wolfs, die al sinds enige maanden ook tijdelijk de leiding heeft van de Schiedamse GG en GD. SCHIEDAM - „Perfec tionisme kan zich ook te gen de mens keren." Met dit citaat uit de geschied schrijving van dr. L. de Jong over de Tweede We reldoorlog, gaf wethouder Van der Wilk zijn twij fels weer, toen tijdens de februarivergadering van de gemeenteraad het plan ter discussie stond, om gegevens over de Schie damse bevolking in een 'computer te gaan stoppen. Zowel de gegevens over deze trotse moeders als die van hun kinderen staan nu nog vermeld op kaarten die in enorme kaartenbakken oppgeslagen liggen. Met de komst van een computer wordt het mogelijk, om alle gegevens over zo'n 20.000 mensen samen te persen op één computer band. bruiloft uitsmijter 7 OO-jaar-fe est C> J -V: Ongeveer dertig aanstaande echtparen hadden zich bij het feestcomié, aangemeld ais "mid deleeuws echtpaar". Bij de eer ste selectie die. moest worden toegepast, vielen allé met-Schie dammers af. Uit de vijftien pa ren die toen overbleven werden drie uitgeloot om met het comité te komen praten. ïfa nog een -loting bleven uit eindelijk Fija van Lieshout (22 jaar en praktijk-docente in het Gemeente Ziekenhuis) en Leo Noordzij (assistent-bedrijfsleider in een radiozaak in Rotterdam) over. Zij zelf weten pas sinds 'gistermorgen dat ze het middel punt van de Schiedarose festivi teiten zullen worden. Zowel Fijafsais Leozijn. Schie dams en ■wonen hier. Ze kennen elkaar al vanaf hun ULO-tijd. De verloving tussen de twee is bijna twee jaar geleden geslo ten, dat het trouwen nog twee jaar op zich liet wachten komt. zo vertelde de bruidegom, omdat "ze eerst een geschikt huis wil den vinden. Dat huis is inmid dels aan de Molensingel gevon den. Hoewel ze dat van te voren wisten, waren ze toch erg ent housiast dat ze de loting gewon nen hadden. "Dit is een eenma lige gebeurtenis, leuk om zo iets bijzonders van je trouwdag te maken, het is gewoon grandioos. En die klederdrachten zien we ook helemaal zitten, leuk hoor." De middeleeuwse bruiloft, wordt in de eerste plaats geken merkt door de middeleeuwse kledij die het bruidspaar aan krijgt. Het bruidspaar zelf krijgt het een en ander aan historische kledij aangeboden, maar sinds 'gistermorgen zijn de twee al Idruk bezig met het "opwarmen" van familieleden om ook in het middeleeuws te gaan. Burgemeester Lems zal Fija en Leo persoonlijk in de echt ver- binden op dé laatste feestdag, zaterdag 31 mei. Daarna volgt de inzegening in de Grote Kerk, een receptietje in het Stadhuis en 's middags volgt er dan een rondrit door de stad. ïfet toekomstig bruidspaar zal een zeer ongewone en ver moeiende trouwdag krijgen. De eigenlijke bruiloft barst 's avonds los in een grote tent op het Emmaplein. Ongeveer 2500 Schiedammers "zullen aan dit feest kunnen deelnemen. Even- (jranCUOOS 313 echter bij de meeste andere feestelijkheden, wordt ook voor deze .bruiloft een toegansprijs geheven. Schiedam - De federatie van Ouderverenigingen Schie dam houdt morgen een contac- tavond in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Pamlaan. Tijdens die avond wil. men dieper ingaan op de vrije tijdsbesteding van 'een geestelijk gehandicapte. De federatie heeft Bierhuizen, medewerker van df sodaai pedagogische diénst uitgenodigd, die deskundig is op dit gebied. De contactavond be gint om acht