Ingewijden uit kring van senaatscommissies: Staatsbezoek.... doe het anders, zegt Vondeling FIOD en Stad Rotterdam liggen weer overhoop r Gefeliciteerd met uw 12 gratis kranten Gefeliciteerd met aw gratis mimu, I 11 mam MIST.100 auto's op elkaar Geboorten- golf in Antwerpen verklaard "'Lichaamstaal BANKSTELLEN Ilt't llï»*'»' Nog drie jaar., 05 ssggg kirk Pleegvader lag bewegingloos Paniek Pyama I»; lb*'"#?» Gladheid Kou blijft INFORMATIE OVER BEZORGING: DAGVAARDING TEGEN LUNS Jonge hond vier dagen in auto 'Brabant' aangevaren (Van een onzer verslaggevers) KROMMENIE De brand Is het Zaan- se huisje aan de Vermaningstraat in Krommenie, waarhij de 68-jarige heer P. F. Kriek om het leven kwam, blijkt te zijn gnj+icht door zijn 19-jarige pleegdochter. Boi Bel 010 -147400 (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De verzekeringsmaatschappij Stad Rotterdam heeft de Fiscale Inlich tingen en Opsporingsdienst (FIOD) opnieuw geweigerd dossiers in te mogen, kijken. f Da's een goed besluitt a neemt een abonnement op Ket Vnje Volk. U krijgt hem voortaan iédere dag in de bus. - Om te beginnen krijgt a hem zelfs- 12 keer helemaal gratis. Gefeliciteerd. Twaalf keer gra tïs bon- Vooruit, ik neem *n abonnement. Maar'we beginnen wd met 12 gratis kranten in de bus. Ik neem een kwartaolabonne» ment/maandabonnement. (Doorhalen a-ui?.), U gaat een fijn cadeau uitzoeken uit de cadeau- Iceuzelljst van Het Vrije Volk. U maakte *n vriend of kennis abonnee. Die nieuwe abonnee verdient er 'n fijne krant mee (eerst 12 keer gratis in de bus). £n u verdient er dus een cadeau mee. Gefeliciteerd. Cadean-keozelijst bon. 'k Maak nevenstaande nieuwe abonnee. Stuur mij a.ui>. uw cadeau-keuzelijst, Onderstaande nieuwe abonnee wenst een kwartaalabonnement/maandabonnement. (Doorhalen a.ui>.V Hij ontvangt de krant eerst 2 weken gratis. ir Dinsdag 9 maart 1976 31e Jaargang no. 8744 hoofdredacteur herman tvigbold Hoofdkantoor: Witte de Wlthsfraat 23, Rotterdam tel. 01014,74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 010—13.63.80—1474.11 'VS bezit betaalorders Lockhecc voc; r de prims" Van onze correspondent FRED FOPPEN WASHINGTON Amerikaanse autoriteiten zijn in het bezit van Lockheed-betaalorders ten gunste van prins Bernhard. Dit is ons gebleken na gesprekken, die we gedurende enkele we ken gevoerd hebben met personen, die bekend zijn met de details van het onderzoek van de Amerikaanse senaatscommissies voor het Beurswezen en Multinationale ondernemingen. tjockheed heeft de Beurscom- commissies en steekpenningen, missie (SEC) als gevolg van een die sinds 1970 zijn betaald. Daar- juridisch dwangbevel documen- onder zijn-ook documenten van ten moeten verschaffen over Lockheeds accountantskantoor Arthur Young. Het Center for law In Los Angeles stelt in een aanklacht tegen de Lockheed-directte, dat het vhegtuigbedrijf ra 1961 be gonnen is met het betalen van steekpenningen. De accountants van Arthur Young zouden pas in 1967 of 1968 op het spoor zijn ge komen van deze geheime beta- lingen. Zij schijnen er geen be zwaar tegen te hebben gemaakt. Alleen werd in 1968 de eis ge steld, dat een kwitantie voor iedere betaling moest worden getoond. Dit is gebeurd, hoewel de juiste bedragen en de ont vangers meestal m code werden aangeduid. De sleutel tot die code 1s in handen van de Lock- heed-directie. De Amerikaanse autoriteiten weten, dat de advoeatenfirma Coudert Frères in Parijs in 1972 is verzocht om ÏOG.OOO doilar aan prins Bernhard over te ma ken op een bankrekening. Deze rekening zou een nummer conto in Zwitserland zijn. Dat is de reden, dat een getekende kwitantie ontbreekt. Kolonel Bobbins, die nu in Philadelphia woont, maar toen voor Lockheed in Parijs werkte, zou de tussen persoon zijn geweest. Bobbins is op wereldreis, maar zijn schoonzoon heeft verklaard dat de kolonel en prins Bernhard onmiddellijk na het uitbreken van het schandaal contact met elkaar hebben gehad. De onderzoekers hebben geen reden te twijfelen, dat prins Bernhard het geld niet ontvan gen heeft Dit blijkt ook uit de