DUIZENDEN MUURKRANTEN IN OUD-ROTTERDAM Eindhoven 2 et nog lichtpuntje stuk duurder dan verwacht Plaiiten- margarwe Wetllfeée Rauwe lever tegen mieren Cruijff niet meer in O Den Uyl bij Industriebond NVV: SLAAPKAMERS U? Vraag dan metbijgaande bon de nieuwe cadeauiijst. Vul hem in op de bon! IS If 'f' INFORMATIE OVER BEZORGING: Minimumloon 1 juli hoger rr nu idee Zon terug JA, stuur mij direct de keuzelijst voor 'n !euk cadeautje. an ■8 'êmÊÈËSï- mm, mmmmm Weerzien op Zestienhoven na twintig jaar: oud-Rotterdammer Sjef Dikmans (midden) begroet zijn familie kuipje 250 gram ZOO© Tl Jtmï, Bel 010 -147400 maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen** onderdeStrips Den Uyl: Het zondige ras der hervormers (Van onze soc.-econ., redactie) DEN HAAG Op 1 juli a.s. zullen de minimumlo nen voor volwassenen en jongeren worden verhoogd. rr el op H plaats: plaats: Jk A- 1 1 Woensdag 4 juni 1975 31e jaargang no. 8508 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rabriekadvertenties) tel. 010 13.G3.80 34.74.11 {Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twintig huurdersverenigingen en tien tallen straat-, buurt- en wykgroepen in de oude Rotter damse wijken zijn een massale actie begonnen tegen de huurverhoging van 8 percent per 1 juli. De actievoerders hebben opge roepen de huurverhoging-niet te betalen. Ze verwachten dat tien duizenden mensen aan die.op roep gevolg zullen geven. Vandaag rollen 2200 muur kranten van de wijkenpers, die overal in de stad zullen worden opgehangen. Actiegroepen ver spreiden huis-aan-huis formu lieren waarop de bewoners hun weigering kenbaar kunnen ma ken. Juridische werkgroepen en wetswinkels zijn ingeschakeld om assistentie te verlenen. In voorgaande jaren konden huurders de huurverhoging al leen weigeren als ze konden aantonen dat de huiseigenaar ranten terug in eigen X (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een paar haastig aangereikte zakken met drop Oidat hebben jullie toch niet in Australië?") waren voor het gezin Dikmans uit Sydney het eerste tastbare teken, dat het terug was in Nederland. Öp de kop af 20 jaar «adat Sjef Dikmans. en zijn vrouw als pasgetrouwd echtpaar van Rot terdam naar. Australië waren geëmigreerd, zetten ze gister avond voor het eerst weer voet. op Rotterdamse bodem, nu met hun twee dochters Sharon (18) en Cheryl.(14):erbij. Dat het re delijk rgeslaagde emigranten wa- ren vvas duidelijk, ze waren met hun r eigen vliegtuig uit Austra lia komen' vliege,,. "Tegen kwart voor zeven gis teravond maakte een stip zich bs, 'uit het sombere zwerk bor ven Rotterdam. De stip groeide uit'tot een vliegtuigje, dat een perfectelanding maakte op de baan van. Zestienhoven en ver volgens recht op de gróép ou ders, zussen, zwagers, neven, en dichten aftaiede, die naast het stationsgebouw stonden ie zwaai en. Daar op het platvorm, tus sen de geparkeerde vliegtuiges, vond het weerzien plaats, vrije- lijk besprenkeld door tranen, ter wijl marechaussee- en luchtha venpersoneel vertederd toekeken. Zie. verder, pagina 3, kolom 1. niet aan zijn onderhoudsver plichtingen had voldaan. In de formulieren die de actie voerders nu verspreiden wordt voor het eerst aangevoerd dat het levenspeil in de oude wijken sterk is achteruitgegaan. Over last van stank, lawaai, omlig gende verkrotting, pensions, ver keer, nachtclubs en bedrijven zijn volgens de actievoerders ook geldige argumenten. Zij baseren zich daarbij op de richtlijnen van de huuradviescommissie, waarin 'staat dat stand en lig ging van de woning mede bepa lend zijn voor de vaststelling van de huurprijs. Ook huurders die zelf het ach- etrstallig onderhoud hebben weggewerkt kunn envolgens de actievoerders nu weigeren. Zij concluderen dat uit een recente uitspraak van de Rotterdamse kantonrechter over een huur- zaak in Het Nieuwe Westen. Nadat de huuradviescommissie de huurder tot driemaal toe in het ongelijk had gesteld, be paalde de rechter uiteindelijk dat geen huurverhoging betaald hoefde te worden. De actievoer ders wijzen er bovendien op dat de 8 huurverhoging niet ver plicht is voor huizen waar geen rijksbijdrage meer voor wordt geegven (in de regel huizen die ouder zijn dan 10 jaar). Het huurombudsteam van de PvdA in Rotterdam geeft de weigeraars niettemin de raad het geld voor de huurverhoging op zij te leggen, omdat de rechter achteraf voor onwelkome ver rassingen zou kunnen zorgen. