I 9 Opeenhoping van macht door dubbelfuncties PANIEKZAAIERIJ POLITIEMAN REED ONDER INVLOED K K Invalide bestolen Bospest in opmars Toiletpapier 'Huisvrouw heeft recht op loon' Bier doet Wilson afslanken 5 jaar avenue mode LEUKE ATTENTIE AVENUE li I I I I I i I I i SSI ^ÖSfl RSV WIL GRÓTE CON CENTRATIE SLAAPKAMERS BON Jongens maken voor dertig mille buit INFORMATIE OVER BEZORGING: Verrast Onmogelijk 31*0" pak a 4 rollen r/j^zó6ó'n idee Vit draaimolen geslingerd Nu en dan regen Milieu-jam TTKyr Aan onze kwartaalabonnees Bel 010 -147400 wij zijn jarig en tracteren iedere klant donderdag, vrijdag en zaterdag op een Lijnbaan(plein) 151, Rotterdam, tel. 010-113372 p 4 ter. luk :icl Ml 'di 1911 710 ttt Pi •de 9* w ati mi till hi ad ££S&§11 Woensdag 24 september 1975 31e jaargang no. 8604 HOOFDREDACTEUR herman wigbold Hoofdkantoor:HVitte de tVithsïraat 25, Rotterdam tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 13.63.80 14.74.11 xj i 1 j[o]pmens<en bedriiven elkaar bal toe (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Dubbelfuncties zyn schering en inslag bij de grootste Nederlandse ondernemingen. Directeuren en commissarissen van grote bedrijven spelen elkaar via hun bijbanen het balletje toe. Van de 86 grootste bedrijven van Nederland zijn er 84 met elkaar verbonden door dubbel functies van de topmensen. Binnen dat web van economi sche macht spelen 17 bedrijven de hoofdrol. Dat is gebleken uit een onderzoek van de Universiteit van Amsterdam naar machtsvorming door opeenhoping van functies. Een werkgroep van politicolo gen onder leiding van prof. dr. R. J. Mokken heeft onderzocht of de befaamde „200 van Mer- tens" bestaan. Die machtige mannen, zo biijkt uit het onder zoek, zijn er wel degelijk, maar meer in de vorm van functies dan van personen. Bedrijven zelf onderhouden allerlei onderlinge lijnen via hun directies, adviseurs en raden van commissarissen. Als men sen in zo'n baan of bijbaan uit vielen werd de lijn door de be drijven snel hersteld door het benoemen van een nieuwe man in de functie. "Van de 86 onderzochte grootste ondernemingen onderhouden er 84 onderlinge contacten door lij nen die lopen via 973 dubbel functies. De sterkste machtscon centratie werd gemeten bij deze 17 ondernemingen: AMRO-bank, ABN, Delta-Loydd, AKZO, Hoogovens, Nationale Investe ringsbank, Thomassen en Drij ver, NSU, Robeco-Rolinco, Ne- derlandsche Bank, Eerste-Nill- mij, Heineken, NS, KLM, Rijn- Schelde-Verolme en de Natio nale Nederlanden. Bij aile verbindingen tussen de 86 grootsten nemen de banken en de verzekeringsmaatschap pijen een dominerende rol in, al dus het onderzoek. De Amsterdamse politicologen ontdekten ook dat tussen die be drijven en de overheid nauwe banden bestaan via 688 dubbel functies van hoge ambtenaren en mensen uit het bedrijfsleven. De belangstelling van de be drijven voor de overheid richt zich het sterkst op de ministe ries van Economische Zaken en Onderwijs en Wetenschappen. Volgens het onderzoek zijn 22 kroonleden en onafhankelijke leden van adviescommissies van de SER via 38 dubbelfuncties ge koppeld aan 32 van de 86 groot ste Nederlandse bedrijven Zeidén is er zoveel kritiek geweest op de financiële plannen van een regering voor het volgende jaar als de laatste weken. Hét kabinet-Den Uyl lijkt te wankelen onder de storm van kritiek. vMogen we daar iets tegenover stellen? ''Zelden heeft zo duidelijk vastgestaan dat een regering zijn plannen ongeschonden door het parlement zal krijgen. Het kabi net-Den Uyl zal concessies doen op ondergeschikte punten, b.v. ten aanzien van de motorrijtuigenbelasting. Zij zullen echter in geen enkel opzicht het economische en financiële beleid van de regering aantasten. Vanwaar deze tegenstelling? Omdat een