Kethel-kerk vanaf 1 mei niet meer met de bus te bereiken alii Bazar in Ke Yiif scholen honden actie voor medescholieren in Bolivia i t Filmdn Jeugdhaven Weer meer gespaard Rob Claasen weg bij HBSS nederlandt i schiedam Isolatie- Vermindering Staatssecretaris Hendriks opent centrumgebouw Niet 'n boni, maar olievat in liaven J Nooddorp Loterij tv/radiö nederJand2 kijktip buitenland radio VRIJDAG 14 MAART 1975/HET VRIJE VOLK /PAGINA 2 SCHIEDAM - Als de gemeenteraad het goed vindt, wordt de bus/taxi verbinding tussen Kethel en Ketheï- u Vopgeheven. Zowel de werkgroep die deze busverbinding moest bestuderen als de Vervoers-com- missie zijn tot de conclusie gekomen, dat het niet lan ger verantwoord is om deze busdienst te handhaven, in de vergadering van de Vervoers-commissie zei wet houder Zijdeveld: „In deze gro^p zitten genoeg 'open baar vervoer-fanaten' die de lijn zouden willen hand naven als dat kon. Ook ik zie in deze bus/taxi verbin ding ook geen brood meer." Na 1 mei zullen er geen bus sen of taxi's meer over de weg naar Kethel-kerk rij den. Hoe het dorp dan uit zijn geïsoleerde positie ge haald kan worden is nog een duistere zaak. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Wanneer de ge meente ons plan ge bruikt gaat het min der geld en grond kosten, maar komt er rond de wagens toch meer ruimte voor de bewoners", aldus C. Rokten 4 de beheerder van het woonwagen kamp in de Spaanse Polder. Op dit mo ment staan er 48 wa gens op' het kamp, maar ze zijn dusda nig dicht op elkaar geplaatst, dat er, vol gens de brandweer, steeds een brandge vaarlijke situatie is. CS Het nieuwe centrumgebouw wordt volgende week zaterdag geopend door staatssecretaris Hendriks. „Wij maken zelf de plan nen wel om op ons centrum te veranderen", zeggen de bewoners van het woonwa genkamp. iiiimiiiiiiinimiimiiiiiimiiimiiimmimmiiim Orgelconcert In de kantine van de scholengemeenschap Spieringshoek zijn de voorbereidingen voor de „Bolivia-activiteiten" in volle gang. In deze aula komt onder meer een tentoonstel ling over Bolivia met vooral kunstvoorwerpen en sie raden. Diverse scholen in Schiedam, Viaardingen en Maassluis kondigen de actie voor de school in Coolbamba uitgebreid aan. O- ze taxi's hadden echter ook zu weinig mensen te vervoeren, dat ook dat niet meer uitkon en tegelijk met de busdienst op 1 mei zal verdwijnen De Rotterdamse Elektrische Tram (RET) heeft aan het Schiedamse college van B en W een brief geschreven met het voorstel de ritten naar Kethel- kerk op te heffen. In de ritten naar Kethel-kerk werden door de "RET gemiddeld 0,2 mensen vervoerd, vanaf Kethel-kerk naar Schiedam was dat gemid delde 0,36 passagiers per keer. Voordat de RET aan het Rotter damse college toestemming vraagt voor de opheffing, wilde het vervoersbedrijf eerst de me ning van Schiedam weten Ruim een jaar geleden begon de strijd om "wel of geen ver binding naar Kethel-kerk". Alle RET-bussen die naar Kethel gingen (nr. 53) reden ook door naar Kethel-noord. Omdat dit financieel niet meer uitkomt, werd - nadat de verbinding een tij'dje helemaal opgeheven was geweest - besloten de bus drie keer per dag te laien rijden. Een taxi-dienst zou het vervoer moeten aanvullen Voor deze taxi-diemt was voor de periode januari '74 tot januari '75 geld uitgetrokken. Noch de Vervoerscommtssie, noch de werkgroep Kethel