FEESTENDE SCH Schiedammers aangehouden 1 Levende schaakstukken verklede schooljeugd en omroep in Schiedam mm. Agenda Uitreiking sportprijs Schiedam buitenland schiedam M-iiW nederlandt rtederland2 radio ■ÊH3-T DMSDAG 27MEI 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - De afgelopen dagen zijn door de poli tie zeven Schiedammers aangehouden,' die na onder vraging bekenden de afgelopen maanden diverse in braken te hebben gepleegd. Ton Sijbrands begint z'n Schaaksimultucin met Jan- simultaan. Hein Donner. 'AiM te-" De heer G. Solinger en mevrouw M. van der Most-van Someren: "Een schande dat bijna alles f5 kost, dat kujnen wij als bejaarden niet betalen!" In de komende dagen - dagen waaropeigen lijk heel Schiedam feest zou moeten vieren - willen wij een aantal Schiedammers laten ver tellen wat zij nu eigen lijk van het 700-jarig feest vinden; waar ze heen gaan en wat ze missen of wat overbodig is; en vooral "wat bete kent Schiedam voor 'zo maar-een-inwoner'?*' Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Autodief bekent 19 insluipingen SCHIEDAM - De 27-ja- rige B.C.H., die door de Rotterdamse politie werd klemgereden in het cen trum van de Maasstad, heeft inmiddels tegenover de Schiedamse politie be- kend de afgelopen twee maanden diverse inslui- j pingen te hebben ge- !t pleegd. Hij werd voor verhoor overgebracht naar het Schiedamse poli tiebureau, omdat hij bij zijn aanhouding reed in een auto, die hij in Schie dam had gestolen. Kinderen school Lorentzplein. Therese Stemmetz tijdens de opnamen in de Amstel- bron. SCHIEDAM - Aan de schooljeugd is het in ieder geval te merken, dat Schiedam het zevende eeuwfeest viert. Tiental len kinderen van het ba sisonderwijs gingen giste ren in historische kledij naar hun school, waar door de leerkrachten deze hele week een aan het eeuwfeest aangepast les programma wordt gege ven. Politie lost tientallen inbraken op Zowel de 16-jarige scholier J. den V. als de 17-jarige leerling- loodgieter D.G., die. volgens hoofdinspecteur Van der Veen. geen onbekenden zijn voor de Schiedamse politie, zijn inmid dels voor de Rotterdamse offi cier van justitie geleid. Samen pleegden ze op 8 mei een in braak in een distilleerderij aan de Prinsensteeg waar 48 flessen drank werden gestolen. Bij zijn ondervraging bekende D.G., dat hij vorig jaar februari 1200 gul den wegnam uit een woning aan de Eendrachtstraat, toen hij daar loodgieterswerkzaamheden verrichtte. J. den V. deed vorig jaar november aangifte bij de politie, dat zijn brommer zoge naamd gestolen zou zijn. Daar voor kreeg hij van een verzeke ringsmaatschappij 900 gulden. Ook geen onbekende voor de Schiedamse politie is de 20-jari- ge schilder J.C.B. Ook hij is voor de officier van justitie ge leid. De afgelopen weken pleeg de hij diverse inbraken in ver schillende bedrijven aan de Strickledeweg en in een model makerij aan de Hoogstraat. Uit een behangselpapierfabriek aan de Strickledeweg nam hij 2000 gulden weg. Met het aanhouden van de I8-iarige Schiedamse M. v.d. L en naar vriend de 21-jarige las ser C K. loste de politie een groot aantal kleine auto-irbra- ken op. die deze maand werden gepleegd. In de woning van C.K., die ook geen onbekende is voor de politie, vond de politie een groot aantal artikelen, die verdwenen na een inbraak in sexboutique Bail op de Dam. Deze inbraak bleek gepleegd te zijn door de door de politie aan gehouden 20-jange binnen