Dodelijk ongeval RW 20 T nederiandl nederland2 Schiedam Overzichtelijker tv/radio kijktip buitenland radio JiT* 1^ i MAANDAG 7 JULI 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 miMmmMmm ïcl|< 4 4 Voor de aanvang van het poeziefestival zitten dichter/zanger Jasper de Kosten en dichter Huub Koch voor het Zakkendragershuisje de bezoekers wat „op te war men". Een van de dichters leest een aandachtig publiek voor. -mÊÈ swdÉf SCHIEDAM - Wanneer de gemeenteraad na de zomervakantie in augus tus weer gaat draaien, heeft er inmiddels al een ingrijpende verandering plaatsgevonden op het ge- bied van de raadscommis sies, die een wezenlijk on derdeel vormen van het spel, dat gemeenteraads- politiek heet. Behalve burgemeester Lems en wethouder Collé krijgt het hele dagelijkse bestuur van de stad te maken met maar één raadscommissie. DeSG-penning voorM. de Braaf ere-voorzitter van het koor Excelsior. SCHIEDAM - Zater dagmiddag reikte SG- voorzitter Warner Meinen de "Penning van ver dienste" van de Schie damse Gemeenschap uit aan M. de Braaf. Dat ge beurde tijdens een kleine, feestelijke bijeenkomst in dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan. Veel belangstelling voor poëziefestival SCHIEDAM - „Ik zal nu eerst twee gedichten voordra gen van Koos Christen die hier helaas niet zelf kan op treden omdat hij een jaar ge leden is overleden." Op deze manier werd zaterdagavond de spits van het poëiiefestiva! in het Zakkendragershuisje afgebeten door de Schiedamse amateurdicbter Hans de Rui ter. Na hem volgden vele an dere inwoners van Schiedam of van daarbuiten die eigen dichtwerk en dat van anderen (vooral van Koos Christen en Simon Vinkenoog) voordroe gen. Het aantal belangstellenden dat naar het Zakkendragers huisje getrokken was. mag - gerekend naar Schiedamse be grippen, waar alles altijd ge doemd is te mislukken vol gens de autochtone bewoners - redelijk groot genoemd worden. Het benedenzaaltje san het Zakkendragershuisje barstte althans bijna uit haar voegen. Niet alleen veel luisteraars waren naar het poeziefestival getrokken, maar ook verschei dene dichters. Hoewel het een „amateur-dichters-festivai" heette te zijn, kwamen er toch ook enkele „echte" dichters opdagen. Diegenen die het woord „amateurisme" op één lijn stellen met "slechte kwa liteit" en bij voorbaat thuis zijn gebleven hebben ongelijk *46&. -Z gekregen. Het peil van het voorgedragen dichtwerk lag in de meeste gevallen nogal hoog. Het amateurisme school in dit poeziefestival in het feit 4 - dat vrijwel geen der aanwezi gen kon bogen op een uitgege ven bundel met dichtwerk. Het zinnetje waar de meeste optredenden.dan ook mee be gonnen was' „Ik ga nu eeh werkje voordragen uit mijn nog niet verschenen eerste bundel." Een van de "echte" dichters in het Zakkendragershuisje was de Schiedammer Huub Koch die uit zijn onlangs ver schenen' bundel „In de ban van de liefde" voordroeg. Hij maakte er meteen maar een kompletc show van. Een openbare verkoop van zij. bundel dichtwerken bracht vier gulden op, terwijl het werkje twee meter verderop voor f 2,50 van eigenaar ver wisselde. Andere opvallende dicht werken kwamen van de hand van de reeds genoemde Hans de Ruiter, Aad Sprong, Arno Steekelenburg en Bram Uil. Samen met nog andere dich ters en dichteressen vestigden zij de indruk dat Schiedam best