NA BRAND IN NIEUWE MAASSTRAAT [Bewoners van Centrum kozen him nieuwe voorzitter Door rood gereden Molenstomp De Palmboom moet gehandhaafd bliiven GEMEENTE OVERWEEGT AANKOOP Binnenbrand Met brommer en al de sloot in Praat- en dansavond Schiedam tv/radio nederiandl burtenfand j Redactie editie Schiedam: Hoogstraat76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 DONDERDAG 2(TMEI 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Werkgroepen^volop bezig TELEAC Bedreigde wandschap pen (14) Tour. tips -,-v.U Journaal V - EO r EO-Kinderkrant Windkracht 16 De Amish, doe. Nader Bekeken Van U wil ik zingen Tenslotte VPRO Machiavelli Journaal MORGEN NOS-NOT 10.45-11.35 Schooltelevisie SCHIEDAM - Sinds enkele dagen heeft de onlangs opgerichte bewonersvereniging Schiedam-Centrum een nieuwe voorzitter in de persoon van Martin Schilper-, oord. Hij werd gekozen tijdens de deze week gehouden eerste ledenvergadering van de bewonersvereniging. Ook werden tpen de overige twaalf bestuursleden defi nitief benoemd en stelde men de statuten vast. Rob Sloos de tot voor kort voorlopige voorzitter van de bewonersvereniging is nu gewoon bestuurslid. 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal' VARA 19.05 Terra Afrika' (1) 19.30 Dat ik dit nojg mag meemaken... 20.00 Journaal:" 20.25 Achter het nieuw* 20.40 Daar komen de schut ters 21.15 Koning Klant 21.40 VARA's Internationale 22.50 Achter het nieuws 23.25 Gedicht NOS 23.26 Den Haag vandaag 23.41 Journaal SCHIEDAM - „Dat wordt dus voorlopig niet trou wen en we hebben zolang op een huis gewacht. Na twee jaar lang zoeken hadden we eindelijk iets en dat gaat het in de fik. Daarbij komt de strop dat we nog niet verzekerd waren. Maar je kunt moeilijk gaan staan gillen of springen want het komt toch niet meer terug. Gelukkig,:is het alleen maar materiaal wat ver brand is, het is allemaal weer te vervangen. Gek hè het is net of ik nog wakker moet worden". Van de eerste verdieping boven het café was na de brand niets meer over In het verlengde van de reeds gerestaureerde molen De.Noort ligt de molenstomp De Palmboom. SCHIEDAM - Aan staande zaterdag zal Schiedam bol staan van de festiviteiten en activi teiten, die in het kader van „De Jaarmarkt Huis te Riviere" georganiseerd zijn. Ter gelegenheid van het 700-iarig bestaan van SCHIEDAM - De ge meente wil de molen stomp „De Palmboom" aan de Noordvest voor verval behoeden en zal samen met Monumenten zorg alles in het werk stellen om de stomp te conserveren. Volledige restauratie van de molen za! pas kunnen geschie den als de gemeentelijke geldkist overstroomt. 'Helemaal opnieuw beginnen' II Tijdens de alleereerste leden vergadering werd besloten een protestbrief naar alle leden van de gemeenteraad te sturen. In deze brief wijst de bewoners vereniging er op dat er in maart al een brief naar wethouder Hans van der Wilk werd ge stuurd vergezeld van 264 hand tekeningen. In die brief ver zochten de leden van de bewo nersvereniging hem een infor matie-avond te organiseren over de stand van zaken met betrek king tot het bestemmingsplan voor de binnenstad. Volgens ber stuurslid Hans' van Kleef is er tot nu toe nooit enige reactie op de brief van Centrum gekomen. In de nu verzonden brief aan de gemeenteraad dringt de bewo nersvereniging erop aan dat het bestuur van de stad er voor zorgt dat de informatie-avond zo