9 'Misschien is het Empeo probleem wel dat 't contract niet zo duidelijk is' mm^m iLa» Jimi Hendrix' laatste optreden in De Tempel X m EZ Schiedam tv/radio nederiandl nederiandl h Op ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Wethouder Chris Zijde veld: "Formeel oefen ik geen druk uit om Empeo er uit te werken." De Kroon Sr*!! irm "De kaalslag is steeds groter geworden" mmm De enige nieuwbouw die tot nu toe in de binnenstad werd gepleegd. Over drie jaar wel voor een deel volgebouwd? Winstmaken Woongebied Voorzitter SV en HV onderscheiden Qiiibus m Praten met Wethouder Chris Zijdeveld SCHIEDAM - „Als ik er doorheen loop, dan heb ik echt de pest in. Je voelt je gewoon machteloos. Duidelijk is, dat er iets moet gebeuren, maar je kunt werkelijk niets doen. Dat werkt erg frustrerend. Dit laat ste woord staat letterlijk zo in m'n beleidsnota, wanneer ik het heb over de binnenstad. Naast een uiteenzetting van de huidige situatie staat er niet zoveel meer over de bmnensad in m'n beleidsnota, die op punt van verschijnen staat." Dit alles zegt Chris Zijdeveld, nu ruim een jaar wethouder van Stadsont wikkeling, terwijl hij m z'n ka mer op de zesde etage van het Stadskantoor naar de kaart kijkt, waarop het bestemmings plan voor de binnenstad gete kend staat. Duidelijk is, dat er heel wat Schiedammers niet tevreden zijn met de gang van zaken in de Scbiedamse binnenstad. Er is jarenlang gepraat over de ver nieuwing van de stadskern. Wel ging er m die jaren een hoop van de oude binnenstad tegen de vlakte, maar behalve de bouvï van de 48 nieuwe binnen- stadswomngen, gebeurde er over de binnenstad mets waardoor de aanblik op in verval rakende woningen en ka le vlaktes kon veranderen. Eeh somber verhaal dus en dat, terwijl men in mei 1973 erg optimistisch was over de toe komst van de binnenstad. In een toelichting op de eerste uitvoe ring van het binnenstadsbestem mingsplan werd toen geschre ven: „Getracht zal worden de bebouwing op het stadserf gro tendeels te raliseren vóór het 700-jarig bestaan van Schiedam in 1975. Het deelgebied met de handels- en bedrijfsfunctie komt naar verwachting het laatst aan de orde. Voorts is ervan uitge gaan dat het plan in een perio de van ongeveer tien jaar zal worden uitgevoerd." Zoals bekend keurde de ge meenteraad in 1974 HET Bin nenstadsbestemmingsplan goed en werd het in mei van dit jaar door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd. Twee dingen zijn echter de oor zaak van het feit dat er zicht baar niets verandert in de bin nenstad. Ten eerste is er het beroep schrift van Vroom en Drees- mann bij de Kroon. Het beroep schrift heeft te maken met de grenzen van het woon- en win kelgebied in de binnenstad, zoals ze in mei werden vastge steld door GS, Over dit beroep schrift zegt wethouder Chris Zijdeveld: „Hoe meer je erover nadenkt, des te absurder het wordt. Ik begrijp het beroep schrift van V en D niet. De mo gelijkheden voor hen om in de stad een Vendet te bouwen zijn meer dan voldoende. Binnen de nu vastgestelde grenzen is er ruimte genoeg voor V en D." Volgende week wordt dit standpunt van de gemeente nog eens schriftelijk aan de directie van het warenhuisconcern mee gedeeld. Daarnaast heeft Crhis Zijdeveld in oktober een tweetal afspraken op het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke, ordening. Het beroepschrift van Vroom en Dreesmann wordt door dit ministerie behandeld en wethouder Zijdeveld wil er dan ook op aandringen, dat men daar haast maakt met die be handeling. Wat in feite de hele ontwik keling van een nieuwe binnen stad heeft stilgelegd, is de rela tie die de gemeente.met de pro jectontwikkelingsmaatschappij Empeo is aangegaan. Empeo is een dochteronderneming van het bouwbedrijf Bredero, dat onder- IS nog groter geworden meer in Utrecht een enorm be tonnen, overdekt winkelcentrum neerzette. In 1970 sloot Schiedam een contract met Empeo. Nu is men nog steeds aan het bekij ken, wat dit contract precies in houdt. Daarvoor