Man stompt onzindelijk kind dood tiet lieer Kamerleden hebben 'betrouwbare informatie Franco op rand van de Lek in leiding.zeven doden bij explosie TROS-interview over Herrema baarlijke onzin Frontale aanval op misdaad in Tokio KNVB tegen overstap Nico Jansen? Hoveniers schoffelen scheef SLAAPKAMERS Blaadjes vallen, mode bloeit INFORMATIE OVER BEZORGING: If %idee Mist Oclell Pinochet stoot voor tweede keer rijn neus de spdanste sherry 'Z000 I Mevrouw Epema (PvdA) (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Nederland heeft er een tweede 'Sloch- teren' bij. Ten noorden van Ameland is een gasbel aange boord die volgens de PvdA-Tweede Kamerleden mevrouw Epema en Wieringa vergelijkbaar is met het immense Gro ningse gasveld. Die bel, de grootste van Europa, bevat 2500 miljard kubieke meter gas. Bel 010 -147400 (Tria nu metgratis miniatuur flesje fles 0,7 liter-£65" (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Veel personeelsleden van gemeentelijke plant soenendiensten gaan hun boekje te buiten door in hun vrije tijd onbevoegd _het_ hove niersbedrijf uit te oefe nen. Dat zegt het pro- duktschap voor sierge wassen. Het produktschap heeft verschillende ge meentelijke overheden daarover een brief ge stuurd met het verzoek een .en ander aan de betreffende ambtena ren over te brengen. Volgens de brief werken rijks- en ge meenteambtenaren vaak ver beneden de prijs die een bestaand bedrijf in rekening moet brengen om te kunnen blijven be staan. Ook wijst het produktschap op de nadelige gevolgen van dit „kwaad" voor de werkgelegenheid in het hoveniersbedrijf, die toch al verre van roos kleurig is. NICO admeof bemidde ling? Een lek in de gasleiding van een flatgebouw veroorzaakte gisteren in de Italiaanse stad Brescia een hevige ontploffing. Het gebouw stortte m, zeven ménsen, onder wie drie kinderen, were}en gedood. Gianluigi Luechmi werd levenloos on der het puin vandaan gehaald. Ook zijn ouders kwamen om. Woensdag 29 oktober 1975 31e jaargang no. 8634 hoofdredacteur herman wigbold Hoofdkantoor: Witte de WitUsfraat 25, Rotterdam tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010—13.63.S0-14.74.il (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De Ierse minister van justitie Patrick Cooney heeft gisteravond tegenove- de NCKV-rubriek „Hier en Nu" een interview over de zaak Herrema in TROS-Aktua van maandag avond „baarlijke nonsens" genoemd. In TROS-Aktua had Ad Horvers een geheimzinnig interview met een Ier die tot de ontvoerders van dr. Herrema zou behoren. K 1 j ROTTERDAM. Een 31-ja- rige Rotterdamse winkelbedien de is door de politie aangehou den, op verdenking van ernstige mishandeling van een twee jaar oud meisje. Het kind is afgelo pen weekeinde aan de opgeio pen verwondingen bezweken. De man, B., leefde sinds een paar maanden samen met de moeder van het meisje. Omdat het kind nog niet zindelijk was en zaterdagmorgen over zijn kleding plaste, maakte de man zich zo kwaad dat hij de peuter sloeg en stompte. De moeder en de man brach ten het kind een dag later naar een ziekenhuis. Daar overleed het kort na aankomst. B wordt vrijdag voor de offi cier van justitie in Rotterdam geleld. Volgens minister Cooney zijn alle ontvoerders en helpers, met uitzondering van de twee in Monasterevm, m verzekerde be waring. Hij zei ook dat de Ierse justitie weet wie het Aktua-in- terview heeft afgegeven en dat het hier om een „crook" (bedrie ger) gaat In de Aktua-uitzending werd verteld dat Ad Horvers m aller ijl naar Nederland zou terugke ren omdat de Ierse politie hem m verband met het interview zocht De TROS wilde vanochtend niet ingaan op- de Hier en Nu- uitzemhng: Wanneer, êen aotua- liteitënrubriek een..': andere _ru~ briek, de onze,"* aanvalt, moeten we eerst uitvoerig ruggespraak houden. Onze reactie zal in elk geval zorgvuldiger zijn dan die van de NCRV", aldus een woord