Weinig enthousiasme voor leefstraat-plannen-Zuid Oprichtingsbijeenkomst VOS-cursus voor vrouwen Kruispunt wordt veiliger Meerderheid raads commissie is voor Gokautomaten doelwit van inbrekers nedertendt schiedam Botsing Brandkast gestolen Ongevallen tv/radio ïdh 1and2 radio SCHIEDAM - Het college van b en w moet binnen kort de beslissing nemen of het aantrekken van een controleur voor de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) al dan niet op de agenda voor de raadsvergadering van maandag 26 april wordt geplaatst. SCHIEDAM Een en quête onder een aantal bewoners van Schiedam - Zuid naar aanleiding van toekomstige werkzaamhe den in hun straat, heeft een groot gebrek aan be langstelling laten zien. Over het algemeen rea geerden de bewoners vrij negatief op voorstelen om hun straat wat bewoon baarder te maken. De Middelhamissestraat: nu nog tamelijk saai, maar Een flauwe drempel en een binnenkort zal ook het bekende leefstraat-sfeertje hier. mm^iTde^gr^tte vwande- hangen. SCHIEDAM - In het dienstencentrum De 4 Molens zal morgenavond de oprichtingsvergadering van de VOS-cursus plaatsvinden. ftitiiiDiiiiiiiüiiiiiiiMiHniiniiüiiiiiiimiiuniiiiiiiiiiiTiiiittniiiiuiiiiiHiiniiinuiiHuitnniuiiiiiiiiiiuif - In kleine groepjes leren de Rotterdamse moeders hoe ze hun peuters spe lenderwijs vertrouwd kunnen maken met be grippen als „voor" en „achter". i|'! DINSDAG 6 APRIL 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 College beslist binnenkort over 'sociaal rechercheur9 Het dagelijks bestuur van de stad neemt die beslissing aan de hand van de notulen van de kortgeleden gehouden aprilvcreadering van de raadscommissie voor sociale zaken en volksgezondheid. Tij dens die vergadering verklaarde de meerderheid van de commissie inclusief wethouder Eef Coilé voor het aanstellen van een GSD- controleur te zijn. Alleen het college kan tegen houden dat een dergelijke con troleur die ondanks tegenwer pingen van Coilé door verschei dene Schiedammers toch een „sociaal rechercheur" wordt ge noemd, op de raadsagenda komt te staan. Nog voor de eerder ge noemde commissievergadering werd binnen het college tegen wethouder Eef Colle al gezegd dat het voor dit jaar bij de ge meente gedaan is met perso neelsuitbreidingen. Zoais bekend is het budget voor het aantrek ken van meer personeel al ruimschoots overschreden en moest zelfs het budget voor 1977' a! worden aangesproken. Slaagt Coilé er echter toch in het aan trekken van een GSD-controleur door het college te drukken, dan zal de meerderheid van de ge meenteraad voor stemmen. Normaal gesproken steunt de twee leden tellende CPN-fractie de andere collegefracties PvdA en PPR (samen 17 raadszetels redomdat ze zoals bekend ge- dneen het progressieve pro- gramcollege vormen. Zodra het echter om het nemen van prin cipiële beslissingen gaat, dan loopt de CPN over naar de rechterkant van de gemeente raad waar CDA en VVD samen over zestien zetels beschikken. Deze laatste twee partijen zijn unaniem voor het aantrekken, van een controleur. Dat bleek nog eens overduidelijk tijdens de aprilvergadering van de raadscommissie voor sociale za ken en volksgezondheid. In die vergadering zei de fractievoorzitter van de PvdA Ruurd van der Veer, dat zijn fractie fel tegen zal blijven. De PvdA vindt dat men bij de GSD met