een hoeveelheid creatieve mensen en een groot dichter- spotentieel binnen haar muren heeft Met poeziefestival liep aar dig. uit; door de onverwacht grote opkomst was het moge lijk om tot een uur of twaalf aüeriei dichtwerken aan te horen. Aan het eind van de avond raakten de meesten echter nogal overvoed met dichtwerk; maar op zich gaf het een indicatie dat de bevol- kers van het Zakkendragers huisje (de Open Studio Werk groep) op de goeie weg zijn met dit soort initiatieven. Als er iets leuks geboden wordt in het Zakkendragershuisje (iets waar het de laatste tijd nogal aan heeft ontbroken) dan wil het publiek wel komen. De werkgroep is nochtans niet van plan om binnen af zienbare tijd een dergelijk festival te herhalen. Maar als er mensen zijn die hier zoiets willen organiseren, laat ze dan in vredesnaam naar ons toekomen," aldus een werk groepen De werkgroep is zelf wel met het uitwerken van allerlei andere ideeën bezig die in het Zakkendragershuis je gerealiseerd zouden kunnen worden. SG-penning uitgereikt aan M. de Braaf Aantal raadscommissies V - r sterk ingekrompen De afgelopen maanden is er aan een dusdanige herstructure ring gewerkt, dat een groot aan tal van de bestaande commissies gaat verdwijnen. Er blijven in feite nu nog maar acht raads commissies over. In het vervolg heeft iedere wethouder nog maar met één raadscommissie van advies en bijstand te ma- ken; alleen burgemeester Lems en wethouder Collé gaan, gezien hun portefeuilles met twee T-adscommissies werken. Zoals we in het Vrije Volk van afgelopen vnjdag al sfchre- ven, onderzoekt de gemeentelij ke werkgroep COOS de komen de jaren de bestuurlijke en ambtelijke organisatie in Schie dam. COOS werd in het leven geroepen, nadat in een zoge naamde knelpuntennota een groot aantal fouten stonden op gesomd, die op organisatorisch gebied in Schiedam worden ge maakt. rokkenen, blijft de behandeling ervan achter gesloten deuren plaatsvinden. Daarvoor zijn een: aantal richtlijnen opgesteld. De heer De Braaf kreeg de penning plus de daarbij beho rende oorkonde voor zijn werk voor de afdeling zang van de Schiedamse Gemeenschap. Ais zanger was hij ruim jaar lid van de voormalige E ..ieüamse Arbeiderszangvereniging, die la ter werd omgedoopt in het koor Excelsior, Van dit koor was hij ongeveer 25 jaar voorzitter. Tijdens dat voorzitterschap raakte hij a! snel betrokken bij het werk van de afdeling zang van de SG. Voor die afdeling deed hij 14 jaar het secretaris- werk. Volgens SG-voorzitter Warner Meinen trad M. de Braaf, die nu ere-voorzitter van de zangvereniging Excelsior is, nooit erg op de voorgrond. Wel heeft hij m Schiedam altijd dat gene voor diverse socialistische verenigingen gedaan, wat bin nen zijn vermogen lag Het uitreiken van de SG-pen- rung noemde Warner Meinen zaterdagmiddag een kleine er kenning voor het culturele werk, dat M. de Braaf door de jaren heen in Schiedam deed. Een knelpun m die nota bleek de comrmssiestructuur te zijn. Daarover werd geschreven, dat het bestaande aantal com missies veel te groot en, verge- leken met situaties in andere steden, te onlogisch en onnodig gecompliceerd was. Ook bleek er een onduidelijke taakafbakening tussen de commissies onderling te bestaan, die mede tot gevolg had, dat de diverse commissiele den voortdurend onnodig over laden werden met een enorme