m Trein biedt meeste comfort Een winters' Beatrixpark i P Demonstratie mineraal- slijpen in De 4 Molens Van ladder gevallen Bejaarde aangereden mourns schiedam tv/radio «ederiand2 ZATERDAG 17 JANUARI 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Het duurste kaartje van de RET is het enkelereisbiljet voor alle zones. Sinds 1 ja nuari kost het twee gulden. Dat is nogal wat, wanneer je als argeloze reiziger een enkeltje aan de chauffeur vraagt. Maar zo'n kaartje is ook goed voor twee uur onafgebroken reizen in het ver voersgebied van de RET. Niet alleen per tram, metro en RET- bus, maar ook met de trein en de streek bussen. Het is een goedkoop vermaak wanneer je wilt zien hoe ver je op zo'n kaartje komt. Onze verslaggevers gingen het eens proberen. Precies om tien over twee 's middags stapten we bij het Rotterdamse Centraal Station in de metro. De kaartjesauto maat stempelt af op half drie. Dat betekent twintig minuten extra reistijd. Geen aansluiting SCHIEDAM - In de druilerige regen om 16.35 uur vertrekt bus 38 uit Schiedam. De twee uur durende rit door Rotterdam begint. Dat "Wil zeggen: om 17.00 uur gaat onze tijd pas m. Erg vol is het met. De chauffeur heeft direct gezelschap van een collega. Het gesprek vlot met erg. De chauffeur heeft zijn hoofd waar schijnlijk bij geheel andere zaken. Bijvoorbeeld bij het verkopen van kaartjes. Bij een leuk uitziend meisje duurt het zowat een minuut en dat is erg veel tijd. 'Vanuit Schiedam zijn we toch in een kwartier op het Centraal Station. Sinds 1 januan is het mogelijk, om voor twee gulden twee uur lang gebruik te maken van het openbaar vervoer; beginnend op het Schiedamse stationsplein kan men met gebruikmaking van een tiental bussen, trams, metro en trein een heel eind komen. Rechtstreeks Twee uur tstfr-jr re ;#v w,tk foto's: Arie naar Wape- SCHIEDAM - De on enigheid tussen de Wo ningbouwvereniging Sint Jozef en een aantal van haar huurders blijft voortduren. Kreeg deze vereniging eerst - op een eerste inspraakbijeen komst - de ene helft van haar huurders tegen zich; op de deze week gehou den tweede inspraak avond heeft ze ook de an dere huurders tegen ziel? in het harnas gejaagd. Proefwoningen Groenoord Kinderfilms Pianist Rakier speelt onbekende meesterwerken Persiflageshoiv NOS. 15.30 Journaal TROS 15.32 Het geheim van de Nijl 16.30 Sport 17.10 Ren je rot 17.35 Sport: schaatsen da mes. NOS '18.45 TV-inf. voor Marokke- nen 18.55 Journaal NCRV 19.05 Toi.toi, toi bii Ted. 20.40 The Eddy go round show 21.35 Journaal IKON-NCRV 21.50 Lied van de week NCRV i 21.55 Farce Majeure 22.25 Mensenleven 22.50 Exsullate Jubilate, Mozart 23.05 Journaal v, NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal KRO 19.05 Peppi en Kokki 19.20 Q en Q KRO-RKK 19.50 *t Zand 33 20.00 Journaal 20.25 De nieuwe B.B.-Kwis 22.00 Brandpunt 22.40 Er zit muziek in, serie 23.10 Journaal 23.15 E. K. Kunstrijden ZONDAG KRO-RKK 11.00 Eucharistieviering TELEAC 14.00 Pech onderweg les 2 14.30 Las Gammas les 2 15.00 Wetenschap in bewe ging les 1 15.30 Voorlïchtingsprogr.: Bedreigde landschap pen «NOS 16.00 Journaal 16.02 Sesamstraat 16.27 Reportage van de schaatsinterland Ne derland - Rusland voor dames in Assen 16.55 Voetbal en totouitsla gen IKOR 17.00 Vesper 17.30 Wilde Ganzen TELEAC 18.15 De eerste 365 dagen van het kind NOS 18.55 Informatie voor Tur ken 19.00 Journaal TROS 19.05 Derrick, tv-serie 20.05 Muziek uit duizenden: 1 popul.