verder mag gaan dan eb- ruikelijke controle die nu ook al wordt gedaan. „Wij veroordelen ten strengste dat de Sociale Dienst-wordt opgelicht Wij wc ten dat een gering percentage de boei oplicht maar dat is nu eenmaal de prijs die je moet be talen voor al die mensen die recht op een uitkering hebben en die buiten hun wil om ge bruik moeten maken van de So ciale Dienst", aldus Van der Veer. Wethouder Eef Coilé van so ciale zaken en volksgezondheid zei ons gisteren dat hij beslist geen behoefte heeft aan het aanstellen van 'een „sociaal re chercheur". Volgens hem wordt de speciale controleur voor de GSD zeker geen „warme bed dencontroleur" die in de derti ger jaren paniek zaaide m de gezinnen van steuntrekkers. De wethouder zei dat een contro leur alleen maar het controle rende werk overneemt dat nu nog door de verschillende amb tenaren van de GSD moet wor den gedaan. Hij voegde daaraan toe dat verschillende gemeenten in het geniep een dergelijke controleur aantrekken, terwijl er in Schiedam openlijk over gepraat wordt. SCHIEDAM Twee gok automaten en een juke-box moesten het ontgelden toen bij het café Havanna aan de Adm. de Ruyterstraat werd ingebroken. Uit de automaten werd LOCK) gehaald. De siga rettenautomaat was daarna aan de beurt, en daaruit werd voor ƒ650 aan rookge rei ontvreemd. Uit drie op de bar staande fooienpotjes werd vervolgens nog een J 150 gehaald. Om de dorst na al deze inbraakacti viteiten te lessen, hebben de daders tenslotte een groot aantal flessen whisky inge pakt en meegenomen. De totale schade bedraagt ƒ3.000. SCHIEDAM - Doordat de Kerkweg op enkele plaatsen zeer smal is, zijn daar twee auto's tegen elkaar gebotst. Brie mensen raakten hierbij dermate 'gewond, dat een gang naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. De 46-jarige vrachtwagen bestuurder G. M. H. reed met zijn auto over de smalle Kerkweg en raakte in bot sing met de personenauto van de 19-jarige J. A. M. H. die uit tegenovergestelde richting kwam. De bestuur der van de personenauto liep een hersenschudding en en kele snijwonden op en moest naar het Gemeente Zieken huis gebracht worden. Twee inzittenden van H.'s auto, de 32-jarige L. A. M. H, en de 18-jarige A. L. M. H. raakteneveneens gewond (een schouderfractuur en snijwonden) maar mochten na behandeling het zieken huis weer veriaten. SCHIEDAM - Door op het platte dak van de buurman te klimmen, konden inbre kers bij het pand van de ijzergieterij Rola-BV aan de Fokkerstraat binnenkomen nadat ze een raam aan de achterzijde van het pand in hadden geslagen. In een ver trek op de eerste etage wer den alle kasten en Iaden a doorzocht, een brandkast met een afmeting van 50 bij 50 bij 70 werd in zijn totaal meegenomen. Hier zaten slechts onbelangrijke papie ren in. De kast werd met een kruiwagen naar de rand van het terrein gebracht en door een gat in het gaas naar bui ten gebracht Een klaarstaan de auto kar» het ding daarna vervoeren. Een ITHO-venti- lator met een waarde van 500 werd eveneens ont vreemd. De inbraakschade bedraagt ƒ500. SCHIEDAM - In vergelij king met het aantal ongeluk ken in maart vorig jaar, zijn er de afgelopen maand min der ongevallen gebeurd (163 in 1975 tegen 153 in de vorige maand). Bij deze ongelukken raak ten negen mensen zwaarge wond (vorig jaar zes), en achtentwintig