voerder. Zie verder pag. 3 zesde kolom. Overwegend droog weer met opklaringen, maar ook nog veel wist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Maxima van 7 graden m het noorden tot 13 in het zuiden van het land. zon maan op onder op onder *Okt, 07» 17 17 0! SS 15 04 De Tweede Kamerleden zeg gen echter over 'bijzonder goede en betrouwbare informatie' te beschikken. Mevrouw Epema „Waterdoeht is mets m dit le ven, maar voor ons is de bron van onze informatie erg goed Een nieuwe gasbel zal de prijs van het aardgas niet beïnvloe den. Nederland heeft de gas- prijzen gekoppeld aan de olie prijs. Als die stijgt wordt het gas ook duurder, al vinden wé nog zoveel. „Belangrijk voor de mensen is wel dat met zulke nieuwe voorraden minder suel hoeft te worden overgeschakeld op kolen of olie en dat ook met kernener gie minder haast kan worden gemaakt," aldus mevrouw M. Epema-Brugman van morgen. De nieuwe gasbel geeft ook de Nederlandse economie een rug- gesteuntje. De Rotterdamse hoogleraar dr. Peter Odell de man die al jaren beweert dat we veel meer gas hebben dan de olie maatschappijen ons voorhouden zegt dat niemand precies kan beoordelen hoe groot de nieuwe hel is omdat de oliemaatschap pijen en de overheid alles 'zeer geheimzinnig' doen, in tegen stelling tot bijv. Noorwegen. „Een aanwijzing is dat de olie maatschappijen sinds 1970 drif tig aan het boren zijn bij Ame land en dat doen ze niet als ze met verwachten een grote bel aan te treffen," zegt prof. Odell. De Tweede Kamerleden Epe ma en Wieringa hebben minis ter Lubbers vragen gesteld om preciese gegevens te krijgen. Ze vindén overleg noodzakelijk vóór dat met de winning wordt be gonnen om nü al Ie bepalen dat ae gemeenschap zo'n groot mo gelijk voordeel van de nieuwe vondst kan krijgen. 'Am.e. ar :lse gast el eentwe 3de Slocl lieren' De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) ontkent dat het om zo'n'Mrote vondst gaat. De voorraad bij Araeland zou niet meer bedragepïdan enkele tientallen miljarden kubieke meters. Neder land zelf verbruikt jaarlijks zo'n 50 miljard m3 per jaar. Terwijl de bladeren m een gure herfstwind om haar heen dwarrelden, het manne quin Anak gisteren m Londens' Hyde Park ai een stukje zomermode 1976 zien: een, fraai gebloem de sarong-met- top van zuiver zijde. In open envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Volk jAntivoordnr.1579 Rotterdam |Ja, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. nieuwe abonnee; adres; plaats: wenst kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis. O mijn paam: adres: plaats' F okker-vliegtuigen van Nederland (van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker heeft vorige maand in overleg met het kabinet geweigerd, zee-verkenningsvliegtuigen te leveren aan het militaire regime in Chili. Fokker werkt momenteel aan een nieuwe versie van de Friend ship, die geschikt is voor patrouillevluchten boven zee Het toestel is bruikbaar voor lichte taken, zoals het opsporen van vissersboten die buiten de territoriale wateren vissen. In beginsel is deze Friendship enkele bestellen ter beschikking De elektronische apparatuur aan boord is vrij eenvoudig, maar kan ook uitgebouwd worden. Iran en Chili hebben Fokker laten weten dat zij geïnteres seerd zijn in dit toestel, dat over twee jaar afgeleverd kan wor den. De directie van Fokker be greep dat levering van een mi litair bruikbaar vliegtuig aan de Chileense junta bij het kabinet op grote bezwaren zou sluiten. Daarom nam men contact op met het ministerie van Econo mische Zaken, dat via een ex portvergunning zijn fiat zou moeten geven aan de verkoop. Minister Lubbers overlegde met zijn collega's in het kabinet, mei name met Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. Men be sloot, Fokker te laten weten dat een order van Chili afgewezen moest worden. Het is de tweede keer daï de