Beperking in overvolle westen ten gunste van openbaar vervoer Rookverbod op ministerie SLAAPKAMERS Strüddf- schop! Stem terug Leuzen tegen Correctives I SliltCFS tdaof Drink ffrt.ll.feer Rode vlaghijspr wil André van der Louw als getuige MEER- KLACHTEN OVER ZESTIEN HOVEN WHISKY MET ZAAGSEL. PRIMA REEVOER Brand gesticht in eigen flat 'Teveel zeep en water funest voor seksuele leven' INFORMATIE OVER BEZORGING: Muggen zetten verkeer stil President Banzer zet staatsgreep m scene Niet anti Openbaar 'Dronken dikhuiden angstaanjagend' een sprankelende, licht mousserende, witte wijn Opklaringen (Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De Veronica Omroep Organisatie (VOO) krijgt zendtijd. Minister Van Doorn van CRM heeft dc VOO, die ruimschoots over het in de omroepwet voor geschreven minimum aantal van 40.000 leden beschikt, gisteren als aspirant-zendgemachtigde erkent. Socialistische demonstranten haken de armen in elkaar als zij zwaaiend met partijvlaq- gen opmarcheren door de straten van de al dagen woelige Portugese plaats Coimora. Te oordelen naar de leuzen die zij aanhieven waren ze vooral gekant tegen het voorgestelde benoeming van ex-premier Gongalves tot chef van de Portugese generale staf. Zie ook pag. 5 (Van onze sociaal-economische redactie) literfles zooo n GOLD EXTRA Bel 010 -147400 Woensdag 3 september 1975 31e jaargang no. 8586 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tci. 010 14.74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertentics) tel. 01013.63.80 14.74.11 Auto gjabraiken mtrkeren duurder (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Nog dit najaar zal de regering gedetail leerde plannen openbaar maken, die erop neerkomen dat liet gebruik en parkeren van de personenauto duurder worden. Minister Gruijters deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mede bij de behandeling van de oriënteringsnota ruimtelijke ordening. Hij zal zijn maatregelen uitwerken in het meerjarenplan voor het personenvervoer. Gedacht wordt aan een ver- ten van binnensteden en aan bet hoging van de benzine-accijns, geleidelijk opvoeren van de kos- aan het in beperkte mate afslui- ten van parkeergarages van jaar tot jaar kunnen worden ver hoogd. Het gaat er vooral om het autorijden duurder tc maken in de zo langzamerhand overvol ra kende gebieden van ons land, ■voornamelijk de Randstad. heden. Door het 'buiten wonen" duurder te maken hoopt de be windsman de terugkeer naar de grote stad te bevorderen de op cl.e manier de ongewenste ver- stedelijkmg van het platteland Wpyb terug te dringen. niet al te sterk mogen stijgen, in ieder geval minder snel dan die van het particuliere vervoer, aldus de bewindsman Minister Gruijters herhaalde met klem dat het kabinet en hu- zelf niet anti-auto zun. Het on- geselecteerd gebruik ervan legt echter een zwaar beslag op de beperkte ruimtelijke mogehjk- Tegelijkertijd moeten de men sen. volgens de bewindsman in de richting van het openbaar vervoer worden gebracht. De ta neven daarvoor zullen dan ook Een andere mogelijkheid om het dagelijks heen en weer rei zen te beperken is het werk te brengen naar de piek waar de mensen kennelijk graag willen wonen. Op dit moment is de trek gericht op Gelderland en Noord- Brabant. LA PAZ De Boliviaanse hoofdstad werd gisternacht uit haar slaap opgeschrikt door het i ratelen van automatische wapens en het dreunen, van artillerie. Ge- 1 schrokken burgers die erachter probeerden te komen wat er aan de hand was, kregen te horen dat i er onder leiding van president I Hugo Banzer „een staatsgreep 1 werd nagebootst om het militaire afweerapparaat te beproeven". Ex-kolonel Banzer voerde zelf het bedel over het garnizoen van La Paz om er zeker van te 7ijn dat zijn trouwe garde zich niet zou laten verrassen door de sub versieve elementen, gespeeld door enkele andere regimenten De proef was waarschijnlijk ingegeven door recente staats grepen in Peru en Ecuador, waar van alleen de eerste slaagde. V eronica krijgt toch zendtijd De televisiezendtijd van de VOO één uur per week gaat in op 1 april 1976. De radiozendtijd drie uur per week op 1 januari volgend jaar, drie maanden eerder dan volgens de wet hoeft. "Ik ben blu," aldus mr. Bor- dewijk, de voorzitter van de VOO, "dat de minister ons die ..driemaanden verschil heeft ge- geven. Een gelukkige zaak. We tóimien ons eerst op onze radio programma's richten en langza merhand de televisie er bijne men." lïk voel een grote voldoening, ijvetvolgde mr. Bordewijk, "en te- v.gelïjk betreur ik het dat er zo'n hele, procedure via de Raad van State voor nodig is geweest. Nu verwacht men nog meer van ons. Nu