heeft een idee over hoe voorkomen kan worden dat Kethel-kerk geïsoleerd komt te liggen. Voor al commissielid Th. Bakkes (WD) vroeg zich af of de on derlinge verhoudingen m Ke- thelkerk zo sterk zijn dat "ver- voersbehoevenden" bij de dorps genoten kunnen aankloppen. Volgens voorzitter C. Zijdeveld moeten mensen die inderdaad geïsoleerd komen te zitten door het ontbreken van openbaar vervoer, via Sociale Zaken ge holpen worden (b.v. financiële steun om uit Schiedam een taxi te kunnen laten komen). De enige mogelijkheid die vol gens de commissie aanwezig was om weer openbaar vervoer naar Kethel-kerk mogelijk te maken, is in de buurt van het dorp te gaan bouwen. Zijdeveld hierover: „Als het besluit valt om in deze buurt te gaan bou wen, kunnen we bij de RET een claim op tafel leggen om weer voor een verbinding te zorgen. „Ook de N.S. schijnt plannen te hebben om, als er inderdaad ge bouwd wordt in die buurt, een station in Kethel te vestigen. Houc t gemeente we rekening met wensen bewon ers woonwagenkamp? SCHIEDAM - In het gebouw De Rank aan de Schiedamse in Kethel wordt zaterdag een bazar gehouden, waar ook allerlei „rommeltjes" te koop zijn. Vooral boeken, grammofoonplaten vaasjes, handwerken, gereedschap en huishoudelijke artikelen zijn hier te koop. De opbrengst is bestemd voor het zendings werk. De bazar heet dan ook officieel „Zendmgsbazar Kethel". Behalve voor het kopen van allerhande dingen, kan men in de bazar ook terecht voor informatie over organisaties als Amnesty International. Op deze bazar draait verder nog een rad van avontuur, en is er een grabbelton en een loterij. Om dit te veranderen werden er door Gemeentewerken, twee plannen gemaakt, die ter sprake moesten komen tijdens de maartvergadering van de Socia le Adviescommissie. Na een kleine discussie kon wethouder Collé echter niets anders doen. dan de plannen aanhouden tot een volgende vergadering. Re den daarvoor was de vraag van het CDA-raadshd mevrouw E M. Hellwig-Kuipers waarom Collé met plannen kwam, waar de bewoners van het kamp zelf fel tegen waren. Zij moest de wethouder eraan herinneren, dat de bewoners van het woon wagenkamp beloofd hadden, met eigen plannen te komen om het kamp te veranderen. "Waar zijn die plannen", was haar vraag aan wethouder Collé. De wethouder kon met meer om de vragen heen en moest min of meer aarzelend antwoor den, dat hij op het kamp ge weest was, met de bewoners had gesproken en dat de bewo ners zelf ook wensen hadden over de herindeling van hun woongebied. Toen mevrouw Hellwig stelde, dat Collé de plannen van de woonwagenbe woners wilde negeren, probeer de hij nog aan de leden van de Sociale Adviescommissie te vra gen of ze een principe-uitspraak over de plannen van de ge meente wilden doen, maar ook dit stuitte op verzet. De wethou der wacht nu tot de plannen van de woonwagenbewoners rond zijn. Het eerste plan van de ge meente valt ongetwijfeld af. De uitvoering daarvan zou 5.3 ton gaan kosten, maar dan bleven er 40 plaatsen voor woonwagens over. Op het kamp staan nu al 48 wagens. Wethouder Collé zei over dit aantal nog: "Wanneer ik het woonwagenkamp opga om met de bewoners te gaan praten over een aantal van veertig wagens, weet ik wel hoe ik het kamp opkom, maar niet hoe ik eraf kom." In het tweede plan. waar de kampbewoners dus ook tegen zijn, gaat'men er