S.G. GEVRAAGD ALS BEMIDDELAAR De nadagen van wethouder Bolmers Deel vier Politie nog niet in actie Monument naast oorlogsgraven isi k i r Geen voorrang Ruilen in Arcade tv/radio jh J1 kijktip buitenland radio WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Pressie En bloc Brieven Zonder gevaar Uitbreiding m Traditie 1 KMm fmf ,u men Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Nieuw e rel Muziekschool SCHIEDAM - De Schiedamse harmonieverenigingen heb ben de hulp van de Schiedamse Gemeenschap ingeroepen, om te bemiddelen in de ruzieachtige sfeer die tussen de verenigingen en de Muziekschool gegroeid is. De harmonie- verenigingen leven al jaren lang in onmm met de muziek school, maar alle pogingen om met het bestuur van deze school om de tafel te gaan zitten, lopen volgens de vereni gingen op mets uit De sectie Muziek (waarin alle muziek verenigingen ondergebracht zijn) heeft het verzoek om be middeling bij de S G. gedeponeerd De zeven Schiedamse harmo nieverenigingen hebben drie le vensgrote klachten over de mu ziekschool De juniorleden van de verenigingen die aan de mu ziekschool les krijgen, staan voortdurend voor dichte deuren, omdat de leraar niet op komt dagen, het lesgeld is verdubbeld zonder dat de school hierover contact heeft opgenomen met de verenigingen en het moet bo vendien voor een heel jaar be taald worden, terwijl de derde klacht is, dat de muziekschool de goeie leerlingen inpikt voor het schoolorkest, zodat dezen met meer voor hun eigen har- mome-orkest beschikbaar zijn De muziekschool reageert op deze dne klachten met dreige menten om de leerlingen van school te sturen en andere re presaillemaatregelen te nemen zo weten ettelijke voorzitters van de muziekverenigingen te vertellen Ondanks de duidelijke vrees die er omtrent deze represaille maatregelen bestaat bij de di verse verenigingen, vul de se cretaris van Harpe Davids, de heer M de Bakker toch wel een boekje open doen over de mu ziekschool „Het jongste conflict dat wij met de muziekschool hebben gaat over de lesgelden De mu ziekschool heeft dit bedrag een zijdig verhoogd in januari, en daaraan bovendien de clausule verbonden dat dit voor de duur van een heel jaar betaald moet worden Nu zijn er wel eens kinderen die na twee of drie maanden van les af gaan, maar ook voor hen moeten we het he le jaar blijven betalen Dat heb ben we geweigerd De muziekschool komt nu echter met het dreigement dat ze onze andere leerlingen geen les meer zullen geven als we niet eerst alle lesgelden betalen, dus ook. van die kinderen die niet meer studeren En om ons te pesten sturen ze in plaats van een maandelijkse rekening, nu opeens de rekening voor een heel jaar terwijl we dat geld helemaal met hebben." aldus een verontwaardigde secretaris De Bakker Een ander dreigement dat de muziekschool voortdurend tegen de harmomevereniging schijnt te hanteren, heeft betrekking op het schoolorkest Als de leerlin gen daarin met wensen te spe len, kunnen ze hun verdere les sen wel vergeten, aldus de har moniebestuurders De voorzitters van Harpe Da vids, O B K. en de vooratter van de S G sectie Muziek zijn het er over eens dat de muziekschool de goeie studenten voor zichzelf inpikt „Wij hebben er geen be zwaar tegen dat die leerlingen zoveel mogelijk spelen, maar het moet met ten koste gaan van de eigen vereniging Wij hebben de indruk dat de leraren pressie op de leerlingen