I; AKKOORD GEEFT GEME VOORKOOPRECHT TEGEN GEBRUIKSWAARDE Directeur brein achter zwendel? Met wonderolie in Limburg achter slot Ling gaat naar Ajax TWEE KORTE GEDINGEN TEGEN MINISTER VAN AGT 'Poen, poen!' hielp niet Jongelui 'stenigden' vrouw in auto Ho* ilfeer Dollarregen tientallen duizenden opmiminqs 102K0RHNG Arrestatie in H. I. Ambacht Hills vrij, na balkonscéne I Walvis ramt zeiljacht Muzikaal protest op de stoep van CRM INFORMATIE OVER BEZORGING: Radenrepubliekin aantocht? i seiss ■adeauti Verheugd Rovers op de vlucht Enkele buien Ocana haakt af WÊÊÊÈM u Donderdag 10 juli 1975 31e jaargang no. 8539 Bel 010 -147400 en dan ook nog eens op allé gewone elpees muziekcassettes en accessoires! LISSABON Met de oprichting van „volkscomité's," die in gemeenten, bedrijven, de politie en de voorlichtings- media de lakens zullen uitdelen, lijkt Portugal een „raden republiek" te zullen worden. MimsX, fpllgf. hft&e&vart l*Sr 3 kiL IJQOFDKEDACTEL'R HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Wlfhstraat 25, Rotterdam tel. 010 X4.T4.0ft Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 13.63.80 14.74.11 eenstemmig (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In het kabinet is een akkoord bereikt over de grondpolitiek, een zaak die socialisten en confessio nelen al tientallen jaren verdeeld houdt. Kernpunten van het akkoord zijn: de gemcenien krijgen een voorkeursrecht hij de verkoop van onroerend goed en <je prjjs wordt bepaald aan de hand van de gebruikswaarde op het moment van de verkoop. Doel van de regeling is de grondspeculatie tegen te gaan. Wel worden er. waarborgen ge schapen om onbillijkheden voor particuliere eigenaren tegen te gaan. In Den Haag wordt het ak koord uitgelegd als een overwin ning voor de progressieve minis ters. De regeling die uiteindelijk uit de bus is gekomen, komt neer op de uitgangspunten van Keer punt, het progressieve regeerpro- gram. Dat neemt overigens niet weg, dat er in de Kamer nog wel een harde noot gekraakt zal moeten worden. KVP-leider Andriessen heeft op de partijraad van de KVP in Breda enkele weken ge leden al dreigende taal gespro ken over een regeling, waarbij de grond uiteindelijk in gemeen schapshanden 'komt, zoals Keer punt wil. „Zo'n regeling is voor ons onaanvaardbaar," zei An driessen toen. PvöA-leider Van Thijn re ageerde gisteren zeer verheugd op het nieuws over het bereikte akkoord. Hij sprak over „een historische dag". De grondpoli tiek speelde op de achtergrond mee bij de val van het rooms- rode 'kabinet-Drees in 1938 en van het kabinet-Cals in 1966. De linkervleugel van de groot ste regeringspartij is lang niet zo enthousiast als Van Thijn. Ka merleden als Voortman en Kom brink vinden de regeling mini maal: Voortman wil ook de landbouwgronden onder controle van de overheid brengen en Kombrink vindt dat niet alleen de gemeenten, maar ook provin cie en Rijk een .voorkeursrecht moeten krijgen. Ed van Thijn histo risch H.I. AMBACHT Op verdenking van oplichting heeft de politie gisteren de directeur van „Van Helden Luxe Bakkerü Produkten" uit Hendrik Ido Ambacht gearresteerd. De man zou vele winkeliers voor in totaal minstens een ton hebben benadeeld, door minder bakkcryproduktenin de verpakking te stoppen dan de winkeliers dachten. Hoe dat precies in zün werk ging wil de politic nog niet zeggen. KAMPALA Amin heeft vanmorgen de Britse lector Den nis Hills op zijn geheel eigen wijze óp vrije, voeten gesteld. De Oegandese president was in con ferentie met de Britse minister van Buitenlandse Zaken James Caiiagöan, die. naar Kampala was.gereisd. - -Plotseling wordt er geklopt. De