Aanpakken van winsten op z'n vroegst over het jaar 1975 nieuw komen ween Zoetermeer: 15000 man naar de dokter Het 11 'cel' 1 mei rode vlag op Rotterdams stadhuis huis j Thieu moet weg v Dood taxichauffeur blijft raadsel mm. I Verwijt aan Het Vrije Volk: 'Feiten moeten naar justitie' f. Bijstandsuitkering omhoog Franse postrovers gijzelen 4 mensen UW N zie pagina WEESJE ONTSNAPTE AAN RAMP UK DEN UYL: Vul hem in op de bon! INFORMATIE OVER BEZORGING: 1 i B B B B H Wat ze wisten Vrije beroepen Resultaten Veel bewolking 22 en 24 en 26 Tegen YS "Zuid-Afrika niet op touwtrek- kampioenschap JA, stuur mij direct de keuzelijst voor f 'n leuk cadeautje. i 1 J|L*LX T F- f Zaterdag; 5 april-1975 30e jaargang no. S459 (Van onze verslaggevers) DEN HAAG - Minister Vredeling van Defensie laat de Koninklijke Ma rechaussee opnieuw een onderzoek instellen naar de fraudes bij de tax freeshops van de Lucht macht in Duitsland. (Van onze sociaal economische redactie) DEN HAAG - De door het kabinet beloofde aanpak van de winsten komt dit ?f" L-? jaar nog niet van de grond. "Wekkomt er een minimuminkomen, dat voor iedereen DWfcn/O C,CJf villi zal gelden, ook voor zelfstandigen. Dit zijn enkele belangrijke punten uit de nota Inkomensbeleid, waaraan door het ft&Ynn iifrrl 'kabinet hard gewerkt wordt. Daarbij komen diepgaande meningsverschillen aan' het licht binnen het kabinet zelf, maar ook binnen de grootste regeringsfractie, de PvdA. lïïÉPili mmÊÊA- Verbijsterd staart'een gewond Vietnamees weesje uit de ziekenauto na aankomst bij een ziekenhuis in Saigon. Het kind is een van de circa honderd weesjes, die de ramp met het Amerikaanse transportvliegtuig overleefden. Zeker 150 kinderen en 40 volwassenen vonden de dood. Zie'verder pag. 7. DEN HAAG/HANOI/ SAIGON „Thieu moet weg!" zo verklaarde mi- nister-president Den Uyl gisteravond na afloop van. het wekelijkse kabinets beraad. „De kans dat wij de VRR erkennen is door de recente ontwikkelingen zeker gestegen," aldus de premier. Mi w Vraag dan metbijgaande bon de nieuwe cadeaulijst. U kunt hieruit nét zoveel cadeautjes kiezen als u nieuwe :l abonnees aanbrengt. Begin voorlopig met één nieuwe abonnee. ty' Weetueral een? plaats: 'Volop I (opsturen in een open envelop zonder postzegel naar: Het Vrije Volk Antwoordnummer1579 Rotterdam) Naam nieuwe abonnee wenst O kwartaalabonnement maandabonnement co ontvangt Het Vrije Volk de eerste 2 weken gratis. Mijn naam: adres: plaats:.. 1 B R .31 3! M [immuni L-inkomen v >or HOOFDREDACTEUR HERMAN XVIGBOLD 1 - i Hoofdkantoor: Wiiie de IVithsiraat 23, Rotterdam, tel. 0X0 -3 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrieksadvertenties) iel. 010 -13.63.80 14.74.11 Naar aanleiding van de publi caties in Het Vrije Volk Iaat de minister onderzoeken of er in derdaad ook hógere militairen bij de zwendeipraktijken be trokken waren. Het ministerie" geeft toe, dat de -reglementen die- aangaven' wie belastingvrij mocht kopen, niet in overeenstemming waren met de' internationaal gemaakte afspraken.-Het is volgens de de fensievoorlichtingsdienst niet meer na te gaan wie opdracht heeft gegeven dat ook militairen op dienstreis móchten kópen in de shops. De beschuldigingen vanHet Vrije Volk, dat de minister de Kamer onvoldoende heeft voor gelicht over het fraudeschan daal, of dat zijn topambtenaren hem niet de juiste gegevens de den toekomen, worden van de hand gewezen. Volgens het ministerie hebben de Nederlandse autoriteiten al tijd precies'gezegd.wat zij van de Duitse onderzoeksdiensten aan de weet waren gekomen. Ook de Tweede Kamer zou al tijd van de meest recente'gegc- i-vens zijn voorzien. MINISTER VREDELING ...de waarheid... Zo zegt de defensievoorlich ting dat Vredeling niet kon we ten dat het totaal bedrag aan fraudes hoger was dan 1,7 mil joen Duitse Mark toen hij dat bedrag in augustus 1973 in de Kamer noemde. Pas in april 1974 zou het door ons geciteerde Duitse proces verbaal waaruit .blijkt dat het minstens 2,2 mil joen mark is - in het bezit zijn "gekomen van de Nederlandse justitiële autoriteiten. Dat pro ces-verbaal was echter in juni 1973 als bijlage al gevoegd bij de processtukken tegen een van de (lagere) militairen die voor fraude terecht staan. Defensie verwijt