uitoefenen om m het schoolorkest te komen spe len Dit gaat dan ook al onder het dreigement dat ze met meer hoeven te komen, als ze aan dit verzoek met voldoen," ver woordt de heer De Bakker de onlustgevoelens van de harmo nieverenigingen De derde klacht tegen de mu ziekschool behelst de manier waarop deze school de harmo nie-leerlingen behandelt Deze leerlingen - die welis waar slechts een klem deel van het totaal aantal studenten aan de muziekschool uitmaken staan voortdurend voor een dichte deur. Het gebeurt volgens de bestuurders van de harmome- veremgmgen herhaaldelijk dat een leraar zonder opgaaf van redenen niet op komt dagen Dat voor deze met gegeven les sen dan toch betaald moet wor den heeft nogal wat kwaad bloed gezet bij "de verenigingen Ook in dit geval schijnt de mu ziekschool met terug te deinzen voor verregaande dreigementen De heer De Bakker: „Ook bij deze zaak is het weer van het zelfde laken een pak Als we deze lesgelden niet betalen dreigt de school om onze leer lingen weg te sturen," aldus de secretaris, die blijkens zijn uit lating „Ik ben al drie jaar se cretaris en het is al drie jaar el lende met die muziekschool" met bijster tevreden is over de ze school Verschillende Schiedamse har- momeveremgmgen hebben m de loop der jaren het muziek- schoolbijltje er al bij neerge gooid De harmonieverenigingen O B fC. en Wilton Fijenoord heb ben hun leerlingen en bloc van de school teruggetrokken en hebben een andere opleidmgs- mogelijkheid voor hen gezocht De oorzaak van deze maatregel, was, volgens woordvoerders van de verenigingen, dezelfde als Waar de andere harmoniever enigingen nu mee kampen. De afzonderlijke verenigingen zeggen, evenals de sectie Muziek stapels brieven over deze pro blemen naar de school gestuurd te hebben Talloze verzoeken om de ruzie eens uit te praten zijn van de tafel geveegd, reden waarom de sektie Muziek nu de Schiedamse Gemeenschap inge schakeld heeft De secretaris van de muziek school, de heer Hemminga, rea geert op al deze beschuldigingen met de opmerking- „Ik weet van mets Met de S G heb ik niets te maken De afdeling Muziek is nauwelijks ter zake kundig, en brieven heb ik nooit ontvangen Ik dacht dat ze alleen maar boos waren over dat vehoogde lesgeld, maar van die andere problemen weet ik niks" (Door HANS LEYTE) SCHIEDAM - De kans is niet erg groot meer. dat een deel van de gemeenteraad de knuppel in het hoenderhok werpt, ora zowel de voorzitter van het comité Schiedam 700 wethouder Cor Bolmers als de secretaris ervan Bert Steen bergen er op te wijzen, dat hun manier van verslag doen, buiten medeweten van de rest van het comité, op z'n zachtst gezegd onfatsoenlijk was. Gis teravond kwam het tekort van alle feestelijkheden, dat Inclu sief de afrekening van de pas gehouden mislukte dahliaten toonstelling nu meer dan 80.000 gulden bedraagt, even ter sprake tijdens de vergade ring van de commissie voor financiële en economische za-„ ken. Deze vergadering werd voor de laatste keer voorgeze ten door Cor Bolmers. Gezien de nieuwe commis sie-structuur kwam men er gisteren op het Stadskantoor achter, dat ook deze commis sievergadering openbaar moest zijn. Het was kennelijk ook om die reden, dat de frac tievoorzitter van de PvdA Joop de Jong, niets zei over de inhoudelijke kant van het geruchtmakende financiële verslag van het feestcomité. Dat deed hij ook al niet op 1, september