groot aantal maatschappelijke organen (kranten, e&roepen, belangenorganisaties), zich nog altijd inzetten voor een minderheid. Het is hun niet ontgaan dat 95 procent van alle d verdiende inkomens naar de mensen gaat en er voor winsten minder overblijft dan vroeger. Daarom proberen zij een stem ming te kweken dat het ons slecht gaat en dat we voor een bankroet staan. Zeker, de vette jaren zijn voorbij maar er is in feite maar een 'probleem: de werkloosheid. Maar dat is een probleem waar alle westelijke landen mee kampen. En die worden in de regel niet geregeerd door Uylen. De kritici zeggen: verlaag de arbeidskosten, verhoog de win den. Die worden dari gebruikt voor investeringen, dus voor meer werkgelegenheid. Dat kan hoewel het in het geheel niet vast staat dat die.investeringen dan niet zullen worden gebruikt voor 'ie aanschaf van nieuwe machines. Maar het zou in ieder geval betekenendat er minder overblijft voor lonen, voor onderwijs "inwoningbouw en sociale uitkeringen. Dat is in strijd met de- grondslag van-het kabinet en dus uitgesloten. a |&\ls;nög^èn "aridere-wèg: Verleg de investeringsb^lssingen rsM^de overheid. Maar dat tast de positie vap de vrije onderne mer nh. Dan valt het kabinet. ;Hèf?.kabinet-Den Uyl heeft daarom gekozen voor het eompro- mlftEn daarom loopt het kabinet bij de algemene beschouwin gen oók géén enkel gevaar. De proef op de som komt pas als de grandpolitiek, de vermogenaanwasdeling en dergelijke aan de orde komen. Zie Focuspagina: Hoera, ze zeggen daf het slecht gaat. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT/ARNHEM Twee weken gevangenisstraf en een rijverbod van 10 maanden is gisteren in Maastricht geëist tegen een 44-jarige Sittardse po litieman, die onder invloed een auto zou hebben bestuurd. Hij was. daarmee in zijn woonplaats over de kop geslagen. Later was hij nog- eens dronken bij zijn huis aangetroffen. Daarvoor eis te de officier 25, Tegen een 43-jarige Arnhem mer,-die november 1974 dronken achter het stuur tegen een boom reed op het landgoed Waenshorn eiste de Officier bij de Arnhemse rechtbank gisteren vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Bij de botsing werd zijn doch ter ernstig gewond. Voor de rechtbank zei hij de wagen niet te hebben bestuurd. Een bloed proef had uitgewezen dat de Arnhemmer 2.32 promille alco hol in zijn bioed had. Uitspraak 7 oktober. Feest voor Shirley Temple, tegenwoordig ais- Mrs. Black am bassadrice voor de VS bij de Afrikaanse Republiek Charta, viel gisteren een overweldigende ontvangst ten deel bij het Cape Coast Festival. Ze werd geïn stalleerde tot ere-vice-Omanhene (Opper-opperhoofd). Vanaf een staatsietroon, het traditionele Afonfena- zwaard geheven, kijkt zij bewaakt door haar lijf wacht naar de dansen. Om haar heen zitten Ghanese hoogwaardigheidsbekleders en diplomaten. ROTTERDAM Twee vrouwen hebben gister middag een 79-jarige in valide urn uw van de Dordtselaan bestolen. Ze hadden aangebeld en om ■.een glas water gevraagd. Dat kregen ze. Toen het tweetal weer vertrokken teas merkte de Rotterdam se dat haar boodschappen- geld verdwenen was. De politie meent, dat het de zelfde vrouwen zijn die tijdens het weekeinde in de omgeving van .Rotter dam f 12.000 hebben buit gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De 'bos pest' ook wel Ameri kaanse vogelkers genoemd dreigt in. snel tempo de grote bossen in Gelderland en Noord-Brabant te over woekeren. Doordat vogels de vruch ten over een groot gebied uitzaaien ,ïs deze loof boom in korte tijd ook al in andere delen van het land doorgedrongen. Naar schatting is een derde van de bos- en natuurterreinen door het hele land ermee 'besmet'. Volgens ir. L. Olden- kamp van Staatsbosbeheer Gelderland moet er veel