-klass. program ma 20.50 Een heer doet zoiets niet, tv-spel 21.25 Martine 22.00 Aktua-special HUM. VERBOND 22,40 Werk voor mensen: programma over waar dering van arbeid NOS 23.00 Journaal IKON-KRO-RKK 18.25 Woord voor woord NOS 18.30 Paulus de Boskabouter 18.35 Rogues rotseiland, tv- serie 19.00 Panoramiek 19.15 Studio Sport 20.30 Antillen, informatief progr. 21.00 Antenne, gericht op Noorwegen: rep. van* het Jazzfestival van augustus 1975 21.30 Journaal 21.35 Frontaal, disc, progr. 'f 22.35 Beeldspraak 23.00 Journaal. De metro vertrekt onmiddel lijk Zonder enige twijfel is het het snelste vervoermiddel m Rotterdam Al om vijf voor half drie bereikt de metro het station Shnge Daarna gaat het in hoog tempo verder naar Rhoon, Poor- tugaal en Hoogvliet Het is be slist een gezellig ntje; aan de ene kant de Groene Kruisweg, en aan de andere kant boerde-" rijtjes, bouwland en op de ach tergrond de raffinaderijen. Om acht minuten over half drie stopt de metro ut Hoogvliet. Daar houdt alle comfort en snelheid abrupt op. De bussen van de RTM blijken lang met allemaal aan te sluiten. De bus naar Vlaardmgen blijkt slechts om het uur te rijden en is al om r2 piek 3* Vijf voor hdlf drie vertrokken Dat zou dus bijna drie kwartier wachten betekenen op het kou de en lege busstation. Dan maar de bus naar Schiedam, die ver trekt om acht minuten voor dne De bus van lijn 51 arriveert mooi op tijd Vreemd genoeg moeten we op deze lijn lr> cent bijbetalen De „onbeperktheid van het reisbiljet wordt daar door wel op een vervelende ma nier aangetast Lijn 51 rijdt via de Beneluxtunnel naar de Rech ter Maasoever. Om tien voor half vier is de bus bij het NS-station in Schie dam Daarvandaan rijden ge noeg treinen naar Rotterdam, (om drie minuten over half vier zelfs twee tegelijk) We willen echter in een keer door naar Lombardijen en daarvoor is de .stoptrein naar Dordrecht nodig Die komt pas om tien over half vier Tijd genoeg dus om een kop koffie te drinken m de sta tionsrestauratie (iets waaraan het op het busstation Hoogvliet ontbreekt) De trein heeft vier minuten vertraging Op het Rotterdamse Centraal Station is weer zeven minuten opqnthoud Via station Blaak, de laatste huizen van de Rosestraat, en station Zuid rijdt de trem naar Lombardijen, waar hij om vijf over vier aan komt. Vanaf het perron is het drie minuten lopen naar de bushalte. Onoverdekt, dus weinig comfor tabel. De buschauffeur van de RET, lijn 48, wacht netjes tot alle treinpassagiers de bus be reikt hebben Daarna volgt een rondrit door de nieuwbouw van Lombardijen en IJsselmonde. Om acht voor half vijf passe ren we voor de derde maal op deze reis de Nieuwe Waterweg, via de Brienenoordbrug Lang zaam wordt duidelijk dat de Prms Alexanderpolder onhaal baar is Bus 48 rijdt na de Brie nenoordbrug met direkt naar de OvPfflclfl polder, maar via Krahngen. V'YCiUCtVL p,.ecles blJ de laatste haUe Mn de Willem Ruyslaan, vlak bij de Oude Dijk is het half vijf, tijd om uit te stappen. Een reistijd van twee uur valt dus iets tegen Vooral de wacht tijden van de spoorwegen en het streekvervoer gooien roet m het eten Maar toch is het mogelijk een redelijk stuk te reizen. Een vast omlijnd plan hebben we niet. Het enige doel is zo min mogelijk tijd te verliezen met wachten en zoveel mogelijk te rijden. Wat bijna niet mis kan is in zo'n geval de metro. Het ding komt net aanrijden. Het is 16.58 uur. Het „Niet meer instappen" klinkt en de klanken van een gitaar druppen het treinstel in. Een neger zit wat te spelen en dat schijnt iedereen heel gewoon te vinden. Het- is gewoon gezellig in de metro. Op Zuidplein gekomen stappen we uit. Er