9 bruin in Scheveningen Ball Portugal wacht angstig L UWS huis Werkloze boven I aar met meer in Vis trekt man en rolstoel in water KVP verkiest Vergeer boven De Zeeuw Poging tot moord op camping AwitiA Sm Vondeling: Prinsjesdag moet anders worden ffet llW'i* ét INFORMATIE OVER BEZORGING: zie pagina mm mTT; TT1 BON ■p§m Kapotte afvoer Eerder klachten WAT WORDT IV M4GER... TV-kijkér: af en toe een rondje lopen Zonnig en warm FOREL IN LEK Losgeld 144 milj Automaten laten zich neppen Eeiidensterfte Zaterdag 21 juni 1975 31e jaargang no. 8523 hoofdredacteur herman wigbold (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Kaderleden van de Industriebond NVV bij dé Schiedamse werf Wilton Fijenoord willen een eigen onderzoek naar de oorzaak van de ramp op. de Noorse tanker Berge Bergsen. Bij een serie explo sies op de mammoettanker kwamen donderdagavond drie arbeiders van de werf om. Volgens de heer F. J. Janssen van de Arbeidsinspec tie is het de vraag of het certificaat 'vrij voor vuur en mensen', wel terecht afgegeven is voor de tank waarin dé drié omgekomen arbeiders werkten. ïïnniiimiiiininiiiiimiiiiiiinnmiinitmimmiiiimiiiinnnniimiiniiiiniiiiiniiitiniiuniuiuiiniiiiniiiiiiiiiiMiiiiiiitiiiiiiininiiihiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiinihniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiMiniiiiniuiiiiitiiniiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiuiniiiniiiiiniiniiiiiiniiiinuniiiiiiinin: LISSABON - De spanning in Portugal stijgt met het uur. De Communistische Partij zet alles op alles om op korte termijn van Portugal de eerste Westeuro- pese Volksdemocratie te maken. Alles wijst er op dat ze voor haar offensief steeds meer steun begint te vin den bij de regerende revolutionaire raad van de Be weging van de Strijdkrachten (MFA). - (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Voortaan hoeft men niet meer terug te vallen in de Bijstand als men werkloos wordt op 57%-jarige leeftijd of ouder. Tot het 65ste jaar kan men de WWV-uitkering (75 pet van het laatstgenoten salaris) blijven genieten: Deze regel geldt met terug werkende kracht - vanaf 1 januari van dit jaar. (Van onze parlementsredactie) BREDA De groep De Zeeuw heeft in de KVP verloren. Slechts 14 stem men van de 112 kreeg de heer De Zeeuw op de partijraad gisteren achter zich voor zijn plan de KVP alvast om te vormen tot een open christen-de mocratische partij. 26, 28 en 30 De twee leiders van de KVP klinken met elkaar: links üe gisteren gekozen nieuwe voorzitter van de partij, de heer W. F. Vergeer, rechts fractieleider Andriessen, Noodzendingen voor bevrijd Zuid-Vietnam "T" mêmm -3 Werknemers Wilton: eigen onderzoek9 Hoofdkantoor: Witte de Withstraaf 25, Rotterdam, tel. 010-1171.90 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010-13.63.80-14.71.11 Bij de ramp heeft een-kapotte ventilator een fatale rol ge speeld. De defecte afvoer was er' de oorzaak van dat gassen, vrij gekomen uit achtergebleven olieresten bleven hangen en door rondvliegende gloeiende, ijzerdeeltjes explodeerden. 'De gasconcentratie was zo hoog dat het knipperen met een aansteker al een explosie haci kunnen veroorzaken, 'zet gister avond de Schiedamse hoofdin specteur P. A. .1. Broeders. De kapotte afvoer, de onver wachte' gasvorming en het las werk zijn vermeld in de voorlo pige conclusie van de Arbeidsin spectie, die gisteren een eerste onderzoek naar de oorzaak van het ongeval instelde. De bewuste tank was eerst bij tankercleaning in Schiedam schoongemaakt, maar later bij Wilton Fijenoord opnieuw gerei nigd omdat er teveel olieresten waren achtergebleven. Volgens de Arbeidsinspectie is het moge lijk dat ook na de tweede schoonmaakbeurt olieresten zijn blijven zitten. Volgens een van de kaderle den van de Industriebond NVV bij de werf, die gisteren ernstig verontrust over 'deze zaak ver gaderd hebben, zijn er eerder al klachten van werknemers ge weest. Zij hadden de indruk dat schepen niet helemaal gasvrij aren. 