lichtgewond (tegen drieëntwintig). In zesendertig gevallen was er sprake van zware schade (te gen zevenendertig), en in honderdelf (tegen honderdne- gentien) gevallen van lichte schade. De meest voorkomende 'oorzaken van de ongelukken waren het niet verlenen van voorrang, onoplettendheid en slippen. Met name de bewoners van de Amalia van Solmsstraat en van de Louise de Colignystraat heb ben niet bar enthousiast gerea geerd op gemeentelijke plannen om hun straat te veranderen. Van de in totaal zeventig uitge deelde enquêteformulieren kwa men slechts vijftig te^ug. Uit deze vijftig formulieren valt af te leiden, dat nou nie mand erom zit te springen om een bloembak of boompje voor de deur te krijgen. Plantenstro- ken voor de gevel die de bewo ner zelf zou moeten onderhou den blijken al helemaal nauwe lijks in trek te 2ijn bij de bewo ners. Desalniettemin zal er toch het een en ander gaan veranderen in beide straten. Zo is het de gemeentelijke verkeerstellers opgevallen dat m de Van Solmsstraat veel fietsen en brommers geparkeerd worden, en daarvoor moeten fietsboxen van bielzen worden opgericht; ook de parkeerplaatsen zullen aangepast worden aan de speel- eisen van kinderen uit de straat. Het doel van zo'n cursus is vrouwen enigszins wegwijs te maken m ue huidige samenle ving, (VOS staat voor Vrouwen Onenteren zich op de Samenle- iJj voldoende belangstelling - zowel van de »taut van toekom stige deelneemsters als van cur susleidsters - zal de cursus dit najaar ai in Schiedam van start kunnen gaan. De bijeenkomst in het diens-, tencentrum begint om acht uur, de toegang is gratis. nngen welke de De Coligny straat moet ondergaan. Naast deze twee straten in Zuid - welke heel binnenkort m uitvoering genomen zullen worden - gaat er nog eentje "voor de bijl", en wel de Mid- delhamissestraat. Hier moet de hele inspraakprocedure nog op gang komen. Eind vorige week zijn daar t e uitgezette enquêteformulieren weer opgehaald, en men is er nu bezig een Bewonerswerk groep te formeren, welke voor een goeie uitvoering van de wensen moet zorgen Morgenavond zal m de school in de Zwartewaalsestraat de eerste bespreking van de werk groep plaatsvinden, de aanvang is om half acht Op de data 21 en 23 april zullen de plannen definitief uitgewerkt worden Het is de bedoeling dat Ge meentewerken m juni van dit jaar met de uitvoering van de plannen begint. SCHIEDAM - Geparkeerd staande auto's en flink uit de kluiten gewassen struiken zijn er dc oorzaak van, dat het kruispunt Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan - Jan van Zutphenstraat niet meer ver keersveilig is. De verkeersdeel nemers die bijvoorbeeld over de Burgemeester Honnerlage Gre telaan rijden kunnen door dit alles niet meer zien. of er van uit de Jan van Zutphenstraat andere verkeersdeelnemers in de richting van het kruispunt rijden. Tijdens een kortgeleden ge houden vergadering van dc raadscommissie voor dc ruimte lijke ordening noemde het VVD-raadslid Cor van Tilborg het kruispunt uiterst gevaarlijk. „Dat daar nog geen ongelukken gebeurd zijn. verbaast me", al dus het raadslid. Het instellen van een parkeerverbod plus het flink snoeien van de verschil lende struiken was volgens hem de juiste oplossing het kruispunt weer »vat overzichtelijker en dus veiliger te maken. Wethou der Chris