vaartschipper G. v.d. P. Na zijn aanhouding kon de politie de 45-jarige Schiedamse caféhouder P. de K. wegens heling arreste ren, omdat hij een aantal sex- films van G. v.d. P. gekocht zou hebben. Ook een groot aantal auto-in braken werden in éen klap op gelost toen de politie de 16-jari- ge Schiedammer H.T. en de 16-jarige Schiedammer G.J. aan hield. Naast het openbreken van diverse auto's sloopten zij ook een aantal artikelen van een bromfiets s en baalden benzine uit drie auto's. In totaal richten deze twee jeugdige Schiedam mers voorenkele honderden guldens schade aan. Dit tweetal werd na verhoor weer op vrije voeten gesteld.. {Ireuit' •iff"#*'* Programma-o\ erzieht woensdag 28 tnel; Passage theater: revue Krijgh de Claere zcwel om J4 00 als om 2000 uur Maasboulevard: in Europoort uit zending van Vara's radioprogram ma Schiedam-a-centraal van 12 tot 1 uur Nieuwiind: poppenkast voor de kinderen, 15.00 uur. daarvoor om 13 30 uur pleinfeest Atbardastraat Sporthal Margriet: sporttoppcr- avond, aanvang 19 00 uur Stads Wantoon bndgetoumom om 1030 uur Emmapleinr mu2iek van vroe ger met allerlei bandjes, 2000 uur ate Qulbui: Tea ter groep van de Lantaren om 21 30 uur f 4. iy »y r v, i v.s 'w - -*-gv. f ,-v- Vijf gulden, veel geld SCHIEDAM - De eerste feestvierende Schiedammers zitten op een bankje in de zon in de Plantage. Op het eerste oog denken we te doen te hebben met een bejaard echt paar, het blijken echter de heer G. Solinger en mevrouw M. van der Most-van Someren te zijn, "huisvrienden van el kaar" zegt mevrouw Van der Most. Het tweetal lijkt eerst niet zoveel zin te hebben om te vertellen wat ze van het 700-jarige Schiedam vinden, en "...we weten weinig van Schiedam, ook al zijn we bei den rasechte Schiedammers." Wanneer echter zowel meneer Solinger als mevrouw Van der Most op hun praatstoel belan den, volgen de verhalen over oud- en hieuw-Schiedam el- "kaar steeds sneller op. Het verschil tussen oud cn nieuw Schiedam uit zich wat voor de heer Solinger (83 jaar) betreft in de jenever. Hij zegt hierover: „Er wordt tegen woordig mee geknoeid, ze gooien er volgens mij blanke spiritus door. Vroeger werd je er lollig van, nu ziek. Het smaakt beslist anders dan vroeger, ze knoeien ermee." G. Solinger is geboren en getogen in de Gorzen, „ach, die speelstraten van tegen woordig zijn natuurlijk wel leuk (en in elk geval leuker dan asfaltstraten),- jnaar%roc- ger stonden er in Schiedam- zuid bomen, dat was toch wel even iets anders. En aan die huizen daar is veel veranderd, maar niets verbeterd," aldus de heer Solinger, die n« een gelukkige bewoner van be jaardentehuis Spaland zegt te zijn. Voor mevrouw M. van der Most-van Somcren (75 jaar) is het verschil tussen vroeger en nu vooral te merken aan de mensen en aan de huizen. Zij is zelf geboren in de Gedemp te Baansloot "...een plek waar ik tegenwoordig liever maar niet meer ga kijken. Ik vindt het helemaal niet leuk dat ze mijn oude straatje zo veran derd hebben, alies is wegge broken. Ik zou niet graag in één. van die nïeuwbouw-hui- zen willen wonen." Mevrouw Van der Most vindt dat de mensen in het algemeen en de Schiedammers •in het bijzonder er niet op vooruit zijn gegaan in de laat ste ecuwen: „Vroeger kende iedereen z'n buren, toen kon het niet gebeuren dat je een weeklang dood in je huis lag: ook 700 jaar geleden gebeurde dat niet," waarmee mevrouw Van der Most bij het 700-jarig feest is aangeland.v Hebben -jój ai iéts 'van alle feestelijkheden meegemaakt? De heer Solinger en mevrouw Van der Most: „We zijn van ochtend de versierde kerk (de Grote Kerk) wezen bekijken, alle bloemstukken hingen er nog, prachtig hoor. Verder gaan we woensdagmiddag naar het Passage theater, naar die revue.