Minister Vorrink pakt machinesbrommers en auto aan Verzekeren van auto en brommer wordt duurder informatie Bemm Fri essaus i'-- et-1 rtje 397 Olietanker op eigen kracht in IJmuiden AU was wéér de grootste 1 I =1 st' B SLAAPKAMERS Zware stem verried oplichter Hasj smokkel: 4 Nederlanders veroordeeld in Moskou PILOOT DOOD NA GEVECHT BIJ SEXCLUB Verkeersliel in mist: 47 doden Patty Hearst is in de war Stukken van versnellings bak vlogen rond in tunnel OVER BEZORGING; KtmO zóóó'n Golf van bedreigingen tegen Ford Terwijl Franco feest vierde BON fH Meer schade t Buien Dollarsmokkel MISill (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Lawaai wordt belast. Voor fabrieken o£ machines die hinderlijke geluidsoverlast veroorzaken, zal in de toekomst een heffing moeten worden betaald. AAA j (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het verzekeren van auto's, motoren en brommers wordt duurder. Voor personenauto's varieert de verhoging van de basispremie voor een WA-verzekering, afhankelijk van de cataloguswaarde, van 25 tot 45 gulden en voor een all-riskverzekexing van 45 tot 90 gulden. 'Wlpf P£ pet» ROTTERDAM Rondvliegende onder delen uit de versnel lingsbak van een vrachtwagen troffen gistermiddag in de Be- neluxtunnel een perso nenauto, die net bezig was de vrachtwagen in te halen. Door de schervenre» gen liep de passerende auto ernstige blikscha de op. Ook het plafond en het wegdek van de tunnelbuis werden be schadigd. Da chauffeur van de vrachtwagen, de 27-ja- rige A. van Haaren uit Zwijndrecht viel flauw van de schrik. De GG en GD heeft Hem later bijgebracht. De be stuurder van de perso nenauto bleef onge deerd. Bel 010 -147400 (Van een onzer verslaggevers) NEW YORK De KLM en achttien andere luchtvaart maatschappijen die op de Noordatlantische route vliegen hebben ieder een boete van 98.000 opgelegd gekregen we gens het betalen van steekpenningen aan reisbureau's. Een politie-agente leidt Patty Hearst van onderzoekka- mer naar ctnderzoekkamer in de psychiatrische vleugel van de Stanford Universiteit in Palo Alto CalifamiëJDaar wordt de militante miljonairsdochter op last van de rech ter door een team van psychiaters onderzocht. Vanmorgen onthulden haar advocaten dat Patty weigert aan haar eigen verdediging mee te werken. „Ze is in de war, weigert te praten over haar tijd met het SL'A, staat vijai dig tegenover haar ouders, heeft geen idee van de ernst van de situatie en staat op het punt een zenuwinzinking te krijgen", aldus de verklaring. Aan onze kwartaalabonnees mm eautteu «pal Woensdag 1 oktober 1975 31e jaargang no. 8610 HOOFDREDACTEUR herman wigbold Hoofdkantoor: Witte de Wlthstraat 25, Rotterdam tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 13.63.80 14.74L11 Irene Vorrink ...tegen f geluids hinder... Lawaai ma Ien ii gel d 1 kosten Minister Vorrink (Volksgezondheid en Milieuhygiëne), die hiervoor een wetsontwerp heeft ingediend, hoopt op deze manier in tien jaar tijd overbodig lawaai te smoren. Bij algemene maatregel van bestuur zal de minister bepalen welke geluidsbronnen voor zo'n heffing in aanmerking komen. Alle bedrijven die overmatig lawaai maken, moeten van te voren een vergunning aanvra gen. Voorwaarde is onder meer dat voorzieningen worden ge- trof (isolatie) die het geluid be perken. Volgens de minister moeten ook auto's, treinen, boten, huis houdelijke apparaten en hobby- apparatuur onder de voorschrif ten vallen. Bedrijven die veel lawaai produceren moeten via Gedeputeerde Staten