K Prijscompensatie per 1 januari; rem op 3 vrije inkomen3 Beiroet vecht verbeten 2 arrestaties in verband met fraude bij GEB 2B3JCBSH tlvö t in de bus huis I Laatste kilootjes wegen het zwaarst Het Vrije Volk Miss World komt uit Porto Rico BOETEVOOR AUTO'S KRASSEND KAMERLID Nederland weer op lange golf INFORMATIE OVER BEZORGING: Gevoelloze onderlip na operatie: 6V2 ton smartegeld Etna braakt Henk van Ramselaar (22A jaar): 'Men bood mij geld. UW N Van Agt botst,taxi geeft geen voorrang Uw dikke vrind speelt nu voor Sint. BON Beeld Kóningin fiïhelmina verwijderd WEDDEN 'IK SLA JE NEUS ERAF. Naar f 20.000 Buien 2ï Miljoen aan prijzen bij ruim 100.000 winnaars Grote AHtie^beursGÖUDA zie pagina 20,22 en 24 de grootste krant vssn Rotterdam, W üiSiS (Van onze sociaal-economische redactie) DF.<HAAG De vakbeweging en de werkgevers kijken gespan nen uit naar de maatregelen die de regering begin volgende week gaat nemen voor de lonen en prijzen in 1976. In een brief aan de Tweede Kamer maakt de regering dan bekend op welke manier de lonen volgend jaar fors gematigd zullen worden. De vakbeweging •kan „geen vrede hebben" met de uitgangspunten van de regering. De werkgevers lijken matig tevreden. (Van onze verslaggever) TERBORG De N.V. Vulcaansoord zal over het af gelopen jaar geen dividend uitkeren. Bovendien zal de financiële constructie van de onderneming ingrijpend worden gewijzigd. Dochterondernemingen in Zwitser land, Antillen, en Engeland zullen'worden afgestoten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Twee Rotterdamse GEB-functiona- rissen zijn gearresteerd in verband met de weken ge leden ontdekte ACW-fraude, waarbij de gemeente Rotterdam voor enkele tonnen is benadeeld. Bel 010 -147400 Kijk gauw verder in deze krank Algemene Loterij Nederland Maak een kennis, familielid, vriend of vriendin ook abonnee op Het Vrije Volk. Dan spelen wij voor Sint met een speciale surprise naar keuze als Sinterklaas- cadeau voor A? T Zaterdag 22 november 1975 31e jaargang no. 8655 HOOFDREDACTEUR herman wïgbold Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 010 14.74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 13,63.8014.74.11 !kk!5 ;1[>ve]d®gJ22pt /a st, regering -grijpt zelf in Premier Den Uyl vertelde vannacht na afloop van het overleg tussen de regering, de vakbeweging cn de werkgevers dat het kabinet heeft besloten de handen af te zullen houden van de prijscompensatie die per 1 januari wordt uitbetaald. Zo'n in greep zou openbreken van bestaande CAO's vereisen. „Alleen het feit ai Cat met die gedachte is gespeeld door juist déze regering heeft ons ernstig teleurgesteld," zei NW-voorzitter Wim Kok. regering neeiv Door de eerstkomende prijscompensatie gewoon door te laten gaan legt de regering ?U. i? 7ast 'fl res* van 'onen bijna niet verhoogd kunnen worden. Voor het hele jaar mikt de regering op een loonsomstijging van iets boven de acht procent (dit jaar 13,5!»). de regering en de werkgevers in niet mis te verstane woorden te kennen gegeven dat aan zo'n matigingsbeleid slechts op straf fe voorwaarden gereserveerd kan worden meegewerkt. De vakcentrales eisen: 3) een straf prijsbeleid dat garantie geeft voor matiging van prijzen, 2) natrekbare matiging van alle inkomens buiten CAO-lonen om, 3) invoering van de winstafro- minpregelmg VAD, 4) de ga rantie dat stijgende winsten ook zorgen voor werk. Met name over dit laatste punt hebben de regering en de werkgevers de vakcentrales vannacht te weinig 'duidelijkheid verschaft," aldus NW-voorzitter Wim Kok. Vulcaans- F oord gaat overstag; Dit heeft het bestuur van de onderneming gistermiddag op de aandeelhoudersvergadering bekend gemaakt. *Dd aandeelhouders gingen hiermee akkoord. Het bedrijf reageert hiermee op felle kritiek die werd geuit, toen Het Vrije ïjotk: bekendmaakte dat divi dend zou worden uitgekeerd, overheidssteun was aangevraagd. ontslagen zonder een a£- TOiingsregelïng zouden .vallen. -Het .aantal ontslagen werkne- 'PARAMARIBO Het teeldvan koningin Wil- helmïna dat sinds 1923 op het Oranjeplein iri Paramaribo heeft gestaan is in de afgelopen nacht verwijderd. Dat is ge beurd op verzoek van de Nederlandse regering. Aangenomen wordt da deverwijdering Is ge schied met het oog op de aankomst vandaag van officiële gasten die de onafhankelijkheidsviering sp 25 november zullen