VANDAAG: PRINSJESDAG - TROONREDE - MILJOENENNOTA i Land belde Uri: Alles liep weer... Het gaat om de plannen in de Troonrede WM I 1 I I 1 1 I I VONDELING DE KONINGIN DUISENBERG ANDRIESSEN BANKSTELLEN MEISJE GEBRUIKT DOOR BENDE Wm Omroepen beperken eigen reclame mm. irkikr WÊÊWméêM anders heeft het moeilijk met Prinsjesdag in de Ridderzaal zit alles verkeerd Hare Majesteit vindt de Troonrede onuitspreekbaar waarom zineen kamer en kabinet het Wilhelmus niet meer? PAGINA 4 rede van het jaar kondigt aan in de Troonrede: kleinere inkomensverschillen matiging van lonen en salarissen steun aan zwakke bedrijven meer macht voor ondernemingsraden meer over de inhoud van de Troonrede PAGINA 6 meer geld nodig geld van heeft meer ons nodig inkomstenbelasting hoger autorijden veel duurder alcohol en tabak omhoog BTW naar 18 procent alles over dc belastingplannen op PAGINA 7 kritiek komt met felle kritiek grote risico's nog minder voor de Ionen overheid moet snoeien rem op overdracht inkomen meer stemmen uit politiek en bedrijfsleven PAGINA 19 (Van onze redactie buitenland) ALGIERS Op het vliegveld van Algiers is vanmorgen roeg een einde gekomen aan de gijzelingsactie, die giste- eti in Madrid begon. Een speciaal toestel bracht de vier 'alestijnse commando's, die in Madrid de Egyptische am- 'issade hadden overvallen, en hun drie gijzelaars naar Al- erije. Luidsprekers te [kort in China >u en bui (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De moordenaars van geldwisselaar Jacob Kodde (64), monteur Chris B. (42) en shipchar.dler Jacob W. (27) uit Rotterdam, zijn vanmorgen door de Rot terdamse rechtbank veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP Een Puertoricaanse zakenman is ruim 24 uur vastgehouden omdat de politie vermoed de dat hij de Nederlandse oorlogsmisdadiger A, B. Pattist was. Aan onze kwartaalabonnees I finsdag 16 september 1975 31e jaargang no. 8597 flOOFPHEDACTEUR HERMAN WIGBULD fóofdkantoor: Witte de Wïthstraat 23, Rotterdam tel. 010— 14.74.00 Ipjeven van TIPS (ruhrickadverlenlies) tel. 010—'3.63.80 14.74.11 (te een onzer verslaggevers) HILVERSUM Uri Geiler ■keft gisteravond tijdens een likvisie-uitzending weer honderden horloges gerepa- tttrd". Dat althans maken de NOS mie KRO op uit de telefoon tje van duizenden enthou siaste kijkers uit het hele kndid'" na de show van de 2S-jarige Israëli meldden dat ■ér Vij'nen thuis "allerlei din gen iceer werkten". Vijftienhonderd telefoon tjes, amper twee uur na de uitzending leerden aldus de NOS dat "tal van kapotte broodroosters, horloges, pick ups, stofzuigers en radio's het plotseling weer deden". Som mige kijkers meldden dat tij dens de uitzending messen, torken, lepels en sleutels wa rn gebroken. Un GeJer. kromme sleutel Ru de vele reacties, die niet a' uit Nederland maar o. nt België en West-Duits- land kwamen, zat ook een mevrouw uit Amersfoort die vertelde "dat een gouden ring brak, en later vanzelf weer heel" werd. Een man uit de Betuwe zei dat hij de hand niet meer kon openkrijgen, waarin hij kort tevoren nog zijn polhorloge^had vastge houden. Volgens Geiler is dit "onzin". Hij vertelde na af loop van zijn optreden dat er zich tijdens een uitzendina "nog nooit ongelukken "heb ben voorgedaan". Gelier werd zelf telefo nisch enkele keren met een bomaanslag bedreigd. Om eventuele moeilijkheden te voorkomen werd hij in de KRO-studio vergezeld door door drie lijfwachten. O l V O Kabinet-Den Uyl staat voor beslissend Jaar Onze conculsie uit Troonrede en Miljoenen nota? Het kabinet-Den Uy! is onverdroten op weg naar een nieuwe maatschappij, maar het gaat wél langzaam. Er is een duidelijke verontschuldiging. De vette jaren zijn voorbij, de magere zijn begonnen. De werkloosheid, vorig jaar nog door ons een slagschaduw genoemd, is inmiddels een donkere wolk gewor den. De welvaart stijgt minder snel dan in voorgaande jarer Op een, ook voor hem, onverwachte manier krijgt Den Uy! toch nog gelijk: de oude tijden keren niet weerom.'