lawine van alierlei paparassen. Dit onderdeel van de knel puntennota had tot gevolg, dat er in september 1974 een zoge naamde Herstructureringscom missie in het leven werd geroe pen. Naast vertegenwoordigers van de gemeenteraad, het colle ge van b. en w. en het ambte narenapparaat, kreeg de com missie als adviseur H. J. van Velzen van een adviesbureau van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Bij het herstructurenngson- derzoek ging de commissie er van uit, dat de organisatie van de diverse gemeenteraadscom* missies eenvoudig en doorzichtig moest worden. Er zou een dui delijke relatie komen tussen de commissies en de portefeuilles van de diverse college-leden om het te voeren beleid overzichte lijker te maken. Men kwam dan ook tot de conclusie, dat de hele commissiestructuur het beste af gestemd kon worden op de hui dige verdeling van de porte feuilles. Het besluit het grote aantal k~ nul mint commissies tot acht in te krim- JVHCipiUll pen -werd genomen, omdat de vele commissies er tot nu toe voor zorgden, dat het nemen van besluiten op een onnodig ingewikkelde manier gebeurde. Dit had ook tot gevolg, dat door de versnippering er onnodig veel beslag op zowel bestuur-' ders als ambtenaren werd ge legd. Bijvoorbeeld wethouder Clara Visbeen zat in het verle den verschillende vergaderingen voor van de commissies voor: onderwijs, cultuur, het museum, het Passagetheater en sport en recreatie. Deze diverse cömmls- sies zijn nu samengebracht tot één commissie voor vorming en recreatie. Het samenvoegen van diverse aparte commissies tot één grote commissie met een bepaald aan- tal raadsleden en deskundige burgerleden moet er voor zor gen, dat men eerder bij de be sluitvorming over diverse aan gelegenheden betrokken wordt en deze zaken beter voorbereid door de gemeenteraad behan deld worden. De hele herstructutering van de raadscommissie heeft nu tot gevolg, dat burgemeester Arie Lems zijn werk gaat doen met een commissie voor algemene en bestuurlijke zaken en een com missie voor personeelszaken. Wethouder Cor Bolmers krijgt tot hij op één oktober opstapt, te maken met de commissie voor financien en economische zaken. De enige -wethouder die gezien zijn portefeuilles twee commissies voor zin werk krijgt, is wethouder Èef Coilé met de commissie voor sociale zaken en volksgezondheid en de commissie voor de VROM, markt- en havendienst. Wethouder Hans van der Wük krijgt voor zijn portefeuilles de commissie voor communicatie, wijk- en jeugdzaken, en tenslot te zijn voor wethouder Chris Zijdeveld al zijn commissies sa mengevoegd tot de commissie voor ruimtelijke ordening. Met deze herstructurering denkt de commissie, dat het werk van de acht commissies nu ook voor iedere burger over zichtelijker wordt Wel komen er naast de acht nieuwe com missies een aantal zogenaamde paraplu-commissies, die een vastomlijnde taak van een com missie voor eigen rekening ne men. Zo blijft bijvoorbeeld on der de commissie voor vorming en recreatie van wethouder Cla ra Visbeen de Sportraad als pa- raplui-commissie bestaan. Ook al is de hele commissie structuur is Schiedam op papier rond, het zal nog wel eer tijd duren, voordat alles i .