BSEBSff 1 m Vakantiefeest Jeugdland gaat voorlopig niet de wijken in Uitstekende thriller in Passage -Bio Garagedeur valt op vrouw na parkeren P schiedam w hmmi buitenland k Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 toen het musiceren op straat door de Duitsers werd verboden. En nu houdt Willem Roodbol nog niet op: een paar halve dagen per week is hij bij zijn Lekkerkerker, te vinden. .F-?*--' De Lekkerkerker is het mooiste orgel in Nederland. Orgeldraaien is zwaar werk Orgeldraaier Willem Roodbol viert vandaag zijn 65-ste verjaardag. door LELIA KUIPER SCHIEDAM - „Je moet in dit vak een olifantshuid hebben- Want je krijgt een heleboel rotdingen te horen van de mensen. Vorige week zei er nog een kerel te gen me, joh ga toch werken. Toen ben.ik wei kwaad geworden, want je werkt je rot als je zo'n orgel goed wil houden. Maar je ontmoet ook heel veel liefde van de mensen op straat en dat maakt de nare dingen helemaal goed." Vergenoegd kijkt Willem Roodbol rond in zijn huis- kamer.van zijn woning aan de Schiedamse Hargsingel. Overal hangen en staan prijzen en cadeaus, die hij dankzij de Lekkerkerker heeft ontvangen. i Mijk Ruim 1000 Schiedamse kinderen keken gisterochtend gespannen naar de kunstjes die de medewerkers van het kindercircus ',,'t Kraaienest" vertoonden. SCHIEDAM - Het vakantiekinderfeest in de sporthal Margriet is gistermiddag besloten met een fiks brandje Een grote stapel hout en overblijfselen van twee weken Jeugdland werden door de brandweer in brand gestoken en meteen daarna geblust. De och tend van de laatste dag was al uitgeluid met het op treden van het Rotterdamse kindercircus „t Kraaie nest". SCHIEDAM Bezoekers van het Passagetheater, die nu film gaan kijken in de kleine bioscoop zullen al snel in een soort verdoving raken. Een verdoving 'waaruit ze pas ontwaken, wanneer de kijkers na af loop van de film goed en wel weer op straat lopen. Oorzaak van dat alles is de Engelse speelfilm „The Black Windmill", die als Nederlandse titel meekreeg: „Wie was Drabble" met in de hoofdrollen Michael Cain en Joseph O'Connor. ZONDAG V J Praten met Wim Roodbot "6 Vandaag -viert de Schie dammer Willem Roodbol zijn 65ste verjaardag. Een mijlpaal in zijn leven als orgeldraaier van een v-an de beroemde „Carl Frei- orgels", de Lekkerkerker. Na vandaag hoeft Wim Roodbol niet langer dag in dag uit, alle treersom- standigheden trotserend erop uit met zijn Lekker kerker. Hij kan het kalmpjes aan gaan doen, terend op zijn AOW-in-- komen. Want de Lekker kerker verkopen kan Wil lem Roodbol, noch zijn vrouw, over zijn hart ver krijgen. Beiden zijn aan het 50-jarige orgel verk nocht. Willem Roodbol kent zijn Lekkerkerker al heel lang. Als orgelknecht kwam hij het ruim vijf- meter lange draaiorgel al. tegen. En vanaf die tijd hebben hij en zijn vrouw de Lekkerkerker geëxploi teerd. En beider hartewens was het orgel ooit eens in eigendom te krijgen. In 1961 kwam de lang verbeide kans: de Lekker kerker was te koop. Maar de Roodbol-familie had geen cent. Trots vertelt mevrouw Roodbol nu: „Ik' heb het orgel gekocht, zondeX geld. Op afbeta ling. Het orgel zag er ver schrikkelijk uit en werkte maar half. Daarom heb ben we het ook nog laten restaureren door de ma ker, Carl Frei, zelf. U be grijpt dat we jaren in de schuld hebben gezeten. Nee, als je van een orgel houdt, word je er nooit rijk vaner moet eerder geld op toegelegd wor den." Al vanaf zijn vijftiende jaar werkt Wim Roodbol met draaiorgels. Hij had veel meer zin met een draaiorgel te werken voor een gulden per dag, dan in het