snel mogelijk wordt georga niseerd. Binnen het college is men erg verbaasd over deze brief. Wet houder Chris Zijdeveld van stadsontwikkeling zei ons giste ren dat hij kortgeleden een ge sprek van ruim een uur met twee bestuursleden wan de be wonersvereniging had gevoerd. SCHIEDAM - Het op de Rot- Tijdens dat gesprek werd over- terdamsedijk negeren van een eengekomen dat gezien de hui- rood stoplicht had tot gevolg dat dige stand van zaken rond het de 45-jarige Rotterdammer binnenstadsbestemmingsplan i H.J.G. met, bromfiets en a! op (zoals bekend ligt er nog steeds de auto van de 43-jarige Schié- een beroep op dit plan bij de dammer J.M.J. van der W. knal- Kroon red.) het maar beter was de. De klap kwam dusdanig een dergelijke informatieavond hard aan dat de Rotterdammer voorlopig niet te organiseren. een onderbeenfractuur opliep en We! werd tijdens het gesprek in het Gemeenteziekenhuis gewezen op een andere informa- moest worden opgenomen, tie-avond: die over .het defini tief afsluiten van de Lange Kerkstraat. Sinds de oprichting van de bewonersvereniging Schiedam- Centrum hebben verschillende vanuit de vereniging gevormde werkgroepen zich. al bezig ge-, houden' niet ae verbétering' van het woon- en leefklimaat in de .binnenstad. Zo ;V.sölë werkgroep Huisvesting van "plan op ëén juli te beginnen met een spreekuur voor mensen die problemen hebben met hun huisvesting. Dit spreekuur wil men gaan houden in een eigen onderkomen van de, beriersvereniging.Met de ge meente wordt momenteel onder handeld over een eigen onder komen. De werkgroep Verkeer houdt NOS kan ik verder in m'n eigen huis gaan werken." Enige uren later werd hem door de politie mee gedeeld dat dat niet meer nodig was. O "fideel zei men gistermiddag bij ,1e politie dat men nog niet wist hoe de brand afgelopen dinsdagnacht kon ontstaan. Gis termorgen vermoedde de recher cheur die zich met het onder zoek bezighield echter a! dat er van kortsluiting sprake zou zijn geweest. Letterlijk alles in de woning op de eerste etage boven café The Corner is verbrand. Behal ve de zwartgeblakerde buiten muren slaat alleen nog de muur overeind die de gang van de woonkamer scheidde. De trap naar de zolder is half verkoold. Op de zolder zelf moet alles nog grotendeels intact zijn. In de woonkamer is een groot deel van het plafond verdwenen, op de vloer ligt -en enorme hoop verkoolde resten.' Van rollen zeil die nog gelegd moesten worden is niet veel meer over dan een hoop as. De al ingerichte keu ken is niets meer dan een ver wrongen hoop metaal, aan de muur hangen zwartgeblakerde resten van" wat eens keukenkas ten warén. Het enige waar de vlammen praktisch geen fat op hadden waren dikke delen van een encyclopedie die her en der over de vloer in de keuken en de woonkamer verspreid liggen. Voordat Ton Heeze ging kij ken wat; er van zijn woning was overgebleven, was zijn toekom stige vrouw al ever, binnen ge weest om daarna diep, geschokt zich bezig met het verlagen van de maximum snelheid voor auto's die door de binnenstad rijden. De werkgroep Leefsitua tie wil, zoals men het noemt, het lawaai op de Hoogstraat aanpakken. Deze werkgroep gaat ook bekijken of het moge lijk is de saaie buurten in de binnenstad een wat vrolijker aanzicht te geven. Tenslotte kent de bewoners- vereniging een werkgroep Leeg stand die er voor wil zorgen dat de leegstaande