Glas in lood moest een verhaal vertellen Gemeente mag ruim twee ton 'T LIJKT AL HAAST WEER LENTE Duys presenteert zesde Nacht van het Hart WIJK0RQAAN MIDDELLAND f 780 weg bij inbraken Stormschade bekend Lezing over t het heelal schiedam tv/radio Sclnlder Fijn, Carnaval op DINSDAG 24 februari 100 kilometer per uur door Vlaardingen Haagse politie helpt collega's in Schiedam nederlandl ZATERDAG 21 FEBRUARI 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Doop onze medewerker Carl van Meerendonk André Henderickx nodigt alte bewoners uit van de wijk Middel land voor een openbare wijkvergadering in het wijkcentrum Middellandstraat 103 Onderwerp: Nota van B. en W. inzake reorga nisatie wijkbestel. Zie voor radio pag, 15 lf Frits Henderickz Tegen het einde van de mid deleeuwen raakten de mensen betoverd door de schoonheid van glas in lood. Het gebruikte glas werd aanvankelijk slechts zelden beschilderd, en natuur getrouwheid was ondergeschikt. Strakke, naar boven gerichte vormen dienden om de geest van de kerkganger op het gods dienstige te richten. Als met een rode boom op een gele ach tergrond hel beoogde doel werd bereikt was het goed. De glas in lood ramen moesten een ver haal vertellen aan mensen, die geen latijn verstonden. Het was een diaserie over de eeuwig heid. Bij het begin van de renais sance kwam het naturalisme. Men begon het glas te beschil deren, en ontwikkelde daarin een zeer hoge* graad van per fectie. Brandschilderen is de enige vorm van schilderkunst, waar bij het licht niet op, maar door het schilderwerk heen valt. Wie een stukje gebrandschilderd glas ter grootte van een kleu rendia. tegen het licht houdt, ziet een egale, vrij donkere kleur. Het licht, dat eromheen komt. de overstraling, is feller dan dat. wat erdoor valt. Plaats dat stukje glas dan eens in een zwart kader. Plotseling komt het tot leven en laat alle ver borgen details en verschillen zien. net als een dia. wanneer die ingeraamd en geprojecteerd wordt. Et'n gebrandschilderd raam is een samenstel van der gelijke „dia's". He.t raam als geheel zit dan weer gevat in een muur, een groot donker vlak. Het licht dat door die door zichtige schilderwerken valt is het enige licht in de ruimte. Dit verklaart de enorme werking van gebrandschilderd glas op een ruimte, en op de mensen in die ruimte, maar toont ons ook een glimp van de aard van de problemen, waar de glazenier' voor geplaatst wordt. Hij moet, onder geheel andere omstandigheden, de werking van dat stukje glas in zijn hand, dat ondoorzichtig lijkt. Voorzien en bewust toepassen. In de twaalfde é%uw, in haar hoogtijdagen, werd de brand- schilderkunst omgeven met een waas van geheimzinnigheid en alchemie. Het einde kwam met- de boekdrukkunst. Toen werd. de wereld ingedeeld in woorden en feiten. Het sprookjesachtige verdween, en in de huizen kwamen ramen van doorzichtig glas. De beeldenstorm kwam te. laat. Broers in met licht en kleur SCHIEDAM - Voor de burgerlijke stand heten ze Hendriks. Dit omdat bij de inschrijving van hun grootvader in het geboorteregister in één of ander Brabants dorpje een fout is gemaakt. Het had Hende- rickx moeten zijn. Zo noemen ze zich dus. De gebroeders André en Frits Renderickx willen best weten, uit hei rijke roomse zuiden te stammen. Ancfré zag in 1311 in het Belgische Meisele hel leven slicht Frits werd acht jaar later geboren te Raamsdonk, in Noord Brabant. Sedert 1923 vro nen ze in Schiedam. Beiden zijn glazenier. Hun werk kenmerkt zich door een grote verscheidenheid. Ze ontwierpen in hun ateiier aan. de Oude Sluis een monumentale wand van enorme afmetingen voor het hoofdkwartier van het Bolsconcern in Nieuw Vennep, ze vervaardigden koppen voor de Suske en Wiske televisieserie en talloze glas-in-loodramen voor kerken, bedrijven en parti culieren. Ze