bankstellen Voorwaarden: Vonnis vóór 1 januari; maximumstraf 14 dagen; f 25 per dag betalen VIJF JAAR RIJBEWIJS ONTNOMEN Parisiennes in paniek door enge spuitbussen Landelijke bejaarden paspoort kost Rotterdammers geld RIVERA MET RUZIE WEG u? 1 Ali is de rijkste sportman Uyl Vlooteenheden onderweg Vul hem in op de bon! a a a a Ruim 40.000 'Thaise' Vietnamezen terug naar huis Discriminatie, Vlamingen woedend Spreek uit: Den Hl'f Hi'i'i' INFORMATIE OVER BEZORGING: Huzaar verdrinkt Tandartsen genoeg Levend na val van 22-hoog Plaatsgebrek Langere straffen Buitjes EEG helpt arme landen JA, stuur mij direct de keuzelijst voor 'n leuk cadeautje. i I B I 1 1 I ik hoofdredacteur herman wigbold I 10 zie pagina 18 */1 <K. y^*v C mEM'Ai (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Amerikaanse vloteenheden zijn on derweg naar de Golf van Thailand waar een Cambodjaans marineschip het Amerikaanse koopvaardijvaartuig de Ma- yaguez heeft opgebracht. Vraag dan metbijgaande bon de nieuwe cadeaulij'st, U kunt hieruit nêtzovee! cadeautjes kiezen ais u nieuwe j abonnees aanbrengt Begin voorlopig met één nieuwe abonnee. Weetueraleen? adres: (opsturen in een open envelop zonder postzegel naar: Het Vrije Volk Antwoordnummer1579 Rotterdam) Naam nieuwe abonnee: plaats:.. wenst kwartaalabonnement maandabonnement on ontvangt Het Vrije Volk de eerste 2 woken gratis. Mijn naam: adres: plaats: ar er- n: er Dinsdag 13 mei 1975 31e jaargang no. 8490 Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 13.63.80 14.74.11 BANGKOK Thailand zal binnen een jaar zo'n 40.000 Viet namese vluchtelingen repatri ëren. Het gaat voornamelijk om Vietnamezen, die al in 1954 naar m Thailand vluchtten na de onder- er n- V *5 de 211 t lf in r- en •1- «0 K- B tekening van de Geneefse ak koorden, die een voorlopige de ling van Vietnam tot gevolg hadden. In de jaren zestig zijn onder auspiciën van het Rode Kruis al enkele duizenden Viet namezen gerepatrieerd. In het noordoosten van Thai land, waar de meeste vluchte lingen wonen, is het de afgelo pen dagen tot anti-Vietnamese demonstraties gekomen. In ant woord daarop heeft het ministe rie van Binnenlandse Zaken in Bangkok nu de repatriëring be kend gemaakt. Zie verder pagina 5 BRUSSEL De Vlamingen in België voelen zich uitermate gediscrimineerd. De woede richt zich op het gemeentebestuur van Etterbeek, waar men heeft be sloten om voortaan drie loket ten voor Franstallgen en één lo ket voor Nederlandssprekenden beschikbaar te stellen. Dit is gebeurd in navolging I van de gemeente Schaarbeek ij "met het oog op betere ont- vangstmogelijkheden en om de doeltreffendheid van haar be- volkinsdienst te verbeteren", ig Via de loketten worden onder meer verhuizingen en inschrij- vingen in de gemeente doorge- fj geven. 'i Het "Hoog-comitè voor Taal- toezicht" in België heeft de i maatregelen zoals die in Schaar- beek en Etterbeek zijn geno- k men onwettig genoemd. c' 1 UTRECHT Er is in ons land voorlopig geen behoefte aan een :t zesde opleiding voor tandarts. I Volgens staatssecretaris dr. Klein zijn. er vóór '85 voldoende tand- artsen: 1 op ruim 2000 inwoners. 10 1 SS i h to ook in klassieke en massief eiken meubelen nergens zo'n keus! Fa- onekstoonzalen, Industriegebouw üoudsesingel 66, R'dam. Tel. 010 125461 MONTREAL Twee gla zenwassers in het Canadese Montreal hebben een val van de 22ste verdieping van een wolkenkrabber over leefd. Gilles Campeau en Pierre Piche liepen alleen enkele gebroken ledematen op, toen ze met hün gondel naar beneden stortten. 'Zitten' ho>eft nieltj boete kan soms ook fcbe A (Van onze perlamentsrcdactie) DEN HAAG Personen die vóór 1 januari dit jaar ver oordeeld z(jn tot een gevangenisstraf van korter dan veer tien dagen en nog moeten gaan zitten, kunnen hun straf afkopen. Als ze 25 boete betalen voor iedere dag gevangenisstraf die hen is opgelegd (maximaal dus 325). gaan ze vrijuit. Het gaat om ongeveer 1500 veroordeelden. D'66 staatssecretaris Glastra van Loon van justitie heeft deze „garantieverlening" bedacht om de enorme achterstand die is ont staan in de tenuitvoerlegging van korte vrijheidsstraffen in te lopen. In totaal zijn er momenteel nog 6000 veroordeelden die hun straf moeten uitzitten. De gemiddelde wachttijd tus