m Zitvleesfilms in Passagetheater Is dit uw lieverdje? Ravage in kleuterschool Noorderpier veiliger Oververhitting rièderiahdl nede r la nd 2 schiedam Dieven in boekwinkel tv/radio rtecterlandl nederland2 buitenland (door Hans "van der Sloot) - SCHIEDAM - Eind dit jaar, mogelijk in de eerste maanden van 1976 neemt het Schiedamse gemeentearchief haar nieuwe behuizingaan de Korte Haven in ge bruik. Eindelijk komt er dan een eind aan een 80 jaar lange periode van tijdelijke huisvesting in het pand aan het Oude Kerkhof, dat er aan de buitenkant welis waar alleraardigst uitzag, maar binnen volstrekt ongeschikt was voor het doel dat de stad Schiedam ermee beoogde. Het gebouw was te klein, te onhandig van inde- ling, te licht van constructie, te brandgevaarlijk, te weinig beschermd om er met goed fatsoen een archief in onder tg brengen. Op landelijk niveau zijn dan ook herhaaldelijk harde noten gekraakt om het Schiedamse gemeentebestuur te laten inzien dat er hoog nodig verandering in de situatie moest worden gebracht. Na tachtig'jaar verdwijnt het archief-vit het pand aan het Oude Kerkhof. De verbouwing van het nieuwe archiefpand aan de Korte Haven is nog in volle gang. SCHIEDAM In de béide filmzalen van het Passa getheater draaien tot en met woensdag 20 augustus twee lange films. In de grote zaal is dat „The Great Gatsby" van Jack Clayton, in de bio-zaal kan men „Moord in de Orient-Expres" van Sidney JLumet bekij ken. J - hansleyte c :ï:éS> SCHIEDAM Je maakt als kind iaat mee vandaag de dag. Nauwe lijks ben je na de vakantie op school, of er wordt vanwege de on gebruikelijke hitte een tropenroos ter- ingevoerd. Bén je daar net aan gewend, dan moet je toch ineens 's middags .weer naar school omdat de hete dagen weer veranderden in normaal warm zomerweer met af en toe een verfrissend regenbuitje. Het lijkt wel of dit kind kiespijn heeft gekregen van al die weersver anderingen. In ieder geval had het waarschijnlijk redenen genoeg om met een spiegeltje zijn eigen gebit te gaan zitten bekijken. Onze bruinverbrande fotograaf Arie Wapenaar vond het jochie- grappig genoeg om het met behulp van zijn camera tot Lieverdje van de week te bombarderen. Ons vori ge Lieverdje was Teus Baggen uit de Storkstraat. De foto van dit Lie- verdjé kan ingelijst en wel afge haald worden bij'Het Vrije Volk op de Hoogstraat. SCHIEDAM Vliegtuigen, die boven Schiedam- Noord van en naar vliegveld Zestienhoven vliegen, maken niet alleen veel lawaai, ze veroorzaken ook nog een vreemd bijverschijnsel. Dit bijverschijnsel is hoven heel Schiedam waarneembaar. Zodra een vliegtuig in de buurt van een huis komt, waar het radioprogram ma van Hilversum Drie ontvangen wordt via de fm- zender, verstoort zo'n vliegtuig het radioprogramma. Duidelijk kan men dan horen, dat de piloot van een overvliegend vliegtuig tegen de radiotoren van-vlieg veld Zestienhoven praat. nos - ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Nieuw archiefgebouw wordt eind dit jaar in gebruik genomen Zonder uitzondering waren de brieven op poten die herhaalde lijk vanuit Den Haag werden gestuurd, terecht Wie de'Schie damse archiefsituatie vergeleek met de mogelijkheden elders, kon niets anders dan ellende concluderen. De archieven van Delft, Dordrecht en Rotterdam, om de belangrijkste maar te noemen zijn allemaal uitstekend gehuisvest, beschikken stuk voor stuk over een ruime studiezaal, over aparte gelegenheden voor de prentverzamelingen