Waar is vanavond feest? 'We moesten gaan kijken of de wieken al stilstonden' W\ N lA VOOGD'S tv/radio Rolstoelen vormden geen bezwaar, als de prins eenmaal binnen is valt iedereen ten slachtoffer aan de polonaise. GEMEENTE SCHIEDAM AANVULLING MONUMENTEN LIJST door JEANNET RENSEMA SCHIEDAM - Circa driehonderdvijftig dagen per jaar heet hij gewoon Gerard Bannenberg en is ie ar chitect, maar de rest van het jaar draagt hij een prin selijke titel. Die pakweg vijftien dagen per jaar dat ie prins is, ruilt hij zijn dagelijkse pakje voor een her melijnen cape met wit zijden hoofddeksel; zijn naam wordt dan prins Geraldo. De Eerste nog wel. Hij is gedurende die paar dagen prins van het carnavalvie- rend Schiedam. Piins Geraldo de Eerste, de zaal ronddansend met een carnavalvierster. Dronken weg op fo ufo Vertel eens van oud Schiedam „In de grijze oudheid hield een voerman van een molenwagen op de Appelmarktbrug zijn paarden niet in bed wang. waardoor de boom van de wagen door deze deur heen knalde en die plek is nog altijd te zien", aldus P. L. Sluijter. Zie voor radio pas-15 DlNSl ZATERDAG 28FEBRUARI 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Het Schiedamse straatbeeld u-ordt vandaag overdag eerst al beheerst door het carnaval, als om half twee een grote optocht van start gaat aan de Honner- lage Gretelaan. Na een rit door dp stad worden Prins Geraldo en zijn Raad van Elf door de burgemeester op het bordes van het stadhuis verwelkomd, 's.Avonds vindt dit feest een vervolg in Irene waar dan iedere camavalvierder terecht kan. Samen met nog vier ande re verenigingen zorgen De Rietzeilers voor de nodige leut. De Bocrenkapel van Ambrosias zal hier van de partij zijn. De noordelijke bewoners van deze stad kunnen vanavond in de boerderij Landvreugd te recht om daar aan hel carna vallen te slaan. Vanaf half ne gen kan hier volop gehost én gezongen worden. Ook de sociëteit QT in het gebouw De Teerstoof heeft zich aan het carnaval gewaagd. De muziek zal verzorgd worden door Eddie Kent en z'n Band. Blijdorp huil zich vanavond eveneens in het feestgedruis en wel met behulp van The Dyna mite Strings. Dit festijn zat plaatsvinden in het Trefpunt waar vanaf half acht de deu ren wijdopen staan. Alle café's in de stad hebben overigens vergunning om lan ger open te blijven dan anders en zijn dientengevolge ook in ca rnava lastemmi ng. Wie na al dit gefeest nog steeds met genoeg heeft gekre gen van het carnaval kan ten slotte maandagavond nog in het dienstencentrum De Vier Molens terecht, waar de Boe- renkapel. de Dansmariekes en Prins Geraldo plus Raad van Elf het feest nog eens dunne tjes zullen overdoen en dins dagavond tenslotte nog in het Dienstencentrum De Woud- hoek. PRINS GERALDO I: 'Carnaval hier net zo vaak als in Limburg en Brabant' VANDAAG. 28 februari is de enig echte carnavalsdag. Heei het zuiden van Nederland barst los in een feestgedruis waaruit het omstreeks woensdagochtend pas weer zal ontwaken. Met een De burgemeester van Schie- - dam maakt bekend dat op de gemeentesecretarie bij de af deling Openbare Werken twee aanvullingen van de lijst van beschermde monumen ten. vastgesteld door de Mi nister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk bij zijn besluiten van 17 decem ber 1975 en 10 februari 1976, voor een ieder ter inzage lig gen. Schiedam, 19 februari 1976 De burgemeester van Schiedam, drs. A. J. Lems spijker in de kop, nounou! Schiedam doet al enkele jaren voorzichtig mee aan dit festijn. Vandaag staat in eik geval ook deze Nederlandse stad - bóven de grote rivieren - bol van de leut. Een kilometerslange optocht is vandaag door de stad getrokken om