deur gaat open. En daar staat Hills, de man die wekenlang in de dodencel zat omdat hij Amin voor dorpstiran had uitgemaakt. Kills sprak de gedenkwaardige woorden: „Ik maak het uitste kend, dank u". Daarna verschonen de drie mannen op het balkon waar Hills de. hand van Amin schudde en zei: Ik dank u wel, mijnheer de president". Vandaag vliegt de lector 'metCallaghan naar Lon den! Directeur G. van H. (38), vader van drie kinderen, Lad onlangs een zeer duur huis gekocht. Ver moedelijk heeft hij daar het geld ingestoken dat; met oplichting werd verdiend. De directeur ont kent nog iets van de zaak te hebben afgeweten, maar volgens zijn vertegenwoordigers was hij het brein achter de zwendel. De politie denkt dat' ook. De zaak kwam aan het licht, toen een. vertegenwoordiger die zou worden ontslagen de direc teur dreigde naar de politie te lopen. De heer Van H. was hem echter vóór 'en betichtte de ver tegenwoordiger van oplichting. Volgens de politie waren alle vertegenwoordigers wél "van 'de zwendel op' 'de hoogte.--„Maar dan kun7 je 'de kleintjes pakken, of het brein zelf. Dat laatste vonden wij juister, al is het wat moeilijker te bewijzen", aldus een politiewoordvoerder. Momenteel wordt .uitgezocht wie er allemaal zijn benadeeld.' „Veel winkeliers weien nog He lemaal van niets", aldus de po litie. bz zmMmmËË Sexfilms huren? 6 v. 25.- BALI, Bröersveld 42, S'dam tel. (010) 266338. Geopend wan ID tol 18 uur \T.'v dood. koopav. leg. vereist. i Vijftien liter olijfolie kwamen er gisteren in Boston aan te pas om een van inbraak verdachte man te bevrijden uit een nauwe ventilatiekoker in een visafslag. Linksboven gieten brandweerlieden de eerste fles olie uit over de man die op de .vlucht klemvast kwam te zitten (linksonder). Na zijn bevrijding werd de man in hechtenis genomen. De brandweer besloot tot het gebruik van „wonderolie" toen alle andere pogingen om de man uit zijn benarde situatie te verlossen, hadden gefaald. STEIN/DORDRECHT De uitgeweken "sexkoning" Joep W. (32) uit Dordrecht is gisteren in het Limburgse Stein gearres teerd. De uitgever-schrijver van het sexblad "Chick" werd ge zocht wegens zijn aandeel in het publiceren van "sexfoto's" van een twaalfjarige tweeling uit Arnhem. Zodra hij wist dat de politie de zaak onderzocht week VV. uil naar Antwerpen, waar h:j een villa heeft. Gisteren kwam hij door het Limburgse Stein, op .doorreis naar Duitsland. Vrouw en kind had hij bij zich. Joop W. zal zich voor de Arn hemse rechtbank moeten ver antwoorden voor het uitlokken van ontucht met minderjarigen en het trekken van voordeel daaruit. Vorige week werd de Haar lemse sexbladuitgever Peter M. (28) al tot 10.000 en vier maan den voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld. Ook hij had de foto's gepubliceerd. De vader, van de tweeling kreeg twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf opgelegd, plus.,/ 500 boete. De tweeling, enige tijd opgenomen in"'een kindertehuis, is inmiddels weer bij de ouders thuis. AMSTERDAM Ajax en PC Den Haag zijn gisteravond rond gekomen over het transferbedrag van Tscheu La Ling. Beide club besturen wensten de hoogte, van de som niet bekend te maken, maar aangenomen mag worden dat het gaat om een 'bedrag van ƒ280.000. De commissie bindend advies van de KNVB, die bijna had in gegrepen in dit geschil, zal bin nen veertien dagen een uitspraak doen inzake de grootte van de transfervergoeding die Ajax aan Excelsior moet betalen voor Ton "VVickel. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Behalve bur gemeester Andrê van der Louw is vandaag ook' minister Van Agt van Justitie gedagvaard voor het kort geding dat de Britse eige naresse van Het Witte Huis heeft aangespannen tegen de gemeente Rotterdam. Zoais bekend wil Clearbook Property Holding Ltd. voorko men dat bordelen verhuisd wor den van Katendrecht naar de Wijnhaven. Minister Van- Agt is niet ver plicht persoonlijk te verschijnen. Hij kan een advocaat sturen. Op dezelfde dag, 22 juli, dient in Den Haag een kortgeding over de overplaatsing van de oorlogs misdadiger Kotaila. Ook hierbij is Van Agt gedagvaard. De raadsman van Het Witte Huis, mr. G. G. Abeln, eist van de minister dat hij artikel 250 bis van het wetboek van strafrecht toepast. Dit artikel stelt het ge legenheid geven tot het plegen van ontucht strafbaar. SAN FRANCISCO Een 14 meter lang zeiljacht uit het Amerikaanse San Diego is giste ren op 300 mijl buiten de kust van Califomië geramd door een walvis en gezonken. De zes op varenden konden zich op een vlot redden en zijn later door een ander zeiljacht opgepikt. Het is nog niet' bekend wat voor walvis het schip deed zinken. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Dank zij het doortastende en moedige optre den van de 61-jarige sigaren handelaar C. H. J. de Haan kon een overval op zijn zaak annex giro-agentschap worden verhin derd. Gistermiddag traden twee mannen van omstreeks 18 jaar zijn zaak binnen en riepen on der bedreiging van een revolver "Poen, Poen". De Haan dook over de toon bank naar het wapen en duwde de loop uit zijn richting. Bij de worsteling die ontstond gingen twee schoten af die echter nie mand raakten. In het tumult wist De Haan ook nog op de alarmknop te drukken. Ge schrokken door het geloei van de sirene namen de beide over vallers de vïucht op een brom mer. Er werd niets ontvreemd. Van de beide mannen ontbreekt eik spoor. Van een onzer verslaggeefsters) RIJSWIJK Op cie stoep voor het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk, werk in Rijswijk heeft het gewes telijk orkest «oer Zuid- Holland vanochtend een openluchtconcert gegeven. De leden vap.het orkest willen hiermee kracht bij zetten aa hun extra- subsidie-aanvraag van f 500.000 voor dr. sociale' lasten en pensioenen van orkestleden. Als die extra subsidie er niet komt, ■wil len de musici het orkest opheffen. Het gewestelijk orkest, dat volgens het bestuur de hoogste podiumbezeif.ug in ons land heeft, bestaat zeven jaar an is cctief ais begeleider van zangkoren en schoolconcerten. De 37 musici en S staf- léden hebben, in tegenstel ling tot de leden, van da andere 13 Nederlandse or kesten, geen pensioenrege ling, geen 'werkgeversaan deel in de sociale verzeke ringen en worden uitbe taald volgens de vullijn van de cao-basis voor Ne derlandse orkestmusici. MÖNCHEN-GLADBACH Drie jongens en een meis je tussen dertien en 17 jaar hebben gisteren bekend twee weken geleden van een via duct over de „Autobahn" een zware steen door de voorruit van een personen auto te hebben gegooid waardoor., een .43-jarige vrouw werd gedood. De politic had enkele hon derden mensen verhoord voordat ze in de buurt van het viaduct een vijftienjari ge jongen arresteerde die be kende samen met twee -vrienden en een vriendinne tje „uit verveling*' stenen op onder hen doorrijdende au to's te hebben laten vallen. Een steen was terecht ge komen op een Mercedes, die een vaart had van 120 km per uur. De bestuurder had aanvankelijk-gedacht dat al leen ziin voorruit kapot was. Toen hij in de berm was ge stopt zag hij.