uur. Tijdens deze bruiloft zal het niet mogelijk zijn om het huidi ge Nederlandse geld te gebrui ken. Bij de ingang van de tent moet iedereen eerst "florijnen" en "dukaten" kopen. Het groot ste deel van de bruiloft wordt; in beslag genomen door dansen' etc. De Schiedamse slagers zor gen voor een ossen- en varkens- vieesfeest, en poelier Sluis zal zo'n 80 kippen aan het spit gaan rijgen. Een aantal muziekgroe pen zullen samen met een cere moniemeester voor de stemming zorgen. SCHIEDAM Discjockey Jimmy West komt met zijn dis co-show „Top 2000" naar Jeugd- baven Nieuwland aan de Albar- dastraat. Tijdens de disco-avond is er ook een optreden van de ..Kiss Kiss Dancers". Toegang hebben zowel de leden en de bezoekers- van de jeugdhaven- soosgroep als introduce's vanaf J6 jaar. De entree is 2^0, het platenfeest begint om half ne gen. y. ,k. ons toen vertelde, en lever den bovendien instortingsge vaar op. Het gebied werd toen eerst afgezet, maar be gin februari werd toch beslo ten om tot sloop over te gaan.De laatste fase van de sloop bracht enige moeilijk heden met zich mee. In het begin van deze week kwam de Zwaansteeg een paar maal onder water te staan Het water stroomde tussen de straatstenen door omhoog, ook uit de putten in straat gulpte het water. Zwaansteeg gebruik-maken. Het braakliggende terrein aan de Lange Achterweg en de restanten van de twee ge sloopte panden vormt nog al tijd een geliefd speelterrein voor kinderen in de buurt; in. de nog bestaande, onbebouw de panden is geen ruit meer heel en tussen de stenen en afval van de twee panden vindt de jeugd natuurlijk ve le interessante dingen. SCHIEDAM - In twee we ken tijd zijn de twee pandjes tussen de Zwaansteeg en de Roosbeek afgebroken. Zo'n veertien dagen geleden begon Gemeente Werken met het steen voor steen afbreken van de huizen waarin tijdens de eerste nacht van dit jaar brand gewoed had. De twee panden waren na die brand reddeloos verloren, zoals wethouder Zijdeveld Gistermorgen werd bet verkeer in de Lange Nieu- wstraat, Zwaansteeg en Lan ge Achterweg lamgelegd; om de putten „leeg te zuigen" en het puin van de twee panden op te ruimen was een aantal vrachtwagens naar de plek gedirigeerd. In de loop van de dag was dit werk klaar en kon men weer van de In het rapport concluderen de ambtenaren uit Vlaardingen en Schiedam, dat voor een moderne openbare gezondheidsdienst schaalvergroting noodzakelijk is. Zij adviseren de gemeentebestu ren voor de DGD. een zoge naamde „zware gemeenschappe lijke regeling" als bestuursvorm te kiezen. Dat houdt in, dat de gemeenten een deel van hun autonomie op het terrein van de openbare gezondheidszorg aan dit zelfstandige orgaan moeten overdragen. Als voordelen van zo'n aanpak 'noemt de werkgroep de eenheid van bestuur en dus van beleid, de vrije plaatsbaarheid van alle- personeelsleden binnen de aan gesloten gemeenten en de soepe le mogelijkheden tot uitbreiding van personeel en werkterrein- Vooral dit Jaatste wordt zinvol geacht, omdat dat een regio be reikt kan worden van circa 200.000 inwoners. Een van. de belangrijkste' voordelen van een samengaan van de twee gemeentelijke diensten acht men de mogelijk heden om in de vergrote con stellatie te voldoen aan de be hoefte van verdieping en uit breiding van de taken van de gezondheidsdienst. Voorts wijst de werkgroep er op, dat haar