'Het is zeer moeilijk te controleren of schepen inder daad veilig zijn om in te wer ken. Het probleem daarbij is dat wij op rapporten van deskundi gen moeten afgaan. Dat maakt de zaak juist moeilijker,' aldus een van de kaderleden. Ondanks de serie korte explo sies en de daaropvolgende brand heeft de Noorse tanker weinig schade opgelopen. ^iiiiiniiiiiiiiiiiiHififiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiHiiimiiiiiifniiiHiiiiiiiiiiiiiHuniiiiiuiiiiiiiuiiiiimiiiiiiiiHiiiiiiiniiiiriifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiEiiiiuiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiMiHiiiiiiiiiiiininiiiHhtHniuMiiiiiiiHiuiJuiHiiitHMiuiniiiiHiiirHHtiniiÉ Vondeling: er i'cn. niets De naturisten die het vori ge week geopende Scheve- ningse naaktstrand bezoe- ken en nog niet helemaal bruin-zijn, zullen dit week einde alle kans krijgen om- bij te kleuren. Het zonnige weer zal zeker vandaag en morgen blijven aanhouden, met temperaturen'van 25 tot 27 graden. Er waren in de eerste week tien keer zoveel nieuwsgierigen als naturis ten op en rond hel naakt- strand. Daarom wordt er volgende week een schut ting om het strand ge-' plaatst. De naturisten zelf zijn. erg tevreden over het ■i stukje strand; Alleen vin den ze het hinderlijk dat ze zich steeds moeten 'aankleden om het tien me- ter van het naakstrand ge legen'tollet te bezoeken. De.naaktstranden dreigen trouwens gemeentelijke - vprobieinén te veróorzaken. v'D^ïiglitiëbi^het' aangreh- ..zcndeWssscnair en Nootdwijk -vvil iedere blotè grensövers'éhrijder verba- liseren. Vjg -. Naturisten uit het 'Rijn- mondgebied hoeven vanaf -, eind volgende week-niet meer naar Scheveningen .of Callantsoog te gaan om naakt te zonnen, omdat' dan het naaktstrand in Hoek van Holland open gaat. Wx&HËÊ ■etóSMfcic Ismté FORENCE Geslachtsverkeer verbruikt tussen de 125 en 30C calorieën; afhankelijk van het enthousiasme van de partners. Dit hebben Italiaanse voedings deskundigen aan de hand van computergegevens vastgesteld. De computer berekende dat een hartstochtelijke kus 12 calo rieën verbruikt, het uitkleden van de partner 8 en dat mastur- batie 75 tot 125 calorieën doet verdwijnen. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG - 'Prinsjes dag rammelt staatsrechte lijk aan" alie kanten. Het wordt nodig tijd dat daarin verandering komt.' Dit schrijft Tweede Ka mervoorzitter dr. Vonde ling in het gisteren ver schenen nummer van het Nederlands Juristenblad. Bij de traditionele bij eenkomst op de derde dinsdag in- september moet» het accent volgens dr. Von deling komen te liggen op het parlement en' zijn ar beid en op het regeringsbe leid. liet is volgens de ka mervoorzitter volstrekt uit de tijd dat opening en slui ting van het parlementaire jaar persé door de Konin gin moeten geschieden. Dr. Vondeling schrijft verder dat de koningin bij het uitspreken van de troonrede als woordvoerd- ster van de regering tussen de ministers moet zitten. In zijn opvatting is er ook voor prins Bemhard geen plaats naast de koningin. Het liefst zou Vondeling zien dat de premier en de vice-premier mee zouden rijden in de koninklijke stoet of anders in ieder ge val gelijk met de koningin in de Ridderzaal zouden moeten aankomen. /Nn