vanuit, dat er 48 plaatsen voor woonwagens zijn. Dit gemeenteplan moet ruim 9.7 ton kosten. Wanneer het ministerie van CRM echter instemt met het plan, dan wor den 95 procent van alle kosten door dat ministerie gesubsi dieerd. De rest moet betaald worden door de gemeenten Schiedam, Viaardingen en Maassluis, omdat ze met elkaar deel uitmaken van de zgn. Ge meenschappelijke Regeling. SCHIEDAM - Zaterdag 22 maart komt staatssecretaris Hendriks van het ministerie voor Volksgezondheid naar Schiedam om 's morgens om elf uur het nieuwe centrum gebouw van het woonwa genkamp in de Spaanse Pol der te openen. Tijdens die opening bieden de bewo ners het plan aan waarin staat hoe, volgens hen. het kamp eruit moet komen te zien. Het bouwen van het houten centrumgebouw heeft bijna drie ton gekost. In het ge bouw zijn ondermeer ruim tes gemaakt voor een kleu terklas, een handwerklokaal, een vergaderzaal en een re creatieruimte. Ook is er het kantoor van de cultureel werker en de kampbeheer der in onder gebracht. w SCHIEDAM - Het „vreemde voorwerp" waarop de scheeps- bouwmij. Nieuwe Waterweg bij baggerwerkzaamheden is gesto ten, blijkt achteraf een olievat te zijn geweest. Vorige week vrijdag stootte de baggermolen op een rond, ijze ren voorwerp, waarna er een duiker of af werd gestuurd die vermoedde dat het wel eens een bom zou kunnen zijn, In het weekend is toen ver volgens het haventje weer dichtgeslibt en kon men het voorwerp niet terugvinden. De baggermolen bracht uiteindelijk het olievat naar boven. - «i. r. SCHIEDAM - Zaterdag wor den er door" de mensen van wijkvereniging Nieuwland een tweetal films gedraaid in de Jeugdhaven aan de Albarda- straat. Zaterdagmiddag om twee uur begint voor kinderen tot dertien jaar de film "Kuifje en de zonnetempel". De entree daarvoor is één gulden. Zaterdagavond draait men vanaf half acht de film "James Bond en Dr. No". Deze film is toegankelijk- voor Nieuwland- jongeren van 13 tot 16 jaèr. Dp entreekosten zijn 1.50. In 1971 werd al 516.000 gulden uitgetrokken om het kamp m de Spaanse Polder te reconstrueren. De door CRM opgestelde wette lijke normen waren toen, dat een wagen maximaal tien meter lang mocht zijn. Inmiddels is die wettelijke lengte echter ver anderd in vijftienmeter. Om het huidige aantal van 48 woonwa gens zo te laten zou men onder meer het sloopterrein bij het kamp willen verplaatsen. Tijdens de vergadering van de Sociale Adviescommissie vroeg liet PvdA-raadshd R. van der Veer zich af, waarom de ge meente met probeerde meer kampbewoners er toe le bewe gen bijvoorbeeld in Schiedam te gaan wonen. Volgens wethouder Collé wordt dit door de gemeen te actief gestimuleerd en krijgen alle jongeren, die het kamp wil len verlaten, de volledige mede werking van Schiedam. Hij zag het echter niet zitten om in de buurt van het woon wagencentrum een aantal een voudige woningen te bouwen, omdat er dan een soort nood dorp zou ontstaan. SCHIEDAM - Vergeleken met dezelfde periode van het vorige jaar heeft de Schiedamse Spaar- i bank anno 1820 nu al een inleg- j overscot, dat ruim vier ton ho- ger ligt. In februari werd er. door Schiedammers bij de i spaarbank ƒ15.967.282,72 ingelegd en moest de bank 14.454.478,08 weer terugbetalen. Over de maand februari is dat dus een inlegoverschot van ruim 1.5 mil joen gulden. In -februari 1974 was het inlegoverschot