Brief aan CRM Gemeente sloopt weer zonder veiligheidsmaatregelen Oplichter gepakt Aad Sprong wil kolkje bij Vellevest eigenhandig uitbaggeren TiBlSS J* p Streng tegen fout-parkeerders r\ - iederiandg buitenland ratio Schiedam Geen kleuren-tv Speelgelegenheid ®»iWJ tv/radio 1 Redactie Jeannet Rensema/Hans Ley te/Telefoon 266646 DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - In een deze week verstuurde brief aan het ministerie van CRM hebben de drie samenwerkende bewo nersverenigingen van Schiedam-Oost, Zuid en West het ministerie ge vraagd, de benoeming van een aantal opbouwwer kers voor Schiedam voor lopig op te schorten. De bewonersverenigingen zijn er niet tegen, dat in de diverse wijken op bouwwerkers komen, maar willen bij de benoe ming ervan betrokken worden. Het aannemen en ontslaan van opbouwwer kers is nog steeds een zaak, die door de Katho lieke Stichting voor So ciale en Culturele Arbeid (KSCA) geregeld wordt. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 e 1 Angst dat de stenen door de ruiten van dei nieuwe De sloop,van de drie panden 'aai}-., de Gedempte u-3jBaansioot is sinds gisteren in volle gang binnenstadswoningen zouden vliegen. SCHIEDAM - Aad Sprong is een kleurrijk figuur. Timmerman van zijn vak, vult hij zijn vrije tijd met het houden van lezingen over stripfi guren en activiteiten op het gebied van de natuur bescherming. Hij wil filo sofie gaan studeren. Sprong was actief in de Brandersbuurt en kwam drie jaar geleden in het nieuws met zijn alterna tieve plan voor het park Stricklede. fm kAi §am& 7/WÈ HS "Dempen van dit slootje is nergens voor nodig' Geen tweede Stricklede Aad Sprong NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal KRO 19.05 Mijl op zeven, filmre portage NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 Der Tanz ins Gltfck, operette 21.50 Nachtdienst, Engelse tv-film NOS 22.15''Journaai NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal VARA 19.05 De Stratemakeropzee- show 19.30 Terra Africa, dok.serie NOS 20.00 Journaal VARA 20.21 Zo was het, amuse mentsprogramma 21,10 Duiken... politie, En gelse tv-film 22.00 Achter het nieuws NOS 22.30 Journaal Bewonersverenigingen willen betrokken worden bij benoeming opbouwwerkers De drie samenwerkende be- wonersveremgingen gaan er- vanuit, dat wanneer er een op bouwwerker in een wijk komt, zij ook met een zogenaamde A5-functionaris te maken krij gen. Reden genoeg vinden de bewonersverenigingen, om zo nauw mogelijk bij het aanstel len van een opbouwwerker be trokken te worden. In de brief aan CRM, waar van afschriften ondermeer ver zonden zijn aan het college van b en w en de diverse raadsfrac ties, stellen de verenigingen, dat de t democratische controle op een' opbouwwerker bemoeilijkt wordt, omdat de stichting KSCA zo'n persoon aanstelt De bewo nersverenigingen willen zich dan ook alleen, maar met een benoeming verenigen, wanneer ze beslissingsbevoegdheid krij gen in de aanvraag-, aanname- en ontslagprocedure .-van op bouwwerkers. Ook willen zij mee kunnen praten over de taak van een opbouwwerker in de diverse wijken. Daarnaast moeten alle afspraken en over eenkomsten rond Aó-functiona- rissen in het vervolg in alle openbaarheid gemaakt worden. Volgens de voorzitter van be wonersvereniging Zuid Ane Zwambom, is de samenwerking tussen KSCA en bewonersver enigingen goed, maar willen de laatsten dat de KSCA meer re kening met hen houdt. De brief aan het ministerie van CRM is nog met besproken door het bestuur van de KSCA, maar nu al bekende men het versturen van de brief erg te betreuren. De KSCA noemt het pijnlijk, dat de brief nu is ver zonden, terwijl het aanstellen