tijdens de ABZ- corrtmissie. Hij zei toen, dat ontvangst van de oorlogsfre gatten gekost heeft. Dit bleek echter niet mogelijk te zijn. Ook kon Bolmers niet zeggen, op vragen van CDA-er J.M. de Koning, in hoeverre de fi nanciële afwikkeling van Schiedam 700 nu echt hele maal rond is. hij bij de financiële commissie op het verslag in zou gaan. Dit kennelijk met de achter gedachte: „Dan kan ik het zonder gevaar doen, omdat die vergadering toch besloten is." Terwijl gisteravond ook de secretaris van het feestcomité Bert Steenbergen aanwezig was, vroeg het PvdA-raadslid Yvonne Siijee aan Bolmers in hoeverre het mogelijk was precies te specificeren wat de Dit laatste raadslid consta teerde verier nog, dat het feestcomité veel te weinig had opgemaakt, gezien het feit dat er in totaal ruim 3.6 ton in de eeuwfeestenpot zit. Volgens wethouder Cor Bol mers komen de verlichte fon teinen in het vervolg ieder jaar in de diverse stadsgrach ten te liggen. Ook is de ge meente van plan het aantal fonteinen uit te breiden. Gis teren is men begonnen met het opruimen van de diverse schijnwerpers, die de verschil lende molens en gebouwen 's avonds verlichtten. Het is te hopen, dat ook deze verlich ting vaker gebruikt wordt in de stad. De fractievoorzitter van de PvdA, Joop de Jong, begon Cor Bolmers gisteravond al te bedanken voor het werk, dat hij in zijn Wethoudersloop baan van vijf jaar deed. Hij zei erbij, dat hij in een later stadium nog eens wil memo reren, wat wethouder Cor Bolmers voor Schiedam heeft betekend. We zijn benieuwd. SCHIEDAM - De politie gaat de zaak rond de vervalste be taalcheques pas onderzoeken, zodra alle personen, die de afge lopen dagen zo'n cheque van de bank Mees en Hope ontvingen, aangifte hebben gedaan. Zoals we in Het Vrije Volk van gisteren ai berichtten zijn er de afgelopen dagen in diverse Schiedamse horeca-bednjven betaalcheques van de eerder ge noemde bank verzilverd, die m 1973 al een keer gebruikt waren. Gisteren heeft de eigenaar van sociëteit De Onderpot aan het Broersveld als tweede offi cieel bij de politie aangifte ge daan, dat hij het slachtoffer van de vervalsing geworden was. Een dag eerder deed de eige naar van De Amstelbron aan de Broersvest dit al. Door cafe 't Vierkantje en de Csardasbar is nog geen aangifte bij de politie gedaan Eeuwenoude traditie weer in ere hersteld SCHIEDAM - Op aandringen van stadsarchivaris G.H. van der Feijst wordt er binnenkort iets tn het klokkenmechanisme van de toren van de Grote Kerk ver anderd, waardoor men een eeuwenlange traditie weer tn ere kan herstellen Om twaalf uur 's middags en negen uur 's avonds sullen de klokken weer exfra lang luiden, ■zoals dat tot voor anderhalf jaar ook het geval was Dit extra lang luiden op de twee tijdstip pen van de dag gebeurde niet meer, sinds men besloot de klok ken tn de toren van de Grote kerk te restaureren Een aantal eeuwen geleden luidde men de klokken extra lang om zes uur 's morgens, om twaalf uur, om zes uur 's avonds en om negen uur. Uiteindelijk bleven de twee eerder genoemde tijdstippen over, waardoor men de Schiedammers kon wijzen op het midden van de dag en op het sluiten van de toenmalige net stutten van ue ig stadspoorten. Deze traditie heeft V ...V. t e t.aja J C ÖKl/rt tot voor anderhalf jaar steeds stand gehouden. Na het volautomatisch maken van het klokkenspel tn de toren van de Grote Kerk speelde