Werkgroep neemt organisatie structuur onder loep Vier meter gevallen Uittocht van Schiedammers zet steeds verder door Voortreffelijke 'Kind van de Zon'in Passage Bio Tas van fiets gegrist Schiedam brieven mm Rooie Sien tv/radio nederfendi radio ■IB VRIJDAG 4 JULI 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Wethouder Hans van der Wilk, s één van de 19 die deel uit- t maakt van COOS. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam telefoon (010) 265205 266646 SCHIEDAM - „Het ambtenaren-apparaat is als een spiegel voor de bevolking steeds meegegroeid met de gemeente. Daarbij is nooit goed gedacht aan de organisatievoering. Er is nooit gekeken of we het wel goed doen, zoals we nu bezig zijn. De organisatie-structuur bleef in fei te altijd dezelfde. „Dit is voor wethouder Hans van der Wilk één van de voornaamste redenen waarom de 19 leden tellende Coördinatiegroep Ontwikkeling Orga nisatie Schiedam, kortweg COOS genoemd, in het le ven is geroepen. COOS met een aantal bijbehorende andere werkgroepen gaan er de komende jaren voor zorgen, dat een goed samenspel tussen de verantwoor delijke gemeentelijke bestuursorganen en de betrokken ambtenaren ontstaat. Daarbij moeten deze zo goed mogelijk op elkaar afgestemd worden. Bakkershaven -■>f V t Y4- Verandert het Stadskantoor straks door de invloed van COOS? Josee Ruiter en Ramses Shaffy in "Kind van de zon". nos I f- li-."-:: GOOS gaat stads kantoor doorlichten SCHIEDAM - Een nog onbe kend gebleven jongen van onge- §er twaalf jaar heeft op de irgemeester van Heerenlaan tas van de twaalfjarige As- £Öd van Heijningen van haar ïiets gestólen. Terwijl 1 Astrid, pie op het Jacques Urlusplein iyoont, op haar fiets over de yan Haarenlaan reed, werd ze ingehaald door de onbekende jongen. Plotseling rukte deze haar tas, die op de bagagedrager vastgebonden zat, van de fiets êii ging er toen pijlsnel vandoor. De tas is later we! terugge vonden, maar voordat de onbe kend gebleven jongen de tas Weggooide, haalde hij er een portemonnaie met ƒ1636 en een haarborstel uit. SCHIEDAM - De 19-jarige H.D. uit Tilburg is lichtgewond geraakt, toen hij op de werf Wilton Fijenoord vier meter naar beneden viel. De val werd veroorzaakt, doordat de Tilbur- genaar over een stelling strui kelde, die aan een in aanbouw zijnde buik-carrier hing. Nadat de man met spoed door de GG en GD naar het Gemeentezie kenhuis was vervoerd, bleek daar, dat hij een hoofdwond en een lichte hersenschudding had opgelopen. Volgens wethouder Van der Wilk is de gemeente Schiedam één van de koplopers m Neder land wat betreft het doorlichten van de gemeentelijke organisa tie-structuur. Hij zegt erbij, dat er smds Thorbecke nauwelijks jets verandert is in deze struc tuur. Het plan wordt dan ook ingrijpend en erg ambitieus ge noemd. „Wij hebben het lef te erkennen, dat we fouten maken en daarbij willen onderzoeken waar onze moeilijkheden lig gen," zegt Hans van dar Wilk. In Uw krant van 25 juli j.l. over Onbewoonbaarverklaring van de Bakkershaven wordt overduidelijk de indruk gewekt alsof er niemand een andere woning wil. Ik kan U echter verzekeren dat er wel degelijk bewoners zijn die wei graag een andere woning willen, want wie vindt het leuk om naast je aanrecht je w.c. te hebben, nooit onder een douche te kunnen, en er m je tuintje altijd ratten scharrelen, maar dat kan ook niet anders als er pal achter je schuurtje een beerput ligt waarvan de aroma zich verspreidt en steeds leeggeschept moet worden. Mijn mening is opknappen of een an dere wonmg maar ons niet zo laten zitten. Ik wit hiermede de Bakkers haven NIET afkraken maar wel een andere mening laten horen dat