en in en kele gevallen zelfs over een aparte bibliotheek. Rotterdam kan zelfs beschikken over een aparte zaal voor de genealogen die zich aldus in een fraaie en tourage bezig mogen houden met eigen en andermans stam bomen en over een expositie- zaal. Maar Rotterdam staat dan ook bekend als een der best ge outilleerde archieven in Neder land. Misschien niet als een der gezelligste, want het regiem streeft er sterk naar ordelijk heid en ongemak, maar daaraan stoort vrijwel niemand zich. het publiek wordt tenslotte niet geacht het archief voor zijn lol te bezoeken. Maar niet alleen in de grotere steden was de archiefsituatie vele malen beter dan in Schie dam. Zelfs Viaardingen dat ja renlang archivarissen consu meerde als waren het broodjes, zorgde in ieder geval voor een behoorlijk gebouw, waar mini ma als eenbeveüigmgsinstalla- .tie en enig hekwerk voor de ra men niet ontbraken. In Schie dam was niets van dat alles. De leeszaal in het bestaande ge bouw is volstrekt ontoereikend. Meer dan vier mensen tegelijk kunnen er eigenlijk niet wer ken. Slechts een deel. van de stukken die het archief bezat waren direct bereikbaar. De rest moest worden besteld, wat m het gunstigste" geval alleen maar vertraging opleverde. In het nieuwe gebouw, dat ongeveer 176.000' gulden meer gaat kosten dan oorspronkelijke werd begroot, zijn die leeszaal problemen opgelost. De toekom- - stige accommodatie is erop bere kend dat er meer mensen beter geholpen kunnen worden. In het nieuwe gebouw zullen trouwens toch meer dingen mogelijk wor den dan nu. Inventarisaties waarvoor vroeger de tijd en ruimte ontbrak, kunnen nu worden uitgevoerd. Voor de fo to- en prentverzamelingen komt een betere plaats beschikbaar. Archieftaken die niet in direkt verband met elkaar staan kun- nen nu in gescheiden' ruimtes worden uitgevoerd en de bui tenshuis verblijvende stukken kunnen nu eindelijk in het ar chief worden ondergebracht. - De positie van het archief in het gehele cultuur- en onder wijspakket zal met het nieuwe gebouw ook ingrijpend verande ren. Nu- nog geldt, dat het Schiedamse gemeentearchief nauwelijks bekend, is bij het publiek. Logisch.'Aan de relatie met het publiek is in al die tachtig jaar, dat het archief be stond, nauwelijks iets gedaan. In het begin niet omdat de' eer ste archivarissen hun taak pp- vatten als een zeer, notabele zaak, waarmee liet publiek zo mm mogelijk' van doen moest hebben. Later niet omdat de ruimte die daarvoor nodig is, eenvoudig ontbreekt Zet maar eens een schoolklas van dertig tot veertig kinderen in een ka mer van vijf bij vijf. Op die manier kon het gebeu ren dat het Schiedamse archief geen enkele relatie heeft-opge bouwd met het onderwijs, ter wijl in andere sleden een direc te inbreng in het geschiedenis onderwijs allang is gerealiseerd. Op die manier kon het ook ge beuren dat het archief'nauwe lijks betrokken was bij histori sche tentoonstellingen en derge lijke. Het archief was gr wel en wilde wel, maar had tot dusver nooit de mogelijkheden om zich daadwerkelijk te manifesteren. De verhuizing van het archief zal overigens een langdurige zaak worden. Gerekend wordt op zeker twee a drie maanden waarin het archief niet of slechts zeer gedeeltelijk kan funktioneren. Als de verzame lingen van Oude Kefkhof naar de Korte Haven zijn overge bracht, moet eerst het archief worden ingeruimd, moeten een .aantal nieuwe systemèn worden ingewerkt en verplaatsingen .worden gerealiseerd. Voor ge nealogen die het grootste ge deelte van de archief bezoekers uitmaken, is dan geen tijd en ruimte. Alleen voor de vaste klanten, die een nauwkeurig te bepalen studiegebied hebben komt er op kortere termijn weer de moge lijkheid om hun werk voort te zetten. En dan eindelijk zoals het hooiu In'een studieruimte waarin men zonder moeite, zon der ergernis van anderen en zonder het risico met een ver keerde beweging het hele kof- fieservies van tafei te vegen, een krantenklapper kan opslaan. IVanneer over de kwaliteit, van beide films gepraat wordt, blijkt'de laatstgenoemde thriller het toch van „The Great Gats by" te winnen. Beide films wer den in het verleden aangekon digd als absolute toppers van wereldformaat; toch kunnen ze daar allebei niet aan tippen. „Moord in de Orient-Expres" is gebaseerd op het wereldbe roemde gelijknamige boek van de koningin der detectives Aga tha Christie- In ,de film spelen dan wel grote sterren als: Al- - bert Finney, Ingrjd Bergman, Sean Connery, Anthony Perkins en Michael York hun roi, maar tochis de film verre van in drukwekkend. Het verhaal van de film is snel verteld. Tijdens de drie dagen durende, treinreis van de Orient-Expres dwars door de Balkan in. de richting van West-Europa wordt een nogal mysterieuze- moord "ge pleegd." Kort na het plegen van de jjioord raakt de. trein inge sneeuwd. Om moeilijkheden te voorkomen, eist de meereizende directeur van de treinmast- schappij van de beroemde Bel gische detective Hercule Poirot, dat de dader van de moord ge vonden wordt, nog" voordat de, trein de reis weer Kan vervol gen- .Het lukt de detective mder- -'daad-om een oplossing voor de ,4 moord te vjnden. De manier waarop hij -te- werk -gaat, is\ eigenlijk het enige spectaculaire- aan'-de film.- Voor het- overige zit er weinig'vaart in de soms langdradige film.' die na de pau ze pas eigenlijk goed op gang komt Nog langdradiger en zenuw slopender daarentegen is de film „The Great Gatsby" met onder meer Robert Redford en Mia Farrow. Ook het verhaal van deze film is gauw verteld. Het draait allemaa! rond de carriè remaker Jay Gatsby, die na het verwerven van enorme rijkdom men zijn jeugdliefde terugvindt en ontdekt, dat zij ongelukkig getrouwd is. Noodgedwongen begint Jay Gatsby een verhou ding met -zijn vroegere liefde, die nogal dramatisch eindigt „The Great Gatsby" speelt in het Amerika van de jaren twin tig Ondanks dat de film één en al ellende is om aan te zien, zijn de makers van „The Great Gatsby" er wei m geslaagd een 1 beetje sfeer van die jaren in de film .te krijgen. Ze laten een tipje van alle sociale ellende *zien uit die jaren, maar voorna mer is het beeld van de rijkdom van die tijd. Op sommige mo- menten is de film dan ook één uitspatting van enorme kostbare feesten, met de prachtige kle ding van de twintiger jaren, glanzende limousines en de be- kaktheid van een aantal rijke clans. Alle filmvoorstellingen in het 1 Passagetheater beginnen dage- lijks om twee en om acht uur. Op de zondag- en de woensdag- middag draait in de grote zaal van het theater de kinderfilm Lieverdjes uit Amsterdam". WK t •y». vl-M Vliegtuigen storen Hilversum 3 Het opvangen van. zo'n ge sprek is meestal erg storend. Op de meest vreemde momenten brult een overvliegend piloot onverstaanbare Engelse klanken door het radioprogramma van Hilversum Drie heen. Het doet er dan ook niet toe of de radio zacht aanstaat. Zodra een vlieg