het camllon ieder kwartier voor korte tijd, ieder half uur wat langer en ieder uur extra lang Om de klokken om twaalf uur 's middags en negen uur 's awnds extra lang te laten luiden, moet er iets tn het mechanisme tn de toren worden aangebracht, wat de gemeente zo'n 750 gulden gaat kosten. i-At y/v ■rVfM'--* MGci'A f Y W/f" SCHIEDAM - Omdat hij geen voorrang verleende kwam de 73-jange Schiedammer J C B gistermiddag op de Horvathweg met zijn auto irs botsing met de auto van de 41-jarige Rotter dammer M.C. De Schiedammer moest met een ernstige hoofd wond opgenomen worden m het Noletziekenhuis Hij verleende geen voorrang, toen hij komend vanaf het Sta tionsplein de Horvathweg op reed. Na de botsing draaide de auto van J C B enkele malen om zijn as en kwam daarna te gen een boom tot stilstand Daarbij werd een fiets vermor zeld, die tegen de boom stond De inzittenden van de auto van de Rotterdammer bleven onge deerd, beide auto's raakten to- tail-los. SCHIEDAM - De vereniging De Verzamelaar start weer met een reeks van maandelijkse ruilbeurzen. De eerste wordt donderdagavond 18 september gehouden in zaal Arcade aan de Lange Haven Het rtulgebeuren vindt daar plaats vanaf zeven uur yv •■nu SCHIEDAM Gistermiddag is op de algemene begraafplaats aan de gemeente een klein mo nument overgedragen, ter nage dachtenis van de ongeveer vijf honderd Schiedammers, die tij dens de Tweede Wereldoorlog gevallen zijn. Het monument staat naast de 24 oorlogsgraven van ondermeer Schiedamse ver zetshelden, soldaten, mariniers en dwangarbeiders. Het was steeds de wens van de Schiedammer P. Coilignon om rond de viering van het ze vende Schiedamse eeuwfeest ook de Schiedamse oorlogs slachtoffers te herdenken. Het eenvoudige monument bestaan de uit een stenen muurtje met daar op een houten kruis werd vervaardigd door leerlingen van de Scholengemeenschap Nieuvve- lant en de Scholengemeenschap Schicland. Bij de korte plechtigheid op de algemene begraafplaats wa ren, gistermiddag naast P. Col lignon ondermeer ook burge meester Lems en de directeur van de Oorlogsgravenstichting d. Steenmeijcr aanwezig. TELEAC 18.15 Computerkunde les 5 NOS 18.45 Barbapapa 18.55 Journaal KRO 19.05 God schiep de mens ómdat hij van verhalen houdt IKOR-KRO-RKK 19.30 Kenmerk: informatie over kerk en samenle ving NOS 20.00 Journaal E.O. 20.20 Een dag uit het leven van Iwan Denisowitsj - film 22.00 Russische werkkam pen, gesprek 22.25 Nader bekeken Extra 22.35 Doug Oldham zingt in Leiden NOS 23.00-23.05 Journaal MORGEN NOS-NOT 10.45-11.35, 14.00-14.25 en 16.00-16.30 Schooltelevi sie. NOS 18.45 Barbapapa 18.55 Journaal 19.05 Van Gewest tot Gewest SOCIITERA 19.50 Nederl. Stichting v.h. Zintuigelijk Geh indi- capte Kind NOS 20.00 Journaal P.P. 20.20 C.P.N. NOS 20.30 Trekking Staatsloterij 20.35 Het Promotiefeest, tv- film 21.45 Werkwinkel 22.05 Studio Sport 22.50 Dokter ja, dokter nee 23.00 Den Haag vandaag 23.15-23.20 Journaal De EO besteedt haar avond aan de Russische wt kkatnpen, eerst met een film die is geba seerd op Solzjemtstns boek „Een dag uit het leven van Iwan De- nisountsj" en vervolgens met een gesprek naar aanleiding van de ze film met Anatoh Leuntin- Krasnow Het boek van Solzje- mtsm beschrijft letterlijk een dag uit het leven van de gevan gene rwan. Lewitm, met wie het gesprek wordt gevoerd, is zelf driemaal in een Russische werk kamp geïnterneerd geweest Op het tweede net brengt de NOS ook een film, zij het uiter aard een minder politieke. Het is de Duitse rolprent „Het promo tiefeest van een arbeidersjongen" Hoogtepunt van de tv-avond zal echter ongetwijfeld voor ve len weer zijn de samenvattingen van de wedstrijden tn het kader van het Europa Cup-voetbal U ITS LAND I 18.05 Quiz voor scholieren 18 40 Hier und Heute 19.20 Der Fall von nèbenan. 