Fontein spuit gratis Woningenwinkels en plantsoenen5 m hoog 'Flipperkastoorlog' in Libanon m Bromhelm op - en geen uitzo, Helleven op straat was keihard.. Maar Bronson was harder Charles Bronson James Goburn liet IIpci' Sadat verlengt -mandaat tot eind 1977 Bok trimde mee... BANKSTELLEN Stropdas seksueel symbool INFORMATIE OYER BEZORGING; BON Uit depots o.a.) naar Japans Rode Leger Ruimte Pleidooi voor kankereontrole Warm Werkloze jongeBritten starten eigen bemiddelings- bureau AFGETAPT Dinsdag 2 september 1975 31e jaargang no. 8585 WASHINGTON Uit Amerikaanse opslagplaatsen in de VS en daarbuiten zijn voldoende wapens verdwenen om naar schatting tien bataljons uit te rusten. Dit staat in een rapport dat is samengesteld door een afdeling van het Ame rikaanse leger. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM Een nieuwe stad, vijf meter bóven het Rotterdamse Weena, compleet met woningen, kantoren, winkels, café's en plantsoenen. Dat plan heeft het Bouwcentrum ontwikkeld om een eind te maken aan de 'onherbergzaamheid' van het Weena, tussen Centraal Station en Hofplein. Het plan bouwkosten tussen de 300 en 360 miljoen gulden wordt binnenkort aan het gemeentebestuur aangeboden. Een luid gejuich steeg op uit de rangen der Westduitse drinkers toen gisteravond de feestfontein in het brouwersstadje Einbeck gratis bier begon te spuiten. Zo vieren de Einbeckers al 449 jaar de zuiverheid van de bierwetten waaraan' de Duitse brouwerijen zich te houden hebben. Ze werden afgekondigd door Dikke Willem IV, graaf van Beieren in 1516. V.A. DONDERDAG 4 SEPTEMBER !N CALYPSO Bel 010-147400 STEINWAY VLEUGEL IN STAAT VAN NIEUW - HOOFDREDACTEUR HERMAN YVIGBOUD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 23, Rotterdam tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 43.63,80 14.74.11 Duizenden V S-wapens gestolen Volgens de samenstellers zijn de gestolen wapens meestal in han den gevallen van subversieve groepen als hét Japanse Rode Leger en de IRA. Wapens die na de gijzeling in. de Franse ambassade vorig jaar september door de bezetters wer den- achtergelaten, bleken van, Amerikaanse makelij. Veelvan dé slachtoffers van de Ulster ter reur worden gedood door Ame rikaanse kogels. Een lid van het verdwenen "Symbionese Bevrij dingsleger {StÏA). betrokken bij de .verdwijning van miljardairs- dochter Patty Hearst bood een soldaat grote sommen gelds voor gestolen wanens. Volgens het rapport is de be waking van de 18.345 wapen depots en 19.652 munitie-opslag plaatsen in binnen- en buiten land "schrikbarend nvoldoen- de". Senator Aspin, die het rap port vannacht openbaar maakte, eiste dat het leger toereikende maatregelen moest" nemen "om te voorkomen dat onze wapens in handen van terroristen vallen". Het totale aantal wapens dat gestolen of "gewoon verdwenen" is in de periode 1041-1974 be draagt circa 6900 stuks. Uit de depots verdwenen bovendien 1,1 miljoen stuks ammunitie. Het be langrijkste motief van de dieven is winst die ze bij verkop vanj gestolen wapens kurmenmaken, zo concludeert het rapport. YOGI stad Architect Rckhart heeft an derhalf jaar gewerkt aan het project. In die tijd maakte hij verschillende studiereizen naar Duitsland om de mogelijkheden van het bouwen op niveau te bekijken. Dit iaatste betekent dat de dure grond in het stads centrum twee keer kan worden gebruikt. Het verkeer rijdt on der het nieuwe stuk stad door. Eekhart heeft ontdekt dat op de betonnen vloer, die vijf me ter boven de grond komt,, ge makkelijk veel groen aangeplant kan worden. Zijn ontwerp heeft een zeer gevarieerde vormgeving: pyra- mides, promenades en kubusvor men wisselen eikaar af. De architect heeft in zijn plan ook ruimte gelaten voor 'over- bouwing' van het Centraal Sta tion. Spoorwegen en Kamer van Koophandel hebben die moge lijkheid al eerder onderzocht. De fundering van het Centraal Station is daarop berekend. Het heeft al verschillende malen te kennen gegeven dat er 'hoogno dig iets met het Weena moet ge beuren'. Het gigantische plan is uitge lekt in architectenkring. Het Bouwcentrum wilde vanmorgen geen-komrhentaar geven. Het