-echter dat zijn 43-jarige vrouw door de steen aan haar slaap was ge troffen, zonder dat hü en zün beide dochtertjes achter in de auto iets hadden ge merkt. Op weg naar het zie kenhuis was de vrouw dood gebloed. De vier jongelui die deze daad op hun geweten hebben hadden voordat ze naar het Autobahn-viaduct bü Mön- chen Gladbach gingen de film „Aardbeving" gezien, waarvan ze, volgens hun zéggen, zó onder de indruk waren gekomen dat ze het plan hadden opgevat met stenen naar auto's te gaan gooien. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Zwakke tót matige zuidwestelijke wind. Minima on geveer 18, maximumtemperatu ren van 19 tot 23 graden. H lull zonmaan - ..opi, oi)der„. j>jï onder. 04,32 .20/53 507.42"'- 21.50- (géén onder nummer). Vraag naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen." onder de Strips BECKVILLE In Beckville (Texas)regende hot gistermor gen dollars nadat een geldtrans portauto in botsing was gekomen met een andere wagen. Een ge wapende politieman hield bege- rigè automobilisten op een af stand terwijl het personeel van de transportwagen het geld op raapte. Toen het daarna werd geteld bleek er geen bankbiljet te ontbreken. N De opruiming begint volgende week donderdag 17iull 8e! 010-296633 als u niet weet waar hat dichtstbijzijnde Radio Modern filiaal is. V olkscomités in Portugal Do uit 240 'officieren en soldaten bestaande Algemene Vergadering van de strijdkrachten, besloot hiertoe na een mammoetconferentie, waarin pro-communistische officieren de boventoon voerden. De triomf van de radicale marxistische vleugel van de Be weging der Strijdkrachten MFA, die alleen nog moet worden be krachtigd door de Revolutionaire Raad, is door de Socialistische Partij een „nieuwe putsch" ge noemd. Door alle macht in het land te delegeren aan de „Volkscomi té's" zullen volgens de socialis ten de politieke partijen voort aan een marionettenbestaan lei den en geen enkele invloed meer hebben. Alleen de communisten hebben het voorstel van de strijdkrachten-assemblee ver welkomd. Nadat de MFA al enkele ma len had ontkend aan te sturen op een „volksdemocratie" en de dictatuur van het proletariaat, is deze weg volgens waarnemers nu definitief Ingeslagen, aange- nomen dat de Revolutionaire Raad het voorstel van de As semblee accepteert. Tot de taken van de volks comité's zouden behoren de ge leidelijke overname van de plaatselijke besturen, de politie ke voorlichting van het volk en de controle op de productiemid delen, 20wel in de particuliere als In de overheidssector. Verder zouden deze nauw met de com munisten en militairen samen werkende comité's een bewa kingssysteem moeten instellen ter bescherming van belangrijke installaties, bevolkte gebieden en het doorgeven van informatie. Ook zouden er volkstribunalen komen, die echter geen jurisdic tie over criminele zaken zouden moeten hebben. (Zte verder pagina 5, vjjfde kolom) ALBI De Spanjaard Louis Ocana, winnaar van de Tour in 1973, is vanochtend niet aan de start verschenen in de Ronde van Frankrijk. Ocana, 6 min. 43 sec. achter op Merckx, zei te veel last te hebben van een spierbles sure aan de knie» Tijdens de vakanties wordt er gedurende lange autoritten vaak gezongen. Als u dan hoort: Ik heb m'n wagen volgeladen... bedenk dan dat u inderdaad vol zit Dat u zwaarder bent dan anders. En dat u daarom veel meer meters nodig heeft om te stoppen. Flink afstand houden dus. Goeie reis. De politie. wm In open envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Volk Antwoordnr.1579 Rotterdam Ja, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. naam nicuwa abonnco: adros: plaats: T wenst kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis. mijn naam: adres: plaats: W pl

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1