panden in de- binnenstad weer bewoond wor den. Tijdens de deze week ge houden ledenvergadering kon digde de werkgroep al aan dat men desnoods van pressiemidde len gebruik zal maken. Terwijl hij dat zegt dwalen de ogen van Ton Heeze door' datge ne wat er van de. woning op de hoèk van de Nieuwe Maasstraat en het Rozènburgerplein in Schiedam-Zuïd overgebleven is. In die woning zou hij over twee maanden gaan wonen met zijn toekomstige stouw Linda Kemphees. Het is woensdagmor gen omstreeks elf uur. de regen sijpelt door de vensters waar geen glas meer inzit, de woning boven «afc The Corner binnen, die dinsdagnacht totaal uit brandde. Dinsdagavond had het jonge verloofde paar met drie vrien den én de vader van Linda nog tot omstreeks tien uur in de woning gewerkt: Dat deden ze al ruim een maand lang. om datgene op te knappen wat door de vorige huurder slecht was onderhouden. De hele woning was in tiehtalle vrije uren op nieuw betimmerd, behangen en geschilderd. De keuken was al volledig ingericht, volgende week zouden de „nieuwe meubels komen. Toen Ton en Linda dinsdag avond de woning verlieten was alles nog intact, gistermorgen was er niets meer over dan ver koolde resten, ep een hoop as. Op het rr->ment dat Ton Heeze 'gistermorgen omstreeks vijf uur zijn 'ouderlijk nuts verliet om naar zijn werk in Rotterdam te gaan hadden de vlammen hun verwoestende werk ai verricht. Echter nietsvermoedend was hij naar-zijn baas gegaan mei de gedachte: ;,Om twee uur van middag "zit het er -weer op en. Jammer. Wordt er op beide te levisienetten weer eens iets aan sex gedaan, zul je zien dat de 'betreffende programma's elkaar weer precies overlappen, u r. Terwijl de Evangelische Om roep tussen half acht en vijf voor acht via Nederland I onder de titel „Liefdesregels uit de Bij bel" ingaat op vragen van jónge ren op het gebied van. de séxua- liteit, stelt de'VARA tussen, half acht en vijf voor half negen'via Nederland 2 het onderwerp „hu welijk en sex onder bejaarden" aande orde in de laatste afleve ring van de seniorenshow „Dat ik dit. nog mag meemaken...-" Enfin', die jongeren van Neder land 1 moeten tegen achten dan maar naar Nederland 2 overscha kelen voor een blik in de. verre toekomst. 'Dé afdeling 'Walmington on Sea - we hebben het nu over de schutters van kapitein Mamuia - ring - treft hel deze keer. In „Kóm mee naar buiten allemaal" - van .tien over half negen tol kwart over negen via Nederland 2 - trekt het peloton er op uit om een weekeinde te gaan kam peren aan de oevers wan een idyllisch meertje. Tenminste... In VARA's Internationale" - van tien over half tien tot tien voor elf via Nederland 2 ont vangt Koos Postema vanavond gasten en artiesten uit Ghana. Denemarken en Jordanië.- Gisteren dacht mén al dat de woning boven het cafégeheel gesloopt moet worden om 'm dan daarna,weer opnieuw op te bouwen. De schade aan het pand wordt op ruim zestig mille geschat. Ton Heeze en Linda' Kemphees hebben zelf een strop van ruim tien mille. Toen Ton Heeze gistermorgen datgene wat er van zijn woning over was verliet zei hij: „Ik durf nu nog niet aan de toekomst te denken. We kunnen dus weer helemaal opnieuw beginnen, weer op nieuw gaan sparen." net stelletje in de woning:" De eigenaar van café The Corner J. de Juyn wist gisteren al dat zijn zaak zoveel waterschade had opgelopen dat hij het café voor lopig