„al draait. Wel worden nu ook in het vervolg meer commissiever gaderingen openbaar, dan tot nu toe het geval was. Zo is dat bij voorbeeld de commissie, die de vroegere ABZ-zaken besloten behandelde. Dit laatste wil ech ter niet zeggen, dat nu alle za ken, die op het Stadskantoor aan de orde komen in de open baarheid worden gegooid. Wan neer zaken bepaalde instellingen of personen schade kunnen be- VLAARDINGEN - Een onge luk op Rijksweg 20 is voor de 28-jarige Schiedammer P.J.D.W. hoodlottig afgelopen. Door nog onbekende oorzaak begon gister morgen rond 5 uur de wagen die door hem werd bestuurd ter hoogte van de afslag Vlaardin- gen te slingeren. De wagen reed m de richting Hoek van Hol land. Na tientallen meters kwam de wagen tot stilstand tegen een boom langs de noordeli jke berm. De bestuurder werd uit de wa gen geslingerd en moet op slag dood geweest zijn. De 17-jarige A.d.V. uit Schie dam die achter de bestuurder zat werd uit de wagen geslin gerd en is met ernstig hersen letsel in Bijkzigt in Rotterdam opgenomen. Zijn toestand is kri tiek. Twee andere passagiers, ook uit Schiedam, de18-jange W.v.V. en de 20-jarige L.K. ble ven ongedeerd en konden op eigen kracht het autowrak ver laten. De auto werd totaal ver nield. Niemand van de inzitten den droeg een veiligheidsgordel. NOS 18.25 Tour de France 18.45 Minimolen - 18.55 'Journaal - NCRV I 19.05 Een kanoreis over de~ woeste Nymboida, avonturenfilm 20.00 Journaal 20.21 Jeruzalem, mijn vader stad, film 21.10 Marie Cecile Moerdijk 21.45 Kojak 22.35 Kerkelijk leven in Hongarije, rep. 23.00 SYMBIOSE 23.04 Journaal NOS 23.09 Tour de France MORGEN NCRV 14.00 Simsalabim 14.37 De Bavianen van Gombe, film V 15.25 NCRV-Poppenkast NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal TROS 19.05 Arpad, de zigeuner 19.25 In Londen staat een huis 20.00 Journaal 20.21 Jongens van de grote weg 21.10 Maude 2L40 Aktua 22.20 Zomer '75, amus. progr. 22.50 SOCUTERA: Film van de Stichting Ned. Vrij- willigers 23,00 Journaal Op Nederland' 2 begint de.- TROS vanavond - van vijf voor half acht tot vijf voor acht - met een nieuwe Engelse comedy serie. „In tonden staat een huis" - is de Nederlandse titel van „Bless this house", een serie die in En geland al geruime tijd succes oogst. De afleveringen spelen zich af, zo staat het m de be schrijvingen, rond een gezin - vader, moeder en twee kinderen - dat situaties beleeft waarin de kijker zich soms kan herkennen. Daar kun je dus alle kanten mee op. Het Britse succes komt, zoals de TROS meedeelt, voor een be langrijk deel op naam van de uit Zuid-Afrika afkomstige ac teur Sidney James, die in Enge- land momenteel nogal wat furo re schijnt te maken. Hij speelt de rol van vader Sid Abbott- Diana Coupland is in de serie'; zijn vrouw Jean en Robin Ste- wart en Sally Geason spelen de rollen van zoon Mike en dochter Sally. Gelijktijdig - maar al vanaf vijf over zeven - vertoont de NCRV op Nederland 1 een repor-- tage over zeven mannen en twee meisjes die per kano een reis maken over de Nymboida, eén van de meest woeste stromen uan^ Australië. Waarop een later TROS-pro- gramma dan weer aardig aarp sluit In Zomer '75 van twintig over tien tot tien voor elf "via Nederland 2 „neemt platen- miljonair John Woodhouse u mee op een reis langs de Wolga'% Met Woodhouse aan de Wodka dus. .n, DUITSLAND I 18.04 Intermezzo. IS.02 Um Haus und Hof, tv-sene. 18.40 Aktualiteiten- 1SJ0 Um Hauj und Hof, vervolg. 20.0» Journ. en weerber. 