bij informatie bij de provinciale griffie is geble ken dat deze zich positief opstelt van de integratieplannen van Vlaardingen en Schiedam. >v -Als taken voor een moderne DGD zien de samenstellers van het'rapport naast de huidige ta ken ondermeer registratie en analyse van epidemiologische gegevens, gezondheidsvoorlich ting en opvoeding, bevolkings onderzoeken, jeugdzorg, wel- zijns- en milieuzorg en geeste lijke gezondheidszorg. „Het verrichten van vele van deze taken vereist bijgeschoolde medewerkers met meer specifie ke vaardigheden en gerichte be langstelling. In de kleine ver banden als tot nu toe werkzaam in Vlaardingen en Schiedam is een optimale\ behartiging van deze uiteenlopende taken prac- tisch onmogelijk. Om al deze deskundigheid in (te) kleine diensten te integreren zal onge looflijk kostbaar blijken", aldus de werkgroep. De gemeenteraad van Vlaar dingen zal zich in haar vérgade- ring van volgende week over dit rapport uitspreken. De integratienota wordt van avond ter sprake gebracht tij dens een openbare vergadering van de commissie voor de volksgezondheid. Deze vergade ring begint om acht uur in het Stadskantoor. moet 'Privacy van voortdurend gewaarborgd zijn' SCHIEDAM De Partij van de Arbeid houdt morgenavond eet» ledenvergadering in zaal Irene aan de Nieuwe Haven, Op de agenda staat ondermeer de tvoningbouwprobiemaliek in de Hijnmond, dé samenwerking va» woningbouwverenigingen ,en dé Plaatselijke politieke si tuatie De ledenvergadering be gint offl acht uur. Schiedam De politie kon slechts één automobilist aanhou den tijdens een snelheidscontro le op de Horvathweg. Het busje met de radar-apparatuur werd daar tussenéén en twee uur neergezet - De - aangehouden automobilist reed 66 kilometer, terwijl 50 de maximum Snelheid .1* op de Horvathweg. Met het indienen van het dis cussiestuk over een geautomati- seerde bevolkingsadministratie had het college van B en W zich i al op het standpunt gesteld, dat 1 het voor Schiedam niet vanzelf sprekend is om aan zo'n auto matisering mee te doen. Dit standpunt werd met dezelfde redenen omkleed als ook de vertegenwoordigers van de éi- verse fracties tijdens de raads vergadering naar voren brach ten. Ongeacht hun politieke kleur vragen zowel de college als de raadsleden rich af of er -geen gevaar bestaat, dat compu- tergegevens over de bevolking misbruikt kunnen worden. Daarnaast zou een geautomatl- seerde bevolkingsadministratie dividuele burger met zich mee ook de mogelijkheid vanin- kunnen brengen. breuk op de privacy van de in- Tijdens de vergadering van de gemeenteraad brachten een aan tal raadsleden de Tweede We reldoorlog in herinnering. De geperfectioneerde bevolkingsad ministratie in het Nederland' van toen zorgde ervoor, dat een groot aantal voor de Duitsers verdachte Nederlanders door hen opgespoord konden worden. Een aantal leden van de partij van de Arbeid stonden, volgens raadslid- R. van der Veer, aarze lend en negatief tegenover een. geautomatisseerde bevolkingsad ministratie, Toch moest hij. ook namens zijn partij erkennen, dat zo'n geperfectioneerde admi nistratie een noodzaak is in on ze maatschappij. Volgens VVD- fractievoorzitter G, P. Verhuls- donk was zo'n administratie de basis voor een goed beleid. Iedere spreker tijdens dat on derdeel van de gemeenteraads vergadering stelde, dat mat de komst van