wel kan sluiten. Mistroostig zei hij gistermor gen: „Het is wat hè, toen ik het vrouwtje zag kon ik wel huilen. Ik ben wel verzekerd maar ik hoop dat m',n zaak niet- al te lang dicht hoeft te blijven. Ik ben bang dat m'n klanten naar een ander zullen gaan en het daar dan zo gezellig vinden dat ze niet meer terugkomen. het huis weer te verlaten. Als de broer van Ton Heeze pools hoogte komt nemen zegt de laatste cynisch: „Je kunt je ge reedschap wel weer meenemen" en wijst naar een zwartgebla kerde gereedschapskist die in de woning staat. Buiten op straat op de hoek van de Nieuwe Maasstraat en het Rozenburgerplein was de brand gisteren het gesprek van de dag. Eén van de mensen die naast het café woont zei: „En we waren toch zo blij met de nieuwe bewoners, hè. We zeiden weieens: eindelijk komt er een SCHIEDAM - Een lek in een gasleiding was er de oorzaak van dal er eeft kleine brand ontstond in de. woning van de Schiedammer •J.Ai'M.W. aanMde, Rhoonsestraat. in zuid... Op het moment .dat de brand uitbrak werd er gekookt op het gascom- fort.dat via de leiding was aan gesloten op een gasfles. De brandweer moest er aan te pas komen om de brand te blussen. De vlammen beschadigden het behang enhet meubilair in de woning. De Schiedammer is niet tegen brand verzekerd. Duitsland i 18.00 Nws uit Noordrijnl»nd-We8t!a!en. 18.30 Interme22o. 19.15* Aktualiteiten. 18.45 Tip um 4te! vor 8. 20.00 Journaal 20.15 Dis- kussie. 2L0O Detektiv Rock fordAflruf ge- nugt. 21.45 Kulturec! magazine. 32JÓ Jour naal. 22-50 Paardesport. 23-35 Journaal. Duitsland II 18.20 Der An walt 18.55 Njbtlunien. 19.00 Journaal. 19.30 Vrolijk spelprogrartv ma. 21.00 Journaal. 21.15 Verkiezingsjaar 78. 22J» Goldftoeken, o.l5 Journaal Duitsland lil 18.00 Sesamstraat. 11.30 Rockpaleis. lt.W Zandmannetje. 19.05 Programma voor Djrkse werknemefs. 19.15 Studieprogram ma. 19.43 N*s. uit NoordrijnUnd-W«t!a- ien." 20.00 Journaal en -weerbericht. 20JÖ Reportage uit Dusseldort. 21.00 Filmpórtret. 21.45 L'espoir, film. 2235 Journaal, i België Ned. 18.00 Ti-ta-tovenaar/'18.05 Kim »rt zijn vrienden. 11.30 Tienerklanken. 19.15 Af maal beestjes. 19.45 Journaal. 20,15 Corani- »on Street. 20.40 Panorama. 2130 Kort pro gramma. 21.35.Standpunten. 21.55 Film-ma gazine. 22.40 Journaal.- (Van ccn onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam wil de ergste ge luidshinder in de haven gaan bestrijden. De bedrijven die bo ven het normale geluidsniveau in de haven "kennelijke geluids hinder" maken zullen worden verbaliseerd. wegens verstoring van de openbare orde. - B. en W. zullen aan alle in en om de haven werkende bedrij ven een brief sturen, waarin de nieuwe richtlijn wordt aange kondigd. Ook de bevolking in de buurt van de havens wordt in- gel icht. Rotterdam loopt hiermee vooruit op de komst van de Wet geluidshinder, die het algemene geluidsniveau moet terugdrin gen. Recente metingen van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) wijzen overi gens uit, dal het lawaai in de haven bijna overal boven de maximale norm van 60 decibel ligt. "Als we de norm hanteren kunnen we alles wel stoppen." verklaarde de ambtenaar gister avond in de raadscommissie voor haven- en economische ontwikkeling. Bij de toepassing van dc nieu we richtlijn gaan B. en W. aan ook niet uit van een absolute norm. Opgetreden wordt slechts tegen een hinderlijke geluids