Den Uyl filosofeert VS-COMMSSIE BESCHULDIGT K AMERUD NVV-BESTUURDER FRANS DRABBE: Ontploffend vat doodt jongen (9) Politie redt 8 honden Eigenaar bar La Louvière gearresteerd [Geld in 't zakje doen a.u.b Miljoenen m het water Vandaag geen voetbal mmmm p»ü 11111! 1 I I I I I I I Lynn mag blijven WÊÊSÊSS BON li Op de hoogte 33 miljoen AFNEMENDE STORM zie pagina 20 INFORMATIE OYER - BEZORGING: I I Zaterdag 3 januari 1976 31e jaargang no. 8688 Van onze verslaggevers FRED FOPPEN en GEERT-JAN LAAN NEW YORK/ROTTERDAM - Drie Neder landers, een Kamerlid, een journalist en een deskundige op het gebied van arbéidsverhou- dingen, staan op een geheime loonlijst van de Amerikaanse oliemaatschappij Gulf. Zij zou den per jaar.tien duizend dollar gedeeltelijk „zwart" krijgen om het negatieve beeld van Gulf in het Europoortgebied wat op te vijze-, len. Dit blijkt uit het rap port van de Amerikaanse commissie die onder voor zitterschap van John McCIoy voor de Commis sie voor het Beurswezen (SEC) omkopingsschanda- ien waarbij Gulf betrok ken zou zijn, onderzoekt. Volgens de onderzoek commissie had Gulf de drie personen om "advie zen" gevraagd nadat de maatschappij wegens la waaioverlast van de raffi naderij in Europoort vaak negatief in de publiciteit kwam. ■Ui v- (Van onze soc.-econom. redactie) DEN HAAG/AMSTERDAM - „Het is ondenkbaar dat ue. vakbeweging zal meewerken aan plannen om bijvoorbeeld de kinderbijslag af te schaffen, wanneer daar geen passende compensatie tegenover komt." Dit is de persoonlijke mening van de NVV-dage- lijksbestuurder Frans Drabbe diè 'zich in het bijzonder bezighoudt met de landelijke loonvorming over de uit spraken van premier Den Uyl voor de radio. Aan onze kwartaalabonnees' Frans Drabbe: Niet alles overboord. ie pagina 26 Bel 010 - 147400 abVnle Miami* W i§ r r x, i HOOFDREDACTEUR HERMAN WTGBOLD Hoofdkantoor; Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS <rubriekadvertenties) tel. 010 13.63.80 14.74.11 Minister-president Den Uyl heett in een vraaggesprek voor de radio gespeeld met het denkbeeld de kinderbijslag boven de 24.000 at te schatten. Hij deed dit filosoferend, meer als voorbeeld hoe men zou kunnen bezuinigen dan als serieus plan. Niettemin moet men constateren, dat hij daarmee het nieuwe jaar slecht begonnen is. Het is duidelijk-dat de minister-president zwaar gebukt gaat onder de noodzaak de overheidsuitgaven af te remmen het parlement heeft dit de regering nog eens per motie in gepeperd. Tegelijkertijd moet voorkomen worden dat de pre-' miedruk groter wordt, omdat er anders nog minder voor lo nen en salarissen overblijft. Maar de overheidsuitgaven voor de sociale verzekeringen stijgen, mede door de werkloosheid, en de premiedruk dreigt groter te worden, o.a. door de invoering van de AWW. Het ligbvoor de hand dat de, kinderbijslag dan ter discussie komt. Het is ook niet de eerste maal dat dit gebeurt. Sommi gen zijn voorstander.voor afschaffing van het eerste kind, an deren daarentegen voor afschaffing na het tweede of derde kind, mede gezien de ongewenstheid van een verdere bevol kingsgroei, Het is evenzeer duidelijk, dat een afschaffing voor inko mens boven de ƒ-24.000 uitgesloten is. Het zou een ernstige inkomensverlaging voor grote groepen betekenen. De grens is te laag en de maatregel te rigoureus. Er is niemand die se rieus gelooft, dat een dergelijk ingrijpende maatregel kan worden doorgevoerd. Wat dat betreft zijn alle zorgen overbo dig. Daarom had de minister-president beter niet in het open baar kunnen filosoferen. Hij heeft er zijn politieke vijanden onnodig brandstof mee geleverd. ii Gulf op geheime loonlijst De betalingen zouden begon nen zijn in 1972, het jaar waarin inderdaad veel geschreven is over lawaaioverlast bij Gulf. De woordvoerder van Gulf Neder land zei gisteravond: „Ik heb hiervan nog nooit gehoord. Ik ben sinds 1972 in dienst dus zou ik er iets van moeten weten. We zullen het uitzoeken, maar het is volkomen nieuw voor mij," De betalingen aan het Neder landse drietal vonden deels in contanten en deels buiten Ne derland