alleen positief. F. VISSER, Bakkershaven; Schiedam. COOS moet er voor zorgen, dat de organisatie van de gemeente dusdanig functioneert, dat het Stadskantoor als service-verle nend bedrijf voor de bevolking optimaal kan draaien. De voorgeschiedenis van COOS ligt in het opstellen van de zogenaamde knelpuntennota. Deze nota was het eindproduct van een gemeentelijke werk groep, die een eerste onderzoek deed naar de organisatorische problemen van de gemeente. De knelpuntennota werd vorig jaar juli in het geheim uitgebracht, eind augustus 1974 kwam de no ta pas in de openbaarheid. De werkgroep onderzocht niet de goede kanten van het huidige organisatie-systeem. Wat de kenlpunten betreft, bleek er echter binnen de amb telijke en bestuurlijke organisa tie van Schiedam een enorme waslijst van te zijn. Bijvoor beeld bij het bestuurlijke appa raat ontbraken concrete beleids plannen en bestond er een enor me onzekerheid bij de ambte naren over dat beleid. De knel puntennota had tot gevolg, dat men besloot de hele gemeente lijke organisatie door middei van COOS eens goed te onder zoeken. Het onder de loep ne men van slechts een deel van die organisatie zou onmogelijk zijn. De achtergrondgedachte bij dit onderzoek was het voorne men van de gemeente, om bin nen niet al te lange tijd met een meerjarenbeleid te komen. Men wil namelijk eerst weten, of eer, beleid dat uitgestippeld wordt over een aantal jaren, eigenlijk wel past in het huidige orgam- satiesysteem. Daarbij gaat men er echter niet van uit, dat het bestaande systeem klakkeloos omgegooid moet worden, maar dat het ook best mogelijk is, dat er alleen een aantal veranderin gen in aan worden gebracht Wat hst zo goed mogelijk op elkaar afstemmen van bestuur lijke en ambtelijke organisatie binnen de gemeente betreft, ge looft Hans van der Wilk, dat ieder college, van welke politie ke kleur dan ook, dit na wil streven. Dat Schiedam op dit moment een links programcolle ge heeft doet er dan, volgens hem, ook weinig toe. Het is dan ook niet zo, dat alle ambtenaren op de politieke lijn van de stadsbestuurders moeten zitten. Wel moet het (Voor de ambte naar duidelijker worden, welk beleid het zittende college voert Op dit moment neemt het col lege besluiten aan de hand van adviezen, die werden voorbereid door de ambtenaren. Wanneer het college echter het advies terzijde legt .was het voor de betrokken ambtenaar tot nu toe nooit duidelijk, waarom dit ge beurde. Volgens wethouder Van der Wilk heeft het ambtenaren-ap paraat meer mogelijkheden om positieve invloed op het beleid uit te oefenen, wanneer men precies weet wat het beleid van het stadsbestuur inhoudt Hans van der Wilk zegt erover; „Wanneer zij het beter weten op grond van deskundigheid en eigen waarneming zou ik gek zijn, als ik dat zou negeren." Ervoor zorgen, dat het ambte lijke apparaat een beter inzicht in het beleid krijgt betekent ook, dat ambtenaren verant- woordelijker worden. Door mid del van COOS wil men er naar toe werken, dat een ambtenaar niet altijd afhankelijk hoeft te zijn van het bestuurlijke orgaan van de gemeente, maar zelfstan dig bepaalde beslissingen kan nemen. Globaal gezien gaat het werk van COOS om de organisatie van de gemeente te verbeteren de komende vier jaar zo'n 16.000 manuren vergen en rond de acht tón kosten In COOS zelf zitten zowel vertegenwoordigers van het college als van de raad en het ambtelijk personeel. Daarnaast kent COOS als advi serend lid een persoon van het organisatiebureau O.D.R.P. wan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het werk van COOS gebeurt in alle openheid en zal men over alle werkzaam heden voortdurend verantwoor