de Schiedammers opmerk zaam te maken op het feit dat de grote dag is aangebroken. Het eind van de stoet werd ge vormd door Prins Geraldo I met zijn raad van Elf. Op weg naar het stadhuis, waar burgemeester Lems met bloedend hart voor een paar dingen afstand moet doen van deze stad. De heer schappij wordt voor een dag of wat overgedragen aan de prins. „Wat mij betreft komen de mensen nu inderdaad met klachten enzo naar mij toe in plaats van dat 2e naar de echte burgemeester gaan. Dat is een van de dingen die aan het over dragen van de stad verbonden zijn. Maar verder is het eigen lijk meer symbolisch: het over dragen van de stad of van de sleutel van de stad - betekent eigenlijk dat de burgerij het ge wone dagelijkse werk moet la ten rusten en dat ze zich in de wereld van prins Geraldo moe ten storten. En die wereld heet Carnaval." zo licht de prins toe. We zien hem eigenlijk ook nog niet zitten op die zesde etage van het Stadskantoor als plaats vervangend burgemeester. Er zijn belangrijker dingen te doen als Prins Carnaval, en boven dien. wat moet Lems dan al die dagen doen? Prins Geraldo en zijn Raad van Elf zijn er vast van over tuigd dat het carnaval dit jaar haar grote doorbraak zal bele ven in Schiedam. Het is de vijf de keer dat de Rietzeilers - de enig echte Scniedamse leutver- eniging een carnavalsfeest or ganiseren. Na een moeizame start in de jaren 70 gaat het nu toch steeds beter met het carna val in deze stad. Prins Geraldo: „Ik heb de he le carnavalontwikkeling- in Schiedam meegemaakt. In de eerste jaren was het niks, toen kwamen er maar een paar men sen, hooguit wat leden van de vereniging. Maar het gaat steeds beter. Eerder dit jaar hebben wij bijvoorbeeld al het Boeren- bai gevierd en daar waren 450 mensen. Op het Prinsenbal van zaterdagavon'j zullen er nog wel meer komen. Het ziet er naar uit dat we volgend jaar niet meer terecht kunnen in zaai Irene, maar dat we dan in de Margriethal het carnaval zullen moeten vieren." De koninklijke hoogheid ver telt het allemaal tussen allerlei dwaze danssprongen en drie werf. "Alaafs" door (of is het meervoud van Alaaf misschien Alav'en?) We spreken hem na melijk donderdagavond tijdens het carnavalsgedruis waarin de Stichting Lentefeest zichzelf ge stort heeft. De Rietzeilers zijn hier op bezoek om het feest luister bij te zetten. Per slot van rekening vinden De Rietzeilers hun oorsprong in de schoot van Lentefeest, alias Rietje Konings (de motor achter de stichting). Toepasselijker naam had ze trouwens niet kunnen hebben: Rietje KO NINGS die er de oorzaak van was dat Schiedam een prins kreeg. Net echt allemaal. Voor carnavallers begint een feestavond niet gewoon om acht uur. maar om elf minuten over het hele uur. Elf is het symboli sche getai voor 't carnaval, het is beter bekend als het "gekken getal". Op de elfde van de elfde (11 november) worden de prins en zijn Raad van ELF gekozen. Het hoogtepunt van ieder car navalsfeest ligt dan ook onge twijfeld rond elf minuten over elf 's avonds. Ook bij lentefeest zwaaien om elf minuten over negen de deu ren van lréne open en met veel lawaai komen de eamavalsgas- ten binnenswingen." Een olijke, "uitbunding vrolijke Prins zwaait de zaal rond en groet iedereen met het air van een Super Sin terklaas. Mensen -worden door hem of door een der elf hulpjes van hun stoel getrokken en in een polonaise ondergedompeld. Rolstoelen metmensen erin worden van hun plaatsje ge haald en meegevoerd in de po lonaise, tol groot genoegen van iederen overigens. Na alle carnavalsstampers te hebben afgewerkt beklimmen de prins en z'n raad het podium om de traditionele onderschei dingen uit te