van de opbouwwerkers, waar Schiedam een grote behoefte aan heeft, bijna rond was. De KSCA vindt dat plannen waar men jarenlang mee bezig was, ineens door de bewonersvereni gingen doorkruist zijn. Ook de KSCA wees op de goede samen werking die er steeds tussen haar en de drie bewonersvereni gingen bestond. SCHIEDAM - Door de Schie- damse politie zijn een tweetal Hagenaars aangehouden, die er van verdacht worden de afgelo pen weken een groot aantal ga ragehouders te hebben opgelicht. De twee Hagenaars zijn de 29-jarige R.V. en de 51-jarige H. G. Iedere keer wanneer een op lichtingspoging slaagde, bena deelden zij een garagehouder voor zo'n vijfhonderd gulden. Het tweetal wordt waarschijn lijk morgen voor de Rotterdam se Officier van Justitie geleid. Meestal stapten de Hagenaars met een vervalste afleverings bon naar een garagehouder toe, waarop stond, dat deze een aan tal dozen met slangkleppen en verdeelkappen had besteld. Deze goederen hadden de twee bij zich en konden alleen tegen contante betaling afgeleverd worden. Nadat de Hagenaars betaald en vertrokken waren, ontdekte men meestal pas, dat de dozen naast een klein aantal slangkleppen en verdeelkappen voor het overgrote deel waarde loze goederen bevatten. Op deze manier benadeelden zij in Schiedam garagebedrijf Unique aan het Stationsplein, een Shell-station aan de Vlaar- dingerdijk en het bedrijf van Van der Kamp aan de 's-Gra- venlandsestraat Een drietal ke ien mislukte zo'n oplichtingspo ging in Schiedam. Daarnaast de den de twee Hagenaars met suc ces hun zaken in Den Haag, Rotterdam, Delft. Voorburg en Leidschendam. Nadat de oplichtingspraktijken in Schiedam aan het licht kwa men, werden alle garagehouders door de politie gewaarschuwd. Toen de Hagenaars dan ook met een aantal goederen en een af leveringsbon bij automobielbe drijf Van Gorp aan het Nieuw- landplem kwamen, werd direct de politie gewaarschuwd, terwijl men de twee aan de praat hield. In de auto van de twee oplich ters vond de politie een partij slangkleppen en verdeelkappen en een stapel vervalste afleve- ringsbonnen. Het onderzoek duurt nog voort. SCHIEDAM - De politie heeft aangekondigd in het vervolg strenger op te treden tegen het clandestiene autoverkeer in zo wel sportpark Harga als sport park Thurlede. Dit strengere optreden is nodig, omdat, vol gens de politie, het inrij- en parkeerverbod dat voor beide parken geldt, steeds vaker gene geerd wordt. Daarbij gaat de politie er vanuit dat er steeds voldoende parkeergelegenheid in de buurt van de beide sportpar ken aanwezig is. Ook de besturen van de di verse sportclubs in de beide sportparken, zijn door de politie ingelicht over het plan, om in het vervolg strenger op te tre- .den tegen het negeren van de beide verbodsbepalingen. SCHIEDAM - Uit de woning van een 27-jarige man aan de Rotterdamsedijk is een. bedrag van 3.000 gulden gestolen. Men kon het huis binnenkomen, na dat het slot van de voordeur ge forceerd was. Een deel van het gestolen geld had de Schiedam mer gereserveerd, om een kleu ren-tv te betalen, die één dezer dagen bij hem gebracht zou worden. SCHIEDAM - Zonder ook maar één enkel veiligheidsaspect in acht te nemen, is de gemeente gisteren begonnen met het slopen van een drietal oude panden aan de Gedempte Baansioot. Bewoners van de tegenover liggende nieuwe stadswoningen spraken er dan ook schande van, dat op zo'n onvoorzichtige manier gesloopt werd. Volgens één van hen had het een aantal keren maar weinig ge scheeld, of er waren door het slopen stenen door de ramen van de binnenstadswóningen gevlogen. Hij liep dan ook met het plan rond, om de politie er op te wijzen, welke gevaren