-De .snelle groei is uit de economie. Waarschijnlijk definitief. De werkloos heid blijft omvangrijk. Waarschijnlijk lange tijd. Niemand weet het juiste antwoord. Regeringen niet, economen niet, werk gevers niet, vakbonden niet. We verdienen dit jaar met zijn allen weliswaar iets meer dan het vorige jaar maar verreweg het grootste deel daarvan worot opgeslokt door het bestrijden en opvangen van de werkloos heid. De uitgaven stijgen het snelst bij Sociale Zaken (WW en WWV) en CRM (de bijstand). Voor de gewone burger blijft er nauwelijks iets extra's over. Wat blijft er in die omstandigheden over van één van de doelstellingen van het kabinet: de spreiding van inkomens? Weinig. Inderdaad, de belastingverhoging drukt het minst op de lagere inkomens. En de verhoging van de motorrijtuigen belasting het minst op de kleine auto. Maar de accijnsverhoging op sigaretten en drank? Rookt of drinkt de kleine man minder? En rijdt hij altijd in kleinere, of in een grotere, tweede hands auto? Natuurlijk, het is al moeilijk de hogere inkomens niet of nauwelijks te latpn,groeien, het is heidens moeilijk er iets van af te pakken en' dat aan de lagere inkomens te geven. Niettemin, de inkomensnivellering is er, maar ze is zeer gering. Waarin schuilt dan verder het eigen gezicht van het kabinet? Het geeft meer, aan ontwikkelingshulp en blijft daarmee trouw aan zijn voornemen ook internationaal aan spreiding van inkomens te doen. Het is iets minder royaal voor het bedrijfs leven dan een kabinet met de VVD. En het vindt de bezuinigin gen op posten die progressieven als ze toch moeten bezui nigen het eerst zouden kiezen: defensie, hoger onderwijs en verkeer en waterstaat Dat aiies is niet onbelangrijk. Maar is het voldoende? Het gaat dit jaar echter niet om de Miljoenennota maar om de Troonrede. Waarom? Omdat daarin de plannen staan die het bestaansrecht van hef kabinet-Den Uyl moeten bewijzen. De Den UvI langzaam vooruit voorstellen voor een grondpolitiek die een einde moeten maken aan de speculatie in ons kostbaarste bezit: ruimte. De wet op de stadsvernieuwing die het mogelijk moet maken dat particu liere belangetjes niet langer de vernieuwing van onze steden tegenhouden. De wet op de ondernemingsraden die de werk nemer meer invloed moet geven. De onderwijsvernieuwingen die moeten leiden tof een betere spreiding van kennis. De nota over de economische structuur waarbij ook de investeringen aan de orde komen. De vermogensaanwasdeiing die de werk nemers hun aandeel in de bedrijven moet geven. De slotalinea van de Troonrede luidt: „Wetsontwerpen heb ben u bereikt en nieuwe zijn u heden aangekondigd waaraan de regering grote betekenis hecht. Geringere economische mo gelijkheden zullen leiden tot minder materiële vooruitgang. Des te meer komt het nu aan op de verwezenlijking van een ont wikkeling naar meer gelijkwaardigheid en zichtbare solidariteit van de sterken met de zwakken". Gevraagd naar de betekenis daarvan, zei premier Den Uyl: „Het gaat er nu inderdaad op aankomen" en later: „Het kabinet is in een strijdbare positie." Aan de slotalinea van de Troonrede zullen wij het kabinet- Den Uyl toetsen. i jze actie Madrid indikt in Algiers een verklaring, ondertekend door gelaten. De Palestijnse organisa- de ambassadeurs in Madrid van Irak, Jordanië, Libië, Koeweit en Egypte, waarin de Egyptisch- Israëlische overeenkomst werd verworpen. Zie ook pagina 3 Aan boord bevonden zich ook Algerijnse en Iraakse ambas- ideurs in Madrid, die een be- ngrjjke rol hebben gespeeld i ds onderhandelingen over de iilating van. de gevangen ge- men Egyptische diplomaten. De vier Palestijnen werden na inkomst in Algiers naar een itvangsthal geleid, die voor fstshoofden is bestemd. Ze kregen er dranken geserveerd. De drie gijzelaars werden vrij- tie „Front voor de Bevrijding van Palestina" heeft de verant woordelijkheid voor de actie op geëist. Het doel van de operatie was de vernietiging van het on langs .tussen Egypte en Israël gesloten interim-akkoord. De commando's hebben uit eindelijk genoegen genomen met PEKING China heeft fiog niet voldoende iuid- ickerinstallatiesom de of ficiële propaganda in het e land te verspreiden, zo Schreef gisteren het Peking- f Volksdagblad. Vooral op ast platteland, ruim 80 °/o ®n het grondgebied, wordt pet gemis gevoeld. 'olkenvelden, maar af en toe zon en hier en daar een bui. 