Nooitmeer en de 'kaïongpoSiliek' Overdracht van macht aan Juan Carlos vandaag? NAAJRx DE ^SAHAMAl Snauwen en schelden in gijzeling Herrema m 1 Idee gemeente Rotterdam en Rijkswaterstaat Sneller en ook nog goedkoper Lasio toch naar Barcelona Ilvt lli-er Sankyo filmcamera Lunstroo Meubelen WÊÊËmmm Meubelfabriek Oistenvijk Knokken en 'opstand9 om 40 cent mam Baron op jacht.. wiH zwijn valt aan m mmmmm •i een sprankelende, licht mousserende, witte wijn DEENSE SUPERTRAPFIETS VAN WIE IS DRIEKWART-WOLF? Strijd VROUW 12 DAGEN DOOD IN HUIS BUSSEN SPRING STÖF GEVONDEN SEIKO m 'Vertraging' Plaatselijk mist INFORMATIE OYER BEZORGING: 695.- 995.- 1375.- zie pagina 20 ffl I- W- lil -m ti GOLD EXTRA Vrijdag 24 oktgber 1975 31e jaargang no. 8630 hoofdredacteur herman wigbold - N BMI Franco: nieuwe hartzwakte Juan Carlos: koning van Spanje? Klaar voor de woestijn: deze oude man uit het noorden van Marokko neemt de Koraneen deken, water en een Marokkaanse vlag mee op zijn lange naars naar de Spaanse Sahara. Zie ook pagina 5. Bel 010 -147400 Doe 24 oktober mee aan onze puzzelaktie "GEEF ONS DE VIJF" Hoofdprijs: ter waarde van 599.- Bankstellen Ribcord Rundleder ssssssssssssïsl -Hl rjjfl (lil pil anie wacht af TER1 m 1 LICHT - FRIS - SPRANKELEND Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 13.63.8014.74.11 (Ven onze parlementsredactie) DEN HAAG Rufus Nooil- ~meer ds imposante fractielei- der van de Surinaamse rege ringspartij heeft gisteren in een overigens goed betoog de lachspieren zo in beweging ge bracht dat hij niet snel verge ten zal worden in de Tweede Kamer. - Hij zorgde voor minuten lange lachsalvo's: toen hij het begrip kalong-politiek ging uitleggen. Nooitmeer: „Een ka- long is een vleermuis die op een hond lijkt. Die vleermuis zit of ligt meestal onderste boven en gaat daarbij uit van de gedachte dat hij alleen maar naar boven bevuilt. U begrijpt dat van ons een der gelijke politiek met te ver wachten - valt." Hij gebruikte -dit begrip toen hij het over de nog te behandelen grondwet in Suriname had. Nooitmeer: „Wat dacht u. We maken een grondwet die ons belang op geen enkele manier schaadt, xoant wat nu regering is, kan straks oppositie zijn." Toen hij even later door drie sprekers achter elkaar geïnte- rumpeerd werd zei hij tegen Kamervoorzitter Vondeling: ik - kan niet zoveel mensen tege lijk beantwoorden. Ik heb een groot hoofd, maar kleine her sens". De Kamervoorzitter had hier veel plezier om maar zat even later - met de mond vol tanden toen hij probeerde de maar doorpratende Nooitmeer te stoppen. Vondeling: „Me neer Nooitmeer u had mij ge vraagd u er op te wijzen als u tijd verstreken zou zijn." Nooitmeer ad rem reagerend: „Nou dat heeft u toch nog niet gedaan". Vervolgens zette hij zijn onverdroten 'speech voort. (Van onze redactie buitenland) MADRID Zonder opgaaf van redenen is vandaag in Spanje een.kabinetsberaad afgelast. Iedereen had verwacht, dat het kabinet zich over de machtsoverdracht zou uitspre ken. Uit het medisch bulletin, dat elf artsen die generaal Franco «behandelen gisteren uitgaven, had men afgeleid, dat Franco niet langer lichamelijk in staat is zijn functie van staatshoofd uit te oefenen. Kringen rondom de Spaanse regering hebben gezegd dat de afgelasting in de lucht zat, om dat Franco, die zwaar ziek is, niet aanwezig zou zijn. Over - de toestand "van het Spaanse staatshoofd werd van morgen gemeld dat deze „statio nair" is. Dat zou inhouden dat Franco bewusteloos is, dat zfln ademhaling.kunstmatig in stand wordt gehouden en dat hij mo gelijk stervende is. Prins Juan Carios. de door; Franco aangewezen opvolger," heeft voor vandaag zijn dagpro gramma gewijzigd en aangepast aan de omstandigheden. Officilel- is meegedeeld dat Franco giste ren een nieuwe hartzwakte heeft vertoond. Alle gouverneurs van de 50 Spaanse provincies hebben op dracht gekregen paraat te blij ven. Hèt leger is „in lichte staat van paraatheid" gebracht. De weekendverloven zijn. ingetrok ken en de militairen moeten in de kazernes blijven. Het Spaanse kabinet vergader de gisteren tien uur achtereen. Om tien uur gisteravond arri veerden premier Arias Navarro, prins Juan Carlos en Alejandro deValcarcel, voorzitter van,het parlement, bij hét El Pardo-pa- leis. De Valcarcel