■■J Djakarta sr-ges over orders op Pak de telefoon Uitputtingsslag bij trein en consulaat duurt voort TELEFOON WORDT NIET DUURDER Nog veel méér zout Rijn? in Antiek- dieven gepakt KLM-schip pension voor 60 Marokkanen I 1 I I I 1 1 I ül i "1 SLAAPKAMERS a BANK HIELD Z'N MILJOEN I INFORMATIE OVER BEZORGING: Speciale luchttarieven Amsterdam- Paramaribo BON fi M ISS-monteurs ivoren eerst bij trein: Donder opriep kaper Veel bewolking voor aktuele informatie op ieder moment Derde actie Nieuwe eisen Jongleur Franz Beckenbauer 14 inbraken *1 ii *3 ws Ml fil li *1 'I ★iHr |||fgvjff; Bel 010 - 147400 DUSSELDORP De Rijn, toch al 's werelds hartigste rivier, belooft nog stukken zouter te worden. mMMM 5 -Ï4 -'ih Woensdag 10 december 1975 31e jaargang no. 8670 HOOFDREDACTEUR herman wigböld Hoofdkantoor: Witte de Withsfraat 25, Rotterdam tel. 010 14.74.09 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 13.63.80 14.74.11 (Van een onzer verslaggevers) BEIDEN Voordat de NS op de ochtend van de trein kaping in Wijster de machi nist van de trein Hoogeveen Assen opdracht gaf om te kijken, waarom de intercity GroningenAmsterdam stil stond, hadden twee monteurs van de NS de kaping al ont dekt. De monteurs waren per auto op weg naar een klus bij de VAM in Wijstertoen zij de stilstaande intercity zagen. Eén van beiden liep naar de trein toe en probeerde de voorste cabine binnen te klimmen. Die zat echter op slot. Daarop probeerde hij het via de bagageruimte, maar die was ook afgeslotenDoor de ramen zag de monteur ech ter, dat de machinist gewond op de grond lag. Direct daarop verscheen één van de kapers voor de ramen, die hem toesnauwde: "Donder op og ik schiet je kapot." De monteur maakte zich daarna zo snel mogelijk uit de voeten en rapporteerde het gebeurde in de dichtst bijzijnde boerderij aan de verkeersleiding in Gronin gen. Zijn collega liep de vol gende trein vanuit Bellen tegemoet om die te waar schuwen. rj O, (Van onze sociaal-economische redactie) DJAKARTA/DEN HAAG De Indonesische regering heeft het overleg met een Nedierlandse ambtelijke delegatie die kwam praten over orders voor het Nederlandse bedrijfsleven opgeschort. Hoewel geen directe reden werd gegeven, neemt het ministerie van, Economische Zaken aan, dat de Indonesiërs hangende de twee gijzelingszaken in Nederland hierover op dit ogenblik niet willen praten. De orders zouden een waarde hebben van vele honderden mil joenen guldens. Het zou voorna melijk gaan-om schepen en om een grote order DAF-trucks. Deze orders zouden verkregen worden met behulp van een ex tra bijdrage uit de ontwikke lingsfondsen van 100 miljoen. "Over de DAF-order is ook van andere zijde grote beroering ont staan. Volgens minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking is deze opdracht inmiddels naar een Japanse leverancier gegaan "omdat DAF alleen in grote or ders zou zijn geïnteresseerd". De directie en ondernemings raad van DAF-trucks maken zich hierover behoorlijk kwaad. "Er zijn door ons nooit eisen ge steld over minimaal te leveren hoeveelheden", aldus de DAF- directie. De ondernemingsraad vraagt zich af waarom hij nog steeds geen antwoord van de minister heeft op zijn brief van 20 november over dit onderwerp, terwijl de minister wel de ant woorden in het VARA-radiopro- gramma "In de Rooie Haan" heeft gegeven. j| (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft esnEngelsman en een Spanjaard aangehouden, die" bij het filiaal van de Spaanse Banco de Jerez in Amsterdam één miljoen gulden op een valse kre dietbrief trachtten te in nen. Ze zijn inmiddels weer op vrije voeten, om dat uit de verhoren ge bleken is dat ze niet van de vervalsing op de hoog te waren. De kredietbrief die een gefingeerde waarde had van tien miljoen gulden, stond op naam van de First Ultra and Marine Trust N.V. op St. Maarten. Toen de bankdirectie bij de ABN te weten kwam dat deze N.V. niet bestond, waarschuwde ze de politie. D ir-fied- I 5aij Veel bewolking en plaatselijk raist. Weinig wind. Minimum temperaturen van vier graden aan de kust tot om het vriespunt elders. Maxima van drie tot zes graden. zon maen op ond«r cp onder M dec, 03.37 iJ6 2S U.SA 00 53 wandmeubelcn, bankstellen, enz. Nergens zon keus Fabriekstoonzaien Industriege bouwGoudsesmge! 