reiken. Daarna is het weer dollen geblazen. Fiks zwetend onder zijn her melijnen, roodfluwelen cape wil Prins Geraldo wei enige toelich ting geven op het earnavalsge- beuren. want dat heeft zo'n on begrijpende noordeling als ik wel nodig. Tot mijn vreugde steunt hij me in mijn ergernis over de hedendaagse carnavals hit. „Het is inderdaad meestal troep wat ze produceren. Ze ontdekken een bepaald muziek- schema dat altijd aanslaat en waarop je lekker kan hossen, maar ze zetten er de meest wal gelijke teksten op. Vroeger was het gemiddelde carnavalslied een stuk beter. Zo'n Mien waar is m'n feestneus en die liedjes van Adeie Bloemendaal dié wa ren leuk, maar wat ze er tegen woordig van brouwen vind ik ook maar niks. Allemaal toespe lingen op sex en drank. En dat heeft in feite niets met het car naval te maken, dat. zijn echt fabeltjes hoor dat Carnaval een ander woord is voor dronken schap en sexuele uitspattingen. Het gaat in de eerste plaats om plezier, je moet pret maken, je dagelijkse zorgen voor een paar uur van je afschudden opdat je er later weer beter legen kan," 'aldus Gerard Bannenberg. Ik veronderstel dat hijzelf toch wel een super feestvierder moet zijn. want anders word je niet tot vijfmaal toe tot Prins carnaval verkozen. Hij is te be scheiden om dit toe te geven, hij vindt dat iedereen geschikt is voor het Prinsschap. Maar ondertussen stijgt de stemming in Irene wel een stuk als hij zich eenmaal onder de mensen gevoegd heeft. Het feest bij Lentefeest is al ongeveer de tiende keer dat ie dit jaar car naval viert. Gaat al dat geear- naval hem nou niet de strot uit hangen? „Nee hoor. ik doe het steeds .weer met evenveel plezier", rea geert de prins. „Wij worden overal uitgenodigd om het car navalsfeest op te luisteren en ik vind dat je zoveel mogelijk uit nodigingen moet accepteren. Je bent prins of je bent het niet. Zelfs 'in de eerste week van maart moeten we nog vrijwel iedere avond ergens kómen op draven maar ik vind het erg ieuk om te doen," zo zegt Geral do I die inhet dagelijks leven architect is. Hij heeft niet eens een weekje vrij genomen voor al dat carnaval, dat doet ie er allemaal wel even bij. En, hoewel hij zelf Brabander is -. „Ik kom uit het land van de zachte g" zegt ie zelf. - blijft hij toch de hele carnavalsperio de in Schiedam, "...want het is hier net zo leuk als daar." En dat is toch wel het grootste compliment dat een zuiderling aan het boven- rivierse Schie dam kan geven.^ v SCHIEDAM - in een dronken bui is dèHS9-jarige Schiedammer A. J: L.rrtet auto en al op;;het voertuig van de 35-jarige Schie dammer H. W. G. v.D. geknald. Deze stopte op de Broersvest voor een voetgangersoversteek plaats, hetgeen meneer L. niet in de gaten had. Nadat er twee blaasproeven en een bloedproef waren genomen, bleek ook nog dat L. niet over een rijbewijs beschikte. HOOGSTRAAT 10 - SCHIEDAM - TELEFOON 269737- Ook voor stoffen en garens uw juiste adres. Inruil en "oetalingsservice - Reparatie aan alle merken Alle bekende merken zoals: Husqvarna, Elna, Bemina, Lewenstein, Anker, Vesta. Door HANS LETTE SCHIEDAM - „Ik ben van 1905, ik kan me amper heugen dat er molenivagens holder de bolder over straat reden. Alle verhalen uit de tijd dat Schie dam nog "Zwart Nazareth" heet te heb ik horen vertellen door m'n vader", zegt meneer P. L. Sluijter uit de Visserstraat. Hij is de eerste die reageerde op ons verzoek om verhalen te komen vertellen over het oude Schie dam. Zijn vader werkte als mo lenaarsknecht op de Ploegmolen die ooit eens in de buurt van het de paarden voortdurend extra aanspoorde om te proberen twee tochten met het vaste goed te kunnetl maken. Ook de