sen veroordeling en tenuitvoer legging van de straf is opgelopen tot 11 maanden. Een andere maatregel om de achterstand in te halen heeft de staatssecretaris al eerder bekend gemaakt. Handhaving van de oude gebouwen van Bankenbosch zal voor het eind van dit jaar een extra-opvang capaciteit ver schaffen van 160 plaatsen. De achterstand in de tijdige tenuitvoerlegging wordt vooral veroorzaakt door het gebrek aan plaatsruimte in de strafinrich tingen Rond 1970 nam de behoefte aan plaatsruimte af door een vermin dering van de duur van de opge legde vrijheidsstraffen. Op grond van deze ontwikkeling kwam de staatssecretaris met zijn her structureringsplan waarbij enke le inrichtingen werden gesloten en de capaciteit met ruim 500 plaatsen werd teruggebracht. Te laat werd onderkend dat deze tendens in 1972 een keer GLASTRA VAN LOON achterstand inhalen nam en de gemiddelde duur van de vrijheidsstraffen weer langer werd. Daardoor raakten de ge vangenissen overvot en steeg ook het aantal wachtenden op een tenuitvoerlegging van hun vonnis. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Wegens het veroorzaken van een. dodelijk ongeval is J. A. van H. (25) gisteren in Utrecht veroordeeld tot de maximale ontzegging van de rijbevoegdheid: vijf jaar. De Utrechtse rechtbank legde hem ook nog zes maanden gevangenisstraf op. Van H. reed een jaar geleden in Leusden in een zelfgebouwde crossauto midden op de weg en veroorzaakte een botsing met een tegenligger. Daarbij kwam één inzittende van die auto om en ■werd een ander zwaar gewond. De Utrechtse rechtbank ver oordeelde verder hotelhouder J. T. van B. (50) uit Mijdrecht tot twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging Van B. had bij het inhalen een botsing met een tegemoetkomende auto veroorzaakt, waarbij de chauf feur van de tegenligger omkwam en een passagier ernstig werd gewond. NEW YORK Moham med "Cassius Clay" A! wereldkampioen zwaarge wicht is de rijkste sport man ter wereld. Zijn ma nager en zakelijk adviseur Herbert Muhammad heeft onthuld dat de loslippige kampioen tot nu toe ruim 50 miljoen, gulden heeft verdiend. Ali ontving dit astrono mische bedrag alleen als gages tioor zijn gevechten. De inkomsten uit reclame- campagnes en exhibities (door kenners als "vele malen meer dan zijn. ga ges" omschreven) zijn er niet bij inbegrepen. In de veertien jaar van zijn opmerkelijke carrière i steeg zijn salaris aanzien lijk. In zijn profdebuut op 27 december 1960 in Mia mi Beach tegen Herb Siler ontving Ali een beurs van 500 gulden. In zijn jongste titelge vecht tegen George Fore man (30 oktober '74 in Ktnsjassa) kreeg hij ruim dertien miljoen gulden. Cambod ja brengt VS-schip vol Premier Den Uyl schatert van het lachen nadat Margaret Trndeau, de vrouw van da Canadese premier, ge- correct uit te zijn naam corect uit te spreken. De foto werd genomen tij dens het diner dat premier Trudeau gis teren aan zijn Nederlandse collega aan bood ter gelegenheid van diens bezoek aan Canada. ;W->X Iv AWW//>. i (Van onze correspondente) PARIJS De Parijse brandweer is de afgelopen twee dagen 9000 keer op gebeld door vrouwen die vreesden een licht ont plofbare spuitbus in bezit te hebben. Er was eerder één bus met "Quick Glass Ammo- niaque" uit elkaar geploft. De eigenaresse van de bus met dit raamschoonmaak- middel raakte daarbij licht gewond. De directie van da fa briek maakte bekend dat waarschijnlijk drieduizend bussen fout waren gevuld, met een druk van 9irè plaats van 3 kilo per vier kante centimeter. De vrou wen die zo'n bus (rood- wit-blauw en 32 cm hoog) in huis hadden, konden dia door de brandweer laten weghalen. Het gevolg was dat zes brandweerlieden 48 ,uur lang telefoontjes hebben aangenomen van vrouwen die spuitbussen hadden met anti-transpiratiemid- delen, haarlak, insectici des, met spul om de oven schoon te maken enzo voort. Gisteravond riep de brandweer krachtig "help" en heeft de pers de Fran se vrouwentoegesproken. Nu is de "spuitbuspsycho se" weer gekalmeerd. s Veranderlijke bewolking en Plaatselijk een bui. Overwegend JbaUge wind uit zuidelijke rich- j tuigen. Minimumtennpera turen omstreeks 8 graden. Maxima van 11 ,Kra^en aan zee tot 17 graden I «i het binnenland. irmsn op onder 07.15 23.37 zon op onder OM3 20 25 bel onze afd. abonnee-service 010-14.74.00 (géén ander nummer) maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag lot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips BRUSSEL De EEG gaat voor ruim 26 miljoen gulden ont wikkelingshulp verlenen. Hier toe heeft de Europese Commis sie in Brussel, het dagelijks be stuur van de gemeenschap, be sloten. Het geld gaat naar pro jecten in Roeanda, Kameroen, Ivoorkust en Nieuw Caledonië zoals de bouw van bruggen, we gen en ziekenhuizen en de aan leg van een tuinbouwgebied. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Zo'n 70.000 Rotterdamse bejaardenpaspoorten worden aan het eind van. dit jaar ongeldig. De 65-plusscrs die het document al drie jaar gebruiken, kunnen er per 1 december ner gens meer mee terecht. Willen ze toch reductie op het reizen per openbaar vervoer of het bezoek aan schouwburg en bioscoop, dan zullen ze zich voor dit tijd naar een gemeentelijk loket moeten spoeden. wapens op President Ford beeft het incident een daad van piraterij ge noemd die "de meest ernstige gevolgen" zal hebben als het schip niet onmiddellijk wordt vrijgegeven. Hjj belegde gisteren een spoed- byeenkomst met de Nationale Veiligheidsraad. De Mayaguez is, aldus Fords woordvoerder Ron Nessen gis teren, in de Golf van Thailand geënterd en opgebracht naar de Cambodjaanse haven Kompong Son. Volgens niet bevestigde be richten zou het schip, dat 39 be manningsleden telt. eerst zijn beschoten. De melding van de entering werd via de boordradio gedaan. Nessen ontkende dat het om een spionageschip gaat. De Ma yaguez was onbewapend, ver klaarde hij. De eigenaren van de Mayaguez hebben gezegd, dat het containerschip "militaire cn gewone vracht" vervoerde. Vermoedelijk zullen de Ver enigde Staten China inschakelen om bij de Cambodjaanse leiders te bewerkstelligen, dat het schip wordt vrijgegeven. De Ameri kaanse vlotbewegingen zouden niet inhouden dat er geweld wordt gebruikt. Het zou gaan om "een gebruikelijke gang van za ken in deze gebeurtenissen". Verschillende Amerikaanse se natoren zeiden gisteren "dat we er achteraan moeten gaan". Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat er geen militaire maatregelen woorden getroffen. Zie ook pagina eerste kolom 5, - 'r, Het Amerikaanse containerschip da- Mayaguez, dat volgens eigenaren "militaire en gewone vracht" vervoerde. de MILAAN Gianni Rivera, eens de sterspeler van AC Mi lan, heeft zijn ontslag ingediend bij de club waarvoor hij vele ja ren heeft gespeeld. Hij deed dit nadat zijn poging cm speler- voorzitter te worden was mis lukt. De 31-jarige Rivera kondigde zijn vertrek aan nadat het be stuur zich achter voorzitter Al bino Buticchi had geschaard. Butticchi, die 50 procent van de belangen in de club bezit, kreeg ruzie met Rivera naar aanlei ding van de uitspraak „dat Ri vera niet langer onmisbaar is voor Milan en een transfer kr,n krijgen. Rivera, zelf niet onbemiddeld, meende genoeg financiers te heb ben om Butticchi uit tc kopen. (Van een onzer verslaggevers) DEX HAAG De 23-jarige dienstplichtig huzaar C. J. de Sloo uit Rotterdam is gistermid dag, tijdens oefeningen met am- fibievoeriuigen op de IJssel bij Oist. verdronken. Het voertuig, waarin hij samen met de chauffeur zat, maakte enkele tientallen meters uit de wal water, kantelde en zonk. Opnieuw zullen de Rotterdam se bejaarden dan 'n paar gulden moeten neertellen voor een an der pasje, dat landelijk gebruikt kan worden. Rotterdam wordt met de extra administratieve rompslomp 'getraft' voor het feit dat het als eerste Nederlandse gemeente een bejaardenpasje uitgaf. CRM neemt dat initiatief nu over, maar Rotterdam moet het opnieuw uitvoeren. Wat Rotterdamse kortingen betreft gaan de bejaarden er geen cent op vooruit. De moge lijkheden met het landelijk pas poort blijven in de Maasstad precies hetzelfde. Het gemeen- bestuur accepteert dat 70.000 mensen met de tram of bus naar de Coolsingel of de hulpsecreta- rlën moeten om in de toekomst niet duurder uit te zijn. Alleen van ambtelijke zijde is tever geefs gesuggereerd het Rotter damse pasje te laten 'uitsterven'. Zie verder pag. 3, derde kolom Wie wil er een cadeautje? m

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1