werken in glas, lood. ijzer, koper, steen, beton en plastic. Wat ze ook doen, zegt Frits, het komt altijd neer op een gevecht met licht en kleur. En vaak een gevecht met elkaar. Hetgeen volgens beider zeggen weder zijds stimulerend werkt. Meestal verstaan ze elkaar wel. Ze we ten wat ze aan elkaar hebben. Frits: „Als er zich iets voordoet, zegt één van ons tegen de an der; Da's voor jou", of ,.Ga jij daar maar heen", of iets derge lijks. Dat zit altijd goed. Gemtervieuwd worden is ken nelijk de afdeling van Frits, de jongste dergebroeders. André geeft vriendelijk antwoord op iedere vraag, 'die hem gesteld wordt, maar hij weigert reso luut zijn noeste arbeid te onder breken. Slechte gedurende de korte tijd. die hij nodig heeft om. zijn immer gedoofde sigaar uit zijn mond te nemen, even te bekij ken, de as eraf te kloppen,, en weer op te steken, staat hij niet geconcentreerd over zijn werk gebogen. Als hij zijn sigaar niet had •zou hij de geheie dag met het puntje van zijn tong tussen zijn tanden staan. Ik vroeg hem hoe ze in het gjazeniersvak terecht gekomen waren. „Aan een beroepskeuze zijn we feitelijk nooit toegekomen. We kwamen allebei,., door .om standigheden, in het schilders vak. Dat leerden we van een schilder. Het was een man met een brede belangstelling. Zo brandschilderde hij ook een beetje er bij, meer voor zijn plezier eigenlijk. „Hij had een oventje staan, wat we mochten gebruiken. We raakten er spe lenderwijs mee vertrouwd. Pas zo'n tien jaar na zijn dood be gonnen we serieus in de rich ting van het glazeniersvak te denken." „Dat was vlak na de oorlog", vult zijn broer Frits aan. „Ons eerste werkstuk was een ge denkraam. dat met veel geluk en bluf tot stand kwam. ïk kon mijn ogen niet geloven toen het ook werkelijk een raam gewor- den was." „Daarna kwam Was- rean, van het Vierkantje. Die vond; dat gedenkraam1 zo móoi^: dat we de opdracht kregen voor het grote rsam hi -de serre van het Vierkantje." Al doende leerden ze dus het vak. „De 'techniek van het' brandschilderen hebben we van niemand geleerd. Toen we een maal bezig waren moesten we wel verder gaan," aldus Frits. Ze deden veel restauratie werk. Kerkramen die in de oorlog ver nield waren. Met de moderne kerkbouw is dé spoeling dun geworden. "André: „Op het ogenblik heb ben we twee ramen te maken voor de .Tacobuskerk in Kethel, Zulk werk is er nog maar wei nig," „De serie ramen voor de Uduinakerk, dat was een fijne opdracht. Daar hebben - we an derhalf jaar aan gewerkt' Dat ■vvasfmogelïjk' gemaakt 'doof gif- ten van bedevaartgangers.- Np is die kerk gesloopt; Het püihfmet inbegrip van onze glas-in-lood ramen, is gebruikt om" een par-, keerplaats op hoogte te brengen, in de buurt van Schipluiden." Frits zou het liefste vrij wer ken: „Ik heb bergen ideeën", zegt hij, „maar geen tijd om ze 1b verwezenlijken. We leven van onze opdrachten, maar we wor den er ook door geleefd." „Dat wordt steeds erger. Door al die verschillende opdrachten leer je steeds meer. krijg je steeds meer technieken onder de knie. Maar de tijd ontbreekt om ze toe te passen. Door diezelfde op drachten, waar we zo blij mee zijn." „Het is fijn om steeds an dere dingen tegen te komen. Je hebt het dan soms erg moeilijk, maar dat maakt het des te fij ner, als er desondanks toch iets goeds uit jevhanden komt. In deze werRpIaate\Xvprjiit t(ijrta,al^- ..les met de keigemhée-gebbren;" -' André is' gelukkigV zblangj hij maar kan brandschilderen. j' Hij vergelijkt het met vioolspelen." „Ais je dat eenmaal in je vin gers hebt, moet je er onophou delijk mee bezig blijven. Anders raak je het weer kwijt." Toch is ook hij zeer veelzijdig. Hij gra veert in steen, boetseert graag, en maakt schitterende tekenin gen. SCHTEDAM De gemeente mag van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ruim 