plaats, waarmee ook de' Nederlandse fiscuswerd ontlo pen. Volgens de onderzoekcom missie was de Europese Gulf-di- rectie van de betalingen op de hoogte. Het rapport is nu over handigd aan de Federale Com missie voor het Beurswezen in New York en aan de districts- rechter in New York. De aandacht van de Amerika nen ging naar het drietal uit omdat er ook een Kamerlid in het spel war en men dus poli tieke omkoping vermoedde. Na men zijn door de commissie niet bekendgemaakt,-maar de politi cus wordt omschreven als „des kundig in internationale betrek kingen." Gulf beschikt in Nederland over een raffinaderij, een re search laboratorium en een net van pompstations en andere be voorradingseenheden. De drie consulenten moesten Gulf advi-, seren over de verbetering van de betrekkingen met het pu bliek, vakbondsgroepen en met de autoriteiten in het Rijn mondgebied. Het rapport McCIoy spreekt over „consulen- tie betreffende milieuhygiëni sche problemen in de Rotter damse raffinaderij". McCIoy concludeert dat Gulf sinds 1960 in totaal 33 miljoen gulden aan steekpenningen heeft betaald. Hierbij zijn beta lingen aan medewerkers van de president van Zuid-Korea, Ita liaanse journalisten, de presi dent van Bolivia, niet nader ge noemde Zwitsers, Engelsen en Zweden. De betalingen vonden plaats ..via een. handelsconnectie in de Bahama's. 'Inkomensverlagirig is ALKMAAR Bij een hevige explosie van een mastiekvat op een brandstapel van kerstbomen is gistermiddag de negenjarige Robert Lind uit Alkmaar om het leven gekomen. Hij stond te kij ken naar het vuur. nadat een aantal vriendjes er het vat had ingegooid. Volkomen onverwacht knalde het uit elkaar. Robert werd twintig meter verder tegen een hek geslingerd en was op slag dood. Het rond vliegende teer bezorgde twee andere jongens brandwonden. Een groepje van zeven jon gens had een groot kerstbomen- vuur aangestoken op het school plein van de Tesselschadeschool in Alkmaar. Van het dak van de school, dat in reparatie was, werd het mastiekvat gehaald. Ondanks waarschuwingen van een van de jongens, die al eens verwondingen had opgelopen door een explosie, belandde het vat toch op het vuur. Na het openen van het deksel vatte het teer vlam, doofde later, maar ontplofte toen het groepje juist wilde vertrekken. Lynn Redgrave, de Engelse actrice en dochter van de toneelspeler Mi chael Redgrave, was - met haar kinderen Benjamin Clark (7) links en Kelley Clark (5) - de eerste buitenlandsedie in het jubileumjaar officieel domicilie in de VS. kreeg. De districts-. directeur van de Amerikaanse Emigratie- er, naturalisatiedienst' Maurice F. Kiley bracht haar persoonlijk het document, - 8 - Kwartaalabonnees wordt verzocht niet het gireren van het abonnementsgeld voor het le kwartaal 1976 te wachten tot zij onze stor- tingskaart hebben ontvan gen. Wij verzoeken u vriende lijk uitsluitend onze kaart te gebruiken en dus geen vooruitbetalingen zonder deze kaart te doen. Ook indien u per bank be taalt gelieve u de kaart on dertekend naar uw bankier te zenden. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees, die ons reeds machtigden tot giro incasso (automatische af schrijving). 'Zij ontvangen derhalve geen girokaart. Ten slotte wijzen wij alle kwartaalabonnees erop, dat de giro-incassomachti ging nog altijd de eenvou digste betalingswijze is. Vraag een machtigings formulier aan Het Vrije Volk, Abonnementenafde ling, Antwoordnummer 1579 te Rotterdam. De directie Enkele opklaringen, maar 'ook nu en dan regen. Zware tot zeer zware storm uit het noordwes ten, in de loop van de dag gelei delijk afnemend. Temperaturen omstreeks 6 graden. zon maan op onder, op onder «lan, 8,43 -16.41s, 03.55 20.