ding afleggen tegenover zowel het bestuurlijk - als het ambte lijk apparaat van de gemeente. Binnenkort wordt er een infor matie-brochure over COOS ver spreid. V Xw'"' xO ">v t- SCHIEDAM - Afgezien van alle Schiedammers die hun, stad voor een tijdje de rug toekeren omdat zc allerlei vakan tieplannen in het hoofd hebben, zijn er toch ook nog steeds grote groepen Schiedammers die deze stad voorgoed verlaten Iedere maandhebben zo'n 70 inwoners genoeg van deze stad en zoeken hun heil elders. Aan het eind van de maand mei stond het inwonertal van Schie dam op 78.467, terwijl dat aan het eind van het vorig jaar nog ruim 300 meer waren. Wanneer deze huidige, dalen- de lijn doorzet dan is het inwo- nertal van Schiedam over tien jaar tot onder de 70 duizend ge zakt. Opvallend verschijnsel in de bevokmgsstatistieken, die de ge meente iedere maand opstelt, is dat veel meer manlijke inwo ners vertrekken dan vrouwelij ke (ongeveer 70% van de ver trekkers is van het manlijke ge slacht) Het overgrote deel van de vértrekkers (334 in totaal) is wel in- Zuid-Holland gebleven, de steden Rotterdam, Vlaardingen en Krimpen aan de IJssel waren het meest in trek bij de ver trekkers. Buiten de provincie Zuid-Holiand kregen Noord- Brabant en „het buitenland" veel Schiedammers te verwer ken. In de maand mei kwamen in totaal 290 mensen in Schiedam wonen, ook hierbij liggen Rot terdam en Vlaardingen op kop. Zesenzeventig kinderen zagen 'in mei in Schiedam het le venslicht, daar tegenover staan 55 sterfgevallen. Verder weet de gemeentelijke Bevolkingsafde ling nog te melden dat in 1 maand 70 huwelijken zijn geslo ten in Schiedam, waarvan er dertien stellen van buiten de stad (waarschijnlijk aangetrok ken door het romantische oude stadhuis) kwamen. Voorafgaand aan de voortref felijke film „Kind van de zon" draait er in de Passage Bio een vroegere film van René van Nie, „Bronbeek bijvoorbeeld" getiteld. Deze film geelt een beeld van oud-geworden KNIL soldaten; bejaarde mannetjes die in het bejaardentehuis Bronbeek zitten te vegeteren op herinneren aan die goeie ouwe tijde in Indie. Een paar oud-strijders vertellen over hun ervaringen in Indie, terwijl de camera langs de ge weren glijdt die nog aan de mu ren hangen. „Bronbeek bijvoorbeeld" is een filmpje dat rechtstreeks uit „Het gat van Nederland" had kunnen komen lopen. Mooi en goed dus. „Vragen naar de dag waar- op ik ben genezen is hetzelfde als vragen naar de dag waar op ik gek werd". Een uit spraak die de film „Kind van de zon" wan René van Nie volledig lijkt te dekken en waarmee de film dan ook be sluit. „Kind van de zon" is het verhaal van de 21-jarige Anna (gespeeld door Josee Ruiter) die haar ouderlijk huis heeft verlaten en als studente er gens op kamers gaat wonen. Dit gaat echter helemaal fout, de eenzaamheid slaat toe, en Anna vertrekt naar de swin gende stad Amsterdam. Ook in deze nieuwe stad gaat het al spoedig fout. De relatie met haar vriend Peter loopt op niets uit, terwijl ook de relaties met anderen haar niet een vertrouwd, geborgen gevoel kunnen geven. De eni ge die dat gevoel wel lijkt te kunnen geven is ene Gerrit - (gespeeld door Ramses Shaffy) maar tegen die tijd is Anna al zó bang'voor mensen, dat ze liet met Gerrit niet meer aan durft. Anna wordt dan hoe langer hoe eenzamer, sluit ■zich in zichzelf en in haar ka mer op en eindigt in een psy chiatrische inrichting. In feite begint de film op het moment dat Anna in de inrichting belandt. Vanuit de dingen die zij hier meemaakt - shocktherapiën, groepsthe rapieën en gesprekken - wor den de verbanden naar haar verleden (via flash backs) ge legd. Haar ouderlijk huis blijkt de grootste boosdoener en de ouders zijn „verantwoorde lijk" voor de situatie waarin Anna zit. Zinnen als: „We hebben altijd alles voor haar gedaan", komen voortdurend uit pa's of ma's mond en zijn karakteristiek voor de ver houding tussen ouders en dochter.