- We hebben van daag net een feestprogramma gehaald, dus we zullen eens uitzoeken waar we nog meer heen kunnen gaan. Het lijkt er niet op dat .er veel voor de bejaarden wordt gedaan. Dat we overal een toegangsprijs moeten betalen (vaak wel J5) zorgt er ook voor dat wc niet overal heen kunnen, daar hebben we gewoon geen geld voor." Op de vraag wat voor hen het hoogtepunt van het feest moet zijn, vertellen beiden dat ze wel graag naar de opname van het Tros-teeveeprogram- ma zouden willen gaan, maar dat ook hier de ƒ5 entree weer roet in het eten gooit Het feest heeft ƒ150.000 ge kost; wat zou u met dat be drag willen doen? Mevrouw Van der Most zegt dat ze het zonder aarzelen aan de hervormde kerk zou geven "zodat ze eindelijk 'uit de schulden kunnen komen"". Me-'1' neer Solinger. zou ivoor 150.000. gulden wel eens 'naar Mallor- ca 'willen, "en nog veel verder - de wereld rond. Ik ben nog nooit met vakantie geweest, zelfs niet in Nederland". De heer G. Solinger en me vrouw M. van der Most-van Someren zijn vooralsnog niet van plan om in een historisch kostuum door Schiedam te gaan lopen. „Die mensen uit 1275 moesten eens weten dat wij hun kleding zo opheme len. ze zouden zich dood la chen," aldus mevrouw v.d. Most tenslotte. Een dag voor zijn aanhouding pleegde hij een inbraak in de woning van de Schiedamse brandweerfunctionaris MX. Passchier aan het Hargplein. Daar "vond B.C.H. de reserve sleutels van de auto van Pas schier, die aan de kapstok hin- gen. Over zijn werkwijze verklaar de hij- tegenover de politie, dat hij meestel via een bovenlicht boven de deur van een huis een touw kon laten zakken om zo het slot van de deur open te trekken. Op deze manier kwam hij éénmaal in Schiedam, vijf maal in Botterdam, tweemaal in Prinsenbeek, éénmaal in Dui- vendrecht, tweemaal in Heer- jansdam, tweemaal in Slie- drecht, tweemaal in Hendrik Ido Ambacht, driemaal in Ridder kerk en éénmaal in Lage Zwa- luwe een huis binnen. Uit 'al deze woningen werd door B.C.H. meestal cassettere corders en stereo-apparatuur met een gezamenlijke waarde vari ruim 6000 guiden gestolen. Ook bekend hij drie auto's met een totale waarde van 50.000 gulden te hebben gestolen. Deze auto's zijn alledrie teruggevon den. B.C.H. is inmiddels voor de Rotterdamse officier van justitie geleid. r-,v<- h' is Voor een aantal Schiedamse basisscholen bestond het aange paste lesprogramma gisteren uit een spelletjesdag. Zo werden er op de Kohnstammschoo! aan het Lorentzplein een aantal oud- HolSandse spelletjes in ere her steld. Met behulp van eveneens in historische kledij gestoken ouders werd er gisteren op het plein voor de school gehoepeld, gekegeld en deed men aan wa terscheppen. De omroepwereld besteedt ook de nodige aandacht aan het eeuwfeest. Naast de inmiddels berucht geworden televisie-op- -name van het TROS-programma "Op Losse Groeven", die don derdagmiddag m de Margriethal plaatsvindt, is Schiedam morgen zowel op Hilversum één als op Hilv.ersum twee te horen. Gisteren maakte de TROS-ra-, dio een opname van het pro gramma Route-A, dat morgen wordt uitgezonden. Daarin zit ten ondermeer