(25, a wn, e.43 J5.43 tO.ld 21.33 Een afschaffing van de kin derbijslag gekoppeld aan een beëindiging van de aftrekbaar heid van de sociale premies zou een complete inkomensverlaging voor iedereen betekenen, en dat is voor de vakbeweging onac ceptabel" aldus de heer Drabbe. De vakbeweging is wel bereid om mee te werken om te kijken hoe reorganisaties in het hele pakket sociale voorzieningen kunnen worden doorgevoerd. Het is een gegeven dat de groei in de komende jaren zal ver minderen. Maar dat betekent niet, zoals nu wordt gesuggereerd, dat een aantal voorzieningen helemaal overboord gezet moet worden. De heer 'Drabbe had overigens de indruk dat Den Uyl in de betreffende radio-uitzending wat voor zich aan het filosofe ren was geslagen. „Het lijkt mij bijna onmogelijk dat zulke plannen al het kabinet hebben gepasseerd zonder dat de Kamer of de vakbeweging hierover hebben kunnoh meepraten." De uitlatingen van de premier hebben ook in Den Haag stof doen opwaaien. KVP-fractie- voorzitter Andriessen vindt dat de premier in dit soort zaken niet privé, maar namens het ka binet in het Parlement moet spreken. „Op zich zegt de pre mier wel redelijke dingen, maar op deze manier strooit hij onze kerheid in tienduizenden gezin nen." VVD-fractieleider Wiegel stel de gistermiddag over deze zaak schriftelijke vragen. Wiegel stelt' dat de regering de door de mi nister-president overwogen be snoeiingen via de geëigende weg in het verkeer tussen regering en staten-generaal bekend moet maken. Bovendien zal de pre mier indien hij belangrijke voornemens 'openbaar maakt dat in een door de betrokken minis ter mede-ondertekend stuk aan (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - Acht honden, waaronder zeven jonge van nog geen drie weken oud, en een konijn zijn vrijdag door de Eind- hovense politic van een wisse dood gered. De die ren werden zonder eten en drinken aangetroffen in een afgesloten scheur tje. Tegen de eigenaar, die met vakantie was gegaan, zal proces-verbaal worden opgemaakt. De politie werd gewaar schuwd door buren. De dieren zijn naar een asiel gebracht. Orkaan leistert heel Europa de volksvertegenwoordiging be kend moeten maken en niet in| de vorm van een radio-inter view. De CHU-fractie vindt dat •de regering eerst nu de ernst 'van de situatie in ziet. „Dat is jammer". Fractievoorzitter Van Thijn van de PvdA vindt dat er beter een afgewogen totaalpakket van maatregelen naar de Tweede Kamer kan komen. Hij zei „zich niet te kunnen voorstellen dat een aantal deelmaatregelen zo maar zullen worden afgekon digd als nieuwjaarsvuurwerk." (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM Een razende storm, die af en toe ór- kaankraeht bereikte, heeft vannacht ten minste één dode en verschillende gewonden geëist. De schade, door omge waaide bomen, schoorstenen en antennes, is enorm. Sche pen sloegen van de trossen, liepen vast, of raakten op zee in nood. In de distrieten Den Helder en Harlingen werd een uitgebreide dijkbewaking ingesteld. Ook elders in Europa heeft de storm slachtoffers geëist en grote schade aangericht. Brienenoordbrug, toen een zee schip bij de werf Piet Smit jr. lossloeg en op de brug afkoer ste. Tegen half zes werden po litiewagens naar de opritten ge dirigeerd, om de brug ogenblik kelijk voor het verkeer te kun nen afsluiten. Op het laatste mo ment werd het gevaar echter ge keerd en kon aan het schip worden vastgemaakt. Hetzelfde overkwam een rij binnenschepen in de Waalha ven en een boot in de Dokhaven. Ook deze werden zonder scha de weer vastgemaakt. Minder goed liep het af in de haven van IJmuiden, waar de' 72.350 ton metende Italiaasse tanker Brazilia van de tros van de sleper Stentor ,brak. De sle per sloeg op de pier en bleef daar een uur vastzitten. De Bra silia liep vast op een eilandje midden in de haven van IJmui den. Het schip ligt dwars in de doorvaart en belemmerd het scheepvaartverkeer. Het eerste slachtoffer werd de 67-jarige mevrouuw Hoogvliet uit Numansdorp. Ze werd door de storm naar buiten gezogen, toen ze vannacht de balkondeuren op de bovenste verdieping van een bejaardenflat opende. -De politie vermoedt dat ze naar buiten wil de om te kijken naar een ram melend plastic windscherm. Dooi de wind smakte zij tegen het bal konhek en overleed ter plekke. In het hele land hadden politie, brandweer en waterstaatmensen een razenddrukke nacht. De Rot terdamse brandweer ontving 180 meldingen en hulpaanvragen. Omgewaaide schoorstenen, an