een computer voor -de bevolkingsadministratie er dusdanige veiligheidsmaatrege len genomen moeten worden, dat onbevoegden nooit misbruik van alle gegevens kunnen ma ken en dat de privacy van iede re burger gewaarborgd blijft Nadat hij aDe standpunten had aangehoord, zei burgemees ter Lems: „Het is een belangrij ke zaak, want ga je eenmaal over tot de computer, dan is er geen weg terug. De kernvraag is dan ook: wie hanteert het sys teem en wat doe je daarmee. Aan ieder systeem - ook in nïet-oorlogstijd. - zitten geva ren." Voorlopig heeft de raad alleen van gedachten gewisseld om een computer aan te schaffen voor het opslaan van gegevens over de bevolking. Een echt besluit hierover wordt pas in een vol gende raadsvergadering geno men. Men wacht ook eerst de resultaten van het onderzoek f, dat de staatscommissie Koop- mans op dit moment verricht. Daarbij houdt men ook de proe ven in de gaten die in plaatsen als Zoetermeer, Dordrecht en Amersfoort worden genomen op het gebied van edti centrale per- soons-administratie. Hierover zei burgemeester Lems nog; „Het is erg nuttig, dat die proeven worden geno men. Daarbij ga ik van het standpunt uit: Laten wij het dan maar kalm aan doen en eerst alle onderzoeken afwach ten." 18.15 Flexibele school-les 3 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal KRO - 19.05 Mijl op 7 NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Een mooie toekomst:"' jonge mensen en- hun -toekomst (2) 20.35 RAI-concert 1974 5 2L25 Rooilijn: Hét land der-y; vaderen 22.00 Ik dacht dat ik op tijd zou zijn..., tv-spel KRO-RKK 23.00 IBt de agenda van een bisschop NOS 23-10 Journaal MORGÉN NOS-NOT 10.45-11.35 Schooltelevisie NOS 18.45 Paulus de Boskabouter. 18.55 Journaal VARA 19.05 Sol en Gobelet, de clowns 19.30 Horen zien zwijgen NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Achter het Nieuws 20.35 't Wilhelmina 21.00 2 voor 12 21.40 Duiken», politie 22.30 Achter het Nieuws NOS 23.05 Den Haag vandaag, 23.20 Journaal Jan Retèl, Elisabeth Andersen, Marlies van Alcmaer, Lou Steen bergen, John Peters, Arnica Eis:. sendoom, Sara Heyblom en Ar-: nold Gelderman spelen de> hoofdrollen in „Ik dacht: dat ik op tijd zou zijneen oor-, sprorikelijk televisiespel van Jan Staal en Paul Pouwels, dat de KRO vanavond. - om tien uur via Nederland 1 - uitzendt. De titel is ontleend aan de zin. die een jongeman uitspreekt als hij, te iaat, in het sterfhuis van zijn moeder aankomt. Die moet der, tijdens de oorlog geplaagd door een drankzuchtige echtge noot en vertroetelddoor een'' Duitse officier, werd na de be-, vrijding uitgemaakt voor „mof fenhoer". „Dat was ze ook", zegt haar dochter. Enfin, pijnlijkeJ intriges te over. Tegenover 't Wilhelmina", dat op Nederland 2 aan „2 voor 12",' „Duiken...., politie...." en „Achter het Nieuuis" voorafgaat, is' op Nederland 1 (vijf over half ne gen) vijftig minuten lang een soortement van uitgesteld nieuw jaarsconcert te zien; het Concert gebouworkest speelt onder lei- ding van Willy Boskowsky on-- sterfelijke Strauss-melcdieé'n.- - DUITSLAND I 18.05 Oorlog en vrede. 38.40 Akt 13.20 Oorlog en vrede, vervolg. "20.00 Jourm en weerber. 20.15 Wetensch. magar. 21.00 Co lombo. 22.15 Kontraste. 23.00 Joum., weer ber. en komment DUITSLAND D 1120 Der Bastian. rJUS MalnzelmAnchên. 13.00 Joum. 1230 Folklore. 