bron. die tenminste 10 decibel geluid toevoegt aan het normale achtergrondgeluid in de haven. Uit ervaring blijkt dat een der gelijke piek als hinderlijk wordt ervaren, waarop de klachten loskomen. GOLFLENGTEN: Hilv. 1 SS» m. FM U- pik 916. Gon 67.85: Hllv. (t: <02 m. FM ut. I«n na 1T uur: Lopik 98.9, Goes 99.8: Hllv. III: 445 m. FM Lopik 96.8. Goes 93.0; Hllv. IV: alleen FM Lopik 91.9. Goes 99.1. HILVERSUM I. 18.00 Tijd - vrij voormuziek l$30 Nwi 18.41 Wereldpanorama 18.53 De kerk van daag T9.10 - Leger des Hells kwartier 19.25 De wereld zingt Gods loi20.05 Schutters- weg 8 2&2V Avondoverdenking 22.30 Nws 22.40 Hier en Nu 23.00 Stairway to the Stars JOSS Pfws-;-. V' HILVERSUM IT 18.00 Nws it.n Radiojournaal P.P. 11.20 Uitzending van de PPR IKON 1L30 Kleur AVRO 19.00 Concert ten bate,van het We reld Natuur Fonds 19,40 Gregor Serban en zijn Roemeens orkest 20.M Nws 20.05 Ra diojournaal 20.10 Proarammaoverzicht 20.15 Het Residentie Orkest met „solisten 2M2 Klassieke muziek van Bartok 22.10 J*2Z- Spectrum Live NOS 23.00 Met het oog op morgen 2355 Nws HILVERSUM lil Ieder heel uur nws NOS 18.00 De Vaka- ■turebank 18.10 NOS-Maal TROS; 19.02 Pos- 'ter 20.02 Soul top-10 21.02 Luister uit- en thuis 22.02 Als dat zou kunnen 22.02 Sesjun 0.02 De Hugo van. Gelderen Show met LP- werk .L02.De Nachtwacht Jaarmarkt Grote VRUDAG leren of hij al dan niet een heks is. terwijl „misdadigers" zich voor een paar seconden in de schandpaal kunnen laten zetten. De bekogeling geschiedt dan echter niet met tomaten en eieren, maar met een fototoestel. De scheermesjes- en glaseter Swami Singh zal 's middags om drie uur een staaltje van zijn kunnen tonen door genoemde eetwaren te consumeren, met vuur te spelen en op het be roemde spijkerbed plaats te ne men. Een oude-ambaehtenmarkt, een kunst- en antiekmarkt en een gewone markt (stoffen, eten. huishoudelijke artikelen etc.) zuilen eveneens ec-n plekje vin den op het stadserf. Tussén alle andere activiteiten door zullen de twee folkgroepen Snierken en South-Bound optre den. terwijl de clown Jojo ook een aantal malen zal trachten het publiek te amuseren HILVERSUM I KRO 7.00 Nws ".OS Het.iovende woord 7.07 Licht prog. mot Hans va.-. Willigsnburt (7J0 Nws) 1.30 Nws 0.36 Gymn. voor d« hulsvr. NOS 0.43 Spiegel van België KSO 9.13 Licht prog, met Anna van Egmohd (10.30 Nws) 12.00 Licht prog, met Hans van Willigenburg <1226 Mod. 12.30 Nws) 14.00 Licht prog, met Anr.e van Egmond 16.0a Jacques van Kollenburg ontvangt op ril" Spreekuur 17.00 Kinderprog. 17.30 Nw6 17-72- Lex Lammen met Echo Magazine HILVERSUM II NCftV 7.00 Nws 7.11 Ochtendgymn. 7.20 Te Deum Laudamus 7.34 Spoorzoeken 1.00, Nws 6.11 Hier en nu 6.25. Rozegeur en prik keldraad NOS 9.00 In de locus: klankbeeld SJ5 Waterst. AVRO 0.40 Schoolradio NOS 10.00 Wat heelt dat kind 10.13 De taal :r. je hand 10.30 Eurolight 11.00 Nws 11.03 Meer over minder 12 J0 Toerlsmo OVERH- VOORL. 12.4» UiU voor dé landbouw NOS 13.00 Nws NCRV 13.10 Hier en nu NOS 13.30 Vonken onder de as 13.15 Ónder de Groene Linde 14.00 Orkest én l.