tuig in de buurt van de radio komt, knalt de stem van de pi loot uit de luidspreker. Het maken van goede bandop namen van het Hilversum Drie- programma is dan ook praktisch 'onmogelijk, omdat zo'n opname meestal verstoord wordt door een vliegtuigradio. Volgens een woordvoerder varr de verkeerstoren van Vliegveld Zestienhoven ligt de schuld van dit alles bij de fabrikanten van radio's met fm-zenders. Hij zei erbij, dat het uitvinden van transistorradio's wat dat betreft geen vooruitgang was en dat de vroegere radio's met buizen een betere kwaliteit hadden. Het kunnen opvangen van de boor- dradio van een overkomend vliegtuig wordt veroorzaakt door het gebrekkige selectiever mogen van de diverse fm-ont- vangers. Bij een groot aantal radio's worden teveel zenders op een te kleinezenderschaal sa mengeperst. Vliegveld Zestienhoven krijgt geregeld klachten van radioluis teraars over het ontvangen van de boordradio van een vliegtuig. Om dit te voorkomen zou de keuzemogelijkheid van de diver se radio's uitgebreid moeten worden. De kosten daarvan zou den nihil zijn. Zoals we in Het Vrije Volk van vrijdag I augustus ai schre ven, noteert de meldkamer van Rijnmond niet alleen klachten over stank maar ook geluidshin- derklachten. Het melden van geluidshinder is de afgelopen weken enorm toegenomen. Nu aj heeft men gedurende de eerste twee weken van augustus meer klachten over lawaai binnen ge kregen, dan vorig jaar tijdens de hele maand augustus. Dit la waai zou voornamelijk veroor zaakt 'worden door reclame vliegtuigen. W HOEK VAN HOLLAND - Door de verlenging van de Noorderpier en de opspuiting van het nieuwe strand is het zwemmen bij de pier minder gevaarlijk dan vroeger. Nog steeds geldt het verbod om dichter dan één kilometer bij de pier te zwemmen. Maar omdat de verraderlijke zeestromingen met meer zo hevig zijn, zal de verboden afstand worden ver legd naar honderd meter. De Algemene Politieverordening van de gemeente Rotterdam zal worden gewijzigd. SCHIEDAM Onbekend ge bleven inbrekers hebben een flinke ravage aangericht in de Jacinthakleuterschool aan de Nolenslaan. Ze konden de school binnenklimmen, nadat er een ruit was vernield. In verschil lende lokalen werden diverse kasten en laden overhoop ge haald. Of men iets Vermist, kon de politie nog niet vertellen. De schade bedraagt ongeveer 200 gulden. SCHIEDAM Het oververhit' raken van electrïsche leidingen was, volgens de politie, de oor zaak van de brand, die afgelo pen dinsdagnacht in de flat van de familie Slang aan de Van Oldenbameveldtstraat woedde; In de woonkamer waar de "brand uitbrak, stonden veel electrïsche apparaten en acht daarvan waren aangesloten op slechts één stopcontact Door de felle brand brandden de woon- en slaapkamer van de flat vol- ledig uit De andere flats in het pand liepen echter weinig scha de op. SCHIEDAM - Bij de Boeken- specialist aan de Hoogstraat is zaterdag een paging tot inbraak gedaan. Een nachtwaker ont dekte omstreeks 3 uur de gefor ceerde voordeur. Hij zag een stapel spullen liggen die kenne- .lijk was klaargelegd om mee te nemen. In- de Hoogstraat heeft de politie daarna drie Rotter damse jongens aangehouden op verdenking van de inbraakpo ging. Dat zijn de 16-jarige W. van B., de 17-jarige J. T. en de 16-jarige C. M. NED. 1 15.00 Journaal VARA 15.02 Cesar's kano 16.00 Chapi Chapo 16.05 Moeder Ganges 16.50 Hans met de hoed i 17.00 De film van Ome Wil lem NOS 17.30 Zwemmen vanuit