In Lissabon, waar het gister avond onnatuurlijk rustig was, werd aangenomen dat nog vóór maandag „dramatische beslissin gen" zullen worden bekend ge maakt. Naar verluidt zou onge veer de helft van de uit 30 offi - —LONDEN Mensen die. de hele avond voor de televisie zit ten, zouden er goed aan doen om de drie kwartier een rondje door de kamer te lopen. Dit heeft de vice-president van de Britse vereriiging van homeo- phaten en osteophaten, Douglas Drysdale,'gisteren gezegd. Teveel televisiekijken veroor zaakt volgens hem steeds meer mg-;, buik- en beenkiachten. Bovendien zou het tv-kijken rnaagstoomissen teweegbrengen' doordat de verteringsorganen en de maagspieren van het lange stilzitten schade ondervinden. L .Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. Maximum temperaturen omstreeks 25 gra den, maar bij wind over water minder warm. jon maan op onder op onder «Juni 04.20 21.04 19.S6 03.18 <23 Juni 04.20 25.04 20.45 04.13 De ministerraad heeft dit gis teren besloten op voorstel van minister Boersma en staatsse cretaris Mertens (sociale zaken). Tot nu toe krijgt iemand die werkloos wordt eerst een half jaar de WW-uitkering. Dat is 80 procent van het laatst verdiende loon. Vervolgens, als men werk loos blijft, krijgt men twee jaar lang de WWV-uitkering. Daarna kwam men automatisch bij de Bijstand. Het NVV vindt een leeftijds grens van 57Vi jaar „volstrekt willekeurig gekozen en daarom onrechtvaardig". Het NW zei dit al in april na het debat over de werkloosheid in de Tweede Kamer. Het vakverbond blijft bij de - eis: optrekking van de WWV naar het peil van de WW (80 pet.) voor onbepaalde tijd en voor iedereen. Zoals bekend overweegt minister Boersma de optrekking van de WWV naar 80 pet. bel onze afd. abonnee-service x 010 - 14.74.00 tgéén ander nummer) maandag t/m vrijdag tot 19 00 uur zaterdag tct 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips (Van een onzer verslaggevers) ALMELO - Zusters va het Almelose verpleegte huis 't Meulenbelt hebben op het nippertje een 68-jarige patiënt weten tc redden, die door een hal- ve-meter lange meun een voornachtige, vis - met rolstoel en al een vis water, bij het verpleeg huis was ingetrokken. De bejaarde zat achter een iaag hek te vissen, toen hij een vis aan de haak keeg die zich flink verzette. Óm dichterbij dc walkant te kunnen ko men. zette de Almeloër z'n rolstoel van de rem. Op dat moment gaf de vis een krachtige ruk aan de lijn, waardoor bejaarde en rolstoel over het hekje sloegen cn in het water terecht kwamen. Verpleegsters. gealar meerd door hulpkreten, wisten de man op het droge te trekken. De meun kwam cr minder goed af. Het dier had zich vastgezwommen in het riet, waar dc bejaarde hem even later alsnog in zijn schepnet wist te wer ken. Enkele uren later kreeg de visser het drie pond zware dier - op eigen verzoek bij z'n avonde ten. Na de verwerping van zijn re-, solutie trok de heer De Zeeuw zich terug als kandidaat voor het voorzitterschap van de par tij. Ook de vier tegenkandidaten voor andere bestuursfuncties deden dat. De groep De Zeeuw zal zich op 30 juni beraden over wat haar te doen staat: blijven of uittreden. Een voorstel om minister van Agt te laten bemiddelen tussen de twee stromingen in de partij kwam niet tot uitvoering. Fractieleider Andriessen wilde dat de partijraad zich duidelijk achter zijn lijn en die van het bestuur zou opstellen. Bij ge brek aan tegenkandidaten werd de Utrechtse wethouder Vergeer eieren bestaande revolutionaire raad veel voelen voor een on middellijke vestiging van een communistisch regiem. De gezagscrisis rond de socia