tennes en caravans, twee inge storte daken en een overvloed aan. door de wind ingedrukte ruiten. Zeer dreigend was vanmor gen vroeg de situatie rond de LA LOUVIERE Jean-Marie Nalines (31), de eigenaar en exploi tant van de danszaal, waar woensdagnacht vijftien jonge mensen bij een brand omkwamen, is gisteren gearresteerd. Hij wordt be schuldigd van onopzettelijke doodslag door nalatigheid. De ooizaak van de brand is nog niet bekend. Vaststaat dat het •vuur niet werd veroorzaakt door een lekkende gasleiding of door onvoorzichtigheid. Wel is gebleken dat de electrische bedrading erg slecht was. Nalines was een der eersten geweest, die uit het hevig brandende lokaal kon vluchten. Zeventien bezoekers van de bar liggen nog in het ziekenhuis. Twee van hen verkeren in levensgevaar. Volgens de politie had er in het lokaal niet gedanst mogen worden omdat de brandveilig heidsvoorschriften daarvoor onvoldoende waren. ROTTERDAM - Een overval ler heeft gistermiddag een be drag van 1000 tot 1500 gulden buitgemaakt in een postagent schap aan de Rusthoflaan in Rotterdam. Tegen zessen kwam hij het kantoortje binnen en hield de bediende een zakje voor en een voorwerp dat op een vuurwapen leek. De bedien de stopte een aantal bankbiljet ten in het zakje, waarop de overvaller het kantoor uitholde en in een witte auto verdween. MIDDELBURG De Provinciale Zeeuwse Energie maatschappij (PZEM) heeft een poging op gegeven om een' 150.000 volts kabel on der de Westerschelde te repareren. Aan die poging was al een be drag van 6.5 miljoen gulden besteed. Op 3 januari vorig jaar raakte de kabel bij een schcep- vaartongeluk defect. Op verzoek van de verzekeringsmaat schappij bedacht de PZEM in samenwer king met ecu water bouwkundig bureau een reparatiesysteem waarbij gebruik werd gemaakt van een cais son. Voor de reparatie zou nu het caisson en kele meters moeten worden verplaatst. Dit zou zoveel extra kos ten met zich meebren gen. mede gezien het jaargetij, dat besloten is het reparatiekarwei te beëindigen. Om de stroomvoor ziening in Zeeuws- Vlaandercn snel te verbeteren, zal men het elektriciteitsnet daar aansluiten ou dat van België. Op zee raakten enkele sche pen in nood. Om kwart voor zes vanmorgen vroeg de Duitse kust- vaarder Fischland, die in de; monding van de Weser aan de' grond was gelopen, om onmid dellijke hulp. Het Cyprische schip North Stream liep tegen over de sluizen van Brusbuettel aan de grond. De bemanning' verliet het schip. In Schoorl sloegen de wieken van de Harge-molen op hol. Door .zelfontb anding ging de molen in vl--,nmen op en stortte in. Op de Afsluitdijk waaide een inwoner van Koilumerland met zijn volkswagenbusje het IJsselmeer in. Hij kwam onge deerd aan de kant. Schiphol, de Nederlandse Spoorwegen en de Rijkspolitie meldden vanmorgen dat het ver keer, zij het met moeilijkheden en vertragingen, tamelijk nor maal doorgang vindt. De veer boot uit Harwich arriveerde pas om acht uur aan de kade in Hoek van Holland. In Amsterdam kwam een deel van de plastic overkapping van het Centraal Station naar hene den. In Hoogvliet waaide de gla- •zen pui uit een trappenhuis. De Sint Annakerk in Amstelveen werd van een heel dak beroofd. Verwacht werd dat .de storm ook in de eerste uren van zaterdag morgen zou blijven doorwoeden. (géén onder nummer) Vroeg noor de aid. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips ROTTERDAM - Er zal van daag niet gevoetbald worden. De KNVB heeft in verband met de weersgesteldheid en de toe-' stand van de velden alle voor vandaag vastgestelde wedstrij den afgelast. Dit geldt tevens voor de wedstrijden uit de be taalde jeugdcompetitie (C-teams) en alle afdelingen van de KNVB. adrej: v®:S' meisje .irtop'Jeboft- 5 Irr open envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Volk Antwoord nr. 1579 Rotterdam Ja, stuur mij de keuzelijst «an cadeautjes. naam nieuwe abonnee: ptaats: wenst O kwartaalabonnement P maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis. mijn naam: plaats Pjf ■::W ■ï'.tWë

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 3