66, R'dam. Tel 010 - I2b461 ...ZEGT SAM TEGEN M00S... Kapers schieten vogels uit verve]ling bassade in Bonn wordt zeer zwaar bewaakt. Er waren aan wijzingen dat een groep Zuïd- molukkers daar wilde toeslaan. Aan de grens worden alle Zuid- molukkers gecontroleerd. (Van een onzer verslaggevers) BEÏLEN/AMSTERDAM De Zuidmolukse treinkapers hebben vanmorgen vanuit de trein enkele schoten gelost. Volgens een justitie-voorlicliter hebben de kapers vermoe delijk uit verveling op vogels geschoten. In de heide gijzelingsacties in Wijster en Amsterdam is vanmorgen Iïlcid€lltl€S geen beweging gekomen. Vanuit de crisiscentra is geen contact meer gezocht met de dertien kapers en bezetters. Zelf hebben 2e vanmor gen alleen nog om eten gevraagd voor de 54 gijzelaars. Het rege ringsbeleid lijkt gericht te zijn op een langdurige uitputtingsslag. Premier Den Uyl heeft gisteren verklaard de toestand een slag minder somber in te zien. omdat hem de kans op directe bedrei gingen van de gijzelaars wat kleiner geworden leek. Volgens minister Van Agt kan de stil stand m de besprekingen onmo gelijk bijdragen tot het moreel van de Zuidmolukkers. Inmiddels zijn in het hele land de patrouilles van de politie nog intensiever geworden. Ook de luchthaven Zestienhoven werd gisteren afgegrendeld. Hardnek kige geruchten doen de ronde dat er ergens in het land nog een groep van zes in het complot betrokken Zuidmolukkers moet zwerven. Zii zouden een derde actie willen voorbereiden. In Amsterdam zijn gisteren nieuwe eisen van de bezetters van het Indonesische consulaat bekend gemaakt. Zij eisen: vrij lating van alle Zuidmolukse po litieke gevangenen op de Zuid molukse eilanden en in Indone sië, vrijheid van spreken op de Zuid-Moiukken, en een gesprek in Genève tussen de- Indone sische president Soeharto en ir. Manusama. Het Nederlandse volk zou zich geheel achter de eisen moeten stellen. De Indonesische regering heeft deze eisen „bespottelijk" genoemd, en wil geen énkele concessie doen. De eisen werden gisteren vrij gegeven nadat dominee Metiari een kort gesprek had gehad met de Indonesische ambassadefunc tionaris Soerjadi. Na dat gesprek werd de 62-jange gijzelaar J. P. Pardede, hartpatiënt vrijgelaten. De Indonesische ambassadeur in ons land heeft gisteren ver klaard zonder politieke conces sies toch nog wel gaatjes te zien voor een geweldloos einde van de bezetting van het consulaat. Hij wilde niet zeggen wat hij daarmee voor had. Inmiddels zijn in het buiten land een aantal Nederlandse ambassades onder zware politie bewaking gesteld. Vooral de am- Hier en daar in het land is het gisteren tot incidentjes gekomen tussen Nederlanders en Zuidmo lukkers. In Hoogeveen werden ruiten vernield en in Eist een Zuidmoluks kerkje. Zwaar is inmiddels ook de be waking rond het zenderpark in Lopik. Minister Van der Stoel heeft gisteren besloten zelf niet naar de EEG-mimsterraaa in Brussel te gaan. Hij zond staatssecretaris Brinkhorst In Bovensmilde zijn gisteren pamfletten verspreid, onderte kend door De Vrije Zuidmolukse Jongeren, waarin ondermeer wordt gesteld dat onschuldigen zijn gegijzeld „omdat zij zich nooit tegen hun regering heb ben gericht" in de Zuidmolukse zaak. af"' Temidden van opgewekt kijkende agenten werd gistermiddag de heer J. P. Dardede (op de foto boven, met hoed) wegge bracht, nadat de bezetters van het Indonesische consulaat hem rond drie uur hadden vrijgelaten. De vrijgelaten gijzelaar is hart patiënt. Rond dezellde tijd had de heer Soeryadl. van de Indonesische am bassade (foto on der) een gesprek met dominee Metiari, die bemiddelt in de Amsterdamse gijzelingszaak. Gisteren werd voor het eten halen het inmiddels al ge bruikelijke pa troon gevolgd: een man die het eten neerzet voor het consulaat en een vrouwelijke gijzelaar «He het ophaalt. (géén ander nummer) Vraag naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onderdeStrips (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten (PTT) houdt er rekening mee, dat het telefoon-abonnement) volgend er rekening mee, dat het telefoon-abonnement volgend Op 1 april zou het abonnement twee gulden duurder worden, en 24 gulden gaan bedragen, terwijl het entreegeld wordt verhoogd van 200 tot 210 gulden. Die verhogingen waren nodig, omdat Van Huiten rekening hield met een stijging van de lonen met 12 percent. Nu het kabinet ernaar streeft, om die stijging beneden de 10 percent te houden, zou begin volgend jaar