listische krant' Republica en het rk-radiostation Renascenca heeft duidelijk voor heftige spannin gen gezorgd, zeker ook binnen de regering. De Copcon, de steeds machtiger wordende mili taire veiligheidsdienst, heeft grote onrust teweeg gebracht met "de verklaring dat de com munistische betoging bij het bisschoppelijk paleis wettig was en die van de gemolesteerde ka tholieken niet. „Schaamteloos", luidden de re acties van niet-communistische zijde. Socialistenleider Soares heeft gisteravond gezegd door alles zeer verontrust te zijn. „De CPP is stalinistisch, totalitair en toont niet het geringste respect voor de godsdienstvrijheid. Het feit dat ze over een eigen militie beschikken, is een groot gevaar voor Portugal. Laten ze liever een voorbeeld nemen aan de Italiaanse CP van Berlinguer: die is open en democratisch." (Van onze, visverslaggever) LEKKERKERK - De 10-jari ge Henk Kuik heeft vrijdag in de Lek bij Lckkerkerk een forel gevangen met een lengte van 36 centimeter. Hel beest woog 420 gram. Deskundigen vermoeden dat de vis elders is uitgezet. Zij wijzen erop dat het oppervlak te-water in kwaliteit belangrijk verbetert ais forellen in de Lek in leven blijven. APELDOORN - De 31-jarige J.E. uit Amersfoort is door de Apeldoornse poltie aangehouden wegens een poging zijn zes jaar jongere vrouw van het leven te beroven. De man verbleef met zijn ge zin op een camping in Ugcheien. Donderdag kwam hij thuis en dwong zijn vrouw hun caravan in te gaan. Daar drukte hij een revolver tegen haar slaap. De vrouw vluchtte naar hpt toiletgebcuw, waar de man en kele schoten afvuurde, die mis ten. Hij sloeg haar vervolgens tegen de grond en schoot op nieuw naast. De campinghouder en twee mannen wisten hem te overmeesteren. BUENOS AIRES - De Argen tijnse firma Bunge en Bom heeft 60 miljoen dollar (144 mil joen gulden) betaald voor de vrijlating van twee van haar di recteuren. de broers Juan en Jorge Born. Ze werden op 19 september vorig jaar ontvperd door een onderafdeling van de Monto- neros, een guerrillabeweging in Argentinië. zonder moeilijkheden tot voor zitter gekozen. Op de partijraad zetje de KVP-fractieleider Andriessen j zich fel af tegen eerv door de so cialisten gewenste groeiende overheidsinvloed. De lieer An driessen sprak zich vooral uit tegen de grondpoütiek zoals de PvdA die voorstaat. "Wij aan vaarden niet dat de grond in gemeenschapsbanden moet ko men. We willen ook hier een gemengde orde. die particulier bezit als uitgangspunt neemt. Daarnaast moeten de verlangens van de gemeenschap erkend worden." Ook m de contournota voor het onderwijs, die minister Van Kemenade heeft opgesteld, ziet de heer Andriessen een stuk overheïds-centra! isme. Premier Den Uyl verweet hij de rol van partijganger te ver kiezen boven die van minister president. BRUSSEL - De automaten bij benzinepompen in en rond het Belgische Namen accepteren ge fotokopieerde briefjes van 100 Belgische francs Vee! klanten betalen met zo'n waardeloos bankbiljet. De politie stelt een onderzoek in. LEEUWARDEN - In het Friese Tjeukemeer is een grote eendensterfte waargenomen. De dieren vertonen vergiftigings verschijnselen. Uit voorzorg zijn inwoners van dorpen langs het meer gewaarschuwd voorlopig niet in het water van het Tjeu kemeer tc zwemmen. in open envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Volk Antwoordnr.T579 Rotterdam Ja, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. naam nieuwe abonnee plaats wenst kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis mttn naam adres: plaats: ;V*

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1