getuigenis van Carl Kotchian, die tijdens de hoorzitting zet: ,,Ja, meneer, de documenten wij zen het uit." Bovendien zou de prins m 1962 onmiddellijk in het geweer zijn gekomen, toen de Loekheed-directie de een mil joen dollar niet leek uit te be talen. De prins had daarover een afspraak gemaakt met de toenmalige topdirekteur Robert Gross, die in 1961 overleed. Zie ook de pagina's 3, 4 en 5 De auto van. het meisje dat bij de botsing verongelukte, wordt weggesleept. Twee doden bij ketting botsingen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zeker honderd auto's raakten vanmor gen om acht uur op de Rijksweg Rotterdam-Den Haag be trokken bij drie kettingbotsingen. De 67-jarige heer Koedan uit Rotterdam en een nog onbekend meisje kwamen om het leven en er viel een groot aantal gewonden. De kettingbotsingen werden veroorzaakt door dichte mist en plaatselijke gladheid. De schade was groot. Drie auto's vlogen in brand, tientallen, auto's zijn total loss. Na fatale duw brand gesticht De brandweer vond zondag zijn verkoolde lichaam onder de puinhopen van het houten huisje, rfet meisje, Wilhelmina S„ die sinds de dood van.baar ouders bij de alleenstaande man inwoonde, heeft tegenover de politie een bekentenis afgelegd. i - Ze kwam zaterdagavond thuis met een vriend die ze kort tevoren in een café had ontmoet. Haar pleegvader, die al op bed lag, kwam naar beneden om met hen een borreltje te drinken. Na eerst ge zellig te hebben gepraat, probeerden de jongen en het meisje de man later te bewegen weer naar bed te gaan. Ondanks aandringen ging de beer Kriek daar niet op in. 's Morgens om half acht ging de vriend weg, waarna de ruzie tot een uitbarsting kwam. WUhel- raina gaf haar pleegvader een duw, waarop hij te gen de tafel viel. Toen hij bewegingloos bleef lig gen, raakte ze in paniek. Tegenover de politie ver klaarde ze geen andere uitweg te zien dan het huis met petroleum te besprenkelen en in brand te steken. Om de indruk te geven dat zij ook door de brand was verrast, deed ze een pyama aan en holde zo naar de buren, die de brandweer waarschuwden. De politie kreeg argwaan doordat het meisje tegen strijdige verklaringen aflegde. R»,\* - «iV&S -SS v. ANTWERPEN Een geboortengotf die twee da gen duurde bracht vorige ■week grote verbazing te weeg in. Antwerpen en de omliggende gemeenten. De ambtenaren, die over stroomd werden met aan giftenprobeerden zich te herinneren wat zich negen maanden geleden had af gespeeld. De televisie was nïet ge- stoord geweest en van uitvallen van de verwar ming was ook geen sprake omdat het hartje zomer was. Een medewerker van de medische dienst bracht de oplossing. Het afgelopen weekeinde vond er in Bo nte een congres van vrou wenartsen plaats. De heren media hadden voor het gemak van hun achterblij vende collega's de natuur een handje geholpen en een moot aantal baby's eerder ter wereld laten ko men. Er komt geen einde aan de inventiviteit van ontwerpeis als het om het bedrukken van T-shirts gaat. Wie zijn aardige gezicht of mooie benen "als beste van het geheel wil benadrukken, kan bet met deze hemdjes voortaan dubbelop doen. Lichaamstaal noemt de ontwerper dab Rotterdam en Delft stuurden zo snel mogelijk politie, zieken wagens en brandweer naar de plaats van de botsingen. Om de weg zoveel mogelijk vrij te hou den. leidde de politie alle ver keer om. De njksweg was In de richting Den Haag, waar zich «en van de drie kettingbotsingen voordeed, volledig verstopt van af het Klein polderplein in. Rot terdam tot even voor Delft. Ook op de zeer drukke toevoerwegen ontstonden in korte tijd lange files, In de rest van het land had bet verkeer eveneens hinder van mist en gladheid. Bij Everdingen op de weg van Utrecht naar Bosch vielen twee gewon den bij een hotsing van twee auto's. Gisteravond raakten op de rijksweg richting Delft tien au to s met elkaar in botsing. De 46- jarige G. H. Knol en zijn 37-ja-< rige vrouw werden met hoofd en beenwonden naar het zie kenhuis gebracht. ook >o klassieke en massief eiken jpsubelen nergens zo'n keus' Fa- orrekstoonzalen Industriegebouw, wudsesingel 66. R dam. Tel 010 126461 {Van onze pa riemen ts- redactie) DEN HAAG Kamer voorzitter Vondeling is weer eens fors van leer getrokken tegen de gang van zaken bij staatsbezoe ken. 