2030 Satlr. ma- gaz. 2L00 Joum. 21.15 Discussieprogr. 22.15 Landschaft - Chaos oder Zuflücht, 22,45 Journ. DUITSLAND ID 18.00 Sesamstrasse. 18^0 TV-kursus. 1S.M Zandmannetje. .39.05 progr. voor Turkse werkn. 13J5-Sport en.spel. 19J45 Nwj uit Noordrijn-West/. 39.55 Komment .20.00 Joum. en weerber. 20.15 Thema van de dag, 20.30 Der Talisman, klucht. 22.10 Vloolreci- tak 2125 Joum. BELGIE 18.05 De Zwitserse farn. Robinson. 18.30 Tienerklanken. 19.15 Dierenprogr. .19,42 Me-' ded. 19.45 Joum. 20.15 Wachtwoord. 26.45 Pano '75. 21.35 Korte tekenfilm. 21.45 Stand punten. 22.05 Basketbalreport 22.40 Nieuwe fUmfragm. 23.20-23.40 .Joum. met om." Westraat m f HILVERSUM I - KRO: 7.08 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 Badtnerie. (72fl Nws. 7.41 Echo). 8JU Overweging. 8» N'wt 8.36 Gym. voor de hulsvr. 1.45. De wonder-, lijke letter M. 9.40 Schoolradio^ 36.00 Auba de. (11X30 NwsX NOS: 1L30 Blik op de derde wereld. KRO: 12.00 Bericht Vastenakte- 12.01 Van twaalf tot twee. (1122 Wij van het land. 1Z2S Meded. 12J0 Nw1241 Echo. 13.00 Raden. maar). 14.00 Lieven en Leven (21). 14.15 Schoolradio. 14.45 Interlokaal op vrijdag, met om 15JO Nws. 17.00 Zonder* grenzen. 17.10 De hutsgeklutste kinderser iën. 17.30 Nws. 17.32 Echo magaz. HILVERSUM II - AVRO: 7.00 Nws. T.1I Och tend gym. 7.20 Dag met een gaatje, met om 8.00 Nws en om 8.11 Radiojourn. 9» Schoolradio. NOS: 920 Wat heeft dat kind? 9.35 Waterst 9.40 Toerismo. AVRO: 10.00 Kleutertje luister. 10.10 Arbeidsvitaminen. (1L00 Nws. 11.03-11.05 Radiojourn.! 11,t0 Knipperlicht 11.55 Beursberichten 1200 De platenkeuzen van Willem Strietman. Ov- 1230 Uitz. voor de landb. AVRO: 1240 Kon Luchtm. Kapel. 3255 Radiojourn. 13.00 Nws. VPRO 1211 Vandaag dit morgen dat 12ZS Progr.'overz. 1230 interview. 1100 Muziek: cb wereld van muz. en geluid op zijn kop of andersom. 15J0 Permanent wave. 14-00 Nws. 16.03 Vandaag dit morgen dat 16.05 Nova Zembla. 17.30 Welingelichte kringen 17.55 Meded. HILVERSUM III - EO: 7.02 Gospel-' sound. 8.03 Klankbord. 8.10 Tussen thee en koffie. 9.03 De muzikale fruitmand. TROS: 10.03 Pep op drie. 11.03 Drie draait op ver-" zoek. NCRV: 1203 Drie tussen de middag: Bij Barend. 1203 Hier en nu. 13.08 Dne tussen de middag: Eddy go round. NOS: 14.03 Pop-Kon takt I: het FYits Spits ver- haaL 16.03 De Hitmeesters, - Dmderdag IHVERSUM I NCRV: 18.00 Tijd vrij voor muz. in vrije ijd. 18J0 Nws. 1141 Wereldpanorama. a>juist verschenen. 1209 Leger des Hens- kwartier. 19.15'De wereld zingt Gods lot. 3X55 Overdenking. 2000 Muziek, muziek, mtzdek. 2210 De kerk vandaag. 22» Nws. 2240 Hier en Na 2200 Stroomversnelling - ai toch welvaren (92 22» Album. 2255-2200 NWS. HILVERSUM II ISjOO Nws.. 18.11 Radiojourn. P.P-'. Uitt WD. IKOR: 1230 Kleur. AVRO: .19.00 De wereld van de Opera. NOS: 1250 Den Ha*! vandaag. AVRO: 20.00 Nws. '^.05' Kadte? - joum. 20.10 Inleiding tot het ^avondprogr.;^ 20.15 Residentie Ork„ Ned. Kamerkoor. Haags Knapenkoor en zangsolisten. Essay. 2225 Dichter bij de muziek- Vanavond laat nws. 2220 Radiojourn. *2» Jazz Spectrum. 2255-24.00 Nws. T HILVERSUM III 18.02 Joost mag niet eten. TROS: 12J* Poster. 20.02 Ferry Maat's soul top-10. Sèsjun. "ï2"tfZ~DeTlugo van'Gêlderen Sho 2202 Jazz-Sir. 0.02 De Hugo van Gelderen Show. 1.02 De Nachtwacht EO: 208 Old.ti me religion. 5J0-TJK) Matlnata. 1

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2