tuindersbedrijf van zijn vader, waar hij maar een rijksdaalder per week. verdiende. Straatmuziek was bij de jonge Willem altijd al favoriet. Hij spij belde van de zondags school om naar de politie - kapel te gaan luisteren. Het gevolg was dan ook, dat vader Roodbol het een schande vond dat zijn zoon als draaiorgelknecht ging werken. Zijn hele leven heeft Willem Roodbol dat ge daan, met uitzondering van twee oorlogsjaren; VSR» Tegenslag heeft <le familie Roodbol ook gekend. Maar nu ziet het echtpaar overal de zon zijde weer van. Ze gaan straks voot het eerst van hun leven op vakantie, iets wat ze zich nooit durfden veroorloven. En zelfs al moeten ze in de verre toekomst de Lekkerkerker verkopen, kunnen ze het orgel dagelijks op z'n best beluisteren.. Want van alle boeken, door Willem zelf vakkundig met de hand gedraaid, hebben ze een bandopname. Ook hebben ze uiteraard exemplaren van alle negen langspeelplaten,die van. het orgel zijn gemaakt. „Drieenveertig j'aar heb ik zelf gedraaid", vertelt Wim Roodbol. „In 1971 hebben we e°n benzi nemotor gekocht en twee jaar later is die vervangen door een electromotor. Maar nog draai ik bepaalde boeken met de hand.' want het is mooier. Ook platen draai ik met de hand. En dat is zwaar werk. Mijn vrouw is er altijd bij en die laat me onder tussen rusten en wat eten. Som mige nummers kosten wel drie uur draaien." Mevrouw Roodbol heeft na de restauratie altijd voor het on derhoud van de Lekkerkerker gezorgd. Zij weet precies hoe Orgeldraaier moet een olifantshuid hebben' het orgel werkt en hoe het gere pareerd moet worden. Nu nog 'beleert' zij de 'bakken', die haar man mee naar huis neemt als ze zijn versleten. Zij is ook degene die zegt dat het onderhoud van een draaior gel niet meer te betalen is. Want de vaklieden moet je met een lantaarn opzoeken en kosten veel geld. Zij zegt: „De mensen stoppen nog steeds een dubbeltje in het mansbakje. terwijl alles toch •duurder is geworden. Ook voor ons. Trouwens, als het regent geven de mensen vaak niets. Soms heb ik daar wel eens wat van gezegd, iets van „Maar me vrouw ik kan de bakker toch met laten voorbijgaan als het regent Op mooie dagen haai je veel op, maar daar staan veel slechte dagen tegenover". „Ik moet nog denken aan de tijd dat we het orgel zelf duw den", vervolgt mevrouw Rood bol, „het orgel weegt anderhalve ton. Ik kon niet meer als we een brug op hadden geduwd, mijn man moest dan alleen naar beneden. Dat is zwaar,- hoor. Een keer is hét ook bijna mis gegaan. Hij moest uitwijken en toen hing een wiel al boven het water. Ik heb gegild..." De Lekkerkerker speelt ai ja renlang in Gouda. Daar hebben de heer en mevrouw Roodbol niet aan willen tomen toen zij het draaiorgel hadden gekocht „Er zijn orgeis en orgels in Nederland. En de Lekkerkerker is het volledigste orgel dat 'er bestaat Wij hebben een partij in het orgel, dat geen enkel an der draaiorgel bezit We hebben zelfs nog boeken die de ma -.er. Carl Frei, zelf heeft samenge steld. Dat is echt iets bijzon ders", aldus de .heer Roodbol. Met zijn vrouw betreurt hij het wel dat veel Nederlanders de draaiorgels niet echt beluisteren. „Je moet je de tijd., gunnen. Wij hebben een boek van de Troubadour van Verdi. Gewel dig is dat Ik draai dat altijd zelf. met de hand. Speciaal als m'n vrouw, langskomt, want die houdt er .ook zo van", zegt Wil lem Roodbot Mair nu is er een punt .achter ijet dagelijks werk met de Lekkerkerker gezet Dat weten ze allebei heel zeker: „We willen nog een tijdje ver der leven en dit werk sloopt je. Er is ons gevraagd of we naar