gesprekken met burgemeester Lems, wethouder Bolmers en een vertegenwoordi ger van de Schiedamse VW. Ook een aantal spelers uit de revue "Krijgh de Claere" waren •gistermiddag bij het radiopro gramma aanwezig, dat in de Amstelbron werd opgenomen. Samen met een geluidswagen gingen de revue-speiers ook nog da straat op, om reclame te ma ken voor hun theaterspel. Als Schiedamse artiesten zijn mor gen Barbra en Bas in Route-A te beluisteren. Daarnaast zit er ook een klein solo-optreden van de zangeres Thérèse Steinmetz in het radioprogramma. Morgen wordt tussen twaalf en één uur rechtstreeks vanuit restaurant Europoort het VA- RA-radioprogramma Schiedam- Centraal uitgezonden. Door een aantal gesprekken, die verslag gevers Henk van Stipriaan en Hans Zoet houden met bekende en onbekende Schiedammers, moet de luisteraar een beeld knjgen van deze stad. De twee VARA-mensen praten morgen ondermeer met molenaar Kodde van molen De Vrijheid, burge meester Items, mevrouw H. van der Marei-Mak die het boekje Herinneringen aan de Hoofd straat en Omgeving schreef, Ed Verkade schrijver van de revue "Knjgh de Claere", de directeur van het museum Hans Paalman, het CDA-raadslid C. P. M. Lansbergen, Rietje Koryngs van de stichting Lentefeest en men sen uit het Schiedamse bedrijfs leven. Gisteravond werden zowel in de auia van het museum als in de feesttent op het. Emmaplein een aantal denksporten beoe fend. Verklede leerlingen van de Willem-Alexander Mavo speel den voor schaakstukken op het schaakbord van tien bij tien meter in de feesttent. Dit leven de schaakspel werd gespeeld door de twee grootmeesters Jan- Hein Donner en Sosonko. Na dit schaakspektakel, waarvoor de levende stukken de kleuren geel en zwart droegen, speelde beide grootmeesters simultaan tegen veertig Schiedamse schakers. In de aula van het museum werd er gisteravond simultaan gedamd. Ton Sijbrands en Harm Wiersma namen daar ook ieder veertig spelers voor hun reke ning. Als prijzen reikte het feestcomité gisteravond zowel in de feesttent als in het museum gisteravond een paar exempla ren van een door Nico van Wel- senes gemaakt litho uit. Volgens het feestcomité hebben de afge lopen dagen al meer dan l'OOOO mensen Proosjes Pretplein be zocht Morgen: avond vol topsport (Van"onze sportredactie SCHIEDAM Of de sporttop- per-avond in de sporthal Mar griet het woensdagavond, qua publieke belangstelling kan op nemen tegen de Europacupfinale is een moeilijke vraag. De orga nisatoren van Schiedam-700 jaar zijn er in geslaagd'om op deze avond twee nationale zaalsport- kampioenen naar Schiedam te halen: Gaggenau (volleybal) en Raak/Punch (basketbal). Deze teams moeten het opnemen te gen het beste wat Schiedam op dit moment in deze sporten te bieden heeft. Om 19.00 uur wordt begonnen met de judo wedstrijd Schiedam-Gouda; 20.00 uur Schiedam-Gaggenau; 21.30 uur uitreiking sportprijs van Schiedam en om 21.45 uur Schiedam-Raak/Punch. De toe gangsprijs bedraagt slechts één gulden. Gaggenau treed aan op volle sterkte, dus met de internatio naals Jurriaan Kooien, Johnnie Groen, Wim Keizer, Frank van Overeem, Peter Kool en Kees van de Kruk. Coach is Kees van Zweeden. In het Schiedamse volleybal- team is een beroep gedaan op enkele ex-internationaals: Jaap Keijzer (SEC, Emmen), Piet Wassenaar (Asbiton, R'dam), Pe ter de Munnik (Asbiton, R'dam en Peter van de Gugten (Utrecht VC). De overige spelers zijn: Frans van