HW onzorg vuldig handelen omdat de krant de opgediepte feiten heeft gepu bliceerd, inplaats van ze aan de 'justitie over te dragen. Def Hot-pants terug in. de mode? De Parisiennes menen, van wel Zij hebben nu al weer genoeg van de wijde „robe- hovsse" en van de kuitlange, uit waaierende rok ken. De zomerkleding die sinds kort de etalages in de Franse hoofdstad- vult, vliegt de deur uit en de Frangaises blijken het vooral op de korte broekjes voorzien te heb- ■ben. In Nederland loopt het loaf wil je, met dit weer nop niet zo'n vaart, maar in de modehuizen zijn ook hier de eerste shorts al weer gesignaleerd. nu in aantocht ZOETERMEER - Vijf tienduizend inwoners van Zoetermeer in de leeftijd van vijf jaar en ouder zullen de komende drie jaar een grondig medisch onderzoek ondergaan. On-" derzocht zullen' worden: bloeddruk, gewrichten op aanwezigheid van reuma, urine op het voorkomen van infectie en het bloed. De kosten - J300 per per soon per jaar - worden gedragen door onder an dere de Rotterdamse Erasmusuniversïteit, TNO, de Rijksuniversiteit in Leiden en de gemeente Zoetermeer. Bij het on derzoek zal worden gelet op behuizing, migratie, ar beid en andere zaken, die mogelijk kannen bijdra gen tot het ontstaan van aandoeningen. Vorig najaar beloofde het ka binet aan de vakbeweging dat .dit jaar een vermogensaanwas- deling (VAD) tot stand zou ko men, Deze zou al toegepast wor den op de winsten over het jaar 1974. Het is nu echter al te laat geworden om deze belofte nog na te kunnen komen. De meeste bedrijven hebben de winsten al op de gebruikelijke wijze ver deeld over uitkeringen aan aan deelhouders, reserveringen en. investeringen. Op zijn vroegst zal de winst afroming weer aan bod komen bij de nota inkomenspolitiek. Andere onderwerpen daarin zijn- ook het minimum-inkomen, de koppeling van het minimumloon en sociale uitkeringen, richtlij nen voor dc inkomens uit vrije beroepen, de openbaarheid van inkomens en de groei naar één cao voor elke werknemer. Het werk aan de inkomensno ta .wordt echter vertraagd door belangrijke meningsverschillen binnen kabinet en FvdA-fractie Het gaat hier vooral om de vraag hoe omvangrijk de be-, wuste nota moet worden. De meest linkse Keerpunt-aanhan gers willen een zeer vergaand ingrijpen in de inkomensvor ming. Zij vinden dat de sprei ding van inkomens één van de drie hoekstenen van het kabi-' netsbeleid is en dat er meer dan alleen maar een papieren nota op tafel moet komen. Daar tegenover staan de wat •gematigder fractieleden en mi nisters, die meer letten op de politieke haalbaarheid op dit moment van de voor te stellen maatregelen. Zij 'zien niets in een conflict dat wèl duidelijk zou maken wie ernst maakt met inkomenspolitiek, maar voor de mensen zelf weinig resultaten op zou leveren. zie ook pag.4. FOCUS. vrouw wordt beter (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG De regering heeft besloten de financiële positie van de gescheiden vrouw en haar gezin te verbeteren. De alimenta tieregeling wordt verbeterd en, de bijstandsuitkeringen voor ge scheiden vrouwen worden bescheiden verhoogd. Dit heeft premier Den Uyl gisteravond, na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad, bekend gemaakt. De nieuwe regelirJg betekent een eind aan deze afwentelings- ook het wettelijk onmogelijk -taktiek maken. ??i.eli-van i?.' zogenaamde ni- De regering wil op dit punt hu-beding. Dit is de regeling, overigens één lijn trekken met waarbij man en vrouw samen aue onvolledige gezinnen. Beke- overeenkomen dat de man na de ben wordt of uitkeringen aan de scheiding-geen alimentatie aan kinderen kunnen worden onder- de vrouw zal betalen. Deze doet gebracht in de sociale verzeke- dan vervolgens een beroep op ringswetten. Te denken valt een bijstandsuitkering Door hier aan uitkeringen op grond wetswijzigingen.wil het kabinet van de Algemene Weduwen en Wezenwet. In het algemeen veel bewol king en plaatselijk regen. Zwak ke tot matige wind uit noorde lijke richtingen, Maximum tei-.i- Peraturen omstreeks 7 graden. .