een ver gunning verwerven, kleinere herrieschoppers blijven onder de bestaande Hinderwet vallen (vergunningen via de gemeente). Andere punten uit het wets ontwerp: Langs drukke verkeerswegen en bij industrieterreinen komen isolatie-zones. Afmetingen en geluidswerende voorzieningen (beplanting, vallen) worden bij wet voorgeschreven. Voor bedrijven die al werken en die volgens de wet teveel la waai maken moeten sanerings programma's worden gemaakt De bouw van wegen of woon wijken die op stapel staan als de wet van kracht wordt, zal worden uitgesteld tot vaststaat dat ze aan de voorwaarden vol doen. In de wet staan ook voor waarden voor geluidsisolatie van huizen, Bouw- en woning toezicht van de gemeenten moe ten nieuwe woningen aan de hand van die eisen controleren. De provincies krijgen de mo gelijkheid „stiltegebieden" aan te wijzen, natuurgebieden van flinke omvang, waar het ver boden is dat menselijk lawaai de natuurlijke geluiden ver stoort. De geluidswerende plannen zullen moeten worden bekostigd uit de opbrengst van de heffin gen. 'iii DORDRECHT De 27- jarige "PJ. G. uit Dor drecht heeft bekend der tigduizend gulden van een rekening bij de AMRO- bank in Rotterdam te heb ben gehaald, die op een fictieve naam stond. Een belangrijk aankno pingspunt voor de politie was dat de gezochte man een opmerkelijk zware stem had. Verder had de politie veel hulp van de bankbediende die het geld had afgegeven. Hoewel hij de Dordtenaar slechts twee keer gezien had her kende hij hem toch van een politiefoto. De man zei slechts 2500 gulden te hebben gekre- een van een inwoner van Zaïre, die in het bezit was van een Oostenrijks pas poort. Deze man was door een fout van de AMRO-bank ui Dordrecht in het bezit gekomen van nieuwe overschrijvingsformulie ren. G. had daarna, met behulp van een vervalst formulier, het geld opge,- nomen. (Van een onzer verslaggeefsters) MOSKOU De rechtbank in Moskou heeft gisteren vier Ne-< inlanders en twee Duitsers we, leajhet smokkelen van 62 kilo van Pakistan via Mos kou Baar Lon den veroordeeld tot vrjffeldsstraffcn van 8 lot 10 jaar. De groep werd eind juli op de Moskouse luchthaven aangehou den, Ze hebben allemaal een vol ledige bekentenis afgelegd. De Nederlanders J. P. en E. K, en de Westduitser D. H. kregen 10 jaar gevangenisstraf en de Nederlanders H. S. en R. T, en de Westduitser A. V, 8 jaar. De Russische strafmaat voor hasj- smokkel is 3 tot 10 jaar gevan genisstraf. EINDHOVEN De Eindho- vense verkeersvlieger B. van Haarlem (58) is overleden aan verwondingen die hij had opge lopen tijdens een vechtpartij met de 20-jarige dienstplichtige J. P. uit Eindhoven. In het weekeinde was hij door de politie bewusteloos gevonden op de stoep van een sexclub. In het ziekenhuis bleek dat hij zwaar gewond was. De verdachte deed zich aan vankelijk als getuige voor. Hij vertelde dat hij had gezien dat het slachtoffer was gevallen. La ter bekende hij dat zich tuusen hem en de vlieger een schermut seling had voorgedaan waarbij het slachtoffer was komen te vallen. He juiste toedracht en de aanlei ding van de vechtpartij is nog onduidelijk. De marechaussee voert het onderzoek. MEXICA Bij een verkeers ongeluk in zware mist op een berghelling even buiten Mexico- stad zijn zeker 47 mensen om het leven, gekomen. Zeker 60 mensen raakten meest zwaar gewond. Een vrachtwagen reed frontaal fe op een andere vrachtwagen on een personenauto. Een over volle bus kon de ravage niet meer ontwijken, stortte in een zestig meter diep