2.1 ton uitgeven. Van dit bedrag wordt ruim 1.2 ton opgeslokt door schadeloosstellingen die de ge meente moet betalen wegens de huurbeëindiging en ontruiming van verschillende bedrijfspan den. Daarnaast mag de gemeen te voor 65.000 gulden een rood- lichtcamera voor de politie aan schaffen, voor 18 mille een lichtinstallatie in sportpark Thurlede aanleggen en ruim tien mille besteden om de derde fase van de verbouwing van het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat te kunnen realise ren. SCHIEDAM Door aan de achterkant van het pand een klapraam open te maken, kon den inbrekers de viswinkel van de heer Gorzeman aan de No- lenslaan betreden. Uit de kassa namen zij f 650 aan kleingeld mee. In dezelfde nacht werd inge broken bij een bedrijfspand aan de" 's-Gravelandseweg, waar uit een geldkist, ƒ130 verdween. Men kon hier binnen komen door met een schroevedraaier het slot van de deur opzij te duwen. Een derde inbraakpoging is verricht in de lagere school de Notenkraker aan het Bachplein. Hier is niets verdwenen. SCHIEDAM Vanavond wordt in, Centrum-Oost aan de Zamenhofstraat een groots car navalsfeest gevierd. Tijdens het feest spelen The Correlli's dans en hosmuziek terwijl er prijzen worden uitgereikt aan de perso nen die het mooiste of leukste- carnavalskostuum dragen. De-toegangskaarten die aan de ingang :van Centrum-Oost te koop zijn kosten ƒ2,50 per stuk. Personen onder de zestien jaar hebben geen toegang tot het carnavalsfeest dat vanavond om acht uur begint SCHIEDAM Twee weken geleden vroor het nog en hield men zich bezig met schaatsen, bevroren waterleidingen en hete chocolade melk. Nadat kortgeleden de dooi inzette leek het er deze week weer op dat er nog zo'n vorstperiode aankwam. Maar nee hoor, ineens bleek niets zo veran- delijk als het weer te zijn. Met de zon die gisteren volop scheen en de terugkerende warmte was de Schiedamse wereld ineens weer gevuld met allerlei vrolijke mensen, die de lente in hun hoofd hadden. Onze fotograaf Arie Wapenaar maakte op het Hoofd dit plaatje van een aantal zonaanbidders. SCHIEDAM - De zware storm die in de nacht van twee op drie januari ook Schiedam teis terde heeft aan de gemeentelij ke gebouwen voor bijna 17 mille schade aangericht. Uit een over zicht van de dienst gemeente werken blijkt dat de aula op de begraafplaats aan de Vlaardin- gerdijk tijdens de storm de meeste schade heeft geleden. Er vloog toen een deel van de ko peren bedekking van het dak. He herstellen van deze schade kost ongeveer 5500 gulden. In de meeste gevallen waai den er dakpannen weg of ramen kapot. Van het dak van de Jan Ligthartschool op het Frans Halsplein waaiden vierhonderd dakpannen weg, van het dak van het gemeente-archief op de Korte Haven. 250 dakpannen. f' 'I SCHIEDAM Uit het water van de Buitenhaven in Schie dam is hetvüjk opgehaaldvan de 49-jarige;" C. Tril uit Schie dam. De mah werd sinds 31 ja nuari .vermist. De politie, ver moedt dat hij bij. het vap boord gaan van een schip in het water is gevallen ën verdronken. SCHIEDAM - De Leidse as tronoom drs. J. Lub houdt maandagavond 23 februari een lezing in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond San de Westvest. De lezing is georganiseerd door de Weten schappelijke Kring en draagt als titel "Het ontstaan van het heel al". De lezing begint maandag avond om acht uur. VLAARDTNGEtt - Op de kruising Oosthavenkade le Van Leyden Gaelstraat - Prin- res Julianabrug is de 39-jarige Schiedammer G. M. J. met zijn wagen tegen, de brugpeiler ge knald. De Schiedammer reed, onder invloed van alcohol met een vaart van 100 kilometer per uur richting Hoflaan. Ter hoogte van de le Van Leyden Gaelstraat wilde hij de Julianabrug oprijden. Door de geweldige snelheid waarmee hij dit probeerde, knalde hij tegen de pijler aan. De bestuurder werd met een gebroken arm in het Holyzie- kenhuis opgenomen. De Schie dammer A. K., die naast J. zat, moest opgenomen worden met ■hoofdletsel. Van de wagen bleef niet veel meer over dan wat verwrongen staal. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De zesde „Nacht van het Hart" in het Ahoy'-Sportpaleis wordt gehouden op zaterdag 20 maart. De organisatie is opnieuw in handen van Het Vrije Volk. De opbrengst, naar schatting een kwart miljoen gulden, is bestemd voor de Nederlandse Hart stichting. Die opbrengst kan bereikt worden dank zij de belangeloze steun en medewerking van vele kanten. Het sportpaleis, dat op .die avond ongetwijfeld weer Uitverkocht is en 7.500 bezoekers zal bergen, wordt door het ge- SCHIEDAM Haagse col lega's hebben de Schiedamse politie een handje geholpen bij het oplossen van een in braak, die eind december in Schiedam gepleegd is. In Den Haag is een drie tal jongens gegrepen voor een inbraak die zij in die stad gepleegd hadden. Bij het verhoor kwam aan het licht dat de drie jongens meer op hun kerfstok had den, onder andere een in braak in Schiedam. 27 december van het vori ge jaar hadden zij een be zoek gebracht aan het huis van een bewoonster van de Francois Haversehmidt!aa.n, waar ze een tuner, een ver sterker. een draaitafel. 2 ge luidsboxen, een radiocasset terecorder. een zilveren si garettendoos en een bontjas ontvreemdden. meentebestuur van Rotterdam gratis ter beschikking gesteld. Ook de tientallen binnen- en buitenlandse artiesten treden die avond belangeloos op. De buitenlandse medewerkers zijn Freddy Breek en Reinhard Mey. Mey komt op het laatste nip pertje met zijn eigen vliegtuig uit München naar Zestienhoven om het gebeuren luister bij te zetten. Volgens de organisatoren A. Papier en F. Hartogh is de piloot van dit toestel een van de weinige mensen die betaald moet worden. „En dat gebeurt dan nog door de platenmaat schappij van Mey." Een aantal binnenlandse me dewerkers: Conny van den Bos, Ciska Peters. Ronny Tober, A- lexander Curly, Rosie Andres, Imka Marina, Jack Jersey, Jan Blaaser, de gebroeders Brouwer, Los Alégrès met steelband, de groep Lucifer, Cloes van Meche- len, Saskia en Serge, The Tum- bleweeds. Teach In, Corrie Ko- nings, Arne Jansen en nog vele anderen. Voorts zullen talrijke prijzen worden verloot. Een van de der tigduizend loten is een auto waard. De „Nacht" wordt gepre senteerd door Willem Duys, "Willem van Kooten (Joost de Draayer), Elisabeth Mooy, Pier re van Ostade en Evèline Vel- sen. De zaal gaat open om 10 uur (22.00 uur). Tot elf uur zijn er wielerwedstrijden. Intussen is ook een marathonloper van start gegaan die 42 kilometer en 195 meter moet afleggen. Doet hij dat in minder dan 2 uur 40 mi nuten en 17 seconden dan heeft hij het record gebroken. De prijzen van de kaarten va riëren van ƒ12.50 tot ƒ50. De voorverkoop is zaterdag jl. ge start. Kaarten zijn te bestellen bij alle Rotterdamse dag-, nieuws- en advertentiebladen en bij alle Nederlandse VW-kan- toren. De RET zet na het feest zes extra lijnen in. NOS 15.30 Journaal TROS 15.32 Het geheim van de Nil! 16.30 Sport 17.10 Ren je rot 17.35 NL Discoshow NOS 18.15 Sport extra 18.45 TV-inf. Marokkanen 18.55 Journaal VARA 19.05 In het spoor van de wolf 19.55 Rudï Carrell Show NOS 2L35 Journaal VARA 21.50 Hoe bestaat het f- «52.30 Man over de vloer 22.55 Simon Carmiggeit NOS '.f 23.05 Journaal' IKON-NCRV 23.10 Lied van de week NOS 17.15 Sport extra KRO 18.15 Installatie kardinaal Willebrandts als aarts- bisschop NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal KRO 19.05 Peppi en Kokki 19.20 Q en Q KRO-RKK 19.50 't Zand 33 NOS 20.00 Journaal KRO 20.25 De Chinese hond - 21.15 Bij ons in Gelderland 22.05 Brandpunt 22.45 Gunsntoke NOS 23.35 