vader va n P. L. Sluijter heeft weleens een dag in de gevangenis moeten zitten, omdat hij te hard met zijn molenwagen had gereden. Om te bewijzen dat een ver haal over de Scniedamse molen wagens echt gebeurd is. neemt hij ons mee naar het enorme witte pand dat achter de Appel marktbrug aan de Lange Haven ligt. Hij noemt het in de grijze oudheid dat er een molenwegen met een dusdanige snelheid over de Appelmarktbrug ratelde, dat j de leidsels braken en de paarden i die de wagen trokken op hol j sloegen. De molenwagen kwam i lot stilstand doordat de boom er van in de zware, houten deur ran het eerder genoemde witte pand bleef steken. Nu nog steeds ts op de deur de plek te zien waar de boom in bleef steken. ..Mijn vader heeft nog ver schillende molens uitgestookt. Het is wel zonde dat er veel zijn gesloopt maar het werk in de molens loonde niet meer. Ook heeft mijn vader nog geholpen met het slopen van de Ploegmo len. Hij had toen graag de ge velstenen met daarop een ploe gende boer willen kopen, maar voor hij het wist was de steen in elkaar geslagen." Meneer Sluijter zit barstensvol verhalen over hoe het toeging in oud-Schiedam. Het Schiedam uit de lijd dat er een zakkendragers- gilde was en dat de mensen die daar lid van wilden worden een zak moesten kopen en gedoopt moesten ivorden. Degene die dat niet trilde werd zijn hele verdere leren "de ongedoopte" genoemd. ..De meeste Schiedammers kende je alleen maar van hun bijnaam. Ik vertelde mijn vader een keer dat er een oude kennis van hem dood was. Toen ik hem echter zei: Ach pa die ken je toch wel dat is "de Peur", toen wist hij wie ik bedoelde." Schiedammer P. L. Sluijter vertelt over het beste vat in een jeneverstokerij dat om de zoveel tijd schoongemaakt moest wor den. „Omdat er geen ventilatie was moesten de mensen met el kaar blijven praten om te voor komen dat iemand zou bedwel men door de jeneverdampen. Er zijn er dan ook verschillende ge bleven ui het beste vat. Nee ar beidsvoorwaarden kende men. toen nog niet." „Mijn ouders woonden voordat ze naar de Visserstraat verhuis den in de buurt van de "Rooie Koolbuurt". Daar kwam twee maal in de week een waterver koper aan de deur. Het gebeurde dan ook wel dat m'n moeder meer jenever dan drinkwater in huis had." „Ik ben geboren in de Visser straat op nummer 29 en ik woon nu op nummer 24. Ik vind het nog steeds ieuk wonen in de Gorzen. De ménsen daar maken- gewoon pa Ietsjes van hun wo ningen. Meneer Sluijter vindt het niet zo erg dat de Sckiedamse bin nenstad er nu zo treurig bijligt. ■Volgens zijn zeggen is die bin-' nenstad in feite nooit iets ge weest om echt trots op te wezen. Wat hij tenslotte nog wel kwijt uil zijn de namen van verschil lende hofjes in de binnenstad zoals ze in de volksmond werden genoemd. Zo lag er in de buurt van de Lange Achterweg een hofje getiteld "Ouwe Wijven reet". een ander verdwenen hofje heette voorheen Paard in de bek". Hoofd te vinden was: „Wanneer hij 's avonds laat was moesten we gaan kijken of de wieken tan de molen al stilstonden. Als het zo was betekende dit dat hij eraan kwam. Meneer Sluijter vertelt over de tijd dat de mo- lenwagent die met het zoge naamde vaste goed door Schie dam reden zwaar onder controle stonden van de commiezen van de accijnsdienst. Deze wagens mochten alleen tussen kalf tien en tien uur 's morgens over straat rijden waarbij het dik wijls gebeurde dal een merman NOS 15.30 Journaal NCRV 15.32 Pas '65 16.00 Kijkdoos 16.40 De reizen van Kim. 17.05 De trom van Pandoera 17.30 Sport A hoy' TELEAC 18.15 Voorl.progr. Soc. Verze keringen NOS 18.45 TV-informatie voor Marokkanen 18.55 Journaal AVRO 19.05 Wie van de