Rotterdamse Weena nü: onherbergzaam 'DEN HAAG Er moet een driejarlijks onderzoek komen nar baarmoederhalskanker bij vrouwen tussen 35 en 55 jaar. Dat heeft ,de Centrale Raad voor de Volksgezondheid staats secretaris Hendriks (Volksge zondheid) gegeven. BEIROET De geweren en automatische wapens zwegen vanmorgen in de „flipperkast- oorlog" die vyf dagen lang woedde in en rond Zahle, de op drie na grootste stad van Liba non. De gevechten begonnen vorige week donderdag naar aanleiding van een ruzie bij een spelletje flipperen in een café.Al gauw koos de hele bevolking partij tussen „rechtse" christenen en „linkse" moslems en werd er keihard gevochten. De gevechten bereikten zon dagnacht hun climax toen troe pen van de veiligheidspolitie een groep moslims trachtte te ver drijven uit een halfopgeblazen benzinestation. Dat resulteerde in doa-n, gewonden en gearres teerden. Toen moslims poogden de gearresteerden met geweld te bevrijden, sloegen de christe nen terug en bliezen een meel- briek op. Veiligheidspolitie heeft van nacht een cordon rond Zahle- gelegd en handhaaft met kracht de orde. In vijf dagen van strijd vielen zeker 26 doden en 40 ge wonden. Van onze pariementsredactie DEN HAAG Minister Wes terterp van Verkeer en Water staat is niet van plan ontheffing van de draagplicht van brom fietshelmen te Verlenen op me dische gronden. „Dit soort regelingen", aldus de minister in antwoord oh vra gen van het KVP-kamerlid Van Zeil, „is alleen te handhaven en praktisch uitvoerbaar als er geen uitzonderingen op worden toegelaten." Over een eventuele ontheffing is advies ingewonnen, bij de Ko ninklijke Maatschappij ter Be vordering van de Geneeskunst, die voor ontheffing geen reden zag. LONDEN Meisjes zien stropdassen als sek suele symbolen. De soort stropdas die een man koopt, laat zien wat voor minnaar hy is. Dat althans beweert de Britse organisatie van stropdasfabrikanten. die een onderzoek heeft inge steld naar de vraag of stropdassen een bepaalde invloed uitoefenen op de vrouw. 87 percent van de on dervraagde meisjes zag er seksuele symbolen in. Van zes verschillende strop dassen bleek een wollen, geruit exemplaar in de kleuren bruin, crème en oranje „het meest sexy". ..Brutaal" noemden ze een brede stropdas met een blauw-rood patroon en de man die een goudkleurige stropdas droeg zouden ze nooit vertrouwen. Wie het in Parijs gekochte exem plaar met „tv-beeld- schermblokken" droeg moest een dweper zyn. nummer vyf, smal met een fyn patroontje heette „Wat vervelend" en dc laatste donker met enkele lich te draden doorweven werd toebedacht aan vieze oude kereltjes. Een psycholoog na het onderzoek: „Een stropdas hoeft In principe niets over seksualiteit te zeg gen, maar wie altyd tra ditionele „veilige" strop dassen draagt is waar schijnlijk geen scx-bom in bed." voor mensen met f 48.000 of meer (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Werknemers die 48.000 gulden per jaar verdienen mogen voortaan met meer in een werktijdsverkortingsregeling val len. Het ministerie van Sociale Zaken weigert toestemming in die gevallen omdat er "voor zulke duurbetaalde krachten altijd wel iets te doen is in een onderneming'. De werkgeversorganisatie NCW ts daar kwaad over. De grens van ƒ48.000 per jaar noemt het NCW 'volstrekt willekeurig'. Hoogovens gaat weer werk tijdverkorting aanvragen nu de zomervakantie achter de rug is en alle werknemers hun plaats in het bedrijf weer hebben in genomen. Het exacte aantal mensen dat in de werktijdverkorting terecht moet komen staat nog niet vast. Gedacht wordt aan 5 a 6000 van de 23000 werknemers. De werk tijdverkorting gaat gelden voor 20% van de arbeidstijd. Phiiips- Stadskanaal vraagt werktijdver korting van 40% voor 203 werk nemers. 1975 wordt een recordjaar voor de werktijdverkorting. Het NCW heeft berekend dat bij onge wijzigde toestand dit jaar voor 30 miljoen uur korter gewerkt zal worden. Die 30 miljoen uur zouden zo'n 140 miljoen gulden overheids geld kosten, hetgeen een zwa re wissel trekt op de kassen voor werkloosheid en wachtgelden, aldus de NCW-werkgevers. Vrij zonnig 'met later op de oag kans op een lokale bui. Vannadht plaatselijk mist en mi nimumtemperaturen omstreeks vijftien graden. Maxima morgen «rea 25 graden. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtingen. 1 «ept, 20D GD onder 05.54 19.24 maan op onder "02.45 17.46 ook In klassieks en massief eiken meubelen nergens zo'n keus! Fa- briekstoonzalen, Industriegebouw. Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010 - 126461. {géén ander nummer). Vraag naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onderdeStrips en diverse andera OCCASIONS J.VAN URK Sind» 1893 Westsninnei 42-44, R'dam. (010) 383600. P«8di|k» 917.30 u-VriJd, kooeivond vin 19-2» u. PETERBOROUGH On geveer 500 Britse jonge ren, die sinds se begin deze zomer eindexamen deden geen werk hebben kunnen vinden, zijn een eigen uit zendbureau gestapt in Pe terborough. Ze gttan alles zelf regelen alleen voor dc financiering van het project hebben ze een be roep gedaan op de ge meente. In het jeugdcentrum van de stad komen twee spe ciale telefoons te staan, die drie dagen per week be mand zullen zijn. De jon geren zullen de klanten van hun experimentele ar beidsbemiddelingsbureau zelf te woord staan, zelf het werk verdelen en zelf de betaling vaststellen. David Howie, een van de organisatoren: „In principe zal ieder soort werk in aanmerking komen. We zie/i dit project als een soort doe-het-zelf service aan dc gemeenschap, iets dat nodig is tot de werk loosheid is opgelost." Behalve het gemeente bestuur neemt nog een aantal plaatselijke instan ties financieel deel in het project. (Van onze redactie buitenland) CAIRO. JERUZALEM En kele uren na de parafering van het nieuwe Sinaï-akkoord heeft de Egyptische president Sadat meegedeeld het mandaat van de VN-vredesmacht automatisch tot oktober 1977 te zullen verlengen. Hij zei volgend jaar oktober, wanneer het mandaat voor de VN-troepen afloopt, deze zaak niet te zullen aansnijden omdat president Ford dan middenin zijn verkiezingscampagne zit. In een vannacht gevoerd tele foongesprek zwaaide president Ford Sadat lof toe voor het tot standkomen van de inïerim-re- geling. De Egyptische president bracht Ford. op zijn beurt hulde voor zijn "inspanningen orn een akkoord tn het Midden-Oosten tot stand te brengen". Volgens de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken Fahmy krijgt Egypte binnen acht weken de olievelden van Aboe Rodeis terug. Egypte heeft dan weer de beschikking over 4,5 miljoen ton olie per jaar. In Beiroet heeft de Palestijnse leider Yasser Arafat gezegd dat Israël en de Verenigde Staten "zich vergissen als zij menen dat Egypte werkloos zal toezien als de Palestijnse revolutie wordt bedreigd". Vrede betekent volgens de FLQ-leider, "de vrede van de revolutie en haar revolutionai- Twee belangrijke telefoonge sprekken voerde president Ford gisteravond, het ene met presi dent Sadat, het andera met pre mier Rabin. Beide gesprekken werden (zoals in Nixons roem loze regeringsperiode) afgeluis terd. Nn echter met Fords toe stemming en met het doel ze te publiceren. Ford feliciteerde namelijk het Egyptische staats hoofd cn dc Israëlische rege ringsleider met het totstandko men van het nieuwe Sinaï-ak koord. ren en de vrije wil, die zijn voorwaarden oplegt aan het im perialisme en het zionisme". Zie verder pagina 5 en pagina 4 FOCUS. ROTTERDAM Op zijn dagelijkse trimtocht door IJsselmonde kreeg de 17-jarige Cor het Hart gisteravond onverwacht gezelschap van een bok. Het dier volgde hem op een drafje, zelfs tot aan Cot's wo ning. Daar installeerde het zich in de tuin en was niet meer weg te krijgen. De jongen belde daarop de politie die de bok mee nam naar bureau Sandelingplein. In afwachting van de eigenaar heeft bureau Ge vonden Voorwerpen de bok naar een wei aan het Dijkje gebracht. lnopen envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Volk Antwoordnr.1579 Rotterdam Ja, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. naam nieuwe abonnee: aire»: plaat»: wenst kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis. mijn naam: adres: plaats r V

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1