zullen wc het moeten waar- smaken. -Er zua at een aantal films gemaakt efi we hebben apparatuur aangeschaft om onze medewerkers daarmee vertrouwd te laten raken. Sommige pro gramma's liggen klaar. Maar verder zullen we verduveld hard moeten werken om goed uit de bus te komen." Zie verder pagina 3 tweede kolom DEN HAAG Op het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygië ne is een rookverbod in gesteld. De personeelsver tegenwoordiging is met de maatregel akkoord gegaan. Het verbod geldt in alle ruimten die voor het pu bliek toegankelijk zjjn en ook tijdens vergaderingen op het ministerie. Het personeel kan voor hun werkkamer bordjes krij gen met de tekst „Roken wordt niet op prijs ge steld," Op kamers waar meer ambtenaren werken mag alleen gerookt worden als dc nlet-rokers daar geen bezwaar tegen hebben. In de kantine mag wel gerookt worden, zij het dat ook daar met de be langen van de niet-rokers rekening gehouden moet worden. Ook de verkoop van rookartikelen is in het kantoorgede'elte van het ministerie verboden. wandmeubeien, bankstellen, enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen Industriege bouw, Goudsesinge] 66, R'dam. Tel. 010 - 126461. MM Als je met 389 mensen op 1 vierkante kilometer woont en je wilt'n feest gevenkan je dat moeilijk stilhouden.'t Beste (en aardigste) dus om iedereen maar uit te nodigen. En dan vooral de buren niet vergelen. Want die horen het altijd als eerste.Celuidsoverlast,weet u wel. De politie. BOEDAPEST Voetbalgek Janos Pek uit het Hongaarse Kaposvar heeft plotseling na elf jaar van gedwongen stilzwijgen zijn stem terug. Hij heeft dit te danken aan een overigens correcte penalty. Door een maagzweer aan zijn stoel gekluisterd zat hij bij de radio naar een 'wedstrijdverslag te luisteren. Toen een speler van zijn favoriete club in het strafschopgebied van de tegen stander onder het gras werd ge werkt, riep Pek spontaan. „Strafschop!" Dat was het eerste woord dat hij sinds elf jaar had geuit. Daarmee had hij ook zijn spraak vermogen terug, zij het nog zeer gebrekkig. Zijn verbaasde spe cialist meldde ra onderzoek dat zijn patiënt binnenkort weer gewoon zal kunn enpraten. fVan een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Omdat het aantal klachten uit Overschie over overlast van Zestienhoven sinds lange tijd weer enigszins was toegenomen heeft de lucht haven maatregelen genomen. De klachten kwamen vooral over reclamevliegtuigjes. „Ener zijds' omdat de reclamevliegerij toeneemt, anderzijds omdat de mensen tijdens de warme zomer waarschijnlijk meer buiten geze ten hebben dan andere jaren", aldus wethouder Mentink. De reclamevliegtuigjes is nu verboden om aanvlieg- of lan dingsroutes boven Overschie te gebruiken. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Op verdenking van brandstichting in haar eigen flat is gisteren de Utrechtse me vrouw K.V. (57) aangehouden. Enkele wekn geleden zorgde een uitslaande brand in de flat voor zestigduizend gulden schade. De vrouw verklaarde toen dat ze een lucifer op een bank had laten va'.en en dat de brand niet snel geblust kon worden omdat de wasmachine aanstond. Op grond van een nader on derzoek is de politie tot de con clusie gekomen dat de vrow, om aan het verzekeringsgeld te ko men, zelf het vuur heeft aange stoken. hi MlS J. 'N ófö fy' voeren drank oorlo AMSTERDAM Tachtig slijterijen hebben de strijd aangebonden met drankfa brikanten die nog steeds voorschrijven voor welke prijs dc winkelier hun pro- dukten moet verkopen. Dc slijterijen zullen zich van- at vandaag niets meer van de -vastly, prijzen aantrekken. Dat Jjefekent dat o.a. "Bols-, Bootz-, T Hartevelt- eif De Kiiyperpro- dukten ver .beneden _de_ vastge stelde verkoopprijs verkocht zul len worden. De actie wordt gevoerd door de slijterijen van het Dirk van den Broek-concem, Cheerio Drankensupers, Sissingh Wijn- kopershuis. Curio Cave Slijterijen van Groenewoudt Profimarkten BV-, De Kijkgnjp Slijterijen en de Mitra Slijterijen van de Boer's Supermarkten BV. De fabrikanten zijn niet van plan zich by de actie neer te leggen. Bols stuurt vandaag de slijterijen een brief waarin ze worden gesommeerd met het j verkopen onder de vastgestelde 1 verkoopprijs te stoppen. 