kunnen blijken, dat er fi nanciële ruimte genoeg is om de stijging van het abonnements geld enkele maanden uit te stel len of helemaal niet te laten doorgaan in 1976, aldus Van Huiten, gisteren in de Tweede Kamer. Van Huiten hield wel krach tig vast aan de verhoging van de posttarieven voor dagbladen. „De tarieven zijn maar een splin ter van de werkelijke kosten voor de PTT," zei Van Huiten. AMSTERDAM De KLM en de Surinaamse Luchtvaart Maat schappij (SLM) gaan met ingang van 1 januari op de route Am sterdam— Paramaribo voor Ne derlanders en Surinamers een speciaal tarief invoeren. Deze tarieven, waarvoor de re- gering zijn goedkeuring nog moet geven, zijn 25 tot 38 pro cent lager dan de IATA-tane- ven, die gelden voor met-inge zetenen van beide landen. Een enkele reis komt daarmee in het laagseizoen op f 1556 en in het hoogseizoen op 1320. Een reteur gaat 1325 in het laagseizoen en ƒ1495 in bet hoogseizoen kos ten. Dwars tegen alle internatio nale afspraken en regelingen in wil de minister van Landbouw van de deelstaat Noordrijn-West- falen, Diether Deneke, twee gro te Westduitse fabrieken toestem ming verlenen om hun zoutlo- zing op de Rijn te vergroten. Als de minister zijn zin door drijft, mogen de twee fabrieken 770 ton afvalzouten per dag meer op de „levensader van Eu ropa" lozen, Frans Beckenbauerbekend voetbalariiest, kan ook in een arcuspiste aardig uit de voeten De Westduitse international be wees dat door, voorzien van een flinke valse snor, tijdens een galavoorstelling van circus Krone ui Munchen een nummertje jongleren weg te geven. Het gala is een jaarlijkse show, waarin be kende Duitsers als amateur circus-artiest optreden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De geruchtma kende kunstdiefstal bij de industrieel Kaars Sijpesteijn, bij wie op 19 juli dit jaar voor twee ton aan oude schilderijen en antiek werd buitgemaakt, is opgelost. De op 21 oktober in Goes bij een inbraak op heterdaad betrapte J. van O. uit Stave- nisse en J. N. urt Ossen- drecht hebben de diefstal in <3reda uiteindelijk toegege ven. Het tweetal bliikt ook een andere antiekdiefstal m Breda, waarbij voor 50.000 werd gestolen, te hebben ge pleegd. Tot nu toe hebben de twee antiekdieven veertien inbraken m Zeeland en West-Brabant bekend, waar bij de totale buit een waar de had van ƒ568.000. Volgens hen hebben zij nagenoeg alles voor circa ƒ21.000 verkocht aan de 40- jarige aannemer uit Roosen daal A. N., die thans is aan gehouden. De aannemer was al eens eerder aangehouden m oktober, maar moest toen de rechtbank van Breda hem vrijspreken. Nu staat vol gens de politie onomstotelijk vast. dat N. de heler van al het gestolen antiek is ge weest. Hij zou zelfs een deel van de inbraken hebben uit gelokt. De aannemer verstrekte ook gegevens hoe men het beste kon binnenkomen. Dij Kaars Sijpesteijn bijvoor beeld wisten de daders feil loos het zwakke punt in de inbraakbeveiliging te vinden, namelijk het dak van de ka pitale villa bij het Mastbos. Een deel van de totale buit is teruggevonden bij een huiszoeking in Brussel. Zes schilderijen zijn nog zoek. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het KLM- 'botel' Mermaid aan de Amster damse Oosterdokskade wordt een tehuis voor Marokkaanse arbeiders. Een financiële rege ling voor aankoop en verbou wing van het schip samen anderhalf miljoen, voor reke ning van het rijk is getroffen. De Mermaid moet 60 Marokka nen onderdak bieden. Op het dak komt een moskee. Het rijk heeft voor zijn mede werking een voorwaarde gesteld: de gemeente Amsterdam moet een ligplaats garanderen voor een periode van 25 jaar. De Stichting Welzijn Buitenlandse Werknemers, de Stichting Ma rokkaanse Migranten en de Stichting Ideëel Bouwen, die het schip hebben gekocht, rekenen er echter op dat de garantie bin nenkort zal worden verleend. De Marokkanen knjgen elk een eigen kamer met eigen sanitair. Er komen zes keukens. Op ieder van de drie verdiepingen zullen twee gemeenschappelijke ruim tes worden aangelegd. adres: In open envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Volk Antwoordnr.1579 Rotterdam Ja, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. naam meu«e abonnee: plaats: wenst kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis. mijn naam: adres: plaats' ÉL*

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1