„Ik zit hier godver domme vlak naast je te huilen als een klein kind, waarom pak je met niet beet?" roept een vertwijfelde Anna haar moeder toe, waarop de moeder slechts kan reageren met; „Heb je geen zakdoek bij je?" Welke situatie alles tussen ouders en kind karakterise rend. De warmte en genegenheid die Anna zoekt en slechts met zeer grote moeite kan vinden (het aantal keren dat ze het niet vindt is vele malen gro ter) vormt het hoofdthema van "Kind van de zon". Het thema is voor vrijwel ieder een herkenbaar; wie is niet op zoek naar genegenheid? Het verschil dat niet iedereen in een psychiatrische inrichting belandt en de hoofdfiguur uit Kind van de zon toevallig wel, is in feite te verwaarlo zen; de problematiek blijft hetzelfde. René van Nie heeft het alle maal niet mooier willen ma ken dan het was; geen malle fratsen in de film. geen diepe karakterbeschrijvingen van de filmfiguren en geen "opge legd" onecht verhaal. Hij re gistreert een aantal gebeurte nissen op een koele manier. De spelers zeggen niet meer of minder dan ze in het dage lijks leven zouden doen (met alle onverstaanbaarheid die daarbij komt, dus ook in deze film) en er is geen enkele ge beurtenis bedacht om achter gronden van personen en si tuaties duidelijk te maken. Het verhaal vertelt zichzelf eigenlijk. Het lijkt allemaal alsof Re né van Nie - samen met een cameraman - toevallig nét langs liep, zag wat zich in een jong meisje (Anna in dit ge val) afspeelde en dit a la mi nute op film vastlegde, waar na Van Nie "Kind van de zon" in de bioscoop kon bren gen. In dit geval is die bio scoop de Passage Bio. Wegens de grote aantallen mensen die Rooie Sien nog niet gezien hebben en dat als nog wei willen, draait deze film nog een weekje extra in het Passage theater. Voor de kinderen draait iedere middag om twee uur de film Plppi in Taka-Tuka-Land. JEANNET RENSEMA Nos 18.25 Tour de France 18.45 Minimolen 1 18,55 Journaal b? KRO 19.05 Twietie, de avonturen van een ondeugend vo-~- geltje -« 19.10 De Staatscircusschool van' Moskou, filmre- ï-- portage NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 Het verschijnsel Japan— (3) 21.10 Gunsmoke, tv-serie 22.00 De gouden Zeezwaluw- 1974, muziekprogram ma NOS 22.40 Algemene Loterij Nc-Y derland 22.45 Journaal 22.50 Tour de France Morgen s NOS 15.00 Journaal KRO 15.02 De harige inktvis, na-J tuurfilm 15.30 Twee jaar vakantie. feuilleton 17.00 Wicky dc Viking, tv- serie. NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Toppop T 20.00 Journaal AVRO 20.21 Cannon, detectivefilm 21.10 De gebroeders Ham mond, vervoigserie 22.00 Televizier Magazine 22.40 AVRO's Sportpanora- ma NOS 23.10 Journaal MORGEN NOS 14.00 Sport Extra, met ten-, nis, atletiek en Tour de France. Een paar weken geleden pro beerde de Amerikaanse stuntman Evel Knievel met een motorfiets over dertien Londense dubbel deksbussen te springen. Hoewel zijn voertuig aangedreven werd door een raketmotor mislukte Kmevels poging en moest hij met zware verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. De Engelse ITV was bij de show in het Wembley stadion aanwe'-'- zig. De opnamen die toen wer den gemaakt .zijn vanavond - van tien over half elf tot tien over elf via Nederland 2 - te, zien in AVRO's Sportpanorama. DUITSLAND I 18.00 Dass kelner aes anderen Sprache \er- stehen: Brücken. 18.15 Informatief progr 18.40 Aktualiteiten. 19.20 Informatief progr vervolg. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Unter den Brücken, Duitse speelfilm uit 1944. 21.55 Informatief progr, 22.00 Reporta ge uit Bonn, 22.25 Journaal 22.40 Die Ber- nauerin. Beiers toneelstuk. 0.15-0.20 Jour naal. "i. DUITSLAND II 18-20 vater der Klamotte, tv-sene 1855 Barbapapa. 19.00 Journaal. 19.30 Buiten lands journaal. 20.15 De recherche vraagt om hulp bij onopgeloste misdaadzaken 21.15 Journaal. 2L30 Sport. 22.50 Eerste re acties op misdaadzaken- 23.00 Journaat DUITSLAND III 18.00 Franse taalcursus 18.30 Gitaarles' 19.00 Zandmannetje. 19.05 Programma voor Joegoslavische werknemers. J9.15 Landen- forum 19.45 Nieuws uit Noordrijn-Westfa- len. 19.55 Kommentaar. 20.00 Journaal eiv weerbericht. 20.15 Lehrlngstreff, tv-serie 21.00 Film en discussie over jeugdhulp. Aansl. journaal. BELGIË (NED) 18*55 Paulus de Boskabouter. 19.00 Vrije- tijdsmagazme. 19.40 Mededelingen en weer bericht 19.45 Journaal. 20.15 Wit op zwart, cabaret 20.40 De Pallissers, tv-serie. 2U0 De bleekgezichten, film van Vlaamse ci neasten. 23.05 Journaal. HILVERSUM I KRO 18,30 Nws 18.41 Echo. 1830 Grara- mofoonmuz. 18-58 Marktberichten 19.00 Kanjer Koning Kompetitie. 19.05 Folkmusie. 19.30 In antwoord op uw schrijven. 2L00 John, Louise, Scot en Gunther. jazzprogr 22.00 Reisoogst- toeristisch magazine. 2221 Overweging. 2230 Nws. 22.40 Goal; sport e«, muz. 2355-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 VPRO Vrijdag, recht streeks progr. met nieuws, informatie éh; muziek. NOS: 1950 Den Haag vandaag 20.00 Nws. VARA: 20.05 VARA klassiek: Lï Dame Blanche, opera. 22.10 Victor E van Vriesland, herinneringen. 22.45 VARA klas- siek: oude muziek. 23.20 De Staalkaart 22.55 - 24.00 Wws. HILVERSUM III 18.03 De vakaturebank. 18.10 Joost mag niet eten, 19.02 Drie loopt achter. AVRO 20.05 Burengerucht 21.02 De Negen Uur Show 22.02 Radiojournaal. 22.05 Vanavond laat 0.02 Radiojournaal, 0 05 Weekend Mu ziek Magazine. 1.02 Soultime USA. 2-02 Continu de nacht door. 4.02 Voor dag pc dauw (2.02. 4.02 en 5.57 Radiojournaal NCRV: 6.02 - 7.00 Klaar wakker. - J Zaterdag Hilversum 1 TROS 7.00 Nws 7.02 Ontbijt-soos ("-30 \v* 7.41-8 00 Aktua. 8.30 Nws 8.36-M5 Gyrr. «stiek voor de huisvrouw9.00 Web wezen: tips voor weekendtrips. 930 (Tien- anr jongerenprogramma. 10.00 Aktua-sport ;i0.30-10.32 Nws) 1L00 Hartje Amsterdany Amusements-programma. 12.16 Vast en ze ker. TROS 1236 Med. tb v land- en tuin bouw. 1230 Nws 12.41 Aktua 13.00 Tro^s- country 14.00 De Fop-shop gepaneerd progr. 14.45 De tijdmachine. 15.03 AlS'dai zou kunnen. (15.30-1532 Nws) 17.30 Nws 17.32 Aktua-magazine Hilversum 2 VARA: 7.00 Nws 7.11 Ochtendgymnastiek 7.20 Z.O. voor alle kinderen, die op zUJ^ 100 Nws 5,11 Dingen van de dag 8.23 Z.O. gaat verder voor iedereen. (9.35-9.40 Water standen.) 10.30 Gesprekken Stoomradio. 1L0Q Nws. 11.03 Etablissement in de defti ger jaren. 1L30 Andermaal-Centraal, ki»P* seis van de afgelopen 3 jaar. 1230 Sport 13.00 Nws. 13.11 Wegens vakantie ge sloten, een Rooie Haan produktle NOS: 15.00 NOS Jazz-Michiel de Ruyter. 1W° Gamma van alpha en beta nieuws uit oe wereld van wetenschap en technologie* 16.00 Nws. 18.03 Het zwarte schaap. Il"w Harmonie en fanfare m Nederland Europa. 1730 Kwart uur amateur 17*« Voor blinden en slechtzienden Hilversum 3 NCRV: 7.02 Drie op je boterham Drie op je boterham. Pers Vers 9*03 Tot uw dienst: klassieke muziek 10.03 Muziek bij de koffie. <12.00-13.30 Rechtstreekse re portage van de ronde van Frankrijk) l*** Drie tussen de middag: Los Vast. Schrijf es 'n kaartje. (16.02-20 00 Ronde van Frankrijk) 16.03 Sportshow

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2