Duitsland wilden gaan, maar dat doen we niet meer. Het Is te zwaar werk, al Is het nog zo ge zellig," bezoekertjes óp ruim 6600 kwam te liggen. Donderdag 24 juli - de een na laatste dag van heb-kinderfeest - is de 5.555-ste bezoeker met veel onthaal binnen gehaald. Deze eer viel de 5-jarige Lucia Korpel te beurt. Zij werd gehul- De laatste dag van Jeugdland "75 is meteen de topdag gewor den. Schommelde op andere da gen het bezoekersaantal rond de 500, gistereh kwamen liefst 1100 kinderen naar de Margriethal toe. Deze groep zorgde ervoor dat het totale aantal Jeugdland- digd, kreeg bloemen en een draagbaar radiootje aangeboden. Tegelijk met deze jonge Jeugd- landgast vierde een van de leidsters mevrouw Remmers waal - haar tienjarig Jeugd-' land-jubileum. Mevrouw Remmerswaal heeft alle tien jaren dat Jeugdland nu al bestaat als leidster aan dit kindergebeuren meegewerkt. Hiervoor werd haar dit jaar een erekrans omgehangen, welke was versierd met bloemen en boterhammen; de bewuste leid ster werkt dit jaar bij de „Af deling Mondvoorraad", Ondanks haar aankondiging aan het be-, gm van dit jeugdlandfeest, dat dit absoluut het laatste jaar zou zijn dat zij aan het kinderfestijn meewerkte, is zij nu toch op de ze woorden teruggekomen en gaat er vrolijk nog een jaartje mee door. Meteen als de laatste resten van Jeugdland '75 weggeruimd zijn, gaan de voorbereidingen voor jeugdland '76 al weer van start Volgens een van de orga nisatoren, Nel Bootsman, heeft men dit jaar toch wel enige last. gehad van een tekorte voorbe reidingstijd en dat moet voor het volgende jaar voorkomen worden. De organisatoren van het Jeugdland 75 zijn vooralsnog niet van plan om in het volgend- jaar de vakantie-aktivi tel ten meer naar de wijken te bren gen. De Margriethal blijft het, centrale punt, ondanks enquêtes welke uitwijzen dat de mes te Jeugdlandbezoekers uit de om ringende wijken Nieuwland en Groenoord komen. Dit jaar hééft de organisatie niet weer een soortgelijke en quête gehouden, maar het ver moeden lijkt gerechtvaardigd - bevestigd door diverse leiders en leidsters - dat er ook dit jaar weer weinig kinderen uit b.v. Schiedam-zuid, oost en cen trum naar de Margriethal zijn getrokken. Don Siegel, die de film zowel regisseerde als produceerde, is er in geslaagd rond een spiona geverhaal een uitstekende thril ler te bouwen. Het hele verhaal draalt allemaal om het kidnap pen van een jochie, dat op een- Engelse kostschool zit en wiens vader lid is van de Britse gehei me inlichtingendienst. In de film komen aspecten aan de or de als spionage, contra-spionage en het oplichten van de hoogste - Britse regeringsorganen. Ook al is het eigenlijk aan het begin van de film ai bekend, dat het gekidnapte jochie op één of andere manier weer vrij komt; de toeschouwer blijft ge durende'de hele thriller aan de stoel gekluisterd, omdat hij' van de ene in de andere onverwach te spannende situatie terecht komt - Tot en met volgende week woensdag draait iedere middag vanaf twee uur de kinderfilm „Pipo en'de piraten van Toen" in de grote zaal van het Passa getheater. „Pas op je tellen" heet het Franse lach- en kas succes met in de hoofdrollen Louis de Funes en Jean Gabin. Deze film is iedere avond vanaf acht 'uur in de grote bioscoop- zaai te zien. SCHIEDAM De 30-jarige Rotterdamse E.K. moest met een beenbreuk opgenomen worden in het Gemeentezie kenhuis, toen ze in de Nieuw Mathenesserstraat een gara- .gedeur op haar lichaam kreeg. Nadat ze haar auto in de garage geparkeerd had, wilde ze de roldeur afsluiten. Door nog onbekende oorzaak