ójpnt 7 «prit li". zoo op onder '06.C5 19 21 ïon op onder C6C3 1923 maan op onder 03.50 1442 maan op onder 04.10 «'5.17 bei onzë afd. abonnee-service 010 - 14.74.00 (géén ander nummer) maandag 1/m vrijdag lot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/DEN HAAG Op 1 mei, de dag van de arbeid, wap pert op het Rotterdamse stadhuis dc rode vlag. B. en VV. hebben hier gis termiddag toe besloten. Dc rode vlag komt naast de nationale drie kleur en de Rotterdamse vlag te hangen. Burge- 8 meester van der Louw vindt dat met de Neder landse vlag tot uitdruk king moet komen „dat de dag van de arbeid een nationale aangelegenheid moet zijn". Premier Den Uyl heeft verklaard dat hij de mi nisterraad geen voorstel zal doen om op I mei dc rode vlag uit te steken op de regeringsgebou wen. In Rotterdam heeft het- collegestandpunt beroe ring gewekt bij de VVD. De liberale fractieleider in de gemeenteraad. Po lak, heeft direct na de beslissing een interpella tie aangevraagd. Het CDA is minder verbol gen. Daar tilt men niet zo zwaar aan de vlag- genparade. B. en W. hebben nog even met de gedachte ge speeld ook de Europese vlag op X mei te laten wapperen. Men moest daar vanaf zien omdat er maar twee vlaggcstokkcn op het stadhuis zijn. BE MANS Twee mannen, die vrijdag in een dorp bij Le Mans een postagentschap be roofden van 24.000 frank, heb ben zich verschanst op een boerderij waar ze twee kinderen en hun ouders hebben gegijzeld. De mannen hebben 200.000 frank losgeld, een snelle vlucht auto en paspoorten geëist. Pas dan willen ze de kinderen vrij laten. Na hun 'overval hebben de gangsters geprobeerd met hun eigen auto te ontsnappen. Ze konden echter niet door de poli ticblokkade komen. /Ni WMMËMÊÊÈÉk Den Uyl voegde eraan toe dat de regering blijft zoeken naar erkenning in overleg met de EEG-partners. Hij vindt het re- gime-Thieu al niet meer repre sentatief voor de Zuidvietnarae- se bevolking. „Het is volkomen duidelijk dat tweederde van het land onder feitelijk beheer staat van de Voorlopige Revolutionai re Regering" Ook in Saigon neemt de druk op Thieu om af te treden toe. Van verscheidene kanten drin gen voormalige medestanders, onder wie Boeddhistische leiders en de katholieke aartsbisschop van Saigon, aan op het heen gaan van de president Thieu zelf lijkt nog geen aan stalten te maken om op te stap pen. In een korte tv-verklaring deelde hij gistermiddag mee dat hij zijn regering naar huis heeft gestuurd en de voorzitter van het parlement heeft verzocht om een nieuw kabinet te vormen. Hij vermeldde nadrukkelijk dat hij zijn land nimmer zal afstaan aan de communisten. Comman danten, die hij verantwoordelijk noemde voor de recente neder lagen, „zullen meteen worden gestraft." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De gewelddadige dood van taxichauffeur Bas Hartmaan (60) uit Rotterdam blijft een raadsel voor de politie. Er is gisteren dan ook meteen ƒ10.000 uitgeloofd voor de tipgever die dc Xf.ST aanwijst. De „opstapper", die op de Goudserijweg mogelijk bJj.Hartmann in de wagen is gestapt is niet gevonden. .Vrijwel alle Rotterdamse taxi chauffeurs zullen begin volgen de week de begrafenis van Bas Hartmann bijwonen. Gisteren reden ze met zwarte linten aan de wagens. Ook werd er door de chauffeurs geld ingezameld voor de vrouw van Hartmann. Een groep Rotterdamse taxi chauffeurs bereidt inmiddels een landelijke demonstratie in Den Haag voor. Er zal, de rege ring een petitie worden aange boden om meer rechtszekerheid. Taxi's uit het hele land zullen daarvoor naar het parlement rijden. De chauffeurs willen dat de politie voortaan gaat ingrij pen als de klanten niet betalen. Zie verder pagina 3. Noord-Vïetnam heeft de VS' ervan beschuldigd wapens, mu nitie en «oorlogsschepen naar Zuid-Vielnam te zenden „onder het mom van hulp aan vluchte lingen." Het land eist onmiddel lijke stopzetting van de wapen hulp aan Saigon. BAS HARTMANN .waar is opstapper?... DOETINCHEM - De PvdA en PPR in Doetinehem hebben be zwaar tegen deelneming van Zuid-Afrika aan de wereldkam pioenschappen touwtrekken, die in september in die plaats wor den gehouden. Een minderheid in het college van D en W in Doetinehem is daarom tegen de gevraagde garantie van 20 pro cent van het tekort van de ma nifestatie, zo meldde de Regio nale Omroep Noord-Oost gister avond. Wie wil er een cadeautje? «-2W

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1