ruim één miljoen. Het inleggerstegoed verdeeld over 74380 rekeningen bedroeg eind vorige maand ruim 136 miljoen gulden. In februari van het vorige jaar was dat bijna 121 miljoen. iiiimiiiiiimmiüiiiuiiiiiffiiiiiiiiiiiiiimiiijüiiii (Van onze sportredactie) SCHIEDAM - HBSS en trai ner Rob Claasen hebben beslo ten, aan het eind van dit seizoen uit elkaar te gaan. De oefen- meester heeft er dan twee jaar bij de Schiedamse zaterdagtwee deklasser opzitten. SCHIEDAM - Omdat het 15 maart de derde zaterdag van de maand is, wordt er weer geor- geld in de aula van het museum aan de Hoogstraat. Ditmaal be speelt René Rakier het Hessor gel. Het gratis orgelconcert wordt zaterdagmiddag van drie tot vier uur gehouden. Stuit in uw sollicitatiebrieven onder nummer geen originele diplom*'» of getuigschriften bij. SCHIEDAM - De leerlingen en leraren -au drie Schiedamse, een Vlaardmgsp en een Maas- stuisse school lebben voor het weekend een actie georganiseerd die in het teken van Bolivia staat De twee redenen voor het voeren van deze actie zijn, vol gens een Ieraar aan de Scholen gemeenschap Spieringshoek, een betere samenwerking tussen di verse scholen onderling en het helpen van een „noodlijdende" school in Bolivia. Voor dit laat ste doel willen de 5 scholen in totaal 30.000.- bijeenbrengen. De scholen houden zich al sinds oktober '74 met Bolivia bezig. Vanuit de Spieringshoek is het plan gekomen om samen met andere scholen een actie op te zetten. De keus viel op een middelbare school in Bolivia, omdat dit een school is die iede re staatssubsidie weigert om niet de kans te lopen een stuk zelfstandigheid te verliezen. De ze school (in Cochabamba) is bovendien de enige middelbare school in Bolivia, waar iedereen naar toe kan, arm of rijk, aldus de catechese-leraar van de Sg. Spieringshoek Han Raeijmae- kers. Hij vervolgt: „Het onderwijs in Bolivia is belabberd, er is veel staatstoezicht, je zou bijna kunnen spreken van censuur. Daardoor en door liet jaarlijkse financiële tekort van zo'n 30.000.- is het erg moeilijk om de leraren voor de school te be houden. Als wij nu dat bedrag bij elkaar kunnen brengen, kunnen ze daar hun leraren iets beter betalen, en het een en an der aan broodnodig lesmateriaal aanschaffen. Als het lukt gaan we de school adopteren." De school in Bolivia is ooit nog eens door Nederlanders ge sticht, die zich nog lange tijd met de school zijn blijven be moeien. Pas sinds kort is de lei ding en het docentenaandeel he lemaal in Boliviaanse handen (alle andere Boliviaanse scholen worden vaak door niet-Bolivia- nen bestuurd). De school in Co chabamba is ook de enige in het land, waar de twee Indiaanse volkstalen nog gesproken wor- een echte Boliviaanse - fruit markt, waar allerlei inheemse vruchten e.d. verkocht worden. De andere betrokken scholen zijn Nieuwelant en Liedewijde in Schiedam, De St. Jozef Mavo in Viaardingen en De Vliethorst m Maassluis. In deze laatste is gisteren al een speelgoed- en rommelmarkt geweest, In de beide Schiedamse scholen is za terdag en zondag ten Open Huis,- koffiebar en disco-avond. Ook in de St. Jozef in Viaardin gen komt een Open Huis en een rommel- en speelgoedmarkt. Hier gebeurt het echter pas op 19 maart. den. Dit alles bevordert het „te rugbrengen van opgedane ken nis naar het volk", aldus Raeij- maekers. Het grootste deel van de „acti viteiten voor Bolivia" gaat in de Sg. Spieringshoek gebeuren, hier komt een Open Huis op 14, 15 en 16 maart, een Boliviaanse tentoonstelling, volksdansen, open lessen over de Boliviaanse aardrijkskunde, geschiedenis, economie en kunst; verder komt er in de Spieringshoek nog een speelgoed- en rommelmarkt. De trots van de organisatoren is TELEAC 18.15 Duits - faerh. les 1 NOS 18.45 Paulus dc Boskabouter 18.55 Journaal KRO 19.05 Hoogtepunten uit het Barnum Bailey Cir cus NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 De van Speyk Show.., of... dan liever de lucht in 22.55 Interview met de Min.- President 23.05 Trekking Alg. Loterij Nederland NOS 23.10 Journaal MORGEN T~~ n 4 eenheden - vV De ƒ30.000.- moet op allerlei .manieren bijeen gebracht wor den. Er is een loterij met 10.000 loten voor ƒ1, de speelgoed- en rommelmarkt (volgens Han Raeijmaekers zijn hier hele uit zetten te koop) brengt ook wat gold op en ook de artikelen die op de fruitmarkt verkocht zul len worden brengen een bedrag je op. Voor de leerlingen van de vijf scholen is een „ganzebordspel op de fiets" georganiseerd. 500 leer lingen worden, aan de hand van het cijfer dat ze met dobbelste nen gooien, een kant opgestuurd (Maassluis, Kethel o.i.d.) en moeten onderweg opdrachten uitvoeren. Ook dit spel zal een beetje geld in het Boliviaanse laatje moeten brengen. Het is de bedoeling dat de scholen zich ook na deze actie met Bolivia blijven bezighouden. Han Raeijmaekers hierover: „Het is een doorgaande actie. We houden er niet mee op als die 30.000 er zijn. Want ook volgend jaar hebben ze weer geld nodig, daarom willen we de school dus ook adopteren. Mis schien kunnen we in de toe komst een paar van hun leerlin gen hierheen laten komen, of een paar van ons daarheen la ten gaan." TELEAC 10.00 Eenheid in herh. les 3 IG.ro Engels voor het be drijfsleven - herh. les 11 11.00 Nederlands voor bui tenlandse werknemers - herh. les 6 11.30 De Ondernemer - herh. les 3 NOS-NOT 12.00-12.30 Schooltelevisie NOS 15.00 Journaal NCRV 15.02 In de Soete Suikerbol 15.25 Kijkdoos 15.35 Emil, kinderserie (dl, 5) 16.00 Poppenkast 16.25 Emil, kinderserie (dl. 6) 16.50 Werkwijzer 17.00 Het geheimzinnige landhuis, tv-serie NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Toppop pre senteert de Nationale Hitparade NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Kung Fu, tv-serie 21.10 Muziek Mozaiek 22.25 Televizier Magazine 23.05 AVRO's Sportpanor» ma NOS 23.25 Journaal „De herdenking van Wim Son- neveld die vorig jaar 8 maart overleed, neemt een belangrijke plaats in in „Muziek-Mozaiek", dat Willem Duys van tien over - negen tot vijf voor half elf via Nederland 2 presenteert. Eén van.; de weinige keren dat Wim Son- ,t neveld zelf Louis Davids' liedje ,,'t Hondje van Dirkie" voor de televisiecamera's zong, is op 2 beeldband bewaard gebleven en zal in „Muziek-Mozaiek" weer te zien zijn. Daarin naast Joey Dy- •ser, Ursula Bertz, The Swingle Singers, Mark Winter en het Vo- lendams Operakoor ook Wilteke Alberti in een stukje uit haar nieuwste film „Rooie Sien." DUITSLAND I 18.05 Oorlog en Vrede, tv-sene 18.40 Akt t 39,30 Oorlog en Vrede, tv-serie. 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Die Sochverstündigen, tv* spel. 21.50 Der 7. Sinn. 212» Report uit Bonn. 22.20 Journ. en weerber. 