Zijdeveld van stads ontwikkeling beloofde tijdens de commissievergadering het kruispunt in Nieuwland te laten verbeteren. sa»*! a- VlJiyv llllllllllllllllililllinillllllllllllllinilllll!11l!IIIMIIiltIlilMlllllllllllUlllilUIIII!llllll!ll!IIMIill!ll!llll!lllllillilllllllUIIII!l|||||llllll!ll!l!lll!ll!llllllililllllllli!!ll ROTTERDAM - Elke maandagochtend komen in een klaslokaal van de Metroschool in Rotterdam-Zuid ongeveer 25 vrouwen bij elkaar. Om te Ieren. Zittend op de kleine stoeltjes Ieren ze vat» een groepje studenten van de pedagogische academie hoe ze het beste allerlei taalspelletjes kunnen doen met hun kleuters. Met. groot enthousiasme vol gen de moeders de instructies van de studenten. Het project kan geziert worden als een voor- lopertje van de Moeder-Mavo, die in september van start gaat. Het verschil is alleen dat in dit geval de moeders „slechts" een stukje opvoedkunde wordt bij gebracht. Gisteren ging het om net spe lenderwijs aan de kinderen bij brengen van begrippen als „voor en achter, links en rechts, de eerste en de laatste". De vorige keer hebben de moeders hun schroom overwonnen om voor hun kinderen stukken uit eer» boek voor te lezen en daarbij wat variatie in de toonhoogte te brengen. Zonder dat ze zichzelf nu di rect als wereldverbeteraars wil len voordoen, vinden de zes stu denten dat het met het huidige taalonderwijs helemaal fout zit. Ton Pompert geeft een voor beeld: „Bij Nederlandse taal wordt 80% van de tijd besteed aan het aanleren van het juiste gebruik van d en dt Terwijl taal volgens ons vooral een mid del is om kontakt met andere mensen te maken. Je moet kun nen praten, kunnen zeggen wat je ziet, wat je voelt. Dat wordt de kinderen nu helemaal niet aangeleerd. Ik ben bang dat we over twintig jaar alleen nog maar kunnen praten in korte, Barend Servet-achtige kreten. Dat zou erg triest zijn. Op zeer kleine schaal probe ren zij er wat aan te doen. Een van de oefeningen die de moe ders met hun kleuters thuis moeten doen is het zeer precies laten vertellen wat ze op een te kening allemaal zien. Door' steeds maar te vragen of het jongetje op die tekening vóór of naast het huis staat, hoeveel ruiten er in de ramen zitten en dat soort dingen, wordt het kind gedwongen heel nauwkeurig te kijken en raakt het vertrouwd met die begrippen. Op veel grotere schaal gebeu ren deze dingen door het ge- meenteljke Grandia-projecf, maar ondanks al de goede be doelingen zijn de studenten ook daar met bijster enthousiast over. Ton Pompert- „Grandia' gaat er van uit dat kinderen uit de oude wijken, die met veel kansen op goed onderwijs heb ben en thuis niet zo erg gesti muleerd worden, aangepast moeten worden. De kinderen moeten opgetild worden tot een of ander niveau, dat andere kinderen wel halen. Bij hem gaat het om het inha len van zogenaamde achterstan den. Dat vinden wij nogal een neerbuigend standpunt. Wij wil len helemaal niet uitmaken of een kind genoeg of niet genoeg weet Voor ons is belangrijk dat een kind zijn eigen taal aktief kan gebruiken, dat hij er spon taan mee kan omgaan. De zes studenten zijn een tijd geleden een stage op de Metro- school begonnen met taaipro gramma's voor de kinderen van de lagere schoot Daarna werden al snel de ouders bij die lessen betrokken. Vervolgens gingen ze een aparte kursus voor ouders