ravijn en vloog ta brand. Niet gewonde passa giers konden niet meer aan de vuurdood ontsnappen, omdat de Portieren en noodluiken ontzet waren. De premie van een WA-ver zekering voor de bromfiets stijgt van 33 naar 39,60 gulden. De ver hoging van de casco-verzekering loopt uiteen van 12 tot 30 gulden, ook weer afhankelijk van de ca taloguswaarde. Voor motorfietsen en scooters is de premieverhoging 25 tot 35 gulden, afhankelijk van de cilin derinhoud van de motor. De premieverhoging is goedge keurd door het ministerie van Economische Zaken na overleg met de Contact Commissie Mo torrijtuigenverzekering. Volgens het ministerie is de verhoging veroorzaakt door de stijging van de schadeuitkerin- gen. De premieverhoging voor bromfietsen gaat voor nieuwe verzekeringen in op I januari van het volgend jaar en voor lo pende verzekeringen op 1 maart 1976. De overige premieverhogin gen gaan in op 1 november van dit jaar voor nieuwe verzekerin gen en voor lopende verzekerin gen op de eerste vervaldag na 1 januari 1976. v s iTWft Hnige tijd regen, vooral in het rtiiden van. het land maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind, eerst oostelijk, later draai- naar west. Minimumtempe raturen omstreeks 11 graden, Maxima ongeveer 17 graden. ion maan cj op onder op ondor ,okt* 06.41 13.17 03 01 16.12 (géénondernummer). Vroeg naar da afd. abonnee-service naandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips wandmeubden, tankjt ellen, enz. Nergens zo'n keus. FabrieUioonzalea Industriege bouw. Coudsesmgel 66, R'dam, Tel 010 126U61. KLM krijgt boete in VS van I 98.000 CHICAGO/WASHINGTON Een vrouw met een geladen revolver in haar tas heeft gis teravond geprobeerd op de stoep voor het Chicago-Hilton te komen, waar president Ford even later langs kwam op weg naar een diner. De politie hield rekening met een mis verstand, maar hield Carmen Teresa Pulido vanmorgen nog vast, „voor aile zekerheid". Uit een getuigenis aan een subcommissie van de Senaat, die een onderzoek instelt naar de veiligheid van de president, bleek gisteren dat presidertï Ford in de eerste 20 dagen van september 320 maal bedreigd was. Minister van Financiën Simon gaf de publiciteit rond de recente moordaanslagen de schuld. Hy sprak van „een uitnodiging aan ontspoorde geesten en een groot gevaar". Ook kwam aan het licht dat een federaal agent eerder de ze maand een aanbod van 25.000 dollar (circa 70.000 gul den) kreeg om Ford ie ver moorden. De man die het aan bod deed, kon worden gear resteerd. Verder werd een ex- gevangene aangehouden die met drie zware geweren en een machinepistool op weg was naar een stad waar Ford zou spreken, Vier aanslagen in Madrid 2 atfei ten lood (Van onze redactie buitenland) MADRID Op vier plaatsen zijn vanmorgen in Madrid aanslagen gepleegd op leden van de Guardia Civil. Twee agenten werden daarbij gedood. De aanslagen vonden vrij wel tegelijkertijd plaats. De daders wisten in alle gevallen te ontkomen. Bij de eerste aanslag schoten twee jongemannen op een agent, die bij een bank stond te posten. De daders ontkwamen in een gereedstaande auto. Enkele minuten later werd in het oostelijk deel van de stad een tweede agent, die voor een bank stond, neerge schoten. Vrijwel tegelijkertijd werd melding gemaakt van de twee andere aanslagen: op de Avenida del Mediterrano en in het zuide lijk deel van de Spaanse hoofdstad. Jfte aanvailep' werden,..ondernomen, terwijl een menigte Span-* jaarden 2ich op' het plein voor het presidentiële palels