werd kortgele den een zogenaamde ad 'hoe- commissie Empeo in het leven geroepen, waarin een aantal ge meenteraadsleden zitting heb ben. Afgelopen woensdag kwam die commissie voor de eerste keer bij elkaar om uit te vissen, wat Schiedam op basis .van het in 1970 afgesloten con tract mag eisen en verwachten van Empeo en andersom. Wanneer we er wethouder Chris Zijdeveld mee confronte ren dat het een publiek geheim is, dat hij best van Empeo af zou willen, antwoordt hij aarze lend: „Dat gerucht heb ik meer gehoord." Daarna wordt het een hele tijd stil en zegt hij: „Ik vind, dat als je bepaalde afspra ken maakt, beide partijen zich aan die verplichtingen moeten houden. Formeel oefen ik geen druk uit om Empeo er uit te werken." Het contract dat door Schie dam in 1970 gesloten werd met Empeo,' was een eerste contract. Het vervolgcontract moet nog van de grond komen. De kern van het eerste contract was, dat Empeo de financiële en econo mische uitvoerbaarheid van het bestemmingsplan zou bestude ren. Daarnaast zou Empeo de verdere ontwikkeling van plan nen met betrekking tot de bin nenstad begeleiden. - Toch is inmiddels wel geble ken, dat 'dit contract voor een nieuwe binnenstad verre van duidelijk is. Wanneer we aan wethouder Chris Zijdeveld voor leggen: „Het is eigenlijk bela chelijk, dat de gemeente in 1970 .een contract afsloot, waarvan nu 'uitgezocht moet worden, wat er nu precies in staat; je wordt er door heen'en weer geslingerd, want op de ene bladzijde staat dat concurrentieverhoudingen geen rol mogen spelen bij de bouw van de binnenstad en op een bladzijde daarna staat dat het weer wei mag", antwoordt hij weer aarzelend: „Je kunt 't zo vinden, misschien is 't dat wel. Misschien is het wel het probleem, dat het contract zo onduidelijk is. Misschien is de hele gang van zaken ook wel merkwaardig; er zijn situaties denkbaar, waarin je als ge meente veel vrijer bent in je handelen." Op een andere vraag van onze kant antwoordt Chris Zijdeveld: „De vergelijking is dan wel niet eerlijk, maar als deze gemeente raad er in 1970 had geze tendan zou er gezegd zijn: een dergelijk contract sluiten we niet af," Wanneer we over Empeo zelf praten zegt Chris Zijdeveld: „Het is de realiteit. Empeo is als ieder ander bedrijf geïnteres seerd in het maken van winst. Je moet Empeo dan ook met be kijken als een idealistisch be drijf. Ik heb weieens gevraagd- wat voor plannen ze hadden met betrekking tot de binnen stad, Toen bleek, dat ze weinig plannen gemaakt hadden en al leen gedacht hadden, aan het winkelgebied. Empeo heeft zich nadrukkelijk met beziggehouden met de renovatie van huizen of woningbouw." Als het bestemmingsplan zelf ter sprake komt blijkt, dat veel mensen er vanuit gaan dat het door GS goedgekeurde plan een zogenaamde blauwdruk is voor een hele nieuwe binnenstad. Toch is dat helemaal niet zo. Wat GS goedkeurde was een, zoals Chris Zijdeveld het noemt, vlekkenplan, waarin staat wat woongebied en wat winkelge bied in de vernieuwde Schie- damse binnenstad moet worden. Er bestaan wel een aantal schetsen met daarop ontwerpen hoe de diverse gebieden be bouwd zouden kunnen worden, maar concreet staat nog niets vast over hoe de binnenstad er uiteindelijk komt uit te zien. Zodra het beroepschrift van V en D behandeld is, moet er al leen nog vastgesteld worden, dat de gemeente Schiedam de be voegdheid krijgt, de grens van het woongebied te kunnen ver schuiven. Verwonderlijk lijkt het ook, dat iedereen denkt, dat de, zoais Chris Zijdeveld het noemt, om streden Verlengde Passage uit moet komen bij de onlangs pas gekraakte woningen aan de Hoogstraat In ons gesprek ver duidelijkt wethouder Zijdeveld nog eens, dat in het binnen stadsbestemmingsplan staat, dat er een Verlengde Passage moet ontstaan, die uitkomt op de Hoogstraat. Hoe die Passage dan gaat lopen en waar precies op de Hoogstraat deze uitkomt, staat helemaal nog niet vast. Duidelijk is. dat de hele pro cedure rond het vbestemmings~ plan voor de binnenstad ellen dig lang duurt. Dit alles hoeft echter slechts één keer gedaan te worden. De procedure rond de diverse detailplannen, neemt - niet zov.eel„tijd in beslag.