Militairen grijpen macht in Argentinië jus AMSTEL BIER KOFFIE HRE |fot 11 oei SLAAPKAMERS Eikehout Griep en rode hond slaan toe op veel scholen Aantal manuren verminderen tot 50 procent 'Verkoop pil in supermarkt' Fregattenorder eerder inbrekers vielen in slaap INFORMATIE OYER BEZORGING: Grimmig straat WUNKAN Zijn kunstbeen uit raam gegooid KRAT 24 flesjes 0,3 liter 14A& I GEÉHX60MAAR je kunt het beter bij (Van een onzer verslaggevers) WASHINGTON/DEN HAAG De commissie Donner zal omstreeks 15 mei met haar eindrapport komen. Dit is de stellige verwachting in Den Haag nu vandaag de Ame rikaanse regering heeft beloofd een aantal stukken ter be schikking van de commissie te stellen. Hierover is een over eenkomst getekend tussen het Amerikaanse ministerie van Justtie en de Nederlandse regering. halen! MAASTRICHT Twee jeugdige inbre kers, die door de politie slapend waren aange troffen in een Maas trichts schoollokaal, zyn.gisteren voorgeleid aan de officier van Jus titie in Den Bosch. De jongens, veertien en. vijftien jaar oud, vieren na een serie nachtelijke inbraken in slaap gevallen in het vhtuurkundelokaal van de Jeanne d'Arcschool. De twee, die in een Maastrichts opvoe dingsgesticht thuis ho- hebben bekend dat w zes scholen heb- ingebroken. Enkele van deze in braken pleegden ze in nacht van hun ar restatie. De jongens nadien een bos sleutels een serie schroeven draaiers bij zich. Twaalf keer gratis bon. Vooruit, ik neem 'n abonnement. Maar'we beginnen wel met 12 gratis kranten in de bus. Ik neem een kwartaalabonne ment/maandabonnement. (Doorhalen a-u.b.). J Da's een goed besluit: u neemt een abonnement op Eet Vrije Volk. U krijgt hem voortaan iédere dag in de bus. Om te beginnen krijgt u hem zelfs 12 keer helemaal gratis. Gefeliciteerd. coffeïnevrije Bel 010-147400 Cadeau-keuzelijst bon. 'k Maak nevenstaande nieuwe abonnee, Stuur mij a.u.b. uw cadeau-keuzelijst. U gaat een fijn cadeau uitzoeken uit de cadeau keuzelijst van Het Vrije Volk. U maakte 'n vriend of kennis abonnee. Die nieuwe abonnee verdient er 'n fijne krant mee (eerst 12 keer gratis in de bus). En u verdient er dus een cadeau mee. Gefeliciteerd. Ondcntaanda nieuwe abonnee wenst een kwartaalabonnement/maandabonnement. (Doorhalen a.u.b.). Hij ontvangt de krant eerst 2 weken gratis. Woensdag 24 maart 1976 31e jaargang no. 3727 hoofdredacteur herman wigbold Hoofdkantoor: Witte de Withsïraat 25, Rotterdam tel. 010—14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010—13.63.80—14.74.11 (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES President Maria Estela Peron van Argentinië is vanmorgen vroeg afgezet en gearresteerd. Mi litairen hebben het bestuur overgenomen en de staat van beleg afgekondigd. De staatsgreep, zorgvuldig voorbereid en openlijkin de nieuwsmedia aangekondigd was, verliep zonder bloedvergieten- Aan genomen wordt, dat de opperbevelhebber van het leger, generaal Jorge Videla (51) aan het hoofd van een militair driemanschap de functies van de president heeft overgenomen. Videla wordt een a-politieke beroepsmilitair genoemd. Vanmorgen om kwart over ze- ontkomen. Toen de helicopter ven heeft de junta via de radio landde werd h(j omsingeld door een door marsmuziek omlijst luchtmachtsoldaten, communiqué uitgegeven, waarin werd meegedeeld, dat de bevel hebbers van leger, marine en luchtmacht de feitelijke macht hebben overgenomen. In een tweede communiqué werd gezegd, dat alle openbare bijeenkomsten verboden zijn. Er werd gewaarschuwd tegen de pu blicatie van „alarmerende be richten." President Peron heeft nog ge probeerd het land te ontvluchten toen militairen met tanks de ring om de hoofdstad Buenos Aires dichter sloten en naar haar paleis oprukten- Even na viiven wilde Isabel Peron haar paleis met een helicopter verlaten. In plaats van naar haar residentie in de voorstad Olivis te vliegen, 'gaf ze de piloot opdracht uit te wijken naar het gr neentelijke vliegveld in de hoop van daar naar het buitenland te kunnen Grimmig, de machinegeweren in de aanslag, houden Argentijnse troepen de wacht in de buurt van. het parlementsgebouw in Buenos Aires. Nog voor het aanbreken van de dag heejt het leger op grote schaai arrestaties