drie 19.45 De zwarte Orpheus, speelfilm NOS 21.35 Journaal AVRO 21.50 Sportpanorama NOS 23.15 Journaal 23.20 Lied van de week 17.15 WK schaatsen te Heerenveen NOS 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal KRO 19.05 Peppi en Kokki 19.20 Q en Q KRO-RKK 19.50 't Zand 33 NOS 20.00 Journaal KRO 20.25 Charlie Bubbles 22.00 Brandpunt 22.40 Er zit muziek in NOS 23.05 Journaal ZONDAG TELEAC 14.00 Pech onderweg (8) 14.30 Les Gammas (27) 15.00 Wetenschap in bewe ging (7) 15.30 Bedreigde landschap pen (4) NOS 16.00 Journaal 16.02 Sesamstraat 16.27 De kale ibis 16.55 Voetbal en toto uitsla? gen IKON 17.00 Vesper 17.30 Wilde Ganzen TELE4C 18.15-18.45 De eerste 365 da gen uit het leven van een kind (6) NOS 18.55 TV-inf. Turken 19.00 Journaal KRO 19.05 The Flintstones 19.30 Carnaval 20.20 Gunsmoke. tv-serie 21.10 Pleisterkade 17 21.55 Heel de mens 22.25 Berliner Philharmoni- kei* HUM. VERBOND 23.00 Zes-Een-Zes-Acht NOS 23.05-23.10 Journaal 13.55-17.00 WK schaatsen te Heerenveen. AVRO 17.00 AVRO's Sportpanora- 1 j ma IKON-KRO-RKK 18.25 Woord voor woord NOS 18.30 Paulus de Boskabouter 18.35 Rogues Rock 19.00 Panoramiek 19,15 Studio Sport 20.30 Oten hoe zit het nou met Sien? 21.00 Antenne- gericht op... Noord-Amerika: coun try music 21.30 Journaal 21.35 Informeel 22.35 Beeldspraak: Nic. Tim- mers en de universiteit van de socio-ruimte 23.00-23.05 Journaal. DUITSLAND I 18.30 Intermezzo 19.15 Akt. 19.50 KurZA'or 8 20.00 Journaal en weerbericht 20,15 Ope-- ning van de ARD-televisielotenj 19 io. 22.00 Trekking van de Lottogetallen. Aan».: Journaal 22.20 The suspect, speelfilm. 23.45-23.S0 Journaal. DUITSLAND II i/t 18.00 Kung Fu 19.00 Journaal 19.30 Disco- *76 20.15 Avec Ia Peau des Autres. speelfilm 21.45, Journaal 21.50 Sport 23.05 Eskaiation, - film 0.35 Journaal. DUITSLAND lir 18.00 Planungsfaktor lm weitschutz. i*«w God en de wereld 19.00 Zandmannetje 1° Famihenral 19.30 Sport en regionaal- nieuws 20 00 Journaal en weerbericht Kultureel magazine 21.00 Tv-spel van de maand 22.30 Sprucheklopfer 22.45 Journaal. BKLGIK NFD 18.05 Ti-Ta-Tovenaar 18.10 nis"eyl?.nr: 18.55 Escapade 19.45 Journaal 20.15 De wies Andersen Show 21.15 Nieuws m de marge 22.00 Kruis of munt 22.50 Nws. Zondag DUITSLAND l 15.35 When Willie comes marching ho me. speelfilm 16.55 Task Force Police, de- ♦ectivo-serie 17.45 Dip dritte Rasse. dOKU- menu 1 re 1*30 Journ. 18 33 Sport. 19.20 He- portages van buitenlandse korrespon den te 20.00 Journ en weerber 20.15 Alle Janre wieder, tv-feuilleton 21.55 A ns losse. Kun stenaarsportret 22.40 Journ. en weerber. 22.45-23.30 Symfonie orkest. DUITSLAND I! 14.15 Papcrmoon 14.45 Phanomen stre*.. inl progr. 15.13 Journ 15.30 Aktton Sorgtn- kind I5.r> Talsaihnn. ciokumen'.atre iw» Kirtilrrcarnavul ITO" Journ. U-02 'jwr. 18 00 Dagboek uit de Katholieke kerk. li' Bonanza 10.00 Journ. 19.10 Perspektieven uit Bonn I93U Munek-tournaal 20.15 Ztgru- norlteoe operette 21.40 Journaal 21.55 Dan literarische follctqutem. diskussie 22.40 Journ. DUITSLAND 11! 17,30 Recht. inf. progr. 18.00 Indianen. kumentaire 18.45 Postbus 10 19-» Zana mannetje 19.05 Prisma van het westen ij" Nws uit Noord ri inland- Westfalen Journ. en wecrb 20.15 Der Aufstieg men.^chen. beschouwende serie -I-50 navalsbal 22.35 Literatuur als Zeitgeschicn- U* filmportret 23.20 Journ. BELG IE NED Mf.n, 15.00 Valley ot the Kings 15.15 Laoyrm 17.15 Sesamstraat 17.40-18.15 Concert IJ" Ti-ta-tovenaar 18.50 Paling ês Co 19.00 He. huis waarvan wij dromen 20.00 Sportwfe eind 20.30 Say who you are 22.25 Brusse^ wandtapijten van de pre-Ren ai stance Journ en sport journ

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1