Journaal ZONDAG KRO-RKK 11.00 Eucharistieviering v- TELEAC 14.00 Pech onderweg (7) 14.30 Les Gammas (26) 15.00 Wetenschap in bewe ging (6) 15.30 Bedreigde landschap pen (3) NOS 16.00 Journaal 16.02 Sesamstraat 16.27 Openbaar Kunstbezoek 16.55 Voetbal- en totouitsla gen IKON 17.00 Vesper 17.30 Wilde Ganzen NOS 17.32 Sport Extra TELEAC 18.15 De eerste 365 dagen nft het leven van het kind (5) NOS 18.55 TV-inf. Turken I 19.00 Journaal AVRO 19.05 Het wonder der natuur1 19.30 Jonge mensen op het concertpodium 20.30 Hier is Parijs 20.40 Brainwave 21.35 Sonja 's avonds NOS 22.25 Journaal IKÖN-KRÖ-RKK 18.25 Woord voor woord NOS 18.30 Paulus de Boskabouter 18.35 Rogue's Rock 19.00 Panoramiek 19.15 Studio Sport 20.30 Dokter ja, dokter nee 21.30 Journaal 21.35 Zienswijze 20.35 Beeldspraak 23.00 Journaal MAANDAG Nederland 1 NOS-NOT 11.10 Schooltelevisie 11.35-12.00 Schooltelevisie DUITSLAND I .vu... 18.30 Karino - Die Geschichte eines Pfer- - des. 19J5 Akt 19.50 Kurz vor 20.00 Jour naal. 20.15 KÖnigin Luise, Duitse speelfilm uit 1956. 22.00 Trekking lottogetallen. AansL Journ. en weerber, 22.20 Je spater der Abend. 23.20 Ivan Rebroff. 0.05 Journaal. DUITSLAND II 18.00 Magazine met bijdragen van jonge, kijkers. 19.00 Journaal. 19.30 Das Haus an...... Eaton Place. 20.15 Dalli-Dalli. Kwis. 21,45 Journaal. 21.50 Sport cn lottogetailen. 23.05 SOS Pacific, Engelse speelfilm uit 1959. 0.30 Journaal. '\f DUITSLAND III 18.00 Planungsfaktor Urmveltschutz. 18-34 God en de wereld. 19.00 Zandmannetje, v 19.05 Akt. wetcnsch. prog. 13.30 Sport én- reg. nwe. 20.00 Journaal. 20.15 Kult. magaz» 21.00 Assault on the Wayne, Amer. tv-filrn* 22-10 Tips voor lezers. 2225 Journaal. BELGIE NED. 1 18.00 Ti-ta-tovenaar. 18.05 Reiziger twee- de klas, korte Joegosl. speelfilm. 18-13 Di sneyland. 19.00 Populair boekenmagaz. 19.45 Journaal. 20.15 Spelprog- 2L1Ü Amus. prog, 22.00 Film: Het Delphi-Bureau. 23.30 Jour-» naal. Zondag DUITSLAND I 15.30 Nicht efnma! das halbe leben, tF* spel. 1655 Task Force Police. Engelse poli-# tiescrie. 17.45 Ail tag im Ruhrgebiet, dok. 18.30 Journaal. 18.33 Sport. 19.20 Reportages van buiten!, korresponden ten. 20.00 Journ.- en'weerbericht 20.15 Geheimnisse des Mee- res. natuurfilm. 21.05 Alle Jahre wieder,; feuilleton. 2Z3Ö Schaukasteru filmrubriek. 23.15-23,40 Joum. en weerbericht. DUITSLAND II ;r - 1 14.15 Papermoon, schelmenverhalen. 1445 Phanomen Stress, informatieve serie. 15.15 Journaal. 15.20 Aktion Sorgenkind. 1525 Sport. 17.00 JoumaaL 17.02 Sport 18.00 Dag-, -■ boek uit. de Protest. Kerk. 18.15 Die Wal- tons, tv-serie. 19.00 Journaal. .19.10 Ferspek- tieven uit Bonn. 19.30 Gegen 'den Stront, filmportretten van drie kunstenaars, 2O.0t •Der Knabe mlt den 13 Vatern, tv-film. 21.0* Journaal/Aansluitend: Sport. 21.15 Gesprek met de kijkers. 22.00 Claude 22.40 Uebeslieder-Walzer. MM van G. Balanchine. 23.30 Journaal» DUITSLAND III 17.30 Geld. informatieve serie 18LW India* ner, dokumenlaire. 18.45 Postbus 10 19 50. 19.00 Zandmannetje. l9.05Prisma van Westen. 19.45 Kon nieuws en sport uit de regio. 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 BK* Aufstieg des Menschen, beschouwende rie. 21.05 Fazit: uit bedrijfsleven en maat schappij. 21.50 Kölner Treff. amusements- progr. 2320 Barenboim over Beethoven» klassiek muziekprogr. 23.45 Joum. BELGIE NED. 14.30 Open School, informatief progr. 15.W De vallei van de koningen, tv-serie. 15.1»; Labyrint, gevarieerd progr. 17.15 Sesam straat. 17.40-18.30 Concert. 1M5 Ti-Ta-To- enaar. 18.50 Van Pool tot Evenaar, kwis- progr. 19.45 Journ. 20.00 Sport 28.30 S™1?? wave. tv-feuilleton. 21.25 Populaire en licht klassieke muziek. 22.15 Toren vaii j Reportage over de Spaanse architect Rkar- t do Bof ill. 233. Joum. en sport

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1