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het faillissement, waarmee de pas naar de eredivisie ge promoveerde voetbalclub Eindhoven werd bedreigd, is voorlopig afgewend. Rechtbankpresident mr. E. Cremers besloot vanmor gen de behandeling van de faillissementsaanvrage twee weken op te schor ten. Daarom hadden de ei sende partyen waaron der de bedrijfsvereniging voor dc gezondheid, gees telijke en maatschappe lijke belangen en ook de voetbalvereniging ge vraagd. In die periode kan kan Eindhoven proberen een regeling te treffer» voor de schuld, die op 54.000 gulden is vastge steld. Secretaris II. Knol van de bedrijfsvereniging zei dat de voetbalvereniging om korting op de oude schuld heeft gevraagd. „Dat zou dan neerkomen dat wij het betaalde voet bal subsidie geven. Dat is onze taak niet. Wc dienen een voetbalvereniging niet anders te behandelen dan Welke werkgever ook.' Volgens het Eindhoven- bestuurslid mr. A. Wil- lems gaat het in feite al leen om de hoogte van de vordering, die volgens hem nog stamt uit de periode waarin het huidige be stuur nog niet de leiding van de vereniging had. „Formeel zijn we het met elkaar eens. Alleen de hoogte van het bedrag zul len we met elkaar gaan bekijken. En daar komen ze zeker wel uït.' Zie ook Sport 2. (Van onze soc. econ. redactie) DEN HAAG Het leven zal. dit jaar duurder worden dan de ï,5 procent prijsstijgingen die begin dit jaar nog werden ver wacht Minister Lubbers (eco nomische zaken) noemde giste- f ren in de Eerste Kamer deze prijsstijging „zorgwekkend". Hij Ml de prijzen strenger gaan con troleren. ,;Als de prijsstijgingen dit"jaar inderdaad hoger zullen zijn, be tékent dit dat' ook de bruto-lo- nen boven de geschatte 13 pro cent zullen uitkomen. Vaststaat volgens Lubbers dat de prijs van het aardgas voor volgend jaar opnieuw omhoog gaaf al Is het geleidelijk. Buitengewoon zorgelijk noemt Lubbers dat het. aantal werken de Nederlanders steeds kleiner sjwordt in-verhouding tot het to- ial van de bevolking. Met eeds minder mensen moet een steeds groter aantal minimum ionen en andere sociale, voorzie ningen worden gegarandeerd. De premies van de werkenden worden hierdoor omhoog ge duwd. Die stijging van de loon kosten. heeft weinig te maken riet hogé looneisen, aldus Lub- jjoersl De VAD, de. vermogensaan- VjaSrdeling, noemt Lubbers wel r pegelijk van- betekenis voor de j bestrijding van de werkloosheid, «et is vólgens hem een illusie dat 'men een sociaal-economisch oeleid kan voeren ter bestrij ding van de werkloosheid als er niet genoeg rechtvaardigheid in zit. Zie verder pagina 16 wandmcubclen, bankstellen, enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen Industriege bouw, Goudscsingei 66,~R'dam. Tel. Otö - 126461. Zonnige perioden met aanvan kelijk wat lokale buien. - Maxi- rium"temperatuur van 11 graden öp zee tot 14 in het binnenland, •uhd uit het noordwesten, later krimpend naar- zuidwest. 