staan enkele bussen. Zo ook bus 76, richting Reijeroord. Nooit van gehoord, dus dat gaan we eens zien. Vertrek al om 17 05 uur Het is erg druk. Ook deze chauffeur is in gezelschap. Ditmaal van een jongetje dat erg familiair doet Hij blijkt de mensen achter het stuur goed te kennen, want hij zegt- „Daar komt Hans", en een collega stapt in Het wordt een bijzonder gezellig onderonsje. We krijgen de indruk in een of andere uithoek terecht te ko men Het valt dan alleen maar te vrezen met dezelfde bus te rug te kunnen. Ergens in de buurt van Ariostohof stappen we uit Het is dan inmiddels 17 22 uur Gelukkig is er een halte van bus 70, richting Shn ge Om 17 29 vertrek. Het wordt een kort ritje. Om 17 35 uur al aan de Slmge. Op Shnge stap pen we weer over. Ditmaal gaat het richting Fetjenoord en wel om 17 37 uur We naderen Zuid- plem weer Daar verklaart een man luidkeels „Moeder, ik ben nooit m Zuidpiem geweest Maar het is een mooi dorppie, met al die torens„Moeder" is een dame, die zegt dat hij dan maar moet uitstappen om het allemaal eens te gaan bekijken Dat doet hij. De tijd gaat hard Het is 17 52 uur en we zijn aan Station Zuid van de N S De trein' Dat is weer een andere manier van i eizen. Helaas is er geen üjdta- bel te ontdekken Om geen risi co's te nemen, pakken we in ar renmoede toch weer de bus Het heeft mooi acht minuten gekost voordat we met bus 49 verder gaan Op Hofplein pakken we lijn 4 Het is 1812 uur als we weer in zo'n vertrouwde, onge zellige, piepende en schokkende tram zitten Wat is zo'n bus met zijn gebrom dan een veel fijner reismiddel De tijd is bijna om en als we langs Station Noord komen beproeven we nog een maal ons geluk Het lacht ons toe Slechts zes minuten hoeven we te wachten en om 1829 uur vertrekken we richting Centraal Station met de trein, veiuit het meest comfor tabel Daar zijn we net op tijd om de aansluiting naar Schie dam te halen Het is dan 18 34 uur Een paar minuten later zijn we weer thuis. We zullen nooit meer schelden op het openbaar vervoer. SCHIEDAM - Ook al lijkt het er niet meer naar dat zoiets nog kan gebeuren; in het Beatrixpark heet t men toch maatre gelen genomen voor het geval er een strenge win ter komt. Zo is de iandijsbaan die normaal droog staat helemaai onder water rezet. Wethouder Chris Zijdeveld gaf daartoe op dracht toen de vorst enige tijd geleden een beetje begon door te zet ten. Hij zegt dat hij toen boos was, dat de iandijs- baan niet be drijfsklaar was. Volgens zijn zeg gen moet de baan dan ook in het vervolg iedere winter onder wa ter worden gezet, voor het geval er toch nog ooit eens een periode van strenge vorst komt Alle zwanen die normaal op aller lei plaatsen in het Beatrixpark te vinden zijn, wo nen gedurende de wintermaanden samen in een wa tertje aehter de Poldervaart en één van de over gebleven poider- moiens. Om te voorkomen dat de zogenaamde knobbelzwanen op afgelegen plaatsen in het park te recht komen en daardoor de broodnodige ver zorging missen, brachten mensen van de gemeente lijke Plantsoenen dienst ze tijdelijk op één plaats sa men. M Bewoners West pikken voorstellen van Sint Jozef weer niet Deze woningbouwvereniging bezit onder meer 213 woningen m Schiedam West Voor de be woners van deze woningen had de vereniging twee avonden ge organiseerd, waarop zij hun zegje konden doen over de door Sint Jozef voorgestelde woning verbeteringen De helft van alle bewoners van de Anth. Muijsstraat, Huijs- manstraat, Frankelandsestraat en Van Beverenstraat liet op de eerste inspraakavond