Moord voor kunst been fit i -h i s agina's zon-op-zicht: 4ggfc Minder transport Olie halve kracht HARTIG HAPJE VOOR LIESBETH Schurft in Bergen: VW doodsbenauwd uw S huis OGEM koopt \bormolen Kampbewoners verhuizen massaal Singapore We kijken minder tv maart Vul hem ihop de bon pagina 29 - 30 en 31 >^^4 Yamani: Oliewinst veel lager Welluidend cadeau voor Koeweit kwaad op Nederland INFORMATIE OVER BEZORGING: Amsterdamse metro: Man slaat en steekt vrouw 18119120121122123 JA, stuur mij direct de keuzelijst voor 'n leuk cadeautje. •*r\ Ipf:SUPER 004 ^BENZÏNEUU EKcei/iorBcincJen \fenRiem/dij kuieq;23 Rotterdam 299222 Makree! verkeerd gelost zie pagina 19 Ztmar bewolkt met plaat selijk regen of motregen. Zwakke tot matige wind «it noordelijke richtingen. Maximumtemperaturen circa zes graden. wmgsmmf Schrijver Adriaan Mof- riën laat zangeres Lies- beth List happen in een door hem eigenhandig schoongemaakte haring. Haring is een favoriet on derwerp van Morriën. Dit en'-andere favoriete on derwerpen van anderen figureren, in „Theun de WinterHuman Interest een boekje dat vrijdag werd gelanceerd en dat gesprekken met 25 beken de Nederlanders bevat. iitiiiüiiiniiiuiiüiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiniiiiiiuiünitnuiiiüiiiiii d!Wa|doJVr.|Za.|Zo. 8» 104 12 en 14 Vraag dan met bijgaande bon de nieuwe cadeauiijst. U kunt hieruit nét zoveel cadeautjes kiezen ais u nieuwe abonnees aanbrengt. Begin voorlopig met één nieuwe abonnee. Weet ueral een? (opsturen in een open envelop zonder postzegel naar: Het Vrije Volk Antwoordnummer 1579 Rotterdam) Naam nieuwe abonnee: adres: - *s 30e jaargang no. 8442 Zaterdag 15 maart 1975 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD .Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, telefoon 010-14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) telefoon 010-13.63.80-14.74.11 KAAPSTAD - Een blanke jonge vrouw en een invalide kleurling zijn gisteren in Kaapstad ter dood veroordeeld' wegens moord op de echtge note van de minnaar van het meisje. Het gerechtshof in Kaapstad besliste in het proces, dat als een van de sensationeelste wordt beschouwd die ooit in Zuid-Afrika zijn gevoerd, dat de schuld van Mariene Lehn- berg (19) en Marthinus Char les Choegoe (33) vast stond. Choegoe verklaarde voor het Hof dat Mariene hem had we ten over te halen de vrouw, Susanna van der Einde, te do den door hem een kunstbeen, geld en een huis te beloven. Op de dag van de moord wa ren beiden naar het huis van mevrouw Van der linde ge- „gaan waar Mariene haar be wusteloos sloeg. Op aandrin gen van de jonge vrouw had Choegoe het slachtoffer met een schaar gestoken en ge wurgd. ROTTERDAM - De Rotter damse aannemer voorbeen H. en P. Voormolen wordt over genomen door het OGEM-eon- cem. Hiermee neemt OGEM de tweede grote Rotterdamse bouwmaatschappij (na Van Eesteren) over. Voormolen heeft een jaaromzet van ƒ60 miljoen en telt circa 450 me dewerkers. Volgens OGEM zal Voormolen onder eigen leiding en met behoud van eigen identiteit worden voortgezet; De vakorganisaties en de on dernemingsraden zijn inge licht Continuiteit van onder- .neming en werkgelegenheid zijn binnen OGEM beter ge waarborgd, aldus de medede ling. ROERMOND - Met een massale „verhuisactie" willen woonwagenbewoners binnen kort gaan protesteren tegen de toestand op hun slechte of overvolle kampen. Bewoners van kampen in Limburg en Noord-Brabant hebben gister avond in Roermond tot een dergelijke actie besloten. De kampbewoners willen op een nog nader te bepalen dag van hun eigen kampen ver huizen naar die van hun keu- at. Ze vinden dat de overheid haar belofte van inspraak bij -de samenstelling van de-plan nen voor de woonwagenkam pen niet is na gekomen. maart maart maan op onder op onder 0654 ,18.45 07.44 22.53 06.51 18 47 08.12 i HA VEI ZAKT li- (Van onze soc.