4; "mean 0p 7 onder - 04.23 20.54 zon - op onder .01:55 15.20 (géén onder nummer) Vroog noor de ófd. obonnee-service (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Ver- gfitigde rauwe lever is in Eindhoven het nieuw ste wapen tegen de fa rao-mier. Pogingen de farao-mier, die kort na de Tweede Wereldoorlog in Eindhovenopdook, daar uit te roeien, heb ben lot nu toe gefaald. De nieuwe bestry- dingsmethodc is door Gemeentewerken van Eindhoven in samen werking met deskundi gen van het ministerie van Volksgezondheid ontwikkeld. Het vlees wordt fijngemaakt en met insecticide ver mengd, waarna dit mengsel in ampullen van twee gram wordt gedaan. De ampullen worden dan neergelegd op plaatsen waar de vleesetende mieren ko men. De mieren, die te Eindhoven in een flat bij het centrum hun bol werk hebben, zijn daar vermoedelijk terechtge komen toen kort na de oorlog geallieerde mili tairen in de stad waren die in Afrika gelegerd waren geweest. De fa rao-mier komt al gerui me tijd ook elders in Nederland voor, onder meer in Rotterdam en de Bijlmer. AMSTERDAM Het ziet er naar,uit, dat Johan Cruijff niet meer beschikbaar zal zijn voor Oranje zolang de KNVB een af keurende-houding aanneemt tegen het voetbal-make laarsbureau Inter Football, waarvan zijn schoonvader me de-eigenaar is. Johan Cruijff heeft de KNVB een brief gestuurd, waarin hij ook eist dat de bemiddeling voor zijn terugkeer naar Nederland geschiedt via IFldirecteur Cor Coster, die in die functie niet door het sectie bestuur wordt erkend. Het is inmiddels duidelijk, dat de afwezigheid var. Jo han Cruijff in de recente interland tegen Joegoslavië ook te maken heeft gehad met de weigering van dc KNVB om Inter Football,, waarvan, mogelijkerwijs Cruijff ooit <Jc plaats van zijn schoonvader zal gaan innemen, te legali seren.' Jan D; Swart gaat op de sportpagina's' nader op de affaire in. zen ROTTERDAM Minis ter-president drs. J. M. den Uyl vindt het niet juist dat dc Industriebond NW wei gert door middel van over leg mede verantwoordelijk heid te dragen voor beslis singen op landelijk niveau en in de bedrijven. Het bonds- standpunt 'geen kilo verant woordelijkheid voor een ons zeggenschap' werd door Den Uyl vanmorgen bestreden in een redevoering op het con gres van de bond in De Doe len. Overleg en overlegorganen hoe ven niet per definitie tot inkap seling te leiden, aldus Den Uyl. 'Je bent er altijd zelf bij. 'Deelne men en mede-verantwoordelijk heid dragen betekent ook dat je veel kunt bereiken. 'Ik behoor, moet ik u beken nen tot het zondige ras van -de geleidelijke hervormers,' hield Den Uyl het congres voor. Dat betekent niet dat conflicten ge meden moeten worden. Per ge val moet gekozen worden voor samenwerking o£ conflict, aldus Den Uyl. De premier, die door het con gres laaiend enthousiast werd be groet en uitgewuifd, zei over het beleidsprogramma 'Fijn is An ders' van de Industriebond NVV dat hij de grote lijnen kan on derschrijven. 'Er staan minder fijne dingen in, maar de aanval op de onge lijkheid in de maatschappij is de mijne.' Een bezwaar van Den Uyl tegen Fijn -is Anders, dat vandaag door het congres wordt besproken, is dat het beleidpro- gramma 'te weinig onderkent dat er al veel bereikt is in de strijd tegen de kapitalistische ontwik kelingen, aldus Den Uyl. Zie ook pag. 4 Focus en pag. 23 Voor werknemers van 23 jaar en ouder betekent dat een stij ging van 1275,30 naar 1344,20 guldenper maand. Dit heeft het ministerie van sociale zaken be kendgemaakt. Tot 1 augustus a.s. wanneer .de gedeeltelijke leerplicht wordt uitgebreid zullen 16-jarigen een minimumjeugdloon krijgen van 510,80 gulden per maand (4-daagse werkweek). Na die da tum (driedaagse werkweek) zal dat 383,10 gulden- per maand worden. Wie wil er een U kunt hieruit nétzoveei cadeautjes kiezen als u nieuwe abonnees aanbrengt. Begin voorlopig met één nieuwe abonnee. Weet u era! een? dk (opsturen in een open envelop zonder postzegel naar. Het Vrije Volk Antwoordnummer 1579 Rotterdam) Naam nieuwe abonnee: adres:.... wenst Q kwartaalabonnement 0 maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk do eerste 2 weken gratis. Mijn naam: adres: fj'f ."Li

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1