^ Duidelijk is ook, dat de Schie- damse binnenstad voor het overgrote deel woongebied moet worden. „Mensen hebben be hoefte aan gezelligheid en sfeer. Het meest erge is een binnen stad met alleen een winkelfunc tie. Dat is een dode stad, die 's avondp door z'n leegte en kil heid angstaanjagend aandoet. Ondank dat er veel gesloopt is, bezitten we toch nog éért van de meest aardige binnensteden van de omgeving. We hebben nog steeds een kans dat zo te houden. De kaalslag is steeds groter geworden en dat terwijl ik vind, dat er eigenlijk na sloopwerk zaamheden binnen een paar da gen met nieuwbouw begonnen zou moeten worden. Aan de an dere kant, wordt de Hoogstraat steeds fleuriger en gaat deze er op vooruit. In feite is de Hoog straat de ruggegraat van de binnenstad. Ik weet nu al, dat ais we twintig jaar verder zijn en Nederland volstaat met Lies- velden en Hoog Catharijnes (door Bredero gebouwd beton nen winkelcentrum in Utrecht, -.red.) we blij zullen zijn met al die winkeltjes op de Hoogstraat, aldus Chris Zijdeveld Nog geen jaar geleden, toen Chris Zijdeveld amper wethou der was zei hij tijdens .een in terview, met Het Vrije "Volk, dat de binnenstad een levensgroot probleem was. Volgens hern is dit probleem het, afgelopen'jaar nog groter geworden. Hij maakt zich geen illusies meer,- dat de binnenstad volstaat, wanneer over drie jaar zjn eerste wet houdersperiode voorbij is. Wel gelooft hij, dat er dan het één en ander staat in de Schiedamse binnenstad en dat dit heel zeker woningen zullen zijn. Wethouder Chris Zijdeveld zou het een schande vinden, wanneer rond 1986 een heel groot deel van de Schiedamse binnenstad niet vernieuwd zou- zijn. De grote vraag zal dan ook zeker nog zijn, of het allemaal niet een beetje sneller 'had ge kund. De voormalige stede- bouwkundig adviseur van Schiedam Fledderus, stelde in dertijd voor, de hele binnenstad in verschillende stukken op te delen, om ieder stuk afzonder lijk van elkaar te vernieuwen. Chris Zijdeveld gelooft nu, dat dit plan van Fledderus waar schijnlijk beter was geweest. SCHIEDAM - De voorzitter van de sportclub S.V.&H.V. de heer J. van der touw is gister avond onderscheiden met de Erepenning van de Schiedamse Gemeenschap. De heer Van der Touw heeft deze penning gekre gen voor zijn verdiensten op het gebied van de sportbevordering. De voorzitter - en oud vice- voorzitter van de Schiedamse sportraad - viert dit jaar tevens zijn 35 jarig jubileum als voor zitter van S.V.&H.V. SCHIEDAM - Gestimuleerd door het grote succes dat de toneelgroep Diskus en de film "Gale is dead" de vorige week in de sociëteit De Tempel hadden, wordt er dit weekend weer het een en ander in deze jongerensocièteit gepresen teerd. .Vanavond wordt de film "'Hendrix - at Berkeley" ver toond; zondagavond wordt de film "discussie gesloten" voor het voetlicht gebracht. „Hendrix at Berkeley" is de laatste film die van een optre den van Jimi Hendrix ge maakt is. De film laat Jimi Hendrix op de universiteits campus in Berkeley zien, wel ke stad in die -jaren (om en nabij 1970) het middelpunt van studentenrellen was. Twee maanden na dit optre den stierf Jimi Hendrix. "Diskussie gesloten" is een soort documentaire over Zuid- Afrika, waarin de scherpe te genstellingen tussen het leven van de blanken en dat van de negers tot uitdrukking komen. Het luxe leven in de steden (van de blanken) tegenover het armoedige leven op het land (van de negers); de uit gaven aan onderwijs voor een blank kind (73 dollar) en dat voor eennegerkind (7 dollar) worden tegenover elkaar ge steld; terwijl ook de verschil len tussen het toeristische Zuid-Afrika en het werkelijke Zuid-Afrika aan bod komen. Deze film is gemaakt door een groot aantal anonieme ci neasten. De toegang ervoor is gratis; de toegang voor de Ji mi Hendrix film is