meer geld komen dan Den Haag nu beschikbaar stelt, wil men de bospest uitroeien. Bovendien heeft men geen vat op particu liere boseïgenaars. De boomsoort, die vol gens natuurbeschermers veel gevaarlijker is dan de beruchte dennenscheerder, verdringt in. korte tijd vrijwel alle omringende boomsoorten. Wervenfusie op losse schroeven (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De bundeling vtan vier middelgrote werven bij Rotterdam staat op losse schroeven. Rijn- Schelde-Verolme stelt zich op tegen de plannen om twee van haar werven Verolme Alblasserdam en Heusden samen te voegen met Van der Giessen-de Noord Krimpen aan den IJssel en Alblasserdam. van de middelgrote werven wordt opgegeven. Als je het van hun kant bekijkt is het een kwestie van opslokken, weer een concurrent minder. Het is nogal chauvinistisch bekeken." aldus een woordvoerder. Met dit plan kwam gisteren de zogenaamde Commissie II, die de herstructurering van de scheeps bouw heeft bestudeerd. RSV distancieert zich ervan omdat het standpunt van het concern „niet tot ons genoegen in het concept-advies wordt verwoord". Het bestuur zegt de uitvoering van de voorstellen onmogelijk te kunnen aanvaarden gezien de consequenties voor de scheeps bouw van RSV en de daarmee verbonden werkgelegenheid. RSV staat op het standpunt dat een volledige bundeling van RSV met Van der Giessen-de Noord moet plaatsvinden. Van der Giessën-de Noord heeft zich wei akkoord ver klaard met de plannen. „RSV wil dat de onafhankelijkheid De Industriebond NW is ver rast door het standpunt van RSV. Districtbestuurder Her man Berkhout vindt het een vreemde opstelling omdat RSV steeds betrokken geweest is bij het samenstellen van het ad vies. „Hiermee wordt weer eens duidelijk dat de werkgevers onder elkaar niet tot een oplos sing willen of kunnen komen." susy WYCHEN Bij een val uit een draaimolen op de kermis in het heideree Wychen is gisteren de «-jarige mevrouw G. Gommers- Larners omgekomen. Tijdens het ronddraaien van de kermisattrac tie stond de vrouw plotseling op waarna ze werd weggeslingerd. was op slag dood. Veel bewolking met nu en dan '?gen. Matige, tot krachtige aan kust harde tot stormachtige 'Vuwestelijke wind. Minimum- craperaturen omstreeks 12, 'axima circa 17 graden. •«pt. zon •oio onder. 06.30'' 13.33 maan op onder 20.32 11.46 (Van een onzer verslaggevers) WAGENINGEN Het invoeren van loon voor de arbeid die de vrouw in het huishouden verricht, zou belangrijk bijdragen tot haar emancipatie. Deze'stelling poneert de Wageningsc socioloog ir. W. Douma. Hij voelt er veel voor, dat de huisvrouw uit een rijksfonds voor dit werk zou worden be taald. „We zouden de lonen van de gehuwde man moeten korten om tot een inkomensverdeling tussen hem en zijn echtgenote te kunnen komen", zo verklaarde ir. Douma deze week. „Per te verzorgen persoon zou de vrouw 3000 per jaar moeten ontvangen. Voor het fonds is 40 miljard gulden nodig, of wel een derde deel van ons nationaal inkomen". We moeten, aldus de socioloog, dit beloningssysteem binnen 30 jaar volledig realiseren. Hjj noemt het van groot belang om de huis vrouw te betalen, om haar rol in de samenleving te vergroten. „Waarom sparen al die vrouwen zegeltjes? Op deze manier kunnen zij een cadeautje kopen voor hun man en kinderen, van hun eigen opgepotte centen. Het beschikken over een spaarpot geeft de vrouw iets van eigenwaarde", aldus ir. Douma, die vandaag in Wagenin- gen promoveert op een proef schrift over Het Gezin in Verle den en Toekomst (zie ook pagina „interlokaal"). LONDEN De Britse premier Harold Wilson heeft gisteren het geheim onthult van het dieet waarmee hij in een jaar 'tijd zes kilo aan gewicht is kwijtgeraakt. Hij is niét afgevallen door de zorgen die hij zich maakt over de Britse eco nomie, maar door het drinken van meer bier. Wilson gaf vroeger de voorkeur aan sterke drank, maar zegt zich een stuk lekkerder te voelen nu hij op bier is overgeschakeld. 