bijwonen. Het beeld is voorlopig overgebracht naar het kampement van de Ne derlandse troepenmacht in Paramaribo. Het is niet uitgesloten dat het beeld van daaruit naar Nederland zal worden vervoerd. De verwijdering van het beeld is ïn Parama ribo met gemengde ge voelens ontvangen. Een Surinaamse regerings woordvoerder heeft mee gedeeld dat de verwijde ring als een gevoelige kwestie voor de Suri naamse gemeenschap Wordt beschouwd. mers - eerst 80 - zal met 20 en wellicht met 40 kunnen worden teruggebracht. Groot aandeel houder-commissaris Howard ver klaarde zich niet uit de onderne ming terug te zullen trekken. „Ik hou wel ivan een goed gevecht", verklaarde de veel bekritiseerde Amerikaan. (Zie verder pagina 13.) CHESTER - De recht bank in het Engelse Chester heeft gisteren de voormalige Engelse bokser Peter O'Too- le tot een. jaar veroordeeld- wegens het opzettelijk toe brengen van lichamelijk let sel aan zijn vriend John O'Dea. Aanleiding daartoe was een weddenschap, die O'Toole zou winnen als hij erin slaagde met één vuist slag de neus van zijn vriend eraf te slaan. O'Toole sloeg héél hard en O'Dea was zijn neus kwijt. Dankzij een chirurgi sche ingreep heeft hij zijn neus weer terug. BEIROET - In de Libanese hoofdstad zijn vannacht de ge- vechten weer in alle hevigheid opgelaaid. Gevreesd wordt dat hiermee de bloedige burgeroor log weer met alle macht zal op laaien. De gevechten zijn de hevigste, sinds drie weken geleden een wankel bestand werd gesloten. Er vielen vannacht zeker 20 do den en meer dan 50 gewonden: zeker 100 mensen zouden zijn ontvoerd. Ook uit de noordelijke stad Tripoli kwamen berichten van nietsontziende straatgevechten tussen moslems en legertjes christenen. lias Dit is dan, nippend aan een glas champagne dat ze bij haar ontbijt in hel Britania Hotel kreeg, 's werelds mooiste: Wïlnelna Merced, 18- jarige studente uit Porto Rico. De jury koos haar inde Londense Royal Albert Hall tot Miss World 1975. Met de prijscompensatie per 1 januari a.s. wordt al zo'n groot deel van de loonsomstijging weggeven dat de vergoeding voor gestegen prijzen over het eerste half jaar van '76 niet of slechts ten dele zal worden toe gepast. Welke middelen de regering gaat gebruiken om de lonen, prijzen en „vrije inkomens" te matigen is gisteravond niet be kend gemaakt. Duidelijk is wei geworden dat het aanvankelijke uitgangspunt dat de gemiddelde werknemer (man, vrouw, twee kinderen met ƒ23.500 per jaar) er niet op achteruit zou mogen gaan is losgelaten. Dat scharnierpunt van de nul lijn komt bij een jaarinkomen van rond de ƒ20.000 te liggen. De vakbeweging heeft vannacht AMSTERDAM - Wegens het bekrassen van drie fout gepar keerde auto's heeft de Amster damse politierechter mr. F.,, van. Gijn gisteren het Eerste Kamer lid voor de PPR L. H. (54) ver oordeeld tot een boete van 'ƒ200,-. Hl had, toen hij na een café bezoek op de avond van 22 mei naar huis liep, zich eraan geer- gerd dat hij van het trottoir af moest omdat auto's zijn weg versperden. In een impu's be kraste hij de wagens met zijn sleutelbos, wat werd opgemerkt door enkele agenten. Behalve alcohol zouden oververmoeid heid en familieproblemen een rol gespeeld hebben. De politie rechter zei daarmee bij zijn vonnis rekening te hebben ge houden. Tegen H. was ƒ250 boe te geeist. i Welke rol hoofdopzichter L. van P. (48) en de technisch hoofd ambtenaar X R. (60) m de zaak hebben gespeeld is nog niet duide lijk. De ACW, de Aannemingscom binatie Waalhaven, heeft de ge meente te veel arbeidsuren in rekening gebracht, zo is geble ken uit een onderzoek van de politie en de rijksaccountants dienst. In verband met deze af faire zijn eerder al de hoofduit- voerder van ACW gearresteerd en de directeur van een uitleen bedrijf dat de ACW aan perso neel hielp. De hoofdambtenaar is op vrije voeten gesteld nadat tegen. hem proces-verbaal was opgemaakt. Van P. wordt nog vastgehouden. Hij is inmiddels voor de officier- van Justitie geleid. Voor welk bedrag _de gemeen te precies is benadeeld staat nog niet vast. De rijksaccountants dienst is bezig het uit te zoeken. (Van onze speciale verslaggever) GENÊVE Nederland krijgt samen met België ,weer een langegolf-frc- quentie. Dat is besloten op de vandaag in Genève geeindigde „golflengte-ver delingsconferentie" van de Internationale Telecommu nicatie Unie. Tot de