20.15 Aktuete rep. 21.04 Maghrebimsche Ge- schichten (2). 22-40 Film over Albanië. 22.45-2X05 Journkommentaar en ueerber, t DUITSLAND II 18.20 Tekenfilmserie. 183S Mamzelmann- chen. 15.04 Journ. 1X30 Dokumentaire tilm. 20,15 Gezondheidsman 21.00 Journ. 21.15 Il lumination, Poolse speelfilm. 22.45 Journ DUITSLANfflII 1800 Sesamstrasse. 1X30 Franse taalcur sus 19.00 Zandmannetje 15.05 Progr. voor Italiaanse werknemers. 19.15 Prisma van het Westen. 19.43 Nws. uit Noordrijn-West- falen 19.55 Kommentaar. 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Rep, .over schooltelevisie m El Salvador. 21.00 Die Griechtsche Armee, dokumentaire. 21.45 Tips voor lezers. 2155- Journ. BELG1É (NED.) 1X55 Paulus de Boskabouter. 19.00 Kleu- terprogr. 19.15 Sport. 19.39 Med. en tteerb, 1945 Journ. 20.15 De witte, speelfilm. 22.05 Liedjcsprogr. 2240-23.00 Journ. met om. Wetstraat HILVERSUM I TROS 18.30 Nws 18,45 Belcanto-concert operamuz. E.O. 20.00 Zomeravondfinale: amusementsprogr. 20.45 Licht over het ver re oosten, doc. 21.15 Avondoverdenkingi NOS 2L30 Ned. Israel. Kerkgen. 2L45 Euro-, light 22.25 Bond Zonder Naam 22JT Nws. NCRV 22.40 Hier en Nu. NOS: 22.50 Hobby- scoop 2120 Nos-Jazz 2345-2440 Nws. HILVERSUM II E.O.: 18.00 Nws 1UI Klankbord 1*3 Jeugdtoer 10.00 Lectuur op tafel 19.10 Ge wijde muz. 19.45 Bijbelstudie. NCRV: 2040 Nws. 20.05 Overdenking 20.15 Klassieke or- kestmuz. 2L41 Sopraan en strijkers, moder ne muz. 22.15 Literama: kroniek over boe ken, schrijvers en toneel 22.43 Als een gek, hoorspel 2155-24.09 Nws. HILVERSUM III NOS 18.03 De Vakaturebank 18.10 Joost mag met eten (18.45-1840 Nabeschouwingen Ronde van Frankrijk) AVRO 19.02 Drie loopt achter: Rock en Roll VPRO 29-00 VPRO Maandag, pop, jazz en blues 2040 Tilt, aktieprogr. met bonus top-10 21.02 Han Reiziger 22.02 Rik Zaal 23.02 Wim Noord- hoek 24,02 Jan Donkers, met aktua liteiten EO3.02 The gift of song. VARA M-fJ* Alfred Lagarde. N DINSDAG HILVERSUM 1 KRO 7.00 Nws 7.92 Het levende woord 7.07 Badinene (7.30 Nws. 7.41 Echo) 83* Overweging 830 Nws 848 Gymn. voor ae hulsvr. 8.45 De wonderlijke'letter NL 103 Aubade (1040 nws) 11.30 Bejaardenprügr. 1L55 Scheepspraat 1240 Van twaalf tot vijf (12-30 nws 12.41 Echo 1340 Kees Schilper- oort 1440 Praten met.... kinderen in tehui zen 1540 Nws 16.00 Trektocht langs musea) OVERH. VOO RL. 17.00 Het tuinbouwpro- ject op Curacao. KRO 17.19 De hutsgtkluü- te kinderspelen 1740 Nws 1732 Echo map* zine. HILVERSUM 11 AVRO: 740 Nws 7.11 Ochtendgymn. 7-2» Dag met een plaatje (8.00 Nws. 8.11 Radio joum.) 840 Morgenwijding NOS 9.09 Uit breide rep. 935 Waterst AVRO 9.40 Jeugd koor en orgel 10.09 Kleutertje luister 19-JJ Arbvit (11.00 Nws 11.03 RadlojoumJ H* Rondom twaalf (1145 Beursber) OVERH- VOORL.: 12.30 Uitz. voor de landbouw AVRO 12.40 Piano- klass. muz. 1340 Nws 13.11 Radiojoum. 1131 Rondom de presen ten van de-hoofdstad 14.00 Home Sweet Home 1430 Toespelingen op Carl Maria vijf Weber 1530 Essay, progr. over kunst iw» Nws 16.93 Radiojoum. 1645 Gebakken vensterbanken in de zon 17.00 Mobiel HILVERSUM UI VARA: 7.02 Drie op je boterham Pep-op-drie 11.03 Drie draait op van mensen uit de sportwereld 134J draalt tussen de middag (tussen 1342-I®-*® Rechtstreekse rep. van de Ronde van Frankrijk) 14.03 Gesodemeurders 1643 NU* met om. de LP-top-20

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2