'Dat ik zoveel gewicht kwijt ben geraakt door het drinken van meer bier is eigenlijk in tegenspraak met de opvattingen van doktoren over het afslan ken, aldus de fitte Wilson. Een Britse diëtist beves tigde gisteren dat Wilson's dieet succes kan hebben. 'Maar dan'alleen bij. men sen die eerst sterke drank gebruikten.' Agent schiet man in buik (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een agent die zich bedreigd voelde heeft gisteravond op de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam de 26-jarige W. A. van E. in de huik geschoten. De man werd zwaar gewond opgenomen in Dijkzigt, waar de kogel opera tief is verwijderd. De rijksrecherche stelt een onderzoek in. Agenten hadden gisteravond twee mannen op de Nieuwe Binnenweg zien lopen, van wie één,A.R. (29) uit Rotterdam, ge vaarlijk met een sabel liep te zwaaien. De man volgens de po litie een bekend druggebruiker stelde zich dreigend tegenover voorbijgangers op. Hij verkeerde naar de agenten al vermoedden en zoals later ook kwarri vast te staan onder in vloed van drugs. De politiemannen wilden R. en zijn vriend Van E. van elkaar scheiden en sommeerden de laatste met zijn handen omhoog door te lopen. Eén agent had op dat ogenblik al zijn pistool ge trokken. Uit de beweging die Van E. toen ma ais te hij had zich om gedraaid en me één hand naar zijn broekriem gegrepen had den de agenten geconcludeerd dat Van E. geen wapen bezat, van de politiemannen loste daar om een schot dat Van E. in de linkerpols raakte. De kogel drong door tot in de buik. Uit het onderzoek is. gebleken dat Van E. ge enwapen bezat De sabelzwaaiende AR. werd gearresteerd, zijn sabel üv beslag genomen. ROTTERDAM Voor 30 mille hebben twee Rotterdamse jon gens de laatste maanden buitge maakt bij een groot aantal dief stallen. Declarant E. W. (18) en leerling metselaar J. J. (15) hadden het vooral voorzien op bromfietsen. Verder braken ze in winkels en kelders in. Ook in buurtgemeen- ten sloegen ze hun slag. De jon gens zijn vandaag voorgeleid aan de officier van Justitie. ENSCHEDE Honderd En- schedese volkstuinders gaan hun eigen jam en wijn maken van onbespoten fruit. Kwartaalabonnee» wordt ver zocht met hel gireren van het abonnementsgeld voor het 4e kwartaal 1975 le wachten tot zij onze stortingskanrt hebben ont vangen. Wij verzoeken u vriendelijk uit sluitend onze kaart te gebruiken en dus geen vooruitbetalingen zonder deze kaart te doen. Ook indien u per bank be taalt ge lieve u de kaart ondertekend naar uw bankier te zenden. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees die ons reeds machtigden tot giro-incasso (automatische afschrijving). Zij ontvangen derhalve geen giro kaart* Ten slotte wijzen wij alle kwartaalabonnees erop, dat «Ie giro-incassomachtiging nog al tijd de eenvoudigste betalings wijze ia. Vraag een machtigingsformulier aan Het Vrije Volk, abonnemen tenafdeling, Antwoordnummer Ï579 te Rotterdam. Dd directie wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekuoanzalen industriege bouw. Goudsesingel 66. ft'dam. Tel. 010 - 12646!. (géén onder nummer) Vraag naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onderdeStrips b.v. adres: sês. In open envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Volk Antwoord nr. 1579 Rotterdam Ja, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. naam nieuwe abonnee: plaats: wenst kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrije Voik de eerste twee weken gratis. mijn naam; adres: plaats: Ti

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1