Tweede Wereld oorlog bezat ons land een zender op de langegolf. Op de ITU-conferentie in Ko penhagen in 1948 werd die echter definitief opgeheven. De langegolfzendcr, die Nederland nu is toegewezen, zal in november 1978 in de ether komen. Voor die da tum zal de zender gebouwd moeten worden en volgens ingewijden zo gauw moge lijk omdat het gedrang in deze aantrekkelijke band vooral van de zijde van commerciële zenders erg groot is. Zie verder pag. 7 Vandaag; Televisie Nederland 2 20.25 uur Radio Hilversum 3 cehele dag Opklaringen en plaatselijk en- wie buien, mogelijk met hagel. Maxima ongeveer 6 graden. Ma- bge tot vrij .krachtige, aan de sust eerst nog enige tijd harde kind uit noordwest tot noord. zon maart oa onder cp onder \S' 08.12 16.40 51.14 41.44 flnov. OS.14 16,53 22,33 12,15 beurs voor kijken, ,.-^-^^ 'kopën;en' zelfdoen 5 .t/m'23no've mb er Uiiii Ahoy',Gebouw mmm Rotterdam-Zuid (géén onder nummer) Vraag naar de ofd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onderdeStrips Twee Engelse 'zwaargewichten', George Macaree (links), die 213 kilo weegt en John Robinson, ('slechts' 209 kilo) eten zich bijkans te bars ten om nog maar zoveel mogelijk kilo's aan te komen. Op 9 decem ber valt namelijk de beslissing wie van de twee Britten zich 'Enge- lands zwaarste man' mag noemen. George is sinds vong jaar titel houder. DETROIT" - Een smar tegeld van 650.000,- heeft een Amerikaanse huis vrouw, Claire Tomei (31), toegewezen gekregen van de rechtbank in Wayne County omdat ze sinds een kaakoperatie geen ge voel meer heeft m haar onderlip. „De lol van het kussen van mijn man is er af," zei ze, „want het is nu net of ik een of ander voor werp kus." En het feit dat het kussen „haar niets meer deed" had geleid tot spanningen in de verhou ding met haar echtgenoot, zo verklaarde ze voor de rechter. Haar man kreeg ov-erigens ook een „scha devergoeding" toegekend. ƒ37.500. Mevrouw Tomei had ze ven jaar geleden vier kie-' zen laten trekken. Dat was operatief ge beurd. Drie jaar later werden haar kaak en on derlip totaal gevoelloos. Een röntgenfoto toonde aan. dat er een stukje van een afgebroken boor in de' kaak was blijven zitten. Het metaal werd verwij derd, maar de gevoelloos heid bleef. De maatschappij die de schade moet betalen. Bloom Associates, een co- operatie van mondchirur- gen in Detroit, gaat in ho ger beroep. ROME - De Etna, Europa's hoogste en werkzaamste vul kaan, is gisteren hevig gaan ro ken en rommelen. Niet lang daarna verscheen een vlammen de lavastroom van 50 meter breed die nu met een snelheid van 2 kilometer per uur langs de noordwand naar beneden kronkelt. Dorpen en akkers m de nabijheid lopen nog geen on middellijk gevaar. Het gerom mel hield vannacht omwonen den uit de slaap. Kraters slin gerden met heftige erupties gloeiend gesteente de donkere winternacht in (Van onzcsportredactie) ZEIST - Dc KNVB gaat een onderzoek instellen naar beweringen van SC Atners- foort-speler Henk van Ram selaar, dat hem en zijn me despelers van de zijde van Willem II en Fortuna SC geld is gegeven, resp. gebo den om de uitslag een voor deze clubs gunstige wending te geven. Van Ramselaar, die gis teravond door de Tucht com missie van de KNVB werd geschorst tot 1 augustus 1978 omdat hij in het duel tegen Willem II scheidsrechter Oetelmans had geschopt, gaf op de zitting toe eens hon derd gulden te hebben ont vangen van een supporter van Willem II. A fV';y -Zaterdag 22 noéembfer en zondag JL* |1 ripi/ 23novembervanlltot19'uuf. JU I I IvlA Schouwburg Kunstmin - Öceleka'de (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister van Agt is gisteravond met zijn dienstauto tegen een Haagse ta xi opgebotst. De chauffeur van de bewindsman kreeg op de hoek Lange Houtstraat-Casurisstraat geen voorrang van een taxi. Niemand raakte gewond maar de dienstauto had wel een ka potte linker-voorkant en een stevig verbogen bumper. Korte tijd na het ongeval zette de mi nister zijn tocht voort in een in derhaast opgeroepen reserve wagen. 1 In open envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Volk Antwo.ordn r.1579 - Rotterdam iJa, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. naam nieuwe abonnee: adres: pl?a,s: wenst kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis. mijn naam:

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1