Herk (Bermi, BnnqonHnan HoriU vnri Onssa- nen (Animo, R'dam) en de Pas- sage/VCJ-spelers Peter van Norde, Hans Soeters, Kees Vis ser, Jan Brussé, Joop Gunne- weg, Ben Horstman en Jan van Heerde. Coach is Aad Bremer. De wedstrijd wordt geleid door eredivisie-scheidsrechter Chris Mast, geassisteerd dodr Peter de Kunder uit Maassluis. Ook de nationale basketbal-, kampioen Raak/Punch treedt aan met enkele internationals: Anton van Helfteren, Pieter van Tuyll, Jan Sikking, Pieter Scheurwater, Charis Sideres eni de Amerikaan Lace Strong. Het Schiedamse team is sa mengesteld uit spelers van Ju- ventus, versterkt met de Schie dammers Eric van Woerkom en Harry Sluimer. Dit duel wordt geleid door twee door de bas- ketbalbond aangewezen eredivi siearbiters. Naast de judo-ontmoeting Schiedam-Gouda (het Schiedam se team is geformeerd uit judo ka's van de verenigingen Lager waard en Vroegh) is de uitrei king van de sportprijs van Schiedam ingelast Een speciaal hiervoor benoemde commissie heeft uit alle prestaties welke in 1974 door Schiedammers en Schiedamse clubs zijn geleverd een keus gemaakt. Wie of welke club het bronzebeeldje voor een jaar in de prijzenkast mag zetten, wordt op deze sport-top- per-avond door burgemeester A. Lems bekend gemaakt. NOS 18.45 Pauius de boskabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Boy Dominie 19.30 Naar de eilanden van Indonesië 20.00 Journaal 20.21 Bartje, tv-scrie 21.15 Mini-voetbalshow 22.05 Hier en nu 22.45 Nationaal jeugdorkest NOS 22.55 Den Haag vandaag 23.10 Journaal MORGEN NOS-NOT 9.40-10.45 Schooltelevisie AVRO 15.30 Laurel en Hardy slap stick '6.25 Bibelebons, kinder- progr. 17.15 De Brenner Autobahn, dok. TELEAC 18.15 Het menselijk lichaam (11) NOS 18.45 Pauius de boskabouter 18.55 Journaal EO 19.05 EO-kinderkrant 19.30 City of the bees, pop, wetensch, film 20.00 Journaal 20.21 Abortus, wet en gewe ten. inf. prog. 21.05 Looft den Heere, mu ziek progr. 21.35 Nader bekeken VPRO 22.00 Film, portret van Bus ter Keaton 22.20 Grote Klaas cn kleine Klaas, fiim 23.05 Journaal Terwijl de NCRV-televisie - van twintig over acht tot kwart voor negen via Nederland 1 - de herhaling van „Bartje" voortzet, (vanavond deel twee), vraagt de Evangelische Omroep - ren twintig over acht tot vijf over negen via Nederland 2 onder, de titel Abortus, wet en gewe-, ten" weer eens aandacht voor een heet hangijzer. Ditmaal geen documentaire m de trant van „gisteren heeft mammie mij ver moord" maar een gesprek met vertegenwoordigers van de poit-j tieke partijen die elk een viets- o rit werp met betrekking tot (de) abortus hebben ingediend: me vrouw J. tan Leeuwen (ARP), rnr. H. J. Roethof (PvdA) en mevr. mr. E. Veder-Smit (VVD). Komiek Buster Keaton stond model voor het scenario van „Film" dat Samuel Becket m 1965 schreef. Dit portret van een levensschuwe, tot in het absurde vereenzaamde oude man zendt dè' VPRO uit van tien uur tot twin tig over tien via Nederland 2 Daarna Grote Klaas en Kleine Klaas", een film van Pieter Ver hoef f .naar het gelijknamige. sprookje van Hans Christian An-1 dersen. Op het eerste net besluit de NCRV van kwart over negen tot vijf over tien - met een wedstrijd lussen het „Sterren team" en het „Tramersteam" de succesvolle sene nuni-roetbal- wedstnjden. DUITSLAND I 18.05 Lokalseite unten link, tv-serie 18.4® Hier und Heute 19.20 Graf Luckner, «ne 20.00 Joum, en weerber. 