er aan het slopen van de drie panden op de Gedempte Baansioot verbonden waren. Tl v. VT - Wat er op de plaats van de te slopen huizen komt, is nog niet bekend. Wel krijgen de bewo ners van de binnenstadswónin gen binnenkort een briefje in de bus met de mededeling, dat de door het slopen ontstane open ruimte niet voorgoed onbt bouwd zaï blijven. De drie naast elkaar liggende panden werden een aantal jaren geleden al gekocht, met de be doeling ze te slopen. Dit besluit nam indertijd een vorig college. Toch heeft men dit jaar nog on derzocht of het met mogelijk was de panden alsnog te re noveren. De rapporten bewezen echter, dat zoiets onmogelijk zou zijn Renoveren zou betekend heb ben, dat alle drie de panden, wat de binnenkant betreft, van onder tot boven vernieuwd moesten worden. Ook de buiten kant van de drie huizen ver toonden tal van gebreken. Zo bleken alle gevels door muur kanker ernstig beschadigd te zijn. De conclusie was dan ook, dat de buitenkant van de drie woningen in een zeer slechte staat verkeerden. Ook werd berekend wat het zou gaan kosten de drie panden toch helemaal op te knappen. Men kwam toen op een bedrag uit van rond de 2 5 ton. Daarbij hoefde de gemeente op prak tisch geen subsidie te rekenen, voor het renoveren van de drie panden aan de Korte Baansioot. Ondanks dat het college al had besloten tot slopen over te gaan, kregen de leden van de commissie voor Ruimtelijke Or dening tijdens de augustusver- gadering ook een kans om iets over het slopen te zeggen. De PvdA-raadsleden Nicolai Diele- mans en Aad Wiegman spraken er toen schande van, dat het juist m de binnenstad de dicht gespijkerde panden zijn, die ieder jaar weer in kwaliteit achteruit gaan. „Wanneer we nu geen inven tarisatie maken van wat er dichtgespijkerd staat, dan kun nen we over vijf jaar alles wel slopen", was het commentaar van Aad Wiegman op het argu ment van wethouder Chris Zij develd, dat het slopen van iets geen makkelijke beslissing is. Volgens de wethouder wordt er echter nog steeds hard gewerkt om van een deel van Schiedam beschermd stadsgezicht te ma ken. V 'J IÉ$' T svtJ/v J4 v Tv T-V-r Schiedammer vindt dempen zinloos Gealarmeerd door een artikel m het Vrije Volk van afgelopen zaterdag, heeft hij zich opge worpen als voorvechter voor, het behoud van het watertje bij de Vellevest. Het dempen van dit slootje, zo meent Sprong, bete kent de vernietiging van een onvervangbaar stukje stads- en natuurschoon. Hij heeft het plan opgevat het kolkje eigenhandig uit te baggeren. Aanstaande za terdagmorgen wil hij er met en kele vrienden aan de slag gaan. Sprong' „Soms denk ik wel eens, dat men hier in Schiedam mooie dingen kapotmaakt, lou ter en alleen omdat ze mooi ztjn. De Kloostertuin in de Brandersbuurt, voor eem brand weerkazerne. De binnenstad. Noem maar op," „Dit slootje ook. Voor het dempen ervan valt geen zinnige reden te bedenken. De argu menten die,de gemeente ervoor heeft zullen- vast wel overtui gend zijn. Ik ben er niet naar benieuwd. Het is nergens voor nodig." Niet alleen de schoonheid en. de historische betekenis van het kolkje zijn overwegingen voor de 27-jarige Schiedammer. Vol gens Aad Sprong dreigt er een unieke speelgelegenheid voor de jeugd te verdwijnen. Hij vreest dat het "landje", als de gemeentelijke plannen door gang vinden, in een dorre woes- ternij zal veranderen. Met aan zienlijk minder mogelijkheden voor de jeugd dan momenteel. „Het in stand houden van het w v s At 0 \5 Y//& lV '4 slootje," aldus Aad Sprong, „zou mijns inziens erg goed passen m het kader van het gemeentelijke beleid ten aanzien van speelge- legenheden." Volgens Aad is dat beleid er op