verzamelde. De 82-jarige generaal Franco verscheen op het baicon. Hü herdenkt vandaag het feit, dat hij 39 jaar geleden tot staatshoofd werd ver heven. (Van. een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De Griekse su pertanker Pacific Colocotronis die In de Noordzee voor Den Helder naar schatting 1500 ton ruwe olie heeft verteren is van morgen op eigen kracht de haven van IJmuiden binnengevaren. Achter de tanker voeren olie- bestnjdingsschepen. die de gerin ge hoeveelheid olie die nog uit de tanker stroomde otimiddeLbjk onschadelijk maakten. De Griek moest binnenlopen omdat het overpompen van de rest van de olie door de harde wind op volle zee onmogelijk was. In IJmuiden is onmiddellijk een kraag rond de tanker gelegd die moet voorkomen dat de olie zich. de haven verspreidt. De 800 vierkante kilometer grote olievlek op zee was volgens Rijkswaterstaat vanmorgen al nauwelijks meer zichtbaar. V' v. ■lAufW yirA.t Het hevig toegetakelde gezicht van Joe Frazier, foto boven, zegt genoeg over zijn ervaringen in het duel met Mohammed AU (onder) om de wereldtitel in het zwaargewicht. De dappere uitdager had het zwaar te verduren, vannacht in Manilla, maar was het niet eens met zijn vriend en trainer Eddie Futeh die scheidsrechter Carlos Padilla jr. aan het eind van de lie ronde een seintje gaf, er maar een einde aan ie maken. „Joe kan nieis meer zien", beduidde hij, „het heeft zo toch geen zbt meer". Ali werd winnaar verklaard en wil voor zjjn volgende titelverdedigïng minstens 10 miljoen dollar ontvangen. Kandidaat-uitdagers: Ken Norton en George Foreman. Zie onzo sportpagina's. Volgens de aanklacht hadden de maatschappijen meer passa giers gelokt door het ontduiken van tariefsbepaiingen en het ge ven van illegale kortingen aan reisbureau's. Zo werden mensen op lijndiensten tegen charter tarieven vervoer of kregen ze een gereduceerd tarief waarop ze geen recht hadden. De zaak kwam aan het licht toen een directeur van een Ame rikaans reisbureau 80.000 dollar de VS probeerde binnen te smokkelen. Het geld bleek af komstig van steekpenningen die hij van enkele luchtvaartmaat schappijen had ontvangen. Een KLM-wcordvoerdcr zei vanmorgen dat de boete niet meer is dan een schikking, te vergelijken met een schikking bij een verkeersovertreding. De overeenkomst was enkele weken geleden al met de Amerikaanse justitie getroffen. Kv-artaalabonnee» wordt er- zocht met het gireren van het abonnementsgeld voor het 4c kwartaal 1975 te wachten tot tij onze slortinakaart hebben ont vangen. Wij verzoeken u vriendelijk oil- sluitend onze kaart to gebruiken en du» geen vooruitbetalingen zooder deze kaart te doen. Ook indien u per bank betaalt ge- lieve a de kaart ondertekend naaruwbankierte zenden. Dc7o mededelingen gelden niet voor abonnee» die ons reed» machtigden tot giro-in caoso (automatische afschrijving). Zij ontvangen derhalve geen giro kaart. Tenslotte wijzen wij alle kwurtaalabonner* erop, dat de giro-incasso machtiging nog al tijd de eenvoudig-te betalings wijze!*. Vraag een machtigingsformulier aan Het Vrije Volk, abonnemrn- tenafdeling. Antwoordnummer 1579 te Rotterdam. De directie adres: in open envelopzonder postzegel sturen san: Het Vrija Volk Antwoordnr.1579 Rotterdam Ja, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. naam nieuwe abonnee: plaats: wenst kwartaalabonnement O maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis. mtjn naam: adres: plaats: I

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1