Leeds TELEAC 18.15 Voorlichtingsprogram ma Chemie NOS 18.45 Minimolcn 18.55 Journaal AVRO 19.05 Rallycross 1975 NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Unice Gala van. de vrouw 1975 in Parijs 21.20 Cannon 22.101 De zomer in het hoofd 22.20 AVRO's sportpanorama 23.00 Orgelklanken - NOS 23.10 Journaal IKOR-NCRV Het lied van de week NOS 18.45 Minimolen 18.55 Journaal KRO 19.05 The Flintstones - - 19.25 De hamster v 19.38 Kareltjes kolderieke kapriolen KRO-RKK 19.50 't Zand 33 NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 De wrekers" 21.10 Sport extra KRO 22.10 Brandpunt 22.30 Great Mysteries, film NOS 22.55 Journaal ZONDAG KRO-RKK 11.00 Euchar.viering Amers foort NOS 16.00 Journaal 16.02 Ti-ta-tovenaar 16.27 De gnoe, komiek van dc vlakte 16.55 Voetbal- en toto-uitsla gen CVK 17.00 Appel, leger des Heils NOS 17.30 Paardesport 18.55 Minimolen 19.00 Journaal TROS 19.05 Elsa de leeuwin 19.55 Muziek uit duizenden 20.45 De bedelprinses NOS 22.10 Journaal 22.15 Europa Cup atletiek in Nice 1KOR-KRO -RKK 18.30 Woord voor woord NOS 18.35 Minimolen 18.40 De kinderen van num mer 47A 19.05 Studio Sport 20.20 Amerika, tv-serie 21.10 Journaal 21.15 Panoramiek 21.40 Tïjgerbrigade 22.35 Tsjaikowski-cyclus IH: Radio Filh. Ork. 23.15 Suriname deze week 23.20 Journaal DUITSLAND I 18.35 Die Macht des Geldes, tv-serie. 18.40 Aktuahteiten. 19.30 Informatie en amuse ment. 20.00 Journaal en weerbericht 20.13 Atletiek: 'finale Europabeker. 2L50 Trek king van de lottogetallen. AansL Journaal en weerbericht. 22,10 Eme Rose zum Frust- uck, komedie. 0.05-0.10 Journaal. DUITSLAND II 18.00 Jeugdmagazme. 19.00 Journaal. 19.» Showprogr. rond Julie Andrews. 2045 Ba- beek, misdaadspel. 21,13 Amusementsprogr. 2140 JoumaaL 21.45 Sport 23.00 Eine Hand- voll Dreck, Amer. speelfilm tdt 1965. 040 Journaal J BELGIE (NED) 1840 Paulus de boskabouter. 18.35 De Partridge familie, tv-sene. 19.40 Mededelin gen 19.45 Journaal 2045 Edgar Briggs, ge- heimagent. tv-serie. 20.40 Terloops. 2L35 De gouden sirene. Kompetitie voor het beste Led. 22.35 Christie Love, Amer. politieserie. 43.23 Journaal ZONDAG DUITSLAND I 1445 Auf dem Kometen. Tsjechische speelfilm. 14.45 Sesamstrasse. 15.15 The Mountain. Amer. speelfilm. 17.00 Die Bauem, Poolse familiekron. 11.45 Eviva fur Georgia - Kranze fur Niko. film- 18.30 Joum. 1843 Sport 1940 WereldspiegeL 2000 Joum. en weerber. 20.15 Madame. Sle Ubertreiben, tv-speL 21.45 Frühstück 38 se- kunden, filmrep.,2240 Joum. en weerber. i DUITSLAND II 13.45 Gullivers reizen. 1440 Das Kune Leben des Passlonfalters, film. 1440 The Swiss Family Robinson. 14.45 Museum Heu- te, film 15.15 Joum. 1540 Liefdadigheids- progr. 1545 Diamantzoekers in Venezuela, rep 15^0 Sport uit MÜnchen. 17.00 Journ. 17.02 Sport-rep. 18.00 Dagboek uit de Kath, kerk. 1845 Bonanza. Amer. westernserie- 19.00 Joum, 1940 Perspektiven uit Bonn. 19.30 Geheimzinnige insectenwereld. 204» Eme Frau zeiht ein. 2140' Journ. «44* Sport 22.30 Oscar Peterson. 22.30 Oscar Pe terson. 2343 Joum. BELGIE (NED) 15.00 De Virga-Jesse Stoet 16.00 Peau d'ane, Franse speelfilm. 1745 Atletiek. 1849 Paulus de boskaouter. 18.25 The boy who turned yellow. Engelse speelfilm. 1945 Ma ry Tyler Moore. 19.40 Med. 19.45 Journ., 2000 Sport 20.40 Een avondje uit: Tehao, toneelspel. 2430 Festival van Vlaanderen, The King's Singers. 22.45 Joum. met oa« atletiek. 21» voor radio pigH

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2