in decem ber al weten er m het geheel niet voor te voelen dat Sint Jo zef zijn plannen zou doorvoeren. De verbeteringen die de vereni ging voorstelde zouden een der mate hoge huurveihogmg met zich meebrengen, dat de betrok ken bewoners daarvoor niet wensten op te draaien, vooral gezien het feit dat de huizen in jaren met opgeknapt zijn „Eerst dat achterstallig onderhoud ■wegwerken, en dan pas bekij-, ken ival er vei dei gerenoveeid moet worden Daarvoor willen we dan alleen betalen" was de mening die de bewoners bij Sint Jozef op tafel legden De andere helft van de be trokken bewoners - het zaakje was m tweeen gesplitst omdat er anders te veel mensen m een keer uitgenodigd zouden moeten worden heeft deze week soortgelijke geluiden laten ho ren Verliep de eerste bijeenkomst echter nogal emotioneel en on rustig, deze tweede bijeenkomst verliep een stuk zakelijker. De bewoners hebben echter nog geen concrete voorstellen ten aanzien van de renovatie van hun huizen kunnen doen. Voordat de woningbouwver eniging een zestal proefwonin gen m de betrokken straten in Schiedam West gaat inrichten, zal er eerst onder de bewoners een enquête worden gehouden om er achter te komen wat de mensen zelf zoal in hun huis opgeknapt hebben, en waarin gevraagd zal worden naar de meest gewenste verbeteringen voor hun huis. Aan de hand van deze gege vens zal dan bekeken worden welke opknapkosten voor reke ning van Sint Jozef zullen ko men en hoeveel huurverhoging de hele renovatie met zich mee zal brengen. Ook een aantal bewoners van Groenoord Zuid mocht zich deze week uitspreken over eventuele verbeteringen in hun wijk Deze keer had de inspraak echter geen betiekking op de wonin gen, maar op de omgeving far- keermogelijkheden en groen voorzieningen waren bij deze bijeenkomst het voornaamste onderwerp van gesprek. Over het algemeen waren de bewoners vah Groenoord Zuid het wel eens met de voorgestel de gemeentelijke plannen, welke inhouden dat er parkeerhavens komen, die hier en daar ten koste gaan van enige groenstro ken De - veelal individuele - voorstellen van de bewoners zelf zullen zoveel mogelijk in de plannen verwerkt worden, be loofde de gemeente. Het is de bedoeling dat er in april begonnen wordt met de ophogingswerkzaamheden in Groenoord Zuid, een werkzaam heid waarmee de aanpassing van de woonomgeving nauw sa menhangt Het geheel moet in oktober voltooid zijn. SCHIEDAM Een demonstra tie van het slijpen van stenen en mineralen zal zondagmiddag m het dienstencentrum De 4 Molens gegeven worden Ook zal SCHIEDAM Voor de kinde ren uit het Smgelkwartier is voor morgenmiddag een film- middag georganiseerd, welke ge houden zal worden in zaal Ma rijke op het Broersveld Vanaf twee uur zullen een paar teken films en een avonturenfilm ver toond worden er deze middag een expositie van een grote collectie minera len zijn, terwijl eveneens hand gemaakte sieraden te zien zijn Een groep Nivortleden zal deze middagbijeenkomst opluisteren met mandoline- en pianomuziek Deze door Nivon. de S. G de stichting Open Huis en de Raad voor het Bejaardenwerk georga niseerde middag begint om half twee, maar wordt voorafgegaan door een openbare 'bijeenkomst van het Centraal Vrouwen Co mité Dit koffieuurtje begint om half twaalf SCHIEDAM - Terwijl hij m de Copernicusstraat aan het ra men lappen was, viel de 22-jari- ge Rotterdamse glazenwasser C. A. Goossens van.ladder. Met en kele breuken m beide voeten en een gebroken pols moest hij op genomen worden m het zieken huis De man was op vijf meter hoogte aan het werk, toen hij plotseling het evenwicht verloor. SCHIEDAM Nadat ze gis termorgen op de Burgemeester van Haarenlaan was aangere den, moest de 89-jange Schie damse E. V.