opzetten die zelf wat aan hun eigen ontwikkeling wilden gaan doen. Die laatste kursus is enorm aangeslagen. Voor het nieuwe schooljaar zijn er al weer 60 aanmeldingen; boven dien hebben enkele moeders in die kursus de stimulans gezien om zich aan te melden voor de Moeder-Mavo, die ook in sep tember van start gaat. Overigens is het nog maar de vraag of de zes studenten met huri werk aan de Metroschool door kunnen gaan. Over drie weken is hun stage-periode af gelopen en dan is het voorlopig ook gedaan met de kursus voor de moeders van kleuters. Maar de studenten voelen zich moreel verplicht door te gaan met hun werk. Ze hopen hun aktiviteiten on der te brengen bij een naburig clubhuis, zodat de lessen dan in feite door het ministerie van CRM betaald gaan worden. Otto de Man: „Ja, het is gek, ieder een schreeuwt over deelname van de ouders in het onderwijs, wij doen er wat aan, maar CRM moet het dan gaan betalen. Het onderwijs zelf heeft m feite nauweljks belangstelling voor deze zaken. Ook m onze hele studie op de pedagogische aka- demie is de vraag wat je nou eigenlijk met die kinderen wil, niet beantwoord. Als onderwij zer ben je pohtie-agent, meer wordt met van je gevraagd. i- -.Cf' TELEAC 18.15 Les Gammas (32) NOS 18.45 TV-inf. Spanjaarden 18.55 Journaal VARA 19.05 Horen, zien, zwijgen 19.25 De Pailisers 20,20 2 Voor 12 21.00 Aktuele dok. over de VS 21.35 Journaal 21.50 Spelen met muziek 22.30 De Vogel, gedicht NOS 22.31 Den Haag vandaag 22.46 Journaal MORGEN NOS-NOT 9.30-10.00 Schooltelevisie 11.30-11.35 Schooltelevisie TELEAC 15.00 Sociale verz. AVRO 15.30 Het wonder der natuur 15.55 Kies je sport 16.20 De Holle Holle Hoorn 18.45 18.55 19.05 19.30 20.00 20.25 21.25 22.25 23.05 23.10 NOS Paulus de Boskabouter Journaal NCRV De geheimen van de Rode Zee Tweekamp Journaal De gebroeders Lauten- sack, serie. Herkent u deze tijd Hier en Nu Tot besluit Journaal. Mystieke en occulte krachten hebben de laatste tijd weer ruim de aandacht, kijk er de boek winkels maar op na Ook de na- zitop'was erg in „zienerij"''gein- teresseerd, en daar gaat de nieu we .NCRV-serie „De gebroeders" Lautensack" over. Deze serie in vijf delen is van Oostduits fabri kaat en ook daarom interessant Grondslag voor de sene vorm de de gelijknamige roman van Li on Feuchtuianger. De schrijver ging m dat boek uit van de his torische figuur Jan-Eric Hanus- sen, een Duitse „ziener" van Joodse afkomst die in het begin van de jaren dertig bescherming genoot van de nazitop. Voor de televisiebewerking heeft deze figuur er een broer bil gekregen die, met een crimi neel verleden, snel is doorgesto ten tot hoge -nazikringen. De „te-- lepaat" Oskor Lautensack wil. ma zijn broer hogerop komen. (Nederland 2, 20.25 uur). Op het andere net begint om negen uur „Actuele documentai re over de Verenigde Staten"," een reportage van HVV's corre spondent Louis Velleman. Ame rika kiest weer eens een presi dent en in het Varapragramma, van vanavond wordt getoond - hoe zoiets daar gaat. (Nederland J, 2100 uur). DUITSLAND 1 18.00 Reg nws 18.05 Ahoy. Lady Pacific 18.45 De misdaadvertelling 19.15 Reg ma gazine. 19.15 Grap om kwart voor ach* 20.00 Journaal 20.15 Tv-kwis 2100 Paul? Paulander, film. 2230 Journaal. •DUITSLAND II 18.20 Popeye 18.35 Die Enterprise 19» Journaal. 