generaals in Nederland hun neus stoten. Begm vorig jaar kwam een delegatie van de junta naar Nederland om een demonstratie te zien van de F-27 van Fokker. Omdat Fokker op dat moment geen toestel voorhanden had, werd de luchtmacht gevraagd enkele ïoesteiien ter beschikking te stellen. Minister Vredeling van Defensie stak daar echter een stokje voor, zodat de afge vaardigden van Pinochet onver- nchterzake naar hun land moesten terugkeren. (géén ondernummer} Vraag noor de ofd. abonnee-service maandag t/m vnjdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Bij een in val in het Chinese gokhuis „Club number one" aan de Zeedijk heelt de Amsterdamse politie gisteren twaalf Chinezen gear resteerd die 2% kilo heroïne (waarde ongeveer ƒ250.000) bij zich hadden. De heroïne was m kleine partijen verstopt onder de vloer, achter wanden en in kle dingstukken. De jonge Chinezen, die 's mid dags en 's avonds voor de 'deur van het gokhuis heroïne te koop aanbieden, ziin waarschijnlijk allen afkomstig uit Hongkong Buurtbewoners hodden zien. over hun optreden beklaagd. Chili krijgt geen TOKIO De Japanse politie heeft gisteren met 8000 man een massale in val gedaan m 1300 gebou wen en 1510 mensen ge arresteerd. Er zijn 32 re volvers, 15 jachtgeweren en een hoeveelheid verdo vende middelen in oeslag genomen. De actie maakt deel uit van een plan om de geor ganiseerde misdaad te be strijden. Volgens de politie zïin er tot nu toe 35 orga» nisaties ontmanteld, met de arrestatie van "80 pro cent van hun leden. Sinds 10 september, toen de po litie-met zijn invallen be- 'gon, zijn er 7860 arresta-, "ties verricht. De arrestanten worden beschuldigd van gokken, intimidatie, wapenbezit en andere misdaden. *andmeubelen. bankstellen, enz Nergens n keus Fabnekstoonzalen Indussriece- bou^Gou^ngel 66, Rdam. Tel 010 - Sherry ROTTERDAM Het is niet uitgesloten dat de KNVB de overgang van Nico Jansen naar Fcyenoord niet zal goedkeuren. De KNVB zal er hierbij vanuit gaan dat het bemiddelingsbu reau Inter Football een doorslag gevende rol heeft gespeeld in de overgang van de FC Amster dam-spits. De algemene verga dering van de KNVB heeft eind vorig seizoen met algemene stemmen bemiddelingsbureaus als Inter Football afgewezen. In de berichtgeving rond de Jansen-transfcr is de naam van het bureau alsmede die van Cor Coster meerdere malen opgedo ken. Fcyenoord ziet Cor Coster als persoonlijk adviseur van Ni co Jansen, de KNVB vermoedt naast adviezen ook bemiddeling. De KNVB zal haar standpunt niet eerder dan komende zater dag op de vergadering van het scctiebestuur officieel bekend maken. (Van onze redactie buitenland) MADRID Nu generaal Franco een nieuwe ernstige ïn- zinkipg heeft gekregen, over weegt de Spaanse regering steeds sterker hem „onbe kwaam" te verklaren en de macht over te dragen aan prins Juan Carlos. De" behandelende artsen noemden Franco's toestand gis teravond „buitengewoon kri tiek". Het staatshoofd verkeerde op de rand van de dood. nadat f zich naast zijn hartzwakte een trombose, maagbloedingen en - '„ihgewandsverlammingen open- baarden.,"-" De aartsbisschop van Zarago- ra, monseigneur Cantero Cua- Srado, kwam naar het El Pardo- paleis en legde op Franco's bed de mantel van „de maagd van Pilar", de patroonheilige van Spanje. Het is m Spanje ge woonte een relikwie te leggen op het bed van een stervende. Vanmorgen was de toestand van de 82-jarige generaal nog steeds kritiek, al toonde hij weer enkele tekenen van herstel. Voor 'bet Pardo-paleis wachten hon derden Spanjaarden op de laat ste berichten over Franco's ziek- te. Spaanse kranten bekritise- -rert inmiddels steeds sterker het machttsvacuiim, waarin het land verkeert, vooral nu Spanje be halve de binnenlandse moeilijk heden ook te kampen heeft met grote problemen in haar kolonie in de Sahara. -V"3."

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1