1 Mochten ze dat niet doen, dan gaan de fabrikanten mogelijk een kort geding tegen hen aanspan- nen. De directie van De Kuyper overweegt daarnaast nog stop- 1 zetting van de leveranties DAR ES SALAAM In een Tanzaniaans wildpark heeft een troep olifanten, liederlijk dron ken na het eten van gegist fruit, urenlang het woud kort en klein gestampt en de andere dieren geterroriseerd. Opzichters zagen hoe de dieren zicht te buiten gmgen aan een fruitioort, die gist aan de bo men. De dieren raakten snel on der invloed en „begonnen wild te trompetteren en te schreeu wen, bomen omver te beuken en allerlei dieren, waaronder antilopen, zonder pardon na te j jagen. Een en ander joeg ons de I stuipen op het hjf," aldus een ge- j schokte waarnemer. GUILDFORD Het ge bruik van teveel zeep en water kan funest zijn voor het seksuele leven, vindt de Britse anatoom dr. Barry Keveme. Volgens hem zou een bad of een douche, vlak voor het m bed stappen, de li chaamsgeuren kunnen ver- clr-jv en oio dat deel van de Lüropnpn van de partner stimuleren dat de seksuele prestatie regelt. Zwoele parfums kunnen volgens de Britse arts even slecht zijn, omdat ze de ware persoon lijkheid verhullen. Het ergsle van alles ,s dat de partners zich van de schade niet bewust zijn omdat hun onderbewust zijn de reukjes opneemt en doorgeeft aan de sexcen- trale "in de hersenen.' Dr. Keveme wees in een lezing op een wetenschap pelijk congres in Guildford op het belang dat het reuk- zintuig speelt in het lief deleven van de apen Dat zou ook opgaan voor men sen. Volgens de anatoom is reuk overigens maar een van de factoren die mee spelen bij de aantrekke lijkheid van een vrouw voor dc man „Heeft ze dc juiste reuk, maar met het juiste gezich! dan is hy met geïnteresseerd LICHT - FRfS - SPRANKELEND Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk regen of motre gen, maar morgen overdag ook opklaringen. Zwakjte tot matige wind uit west tot noordwest. Minima omstreeks 15, maximum temperaturen morgen overdag 22 graden. **pt. zon maan op onder op onder 05 55 1922 04,07 1815 (géén onder nummer) Vraog noor de afd. obonnee-servico maandag t/m vri ,dng tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips ROTTERDAM Dc Utrechtse actievoerder David Douwes heeft burgemeester André van der Louw gevraagd als getuige-des- kundige op te treden in een te gen hem aangespannen straf zaak. Douwes staat terecht om dat hjj op 1 mei de rode vlag probeerde te hijsen op het Utrechtse stadhuis. Va», der Louw heeft het verzoek in be raad genomen. Douwes schrijft in een brief aan 'Partijgenoot Van der Louw', dat de „meest reaktionaire scherpslijper van het parket in Utrecht mr. Somerwil een zware straf zal eisen om het de rooie jongens eens goed af te leren". Douwes kreeg het op I mei aan1 de stok met de chef van het ka binet Algemene Zaken van de gemeente Utrecht, de heer N Vos de Wael, die het vlagver toon wilde tegenhouden" door de vlaggestok te breken. De actievoerder diende na het incident vijf aanklachten in te gen de heer Vos de Wael. Dc klachten werden geseponeerd. David Douwes moet wel zelf voorkomen in verband met een tegen hem opgemaakt proces verbaal wegens verzet te'gen de politie. De «aak dient maandag 29 september. Douwes meent dat de aanwe zigheid van Van der Louw alleen al „de politieke druk-tegen de- beraamde ultra-rechtse manoeu vre" vergroot" Door te verschij nen. demonstreer je wat de ho ge heren nooit verwachten van iemand in jouw positie: dat je het rood wenst te verdedigen", aldus David Douwes in zijn ver zoek. (Van een onzer verslaggevers) "DRONTEN Mist en een grote zwerm muggen heb ben automobilisten op de Oostvaarderdijk, van Zuid- Flevoland naar Lelystad, gisteravond tot stoppen ge dwongen. Het zicht werd zo beperkt dat ze langs de kant moes ten om de voorruit schoon te maken. De politie liet via de radio een waarschuwing uitgaan. De Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders overweegt geen extra maatregelen. Zwermen muggen zijn een gebruikelijk verschijnsel bij temperaturen rond de twin tig graden, windstil weer en een hoge luchtvochtigheid. Veranderen van condities, (dan verdwijnen de muggen, aidus de Rijksdienst (\'an onze soc.-ccon. reductie) KlYOSATO Van whisky, zaagsel, tomatensap en gist maakt dc Japanse hoer Keigo Tatnhc een veevouder dat niet slechts door zijn dieren smakelijk wordt gegeten, maar ook dc kwaliteit van het vlees en dc melk van koeien sterk zou verbeteren. Tatabe zegt het cholestoro'- gehalte m het vlees met z\n veevoeder sterk teruggebracht tc hebben. De koeien groeien als kool van hun whisky-maal: 20 koeien die in februan 300 kilo wogen zijn nu in gewicht toegenomen lot meer dan 500 kilogram. adres adres In opan envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Voik Antwoordnr.1579 Rotterdam da, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. naanv nieuwe abonnea: plaats: wenst -□ kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrijs,Volk. de eerste tweewekèn gratls. mljnnsam: 54

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1