gericht in de be hoeften van zo veel mogelijk leeftijdsgroepen te voorzien. „Er zijn sportvelden en speel plaatsen voor jonge kinderen aan de voet van de Vlaardinger- dijk. Voor die kinderen echter, die willen ravotten en fikkiesto- ken is dit landje de enige facili teit binnen een straai van een kleine kilometer." „Het enige ermee vergelijkbare terrein m Schiedam is de zandvlakte in het lege stadshart", aldus Aad Sprong, „en de mogeli ikheid be staat nog steeds, dat ze die gaan volbouwen." Aan de Vellevest zal dit niet zo gauw gebeuren meent hij. „De dijk hier is eeii slaperdijk. Samen met de Dam en de Vlaardingerdijk vormt hij een belangrijke waterkering. Plannen om hier een school te bouwen zijn afgeketst op be zwaren van het Hoogheem raadschap Delfland." De kans dat dit landje bebouwd zal wor den acht hij dan ook nihil: „Dempen is verspilling. Het slootje ligt niemand in de weg. Voor hetzelide geld dat je het dichtgooit kan het ook hersteld worden. Je behoudt dan zonder vee! kosten een monument, een stukje natuurschoon, een fijne speelplaats én een uitbreiding van het viswater. Wanneer de kolk eenmaal weer op diepte gebracht fs, zal het leefmilieu voor de vissen sterk verbeteren. Behalve wat paling houden de vissen het nu niet uit door zuurstofgebrek. Trouwens, ik denk dat het hele gebied weer drassïger zal worden. Ais we de natuur een kans geven, ontstaat hier een prachtige biologische tuin." Aad Sprong zal niet met een plan komen voor dit gebied. „Laat de natuur nou eens zijn gang gaan.." zegt hij, „de be groeiing gaat zijn eigen gang, en waar er vaak mensen lopen ont staat een pad. Zoals bij de Ke- thelstraat. Met Stricklede deden we allerlei concessies aan de ambtelijke en politieke procedu re. We wilden daar iets laten groeien, uit zich zelf, maar we lieten ons verleiden. Wij gingen ook" ontwerpen en tekeningen maken. Het was voor het toen malige gemeentebestuur erg ge makkelijk om van die tegen strijdigheid gebruik te maken." De Nota Plan Stricklede, een klein boekwerk, met een schat aan informatie, is nooit gepubli ceerd. „We hielden die nota's vast," aldus Aad Sprong, „men was het niet waard. De stem verhouding in de raad' stond al vast. Die nota zou zonder meer op het gebied bij de Vellevest toegepast kunnen worden. Dat heeft echter geen enkele zin. Ik blijf bovenop die nota's zitten." „Actievoeren en plannenma- ken doe ik niet meer. Je bereikt meer als je je handen uit de mouwen steekt. Kijk maar naar de Goudsbloem. Aanstaande za terdag begin ik gewoon te bag geren, omdat ik het een fijn slootje vind, en van dit stukje stad hou. Iedereen die mee wil helpen is welkom, materiaal ook In het VARA-programma „Zo ums het" van twintig over acht tot tien voor negen via Ne derland 2 - een terugblik op „Hadimassa" „Hadimassa", dat zich ondanks het veelal controversiële karakter vaak in een grote kijkersschaar mocht verheugen, begon m 1967 aan een vijfjarig bestaan vol, spitse sketches, liedjes en mono logen. Aanvankelijk werkte een wis selend team van schrijvers en ac teurs mee, later drukte vooral een groep bestaande uit Dimitri Fr enkel Frank (zie pagina kunst-show-rtv). Wim de Bie, Kees vari Kooten, Ton van Duin hoven en Annemarie Oster haar stempel op dit programma. Deze laatsten zijn vanavond dan ook veelvuldig te zien tn onder andere de vakantiescène met Ton van Duinhoven als rus tieke caféhouder, het gesprek tussen Ageeth Scherphuis Anne- mane Oster) en Lttdwig von Beethoven (Ton van Duinhoven), de Drop out Blues met Kees van Kooten en Wim de Bie op de Dam, de lotgevallen van de EO- famihe Stem en tn de onthul lende reportage over „a-sexueel" Kees van Kooten. DUITSLAND 1- 18.00 Die Macht des Geldes, tv-serie.