'erwegend matige wind, eerst i uiteenlopende richtingen. Ia- uit zuid tot zuidwest. Mini- nttemperaturen van 13 gra- ■u in het zuidwesten tot 6 gra- r» in het noordoosten. Maxima tstreeks 20 graden. os 06 iS zon onder 16 52 maan op ondar 17.20 03 09 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De omroepen maken sinds 1 september niet meer dan twee minuten per dag op radio en televisie reclame voor de eigen zaak. Dit besluit is door de omroep verenigingen zelf genomen om dat "Hilversum" vond, dat het maken voor reclame voor om roepbladen en voordeelaanbie dingen buiten de STER om dz spuigaten ging uitlopen. De omroepen, die langer dan twee minuten reclame maken, worden beboet met 200 gulden per overtreden seconde. De zo te vormen pot zal ten goede ko men aan een liefdadig doel. „We hebben ons allemaal vrij willig aan deze bepalingen on derworpen", aldus gisteren AVRO-directeur Siebe van der Zee. ook in klassieke en massief eiken meubelen nergens zo'n keus' Fa- brtekstoonzalen. Industriegebouw, Goudsesmgel 66, R'dam. Tel. 010 -126461 Moordzaak-Kodde 15 jaar voor daders Twee Engelse meisjes, Lynn Francis (16) en Teresa Laws (14) konden gisteren weer lachen toen ze waren vrijgesproken. Nadat ze hadden toegegeven bijna 700.000 gulden aan vreemde baluta uit Kenia te hebben gesmokkeld, concludeerde de rechter dat ze door een bende gebruikt waren. Lynn wordt hier gefeliciteerd door meurouxu Au cry, die hen. in Kenia heeft verzorgd, rechts Teresa. De officier van justitie mr. D. J. Copper, die twee weken gele den tijdens de rechtszitting van „oen der laagste en afschuwe lijkste vormen van moord" ge waagde. had 20 jaar geëist. Chris B en Jacob W., compag nons van het slechtlopende Bu reau Seaway Electronics, hadden om uit de financiële proble men te komen besloten Jacob Kodde uit de weg te ruimen om zich van zijn geldtas te kunnen verzekeren. De mannen lokten de geldwisselaar op 12 novem ber vorig jaar naar hun kan toortje en heten hem plaatsne- man, die toen stervende was, Daarin zouden zij naderhand de man,die toen stervende was, naar het magazijn rijden. Zie verder pagina 3, vierde kolom Puertoricaan werd voor oud-SS-er aanilezien De man werd zondag na een anonieme tip op Schiphol aangehouden Gisteravond werd hij weer vrijgelaten nadat uit vergelijking van vingerafdrukken bleek dal hij Pattist met was De SS-er Pattist, die m Hoogeveen was gelegerd, is in 1943 bij verstek tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. De verdenking tegen de Puertoricaan leek gegrond toen bij confronta he slachtoffers Pattist meenden te herkennen. 'Maar," aldus oen poli tiewoordvoerder," Pattist had een dikke bos haar en deze man was kaai. Daar om hebben we de vingeraf drukken de doorslag laten geven." De aangehouden man sprak vloeiend Duits. Hij werd op Schiphol aange houden toen hij zich aan de balie meldde- voor een vlucht naar Las Palmas Daar bez.it hij een hotel. De echte Pattist wacht bi; terugkeer nog steeds levens lang want het vonnis van het bijzonder gerechtshof m Assen kan volgens officier van justitie mr. C. J. van Epenhuijzen met verjaren Kwarlaalabonnees wordt verzocht met het gireren van het abonnementsgeld voor het 3e kwartaal 1975 te wachten tot zij onze stor- tingskaart hebben ontvan gen. W(j verzoeken u vriendelijk uitsluitend onze kaart te ge bruiken en dus geen voor uitbetalingen zonder deze kaart te doen. Ook indien u per bank be taalt gelieve u de kaart on dertekend naar uw bankier te zenden. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees die ons reeds machtigden tot giro incasso (automatische af schrijving). Zij ontvangen derhalve geen girokaart. Ten slotte wijzen wij alle kwarlaalabonnees erop, dat de giro-iitcussornachliging nog altijd de eenvoudigste betalingswijze is. Vraag een machtigingsfor mulier aan Het Vrije Volk. abonnementenafdeling. Ant woordnummer 1579 te Rot terdam. Dc directie In open envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vriie Volk Antwoord nr. 1579 Rotterdam Ja, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. naam nieuws abonnee. adres: plaats: 1 ?v fc. wenst kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis. mijn naam: adres' plaats'

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1