'Teder land zucht er onder. Alle officiële men sen die aan zo'n bezoek deelnemen, balen ervan," zegt hij in een interview met het huisorgaan van het percentrum Nieuws poort Een hedendaags staats bezoek is een formaliteit met eindeloos veel plicht plegingen, meent Vonde ling, terwijl de eigenlijke doelstelling, de ontmoe ting van volkeren, uit het oog is verloren. Een staatsbezoek-nieu- we-stljl, waarin de bevol king een actieve rol speelt, wordt tegengehouden door Buitenlandse Zaken, zo meent Vondeling. Op dat ministerie wil men pas aan zoiets beginnen als anderen ons voorgaan, zegt de Kamervoorzitter. Als voorbeeld haalt Von deling het staatsbezoek aan dat het Deense vor stenpaar onlangs aan ons land bracht. Denen %n Ne derlanders zouden dan eea allesomvattende ontmoe ting moeten hebben, vindt de Kamervoorzitter. "La ten de boeren tijdens zo'n staatsbezoek eens samen gaan ploegen, laat ze ge zamenlijk de koeien mel ken," stelt hij voor. 2? de meeste plaatsen droog flinke opklaringen maar in wrtaeht en ochtend ook plaatse- W mist Weinig wind. Minima min 3 tot min 8 graden, omstreeks 2 graden. Mn maan epondar op ond»r ■«WH 07 Gt 10 30 1201 03.17 (géén onder nummer) Vraag noor de afd, abonnee-service maandag t/rn vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen* onder de Strips LA SPEZ1A NAVO-sedre- taris Luns is gedagvaard om op 23 april in de Italiaanse marine haven Le Spezia voor de rechter te verschijnen. De Italiaanse Thelma Baruffatti vordert van hem 10 miljoen üre (34 000 gul den). De vrouw heeft 13 jaar lang Engelse les gegeven op de NAVO-school in La Spezia, zon der by haar vertrek de volgens haar gebruikelijke „gouden handdruk" te krijgen. MAASTRICHT Een jonge herdershond heeft vier dagen, lang in een Belgische auto in Maastricht opgesloten gezeten. De politie bevrijdde het dier gisteren uit de vuile en koude wagen Tegen de Belgische vrouw die de auto vorige week had achtergelaten, is proces verbaal opgemaakt. Fen in woonster van Maastricht heeft het dier in leven gehouden door hem via het geopende portier raam eten te geven. i Alice Paul is 91 jaar oud en tu>g steeds is het doelwaarnaar ze al sinds de twintiger jaren streeft, met bereikt. Alice, die thans teruggetrokken leeft in Ridgefield, Connecticutmaakte in 1923 het wetsontwerp, dat vrouwen in de Verenigde Staten dezelfde rechten moest geven als mannen, [n de laatste vier staten van de VS wordt de wet pat in *79 mpeooerd. De FIOD, op Jacht naar zwart geld. arekt meiwen die uitkerin gen vr ongevallen- en zieken geld'. e> zekeringen voor de be lasting hebben verzwegen. De FIOD heeft de Stad Rot terdam gevraagd inzage in de dossiers van verzekerden te ge ven. De maatschappij heeft dit na overleg met de officier van Justitie geweigerd. "We hebben geen enkele be hoefte belastingontduikers te beschermen, maar vinden hef wel nodig persoonlijke gegevens van de verzekerden te bescher men", aldus directeur P. van Steensel. Hij houdt er rekening mee dat hij de FIOD wel namen en adressen en uitgekeerde bedragen aan verzekerden zal moeten geven. De Stad Rotterdam h vorig jaar door de rechter gedwongen namen en adressen van boten- bezitters te leveren toen de maatschappij weigerde de dos siers van jacht-eigen&ren aan de FIOD te laten zien. VLISS1NGEN De Finse vrachtvaarder Fennia heeft van morgen in dichte mist op de Westerschelde het Nederlandse binnenschip Brabant, dat bij Temeuzen voor anker lag, aan gevaren. Beide schepen werden zwaar beschadigd. Naam:. Adres: Plaats: In «en open envelop zonder postzegel opstoten aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. Mij» naam: Ziin/Usar naam: Adres: Adres: Plaats: Plaats: In open envelop zonder postzegel opsturen aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. Rotteidctt, N 4,

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2