verricht. Behalve de pre sident zouden zich ook minister van Arbeidszaken Miguel Unamuno en vakbondsleider Lorenzo Miguel in arrest bevinden. Alle binnenlandse vluchten zijn verboden; geen schip mag Argentinië verlaten. norm. fles! andere In het centrum van Buenos Aires waren vanmorgen duizen den militairen in gevechtstenue samengetrokken. In hotel San Martin, waar het ministerie van Buitenlandse Zaken is gevestigd, hadden zich manschappen van de marine genesteld. Venvacht wordt dat de mili taire junta meteen zal beginnen met een onderzoek naar de be schuldiging, dat de 45-jarige Isa bel Peron openbare fondsen heeft gebruikt om particuliere schul den af te betalen- De minister van Defensie De- heza heeft gisteravond tever geefs geprobeerd vrijgeleide te krijgen voor tachtig hoge func tionarissen en president Peron, als prijs voor de overdracht van de macht. (zie verder pag. 5, eerste kolom) voorraad Marie Estala („Isabel") Peron iken •he i- over de rema i de tend 'uele reert De commissie Donner krijgt hierdoor de beschikking over een aan tal stukken en geheime verhoren van de Lockheed-onderzoekcom- missie van Senator Church. Bovendien is hiermee de pro cedure geopend dat ook de stuk ken en betalingsbewijzen die bij de Amerikaanse toezichtcom- missie voor de Beurs (SEC) be rusten, ook ter beschikking van de commissie zullen komen. De Amerikanen hebben als strin gente voorwaarde gesteld dat de stukken geheim' zullen - blijven zolang geen strafrechtelijk on derzoek .wordt ingesteld. De Nederlandse regering had een maand geleden de Ameri kaanse regering officieel orn de, stukken gevraagd. De Amerika nen wilden zich voordat zij hun medewerking gaven eerst overtuigen van de juridische sta tus van de commissie Donner in Nederland. In politiek Den Haag wordt nu aangenomen dat de commissie vaart achter de arbeid kan zet ten. Het wordt politiek onge wenst geacht dat de onderzoek commissie nog veel langer nodig zal hebben. Zie ook pagina 4 FOCUS. ROTTERDAM Twee, wat verlate, ziekten woe den momenteel in het westen van ons land: in fluenza (griep) en de rode hond. Vooral onder jon geren. en op scholen, hou den de ziekten huis: grote aantallen schoolkinderen, maar ook leerkrachten liggen thans in bed. De infuenza Is een „na- suddertje" van de griep die enige weken geleden op zijn hoogtepunt was in Noord-Nederland, maar zich daarna in oostelijke, zuidelijke maar vooral westelijke richting over ons land verspreid heeft. Hoge koorts, buikklachten bij jongeren, en hoofd pijn- en duizligheids- klachten bij ouderen, zijn er de voornaamste ken merken van. De Rotterdamse GGD spreekt bij de snelle stij ging van het aantal geval len van rode hond van „een epidemische verhef fing". Thans melden huis artsen per week ruim honderd nieuwe gevallen tegen vorige jaren slechts tien a vijftien. Rode hond kan vooral bij vrouwen die in verwachting zijn de eerste vier maanden van de zwangerschap gevaar lijk rijn. Generagl Videla (51), nieuwe machthebber. moet (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De werkgelegenheid voor 20.000 A 25.000 werknemers in de scheeps bouw wordt regelrecht bedreigd. In de scheepsnieuwbouw zal dc capaciteit gemeten in manuren met 30 procent, misschien wel 50 procent, moeten worden teruggebracht. Dat schrijven de ministers Lubbers (Economische sche Zaken) en Boersma (Sociale Zaken) aan de Tweede Kamercommissies voor economische en so ciale zaken, die zich vandaag beraden over de zorg wekkende positie van de Nederlandse scheepsbouw. De scheepsbouw in de wereld staat voor een grote crisis, maar volgens de ministers is de situa tie in Nederland extra somber. Prijsconcurrentie is altijd een zwak punt geweest van onze scheepsbouw, maar daar stonden sterke punten als houden aan de levertijd en kwaliteit tegenover. Door de marktontwikkeling heeft het levertijdargument in de con currentieslag snel aan kracht in geboet en heeft het kwaliteits argument onvoldoende gewicht. Daarnaast gelden steunmaatre gelen in landen als Japan, Enge land en Italië en voorts voeren lage-loon-landen een scherpe prijspolitiek. Dit alles maakt de situatie in Nederland desastreeus. De meest verouderde scheeps- bouwcapaciteit in Nederland