-ecom redactie)' ROTTERDAM - Het goe derenvervoer in de Rotter damse haven begint als ge volg van de recessie nu ook terug te lopen. Vooral in de oliesector is de terugval vrij dramatisch. In de eerste twee maanden van dit jaar werd nog maar 17,1 miljoen ton olie aangevoerd en dat is nauwelijks meer dan de eerste twee maanden van vorig jaar (IS,6 miljoen) toen ons land ook nog door de olieboycot werd getroffen, vergeleken met de laatste twee maanden van 1974 be droeg de terugval maar liefst 5,3 miljoen toen. Volgens de statistici van het Gemeentelijk havenbe drijf loopt ook het vervoer in andere sectoren zoals containers-stukgoed- het roll-on-roll off verkeer nu terug. Als eerste havenbe drijf heeft Seaport Termi nals r.u werktijdverkorting aangevraagd, voor een pe riode van zes weken. Vol gens directeur J. D. Mol is de ladingaanvoer vergeleken met vorig jaar ongeveer 20 procent gedaald. Personeels leden spraken er echter gis teravond hun verbazing over uit dat vandaag op een normale "kloszaterdag"- vrijwilligers zijn gevraagd, omdat de normale ploeg het werk niet aan zou kunnen. Seaport wil overigens de werktijdverkorting pas be gin april laten ingaan. De voorzitter van de be drijfsgroep Havens van de Vervoersbond NVV de heer P. van Keulen zei gister avond nog niets gehoord te •hebben van geruchten dat andere grote stukgoedstu- wadoors werktijdverkorting, willen aanvragen. Wethou der Van der Pols van de Havens en Economische Ontwikkeling zal volgende week overleg plegen met de Scheepvaart Vereeniging Zuid over de situatie. De terugval in vooral de olie-aanvoer kan Rotterdam een nieuwe financiële strop opleveren. Deze week maak te het Rijk p3s de ƒ24 mil joen over aan Rotterdam als vergoeding voor de schade' van de olieboycot. Zoals be kend had Rotterdam om 30 miljoen gevraagd. De heer Van der Pols wijst erop dat de SVZ begin dit jaar al een teruggang m de eerste helft van d>t jaar verwachtte. Zie verder pag. 3.' DEN HAAG - De winsten van de oliemaatschappijen zul len volgens de Saoedi-Arabische minister Yamani in 1975 veel la ger zijn dan in 1974. De minister zei dit gisteren in het AVRO-tv- prograrnma Televizier. Hij baseert zijn verwachting op de verhoging van de belas ting voor de oliemaatschappijen, waartoe de olie-producerende landen in november vorig jaar hebben besloten. Mr. G. A. "Wagner, de presi dent-directeur van de Ko- •ninklijke/Shell-groep, gaf als commentaar op de uitspraak van sjeik Yamani dat hij geen voorspelling kan doen over de vermoedelijke ontwikkeling van de winst van zijn maatschappij in het lopende jaar. BERGEN - De VVV van Bergen is bang dat de goede naam van het dorp als toeris tenplaats gevaar loopt, nu ineen huis in Bergen aan Zee schurft is geconstateerd. De schurft komt voor in een oud kolonie-huis van de stichting Jong Nederland, dat tien jongelui hebben gekraakt. De VW heeft de. ge meente gevraagd, maatre gelen te nemen. Zij is bang dat de berichten doorsijpelen naar Duits land, waardoor de jaar lijkse stroom van toeris ten uit dat land gevaar, zou lopen. Volgens een arts ïn Ber gen is de angst van de VVV sterk overdreven. De ziekte die in het kraak pand-voorkomt is honden- schurft die bij besmetting op mensen binnen twee weken is uitgewoed. Schurft kan goed worden bestreden. Van maatrege len in het kraakpand ver wacht hij niet zoveel, om dat mens en dier daar in één bed slapen en het met de hygiëne niet zo nauw nemen. Als er Duitsers zouden wegblijven, vindt de arts, die niet met zijn naam in de krant wil, dat trou wens geen ramp. „Bergen zou er mooier door wor den," zegt hij. KOEWEIT - Het blad Al Qa- bas in Koeweit heeft de Arabi sche landen gevraagd „repre saille-maatregelen te nemen te gen Nederland, gezien de aan houdend vijandige houding van dit land tegenover de Arabie ren." Die „vijandige-houding" is deze week.weer gebleken aidus het blad, toen minister Van der Stoel van buitenlandse zaken een reis naar Saoedi-Arabie uit stelde, omdat er een visum was geweigerd aan een Joodse jour nalist. „Nederland heeft al herhaal delijk getoond volledige sympa thie te hebben voor Israël en het zionisme, zonder ook maar enigszins -^rekening te houden met -de Arabieren. In de Arabi sche hoofdstad kan de houding van .Nederlandniet worden, ge- "negeerd," aldus Al Qabas. bel onze aid. abonnee-service OIO - 14.74.00 (géén ander nummer) maandag l/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips ïeen 'net', wél oostlijn AMSTERDAM Het uitgebreide Amsterdamse me tronet.lijkt van de baan. Volgende'week zal het colle ge van B. en W. de Amsterdamse gemeenteraad voor stellen de metro tot één lijntje te beperken: de oost-, lijn. Het voorstel van het college is dus van geen en kele invloed op het wel en wee van de Nïeuwmarkt- buurt, die nog steeds op de nominatie staat het veld te moeten ruimen voor de metro. Binnenkort wordt het Amster damse college versterkt met een fervente Lammers-aanhanger, de PvdA'er Paul Rutgers van der Loeff. Hij neemt de plaats in van ex-PSP'er Huib Riethof, die zijn wethoudersstoel ter be schikking stelde omdat hij het oneens was met het Asterdamse jnetrobeleid. De benoeming van Van der Loeff als wethouder is tegen de zin ,van het gewest, dat liever metro-tegenstander Pitt Treu- man op het groene pluche had gezien. De tegenstanders van Van der Loeff zullen zich bera den over eventueel te nemen stappen, omdat de benoeming van Van der Loeff "bepaald niet vlekkeloos verlopen zou zijn". De nieuwe wethouder werd met slechts tien tegen zeven stem men door de Amsterdamse frac tie benoemd- (Van een "onzer verslaggevers) ROTTERDAM - met de schenking van een carillon heeft Rotterdam gisteren zijn belofte ingelost om Singapore een blij vend gedenkteken aan te bie den. Drs. FA. Scheurleer, directeur van het Rotterdamse havenb- drijf, gaf tijdens een congres in Singapore het carillon symbo lisch aan dr. Toh Chin Chyej Singapore's minister van "Weten schappen. Hij deed dat door de minister een brief van burge meester Van der Louw të over handigen. Daarin zegt deze dat voor een carillon gekozen was 'omdat het zowel een verfraai ing van Singapore's nieuwe uni versiteit is als een melodieuze herinnering aan de vriendschap pelijke gevoelens jegens deze jonge natie.' De gedachte om Singapore een klokkenspel aan te bieden is af komstig van oud-burgemeester W. Thomassen, die verschillende keren in Singapore is geweest aan het hoofd van een Rotter damse delegatie. STEIN - De 51-jarige AD. uit Stem heeft gisteren bij een ru zie zijn 49-jarige vrouw met een ijzeren buis geslagen en met een mes gestoken. De rijkspolitie, gewaarschuwd door een zoontje van D., liet de vrouw naar een ziekenhuis brengen. Zij is, na een operatie, buiten levensge vaar. D., die zijn vrouw een aantal malen had geslagen en gestoken, trachtte daarna zijn huis in brand te steken. Toen de poging mislukte vluchtte hij, maar hij werd later in Bom aangehou den. HILVERSUM - Er wordt minder naar de televisie geke ken. Dit is een van de voor naamste conclusies van het Con tinu Programma Onderzoek van de NOS van het vierde kwartaal 1974. De gemiddelde kijkdicht heid daalde tot 41% tegen in 1973 en 1972 respectievelijk 45 en 47. procent De daling in de kijkdichtheid deed zich vooral voor bij Neder land 2. De daling is het sterkst voelbaar in de" sector amuse ment en informatie. De kijk dichtheid van amusementspro gramma's nam af van drieen dertig tot dertig procent De be langstelling voor informatieve programma's daalde van 18 tot 14 procent In het vierde kwartaal van vorig jaar werd er het meest gekeken naar de TROS (27%), gevolgd door NCRV (25%), AV RO (25%). KRO (22%), VARA (19%). NOS (19%), VPRO (10%) en EO (7%). De lading ma kreel die deze vrachtwagen in vaten vervoerde ■werd, gisteren wat te snel en op de verkeerde plaats gelost. De chauffeur u.as net begonnen met het lossen toen de wagen wegrolde en in het water van de vissershavm plonsde. ,Een takelwagen van de Haagse brandweer zorg de ervoor dat de vrachtwagen zonder lading weer op de wal kwam. llilllllill!lll!linillllilllil!IIIIIl!IillII!lfll!ilII!ll!!lilitlll!ll!!IIIIf!lllltHlii!lll!!llfI||||tll|||ll!li;iil!j!|||||j| geopend van10-17en 19-22 uur; za en zo. 10-17 uur, toegang f 5.- kinderen tot 14 jaar f 2,50 Amsterdam Trein-Toegang-bilJetten bij NS-statioos 7 Wie wil er een ideautje? |..4 aats....i..............I.,,, wenst kwartaalabonnement O maandabonnement en ontvangt Hot Vrije Volk de eerste 2 weken gratis. Mijn naam: adres: plaats: "WiJl

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1