-ompe: 15.00 Zoeklicht op Neder). (16.00 Nws) 16.30 Ktjk op buitenl. VPRO 17.00 Welingelichte krin gen 17.43 SYMBIOSE H1LVERSUM.I11 EO 7.02 Gospelsound 0.03 Tijdsein (1.03 en 8.45 Akt.) 6.03 De Muz. fruitmand 10.03 Te Elfder Ure TROS 11.03 Drie draalt op ver roek 12.03 De Hugo van Geiderenshow NCRV 13.30 Pop-Kontakt NqS 16.03 Hu- meesters f- HILVERSUM IV NOS 7.00 Nws 7.02 Vroeg klassiek 9.M Nws 3.02 Stof van eeuwen 10.30 Vocalise 12.00 Uit eigen produktte EO 13.00 Klank-" spiegel 14.00 Nws 14.02 Klankbord 14.15 Mu- zsekprog 14.45 Woord der waarheid VPRO 13.00 Muziek-op-vier - aan het bestaan 'van de molen. Tot aan de eerste bali van de molen moest alles afgebroken worden wat er na de brand nog over tvas. De Peperbus zoals de stomp in de loop der jaren is gaan heten - heeft daarna al leen nog maar dienst kunnen doen ais opslagruimte. De gemeente wii haar huidige molenbezit uitbreiden met. de aankoop van De Palmboom, maar "de onderhandelingen hier over verlopen traag. Schiedam stelt al jarenlang pogingen in het werk om alles wat er nog van het Schiedamse molenverle den over is zoveel mogelijk te bewaren. De grootste aandacht van ge meentezijde ligt echter momen teel bij de molens De Vrijheid en De Drie Koornbloemen. Deze laatste molen is pas onlangs aangekocht en moet van top tot teen gerestaureerd worden De Vrijheid heeft sinds de aankoop enkele jaren geleden al heel wat verbeteringen ondergaan, maar binnenin deze molen moet nog het een en ander aan metsel werk worden gedaan. De- restauratie van oude mo lens gaat volgens een woord voerder van de gemeentelijke monumentenzorg tamelijk moei zaam. Zo zijn er in Nederland slechts enkele vaklui: die déze restauratie kunnen verrichten, maar afgewacht moei worden wanneer die naar Schiedam kunnen komen. - Ook moet er nog c-on manier gevonden worden om geld op tafel te krijgen voor de restau ratie van deze molens. Na de Vrijheid en Dé Drie Koornbloe men staan de drie molens bui ten het stadscentrum (waaron der de West-Abts en de Bab- bersmolen) ook nog hoog op de verlanglijst van de gemeentelij ke molenbeschermers; Voor het nog niet op de llo- numentènlijst staande stompje aan de Noordvest De Palmboom lijkt het volgens gemeente woordvoerders wel tot 1980 te gaan duren voordat daarmee definitief begonnen kan worden Het restaureren van De Palm boom zal een miljoenenprojekt worden, waarvoor de eerstko mende jaren nog geen geld be schikbaar zal zijn. De hoop dat dat geld ooit wel beschikbaar zal zijn, heeft er echter inmid dels toe geleid dat geprobeerd zal worden de molenstomp in z'n huidige staat te handhaven. De Palmboom is in 1782 ge bouwd in opdracht van enkele Schiedamse brouwers. Een brand in 1901 maakte een eind In de raadscommissie bestond bij CDA en VVD-zijde evenwel veel kritiek op de nieuwe richt lijn. "Het komt erop neer," ai- dus de liberaal Bontenbal, "dat de laatste toevoeger van geluid gepakt wordt en andetan. die altijd al lawaai maakten vrijuit gaan." iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SCHIEDAM - Door nog onbe kende oorzaak reed de 17-jarige Schiedammer AL E. N. met brommer en af de sloot naast de •Kerkweg in Kethel in- Hij slaagde er zelf in om op het droge te klauteren en de brom- fiets uit de sloot te halen. SCHIEDAM - De groepering „Loop-Inn" organiseert morgen een praat- en dansavond in het dienstencentrum De Woudhoek aan het Heijermansplein. Dit festijn begint om acht uur. Ir. Bart Wilton zal de jaar markt zaterdagochtend om tien tiur openen onder begeleiding van de Jeugd Rijnmondband en het majorettencorps Cinderella. De markt duurt tot zes uur 's avonds.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1