moet worden weggenomen. Gevolgen voor de werknemers kunnen vol gens de ministers opgevangen worden door omscholingsregelin gen, herplaatsing en een ver ruimde arbeidstijdverkorting, waarbij een speciale regeling voor deze sector noodzakelijk lijkt. De gehele problema tiek zal behandeld moe ten worden door de in te stellen Commissie Moeilijke Jaren Scheepsbouw van werk gevers, werknemers en overheid. Dit merk waardige .danspaar" valt sinds gisteren te zien in de dierentuin van het Westduitse Frankfort Zee-olïfant King betuigt tegen etenstijd zijn aanhanke lijkheid aan de oppasser die de lekkere hapjes brengt. De dierentuin- directie wil er een dagelijkse attractie van maken. De op passer is alleen wat bang voor Kings gewicht: twee ton. ROTTERDAM In Rotter dam zal een proef worden ge nomen met lijntaxi's. Dit zijn taxi's die tegen een gereduceerd tarief onrendabele buslijnen ver vangen. Als de proef slaagt zullen de lijntaxi's worden ingezet in Om moord, Schiebroek. Groot-IJs- selmonde, Pendrecht, Zuidwijk, Rhoon en Poortugaal. Het idee voor deze vorm van openbaar vervoer is afkomstig van een commissie, die de op dracht heeft het Rotterdamse taxibestel te reorganiseren. Wet houder Mentink en de gemeen teraadscommissie voor verkeer hebben de gedachte gisteren overgenomen. Rotterdam rekent erop dat de proef wordt betaald uit de experimentenpot van mi nister Westerterp. De lijntaxi's de gemeente betekenen, wel een zullen geen kostenbesparing voor serviceverhoging voor het pu bliek. LONDEN Een vrouwelijke arts, Jill Tattersall, heeft op een congres ovei het geboortevraag- stuk in Londen gezegd dat de pil in supermarkten zou moeten worden verkocht. Volgens dokter Tattersall heb ben vooral jonge meisjes die de pil willen gaan gebruiken drem pelvrees: ze durven hun huis arts er niet om te vragen. Als bewijs voor haar stelling voerde zij aan dat van de vrouwen die voor hun twintigste een kind krijgen circa 70 procent onge huwd is, of uitsluitend vanwege de zwangerschap getrouwd. DEN HAAG Om een bijdra ge te leveren aan de werkgele genheid in de scheepsbouw wil het ministerie van Defensie nog dit jaar de opdrachten geven voor de bouw van een derde se rie van vier standaard-fregatten voor de marine. Deze schepen kosten per stuk ongeveer 225 miljoen gulden. Onder hoofdaanncmerschap van „De Schelde" in Vlissingen (RVS), die de eerste acht schepen bouwt, kunnen alle geweren die slechte orderportefeuilles hebben en in staat zijn deze schepen te bou wen, in aanmerking voor een or der komen. Verwacht wordt dat de RSV-werven in het Waterweg gebied (RDM, Wilton en Verolme- Rozenburg) grote kanshebbers voor een opdracht zijn. •■vantimcubelen. bankstellen, enz. Nergens zo'n fceus. Fabrickstoonzalcn Industriege bouw. Goudsesingel 66, R'dam. Tei.010 - 126461. De Amsterdamse politie heeft vannacht om twee uur assisten tie moeten verlenen in een café aan de Langestraat, waar een invalide bezoeker onverhoeds tot ontzetting der aanwezigen zijn beide kunstbenen afschroef de en ééen ervan met een non chalant gebaar door het raam naar buiten wierp. De agenten hielpen de man met het herbevestigen van zijn prothesen, plaatsten hem in zijn invalidewagentje en ge leidden hem naar huis. Naam: Adres: Plaats: In een open envelop zonder postzegel opsturen aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. Mijn naam: Zijn/laar «aam: mag! Massief - fineer - lijstwerk schroten - triplex - spaanplaat meubelpanelen wandplaten enz. GROEN... ZELF DOEN Bergselaan 214 te!. 010-654470 Beijerlandselaan 52 tel010-325439 Berlagehof 13 tei. 010-203397 Korenaarstraat 61-63 tel. 010-761524 Nw. Binnenweg 396 tel. 010-769124 Tannacht weinig wind en flin- opklaringen met minima van P™5 één graad vlak aan zee tot T® vijf in het binnenland. Mor- ri k toenecnende bewolking en •jeaits hier en daar neerslag, "fuge tot vrij krachtige wind j® zuid tot zuidwest en maxi- temperaturen omstreeks 165 graden. (géén onder nummer) Vraag naar de afd. obonnne-servke maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur I Zie ook onder „adressen'" onder de Strips Adres: Adres: In open envelop zonder postzegel opsturen aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2