een rijks daalder. groep In het cafe de Quibus aan de Lange Haven treedt van avond de Schiedamse Iron Earth op. Dit is het eer ste officiële optreden van de poep. die inmiddels al een jaar bestaat. Iron Earth wordt gevormd door Ger de Ruiter, Frans Wiegman, Anton' Zwa- neveld. Joop de Nijs en Kees van Krugten. De aanvang van dit optreden is om negen uur, de toegang is gratis. TELEAC f 18.15 Duits, les 15 NOS 18.45 Barbapapa 18.55 Journaal NCRV 19.05 Van nature: De Jacht, doe. 20.00 Journaal 20.21 Zij aan zij 21.30 Als de dag van giste ren 22.25 Ruimte rechtstreeks 23.00 Journaal IKOR-NCRV 23.05 Het lied van de week NOS 18.45 Barbapapa 18.55 Journaal KRO 19.05 Twietie 19.10 The Flintstones 19.35 Verhalenderwijs, Zand 33 19,50 KRO-Kanjer-Koning 20.00 Journaal 20.20 Rita Reys 21.10 Mijn vrouw de buur vrouw 21.40 Brandpunt 22.25 Great Mysteries 22.50 Journaal ZONDAG TELEAC 14.00 Archeologie, herh. les 6 14.30 Les Gammas (6) NOS 16.02 Ti-ta-tovenaar 16.27 Etage eters van de Sa vanne 16.55 Voetbal- en toto-uitsla gen IKOR 17.00 Vesper 17.30 Wilde Ganzen TELEAC 18.15 Chemie, les 2 NOS 18.55 Barbapapa 19.00 Journaal VARA 19.05 McMillan en vrouw 20.40 Simon Carmiggelt leest uit eigen werk 20.50 Arthur Rubinsteir filmportret 22.20 Van Gogh achterna HUM. VERBOND 22.35 Samen leven bestraft NOS 22.55 Journaal - IKOR-KRO-RKK 18.30 Woord voor woord NOS 18.35 Barbapapa 18.40 Sam and the river 19.05 Studio Sport 20.20 Blikvanger 20.35 Amerika, doe. 21.25 Journaal 21.30 Panoramiek 21.55 Joby, .tv-film (2) 22.45 De grote Gerard Reve Show Gerard Peve 23.40 Suriname deze week 23.45 Journaal Duitsland 1: 18.35 Die Macht des Geldes, tv-sme 19-15 Akt 19.50 Inf en amus 20.J0 Journaal 20.15 Frau Pieper lebt gefèhrlich, pol. film 22.10 Lottogetallen aansl Jour* naai en het woord voor de zondag 22JJ Der Schwarze Falke, (The Searchers) amer speelfilm. 0.25 Journaal. DUITSLAND 2 19 00 Journaal 19 30 Da* liaus am Eaton Place, tv-film 20.15 Heisse* Pflaster, Frans-Ita] speelfilm 21.50 Jour naal 21 55 Sport, berT intervieuws en lotto- getallen 23.10 Nebel, detectivespel. Journaal. DUITSLAND 3. 18 00 Studie- en kunjj prog 18.15 Studie- en kursusprog. 1J£ Mens en 'werk. J9.00 Zandmannetje. W» Hedendaagse wetenschap 19.45 Sport -H" 'Journaal 20.15 Kult magaz. 21.00 Wir kom men wieder1 Snaoud, Algerijns-palestijW speelfilm 22.40 Journaal BELGIË NED- 18.00 Paulus de boskabou ter 18.05 De bende van de zwarte pluimw- jeugdfilm. 19 25 De vreemde wereld van# wsekten. korte speelfilm 19 45 20 15 Edgar Briggs, geheimagent Showbasis, amus. progr. 21.45 TerlooP^ Nieuws m de marge 22.30 Christie Lovt. j Amer pol serie 23 20 Journaal ZONDAG 'DUITSLAND 1 15.30 Verkeersquiz. li» Een idool wordt 70 17.00 Die Bauern, F»1 i tv-spel.' 17.45 Cops: reportage 1536 naai 18.33 Parlementaire verkiezingen Bremen Tussendoor sport IS 30 Rei»™' I ges van buitenlandse correspondenten- I Journaal 20.25 Tatort 21.55 Alltag m Q» reportage 22.40-22.50 Journaal, kormw laar. DUITSLAND 2' 14.55 Fretzeit die ich f" j ne, tv-serie. 15.25 Journaal. 15 30 Aktie I genkind 15.35 Herr Sanders lebt gefanrM£ i speelfilm 17.00 Journaal 17 02 SportttP® I tage. 17.45 Dagboek uit de katholieke W£1 18.00 Journaal, /«ansl Bonanza 19.W I naai. 19.15 Verkiezingen in Bremen- l Erkennen Sie die Melodie. 21.00 Hallo I ter. 22.05 Journaal - verkiezingen in 1 men en sport 22.20 Twilight, pas van Hans van Manen 22.45 Journaal. DUITSLAND 3- 18,00 KinderproP'I»? 18.30 Informatief programma mannetje. 19.05 Copyright 1950 JnuI, Journaal. 20.25 -Akt 2L10 Kwis. 2U5 JW naai. BELGIË 15.00 Zes en een halte ff*, jeugdserie 15.20 Binnen en buiten 18 00 Klassiek concert 18.20 paulus <w kabouter. 18.25 Rhoda. tv-feuület0& Korte film 39.00 Europees jaar van net, welijk 1940 Mededelingen 19 45 Joui 20.00 De tante van Charly, klucht. zoek uw moedertaal. 22L55 Journaal. Zie voor radio pag. 15 o Opi i buien aan z ruime west, grade rond M-itpt

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2