20.15 Was btn iclT* Beroepen raden 21.00 Der junge Rebell. film 22.05 Grossmacht Indien, filmreportage 2150-23.10 Journ, komment. en weerber DUITSLAND II 18.20 Mannerwirtschaft, tv-serie 1855 Barbapapa 19 00 Journ J9 03 Donauschiffftr. Duitse speelfilm uit 1940 21.00 Journ. 21.15 Informatie en meningen over aktuele the ma's 22.00 Neues vom Film, magazine 2145 Joum DUITSLAND II! 18.00 Sesamstrasse 18.30 Vom richligen Essen, tv-kursus 19.00 Zandmannetje 19 05 Progr. voor Gnekse werknemers 19.15 Weekalmanak 19.45 Nws. uit Noordrijn- Westfalen 19.55 Kommentaar 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Thema van de dag 20.30 Bittere Medrna serie 21.13 Der Stadtschrei- ber von Bergen-Enkheim. filmreportage 21.55 Milo Dor leest voor 22.05 Journ BELG IE (NED) 18.00 Pauius de boskabouter 18.03 Laurel en Hardy, jeugdserie 18.30 Jan Van Ejck, dokumentaire 18.55 Tienerklanken 19.40 Med. 19.45 Journ 20.15 Movm'on. avoni- urensene 21.05 Verover de aarde, dokumen- tdir progr. 2135 Gastprogr: Het Vnje Woord 22.25 Journ. met om. Weststraat 22.45-23.25 Koningin Ehsabethconcours. HILVERSUM l P.P.- 18.19 Boeren Partij KRO 18.30 Nu$ 18 41 Echo 18.50 Progr. voorbeschouwing 19 00 Zin in muziek 10.45 Instemmen met velen AVRO: 20.00 Vanavond: muziek, ge zelligheid en verstrooiing 22.30 Nws 22.40 Radiojourn 22^0 Vanavond Iaat nws 2320 Er floot een vogel in de wei 23.55-24 00 Nws. HILVERSUM II AVRO 18.00 Nws 18.11 Radiojourn. 1821 Gesproken bnef 18.25 Tout toi 18^0 Top pers van toen (grj 19.25 Bary-nage: praten en platen. NOS. 19.50 Den Haag vandaag 20 00 Nws. KRO. 20.03 Overweging 20.15 Radio Kamerorkest met solisten, moderne muziek 21.15 Babet-publiek: literatuur cn samenleving 22.15 Viool en piano, klass1. muz. 23.15 Babel-kalender: kort kulturee! nws 23.30 Klavecimbel en orgel: klass. mu ziek 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III NOis. 18 03 De vaknturebank 18.10 Joo$l mag niet eten 18.35 Olympia's Ronde van Nederland VARA 19.02 Drie loopt achter4 Pop rekonstruktie 20.02 Nashville 21.02 Jazz en Blues 22.02 (P)opdonder 23.02 Wachten op middernacht 0.02 Nacht-dne-draai '2-02 HELP! Voor werkers in verplegende en verzorgende beroepen 4.02 Truck, progr. voor vrachtwagenchauffeurs. KRO: 6.Q2-Ï.O0 Scheer je weg - WOENSDAG HILVERSUM I TROS 7 00 Nws 7.02 Ontbijt-Soos I".30 Nws. 7.41 Aktua 8.30 Nws 8.36-8.45 Gym voor de huisvrouw). 9.00 Wegwezen, met tips voor trips 9.30 Van hemde en verre 10.00 Kaboutertijd 10.30 Nws 10.33 Sphinx 11.45 Cafe-chantant 12.26 Meded. tbv. land en tuinbouw 12.30 Nws 12.41 Aklua-magaz- 13.15 Sport na sport 13.45 Koorzang 14.15 Route A - Extra 15.30 Nws. 15J3 After ses- jun. NCRV: 16.00 Middagdienst 16.20 Klank- snoer 17.20 Nederland en de derde wereld NCRV; 17.30 Nws 17.32 Hier en nu HILVERSUM II VARA* 7.00 Nws 7.11 Ochtendgymn. L20 In de Roode Cirkel <8.00 Nws.) 9.00 Orkest Malando 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio J0»00 Radioweekblad VOS: 11.00 Nws 11.03 Jazz uit het Hist Arch. 11.30 Spiegel van Duits land VARA. 12.00 Schiedam - Centraal 13.00 Nws 13.11 Dingen van de dag.U^5 Een middagje Stoomradio 16.00 Nws 16.03 Er zi)n geen indianen meer. hoorspel 11.05 Promenade Orkest. RV.U: 1735 Educatief progr. VARA. 17.55 Meded HIV'ERSUM III KRO 7.02 Drie op je boterham 9.03 Pep- op-drie 103 Drie draait op \er/oek 1203 Drie tussen de middag U0J Popkontakt 16.03 De numeesiers

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2