22.35 Das verbrecherische Leben des Archibaldo de ia Cruz» Mexicaanse speelfilm. 0.05 - 010 Journ. DUITSLAND II y 18^0 Mönner ohno Nerven, tv-serie.* li» Slaps ticks 19.00 Journ. 19.30 Buiten!, journ 20.15 Der Kommissar, politieserie 21.15 Journ. 2130 Abschiedsparty, tv-spel. 2220 Sport ZZ50 Joum. DUITSLAND UI 18.00 Franse les 18.30 TV-cursus. WOO c Zandmannetje 19.05 Programma voor Joe* goslavische werknemers 19.15 Landsforum. 19.45 Nws uit Noord rij n-Westf alen. 19.55 Kommentaar 20.00 Journ. en weerber. 29.15 Discussieprogr. Aansluitend: Journ. DELGDE (NED) 18.00 _Calimero 18.05 Studieprogr 18,30 4 Natuurfilm. 1855 Korte film 19.08 Pbesejv e tatie van de liedjes voor het Eurovisie songfestival 19.38 Meded. en weerber. 19.45 Journ. 20.15 Amus. progr. 2050 Sam, tv-se- rie. 21.40 Verbruikersrubriek 22.25 Journ. 22J5 Promised Lands, doc. film - HILVERSUM I PP; 18.19 Rooms Kalh. Partij Nederl. Tj KRO; 18.30 Nws. 18.11 Echo. 1SJ0 Verken- ning: soc-maatsch. inf. 1858 marktberich ten. 19.00 Springplank: progr. voor jonge artiesten. 19.30 In antwoord op uw schrij ven; verz. pi. progr 21.00 De blanke top. 22£5 Overweging 2230 Nws. 22.40 Goal sport en muz, 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II J al 18.00 Nws. 18.11 vandaag dit morgen dat 18.20 Essay, praatje. 18-30 progr. overz. 1831 Embargo* wekelijks themaprogr. 39.30 Ra dio Vnj België. NOS: 19.50 Den Haag van- n daag. 20.00 Nws. VARA: 20.05 Ensemble So-' listen van Sofia; kl. muz. 21.10 Theater-en filmnieuws. 21.20 Klass. en mod. orkestmuz 22.20 De Staalkaart 23.15 Pianoduo. muz. van deze eeuw. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loep* achter: Nostalgie. AVRO: 20.02 Radiojeurn. 20.05 Burengerucht, met muz. Made in Ger many. 21.02 De Negen-Uur-Show. 22.02 Ra* diojoum. 22.05 Superclean Dreammachine 23.02 Vanavond laat 0.02 RadJojoufn. w» Weekend-Muzick-Magazine. L02 Soultime U-S A. 2.02 Continu de nacht door. 4.02 Voor dag en dauw. (2.02, 402 en 557 Radiojoum)^-. NCRV: 6.02-7.00 Klaar wakker. ZATERDAG HILVERSUM! fJ TROS: 7.00 Nws. 7.02 Ontbijt-soos. (7.38 Nws. 7.41 Aktua. 8.30 Nws. 1.36-8.45 Gymn._. v.d huisvr.) 9.00 Wegwezen, met ojn. tips voor trips 9.30 Tien-om: Kinderprogr. 10.00 0 Aktua-sport {10.30 Nws) 11.00 Hartje Anjs sterdam: mensen-meningen-muziek. 12.1»'" Vast en zeker. TROS: 12^6 Meded. tbv* 1 land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Aktua. 1100 Tross-Country. 14.00 Steiger-B: gevar. progr. 15^0 Nws. 15.33 Als dat zou kunnen: verz.pl,-progr. 1730 Nws. 17.32 Aktua-ma-, gaz. 17.56 De Tijdmachine, science fiction serie (dl. 13). HILVERSUM II ""l VARA; 7.00 Nws. T.ll Ochtendgymn. UJ - Z.O. voor alle kinderen die op **w Nws. 8.11 Dingen van de dag. t23 Z.C1 - 1, gaat verder voor iedereen, met om 9.35-s.w Waterstanden. 10,30 ZJ. - muziek - en uw-' showk met om 11.00 Nws. 13.00 Nws. 13-H In de Rooie Haan. zalerdagmiddqgcaie. NOS; 15.00 NOS-Jazz. 15.30 Gamma vin alpha en bèta. 1600 Nws. 16.03 Het Zwarte" Schaap, progr. voor Surinamers en AnUI- lianea 17.00 Harmonie en fanfare in Ne' deriand en Europa. 17.45 Voor Blinden en Slechtzienden. 17.55 Meded. HILVERSUM III NCRV: 7.02 Drie op je boterham. 9.03 Tot uw dienst: klass. muz. 30.03 Muziek bij de - koffie. 12.03 Drie tussen de middag: Los Vast 14.03 Schnjf es 'n kaartje* verz. Pj- progr.

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2