is de man, die volgens de grondwet de machts overdracht op gang moet bren- gen. Er is een tweederde meerder heid in het kabinet nodig om het besluit Franco zijn macht te ont- nemen te bekrachtigen. De Cor tes, het parlement, krijgt ver volgens 'acht dagen tijd om prins 'Juan Carlos uit te roepen tot koning van Spanje, zoals Franco heeft bepaald. Een fiets van ruim 21 meter lang waarop 34 mensen kunnen mee rijden moet haast wel de grootste ter wereld zijn. De Deen Agher Vestergaard heeft het voertuig geconstriteerd. (Van onze Amsterdamse redactie) Het dierenasyl aan de jAroster- damse Polderweg zoekt radeloos naar de eigenaar van een zoog dier, dat na ampel onderzoek wordt versleten voor een krui sing tussen een grauwe wolf (70 proc.) en een duise herder (30 proc.). Het dier werd dezer dagen aangetroffen in een sex-shop aan de walletjes, waar het enige be langstelling toonde voor de daar te koop geboden bestiale pomo- ggrafie. De dodelijk beangste eigenaar waarschuwde de politie, die prompt met de revolvers in de vuist de sexshop binnen stormde, Tenslotte besloot men het dier te expediëren naar het asyl, waar het zich thans te goed doet aan grote brokken vlees. Misschien gaat het dier naar Ar- tis. De Spaanse Socialistische Ar beiderspartij PSOE heeftgiste ren al aangekondigd dat zij het bewind van prins Juan Carlos „met dezelfde kracht zal bestrij den als zij heeft ontplooid bij de strijd tegen dat van generaal Franco." De twee grote opposi- tieblokkeri, de Democratische Junta en het Democratisch Plat form zouden het inmiddels eens zijn geworden over het bestrij den van een opgelegde monar chie. ROTTERDAM Twaalf dagen' Keft de Rotterdamse mevrouw Rf.-'H. Stoofman (65) dood on- decaan de trap van haar woning aan. de Friesestraat gelegen. Gisteren -wond de politie haar. Uit het onderzoek is gebleken dat de vrouw een dodelijke val van de trap heeft gemaakt. De politie werd gewaarschuwd door mensen, bij wie mevrouw Stoofman in de huishouding Welp. maar al twee keer niet verschenen was. De buren van mevrouw Stoofman was in de twaalf dagen na haar dood niets bijzonders opgevallen. (Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Bij graaf werkzaamheden naast een trans formatorhuisje in het dorp Gou- tum, bij Leeuwarden hebben ge meentearbeiders twee bussen met elk en kilo springstof, vuurkoord en een tiental handgranaten ge vonden. De explosieven, van Britse ma kelij, lagen op een halve meter diepte en zijn vermoedelijk kort na de Tweede Wereldoorlog be graven. Een springstofdeskundige van de vliegbasis -Leeuwarden die door de politie te hulp was geroepen, heeft de explosieven onschadelijk gemaakt. 30°/0 korting JUWELIER SATIVAR' v.Haeftenitrut 4. Tel: 329433 tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toontaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. - Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. i 'Uw'kopje koffie staat klaar. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een dertigtal Amsterdamse taxichauffeurs heeft giste ren de Warmoesstraat ge blokkeerd, toen een van hen daar in het politie bureau werd ondervraagd. De betrokkentaxichauf feur, de 25-jarige J. K., was op de Dam een col lega te hulp gekomen, die betalingsmoeilijkhedenhad gekregen met twee Ame rikaanse militairen over een -bedragje van 40 cent, dat hij niet wilde terug geven omdat hij dat ais fooi beschouwde. J". K. ging de inmiddels al weggelopen militairen achterna en sloeg hen met een gummistok. Toen hij door de politie werd mee genomen naar het bureau Warmoesstraat, kwamen de andere taxichauffeurs ■in actie. Zij eisten zijn on middellijke vrijlating. Na verhoor werd J. K. inder daad losgelaten. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt wegens mishan- deling en overtreding van de wapenwet. dam wand uizen redden van sloop (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Duizenden huizen kunnen behoed wor den voor sloop door stalen damwanden langs de Neder landse rivieren aan te leggen. Aanleg van stalen damwan- den zou in de plaats kunnen komen van de veelomstreden verzwaring van veel dijken. Ingenieurs van_ Gemeentewerken Rotterdam en Rijkswaterstaat leggen dit plan binnenkort voor aan de ministers van Verkeer en Waterstaat. Het idee is ontwikkeld om tachtig dijkhuizen in IJsseï- mbonde te kunnen sparen, maar de kans bestaat dat de constructie ook elders langs de Nederlandse rivieren uitgevoerd kan worden. De ingenieurs hebben het plan ontwikkeld op initiatief van Rotterdams wethouder J. Men- tink. De wethouder sloeg in augustus alarm, nadat hij was ingelicht over de zeer ingrijpen de kaalslag die als gevolg van de dijkverzwaring in IJssel- monde gepleegd zou werden. Honderdvijftig huizen zouden moeten wijken om een 6,5 meter hoge en 56 meter brede dijk aan te leggen. De wethouder noemde de plannen onaanvaardbaar. In overleg met Zuidhollands gedeputeerde H. B. Engelsman zjjn verschillende alternatieven onderzocht. Deze gesprekken heben ertoe geleid dat Gemeen tewerken nu met de stalen dam- wand op de proppen komt. Deze oplossing is niet alleen vee! goedkoper, maar bovendien veel eenvoudiger aan te bren gen. De Provinciale Waterstaat, die in opdracht van het waterschap IJsselmonde de dijkversterking voorbereidt, vreest dat door het Rotterdamse plan vertragingen zullen optreden. Het waterschap probeert dan ook onverdroten door te gaan met de aankoop van huizen langs de dijk. De gemeente adviseert de be woners echter nog niet tot ver koop over te gaan. Rotterdam zoekt zelfs de mogelijkheid uit om sloopvergunningen voor panden, die al in het bezit van het waterschap zijn, te weige ren. Zie verder pag. 2 DEN HAAG De eerste stalmeester van de ko ningin, brigade-generaal b.d. baron W. F. K. Bi- schoff Van Heemskerk is in de omgeving van paleis ZURICH. Lazio Roma, dat in het toernooi om de UEFA-Cup weigerde op eigen terrein tegen Barcelona uit te komen, zal de uit wedstrijd op 5 november wél spelen. De clubleiding heeft hiertoe besloten nadat Barcelona met een schadeclaim van één miljoen gulden had gedreigd. De Italiaanse club zag van de eerste wedstrijd af, omdat de Span jaarden in verband met de situatie in hun land in Rome niet voldoende veiligheid kon worden gegarandeerd. De UEFA besloot daarop Barcelona een reglementaire 03 overwinning toe te kennen. In de nacht en ochtend plaat selijk mist en minimumtempera turen van 9 tot 4 graden. Over dag droog met zonnige perloden. Baxima circa 14 graden, zwakke tot matige -wind. 25 ekt zon op onder 07.21 17.27 maan op onder 21.M 12.24 (géén onder nummer). Vraag noor de ofd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onderdeStrips (Van onze redactie buitenland) MONASTERS VIN Hun zenuwen tot het uiterste gespannen door slapeloze nachten en emoties gingen vanmorgen de ontvoerders van de Nederlandse industrieel Herrema de vierde dag van het beleg in. alleen met wat water doen. De politie noemt het aanvaarden van het voedsel een ..psychologi sche overwinning." Over Gallaghers aanbod om Herrema vrij te laten als Marian Coyle een vrije aftocht zou krij gen heeft de politie verder geen mededelingen gedaan. Men heeft ontkend dat er al afspraken zijn gemaakt. De politie heeft de berichten in Ierse kranten, dat dr. Herrema, zou zijn geslagen en vastgebon den lag op de vloer van de slaapkamer niet bevestigd. Zie ook pagina 5 Er werd gesnauwd en ge scholden tussen de ontvoerders onderling en. tussen de ontvoer ders en dr, Tiede Herrema, zo heeft de politie afgeleid uit op gevangen stemmen. Met hun af luisterapparatuur vangt de po litie, die in de benedenkamers van het huis in Monasterevin is geposteerd, Iedere wijziging in de gemoedstoestand op om te peilen wanneer de ontvoerders dèfinitief zuilen afknappen. Inmiddels hebben de ontvoer ders wel brood en melk willen aanvaarden. Al drie dagen moesten zij en hun gijzelaar het assasasg draionv.a. 1+2 3 zits v.a. 795.- Eiken v.a 3 2 zits v.a. 5 ;aar garantie op het binnenwerk Toonzalen geopend var» dï. t/m za van tO OO - %7.00 uur, vrijdags koopavond tot 21.00 uur. Bleiswijk Hoefweg 129 Rotterdam, Industriegebouw Oostzeedijk 234 In open envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Volk Antwqordnr.1579 'Rotterdam Ja, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. naam nleuwa aöonnea: adres: wenst kwartaalabonnement maandabonnement cn ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis. mijn naam: adres: plaats: rtf? -.1 STr «t' Xj Ni

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1