19.30 Biografie van de schtlder Paul Gauguin 21.00 Journaal 21.15 Duits allerlei uit Oost en West 22.00 Wer sürbt hat mehr vom Lebe. 2230 Journaal. DUITSLAND III 18.00 Sesamstrasse 18.30 Betnebswirt- schaft 19 00 Zandmannetje. 19.05 Program ma voor Griekse werknemers 19.15 Der EL- temfuhrerscheln 19.45 Nws. uit Noordnjn- land-Westfalen. 20.00 Journaal. 20.IS Thema van de dag. 20.30 Weekalmanak 2100 In formatief programma. 21.45 Informatief programma 2230 You'll never get rich, film 2100 Journaal BELGIË NED 18.00 Voor de kinderen 18.05 Wickie de Viking. 18.30 Open school 19.30 Korte film 19.45 Journaal 20.15 Gesprek 20.45 Wetev- schappelijk programma 21.35 Liedjespro gramma 22.00 Gast programma 2230 Jour naal GOLFLENGTEN: HÜv. I 291 nu FM Lo- plk 92.6» Goes 87.85; Hilv. II: 402 m, FM al leen na 17 uur: Lopik 984, Goes 99.8; Hilv. UI: 445 m» FM Lopik 9&S, Goes 95.0; Hilv, IV: alleen FM Lopik 38.9, Goes 99.8. - 4 HILVERSUM 1 P P 18.19 Uitzending van D'66 AVRO 1830 Nws. 18.41 Met droefheid geven wij kenms/f 19.00 Licht ensemble NOS 19.15 Accoord AVRO 20.00 Vanavond 20.00 Toppers van toen 2030 De Raad van ooms en tantes. 2035 Muziek op stap 2135 Linkerbeen ge zocht 22.00 Meeluisteren met. 22.30 Nws 22.40 Radiojournaal 23.00 Dichter bij de muziek 2320 Er floot een vogel in de wet 2335 Nws HILVERSUM 2 18.00 Nws 18.11 Echo 1830 Op vleugels 1850 Zin m muziek 19 30 Kerk in meer voud 20.00 Nws 20,05 Lijdensmeditatie 2020 Francois Coupenn Le Grand 20.45 Kompo- nlst en radio Kl-l 21.45 Organisch lezen of J Gedrag en wangedrag van de Babels NOS 23.00 Met het oog op morgen <23.05 Aktusfc- teiten-overzicht 23.20 Den Haag vandaag) 2335 Nws HILVERSUM 3 NOS 18 03 De Vakaturebank 1810 NOS- maa! VARA 19.02 Poprekonstrukhe 20 02 Mashville 21.02 Jazz Blue*. 22.02 (Plop- donder 2302 "Wachten op middernacht 032 Nacht-dne-draai 2.02 Help 4.02 De Rode Dageraad (voor nachtwerkers* 5.02 Truck WOENSDAG HILVERSUM 1 TROS 700 Nws 732 Kam er maar eens uit (7 30 Nws. 7.41 Aktuc, 830 Nws 836 Gym nastiek voor de huisvro iw) 10.00 Van hem de en verre 10.30 Nws. 1033 Toerja-toernee. 11.45 Cafe-chantanl 1236 Mededelingen 1230 Nws. 12.41 Aktua. 13.00 Een mondje Frans. 13.30 Sport na sport voor jongens, en meisjes 1400 Specialiteiten la carte. 35.W Close-up (15.30 Nws.) 1630 Keerpunt. OVERHE1DSVOORL 1730 Wereld Gezond heidsdag. TROS 1730 Nws. 17.32 Aktua-ma- gazine HILVERSUM 2 VARA 7.00 Nws 7.11 Ochtendgymnastiek - 7.20 In de Roode Cirkel (8.00 Nws935 Wa- terstanden 9.40 Schoolradio 10.00 Radio- weekblad 11.00 Nws 11.03 Ombudsman. - 11.15 Even -bij" draaien 12.00 Brussel - Centraal 13.00 Nws 13.11 Dingen van de dag, 1335 Een middagje stoomradio 16 JJ N*s, 16-03 Mool db brigade Stockholm Amusementsmuziek RVU 17 35 Wetenschap in beweging (12). HILVERSUM 3 KRO 7.02 Drie op je boterham 9.03 Fep-op- drie U58 Bericht Vastenaktie 12.63 tussen de middag 14.03 Pop-KontakL li-W De HUmeesters HILVERSUM 4 NCRV -.00 Nws 1.02 Het levende woord. 7.08 Te Deum Laudamus 7.30 preludium 9 00 Nws 9.02 Onder schooltijd 9.30 TheoiO- 3 gtsche etherleergang 10.00 Orkestpalet. 12.00 Pianowerken uit de Romantiek l2**5® gersportret 13.00 Wiener Kaffee $>2* °c" - roemde soloconcerten 14.00 Nws 14.82 Hier en nu 15.00 Vertolkers beluisterd. Aft 1630 Muziek van eigen tijd. «Brtl

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1