20,00 Joura en weerber 2015 Der helsie Eitt 2100 Amusemprogr 2145 SozUiismus - made m Britaia 22.30-Z2JW Journ kom- ment en weer be r DUITSLAND IT 18.20 Bitte keme Polizei 1X55 Mainzel- mènnchen 19 00 Joura 19.30 Sport 20 IS Inf en meningen over akt thema* 2100 Joura 2L15 Muz. journ 22.00 Die Verwand- lung. 2155 Journ DUITSLAND III 18.00 Sesamstraise 18.30 Hoe behandel ik mijn chef 19 00 Zandmannetje 19 05 Progr voor Spaanse werkn 1915 Handel en ver keer 19 45 Nws. uit Noordrijn-West! 1935 Komment 20 00 Journ en weerber 20.15 Onderwerp van de dag 20.30 Ich war, ich bin, ich werde seia 2145 Joh Cage ont moeting tussen Oost en West 2X30 Joura BELG IE NEDERLANDS 1810 Ateller-bts 18.20 Vakantiekwis (4)18 50 Coronation Street 19 40 Mêded én weerber 19 45 Journ 2015 Chico 2040 Dè dame met het hondje 21J5 Flandria extra Muros 22.15 Journ 1800 Bandstand 18.39 Nws 1141 Spec trum. 28.48 Lied van de ucek. JV55 pop soloconcerten 19.39 Theologische etherleer gang. TROS 2909 Eight O dock special 2115 Specialiteiten 9 la carte 2Z30 Nws 22.40 Akt. 23.09 Schemering, hoorsp. 1241 Lichte Grammotammuz- 23.55-24 00 Nws. HILVERSUM II 800 Nws 18.11 Dingen van de dag PP 1829 Uitz. PSP VARA 18.30 Cabaretprogr 18.55 De Scala NOS 13 40 Openb Kunstbe zit. 1950 Den Haag Vandaag 20 00 Nws 2005 Wocnsdagatond muziekmagax. 2210 En toch Permanente educatie E.0 22.W Woord der Waarheid 2255 Klankbord 2205 P05Uudmm 2255-24.00 Nis s. HILVERSUM III NOS 1103 De-Vakaturebank. 18.19 Joost mag met eten. 1902 Langs de üjn, 2255 Meded. 2205 Kom Does. 0,02 Metros Mid night Music. L02 Take it Easy 202 Vt Meurders Methode. TROS. 102-J.00 Drie op Je boterham DONDERDAG- HILVERSUM I NCRV 'TOO Nws 7 02 Het ievendensoord 7 08 Preludium 7 30 Nns 7 41 Aktuahtelten. 755 Aangestipt «.00 Te Deurn Laudamiu 8.24 Esangelisch commentaar 810 Nvs 13» Gymnastiek voor de huisvrouw 845 Po dium 9 45 Onder de hoogtezon 10 30 Nws 10 33 Orkestpalet I 1105 Orkestpalet II 12.00 Bel Canto 12 26 Mededelingen voor land- en tuinbouw 1250 Nws 12.41 Aktua- üteiten 1X55 Middagpauze 13.15 Lichte koormuziek. 13^0 Globaal. 15JIC Nws. 1X30 Aktualiteiten) 17.30 Nws 1732 Aktualitei ten. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 OchtendErmnastiejfc - 7.20 Dag met een plaatje <8.00 Nws. JIJ Radiojournaal). 8JH> Morgenwijding. NOS>' 9.00 Spiegel van Bel git 9.35 Waterstanden. AVRO 9 40 Schoolradio 10.00 Voor de kleu ters 10lö Arbeidsvitaminen (UW 1103 Radiojournaal) 11 30 Rondom twaalf 11.55 Beursberichten 1X30 AVRO» weke lijkse sportrevue 1X00 Nws 1311 Radio journaal 1X21 Klassieke muziek 14.10 t IJ Historisch 14 30 Met muziex op stap 1515 P Aspecten, kunstrubriek 16.00 Nws lew Radiojournaal 1105 Gebakken vensterban ken en andere smoezen 17 00 Mobiel 17.35 Mededelingen HILVERSUM III TROS 7 02 Drie op je boterham 9 03 Pep-op-drie 1L03 Drie draait op verzoek. 1X03 Drie tussen de middag 1X03 P®P kontakt 35.03 De Hitmeesters De Neder landse top 40 met Ferry Maat.

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2