-S. met een hersen schudding in het gemeentezie kenhuis worden opgenomen Zij stak de weg over terwijl het voetgangerslicht op rood stond. De auto dte haar onver reed werd bestuurd door de 34-jange Rotterdammer A. H SCHIEDAM - Rene Rakier geeft zondagmiddag een gratis pianoconcert in het Stedelijk Museum De opzet van zo'n .voorstelling is - volgens de or ganiserende Vereniging Vrien den van ,het Stedelijk Museum -iom onbekende meesterwerken enige bekendheid te geven Zo zal Rakier een vierdelig concert van Robert Schumann uitvoeren, de „Vier Spaanse stukken" van Manuel de Falla en de Toccate opus 18 van de Nederlander Dirk Schafer zullen eveneens ten gehore gebracht worden Het concert begint om half drie. SCHIEDAM - Peter Junior en his Transformer Show treedt zondagavond op in het jonge- rencafé De Quibus Peter Junior - die tijdens de kerstdagen m het Amsterdamse Shaffy theater optrad - zingt en persifleert werk van onder anderen Louis Armstrong, Christine Deutekom en Liza Minelli d DUITSLAND I 18 35 Pmocchio poppenfilm-serie 1915 Akt 19 50 Informatie en amusement 20 W Journ en weerbericht 2015 Gezelschap- spel ietjts 21 45 Trekking van de lottogetal- len Aansluitend journ en weerbericht 22.05 The Londen béa* Amerikaanse speel film uit 1972 23.20-23 25 Journaal DUITSLAND II 18 00 Magazine met bijdragen van jonge kijkers 19 00 Journ 19 30 Hitparade 20 15 Les Voraces Franse speelfilm uit 1973 21 50 Journ 2155 Sport 23 50 Journaal c DUITSLAND III 1800 Dok over milieubescherming 18.30 God en de wereld 19 00 Zandmannetje 19 05 Magazine voor ouders 19 30 Sport en J nieuws uit Noordnjn-VVestfalen. 20 00 fourn en ueerber 20 15 Progr over boeken K en tijdschriften 2100 Der kirschgarten to neelstuk van T&chethow 22 50 Sun, Poolse animatiefilm uit 1970 23 00 Journaal BELG IE NED (8 00 Ti-ta-tovenaar 18 05 Disneyland tv- serie 18,50 Btlh Smarts Kindercireu? 1945 lournrial 20 15 Wies Andersen-show, spel- progr 2! 0C Nieuws m de marge 2145 Kruis of munt fswitch) politieserie 22.35-22.55 Journaal 7, ZONDAG DUITSLAND I 1615 Wercldkampteonschappen skiën 16 55 Task Fore Police 17 45 Mil der Kame- ra dabe, tv-serie 1830 Journaal 1133 Sport 19 20 Hep ban buiten! corresponden ten 20 00 Journaal en weerber 2015Tatort 2145 Europese kampioenschappen kunstrij- den op de schaats 22,45-22.50 Journaal en weerber Dl/TSLAVD II 14 13 Papermoon tv-serie 14 40 Mark und die Seemowe film 14 50 Homo Musicus 15 20 Journaal 15 30 Buffalo Bill 17 00 Jour naal 17 02 Sport 18 00 Dagboek uit de katft kerk 1815 Bonanza 19 00 Journaal 1910 Bonner Perspektieven 19 30 Muzikaal spel" programma 2015 Music Man musical 22 45 Journaal met sport op zondag DLITSLAND III 18 00 Reportage 19 00 Zandmannetje 19 05 Prisma van het westen 19 45 Telegramme en sport 20 00 Journaal en weerber 2015 Dokumentaire serie 21 05 Uit economie en maatschappij 2150 Stuntmannen aan het werk 22 35 Amerikaanse show 23.30 Klas sieke muziek 23 50 Journaal BELG IE NED 15JK) River rivals t\-serie 15.20 Geva rieerd zondagmiddagprogramma 1715 Se samstraat 17 40-18 15 Viool en bas muziek 18 45 Ti-ta-tovenaar 18.50 De ooievaar sterft uit doe 19.35 Le petit chien vaunert,. film 19 45 Journaal 20 00 Sport 2030 Ap plause musical 22.15 Programma over de geichiedkundige groei 22 45-224>5 Joumail Zie voor radio pag. 1T

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1