- 18.40 Akt 19.20 Die Macht des Gel- des. tv-serie. 20.00 Joum. en weerbericht 20.15 Wetenschapp progr. 21.00 Nakia, der Indianersheriff» misdaadserie 21.45 Diskus- sieprogr. 22.30-22.50 Joum DUITSLAND II 18 20 Beschlossen und ver- kundet. tv-fiim 18.55 Mamzelmènnchen 19.00 Journ 19.30 ToUdreiste Kerle m ras- seinden Raketen, Engelse speelfilm uit 1966 21.00 Joum 21.15 Gesprek 22.30 Journ BELGIË NED.: 18^5 Paulus de boskabou ter. 19.00 Wickie de Viking, jeugdserie. 1923 Korte tekenfilm. 19.30 Zomeragenda. 19.40 Meded. 19.45 Joum. 20.15 Wachtwoord, kwisprogr. 20 45 Pano *75. 21.35 Orpheus in de onderwereld, operette van Offenbach 23.00 Joum. HILVERSUM I NCRV: 18.00 Tijd vrij voor .muziek m vrije tijd. 18.30 Nws. 18,41 Wereldpanorama 18.53 Zojuist verschenen: boekbespreking 19.00 Leger des Heilskwartier. 19.15 De we reld zingt Gods lof 19.S5 Overdenking 20.00 Muziek, muziek,.muziek: licht platenprogr 21.40 Onder schooltijd mf. progr 22.10 De - Kerk vandaag, nieuws en kommentaar 22.30 Nws. 22.40 Hier en Nu. 23.00 Inf. pro gramma over Acupunctuur. 23.20 Album mmder bekende muziek uit de Romantiek 23.55-24.00 Nws HILVERSUM II AVRO- 18.00 Nws 18.11 Radiojoum 18.21 Orkest Roger Miller. IKOR: 18.30 Kleur AVRO. 19.00 Romantische pianotrio's. 1930 The choir of St. John's College Cambridgei koorzang. NOS- 19.50 Den Haag vandaag •20.00 Nws. AVRO 20.05 Radiojoum. 20.10 Inleiding tot het avondprogr 20.15 Utrechts Symfonie Orkest met solisten- mis van Alessandro Scarlatti. 21.20 Rondom de Dom* Muziekmanifestatie in Utrecht 22.20 Dichter bij de muziek. 22.45 Vanavond Iaat cultureeL 23,35 Radlojourn. 23.45 Vanavond laat nieuws. 23.55-24.00 Nws HILVERSUM III NOS: 18.03 De vakaturebank 18.10 Joost mag niet eten TROS. 19.02 Poster- The Si- 7 mon en Garfunkel Story (2) 20.02 Ferry Maat's soul top-10. 21.02 Sesjun jazz en blues 22.02 De Hugo van Gelderenshow. met de Nederlandstalige top-10. 22J5 Me- ,t ded, 23.02 Jazz-Sir Jazzy nightcap. 0 02 De Hugo van Geiderenshow 1.02 De Nacht wacht EO 5.02 Old time religion Blue grass gospelmusic. 5.30 Maunata. VRIJDAG HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord 7.07 Badinene. (7.30 Nws. 7.41 Echo) 8.2* Overweging. 8.30 Nws 8.38 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 De wonderlijke let- ter M programma Voor het Hollandse huishouden. 10 00 Aubade. (10.30 Nws) NOS- 11.36 Blik op -de Derde wereld 11.45 Blik op Europa KRO* 1200 Van twaalf tot vijf, met om 1230 en 15.30 Nws en 124„ St Echo 17.00 Lichte muziek. 17.10 De hutsge- klutste kinderspelen 17.30 Nws 17.32 Echo magazine. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnastiek 7.20 Dag met een gaatje (8.00 Nws 8.11 Ra diojournaal 8.30 De groenteman) 9.00 Het Radio Kamerorkest. NOS 9.20 Wat heeft 5 dat kind. 9.35 Watert And en 9.40 Toerismo AVRO 10.00 Kleutertje Luister 10.10 Ar beidsvitaminen. (11.00 Nws 11.03 Radiojour naai.) 11-30 Knipperlicht 11.55 Beursplein 5 V 12.00 Trad volksmuziek OVERHEIDS VOORL. 12.30 Terzake AVRO 12.40 De Johan Willem Fnso Kapel 12.55 Radiojour - naai VPRO 13.00 Nws 13.11 Vandaag dit morgen dat. 13^5 Programma overzicht f 13.30 Interview 14,00 Muziek 15J0 Perma nent Wave 16.00 Nws 16.03 Vandaag di* morgen dat 16.05 Tahiti 17.30 Welingelichte kringen 17.55 Mededelingen HILVERSUM III EO- 7.02 Gospelsound 8.03 Klankbord.8-10 Tussen thee en koffie 9.03 De muzikale fruitmand TROS 10.03 Pop-op-drie 11.03^ Drie draait op verzoek NCRV 1203 Drie tussen de middag. 13.03 Hier en nu 13-08 Drie tussen de middag NOS 14.03' Pop- Kontakt 36.03 De Ritmeesters. ,n>

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2