gleed het wiel uit de gelei- der, waarna deze kantelde en uit balans naar beneden op de vrouw viel. 18.15 VoorLprogr. Frans NOS 18.45 Minimolen 1 18.55 Journaal TROS 19.05 De man van "zes joen NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Op losse groeven 21.30 Sherrif Murdoch's proeving 22.40 Sterren Kijken: Zoetemelk NOS 23.20 Journaal mik be. Jöcp NOS 17.45 W.K. Zwemmen in Ca- li, Columbia 18.45 Minimolen 18.55 Journaal KRO 19.05 The Flintstoncs 19.25 Kareltjes Kolder Kapriolen KRO/RKK 19.50 't Zand 33 NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 De Wrekers 21.10 De kleine kwis 21.45 Brandpunt 22.05 Great Mysteries: Come' into my parlor NOS 22.30 Journaal NOS 1&00 Journaal. 16.02 Ti-Ta-Tovenaar. 16JJ7 De Rendierjacht, Deen se dokumentaire film voor de jeugd. IKOR 17.00 Zingend geloven IV. 17.30-17.32 Wilde Ganzen. TELEAC 18.15 Voorlichtingsprogram ma Computerkunde. NOS 18.55 Minimolen. 19.00 Journaal. AVRO 19.05 Sebastiaan vindt eea vader - deel I, tv-fiim. 20.35 Dit is„' Kamahl: ken nismaking met een zanger. 21.05 De zomer in het hoofd: belevenissen in eigts land. 2L15 Kung Fu» tv-serie. 22.05 Thad Jones/Mei Lewis Big Band '74. NOS 22.40-22.45 Journaal. NOS 17.30 Wereldkampioenschap Zwemmen (samenvat ting). IKOR-KRO/RKK 18.30 Woord voor woord. NOS 18.35 Minimolen. 18.40 De kinderen van num mer 47A, tv-serie. 19.05 Studio Sport, met om s 19.55 Trekking vat de lottogetallen. 20.00 Amerika, tv-serie deel 4. 20.50 Panoramiek. 2L15 Journaal. 2L20 De Tijgerbrigadc, mis daadserie. 22.15 The first night of tbc Proms: concert 23.40 Suriname deze week. 23.45-23.50 Journaal. ZATERDAG DUITSLAND I 1235 Novellen utt de hele. wereld UB Reg. magazine 19-50 Vlak voor achten 31* Journaal 3215 De moordenaar aan de-kafe film 21.55 Lotto 22.15 SchinderhaffiW speelfilm 00.10 Journaal DJITS LAND 11 1200 Dak tart 15.00 Journaal 15J0 Tusa salon en souterrain, serie 29.15 Het stuk el lende, speelfilm 21.30 Journaal 21.35 SpffiJ- lournaal 2250 Froken J„ ot Het gevaarlijk? leven, TV-spel 00J9 Journaal BELGIE NEDERLANDS 1230 Paulus de boskabouter 1235 De Eftf tndge-familjr IS.OO Amanita 1210 Opentte', melodleen 19.03 Journaal 30.15 SSp! Briggs, geheim agent 3240 Gouden Zeezw* luw van Knokke 1075 2L1» De revctefc film 2220 Jazz from Newport H tli Journaal ZONDAG DUITSLAND f 14.45 Old Surehand, kinderprogroo®1 1545 Tv-spel Das Piana 16.50 LckrjH« des Herzet», tv-serie. 17.45 FUmreporttp over de" Hariey Davidsonclub van Berk?1 1230 Journaal. 1233 Sport. 1230 Buit»- landse reportages. 3200 Journaal 3215 AS!» In Chiapas 1st Mex iconisch, film. JEM* 5f Vogel iisst das Stagen nicht, ioneelst» 21-50 Diskussieprogramma. 21535-3240 JW naai DUITSLAND II 15.15 Journaal. 1238 Aktie Zorgcnktat 1535 Over ware gebeurtenissen en inttf»- santé personen. 1255 Hitparade-Spitzet!»- ter. 1ÏJS0 Journaal- 17-03 Sport 1200 En» gelisch Dagboek. 1215 The Waltons, tv-Rr rie. 3200 Journaal 1210 Ferspektieven «a Bona 1930 Bedrohte WUdnis, naluurfil» 20.00 Derrick, misdaadserie. 21.00 Jouna» en sport 21.15 Reportage. 3200 KiassieB muziek. 3255 JoumaaL BELGIË NEDERLANDS 15.30 Programma met wenken om gewed en Opgewekt door het leven te gaan. Finders, Keepers, speelfilm. lT-SS-lt* Show programma. 1220 Paulus de bosk* bouter. 1235 Star Trek, science fiction- feuilleton. 19.15 Informatief toeristisch jw» gramma. 1240 Mededelingen. 19.45 Joural» 30.00 Sport 3240 The eyes have it EnP1* thriller. 3L45 Gevarieerd zomerprogranu»* 2245 JoumaaL Radioprogramma's op pa yin a tt/lpt

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2